Чи може ип отримувати гроші від клієнтів на свою банківську карту

0
74

У процесі роботи у підприємців виникає питання – чи може ІП отримувати гроші на карту фіз особи від своїх бізнес партнерів і зі свого рахунку, і чи може картковий рахунок замінити розрахунковий.

Необхідність в такому напрямку коштів виникає у підприємців з малими грошовими оборотами.

У статті пояснюється доцільність і законність цих операцій, а також розповідається, які виникають податкові та банківські ризики.

Для чого ІП потрібен банківський рахунок

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Індивідуальні підприємці – це суб’єкти господарської діяльності і в процесі роботи їм потрібно проводити грошові розрахунки з партнерами та клієнтами.

Законодавство дозволяє оплачувати товари і послуги, а також отримувати плату за надані об’єкти двома шляхами:

 • готівкою, коли платіжні операції оформляються через касу;
 • безготівковим способом, при якому, наприклад, оплата проводиться при використанні рахунку в банку.

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Крім того, з’являється можливість перевести гроші з рахунку ІП на карту фізичної особи в рамках зарплати або оплати за цивільним трудовим договором. Така операція теж відноситься до безготівкових, оскільки громадянам при видачі цього банківського продукту теж відкривають рахунок у кредитній установі.

Як ІП зробити переказ коштів собі на карту

Бізнесмен, діючий індивідуально, повинен якимось чином отримувати зароблені гроші. Переказ грошей з розрахункового рахунку на особисту карту – один із шляхів реалізації цього завдання.

Податкове законодавство, а також банківський договір з ІП ​​на обслуговування рахунку не містять обмежувальних норм на подібну операцію. Однак в платіжному дорученні, щоб уникнути суперечок з податківцями слід вказувати правильну мету перерахування.

Варіанти такі:

 • на особисті потреби;
 • переклад власних коштів.

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Формулювання, яку слід уникати – це позначення перекладних з рахунку грошей в якості зарплати. Коли суми названі саме так, підприємець зобов’язаний утримати з них ПДФО і нарахувати страхові внески.

Але у ІП заробітної плати немає – у нього є дохід, на який нараховується єдиний податок, який замінює, в тому числі і прибутковий податок. В результаті виникає колізія, що дозволяє податковій інспекції донарахувати податок.

Якщо операція проводиться вперше і є сумніви у власній компетенції, слід порадитися з банківськими співробітниками, які підкажуть найбільш безпечну формулювання.

За транзакції такого роду плату банки не стягують, але обмежити суму виведених на карту грошей вони мають право. Зазвичай вони встановлюють якийсь місячний ліміт, що залежить від оборотів підприємця і від обсягу позик, узятих в кредитній установі. Особливо великі труднощі виникають, якщо карта іншого банку або вона кредитна.

Переклад на карту іншій особі

При проведенні розрахунків пов’язаних з підприємницькою діяльністю, виникає необхідність переводити гроші на банківські карти інших осіб. Така операція неминуче призводить до оподаткування надходять до одержувача коштів, оскільки для нього вони виглядають як дохід.

Оформляти переклад слід з дотриманням таких вимог:

 • переказ грошей ІП проводить на підставі договору або угоди (трудового, цивільно-правового та ін.);
 • підприємець заповнює платіжне доручення з обов’язковим зазначенням причини перерахування і реквізитів угоди між сторонами.

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Приймати оплату від ІП громадяни повинні з урахуванням того, що надходять гроші – це оподатковуваний дохід. Якщо кошти надходять як заробітна плата, то обов’язок щодо утримання ПДФО лежить на податковому агента – підприємця і одержувач не дбає про подальшу звітності.

Якщо ж прийшли суми – це винагорода за надані послуги або проведені роботи за договором, то розрахунок прибуткового податку робить одержувач. Він же і здає декларацію після закінчення податкового року по всіх надходженнях такого роду.

Як гроші перевести з карти на розрахунковий рахунок

Коли після отримання оплати від клієнтів грошових коштів на розрахунковому рахунку недостатньо, а операцію треба провести, індивідуальний підприємець має право поповнити рахунок.

Існує два шляхи доповнення:

 • внесення готівки в касу банку;
 • переклад відсутньої суми з карти.

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Другий шлях – перерахування з карти набагато складніше, оскільки вимагає введення повних банківських реквізитів. Таку процедуру проводять або через банкомати (або термінали), з мобільного телефону, якщо підключений онлайн-банкінг, або зі стаціонарного комп’ютера, на якому встановлена ​​програма клієнт-банку.

Користувачеві потрібна особлива уважність при наборі числових значень. Помилка хоч в одній цифрі може привести до неправильного зарахування.

Програма, встановлена ​​в банкоматі, поправить користувача в тексті назви банку, його кореспондентському рахунку та біке, але правильно набраний розрахунковий рахунок одержувача лежить у сфері відповідальності підприємця.

Чи може ІП отримувати гроші на свою карту фізособи

У відсутності розрахункового рахунку багато ІП оперують готівкою, а в разі необхідності приймають їх на особисті карти.

Тут є такі ризики:

 1. Договір з банком зазвичай містить вказівку на те, що поточний рахунок (картковий) заборонено використовувати в комерційних цілях. За обслуговування картки клієнт платити трохи і один раз на рік, а за розрахунковий рахунок – щомісяця і кратно більше. Тому кредитна установа має право проведену операцію порахувати порушенням договору і заблокувати карту.
 2. Податкова служба може переконати в тому, що приходять на карту гроші – це дохід від комерції. Але тоді всі інші операції, навіть особистого характеру і не є доходом (наприклад, соціальні виплати на дитину) теж доведеться обкладати ПДФО або детально розшифровувати. А докладна банківська виписка коштує дорого.
 3. Якщо ІП поєднує кілька систем оподаткування, то він не зможе коректно вести окремий облік, який обов’язковий при поєднаннях режимів. Наприклад, патентна система оподаткування передбачає фіксовану оплату і на величину доходу за обраним видом занять не орієнтується. А «спрощенка», яку дозволено поєднувати з ПСН, вимагає постійного врахування всіх дохідних і видаткових транзакцій. Коли гроші будуть приходити на один рахунок, податкова інспекція має право зарахувати все в дохід від занять на ССО.

Крім перерахованих ризиків, є ще один – банк може порахувати регулярні і великі надходження на особисту картку відмиванням коштів та повідомити про цей факт в правоохоронні органи. Для кредитних установ встановлені суворі регламенти в цій сфері, зумовлені боротьбою з фінансуванням тероризму.

Якщо ІП, все-таки, вирішує користуватися особистої карткою, то її слід відокремити від інших операцій, не пов’язаних з комерцією, і обмежитися невеликими оборотами. Не зайвим буде узгодити з банком такий варіант.

Індивідуальний підприємець має право переводити гроші на карту фізособи з розрахункового рахунку на особисті потреби. Допускається і зворотна транзакція, якщо недостатньо коштів для перекладу.

Однак при отриманні доходу на поточний картковий рахунок виникають ризики його блокування через порушення банківських правил та нарахування прибуткового податку на соціальну допомогу.

Для безпечного ведення підприємницької діяльності рекомендується користуватися розрахунковим рахунком.

Чи може ІП отримувати гроші від клієнтів на власну банківську карту

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту Крім розрахункового рахунку, IP вправі використовувати свій особистий картковий рахунок, а значить, і свою банківську карту. Це обумовлено специфікою положення і ступенем фінансової відповідальності підприємця, а клієнтам простіше перераховувати кошти за реквізитами карти, ніж забивати дані про банківський розрахунковий рахунок. Однак робота по карті фізособи має неоднозначні наслідки. Забезпечуючи комфортні умови переведення для клієнтів, IP приймає на себе додаткові зобов’язання.

У листі ФНС № ОД-3-2 / 4043 @ від 20.06.2018 року йдеться про порядок роботи з карткою для приватного підприємця. Податкова роз’яснює, що закони РФ не передбачають заборони приймати кошти в рахунок оплати послуг або товарів на картку. Однак далі ІП зобов’язаний перевести в готівку суму і внести її за реквізитами свого рахунку в банку.

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

На перший погляд, дана міра прямо протилежна самої суті ФНС, так як допускає проводку виручки поза підзвітної рахунку підприємця.

Однак подібна свобода дій легко пояснюється іншим нормативним актом, розпорядчим з липня 2018 року надавати фіскального органу інформацію про наявних у ІП рахунках, депозитах, суми, які зберігаються в банках, і рухах фінансових потоків.

Окремо акцентується увага, що ФНС вправі вимагати подання відомостей з електронних платежів і сум, що зберігаються в електронних грошах.

Суть цієї вимоги – в забезпеченні повної прозорості фінансових дій ІП як по розрахунковому рахунку, так і за картками фізособи. Порівняння даних допоможе податківцям виявляти випадки розбіжностей у цифрах за поданою ІП-звітності та сумах, відображених у фінансових транзакціях.

Якщо в деклараціях суми не будуть збігатися з довідковими даними з банків, підприємцю потрібно надати суду докази, що на картку надходили суми, не пов’язані з трудовим доходом і підприємництвом.

Доведеться доводити, що сума є поверненням особистого боргу або має інше походження, не пов’язане з доходом ІП, а якщо докази не представлені, стягнуть 20% штрафу від податку, який донараховано податківці разом з пенями.

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Якщо коштів для списання сум на розрахунковому рахунку виявиться недостатньо, залишок стягнуть з рахунків, відкритих в іноземній валюті, далі на погашення податкової недоплати підуть кошти з депозитів. У ФНС зберігається право доручити банку списання податків з депозитних коштів після закінчення терміну дії договору.

До позитивних наслідків варто віднести вигоду при оплаті обслуговування рахунку підприємця, адже кожна маніпуляція банку повинна бути оплачена.

Кредитні структури часто пропонують придбати пакети послуг, вартість яких встановлюється в кожному банку самостійно.

Операції по картам в межах одного банку не передбачають стягування комісій, що дозволяє скоротити до мінімуму витрати на банківське обслуговування.

Питання допуску карт фізособи для оплати послуг ІП вирішується в індивідуальному порядку. З огляду на потребу в додаткових маніпуляціях з переведенням у готівку через особисту карту ІП, стає очевидним, що крім економії на комісіях банкам, натомість доведеться представити стос паперів, що підтверджують зазначені в декларації суми.

Чи може ІП отримувати гроші від клієнтів на особисту банківську карту?

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

Однозначно так, індивідуальний підприємець може отримувати від своїх покупців оплату не тільки на свій розрахунковий рахунок ІП, а й на свою особисту банківську карту фізичної особи. Але чи так це добре, як здається на перший погляд?

Завдяки роз’яснювальному листа Федеральної податкової служби від 20 червня 2018 р

№ ОД-3-2 / 4043 @ «Про використання банківської карти індивідуальним підприємцем» стало ясно, що «Законодавство про податки і збори не містить заборони на використання індивідуальним підприємцем для отримання оплати за надані послуги своєї особистої банківської картки з наступним переводили в готівку грошових коштів в банкоматі і внесенням цих коштів на свій розрахунковий рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності ».

Як же ФНС дозволила ІП не проводити виручку по розрахунковому рахунку ІП? А дуже навіть просто: завдяки «нововведенню», який набрав чинності з 01.07.2018, а саме п.

2 статті 86 Кодексу, в якому говориться, що: «Банки зобов’язані видавати податковим органам довідки про наявність рахунків, вкладів (депозитів) у банку і (або) про залишки коштів (дорогоцінних металів) на рахунки, вклади (депозити), виписки по операціями на рахунках, за вкладами (депозитами) індивідуальних підприємців та фізичних осіб, які є індивідуальними підприємцями, а також довідки про залишки електронних грошових коштів і про переклади електронних грошових коштів ».

Про що це говорить? Лише про те, що під час перевірки ВП, після здачі декларації, податкова може вимагати від банку виписку з розрахункового рахунку як ІП, так і фізособи, і порівняти, чи всі суми відображені в декларації. Якщо ж ні, то доведеться надавати докази, що надійшли суми на рахунок фізичної особи не були вашій виручкою, а були, наприклад, поверненням боргу від старого друга.

Якщо доказів не буде, то вам загрожує штраф в розмірі 20% від суми неоплаченого податку, ну і, звичайно ж, з вас стягнуть сам податок і пені за прострочення платежу.

А якщо у ІП на розрахункових рахунках не виявилося грошей, то в хід вже підуть і валютні рахунки фізособи, наступними на черзі будуть депозити, адже податковий орган має право дати банку доручення на списання податку за рахунок депозитних коштів після закінчення терміну депозитного договору.

Однак, безумовний плюс від нововведення – це те, що тепер, отримуючи гроші від клієнтів на особисту банківську карту, можна заощадити на обслуговуванні розрахункового рахунку.

Наприклад, Сбербанк як допомоги малому бізнесу продає пакет послуг обслуговування розрахункового рахунку від 490 руб. до 8000 руб. в місяць в залежності від обсягу платежів.

Цей широкий жест Ощадбанку, все одно обійдеться дорожче, ніж обслуговування особистої банківської картки фізичної особи.

Загалом, отримувати гроші від клієнтів на власну банківську карту можна, а чи варто? Кожен вирішує сам.

Що робити з грошима, якщо ви ІП – Фінанси на vc.ru

Матеріал головного бухгалтера Наталії Челован для «Тінькофф-журналу».

Деякі підприємці не люблять, коли їм платять по безналу.

Здається, що гроші на розрахунковому рахунку вже не зовсім твої: їх бачить податкова, з них треба платити податки. Тут треба пояснити.

Чи можна ІП не відкривати розрахунковий рахунок

Так! ІП може законно існувати без розрахункового рахунку. Клієнти будуть платити готівкою, а підприємець готівкою буде оплачувати податки і внески через операціоніста в банку. Платіжку можна заповнити на сайті податкової. Інший варіант – платити з особистого рахунку ВП.

За розрахунком готівкою з юридичними особами (ТОВ або АТ) або іншими ІП є ліміт – 100 тисяч рублів на один договір. Якщо ваш договір коштує дорожче, по закону потрібно платити по безналу.

Хитра схема «А ми зробимо кілька договорів по 100 тисяч» не спрацює: ФНС відстежує ланцюжка договорів, у яких одні й ті ж контрагенти, суми і предмети. За «ланцюжок» може прилетіти штраф від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для організації і 4-5 тисяч рублів для посадових осіб (та ВП це теж стосується).

Якщо ви отримуєте готівку від фізосіб, є ймовірність, що вам доведеться користуватися касовим апаратом – або вже зараз, або з літа 2018 року, а може і з літа 2019 року. Катерина Мирошкина написала про відстрочку по онлайн-кас. Щоб точно визначитися, потрібно це чи ні, поговоріть з хорошим бухгалтером і не довіряйте інформації в інтернеті.

Для деяких видів послуг є затверджені форми бланків суворої звітності – наприклад, якщо ви надаєте туристичні або ветеринарні послуги.

Квитанція на оплату ветеринарних послуг

А можна використовувати для ІП свою банківську карту

Теоретично – можна, на практиці – ні.

У податковому кодексі немає прямої заборони на використання особистих карт для діяльності ВП. Але застереження є в інструкціях ЦБ і в умовах банківського обслуговування.

Ризикнути, звичайно, можна: наприклад, домовитися, щоб клієнт перекладав вам на карту, не вказуючи, що ви ВП. Але в цьому випадку є всі шанси заплатити ПДФО за ставкою 13% замість ССО за ставкою 6% – якщо ваш клієнт фізична особа. Якщо клієнт – юрособа, то його автоматично можуть порахувати вашим податковим агентом і змусити заплатити за вас 13%.

Купуйте наші рахунки

Користуючись нагодою, рекомендуємо розрахунковий рахунок в «Тінькофф-бізнесі». У нас все круто: довгий платіжний день, до рахунку відразу прив’язана карта, зручний інтернет-банк, вбудована хмарна бухгалтерія, відразу оформляємо вам ЕЦП, через нас можна відправляти звіти в податкову. Рахунки клієнтам можна виставляти прямо в телефоні.

Всі документи привеземо, вам нікуди їхати не треба. На папірці і перевірки піде 2-3 дні, але рахунок зарезервуємо відразу. У всьому вам допомагатимуть менеджери.

Ми зручний, але не найдешевший банк. Дешевше, ніж у нас, ви, звичайно, знайдете. Зручніше, ніж у нас, – навряд чи.

Я чув, що якщо гроші від клієнта прийшли на рахунок юрособи, то дістати їх звідти складно. Це так?

Якщо говорити про рахунок саме юрособи (АТ, ТОВ), то так, це важкувато. Про них скоро напишемо окрему статтю. Якщо мова про рахунок ІП, то, навпаки, грошима користуватися дуже легко. Мало хто про це знає.

Гроші на рахунку ІП – ваша власність. А якщо ви в шлюбі, то ваша спільна з чоловіком власність. Ви можете ці гроші витрачати як вважаєте за потрібне: хоч на обладнання, хоч на закупівлі, хоч на корм для кота. Для податкової головне, щоб ви платили податки і не займалися обналу. Інше вже ваша справа.

Найпростіший спосіб користуватися грошима ІП – підключити до рахунку банківську карту і платити їй скрізь, де треба: в магазинах і кафе, в подорожах. З неї ж можна знімати гроші, але з цим треба бути акуратним, про це нижче.

Це корпоративна карта «Тінькофф-банку», підключена безпосередньо до розрахунковому рахунку. При відкритті рахунку ми випускаємо її безкоштовно, обслуговування завжди безкоштовне

А ще писали, що якщо витрачати гроші з карти ІП на свої справи, то рахунок блокують, тому що діяльність не за КОАТУУ

Як насправді: банк може заборонити операції через інтернет-банк, якщо підозрює вас в обналу або якихось інших незаконних операціях. Якщо ви просто витрачаєте гроші з карти, для банку і податкової це нормально.

Детально про те, як не уславитися обнальщіком, ми вже писали: стаття заснована на рекомендаціях ЦБ, тому довіряйте їй так само, як довіряли б самому ЦБ.

У мене ІП на ССО «Доходи мінус витрати». Витрати по карті зарахують самі?

Ні, документи про витрати для розрахунку податкової бази потрібно буде подавати до податкової окремо від інших документів. За запитом податкової. Про них ми напишемо в інший раз.

Підприємці на ССО для податкового обліку доходів і витрат зобов’язані вести «Книгу обліку доходів і витрат організацій та індивідуальних підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування».

У книзі враховуються всі ваші бізнесові доходи і витрати, і вже на підставі неї та інших документів ви будете доводити податковій, що ваші витрати повинні зменшувати базу оподаткування.

А що з готівкою?

Банки і ЦБ не люблять, коли ІП знімають готівку, тому тут з’являються обмеження.

Всі банки беруть комісію і встановлюють ліміти на зняття готівки з розрахункового рахунку ІП. У «Тінькофф-бізнесі» це від 1% + 59 рублів за операцію. Знімати можна в будь-якому банкоматі.

Фінмоніторингу банків уважно стежать за сумами зняття: якщо ви отримали і відразу зняли всі або майже всі гроші з рахунку, вам напевно подзвонять з фінмоніторингу і попросять пояснити походження грошей, які надійшли. Доведеться показувати співробітникам договір і закривають документи з клієнтом, чекати перевірки.

Це відбувається не через примху банку. ЦБ дуже жорстко поводиться в питаннях боротьби з обналу, і, якщо банки не будуть стежити за обналу у себе, ЦБ буде такі банки закривати – постраждають всі. Тому всі гроші з рахунку краще не знімати.

Для клієнтів «Тінькофф-банку» є секрет: переводите на особисту картку Tinkoff Black суму в межах ліміту (цей переклад буде без комісії) і вже з цього особистого рахунку знімайте гроші в банкоматах. Щомісяця ІП може переводити на особистий рахунок Tinkoff Black до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

А можна переводити з рахунку ІП іншим людям або в інші банки?

Можна, але з застереженнями.

Собі в інший банк або на особистий рахунок в цьому ж банку – без проблем. У тарифі банку будуть деякі обмеження, коли це робиться без комісії, але в цілому ні у банку, ні у податковій питань не буде.

Іншим людям просто так, без приводу – найчастіше можна. Наприклад, якщо хочете перевести гроші родичам, то питань не буде. Перерахувати подрузі круглу суму в честь дня народження – будь ласка.

Іншим людям регулярно – у податковій можуть виникнути питання, чи немає у вас трудових відносин. Наприклад, якщо ви регулярно відправляєте одну і ту ж суму одному і тому ж людині, але при цьому він не ваш співробітник і ви не платите за нього внески, то податкова може провести перевірку. Якщо з’ясується, що у вас трудові відносини, то можуть нарахувати податки, внески та штрафи.

Тільки не думайте, що податкова не вміє виявляти такі відносини. Вона вміє.

А якщо у мене є брокерський рахунок і ІВС? Можна переводити з рахунку ІП?

Індивідуальний інвестиційний рахунок оформляється на фізособа, але брокер – це юридична особа. Ви можете перевести гроші на рахунок ІВС, заплатите тільки комісію за переказ юрособі.

Якщо я накопичив на рахунку ІП перший внесок за квартиру, я можу просто його внести з рахунку № Або треба танцювати з бубном?

Так, можете, але передбачте всі варіанти. Ви заплатите стільки, скільки заплатили б за переклад юридичній або фізичній особі, в залежності від продавця.

З самим перекладом проблем не буде, але можуть бути проблеми з квартирою: наприклад, податкова може порахувати, що ви купили квартиру для бізнесу, і, коли продасте, вважатиме суму продажу оподатковуваним доходом (насправді тут важливий КВЕД). Таке було тут недавно.

У мене є гроші на рахунку ІП, хочу купити машину у приватника. Я можу просто перевести йому гроші?

З цим складніше: фінмоніторинг може розцінити переклад фізособі як обнал і попросити документи – тримайте їх під рукою.

Переклади фізособам дорожче, ніж переклади юрособам. У «Тінькофф-бізнесі» комісія починається від 1% + 59 рублів.

Чи є сенс тримати на рахунку ІП багато грошей?

Дивлячись для чого.

Банки хочуть, щоб ви тримали у них гроші, тому створюють для цього вигідні умови. У «Тінькофф-бізнесі» по рахунках зараз дають прибутковість до 8% річних на залишок. Якщо є мета отримувати додатковий дохід, то є сенс тримати гроші на рахунку.

Тим, хто переживає через збереження капіталу, можна розподілити ризик і тримати гроші в багатьох банках, у кількох брокерів і в різних ліквідних інвестиційних інструментах. Складати все гроші на один рахунок здається занадто ризикованим, але це загальна проблема з фінансами, а не конкретно з ВП.

А якщо у банку відкличуть ліцензію?

Якщо банк входить в систему страхування внесків, то гроші ІП застраховані так само, як гроші фізосіб, – в межах ліміту 1,4 млн рублів. Процедура виплати така ж, як і з фізособами.

Якщо у вас в одному банку і особистий рахунок, і розрахунковий рахунок ІП, то ліміт буде той же – 1,4 млн, так як обидва рахунку належать одній і тій же фізичній особі.

Про що ще корисно знати, якщо у мене ІП і розрахунковий рахунок в банку?

ЦБ рекомендує платити податки і внески з кожного рахунку не менше 0,9% від обороту за рахунком. Якщо, наприклад, у вас ЕНВД і ви працюєте з трьома банківськими рахунками, перевірте, щоб податки платилися з усіх трьох, а не з одного.

Багато підприємців за законом повинні пробивати чеки і працювати з касою. А багато хто з цих – ще й підключати онлайн-касу. Читайте про це докладно в наших статтях і, заради всього святого, заручитися підтримкою професійного бухгалтера. Не треба такі складні речі вирішувати за порадами і статей з інтернету. Не ризикуйте. Знайдіть професіонала.

Якщо ви ІП на ССО, вам потрібно буде звітувати перед податковою про свої доходи або доходи та витрати. Для цього зручно, коли ваша бухгалтерія має доступ до вашого банку або у них налаштована інтеграція. Наприклад, в «Тінькофф-бізнесі» звіт про доходи робиться прямо всередині банківського додатка, інтеграція не потрібна.

Ми часто читаємо в інтернеті історії, як людям блокують рахунки нібито ні з того ні з сього. Ми перевіряємо такі історії і дуже часто виявляємо, що ці історії розповідають власники транзитних і обнальних фірм. У звичайних підприємців, які просто продають товари або надають послуги, таких проблем не виникає. Збіг?

Якщо вам платять з-за кордону, вас обов’язково буде перевіряти валютний контроль. Це серйозна справа, будьте уважні. Консультуйтеся з юристами і бухгалтерами.

Знайдіть бухгалтера

Заручіться підтримкою професійного бухгалтера. Чи не вирішуйте складні речі за порадами і статей з інтернету. Не ризикуйте. Знайдіть професіонала.

В Т-Ж щодня пишуть про бізнес, податки і російських законах. Почитайте зі свіжого:

Чи може ІП отрімуваті гроші від КЛІЄНТІВ на свою банківську карту

# фінанси

Податкова дозволила ІП отримувати оплату на особисту банківську карту

Посилання на документ в кінці статті

В кінці червня 2018 року Федеральна податкова служба Росії видала лист N ОД-3-2 / 4043 @, яке повинно остаточно вирішити давню проблему підприємців.

Відразу до справи і цитаті з листа:

Законодавство про податки і збори не містить заборони на використання індивідуальним підприємцем для отримання оплати за надані послуги своєї особистої банківської картки з наступним переведенням у готівку грошових коштів в банкоматі і внесенням цих коштів на свій розрахунковий рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності.

Тепер переведу, хоча податківці начебто і так докладно описали

Підприємець може отримувати оплату на свою особисту банківську карту (часто на карту Ощадбанку переводять), відкриту на нього як на фізичну особу. Це законом не заборонено і у податківців не повинно виникати жодних претензій.

Отримавши оплату за свої послуги чи товари, підприємець може ці гроші зняти в банкоматі і покласти на свій розрахунковий рахунок, який відкритий на нього, але вже як на ВП.

При цьому підприємці не зобов’язані повідомляти податкову службу про свої банківські рахунки. За них це самі банки давно вже роблять.

А що якщо не вносити ці гроші на розрахунковий рахунок?

У цьому листі податківці прямо на це питання не відповіли. Натякнули, звичайно, що потрібно відображати надходження грошових коштів на розрахунковому рахунку, щоб з нарахуванням податків проблем не виникло, але наслідків зворотного не назвали.

Ну, не визначились вони поки. Почекаємо ще трохи.

Чи не така нова новина

Не можу сказати, що цей лист ФНС сильно змінить життя підприємцям. Половинчасте воно якесь.

П’ять років тому, в 2013 році ми сперечалися з податківцями (не з усієї ФНС і не в судовому процесі) за чашкою чаю. Вони розповідали мені, що оплату від своїх клієнтів я можу отримувати тільки на розрахунковий рахунок, а переклади на карту або готівкою не маю права отримувати.

Я їм доводив, що ІП від ТОВ відрізняється не тільки абревіатурою і розміром держмита, а ще багато чим більш важливим. В першу чергу, ІП не є юридичною особою, відповідає всім своїм майном, а майно ІП і його ж як фізичної особи це по суті одне і те ж.

З цієї позиції надходження грошей на розрахунковий рахунок ІП або на особисту банківську карту нічим не відрізняються. Підприємець може отримувати оплату на свою карту, на номер телефону, на електронний гаманець і будь-яким іншим способом.

Сам спосіб отримання оплати податківців хвилювати взагалі не повинен. Значення має лише те, що підприємець свої доходи відобразив у звітах і сплатив податок.

Я за цим принципом вже років 10 отримую оплату від клієнтів, вношу її на свій розрахунковий рахунок (так простіше бухгалтерію вести) і вказую в призначенні, що це оплата від такого-то особи за таким-то договору. У податківців до цього ніяких претензій не було, а тепер і поготів не виникне.

Чекаю, коли у них відкриються очі

 • Те, що я зараз розповів про ІП та способи оплати, справедливо і для готівкових розрахунків.
 • Хтось, не подумавши головою, ввів обов’язкові для всіх он-лайн каси, а підприємцям тепер віддуватися і голову ламати.
 • Думаю, коли-небудь податківці визнають, що з касовими апаратами для ІП вони переборщили і змінять свій закон «про он-лайн касах»
 • А поки вони там думають, можна сміливо приймати оплату на свою особисту банківську карту і незадоволеним тикати в обличчя Лист за номером ОД-3-2 / 4043 @ (ось і ссилочку на документ)

Інші замітки можете прочитати на каналі і на сайті. Питання та зауваження пишіть на пошту: myzen@inbox.ru Підписуйтесь на нас в Телеграма, щоб отримувати повідомлення про нові замітках

Чи може ІП отримувати гроші від клієнтів на свою банківську карту

Питання подібного роду приходять від наших читачів постійно, постараємося сьогодні з’ясувати ситуацію з цього приводу. Чи вправі ВП замість розрахункового рахунку використовувати свою банківську картку для того, щоб клієнти перераховували на неї оплату за отримані товари або послуги? Які ризики повинен врахувати підприємець, якщо вирішує використовувати такий спосіб отримання оплати?

По-перше, як багатьом здається, це зручно для клієнтів. У них є своя банківська карта, з якою вони перекидають гроші ВП. Але тут все-таки можна посперечатися.

Зручно це в першу чергу для IP: розрахунковий рахунок відкривати не треба, оплачувати його обслуговування теж не потрібно, гроші «капають» відразу на карту.

Для клієнта, по суті, ступінь «зручності» такого способу оплати завжди залишається однаковою: він платить за допомогою своєї картки, а вже як здійснюється платіж – на карту ІП, на його р / с або на той же р / с через платіжний агрегатор – покупця мало хвилює.

По-друге, це дешевше для ІП, так як обслуговування особистої банківської картки в будь-якому випадку буде коштувати менше обслуговування розрахункового рахунку.

Така практика отримання оплати індивідуальними підприємцями поширена в життя саме через економію грошей на обслуговуванні. Цей спосіб оплати зазвичай пропонують багато інтернет-магазини і організатори спільних закупівель. Ось тільки чим може обернутися така економія?

зміст

 • 1. Як вважає податкова
 • 2. З точки зору банку
 • 3. Підсумок

Якщо розглядати позначений питання з точки зору податкового законодавства, то можна сказати наступне:

 • ІП не зобов’язаний відкривати розрахунковий рахунок;
 • в НК РФ відсутня заборона на використання ІП для своєї діяльності особистих рахунків;
 • вид рахунку, який використовується для отримання оплати, не важливий: згідно п.2 ст. 11 НК РФ, рахунком визнається розрахунковий (поточний) і інший рахунок в банку, відкритий на підставі договору банківського рахунку.
 • на даний момент обов’язок ІП повідомляти про відкриття р / с відсутня.

Який можна зробити висновок?

В принципі, в податковому законодавстві заборона на використання особистої банківської картки замість розрахункового рахунку відсутня. Але ризики тут є, особливо в умовах, коли про відкриття (використання) того чи іншого рахунку повідомляти податківцями стало не треба.

Чим це може обернутися?

При перевірці податківці можуть порахувати в доходи все суми, які надійшли на вашу банківську картку, а не тільки ті, які перерахували вам клієнти.

Так як картка особиста, ви можете провести по ній і інші операції, наприклад, отримати переклад від родича або самі собі перерахувати гроші з іншої картки.

Такі надходження в вашому розумінні доходом не є. Податкова ж цілком може порахувати це все доходом і донарахувати податок.

Вам же доведеться довго і наполегливо доводити, що ці гроші не є доходами, і то не факт, що ви це доведете.

Навіть якщо ви заводите картку з наміром отримувати на неї оплату від клієнтів, то на практиці вступає в гру людський фактор: рано чи пізно вам доведеться перекинути якісь суми, що б що-небудь оплатити і т.д., адже банківська карта завжди буде у вас під рукою.

Що буде в ситуації, коли оплата від клієнтів надходила на картку, але доходи ніде не відображали і податок, відповідно, не платили? Якщо ваші «чорні операції» розкриють, то вам загрожують більш серйозні санкції, ніж просте донарахування податку.

З точки зору банку

Оформлення банківської картки супроводжується укладанням договору між вами і банком, тому розглядати правомірність використання особистої карти для отримання оплати від клієнтів варто саме з точки зору відносин з банком.

Для розуміння ситуації звернемося до Інструкції ЦБ РФ № 153-І від 30.05.2014 р, в якій поточні та розрахункові рахунки чітко розділяються між собою (Гл. 2 зазначеної Інструкції):

 • поточний рахунок відкривається фізособі для операцій, які не пов’язані з підприємництвом;
 • розрахунковий рахунок відкривається ІП або юрособи для операцій з підприємницької діяльності.

Банківське законодавство заперечує рівнозначність поточного і розрахункового рахунку, тому вже з визначення термінів слід, що використовувати карту для отримання оплати ІП не може.

Що загрожує підприємцю в разі порушення?

Почнемо з того, що треба прочитати свій договір з банком.

Коли ви відкриваєте просту особисту картку, багато банків включають в договір умову про те, що використовувати цей рахунок в підприємницьких цілях ви не можете.

Якщо ви будете отримувати на карту оплату від клієнтів, то ви порушите умови договору з банківською установою, а банк, в свою чергу, має повне право зупинити обслуговування рахунку та розірвати договір.

Навіть якщо в договорі такого пункту немає, то може бути пункт про те, що, підписуючи договір, ви погоджуєтеся з внутрішніми правилами банку, тобто його внутрішніми регламентами. У цих регламентах також може бути прописана неможливість використання поточного рахунку для бізнес-цілей.

Висновок: порушення умов користування банківською карткою може привести до того, що банк відмовиться виконувати окремі функції з обслуговування рахунку, заблокує картку і розірве договір. Будь-якому банку вигідніше відкривати для ІП розрахунковий рахунок, так як його обслуговування буде коштувати дорожче.

Чим ще загрожує масове отримання оплати від клієнтів на особисту картку?

Банки у своїй роботі керуються федеральним законом № 115-ФЗ від 07.08.2001 р, який регулює питання протидії в сфері легалізації доходів.

Так ось: згідно з цим законом банки зобов’язані відстежувати підозрілі операції, фіксувати інформацію про них і передавати її до відповідних органів для розгляду.

При цьому, регулярне надходження на карту фізособи сум від великої кількості інших фізосіб вважається одним з ознак відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом, і викликає відповідні підозри.

Що може зробити банк в такій ситуації?

Найчастіше банк блокує таку карту, а також інші карти, що належать даній фізособі, а також передає інформацію в правоохоронні органи і податкову службу.

Висновок: при такому розкладі ви потрапите в ситуацію, коли карта буде заблокована, а вам доведеться пояснюватися вже не в банку, а в іншому місці.

підсумок

Для того щоб не ризикувати ні чинними відносинами з банком, ні можливим блокуванням всіх своїх карт, ні донарахуванням податків з боку податкової, а також спілкуванням з правоохоронними органами, IP необхідно відкривати розрахунковий рахунок.

На даний момент банки готові запропонувати своїм клієнтам безліч варіантів відкриття і обслуговування розрахункового рахунку з можливістю використовувати додаткові сервіси. Тарифи банків на обслуговування розрахункового рахунку відрізняються, тому вибрати для себе підходящий варіант може кожен.

ТУТ ви можете вибрати підходящий варіант і навіть з безкоштовним обслуговуванням.

Для прийняття оплати онлайн на сайті інтернет-магазину рекомендується укласти договір з платіжним агрегатором: клієнти зможуть оплачувати покупки картками, а ви будете законно отримувати гроші через агрегатор на свій розрахунковий рахунок. Для цього прочитайте більш детальну статтю «Як приймати оплату на своєму сайті законно».

Можливі ризики переказу грошей ІП на особисту картку

Банківський рахунок давно вже перестав бути синонімом спроможності. Сьогодні це просто зручний спосіб вести справи, без якого в більшості випадків не обійтися.

До пластиковій картці, яка є практично у будь-якої людини, прив’язаний і рахунок в банку.

Чи може індивідуальний підприємець використовувати її замість або паралельно з розрахунковим рахунком? Чи допускається поєднання «особистих» і «робочих» коштів?

У цій статті розберемося з питаннями розрахункового рахунку і особистої карти фізособи ВП. Відповімо, припустимо для ІП отримувати або переказувати кошти на звичайну пластикову карту, свою або третьої особи, і чим це може бути небезпечно.

Чи можна взагалі без розрахункового рахунку?

Індивідуальний підприємець – це фізична особа, і він може завести собі пластикову карту того чи іншого банку, на залишок коштів якої банк нараховуватиме відсотки.

Може здатися, що це зручніше, ніж платити за обслуговування розрахункового рахунку.

Тим більше що закон не зобов’язує ІП проводити операції через банк, якщо ліміт по готівкових розрахунках не перевищує порогу в 100 тис. Руб.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Йдеться тільки про ІП, для юридичних осіб наявність розрахункового рахунку строго обов’язково.

Розглянемо причини, чому для ІП все ж зручніше користуватися розрахунковим рахунком.

 1. При співпраці з юридичними особами можуть виникнути труднощі при проведенні оплати як з однієї, так і з іншого боку. Або можна втратити потенційного партнера – фірма не захоче мати справу з контрагентом без розрахункового рахунку.
 2. При веденні всіх розрахунків в «кеші» доведеться витрачати час на доставку готівки та внесення її в касу, турбуватися про охорону грошових коштів під час транспортування і т.п.
 3. Готівкові операції передбачають дотримання правил касової дисципліни – це додаткові складності і контроль.
 4. 100 тис. Руб. готівкового ліміту в рамках одного договору – це зовсім не так багато, як може здатися навіть дрібному підприємцю. Наприклад, знімаючи на рік приміщення за ціною за оренду 10 тис. Руб. в місяць, IP змушений буде заплатити в рамках одного договору 120 тис. руб., що вже перевищує ліміт.

Отже, працювати з однією тільки банківською карткою без розрахункового рахунку для ІП незручно і невигідно. Значить, постає питання, чи можна їх поєднувати і як саме.

Особистий рахунок замість розрахункового – навіщо?

Підприємець, який задається питанням, чи можна вести розрахунки не через р / с, а через особисту карту фізичної особи, хоче забезпечити собі деякі вигоди:

 • не потрібно проходити процедуру відкриття розрахункового рахунку;
 • деяка частина клієнтів воліє робити оплату з карти на карту;
 • економічно вигідніше: обслуговування банківської карти значно дешевше, ніж р / с.

Чи законно таке бажання з точки зору податкового законодавства і правил кредитних організацій?

думка податкової

Проаналізувавши НК РФ, можна зробити висновки щодо позиції фіскальних органів щодо використання особистої банківської карти для підприємницької діяльності фізособи:

 • для ВП немає законодавчої вимоги відкривати розрахунковий рахунок;
 • закон не розділяє особисте майно і кошти самого ІП та його бізнесу;
 • Податковий кодекс прямо не забороняє застосовувати особисті рахунки в підприємницької діяльності фізосіб;
 • не має значення, який саме вид рахунку використовується для зарахування або перерахування коштів (п. 2 ст. 11 НК РФ);
 • повідомляти податковій про відкриття р / с підприємець не зобов’язаний, хоча зробити це рекомендується.

ВИСНОВОК: прямо не заборонено – значить, допускається. Податкове законодавство формально не заперечує проти застосування особистої карти з метою підприємництва, звичайно, з урахуванням ризиків, які ми розглянемо нижче.

думка банку

Отримання особистої банківської карти – це теж договір з банком, і слід вивчити його положення, щоб не порушувати їх, хоча вони і не є підзаконними актами.

Якщо податкова не поділяє поточні та розрахункові рахунки, то банк робить це досить чітко – Інструкція ЦБ РФ №153-І від 30 травня 2014 р дозволяє фізособам відкривати поточні рахунки для операцій, які не мають на меті підприємництво, а для цієї діяльності ІП або юрособи повинен бути відкритий розрахунковий рахунок (це обумовлюється в п.2 цієї Інструкції).

У договорі прямо може бути прописана заборона використання поточного рахунку для підприємництва, або така заборона значиться в регламенті банку, з яким ви автоматично погоджуєтеся, укладаючи договір.

ВИСНОВОК: банк, як кредитна організація, проти використання особистих карт для підприємницьких цілей, оскільки відкриття та обслуговування р / с коштує дорожче, а значить, вигідніше для банку.

Чого хочуть і чим ризикують індивідуальні підприємці

Підприємців цікавить можливість виробляти такі види операцій:

 • оплата на особисту банківську карту з боку клієнтів;
 • виведення грошей зі свого розрахункового рахунку на свою банківську карту;
 • переказ грошей зі свого р / с на банківські карти третіх осіб.

Розглянемо докладніше можливість і ризики кожної з них.

Зарахування чужих коштів на особисту картку ІП

Чи можна отримувати на свій поточний рахунок оплату від клієнтів, особливо регулярно? Іншими словами, це буде використання особистої карти з метою підприємництва. Виходячи з позицій податкової і банку, відповіді будуть різні: податкова прямо не заперечує, банк забороняє, але не завжди може проконтролювати.

Можливі ризики від податкової

Інспекція може вважати оподатковуваними все надходження на карту, а не тільки ті, що проводилися «по бізнесу». В результаті податківці мають право донарахувати податок, виписати штраф за недоїмку і пеню за несвоєчасну сплату.

ІП доведеться доводити, яка частина з надходжень є доходами, а яка ні, причому підтверджувати це документально.

Якщо довести це не вдасться, то можуть поставити «систематичне ухилення від сплати податків», що загрожує серйозними санкціями.

Можливі ризики від банку

Якщо підприємець порушує умову користування послугою банку, а проведення через особисту картку підприємницьких грошей – це порушення, банк має право припинити надавати послугу, тобто заблокувати карту, причому не тільки дану, а й інші, що належать цій особі.

Крім того, в рамках боротьби з легалізацією незаконних доходів, регламентованої ФЗ №115, банки зобов’язані повідомляти в податкову і в правоохоронні органи про підозрілі рухи коштів. Такими цілком можуть вважати регулярні надходження на карту фізособи, особливо в великих розмірах.

ІП доведеться вирішувати питання не тільки з банком – пояснювати і підтверджувати джерела отримання коштів.

Висновок своїх коштів з розрахункового рахунку на свою карту

З точки зору закону, і на розрахунковому, і на особистому рахунку індивідуальний підприємець тримає свої власні кошти. Розпоряджатися ними він має право на свій розсуд.

Дохід від підприємницької діяльності може бути використаний підприємцем так, як йому завгодно, без обмежень, в тому числі і виведений на особисту картку для будь-яких потреб.

У призначенні перекладу слід вказати «Дохід від підприємницької діяльності, без ПДВ» або просто «Матеріальна допомога» (щоб уникнути можливого конфлікту з банком).

можливі ризики

Як зазначалося вище, банки не вітають «змішування» особистих і підприємницьких засобів. Нерідкі випадки, коли вони надсилають таким клієнтам попередження і рекомендацію.

Однак це саме рекомендація, а не заборона, на який вони не мають законодавчого права. У відповідь на таку вимогу можна вказати на його неправомірність і помилковість, адже майно ІП та фізособи – це одне і те ж.

Якщо реакції банку не буде, можна оскаржити його дії в ЦБ РФ, а також в Антимонопольному комітеті.

Якщо в рамках цієї операції регулярно проходять великі суми, доведеться пояснювати їх походження і призначення в податковій, щоб не отримати звинувачення в ухиленні від сплати податків.

ДО ВІДОМА! Поповнення власного р / с зі своєї карти можна виробляти без ризиків і обмежень.

ПІДСУМОК: дана операція дозволена, але зловживати нею не варто. Якщо буде доведено, що переказані кошти ви використовуєте для бізнесу, з них доведеться заплатити податок. Для особистих цілей – переводите на здоров’я.

Переказ коштів зі свого р / с на чужі пластикові карти

Такий спосіб розрахунку може мати місце в двох ситуаціях:

 • оплата послуг партнерів або заробітної плати своїх співробітників, минаючи розрахунковий рахунок;
 • особисті перекази коштів (наприклад, родичам).

У першому випадку це формально ведення підприємницької діяльності, тобто застосовні ті ж положення і ризики, що і при зарахуванні «господарських» грошей на особисту картку, тобто робити це не рекомендується.

ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ! Заробітну плату співробітникам платити на їх пластикові карти цілком можна, але при цьому з кожного платежу буде обов’язково утриманий відповідний податок (ПДФО і страхові відрахування).

Другий випадок, за логікою, не повинен бути крамольним. Теоретично хіба не може підприємець оплатити заробленими в бізнесі грошима покупки дружини, лікування родича і т.п.? Однак закон говорить про те, що розрахунковий рахунок призначений саме для підприємницької діяльності. Тому ситуація неоднозначна.

можливі ризики

Вони, як завжди, полягають в тому, що податкова повинна контролювати рух ваших грошей і стежити, щоб всі податки з доходів були сплачені. Переклад з р / с на користь третіх осіб має здійснюватися тільки в особистих цілях, а якщо це оплата, то з неї платяться податки.

Таким чином, якщо ви робите такі платежі, то повинні бути готові в будь-який момент пояснити їх мета, а також прояснити відносини з отримувачем коштів – особисті, а не ділові. До з’ясування цих обставин банк може заблокувати карту як ІП, так і одержувача коштів.

ПІДСУМОК: на особисті цілі кошти краще переводити з призначеного для цього поточного рахунку.

Спочатку виведіть гроші з р / с на свою особисту картку фізособи, а потім робіть перекази на користь третіх осіб. Для бізнес-розрахунків використовуйте розрахунковий рахунок.

При перекладах, які не мають відношення до підприємництва, завжди вказуйте коректне призначення платежу: «Переклад особистих коштів».