Книга «гаманець або життя?» – шлях до фінансової незалежності

0
248

книга

Рецензія на книгу «Гаманець або життя» Вікі Робін про те, як порахувати собі ціну, а також зберегти і примножити свої фінанси.

В житті є не тільки робота з дев’яти до шести

Вікі Робін, «Гаманець або життя»

Чого вам не вистачає для повного щастя? Я проводив опитування на цю тему, і один з двох лідируючих відповідей – гроші!

Багато людей кажуть: «Щастя за гроші не купиш», але я вважаю це не зовсім правильним. Один з важливих компонентів щастя – відчуття радості і комфорту, і якусь його частину цілком можна купити за гроші.

Гроші здатні вирішити більшість проблем.

Просто уявіть, що у вас безлімітний «золота» карта – як би ви змінили своє життя? Кинули б роботу, купили б величезний будинок, пару Lamborgini в гараж, вирушили б подорожувати по незвичайним місцях (наприклад, в космос – а чому б і ні)? А, може бути, зайнялися б благодійністю або почали б фінансувати якийсь проривний проект. Або ж поправили здоров’я собі і своїм близьким. Або здійснили дитячу мрію. Загалом, якщо у вас є гроші, ви можете досягти набагато більшого, ніж без них.

З іншого боку, я помітив, що більшість оточуючих мене людей не просто не мають великих доходів, вони живуть в мінус – їх борги більше, ніж заощадження.

Іпотека, авто, техніка, меблі, різні гаджети – для однієї людини кредит є можливістю побалувати себе або підняти свій статус в обмін на щомісячну плату, для іншого – життєвою необхідністю, коли жити ніде, а знімна квартира дорожче плати по іпотеці.

І якщо по молодості я вважав, що кредити – це абсолютне зло, то зараз розумію, що іноді без них не обійтися. Правда, це не звільняє від необхідності якомога швидше з ними розраховуватися.

Тема фінансової грамотності – одна з найактуальніших серед цікавляться саморозвитком, і їй зараз займаються всі кому не лінь.

Десятки тисяч книг, курсів, семінарів про філософію грошей, психології грошей, про персональні фінанси, інвестування, легкому заробіток … Але, на мій погляд, справді вартісних робіт на тему дуже мало. Що спадає на думку з книг? Роберт Кіосакі, Бодо Шефер і … все, напевно.

Є ще пара хороших метафоричність книг, за умови, що у вас добре працює уява – «Найбагатша людина в Вавилоні» Джорджа Клейсона і «Господь мій брокер» Крістофера Баклі. З наших непогано писав Бакшт у «Смак життя».

І у всіх них багато, багато води.

Коли до мене в руки потрапила чергова книга на тему особистих фінансів під назвою «Гаманець або життя», я очікував чогось на кшталт «Багатого тата, бідного тата». Але – слава Богу – немає, книга виявилася досить практичною та пізнавальною. Сьогодні я хочу поділитися з вами своїми враженнями про неї – так хоча б тому, що це рідкісний гібрид книги з фінансової грамотності та особистої енергетиці.

Заінтригував? Зараз розповім 🙂

Гаманець або життя? книга

Основна думка книги полягає в тому, що гроші – зовсім не те, чим їх вважають. Гроші – це те, на що ми обмінюємо життєву енергію.

На думку авторів книги, більшість людей зовсім неадекватно сприймають зв’язок грошей і енергії. Наприклад, у людини зарплата 40.

000 грн на місяць – що це значить? Якщо ви думаєте, що це його компенсація за роботу протягом восьми годин п’ять днів на тиждень (час роботи при такому розкладі буде коштувати ~ 250 рублів) виходить, то ви неправі. Сюди потрібно додати багато всяких дрібниць, наприклад:

 • час і гроші на поїздки з роботи і на роботу
 • час на відновлення після важкого робочого дня
 • витрати на харчування, коли вам доводиться їсти дорожчу і / або нездорову їжу
 • тренування, які хоч якось можуть компенсувати сидячий спосіб життя, пов’язаний з роботою
 • витрати на одяг і підтримання корпоративного стилю
 • хвороби, пов’язані з роботою
 • відпустки і відгули, щоб переключитися і розвіятися
 • інші витрати (подумайте про свою роботу і допишіть ще пару пунктів)

Все це говорить, що наш герой продає годину своєї роботи набагато дешевше. Припустимо, не 250 руб / год, а 83 руб / год (пропорцію 1/3 використовують автори книги – і там же є докладна інструкція як все порахувати). А тепер візьміть свою зарплату і прикиньте, скільки коштує година вашої роботи.

А ще краще – залиште стару годинну ставку і помножте її на 3 – ось скільки ви повинні отримувати.

Коли замислюєшся і починаєш рахувати, скільки грошей ти отримуєш, і скільки енергії віддаєш натомість, приходить стан фінансової усвідомленості. І якщо ви хочете отримувати АДЕКВАТНІ гроші, то доведеться попрацювати над собою.

Вікі Робін, яка написала книгу, є однією з учениць фахівця з фінансів, екс-брокера з Уолл-Стріт Джо Домінгеса, який ще в 60-х роках минулого століття почав проводити курси по «фінансової незалежності».

Назва «Гаманець або життя» (в оригіналі – «Your Money or Your Life») тут вибрано неспроста – значна частина книги присвячена плануванню грошових доходів і витрат з урахуванням ваших життєвих цінностей.

книга

Методика фінансової незалежності з книги «Гаманець або життя?»

Методика фінансової незалежності по Домінгес складається з дев’яти кроків:

 1. Примиріться з минулим. Порахуйте, яку суму ви заробили за своє життя і складіть персональний баланс – що ви маєте і скільки повинні.
 2. Почніть контролювати свою життєву енергію. Розрахуйте реальні витрати часу на поточну роботу, розрахуйте реальну годинну ставку.
 3. Контролюйте доходи і витрати і зведіть всі дані в щомісячну таблицю.
 4. Розберіться з трьома питаннями. Чи відчуваєте ви радість відповідно енергії, що витрачається? Чи відповідають ці витрати вашим цінностям і цілям? Як зміниться витрата життєвої енергії, якщо вам не доведеться заробляти на життя?
 5. Зробіть життєву енергію видимої – підготуйте спеціальний графік і повісьте його на чільне місце.
 6. Почніть цінувати енергію і мінімізувати витрати.
 7. Максимізуйте доходи.
 8. Визначте точку фінансової безпеки.
 9. Навчіться керувати своїми фінансами і продовжуйте вчитися.

Книга «Гаманець або життя?»: Резюме

Що мені сподобалося в книзі? По-перше, подробиця самої методики – в книзі дуже багато таблиць і прикладів, після яких незрозумілих питань не залишається. По-друге, сама концепція – шлях до фінансової незалежності не шляхом тупого збільшення доходів, а наведення порядку в різних сферах життя. Ну, і читається книга легко і цікаво.

Чи є у книги недоліки? Якихось особливих я не знайшов, хіба що сама методика розроблялася під американців, і час від часу ріжуть око такі фрази, як «Знайдіть в« Блакитний Книзі »вартість вашого автомобіля» ( «Блакитна книга» в США – збірник статистичних даних) або «запросите записи Управління соціального страхування». Загальна суть від цього, звичайно, не змінюється, але знижку на іншу ментальність і інші державні механізми робити доведеться.

Чи буду я застосовувати методику «фінансової незалежності»? Спробую, але, пам’ятаючи про своїх попередніх спробах почати вести облік фінансів, особливих надій не відчуваю. Проте, мене дуже надихнули глави, присвячені оптимізації витрат і планування витрат з урахуванням життєвих пріоритетів, і ряд корисних моментів з книги для себе я взяв на замітку.

Вердикт: рекомендую всім, хто хоче навести порядок зі своїми фінансами.

Електронна і паперова версії книги «Гаманець або життя» на сайті видавництва «МІФ»

“Гаманець або життя?” – книга про набуття фінансової незалежності

“Гаманець або життя”.

Як би ви вчинили, якби хто-небудь тицьнув вам під ребро пістолет і вимовив цю фразу? Думаю, що більшість воліли б розлучитися з гаманцем. Загроза дієва, оскільки ми цінуємо наше життя вище, ніж гроші. Чи ні?

 • Пенні У. працювала по 70 годин на тиждень і вважалася успішним торговим агентом, але все це було не те. Вона розповідає: Почитавши книги на кшталт The Poverty of Affluence ( «Злидні достатку») Пола Вахтель, я зрозуміла, що не самотня у відчутті, ніби «щось проходить повз мене». Я почала розмовляти з людьми, і виявилося, що багато хто відчуває те ж саме. Купивши комфортабельний будинок, набитий всілякою побутовою технікою, я часто думала: «І це все?» Невже мені доведеться тільки працювати і працювати – до знемоги, а потім опинитися викинутою на пенсію – пускати на вітер накопичені заощадження і даремно витрачати життя?
 • Карл М. завжди любив музику, але його життя протікало в основному на роботі, пов’язаної з обробкою баз даних. У нього все було добре, ось тільки зникла надія, що музика займе чільне місце в його житті. Він не був упевнений, що знає, що означає бути чоловіком, а тому старанно обзаводився усіма атрибутами, які могли, на його думку, допомогти стати таким, і чекав, що вони самі по собі додадуть сенс його життя. Карл закінчив коледж, одружився, став хорошим фахівцем, влаштувався на хорошу роботу, купив машину, взяв в іпотеку будинок і регулярно стриг свій газон. Він не відчував себе дорослим чоловіком – навпаки, його не покидало відчуття, що він потрапив в пастку.
 • Діана Дж. Тихо ненавиділа свою роботу програміста. Вона виконувала свої обов’язки по мінімуму – настільки, щоб її не було за що звільнити. У неї були всі атрибути успішної людини – спортивна машина, будинок в передмісті, але вони не компенсували нудьги, долають її на роботі. Діана захопилася подорожами, записалася в кілька клубів за інтересами, але ніщо не могло розвіяти депресію, переслідували її протягом робочого тижня. Врешті-решт вона прийшла до висновку, що навряд чи можна розраховувати на щось краще, поки робота позбавляє її життя сенсу.

Багато хто з нас любить свою роботу, проте далеко не всі можуть чесно сказати, що повністю нею задоволені. Ідеальна трудове життя кидає виклик, створює неминущий інтерес. У ній досить легкості, щоб залишити місце для задоволення. Досить дружніх відносин, щоб стимулювати обмін ідеями.

Досить можливостей, щоб зосередитися і забезпечити високу продуктивність. Досить робочого часу, щоб встигнути все зробити. Досить вільного часу, щоб відчути себе відпочилим. Достатньо уваги, щоб відчути себе потрібним. Досить жартів, щоб повеселитися.

Досить грошей, щоб оплатити рахунки … і після цього залишиться ще трохи.

Але навіть в кращій роботі є недоліки. Життя підходить до екватора, і ви раптово виявляєте, що живете у відповідності з бажаннями батьків.

Або ще гірше – 20 років пломбіруете пацієнтам зуби тому, що один 17-річний хлопець (господи, невже це були ви?) Колись вирішив, що бути дантистом – краще в світі заняття. Ми звикаємо жити в «реальному світі» – світі компромісу.

Незважаючи на всі розмови про боротьбу за лідерство, до кінця робочого дня ми так втомлюємося, що мріємо лише дістатися до дивана.

Проте більшість з нас вважають, що є спосіб прожити більш осмислену і наповнену життя. Люди, про яких піде мова в цій книзі, виявили, що такий спосіб дійсно існує. Можна вести продуктивну, осмислену, відповідну нам життя – і при цьому користуватися всіма матеріальними благами.

Є спосіб збалансувати зовнішню і внутрішню життя, привести трудове життя у відповідність до потреб сім’ї та внутрішніми потребами. У завдання зробити ваше життя такий, щоб ви відчували себе більш живим, є рішення.

Можна організувати її так, щоб на питання «Гаманець або життя?» ви могли відповісти: «Дякую, я беру і те й інше».

Ми не живемо, ми повільно рухаємося до смерті

книга Unsplash.com

Проте у дуже багатьох людей, які працюють – як щиро люблять свою роботу, так і тих, хто її з працею терпить, – немає реального вибору між грошима і життям. Майже всі їх час, за винятком відведеного на сон, підпорядковане завданню заробляння грошей, а на життя залишаються лише деякі вільні години.

Уявімо собі типового найманого працівника майже в будь-якому індустріальному місті. Будильник дзвонить о 6:45, наш герой піднімається і включається в денну гонку. Прийняти душ. Одягти професійну уніформу – для кого-то це костюм або плаття, для кого-то – комбінезон, для медиків – білий халат, для будівельників – джинси і фланелева сорочка.

Поснідати, якщо залишається час. Не забути проїзний і портфель (або коробку зі сніданком). Сісти в машину і відправитися назустріч щоденного покарання під назвою «годину пік» або втиснутися в битком набиту електричку або автобус. Відбути робочий час з дев’яти до п’яти.

Спілкуватися з босом, з колегою, надісланим до відділу самим дияволом, щоб збити вас з правильного шляху, з постачальниками. Розмовляти з клієнтами / покупцями / пацієнтами. Здаватися постійно зайнятим. Приховувати свої помилки. Посміхатися, отримуючи завдання з абсолютно нереальними термінами.

Зітхати з полегшенням, коли геморой під назвою «реорганізація» або «скорочення штатів» – а попросту звільнення персоналу – дістається комусь іншому. Підставляти плече, коли зростає обсяг роботи. Стежити за часом. Сперечатися зі своєю совістю, але з посмішкою погоджуватися з босом. П’ять годин вечора.

Швидше знову в машину і на хайвей або в електричку (автобус) за пільговим тарифом. Нарешті вдома. Поговорити з дружиною, дітьми або сусідами по кімнаті. Повечеряти. Подивитись телевізор. Лягти спати. Вісім годин благословенного забуття.

книга Кадри з фільму «Бійцівський клуб»

І ось це називається життям? Подумайте про це.

Чи часто вам доводилося зустрічати людей, у яких в кінці робочого дня більше енергії, ніж на початку? Чи справді ми приходимо додому після головного заняття свого життя більш натхненними? Влітаємо ми в двері, оновлені і гіперактивні, готові провести відмінний вечір з родиною? Куди дівається вся та енергія, яка теоретично повинна переповнювати нас?

Може бути, визначення «повільне вмирання» ближче до дійсності? Чи не виходить, що ми просто вбиваємо самі себе – своє здоров’я, стосунки з людьми, здатність радіти і дивуватися життя – заради роботи?

Ми жертвуємо свої життя на догоду грошам, але це непомітно, тому що відбувається дуже повільно. Побілілі віскі і роздати талія служать такими ж віхами часу, як зручний офіс, особистий секретар або постійний контракт.

У підсумку ми можемо отримати комфорт і навіть розкіш, про яких завжди мріяли, але душевна інертність буде утримувати нас в заданих рамках «з дев’яти до п’яти».

Зрештою, якщо не працювати, то на що витрачати час? Мрії наповнити життя сенсом і досконалістю за допомогою роботи зіткнулися з реальністю, в якій панують професійне політиканство, нудьга, постійна втома і запекла конкуренція.

Навіть ті, хто любить свою роботу і вважає, що робить гідний внесок у розвиток суспільства, все одно визнають, що можлива більш щаслива і повноцінне життя за межами «з дев’яти до п’яти».

Адже людина може займатися улюбленою справою без всяких обмежень і тимчасових меж – і при цьому не відчувати страху бути звільненим і поповнити ряди безробітних.

Скільки разів ми думали або говорили: «Я б зробив це інакше, якби міг, але члени ради директорів / Асоціації Зеро хотіли робити це саме так». Від скількох надій нам доведеться відмовитися заради збереження роботи і можливості придбань?

Ми вважаємо, що ми – це наша робота

Навіть якби з фінансової точки зору ми могли відмовитися від роботи, що не приносить радості і суперечить нашим цінностям, то з психологічної точки зору стати вільними набагато складніше. Слід сприймати власну особистість і самооцінку окремо від роботи.

Робота стала головним джерелом любові, відданості і місцем для самовираження, витіснивши сім’ю, сусідів, суспільні відносини, церква і навіть друзів. Подумайте, чи так це в вашому конкретному випадку.

Згадайте, як ви себе почуваєте, коли на питання боса «Що ви робите?» відповідаєте щось на кшталт «Роблю те-то і те-то».

Наповнює це вас гордістю? Або ви відчуваєте сором? Чи не хочеться вам відповісти: «Я всього лише _____», якщо ви не виправдовуєте власних очікувань? Чи відчуваєте ви свою перевагу? Або, навпаки, відчуваєте підлегле становище? Ідіть чи в глуху оборону? Чи говорите правду? Чи намагаєтеся придумати будь-які екзотичні визначення для «вторгнення в мозок», щоб підвищити власний статус?

Невже ми дійшли до того, щоб судити про цінності власної особистості за сумою в зарплатній відомості? За якими критеріями ми потай оцінюємо успіх колишніх однокласників, обмінюючись розповідями на зустрічах випускників? Ми цікавимося, чи живуть вони повним життям, чи правильні своїм життєвим цінностям? Або краще ставити питання про те, де вони працюють, яку посаду займають, в якому районі живуть, на якій машині їздять і в який коледж посилають своїх дітей? Адже все перераховане – загальноприйняті символи успіху.

Поряд з расизмом і сексизмом для нашого суспільства характерна кастова система, заснована на способі заробляння грошей. Ми називаємо це «джобізм», і він пронизує наші взаємини на роботі, поза роботою і навіть вдома.

Інакше чому б нам вважати дружин-домогосподарок людьми другого сорту? Або викладачів людьми з більш низьким соціальним статусом, ніж лікарі, хоча вони куди краще ставляться до вічно бунтує студентам, ніж лікарі – до хворих і вмираючим пацієнтам?

електронна книга паперова книга

Гаманець або життя? читати онлайн, Вікі Робін, Джо Домінгес, Монік Тілфорд

Вікі Робін, Монік Тілфорд, Джо Домінгес

Гаманець або життя? Ви контролюєте гроші або гроші контролюють вас

 • Vicki Robin and Joe Dominguez
 • with Monique Tilford
 • YOUR MONEY OR YOUR LIFE:
 • 9 STEPS TO TRANSFORMING YOUR RELATIONSHIP WITH MONEY AND ACHIEVING FINANCIAL INDEPENDENCE
 • Науковий редактор Надія Решетник
 • Видано з дозволу Viking, a member of Penguin Group (USA) LLC, a Penguin Random House Company та літературного агентства Andrew Nurnberg (Росія)
 • Правову підтримку видавництва забезпечує юридична фірма «Вегас-Лекс».
 • © Vicki Robin and Joe Dominguez, 1992
 • © Vicki Robin, 2008
 • © Переклад на російську мову, видання російською мовою, оформлення. ТОВ «Манн, Іванов і Фербер», 2016
 • * * *

Присвячується, звичайно ж, Джо Домінгес (1938-1997) безцінному наставнику і супутнику в захоплюючому пригоді. І всім, кого він любив

Передмова

Пропонуємо вашій увазі нове видання книги «Гаманець або життя? Ви контролюєте гроші або гроші контролюють вас », доповнене і адаптоване до реалій XXI століття. Нові читачі зможуть отримати користь з практичного і трансформаційного підходу до заробляння і витрачання грошей.

Старі знайдуть в цьому виданні все, що сподобалося їм в попередньому, плюс нові корисні ідеї та інформацію. З 1980 року описана в книзі програма допомогла сотням тисяч людей в усьому світі встановити контроль над своїми фінансовими справами. Напевно вона допоможе і вам.

У наш час великі зміни в національному та глобальному масштабі дуже ускладнюють задачу управління грошима в особисте та сімейне життя – а значить, і планування безпечного майбутнього. Ви прекрасно знаєте про це і без мене, адже переконуєтесь в цьому на практиці кожен день.

І це перша причина, по якій ми вирішили випустити оновлене видання цієї вже стала класичною книги. Нині як ніколи гостра потреба в новій концепції заробляння, витрачання, заощадження грошей і хорошого життя.

Коли ця книга вперше вийшла в 1992 році, бульбашка доткомів [1] тільки-тільки надувалася, а незабаром слідом за ним почав формуватися і бульбашка нерухомості. Потік бульбашок ширився і розтікався. Ми втягнулися в користолюбства, спокусившись новознайденим оманливим благополуччям на хвилі, що створилося буму. Але часи змінилися, і багато речей теж – не кажучи вже про багатьох людях.

Перш ніж перейти до викликів нового часу – а також до розмови про те, яким чином книга «Гаманець або життя?» допоможе вам впоратися з ними, – я хочу відзначити, що більшість попередніх поколінь вважали, що з тих чи інших причин світ котиться в прірву.

Однак нинішня «прірву» віщує фундаментальний, а не просто циклічний зсув в нашому способі життя.

Занадто багато приватних криз злилися в «ідеальний шторм»: заощадження тануть, борги накопичуються, пенсії знецінюються, доходи більше не ростуть, робочі місця переміщуються в країни з низькою заробітною платою, програми медичного та соціального страхування демонструють свою неефективність.

Все це – на тлі швидко мінливого клімату, який починається з виснаження критично важливих ресурсів (наприклад, нафти і води), зростання населення, випереджаючого зростання запасів продовольства, і численних симптомів нестабільності глобальної економіки самої по собі. Якщо ви вже відчуваєте нервозність, не можна не визнати, що на те є більш ніж поважні причини.

Якщо вірити статті в Christian Science Monitor, «все більше економістів приходять до висновку, що Америка в даний час являє собою трансформаційну економіку, в якій споживчі витрати з плином часу будуть грати все меншу роль, оскільки домогосподарства, нехай і з запізненням, усвідомлюють необхідність перегляду свого способу життя »[2].

Глобальні зрушення, порівнянні за масштабами з нинішнім, поступово починають впливати на наше повсякденне життя. Не обов’язково розбиратися в грошовій політиці, щоб помітити, що наші доходи зростають далеко не так швидко, як витрати.

Не обов’язково розуміти механізм глобального потепління або методику розрахунку показника «енерговіддачі від енерговитрат» (проблема з області нафтовидобутку і нафтопереробки), щоб зрозуміти, що літо стає все спекотніше і дощова, а ціни на бензоколонках постійно зростають.

З цих та цілого ряду інших причин неминущий здоровий глузд, втілений в цій книзі, зараз необхідний нам як ніколи. І поки ще не пізно до нього прислухатися.

Перші послідовники, які почали виконання цієї програми в 1980-1990-х роках, зараз куди більше захищені від наслідків глобальної нестабільності, ніж більшість співгромадян, і переключитися на більш ощадливий спосіб життя ніколи не пізно.

Як каже один мій друг, ощадливість, як і «маленьке чорне плаття», зараз ще більше в моді, оскільки ніколи раніше ми в ній так не потребували.

Давайте проведемо огляд деяких з тих викликів, з якими доводиться стикатися, і подивимося, як трансформація наших особистих відносин з грошима допоможе зміцнити нашу особисту дамбу і пережити насувається шторм.

заощадження

У 2005 році норма особистих заощаджень в Сполучених Штатах Америки впала нижче нуля вперше з часів Великої депресії. У наступні роки вона коливалася в основному між нулем і 1% [3]. У найбагатшій країні світу громадяни ледь в змозі зберегти десять центів з кожного долара.

У той час як кожен з нас несе відповідальність за те, щоб тримати гаманець застебнутим, спокуса витрачати більше, ніж треба, присутня всюди.

Коли ми з Джо Домінгесом написали книгу «Гаманець або життя?», Від доброго наміру зберігати гроші і довести нас до повного розорення могла тільки реклама по телебаченню, радіо, на білбордах, пряма розсилка і рекламні афіші.

Сьогодні інтернет завалює нас рекламою при будь-якому кліці миші – спливаюча реклама, миготлива реклама, рекламні банери чекають нас на кожній сторінці. Навіть білборди стали цифровими і заворожують мерехтливими вогнями і впадає в очі рухом.

Плюс до цього рекламу тепер кладуть на дно візків в магазинах, її можна побачити на кожному поверсі торгового центру, і вона нескінченним потоком приходить на нашу електронну пошту.

У 2006 році витрати на рекламу оцінювалися приблизно в 155 мільярдів доларів тільки в США [4] і в 385 мільярдів доларів у всьому світі [5], причому в 2010 році останній показник склав вже 500 мільярдів доларів. Заощадження грошей в епоху кредитних карт виглядає в кращому випадку як дивакуватого, а в гіршому – як забави простаків. Нас вчили, що борг = свобода, але це дуже нагадує знамениті парадоксальні фрази з антиутопії Джорджа Оруелла «1984», в яких стверджувалося, що «ненависть – це любов», а «війна – це мир».

Добре, давайте розберемося з цією ментальної проблемою. Повторюйте за мною. Мати заощадження – значить бути вільним. Заощадження означають свободу від боргів. Гроші на рахунку в банку означають можливість в будь-який момент звільнитися з роботи, якщо бос погано до вас ставиться або якщо обіцяні пільги і компенсації виявилися пшиком.

А якщо ви втрачаєте роботу, то наявність заощаджень дозволяє вам утримувати машину і будинок, оскільки ви продовжуєте оплачувати свої рахунки – по крайней мере першочергові з них.

Наявність заощаджень означає, що ви можете відкрити свою справу або купити ділянку землі, навіть якщо банк відмовив вам у кредиті з тієї причини, що, як не смішно, звичка зберігати привела до того, що у вас немає кредитної історії і за вами не тягнеться хвіст боргів.

Люди, які вирішили виконати програму, описану в цій книзі, в середньому скорочують свої витрати на 25% протягом шести місяців, і при цьому практично всі повідомляють про те, що їх якість життя підвищився.

Коли учасники дійсно загоряються ідеями програми, то найчастіше примудряються відкладати до 50% і навіть більше від суми кожного чека на зарплату, «скидаючи» з себе борги подібно до того, як люди із зайвою вагою скидають кілограми, – звичайно, при належній наполегливості.

борг

З чого варто почати розмову про борги? Коливання близько нуля норма заощаджень – це прекрасний привід залишатися в боргах як у шовках, напідпитку і в тяжкому матеріальному становищі.

Чи знаєте ви, що заборгованість по кредитній карті у типового американського споживача [6] становить понад 3 тисяч доларів, а у типового американського домогосподарства перевищує 8 тисяч. Причому ці цифри не враховують заборгованості по іпотеці (в середньому становить близько 5 тисяч доларів) і по автокредиту за машину середнього класу.

Спонукувані на кожному кроці споживати якомога більше, ми витрачали все до останнього цента і безсоромно користувалися кредитними лімітами на кількох платіжних картах. А за часів виникнення бульбашок нерухомості і ринку використовували кредити під заставу нерухомості і субстандартні іпотеки, щоб не дати кредиторам зірватися з гачка.

Кожен ресурс ми оцінювали з точки зору його кредитного потенціалу і, сказати по правді, домоглися значних успіхів до кінця цієї захоплюючої гри. У наш час оголосили про банкрутство більше, ніж випускників університетів [7]. І далі буде тільки гірше.

Відповідно до свідчень Лічильника національного боргу США [8], державний борг станом на 27 серпня 2008 року становив 9 624 855 389 454 долара і протягом попереднього року зростав на 1,85 мільярда доларів в день. Таким чином, на кожного грома …

Книга «Гаманець або життя?» – шлях до фінансової незалежності

Привіт, дорогі читачі. Нещодавно я прочитав одну хорошу книгу від улюбленого видавництва «Манн, Іванов і Фербер» і сьогодні хочу трохи поділитися думками. Оскільки книга про фінансову грамотність, фінансової незалежності і всьому, що з цим пов’язано, то говорити будемо саме про це. Тож почнемо.

Фінансова грамотність – одне з найважливіших вимог для будь-якого сучасного людини, яка хоче не просто виживати, а жити.

Це вміння правильно розпоряджатися грошима, складати бюджет, накопичувати стан, створювати пасивний дохід і багато іншого. Але існує інша, менш поширене, але не менш корисне поняття, як фінансова незалежність.

Воно полягає не в матеріальних нюансах, а, скоріше, в безпосередньому відношенні до грошей. І саме цьому прекрасно вчить книга Вікі Робіна «Гаманець або життя?»

Отже, в чому ж конкретно полягає фінансова незалежність?

Це свобода від грошового тягаря. Фінансово незалежна людина не живе думками про підвищену зарплату, що не скиглить про кожному підвищенні цін і, в цілому, адекватно реагує на будь-які операції з готівкою. Для такої людини не існує грошових проблем, боргів або фінансової несправедливості.

Само собою, подібне ставлення до такій важливій сфері людського життя впливає на неї, в цілому. Робить більш спокійною, врівноваженою і стабільною. Потрібно бути чесними, саме через фінансові труднощі велика частина планети неспокійно спить ночами.

Таким чином, фінансова незалежність побічно вирішує проблеми зі здоров’ям.

У книзі є один важливий урок, який очевидний, але все ще не відомий багатьом.

Варто сприймати працю і речі не в грошовому еквіваленті, а тимчасове. Стає простіше жити при усвідомленні того, що новий мобільний телефон коштує не 5000 папірців, а сотню годин робочого часу.

Це проявляється лише на психологічному рівні, але, всім відомо, що духовне здоров’я є основоположною частиною повноцінного життя, включаючи професійну, яка згодом приносить прибуток.

Зрозуміло, є в книзі і практичні поради, зрозумілі і близькі більшій кількості людей. Наприклад, одна з таких – принципи економії. Такі речі, однозначно, важливі. Особливо для тих, хто не володіє достатнім доходом для повноцінного забезпечення себе, сім’ї або якихось додаткових витрат.

Однією з базових потреб для економії і одночасно фінансової незалежності є відмова від використання кредитних карт. Вони дарують людям відчуття вседозволеності, а вже за мить починають гризти.

Наступним пунктом стане турбота про здоров’я. Багато хто подумає, що таку пораду виходить швидше видатковим, особливо з огляду на сьогоднішні ціни на послуги лікування або хоча б профілактики. Але в цьому і полягає головна мудрість.

Наскільки дорогими не були б походи в спортзал, вживання тільки здорової їжі або регулярний відпустку, він обійдеться дешевше ніж денний стаціонар в клініці або передчасний відхід від діяльності.

Кожен добився чогось людина дбає про своє здоров’я, і ​​вважає це основним фактором власного успіху. Це, свого роду, інвестиції в самого себе.

Далі йде, напевно, найскладніший, але, одночасно, важливий для всіх пункт – покупки і шоппінг. По-перше, потрібно розділити ці 2 поняття. Шопінг – це випадкові придбання, зроблені ситуативно.

Людина просто заходить в магазин і вирішує купити, навіть часом усвідомлюючи, що йому це не потрібно, і виллється воно в копієчку. Дозвілля можна наповнити походами в кіно, театр, активним спортом, які принесуть більше вражень і задоволення, але скромно потрясуть гаманець.

Магазини ж нахабно його пограбують, спираючись на людську сугестивність. Покупки – це цілеспрямовані необхідні придбання. Але навіть тут є підводні камені.

Щоб їх уникнути досить слідувати одному простому правилу – завести звичку складати список покупок і не брати нічого, що туди не входить. Кожен зайвий батончик, чашка по знижці або «шоколад 3 за ціною 2» – це слабкість, якій постійно користуються продавці.

Вони самі люди, і чудово знають, як діє голова будь-якої людини. Чи не караючи себе, використовують ці знання, щоб грабувати людей. Щоб такого не було, потрібно чітко розуміти, що необхідно буде купити, склавши список прямо перед виходом в магазин або задовго до цього, у міру закінчення продуктів.

Необхідно більш совісно і з розумом ставитись до дорогих покупок. Це стосується техніки, меблів і навіть авто. В цьому напрямку часто бере верх жадібність, при якій люди вибирають щось більш дешеве. Хоча на це є прекрасна приказка: «скупий платить двічі».

Вона натякає на те, що людина, яка віддала невелику суму за який-небудь предмет ризикує втратити його через ненадійність або низької якості, і, врешті-решт, повернутися до первісного, більш дорогому варіанту.

Так може був сенс відразу зробити правильний вибір? На жаль, навіть маючи гіркий досвід за плечима, люди продовжують робити помилки.

Іноді вони відбуваються через незнання. Щоб такого не сталося, потрібно звертатися за порадою до фахівців, які знаються друзям, консультантам або поточним власникам речі.

Вони зможуть порадити альтернативи, розповісти нюанси роботи конкретного екземпляра і дати конкретні поради, щодо того, чи варто брати чи ні.

Для цього ще існує інтернет, в якому можна подивитися порівняльні характеристики, подивитися чи почитати огляди.

Важливо також дбайливе ставлення до вже наявних речей. На жаль, у людей є звичай з кожним днем, у міру старіння предмета, ставиться до нього більш недбало. Це абсолютно невиправдано і марно. Має сенс піклуватися про власних речах, лагодити їх, економлячи тим самим не ремонтників.

Є можливість примножити свої статки, продавши старі непотрібні речі. Люди звикли складувати те, що «коли-небудь обов’язково стане в нагоді». Для того, щоб дізнатися наскільки дійсно корисна і необхідна та чи інша річ, можна скористатися цікавою технікою.

Покласти цей предмет в картонну коробку, помістити на неї потрібний ярличок і дату упаковки.

Якщо протягом року, необхідності в цьому предметі не виникне, і коробка залишиться стояти незайманою, можна не роздумуючи позбутися існуючого, викинувши її, таким чином, очистивши простір будинку, або ж продати і заробити невелику суму.

І що ж таке, врешті-решт, фінансова незалежність?

Згідно Вікі Робіну, це – набуття вільні на психологічному рівні, яка дає можливість по-іншому ставитися до грошей і міцніше спати ночами. Для її отримання все-таки недостатньо простого самопереконання, особливо зараз, в досить складні часи.

Тому бажано внутрішнє виховання підкріпити методиками економії, заощадження і правильного управління власними фінансами.

У союзі фінансова грамотність та фінансова незалежність здатні подарувати людині фінансову свободу і, відповідно, легку і повну радощів життя.

Доказ ефективності та дієвості методик книги в мільйонних тиражах і переведення більш ніж на 10 мов.

Її суть не в клінічних експериментах або соціальних опитуваннях, а в практичному застосуванні згаданих технік і підходів в життя, в абсолютно різних умовах.

Навіть якщо є відчуття, що з грошима не виникає ніяких проблем, цю книгу варто прочитати, адже, ймовірно, вона зможе привести розуміння цієї сфери до еталонного і, таким чином, зробити життя ще комфортніше.

Бодо Шефер – Шлях до фінансової незалежності

 • Бодо ШЕФЕР
 • «Шлях до фінансової незалежності»
 • Перший мільйон за 7 років

Головне – мудрість: здобувай мудрість, і ввесь свій маєток здобудь собі розуму. Тримай її високо і підійме тебе, ушанує тебе, якщо ти пригорнеш вона дасть голові твоїй гарний вінок, пишну корону тобі.

З Книги Притч Соломонових (глава IV, 7-9)

Від редактора російського видання

Книга, яку Ви тримаєте в руках, – це одкровення. Одкровення від Бодо Шефера, німецького мільйонера, який прийшов до міцного добробуту найкоротшим шляхом – через економію і неординарне мислення. Уточнимо: починав він, як то кажуть, з нуля.

«Шлях до фінансової незалежності» – не просто суматор досвіду, практичних порад і т.д. і т.п., завдяки яким можна знайти благополуччя.

Людина не може бути щасливою в поодинці. Тільки роблячи щасливими інших, він і сам буде щасливий. Бодо Шефер стверджує, що гроші в хороших руках роблять щасливими не тільки їхнього власника, а й суспільство в цілому. Це, мабуть, головна ідея книги.

Концептуальний спосіб мислення, застосовуваний автором для розгляду досить складних і сухих економічних категорій, дає нам підстави вважати, що дана книга має пряме відношення до філософії економіки. При всьому при тому «Шлях до фінансової незалежності» написаний загальнодоступною мовою, з гумором і не без блиску.

Все це робить цю книгу цікавою бестселером в галузі економічних знань. Нам залишається тільки додати, що книга Бодо Шефера, письменника і бізнесмена, орієнтована на масового читача, з тим щоб, переглянувши своє ставлення до грошей, він, цей читач, зміг побудувати своє щасливе майбутнє, не відкладаючи реалізацію намірів і планів на невизначений завтра.

Починати слід сьогодні – відразу після того, як Ви відкриєте першу сторінку.

І ще одне: для читача, подужати цю працю і не почав шлях до фінансової незалежності, вже не залишиться нічого, що виправдало б його бездіяльність.

Видатні досягнення – це завжди результат чудового співпраці різних людей.

Я мав щастя вчитися у людей, воістину унікальних. На жаль, у мене немає можливості перерахувати їх тут, але моя подяка звернена до всіх разом. Однак деяких я хотів би назвати поіменно, так як вони зробили на мене найбільший вплив.

Це священик, доктор Вінфрід Ноак, Петер Хевельман, мій перший наставник, який дав мені основи успіху і навчив радості довірчих відносин, неперевершений співрозмовник Шеймов Віктор Іванович Діллон, а також мільярдер, сенатор Даніель С.

Пенья, який ввів мене в світ великих грошей.

Ця книга – результат моїх контактів з ними і конструктивної допомоги редакторів видавництва «Кампус»: пані Кверфурт і г-на Шікерлінга. З ними було нелегко, але відомо, що саме це потрібно для розвитку особистості.

Особливу подяку я хочу висловити учасникам моїх семінарів, які дали мені значний позитивний імпульс. Хочеться особливо відзначити нашого комерційного директора пана Джероєн Феттер з його незмінним участю і безприкладним майстерністю, який робив так, що наші семінари стали доступними все більшому колу людей.

Останньою по порядку, але не останньою по заслугах, дякую я мою партнерку Сесіль, яка надавала мені сили для моїх підприємств і підтримувала мої мрії. Завдяки їй я багато пережив гостріше, глибше і осознаннее.

Чи знаєте Ви, що заважає більшості людей жити так, як вони мріють? Гроші і ще раз гроші! Гроші є символом певного ставлення до життя, мірилом життєвого успіху. Але гроші не потрапляють до нас випадково.

Можна сказати, що в грошових питаннях йдеться про таку собі формі енергії: чим більше цієї енергії ми направимо на дійсно важливі цілі, тим більші гроші отримаємо. Дійсно успішні люди мають здатність акумулювати велику кількість грошей.

Деякі тільки зберігають і примножують їх для себе, інші використовують для служіння суспільству і ближнього. Але всі вони вміють змусити гроші працювати.

Ми не повинні перебільшувати значення грошей. Але чи знаєте Ви, коли гроші стають особливо важливі? Коли їх постійно не вистачає. У кого є великі грошові проблеми, тому доводиться дуже багато про них думати. Ми повинні розібратися з цим питанням досить грунтовно, щоб вирішити його раз і назавжди. І з цього моменту гроші стануть для Вас підтримкою у всіх сферах життя.

У всіх є мрії. У нас є певне уявлення про те, як хочемо жити, і що нам в житті належить.

Ми віримо в глибині душі, що можемо виконати якесь особливе призначення, яке покращить цей світ. Але занадто часто я бачу, як щоденна рутина поступово душить такі мрії.

Багато хто забуває, що і їм належить місце під сонцем. Вони просто не вірять в себе і в те, що можуть стати незалежними.

Ми часто опиняємося жертвами самих себе. Ми йдемо на компроміси – і перш, ніж ми зрозуміємо свою помилку, життя в значній мірі вже пройшла повз. І багато людей часто перекладають відповідальність за те, що вони живуть не так, як хотіли б, на фінансові обставини.

Більше десяти років я займаюся такими питаннями, як гроші, успіх, щастя. Я навчився бачити гроші іншими очима: гроші можуть врятувати нас від того, щоб ми повністю вичерпали життєві сили, вони допомагають нам бути краще, наскільки це можливо.

Я з моєю книгою у Вашому розпорядженні – в ролі Вашого приватного наставника. Я хотів би передати те, що дізнався і відчув сам. Я хотів би навчити Вас, як створити якусь чарівну машину для отримання грошей. Володіти грошима значить в першу чергу мати можливість вести значно вільніший і незалежний спосіб життя.

Коли я це зрозумів, в мені виникла глибока потреба передати іншим моє знання. Я пообіцяв собі підтримувати кожного, з ким я вступаю в контакт, на його шляху до фінансової незалежності. Так само, як можна навчитися літати, пірнати або програмувати, можна навчитися створювати багатство.

І в цьому допоможуть кілька важливих стандартних прийомів.

Є кілька можливостей заробити перший мільйон. Ці можливості описують чотири представлені в книзі стратегії:

1. Ви економите певний відсоток Вашого доходу.

2. Ви вкладаєте зекономлені гроші.

Читати книгу «Гаманець або життя? Ви контролюєте гроші або гроші контролюють вас »онлайн- Вікі Робін – Сторінка 7 – MyBook

Фінансова обізнаність означає вміння дивитися з боку на власні упередження та емоції щодо грошей і об’єктивно їх оцінювати.

Чи справді за гроші можна купити щастя? Чи справді всім і кожному доводиться заробляти на життя? Чи представляють гроші щось таке, чого треба боятися або, навпаки, прагне дістати, любити чи ненавидіти? Якщо мені доводиться продавати б о більшу частину свого часу за гроші, чи можу я вважати себе в безпеці?

Щоб домогтися фінансової обізнаності, в першу чергу слід з’ясувати, скільки саме грошей ви вже заробили за своє життя і від чого заради них довелося відмовитися, а також яка сума грошей щомісяця приходить у ваше життя і йде з неї.

Але цього не достатньо. Ви повинні знати, що собою представляють гроші і що ви віддаєте в обмін на них.

Одним відчутним результатом досягнення фінансової обізнаності є здатність розплатитися з боргами і покласти в банк грошовий резерв для оплати основних життєвих потреб щонайменше протягом шести місяців. Якщо ви будете слідувати програмі, викладеної в нашій книзі, це неминуче призведе вас до фінансової обізнаності.

фінансова цілісність

У словнику наводиться визначення цілісності як: «1) НЕПОРУШЕНИМ стан: міцність; 2) прихильність певного кодексу художніх і моральних цінностей: несхильність псуванню; 3) якість або стан бути комплексним і нероздільним: повнота ».

Фінансова цілісність досягається через оцінку реального впливу ваших доходів і витрат одночасно на вашу сім’ю і на планету в цілому.

Підрахуйте, скільки грошей і матеріальних цінностей вам необхідно, щоб бути повністю задоволеним життям; все, що більше над це, – суєта і непотрібне сміття.

Фінансова цілісність означає узгодженість всіх аспектів вашого фінансового становища з життєвими цінностями. Якщо ви будете виконувати вимоги викладеної в нашій книзі програми, це неминуче призведе вас до фінансової цілісності.

Фінансова незалежність

Фінансова незалежність – кінцева мета ретельного виконання всіх кроків нашої програми. Її можна визначити як отримання доходу, достатнього для задоволення базових потреб і мінімального рівня комфорту, з інших джерел крім заробітної плати від роботи за наймом.

Хоча фінансова незалежність не обов’язково одна з ваших поточних цілей, в доступному для огляду майбутньому до неї прагнуть майже всі. Подумайте про це. Фінансова незалежність – цілком природний і неминучий супутній продукт життя.

Після певної точки в майбутньому вам вже не доведеться заробляти на життя. Єдине питання зводиться до того, коли і якими способами можна досягти цієї точки.

Іноді це вдається зробити тільки при досягненні пенсійного віку – в такому випадку це називається виходом у відставку.

Єдина мета цієї книги – навчити вас методам досягнення фінансової незалежності, що дозволяє домогтися її набагато раніше, ніж ви вийдете у відставку, і при цьому без обов’язкової залежності від традиційного джерела доходу в цьому віці – пенсій від державної системи пенсійного забезпечення.

У міру читання ви виявите, що під фінансовою незалежністю розуміється не тільки наявність гарантованого доходу. Це також незалежність від деформації фінансових поглядів, від деформації боргу і нездатності управляти сучасними «зручностями».

Фінансова незалежність – все, що звільняє вас від залежності від грошей і допомагає впорядкувати життя.

Хто такий ФН-послідовник?

«ФН-послідовник» – введене нами скорочена назва персони, яка втілює мислення в стилі фінансової незалежності, яка прагне до фінансової обізнаності, що вивчає фінансову цілісність і природним чином просувається в бік фінансової незалежності. Будь-якого, хто застосовує ФН-мислення до свого життя, поетапно виконуючи кроки програми, ми називаємо ФН-послідовником.

Як зародилася ідея цієї книги

Основу цієї книги склали аж ніяк не інноваційна теорія, блискучі ідеї або нова філософська концепція. Вона – результат накопиченого десятиліттями особистого досвіду авторів з впровадження описаних в ній принципів на практиці (а тепер ще й двох десятиліть вислуховування історій читачів її перших видань). Ця книга не з’явилася відразу, а дозрівала протягом тривалого часу.

Як вже говорилося, в 1969 році, у віці 31 року, Джо вийшов у відставку, припинивши свою кар’єру на Уолл-стріт, – з цього моменту він більше ніколи не отримував гроші за роботу. Протягом усього життя він демонстрував здатність інноваційно мислити, і мислення в руслі фінансової незалежності стало одним з проявів цієї здатності.

Протягом десяти років роботи технічним аналітиком і інвестиційним консультантом для інституціональних інвесторів Джо займався «секретним проектом»: отриманням достатніх знань про гроші для того, щоб розробити програму, яка допоможе йому піти у відставку, маючи в своєму розпорядженні доходом, що дозволяє вести звичний спосіб життя. При цьому зарплата у нього була досить невелика, оскільки він не займався спекулятивними операціями і не намагався зірвати солідний куш.

Програма, яку він врешті-решт розробив (після безлічі невдалих спроб, помилок, повторних спроб і удосконалень), не мала нічого спільного зі створенням ризикованих інвестиційних стратегій або новими складними аналітичними процедурами. Швидше, вона грунтувалася на простому здоровому глузді, дотриманні базових принципів підприємництва, перегляд застарілих передумов і ретельному виконанні дев’яти основних кроків.

До власний подив, Джо виявив, що те, що він вважав виключно особистим проектом, становить інтерес і для інших – причому і для них працює так само добре, як для нього, незалежно від того, чим ці люди займаються. Вікі стала однією з його перших учениць.

Вони зустрілися в 1969 році, через кілька місяців після того, як вона відмовилася від багатообіцяючою кар’єри в кіно і театральної діяльності в Нью-Йорку і вирішила з’ясувати, що ще може їй запропонувати життя. Вона була однією з кращих учениць у класі і отримала диплом з відзнакою від Університету Брауна, тому їй було не в новинку домагатися успіху.

Але Вікі хотіла з’ясувати, чи обов’язково успіх призводить до постійного стресу і егоцентричності, яка часто-густо зустрічається в професійному співтоваристві. Її відкритий до всього нового розум дозволив відразу ж оцінити нову дорожню карту до благополуччя, запропоновану Джо, і використовувати її у власному житті.

Інвестування заощаджень, які до зустрічі з Джо вона просто пускала на вітер, розширило її розуміння свободи і зміцнило упевненість у власних силах, після того як вона адаптувала свій спосіб життя до нового рівня своїх доходів.

За 20 минулих років багато друзів і волонтери, що працювали з Джо і Вікі над різними благодійними проектами, з’ясували у них деталі програми, застосували її у власному житті і виявили, що всі аспекти їхнього фінансового становища суттєво прояснилися – від заробляння грошей, планування витрат, виплати боргів до появи часу на спілкування з сім’єю; від своєчасної здачі податкових декларацій, які раніше шокували жахало, до появи заощаджень і можливості переїхати в краще житло; від подолання звички мислити як бідна людина, побоювань втратити роботу до втрати страху зіткнутися з нестачею … і т. д. Причому зовсім не обов’язково вони ставили за мету рано вийти у відставку.

У ті роки ні Джо, ні Віки не збиралися проводити семінари з фінансових проблем. Але в міру того як друзі, які вишикувалися з них подробиці програми, переконувалися в її дієвості, вони починали поширювати її ідеї далі.

І Джо організував вечірні заняття під назвою «Трансформація ваших відносин з грошима і досягнення фінансової незалежності». У міру зростання їх популярності вони перетворилися в семінар, який ішов цілий день, на який просто ломилися бажаючі.

Менш ніж через два роки ці семінари проводилися більш ніж в 40 містах Північної Америки. І попит продовжував зростати, хоча рекламою служили лише розповіді їх учасників.

У 1984 році Вікі стала співзасновником Асоціації New Road Map – некомерційної благодійної та освітньої організації.

Її головна мета полягала в задоволенні попиту на інформацію про Програму фінансової незалежності шляхом випуску восьмигодинний аудіокасети та брошури з матеріалами кращих семінарів Джо.

Відповідно до політики Джо встановили низьку ціну (60 доларів), а чисті надходження розподілялися між іншими некомерційними організаціями, які працювали заради поліпшення нашого недосконалого світу.

До 1991 року більше 30 тисяч чоловік відвідали семінар «Трансформація ваших відносин з грошима і досягнення фінансової незалежності».

Він проводився в кожному штаті США, кожної провінції Канади і в 20 зарубіжних країнах і привернув увагу національних мас-медіа; почали виходити в ефір інтерв’ю на радіо, публікувалися тематичні статті в різних журналах і незліченній кількості газет.

І практично всі це було досягнуто виключно завдяки передачі інформації з вуст в уста і дружнім листів. Ніякої платної реклами, ніяких нав’язливих рекомендацій в рейтингових телевізійних передачах.

Протягом багатьох років листи від слухачів і читачів показували, що деякі не розуміють: ця програма не просто дає рекомендації про те, як рано піти у відставку, але і вчить мислити по-новому.

За майже 20 років після виходу в світ книга була переведена на десять мов, проданий майже мільйон примірників.

Тепер ми знаємо, що наша програма працює в різних культурних середовищах і для читачів різних поколінь.

Ми також знаємо, що молоде покоління прагне присвятити своє життя чогось більшого, ніж робота з дев’яти до п’яти (а то і 24 години сім днів на тиждень). Це видання для них. І для вас.

Чого очікувати від цієї книги

Глави скомпоновані таким чином, щоб допомогти вам вивчити концепцію фінансової незалежності, оцінити вашу стару дорожню карту, що вказує дорогу до грошей, і допомогти розробити нову.

Вивчення описаних в цій книзі концепцій і ретельне виконання дев’яти кроків програми трансформують ваші відносини з грошима і приведуть до ФН – фінансової обізнаності, фінансової цілісності і навіть фінансової незалежності.

Ви знайдете тут розповіді різних людей – від кухарів до адвокатів, від менеджерів до гуманітаріїв, від тренерів до водіїв вантажівок, – чиє життя стало куди більш наповненим і приносить більше задоволення в результаті реалізації нашої програми.

Із сотень отриманих нами листів ми дізналися про нові форми наповнення життя сенсом завдяки дотримання рекомендацій нашої програми.

 • Нарешті починаєш розуміти, що таке гроші.
 • Згадуєш про старих мріях і знаходиш шляхи їх реалізації. Здобувши почуття внутрішньої свободи і спокою, вчишся відрізняти необхідне від надлишкового у всіх сферах життя і звільнятися від непотрібних речей.
 • В середньому люди скорочують своїх витрат на 25% незалежно від того, до якої групи населення за рівнем доходів належать. При цьому більшість з них відчувають себе щасливішими, навіть якщо заради більш спокійного життя відмовляються від деякої частини своїх доходів. Вони виявляють, що покращилися відносини в родині і з дітьми.
 • Завдяки придбаної фінансової цілісності вирішуються багато внутрішні конфлікти між життєвими цінностями і звичним способом життя.
 • Гроші перестають бути проблемою, і люди отримують інтелектуальну і емоційну свободу, для того щоб зайнятися вирішенням важливіших проблем.
 • Люди розраховуються з боргами, акумулюють заощадження і відчувають в собі сили щасливо жити за тими коштами, які мають.
 • Вони бачать, що у них стало більше вільного часу завдяки скороченню витрат на роботу, а також пов’язаних з нею витрат.
 • Вони припиняють вирішувати життєві проблеми за допомогою грошей і натомість освоюють нові способи, наприклад навчання корисним навичкам. У загальному і цілому вони долають розкол між грошима і життям, і життя стає цілісною.

Будь-яка людина, наступний нашій програмі, знайде і щось унікальне, здатне зробити життя повніше і багатше. Але скільки для цього потрібно часу? Це залежить від вас – і тієї дорожньої карти, яку ви складете.

На початку шляху

Отже, ви хочете створити власну дорожню карту, яка показує шлях до грошей? Для цього вам будуть потрібні всього лише блокнот, ручка і бажання навчитися мислити по-новому.

Щоб скласти власну фінансову дорожню карту, необов’язково бути експертом в математиці – ті математичні дії, які вам знадобляться, здатний виконати кожен.

Ви можете почати програму незалежно від свого фінансового становища на даний момент (у вас може бути боргів на 50 тисяч доларів або заощаджень на таку ж суму) і від особливостей своєї психології (можете ненавидіти гроші або, навпаки, любити).

Для виконання кроків програми буде потрібно наполегливість, але кожен крок обернеться для вас виграшем. Необов’язково все виграші дістануться вам ще до того, як ви закінчите читати цю книгу.

Спочатку може здатися, що для постійного виконання деяких кроків знадобиться багато часу, – але люди, які реалізували програму, кажуть, що його треба було навіть менше, ніж йшло раніше на залагодження фінансових справ.

Їх доходи та витрати завжди збалансовані, їм не потрібно стрімголов мчати в банк, щоб покрити овердрафт, вони не витрачають час на складання нереалістичних бюджетів і роздуми в стилі «куди це все дівається», не сперечаються з подружжям через гроші, і до того же період здачі податкових декларацій не перетворюється в пекло. Все це лише деякі причини того, що послідовне виконання кроків програми забезпечує економію найціннішого ресурсу – вашого часу.

Велика карта

Слід пам’ятати, що наша нинішня фінансова дорожня карта розроблялася для американського суспільства часів індустріальної революції. За останні 150 років багато що змінилося – але тоді було занадто мало картографів.

Сьогодні ми повинні розширити масштаб цієї карти за межі своєї сім’ї і навіть за межі американського суспільства в цілому, так що тепер вона охоплює весь світ.

Далі, з огляду на численні проблеми з охороною навколишнього середовища, з якими ми стикаємося повсюдно, доведеться розширити масштаб карти так, щоб включити в нього природні ресурси.

Наше глобальне суспільство вимагає від кожної людини переглянути і реорганізувати свої мислення і рішення щодо власного фінансового становища.

Ті учасники програми, які досягли фінансової незалежності, виявили, наскільки повніше стає життя, якщо людина віддає свій час, здібності і любов на благо планети і її мешканців. Автори живлять пристрасну надію, що ця книга розширить вашу свободу і допоможе внести свій внесок у порятунок нашого світу.