Інтернет-маркетинг: що це, суть і методи ефективного маркетингу

0
69

З чого складається інтернет-маркетинг

Що таке інтернет-маркетинг, стратегії, інструменти і тренди

Зараз користувачі все частіше і з задоволенням витрачають гроші в інтернеті, тому саме тут потрібно шукати ваших майбутніх покупців. Час звичайної реклами пройшло – люди від неї втомилися і більше їй не довіряють, а інтернет-маркетинг дає нові способи розповісти світу про ваш продукт.

Що таке інтернет-маркетинг

Інтернет-маркетинг – це дії, спрямовані на просування товарів і послуг в інтернеті. Основна мета інтернет-маркетингу – перетворити відвідувачів сайту в покупців і збільшити прибуток.

У інтернет-маркетингу є три важливі переваги, які відрізняють його від класичного маркетингу:

Інтерактивність В інтернеті можна безпосередньо взаємодіяти з аудиторією, підтримувати зв’язок з клієнтами і контролювати ситуацію.

таргетування

Це механізм, що дозволяє виділити зі всієї наявної аудиторії тільки цільову і показувати рекламу саме їй.

Веб-аналітика

Вона допомагає зрозуміти, які дії виявилися максимально ефективними і залучили на сайт більше відвідувачів, які потім конвертувалися в покупки.

Зростання продажів в інтернет-маркетингу будується на залученні відвідувачів, підвищенні ефективності сайту і повернення клієнтів.

Але мало залучити відвідувачів, потрібно зробити з них ваших поточних клієнтів, адже саме вони дають вашому бізнесу прибуток. Всі ці моменти повинна враховувати ваша інтернет-стратегія.

Стратегія в інтернет-маркетингу

Вести бізнес без стратегії можна, а розвиватися немає. Якщо ви плануєте розвивати свій бізнес і вкладати гроші в його просування, у вас повинна бути стратегія. Її відсутність призводить до хаотичних і безсистемним витрат.

Для початку визначимося, що таке стратегія. Якщо говорити своїми словами, то стратегія – це недеталізірованние довгостроковий план, який веде до досягнення целі.Цель інтернет-маркетингу – це зростання продажів. Значить, стратегія в інтернет-маркетингу повинна містити в собі послідовність дій для збільшення прибутковості компанії.

Стратегія в інтернет-маркетингу – це план дій по збільшенню продажів.

Але наявність стратегії – це не чарівна паличка, яка автоматично підвищить продажі і підніме ваш бізнес на небувалу висоту. Щоб все вийшло, стратегії потрібно слідувати.

З яких кроків складається стратегія?

Перший крок, з якого повинна починатися стратегія – точне визначення своєї цільової аудиторії. Дізнайтеся, чому люди купують ваші продукти і складіть портрет споживача.

Другий крок – це вивчення конкурентів і визначення своєї позиції по відношенню до них. Варто розглядати не тільки прямих конкурентів, але і звернути увагу на те, яким чином взагалі можна вирішити проблему ваших покупців.

Третій крок – це визначення цілей і методів для їх досягнення. Необхідно вирішити, які інструменти інтернет-маркетингу ви будете застосовувати і яким чином.

Зазвичай, стратегію розробляють на рік і коректують раз в декілька місяців, в залежності від її реалізації та ситуації на ринку. Важливу роль в реалізації стратегії відіграє веб-аналітика. Вона покаже вам, чи правильно вибрали інструменти просування і підкаже, де є проблеми і на що потрібно звернути увагу.

Як зрозуміти, яка стратегія правильна?

Правильна стратегія повинна будуватися на розвитку слабких сторін вашого бізнесу і зміцнення сильних, а також максимально ефективно використовувати поточні ресурси.Стратегія в інтернет-маркетингу завжди індивідуальна і обов’язково повинна будуватися на основі вашої цільової аудиторії, аналізі конкурентів, враховувати цілі бізнесу і грунтуватися на веб- аналітиці.

В інтернет-маркетингу не буває стандартної покрокової стратегії, однаково добре працює для будь-якого бізнесу.

Перед тим, як почати просування, вам потрібно визначити цільову аудиторію, проаналізувати конкурентів і поставити цілі. Тільки після цього можна починати роботу з інструментами інтернет-маркетингу. Які з них будуть для вас ефективні, а які ні, ви зрозумієте на практиці.

Інструменти, з якими потрібно попрацювати

Лендінг

Для чого потрібні посадочні сторінки і як їх правильно створювати

Для того, щоб познайомити аудиторію з вашим продуктом, потрібен майданчик, де ви все про нього докладно розповісте і покажете. Тому, почати потрібно з створення посадкової сторінки.

Landing page (посадковий сторінка) – це лише однієї сторінки сайт, що презентує товар, послугу або сервіс.

Головне завдання Лендінгем – переконати відвідувача зробити цільове дію. Приклад цільового дії – натиснути кнопку «купити» або «зареєструватися». У посадкової сторінки завжди є мета, тому часто на російську мову назва формату перекладають як «цільова сторінка».

Цільове дію (мета) – це головна дія, яку користувач повинен зробити на сайті.

У Лендінгем висока ефективність і низька вартість в порівнянні зі звичайним сайтом. Посадкову сторінку можна розробити за короткий час. Це не складно – ви можете зробити це самі за допомогою сайтів-конструкторів.

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу

Іван Васильєв

Дизайн-директор в Альфа-Банку

Посадочні сторінки можуть послужити не тільки інструментом продажів вже існуючих продуктів, але і для тестування гіпотез (ваших ідей на тему «а ось було б круто і це точно все куплять») реальністю.

З урахуванням маси сервісів по створенню сторінок, сервісів поштових розсилок і доступною реклами у вигляді контексту, таке тестування стало доступніше і дешевше маркетингових досліджень, опитувань, звітів тощо.

Ви можете придумати десяток бізнесів і перевірити їх за місяць, запустити найперспективніші і розвивати їх, а потім придумати ще і ще.

Що потрібно зробити для створення Лендінгем

Напишіть у вільному стилі, про що хочете розповісти на посадкової сторінці, сформулюйте для себе її мета. Потім виділіть з тексту смислові блоки і придумайте їм інформативні заголовки. Це майбутні розділи Лендінгем.

Виділіть три переваги вашого продукту і напишіть, чим вони можуть допомогти вашому потенційному покупцеві.

Продумайте сценарій сторінки. Вирішіть, що відвідувач повинен побачити і зрозуміти на першій сторінці сайту. Яка пропозиція його б зацікавило? Які заперечення у нього могли б з’явитися? Як він буде рухатися далі? Яке цільове дію йому потрібно зробити? Дайте відповідь на всі ці питання за допомогою заголовків, текстів і призову до дії.

Обов’язково використовуйте кнопку заклику до дії call to action (CTA). За допомогою неї ви підведете відвідувача до цільового дії. Якщо Лендінг довгий, то потрібно розмістити її не тільки на початку, кінці, але і в середині.

На основі сценарію зробіть прототип. Для цього намалюйте на папері смислові блоки сайту і подумайте, де і як ви розмістите текст і зображення.

Тепер приступайте до дизайну. Для цього зручно використовувати Тильду. Тексти у вас вже є, їх потрібно доповнити класними фотографіями. Не використовуйте для цього заїжджені картинки зі стоків, які вже ні у кого не викликають емоцій. Краще зробіть фотографії самі або найміть фотографа.

Не забудьте додати кнопки соціальних мереж і форму підписки.

Щоб Лендінг був ефективним, потрібно зрозуміти, для кого призначений ваш продукт, і розповісти відвідувачам, про те, як він вирішить їхню проблему.

Landing page – ефективний спосіб зробити з відвідувача покупця.

Напишіть про переваги і відмінності від конкурентів. Додайте відгуки та гарантії. Пам’ятайте, сторінка повинна бути зручною, зрозумілою і відповідати на всі питання відвідувачів.

ДЕ ДИВИТИСЯ ПРИКЛАДИ ХОРОШИХ Лендінзі

Детальніше про створення Лендінгем читайте в лекції:

Веб-аналітика

Для чого аналізувати свій сайт і як налаштувати сервіси аналітики

Після того, як ви створили і запустили Лендінг або сайт, треба поставити його на рейки веб-аналітики. Завдяки їй, ви зрозумієте, що відбувається з відвідуваністю і продажами, скільки грошей витратили, а скільки заробили.

Веб-аналітика – це збір і аналіз інформації про відвідувачів і їх діях, з метою поліпшення бізнес-процесів на сайті.

C допомогою веб-аналітики можна багато чого довідатися про свою цільову аудиторію, зрозуміти що для неї працює, а що ні.

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу

Сторінка звітів в Яндекс.Метрика

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу

Яків Коротков

Що таке інтернет-маркетинг – повний огляд для новачків

Що таке інтернет-маркетинг (internet marketing) і в чому його суть? Які інструменти і стратегії просування підходять для новачків? Де отримати комплексне навчання основам інтернет-маркетингу?

Привіт, шановні читачі! З вами засновники бізнес-журналу ХітёрБобёр.ru Олександр Бережнов і Віталій Циганок.

Сьогодні ми розглянемо таку цікаву тему, як інтернет-маркетинг.

Я думаю, кожен з вас стикався з рекламою в Інтернеті, і до речі, дуже важливо розуміти, якими інструментами потрібно користуватися для правильного налаштування своєї реклами.

Якщо ви працюєте в сфері Інтернету, то знання основних інструментів інтернет-маркетингу вам буде просто необхідно. Особисто ми користуємося ними на своєму сайті, і це дає нам відмінні результати.

Завдяки знанню основних інструментів інтернет-маркетингу, описаних в статті, і правильному їх впровадження в свій бізнес, ви зможете збільшити доходи від своїх інтернет-проектів в рази.

Зі статті ви дізнаєтесь:

 • Що таке інтернет-маркетинг (internet marketing) і в чому його суть?
 • Які інструменти і стратегії просування підходять для новачків?
 • Де отримати комплексне навчання основам інтернет-маркетингу?

Фішки і прийоми, описані тут, допоможуть вам підвищити продажі в мережі і придбати комплексне розуміння про способи просування і залучення клієнтів через Інтернет.

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу

1. Інтернет-маркетинг: визначення, особливості та переваги

Будь-який комерційний проект потребує розширення поля діяльності.

Практично всі сучасні комерційні компанії мають представництво в Інтернеті у вигляді повноцінного ресурсу, блогу, сторінки. Однак просто створивши мережевий ресурс і навіть заповнивши його інформаційним контентом, ви не забезпечите автоматичне збільшення продажів і зростання популярності компанії (сайту).

Необхідна більш цілеспрямована робота з сайтом, що припускає його розкрутку, SEO-просування і збільшення конверсії. Цим і займаються фахівці з онлайн-маркетингу.

Давайте дамо йому визначення.

Інтернет-маркетинг (internet marketing) – це сукупність прийомів в Інтернеті, спрямованих на привернення уваги до товару чи послуги, популяризацію цього товару (сайту) в мережі і його ефективного просування з метою продажу.

Сучасні словники визначають онлайн маркетинг як практику використання всіх аспектів і елементів традиційного маркетингу в мережевому просторі. Основне завдання заходів такого роду – отримати максимальний ефект від потенційних користувачів сайту і збільшити їх потік.

Комплексний інтернет-маркетинг застосовує всі можливі канали реклами і просування ресурсів в інтернеті для збільшення відвідуваності сайту і зростання продажів.

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу

Основні інструменти інтернет-маркетингу:

 • SEO-оптимізація (просування в пошукових системах);
 • e-mail-розсилка;
 • реклама в соціальних мережах;
 • контекстна реклама;
 • Банерна реклама;
 • арбітраж трафіку.
 • Більш докладно про інструменти web-маркетингу буде розказано нижче.
 • Поки ж з’ясуємо особливості та переваги професійної розкрутки сайтів в мережевому просторі.
 • Основи інтернет-маркетингу ті ж, що і в звичайному маркетингу.
 • Класичний (традиційний) маркетинг – це процес визначення та ефективного задоволення потреб окремих покупців і споживчої аудиторії в цілому.
 • Основне завдання – надання і просування товарів і послуг споживачам і встановлення прямих взаємовідносин з клієнтом з вигодою для компанії.
 • Правила веб-маркетингу досить прості: розібратися в них можна за кілька годин, але знання основ ще не означає, що вам вдасться продуктивно застосувати їх практично (так само як знання правил шахової гри ще не робить з вас гросмейстера).

В ідеалі справою просування і розкручування товарів в інеті повинні займатися професіонали. Сьогодні послуги інтернет-маркетингу надають власникам сайтів спеціальні агентства і студії, яких в мережевому просторі стає з кожним днем ​​все більше.

Ефективний маркетинг в Інтернеті (e-marketing) складається з наступних компонентів:

 1. Продукт (він же товар). Обов’язкова умова: то, що реалізується через мережеві ресурси, має відрізнятися якістю або якимись унікальними властивостями, щоб конкурувати з іншими сайтами і звичайними магазинами.
 2. Ціна. Вважається, що в інтернеті ціни дещо нижчі, ніж в «реалі».
 3. Просування – багаторівнева розкрутка як самого сайту, так і окремих товарів. Даний елемент включає цілий арсенал інструментів – SEO, контекстну, інтерактивну і банерну рекламу, роботу з громадами в соцмережах і блогами.
 4. Точка продажу – власне сайт. Функціональний ресурс повинен мати оригінальний дизайн, якісну навігацію, юзабіліті вищого рівня.

Важливу роль відіграють і інші складові частини: цільова аудиторія, контент (зміст сайту), залученість відвідувачів в маркетингові процеси.

Стратегія інтернет-маркетингу передбачає поетапну роботу над визначенням потреб аудиторії, створенням і просуванням контенту, залученням відвідувачів в активні процеси придбання.

Залучення – ключовий показник ефективності сучасного web-маркетингу. Цей елемент показує ступінь зацікавленості користувачів вашим сайтом і, в кінцевому рахунку, визначає успіх комерційного підприємства.

Перш ніж починати просування ресурсу, слід визначити його цільову аудиторію і потреби кожного клієнта, який прийшов на ваш інтернет-сайт. Тільки в цьому випадку можливе збільшення конверсії ресурсу і отримання прибутку.

Переваги Інтернет-маркетингу

Нижче розглянемо 3 головних і очевидних переваги сучасного інтернет-маркетингу:

 1. Інформативність. Споживач отримує максимум необхідної інформації про послуги і продукти: щоб зацікавити клієнта, відомості про товар повинні бути не тільки повними, але і оригінальними (унікальними).
 2. Висока результативність в порівнянні з традиційною рекламою. Звичайна реклама в ЗМІ і на білбордах коштує дорого і часто не окупає себе: охоплення аудиторії широкий, але не продуктивний. Така реклама «на широку ногу» використовується скоріше як іміджева, тобто служить для підтримки інтересу (впізнаваності) будь-якого бренду або компанії. Розкрутка товарів і послуг в інтернеті працює за іншим принципом: відвідувач сам знаходить таку рекламу, залучаючись до процесу в той момент, коли набирає в рядку пошуку певні слова і словосполучення.
 3. Великий охоплення цільової аудиторії. Кількість споживачів конкретного продукту в Інтернеті нічим не обмежена: в теорії – це все користувачі Інтернету, оскільки зробити замовлення на придбання товарів і послуг можна з будь-якої точки планети.

Інтернет-маркетинг в Росії стає все більш затребуваною і актуальною послугою у приватних підприємців, малих, середніх і великих компаній.

Деякі власники сайтів намагаються користуватися інструментами самостійно, інші замовляють послугу в професійних студіях, що займаються розробкою і просуванням ресурсів.

Колись і ми займалися створення сайтів під замовлення, це було цікаво і давало результат нашим клієнтам. Але потім прийшли до власного проекту, на сторінках якого ви зараз читаєте цю статтю, а отриманий досвід в Інтернет-маркетингу допоміг нам зробити власний сайт прибутковим бізнесом.

Для новачків інтернет-маркетинг може виявитися надто складною наукою – без досвіду і знання основ інформаційних технологій (а також людської психології) будь-які заходи щодо збільшення конверсії ресурсу приречені на провал.

Наприклад, тим, хто поняття не має про механізми роботи пошукових систем і способах грамотної реклами в мережі, краще скористатися кваліфікованою допомогою з боку.

2. Інструменти онлайн-маркетингу, які довели свою ефективність для залучення клієнтів в інтернет-бізнес

Повний набір практичних інструментів для Інтернет-маркетингу дозволить вивести ваш ресурс на новий рівень і збільшити дохід від бізнесу.

Основні цілі web-маркетингу:

 • збільшення трафіку (відвідуваності) сайту;
 • запуск, просування і реалізація нових послуг і товарів;
 • підвищення впізнаваності бренду;
 • поліпшення іміджу компанії.

У глобальному сенсі метою даного маркетингу є заробіток на своєму сайті (блозі), монетизація * бази передплатників.

Монетизація – процес перетворення відвідувачів в гроші.

Так, наприклад, коли сайт відвідує велика аудиторія, яка приносить гроші, клікаючи на оголошення контекстної реклами, кажуть «я монетизує свій сайт контекстною рекламою». Або «я замонетізіровал сайт партнерками», маючи на увазі зарабаток на партнерських програмах.

Інтернет-маркетинг: що це, суть і методи ефективного маркетингу

Давайте тепер розглянемо конкретні інструменти.

Інструмент 1. Контекстна реклама

Контекстна реклама – різновид мережевої реклами, при якій рекламне оголошення з’являється у відповідності до змісту (контентом) сторінки. Контент-маркетинг – комплекс заходів щодо оптимізації вмісту сайту і підбір відповідної реклами.

Що таке контекстна реклама ми вже докладно розповіли в одній з попередніх статей.

Контекстна реклама працює вибірково: її бачать відвідувачі сторінок, яким потенційно цікаві рекламовані товари.

Наприклад, користувач (користувач) читає статтю на тему силового спорту і попутно переглядає рекламні пропозиції з продажу сучасних добавок для харчування спортсменів. Таким чином, реклама охоплює цільову аудиторію, а не діє наосліп.

Для визначення відповідності реклами сторінках сайту застосовується принцип ключових слів.

Ці ж слова є орієнтиром для пошукових роботів. Таким чином, контекстна реклама з великою часткою ймовірності буде показана споживачеві, котрі використовують Інтернет для пошуку конкретних послуг і товарів.

Інтернет-реклама дозволяє точно співвідносити витрати з результативністю: оплачуються тільки ті користувачі, які скликали за відповідним оголошенням і перейшли на сайт.

Інструмент 2. Банерна і медійна реклама

Банери – це графічні зображення на сайтах, які рекламують товари і послуги. Вони можуть бути як статичними (просто картинка), так і анімованими (рухомими) в форматі gif і flash.

Існують також інтерактивні банери: користувачам пропонують виконати за допомогою картинки конкретна дія – вирішити арифметичну задачу, клікнути в певній точці зображення.

Банерна (або медійна) реклама передбачає формування стійкої асоціації конкретного бренду (символу) з певними товарами або послугами. Підвищення впізнаваності бренду – одна з цілей інтернет-маркетингу. Чим більше пізнавана символіка компанії, тим краще її імідж.

Банер може рекламувати як конкретна пропозиція, будучи так званої товарної рекламою, так і просто якийсь бренд або компанію (іміджева реклама).

Медійна реклама починає працювати, коли кількість показів рекламного зображення досягає певного обсягу. Це означає, що банери, брендовані фони і тому подібну рекламу має сенс розміщувати на сайтах з високою відвідуваністю (від 1000 чоловік в добу і більше).

Для меншою відвідуваності сайту медійна реклама не дуже підходить внаслідок її специфіки. Адже вона «продає» всім і конверсія банерів не така висока як наприклад, контекстної реклами, так як остання б’є точно в ціль, будучи «снайперською гвинтівкою», на відміну від банера, який є скоріше «дробовим рушницею».

Інструмент 3. E-mail розсилка

Поштова e-mail розсилка – перевірений і ефективний метод інтернет-маркетингу. Така розсилка дозволяє встановити довірчі відносини між замовниками і клієнтами.

 1. На своєму сайті ви можете встановити так звану «форму захоплення контактів», пропонуючи підписатися на оновлення сайту або даючи безкоштовну корисну інформацію в обмін на ім’я і e-mail відвідувача.
 2. Далі ви просто робите розсилку вашої підписаний базі.
 3. Листи повинні містити не тільки рекламну, а й актуальну для споживачів інформацію, інакше вони будуть регулярно відправлятися в папку «спам».
 4. Підписка на розсилку – найбільш стабільний і продуктивний метод онлайн-маркетингу.

Інтернет маркетинг: інструменти, тренди, методи, переваги

Інтернет-маркетинг – це комплекс заходів щоб отримати більше цільових дій в інтернеті (продажу, передплати і т.д.). Спочатку це систематизація та адаптація традиційного маркетингу до інтернету, далі – вироблення специфічних інструментів.

Є всі традиційні складові: товар, ціна, просування (інструменти і методи), в якості основи докладання зусиль – сайт, на якому відбуваються цільові дії.

Основне робоче ланка – інструменти, якими оперує інтернет-маркетолог для просування. Зважаючи на особливості середовища і впливу великих гравців (пошукові системи, соціальні мережі) ті чи інші інструменти стають більш значимими в певні проміжки часу.

Інструменти інтернет маркетингу, вони ж – тренди

Інструментів арсеналі інтернет маркетолога – дуже багато, екоторие з них – похідні, або створені для просування в рамках більш глобальних стратегій, проте ось найпопулярніші:

 • SEO,
 • Контент маркетинг,
 • Контекстна реклама,
 • Медійна реклама,
 • Тізерна і банерна реклама,
 • Таргетована реклама,
 • Арбітраж трафіку,
 • SMM і SMO,
 • E-mail маркетинг,
 • Партнерський маркетинг,
 • Вірусний маркетинг,
 • Прихований, партизанський маркетинг.

Комплексний підхід

У більшості випадків фахівці з інтернет маркетингу використовують зазначені інструменти в комплексі, оскільки так вони дають більш значимий ефект.

Наприклад, SEO зручно робити разом з контент маркетингом, SMM і прихованим маркетингом у вигляді крауд ​​посилань.

Спеціальні можливості кожного з інструментів дають більший ефект при системному підході і при їх координації з традиційними оффлайн методами реклами.

Наприклад збір в магазинах відомостей про клієнтів, включаючи e-mail і згоду на розсилку, в обмін на дисконтну карту, дає хорошу базу лояльних передплатників для роботи в рамках e-mail маркетингу, який крім продажів, дає відвідувачів і повернення на сайт, що в свою чергу відбивається на SEO, а при попутному пропозиції підписатися на аккаунт в соц. мережах, це ще й гра в сторону SMM.

Тим самим, у нас з’являється відразу кілька можливостей достукатися до потенційного покупця, кілька способів донести до нього інформацію про свої товари. І це все рішення з мінімальною вартістю і дуже високим ефектом.

Переваги інтернет маркетингу

 1. Чіткі і відслідковують мети. Тут можна точно заміряти як кількість відвідувачів на сайті, кількість передплатників так і продажу.
 2. Керованість процесів: контроль над вибудовуванням воронки продажів, контроль над потоком відвідувачів, можливість тестування рекламних матеріалів з чіткими результатами, аж до автоматизації даного процесу.
 3. Прозорість витрат: при невеликих навичках аналітики ми чітко знаємо скільки коштує один відвідувач, скільки коштує продаж, реєстрація і т.д.
 4. Швидкість результату: купили трафік, злили на промо матеріал, порахували результат – справа найчастіше декількох годин (припустимо, коли мета – реєстрації). Тут можна швидко перевірити різні гіпотези, оттестировать варіанти промо і при цьому витратити мінімум грошей, оскільки багато інструментів інтернет маркетингу дають можливість купувати рівно стільки потенційних клієнтів, скільки вам необхідно в рамках обмеженого часу.

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу

Методи інтернет маркетингу

Методологію інтернет маркетингу можна розділити на кілька складових:

 1. Залучення відвідувачів, трафіку (SEO, покупка контекстної реклами і т.д.).
 2. Утримання відвідувачів (збільшення числа переглядів, часу на сайті).
 3. Перетворення відвідувачів на постійних відвідувачів (реєстрація, підписка на розсилку).
 4. Продаж (в ряді випадків не потрібно, коли мова про проекти орієнтованих на монетизацію через рекламу, наприклад про тематичних проектах).

SEO, оптимізація і просування сайту – як основа інтернет-маркетингу

Основний формат уявлення бізнесу в інтернеті – це сайт, тому і основою інтернет маркетингу є просування сайту.

Чому сайт? Це повний контроль як над зовнішнім виглядом, так і над контентом. Якщо малий бізнес може дозволити собі бути представленим в рамках тільки інтернет спільноти в одній з соц. мереж. Те з розвитком, бізнесу потрібно більше можливостей.

Вкрай цікаве питання: де можна навчитися інтернет маркетингу.
Моя думка: подивіться на список інструментів: освойте кілька з них і вже можна надавати послуги з інтернет-маркетингу, поповнюючи поступово свої знання і навички в сфері іншого інструментарію.

Наприклад, не тільки представництво – візитка, але і магазин, трибуна для виступу фахівців, майданчик для спілкування з аудиторією (зауважу, контрольована майданчик, на якій ви можете видаляти помилкові або негативні відгуки).

Працюючи в цій сфері часто стикаюся з жалем компаній з приводу того що основну активність вони розгорнули не на сайті а в соц мережах, оскільки, якщо є якісь слабкі точки, вади в продукті, то мережа не буде мовчати, а стерти негатив на чужій майданчику – вкрай складно, навіть якщо проблема вирішена.

Зі свіжого: кур’єрська компанія підвела великий магазин і не доставила клієнтам їх замовлення. У підсумку на Яндекс.Маркеті, в соц.

мережах на магазин вилилося багато негативу (так, вони безпосередньо не винні, підвів партнер, але користувачеві до цього діла немає).

А будь на сайті магазина можливість залишити відгук і швидка реакція на невдоволення клієнтів – багатьох відгуків можна було б уникнути (перевірено).

Що стосується SEO – це безкоштовний трафік, який можна отримати, надавши в мережу тематичний контент. Займаючись своїм бізнесом – ви багато про нього знаєте, багато можете розповісти, показати його клієнтові з вигідного боку. Давайте цікаві статті, виступи, показуйте особливості своєї справи, підходу – це безкоштовна реклама.

Безкоштовний інтернет маркетинг

Нічого безкоштовного не буває. Купити домен і хостинг – це копійки. Написати статті про свій бізнес, продукті – це час – ваше або ваших співробітників. Однак це мінімальні витрати.

У вас і ваших співробітників напевно багато акаунтів в соц. мережах, месенджерах – попросіть всіх відзначити, що вони працюють у вашій компанії, попросіть зробити анонси статей з вашого сайту.

Це безкоштовно і дуже ефективно. Якщо в середньому у користувача соц. мереж близько 15 друзів, які їх читають і довіряють їм.

Припустимо у вас 10 працівників, це охоплення як мінімум 150 осіб з високим ступенем лояльності.

Важливе зауваження: у вас є сайт, є якась відвідуваність. Хто-то что-то купує, дзвонить і т.д. А ви збираєте базу потенційних клієнтів? Запропонуйте підписку на розсилку. Велика база передплатників – це можливість дуже швидко збільшити продажі, а головне збирати базу – можна абсолютно безкоштовно.

Будьте практичні.

Стратегія ефективного інтернет маркетингу

Стратегія – це перш за все постановка цілей. Для бізнесу, це зазвичай продажу, як кінцева мета. Проміжною ланкою можуть стати реєстрації на сайті, підписка на розсилку компанії.

Причому, з огляду на специфіку онлайн просування, зауважу, що мірилом ефективності тут все ж варто враховувати кількість постійних відвідувачів, передплатників, оскільки це вже лояльна аудиторія, якій при наявності навичок ви можете продавати ті чи інші товари / послуги багаторазово.

Тут питання слабкої ланки: є багато передплатників але немає продажів: хто винен? Може передплатники нецільового? Тоді дивимося як їх залучали, яким контентом, за якими ключовими словами. А може справа в промо-матеріалах? Або не працює телефон. Ефективність інтернет-маркетингу в тому числі і в можливості швидкої реакції і доопрацювання окремих елементів воронки продажів.

Корисно: поширення інформації + як робити вірусний контент.

Методи інтернет-маркетингу та рекомендації щодо їх застосування

Наявність власного сайту сьогодні – необхідність. Сторінка в соціальній мережі дозволяє не тільки виражати себе і заводити знайомства для подальшої комунікації, а й ефективно просувати товари і послуги. І навіть якщо сервер інформаційний, його власник прагне заробити. Розробка хорошого сайту – лише 50% успіху.

Дуже важливо забезпечити веб-ресурсу високу відвідуваність, щоб широка аудиторія купувала товари, знайомилася з рекламними оголошеннями, переходила на інші сторінки за посиланнями. Рішення всіх цих питань входить в обов’язки інтернет-маркетологів.

В даній статті поговоримо про те, які методи інтернет-маркетингу сьогодні найбільш затребувані.

Ви дізнаєтеся:

 • Що таке інтернет-маркетинг.
 • Коли з’явився інтернет-маркетинг.
 • Як розробити стратегію інтернет-маркетингу.
 • Які методи інтернет-маркетингу існують.
 • Які методи інтернет-маркетингу найбільш актуальні.
 • Як оцінити ефективність інтернет-маркетингу.

Найперші методи інтернет-маркетингу

Напрямок інтернет-маркетингу виникло приблизно в кінці ХХ століття. Тоді контент сайтів був виключно текстовим, і веб-ресурси використовувалися для передачі інформації про конкретний товар або послуги. Вплив сайтів на аудиторію з часом посилювалося, і доступ до веб-ресурсів ставав вільнішим. Відвідувати їх людина могла, перебуваючи в будь-якій точці земної кулі.

Першою фірмою, яка запустила маркетингову інтернет-компанію, стала Bristol-Myers Squibb. Це американська компанія, яка створила сайт, де розкривалися переваги і особливості препарату «екседріна». Будь-яка людина, що звернувся до представників цієї організації в інтернеті, міг отримати тестер продукції.

Бізнес-спільнота зацікавилося інтернетом як рекламним майданчиком після того, як Bristol-Myers Squibb зафіксувала зростання в кількості приблизно 30 тисяч покупців за кілька днів. Це були учасники їх першої клієнтської інтернет-бази. Через деякий час стали з’являтися інші фірми, які брали всесвітню мережу для продажу.

Методи інтернет-маркетингу Bristol-Myers Squibb згодом перейняли IBM і Microsoft.

Після цього з’явилися перші успішні приклади компаній, ефективно застосовували методи інтернет-маркетингу. Деяким вдавалося отримувати дуже високий дохід від рекламних заходів в інтернеті. І першою в цьому питанні стала компанія Yahoo! Її сайт швидко став генератором трафіку.

Багато фірм приблизно в 1997 році відстежували кліки рекламних оголошень від інтернет-користувачів, проте до 2000 року ситуація сильно змінилася. Велика частина маркетингових підприємств, в той час успішно працювали в інтернеті, раптово втратила прибуток, поступившись позиції Yahoo. Клієнтів у компаній стало в рази менше.

Відзначимо, ця ситуація збіглася з так званої «стадією охолодження» американської економіки.

В середині 90-х рр. витрати на впровадження і використання методів інтернет-маркетингу були вже дуже високими. У 1996 році в США зафіксували суму в 30 млрд доларів.

Саме стільки компанії вклали в інтернет-маркетинг. Ця сума вдвічі перевищила суму, що використовувалася в 1994 році на традиційні рекламні кампанії.

Тобто, напрям інтернет-маркетингу в найкоротші терміни стало неймовірно затребуваним.

Надалі сфера розвивалася ще швидше. А коли прості люди почали користуватися інтернетом, щоб вести домашній бізнес, зростання став ще більш стрімким. Разом з цим число користувачів також підвищувався, і збільшення триває донині.

Коли інтернет-маркетинг тільки почав розвиватися, сайти були дуже простими, і ніякого контенту, крім малюнка і текстового опису товару, на них не було.

Більшу частину тих веб-ресурсів навіть не можна було назвати продають, оскільки їх користувачі не могли оплатити і купити продукцію.

Такі сайти лише дозволяли клієнтам дізнатися про товар більше, звикнути до нього і підштовхнути до придбання його в найближчому магазині.

Багато компаній зараз просто взяли на замітку кілька найоптимальніших способів і зберігають свої позиції лише завдяки ним, не розширюючи свій портфель. Разом з тим інтернет-підприємцям завжди слід бути відкритими новому, щоб тестувати виникають методи і тенденції.

Матеріал по темі з електронного журналу:

Психологічні трюки, на які купився б навіть Фрейд

Як сьогодні працюють методи інтернет-маркетингу

Інтернет-простір – вже давно не просто майданчик для обміну даними. Це місце, де можна вести ефективні онлайн-продажу. Вони дозволяють в найкоротші терміни досягати високої конверсії і переводити гостей сайту в категорію реальних покупців товарів.

Інтернет-маркетинг називають комплексом заходів, спрямованих на отримання максимальної кількості цільових дій в інтернеті (мова йде про продажі, глобально та інше).

Спочатку це адаптація і систематизація традиційного маркетингу, потім – створення специфічних інструментів.

Тут є все звичні елементи: товар, ціна, просування (методи і засоби), в якості основи додатків – веб-ресурс, який виступає і як майданчик для виконання цільових дій.

Інтернет-маркетинг має ряд переваг:

 • його цілі чіткі і відслідковують;
 • в інтернет-маркетингу можна керувати процесом: контролювати створення воронки продажів, трафік, тестувати рекламу з чіткими результатами, автоматизуючи цей процес;
 • всі витрати прозорі: завдяки аналітичним навичкам ви завжди знаєте цінність одного відвідувача, реєстрації, продажу та т. д .;
 • швидкий результат: замовлення реклами – запуск трафіку – промоматеріалів – розрахунок результату. Все це можна виконати протягом декількох годин.

Всі методи інтернет-маркетингу умовно діляться на методи дослідження ринку і методи просування та продажу.

Спочатку поговоримо про способи дослідження ринку. Тут мова йде про прямий реєстрації відвідувачів сайту, аналізі та врахуванні інтересів клієнтів по активності взаємодії з вбудованими пошуковими системами, електронних опитуваннях користувачів, інтерактивній взаємодії.

Що стосується способів просування і продажів, тут, як правило, застосовують такі методи прямого інтернет-маркетингу, як розміщення реклами продукції на своєму сервері, розсилка листів по e-mail зацікавленим користувачам (включаючи регулярну), участь в мережевих телеконференціях.

При непрямої інтернет-рекламі сервіс реєструють в популярних пошукових машинах, включають безкоштовні посилання на нього в усі відомі web-каталоги, «жовті сторінки», тематичні сервери (Jump Stations), розміщують взаємні посилання і рекламу на дружніх сайтах, платні рекламні оголошення на веб -майданчик з високою відвідуваністю, публікують цікаві тематичні матеріали на інших ресурсах, посилаючись на власний, включають ім’я (адреса) сервера в немережеву рекламу (на традиційних носіях).

 • Які пункти враховувати при складанні медіаплану по просуванню

Методи інтернет-маркетингу і розробка стратегії

Інтернет-маркетинг – це сукупність рекламних заходів, націлених на високі продажі в інтернеті. Він включає в себе всі явища: від вироблення стратегії до методів утримання аудиторії.

Інтернет-маркетинг: що це, суть и методи ефективного маркетингу Матеріал для скачування:

Етапи електронного маркетингу (інфографіка)

 • Крок 1. Вироблення стратегії.

В рамках формування стратегії проводять 4 дії:

 • аналізують ЦА і попит;
 • вивчають ринок подібних товарів у конкурентів;
 • позиціонують сайт;
 • прикладають маркетингові зусилля для просування і реалізації товару фірми.

Створення продукту – це всього лише півсправи. Потрібно розробити стратегію просування його на ринку – в іншому випадку починання не увінчаються успіхом.

Для залучення потенційних покупців на сайт необхідно, в першу чергу, зрозуміти, хто ваша цільова аудиторія.

Ясно, що якщо мова йде про магазин дитячих іграшок, цільова аудиторія тут – молоді мами, а не чоловіки у віці 50 років без дітей.

Крім того, потрібно знати своїх конкурентів, щоб виявляти їх мінуси, помилки, досягнення і використовувати отриману інформацію в своїй справі (але дійте без фанатизму – покупці цінують оригінальні рішення, а не копію іншій компанії). Також важливим є аналіз цін на ринку аналогічних товарів, щоб встановлювати адекватні розцінки, які залучають потенційних клієнтів.

Перш ніж виконувати конкретні дії, виробіть чіткий план: кому необхідний товар, які потреби (вигоди) споживача він задовольнить, скільки буде коштувати, якими каналами просування краще користуватися, чому саме ними?

 • Крок 2. Залучення трафіку.

На практиці виходить так, що попереднього етапу багато хто не приділяють належної уваги. Всі хочуть відразу ж досягти великого трафіку і тільки потім розбиратися, що з ним робити. Це неправильно, оскільки можна витратити багато коштів на залучення відвідувачів і в результаті не отримати ніякого результату.

Перед інтернет-маркетологом стоїть головне завдання – залучити потенційних клієнтів і переконати їх купити товар (генерувати ліди). При відсутності відвідувачів не буде і продажів – отже, який сенс вести інтернет-маркетинг?

Серед інструментів для генерації лідів виділяють:

 • SEO, пошукову оптимізацію;
 • контекстну рекламу з оплатою за клік, природну пошукову оптимізацію;
 • маркетинг з використанням таргетированной реклами в соціальних мережах;
 • медіа-рекламу в інтернеті;
 • email-розсилки по базі;
 • підписку на новини сайту;
 • корисний маркетинг (створення і поширення);
 • вірусний маркетинг (відео, фото, тексти);
 • партнерські програми;
 • об’єднання онлайн- і оффлайн-реклами;
 • створення купонів в електронному форматі;
 • конкурси, ігри, опитування – все, що не “завантажує» мозок потенційних покупців і дає їм можливість розслабитися;
 • спонсорство.

19 Сильних Методів Маркетингу, які Стоять Часу, а Чи не Грошей

 • Вирішили почати бізнес, а грошей на рекламу немає?
 • Тоді ця стаття для вас.
 • Коли ви стартуєте бізнес з мінімальним капіталом, то вам потрібно починати з забійної маркетингу.

Є, так би мовити, «Лайфхак» для тих, у кого обмежений бюджет, або для тих, у кого його немає взагалі.

Фішка в тому, що це цілий комплекс альтернативних методів збільшення продажів з низькою собівартістю.

На стику маркетингу і технологій відбувається вибухове зростання. Звичайно, пробити «стелю» не абсолютно безкоштовно, але немає так дорого, як вам здається. Так чи інакше, потрібно буде наймати людей, платити зарплату і інші витрати.

Але для цих кроків вам не потрібен буде величезний маркетинговий бюджет.

А ось мізки вам знадобляться – це точно! А ще час і розуміння ясною кінцевої мети.

Чи готові до експрес-огляду недорогих способів маркетингу? Поїхали …

1. Зворотні посилання від постачальників послуг

Для ранжирування в пошукових системах добре, коли у сайту є високоякісні зворотні посилання. Де їх взяти? Купувати я точно не рекомендую, але …

Якщо у вас є партнерські відносини з постачальниками послуг або діловими партнерами, то ви можете використовувати зв’язку. Про що це я?

Зверніться до своїх партнерів по бізнесу і постачальникам і попросіть їх розмістити посилання на ваш сайт на своєму сайті. Так у вас будуть кілька відмінних посилань, а витратите ви на це всього кілька хвилин, розіславши запити по e-mail.

2. Шукайте непрямі згадки

Це ще один відмінний спосіб для отримання зворотних посилань і підвищення авторитету вашого сайту. Потрібно знайти непрямі згадки вашого бренду або товару в інтернет-виданнях або на сайтах. Написати електронкою редакторам сайту і попросити їх дати посилання. Ви можете знайти багато згадок бренду.

Швидкий пошук, кілька листів і вуаля – у вас в кишені безкоштовні посилання і класний рейтинг.

3. О, це солодке слово «вебінари»

Ведіть безкоштовні вебінари на тему вашого бренду або продукту для широкої аудиторії. Це підігріє інтерес краще, ніж ви думаєте.

Це займає чимало часу. Але не будьте безвідповідальними. Проводьте мозковий штурм теми вебінару, плануйте їх і говорите про це. Це варто того.

Ми також використовуємо вебінари для залучення нашої цільової аудиторії.

Інтернет-маркетинг: що це, суть і методи ефективного маркетингу

4. Знайдіть собі хороших партнерів

Ще один метод маркетингу, який використовують деякі компанії – це перехресне просування . Це дозволить вам співпрацювати з масою проектів: вони можуть продавати свої товари і послуги завдяки вам і навпаки.

Наприклад, якщо ви надаєте консультаційні послуги для онлайн-бізнесменів, то ви можете порадити їм звертатися до конкретних веб-дизайнерам для створення сайтів. Дизайнер, в свою чергу, це ваш перехресний партнер, який порекомендує вас своїм клієнтам, як професіонала і хорошого консультанта.

Це техніка «виграв-виграв», яка не вимагає від вас нічого, крім простого спілкування і підписаного договору.

Види маркетингу: традиційний і Інтернет

Інтернет-маркетинг: що це, суть і методи ефективного маркетингу

Багато нові власники домашніх господарств зосереджують стільки енергії на своєму продукті і послугах, не визнаючи, що успіх – це не тільки те, що пропонує бізнес, а й здатність вийти на ринок і змусити їх купити, Маркетинг є ключовим елементом успіху домашнього бізнесу.

До Інтернету маркетинг, особливо в маси, був важким і дорогим. Інтернет змінив це; проте це не означає, що не існує традиційного методу маркетингу поряд з інтернет-маркетингом.

Що таке маркетинг?

Маркетинг – це, по суті, все, що ви робите, щоб просувати свій бізнес, щоб спонукати клієнтів і клієнтів купувати у вас, разом із рекламою, рекламу, продажу, соціальні мережі, мерчандайзинг і поширення. На щастя, з ростом Інтернету у вас є дві категорії маркетингу, в яких можна витратити свій маркетингове час і долари; традиційний маркетинг та інтернет-маркетинг.

Триває битва про те, який метод найкраще пропонувати велику вигоду і цінність? Правда в тому, що обидва методи можуть бути корисні, і немає причин вибирати один над іншим. Однак ключем до правильного розподілу рекламного часу і грошей є розуміння вашого цільового ринку, кращий спосіб їх охопити, а також плюси і мінуси кожного типу маркетингу.

Що таке традиційний маркетинг?

В принципі, традиційний маркетинг – це рекламні стратегії, використовувані до Інтернету.

Він включає в себе безліч маркетингових тактик, таких як прямі продажі, телебачення, радіо, пошта, друкована реклама (наприклад, журнали, купання книги, рекламні щити … і т. Д) І друковані рекламні матеріали, такі як каталоги або брошури (часто звані в якості забезпечення).

Плюси традиційного маркетингу:

Навіть в епоху цифрових технологій є вагомі причини для використання стратегій маркетингу старої школи, в тому числі:

 • Традиційні методи можуть бути єдиним засобом досягнення вашої конкретної групи споживачів. Наприклад, якщо ви зацікавлені в орієнтації на звільняються керівників, велика частина цієї демографії не використовує канали Інтернету або соціальних мереж.
 • Продаж особистих речей багатьма стратегією традиційного маркетингу. Безумовно час і місце, коли цей тип прямих продажів є найефективнішим способом виходу на ринок продукту або послуги. Наприклад, через особисту зв’язок ви можете робити демонстрації. Крім того, багато клієнтів і клієнти вважають за краще вести бізнес з людьми, з якими вони знаходяться в особистій контакті.
 • Tangibility. Традиційний маркетинг пропонує друкований матеріал. Є що сказати про те, щоб передати споживачеві якийсь відчутний друкований матеріал, який вони можуть перегорнути на досуге.Ето дозволяє легко надавати інформацію в дорозі, наприклад, роздавати візитну картку або мати щось в особистих заходах, наприклад, говорити або брати участь у виставках .

Проти традиційного маркетингу:

У той час як традиційний маркетинг може бути ефективним, він не позбавлений недоліків або обмежень, таких як:

 • Дорогі і цінові заборони: Купівля реклами для телебачення, радіо або друк може бути дуже дорогим для багатьох власників домашнього бізнесу. Друк друкованих брошур, візитних карток і поштових розсилок є дорогою, і ці витрати збільшуються, якщо ви відправляєте їх по прямій пошті. Телебачення і друкована реклама також можуть бути дуже дорогими.
 • Складно відстежувати результати: Традиційний маркетинг дуже схожий на той, що кидає речі на стіну і сподівається, що вони будуть дотримуватися. Важко відстежувати реальні кількісні результати.
 • Звичайно потрібно зовнішня довідка: Для друку матеріалів, придбання мультимедіа та створення радіостанцій потрібне залучення зовнішніх помічників, таких як графічні дизайнери або сценаристи, що збільшує витрати.
 • Примусовий маркетинг одностороннього повідомлення: Традиційний маркетинг зазвичай нав’язується споживачеві, часто його дратує. Багатьом людям не подобаються поштові скриньки, завантажені «небажаної» поштою. Цифровий запис дозволила телеглядачам уникнути реклами.

Що таке інтернет-маркетинг?

Інтернет-маркетинг – це процес просування вашого продукту або послуги в Інтернеті. Інтернет-маркетинг не обмежується онлайн-бізнесом, таким як блогер-мама.

Навіть цегляний і мінометний бізнес можуть і повинні використовувати Інтернет в маркетингових цілях.

Інтернет-маркетинг використовує такі стратегії, як створення сайтів, пошукова оптимізація (SEO), банерна реклама, соціальні мережі, реклама на оплату за клік і маркетинг по електронній пошті.

Плюси інтернет-маркетингу:

Інтернет-маркетинг зробив доступ до більш широкого ринку простіше і доступніше. Інші переваги:

 • Результати набагато більш вимірні. Ви можете бачити, які методи призводять до продажів, а які ні, тому ви можете зосередити свої зусилля на тому, що працює.
 • Рішення можуть бути зроблені з використанням як реальних даних, так і якісних результатів.
 • Можливість розгорнути вашу демографію, щоб точно досягти цільового ринку. Це дозволяє вам налаштовувати підгрупи для більш ефективних маркетингових повідомлень, щоб збільшити відповідь.
 • Соціальні медіа, які по суті є з вуст в уста маркетингу. Соціальні медіа дозволяють безпосередньо спілкуватися з групами або навіть з окремими споживачами. Це безкоштовно, дозволяє говорити на вашому ринку і забезпечує швидку зворотний зв’язок про те, що працює і що подобається вашому ринку.
 • Недорого. Деякі маркетингові методи безкоштовні.
 • Дані і результати доступні відразу. Це дає вам швидкий зворотний зв’язок про те, що працює, і що не дозволяє налаштувати ваш маркетинг.
 • Доступний для будь-якого бізнесу.
 • Не потрібно наймати зовнішню допомогу. Багато стратегії онлайн-маркетингу можуть бути легко реалізовані бізнес-бізнесом з однією людиною.
 • Можливість будувати прямі відносини з вашими клієнтами через соціальні мережі та спільноти.
 • Можливість зміни маркетингових повідомлень «на льоту».

Проти інтернет-маркетингу:

У той час як Інтернет полегшив маркетинг, це не позбавлено своїх проблем, таких як:

 • Опора на те, що клієнти дуже інтерактивні в Інтернеті. Якщо ваш ринок не в мережі, це не найефективніший спосіб маркетингу. З урахуванням сказаного, використання Інтернету продовжує зростати, і в кінцевому підсумку буде поширено майже з усіма споживачами.
 • Може бути дуже вимогливим до вашого часу. Безперервний контент повинен бути створений, відредагований, затверджено та опубліковано; коментарі повинні бути відредаговані, а сайти і сторінки повинні бути збережені. І тоді є соціальні медіа, які можуть займати надмірну кількість часу.
 • Здатність засмучуватися або бути непослідовною у вашій ідентичності бренду в форумах, блогах, соціальних мережах і т. Д. Успішний інтернет-маркетинг вимагає узгодженості у всіх ваших маркетингових платформах.

Який тип маркетингу краще?

Занадто бізнеси покладаються на одну форму маркетингу в порівнянні з іншого, у вірі одна краща за іншу. Хоча один з методів може бути ефективним для досягнення результатів, це не означає, що інтеграція інших варіантів не може бути настільки ж ефективною. Наприклад, телевізійне оголошення може залучити багато перспектив, але так само може бути таке ж оголошення на YouTube.

Питання не в тому, який тип маркетингу найкраще, але замість цього він пропонує кращий спосіб досягти вашого ринку і змусити його купувати. Швидше за все, є стратегії як в традиційному, так і в інтернет-маркетингу, які будуть працювати.

Через доступності та ефективності інтернет-маркетингу експерти запропонували застосувати правило 80/20 до вашого маркетингу. Інвестуйте 80% вашого рекламного часу і доларів в інтернет-маркетинг і 20% – в традиційний маркетинг.

Зрештою, рішення залежить від вас. Включення маркетингових досліджень в ваш маркетинговий план допоможе вам визначити, як найкраще досягти цільового ринку.