Нетворкінг: що це таке простими словами, правила

0
144

Нетворкінг – що це таке простими словами? Це один з перших питань, яким задаються багато людей, які бажають створити правильне коло спілкування.

Нетворкінг – це ні що інше як створення необхідних вам зв’язків, які можуть використовуватися в різних цілях. Він, в свою чергу, необхідний для людей, охочих стати успішними в будь-яких сферах життя або діяльності.

Ефективний нетворкінг дозволяє формувати правильне, потрібне вам оточення для досягнення якоїсь вашої мети, для створення необхідних вам ділових або особистих зв’язків, і за рахунок цього домагатися успіху в бізнесі або іншій сфері життя.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Витоки нетворкінгу і його правила

Networking, в перекладі з англійської мови, означає буквально роботу над створенням кола ділових зв’язків. Переймаючись питанням про те, що таке нетворкінг, можна сказати, що це – побудова кола спілкування, який буде «тягнути вас вгору».

Його не потрібно плутати з маніпуляціями, як учили деякі автори популярних робіт на цю тему. Відносини, засновані на принципах нетворкінгу, зберігаються надовго, в той час, як маніпуляції швидко втрачають свою актуальність і можуть мати негативні наслідки в майбутньому.

Використання нетворкінгу несе ряд переваг для самої людини і його нового оточення, в число яких входять:

 • Можливість створення кола нових, корисних знайомств і зв’язків.
 • Загальна розширення власного кругозору.
 • Вирішення питань ділового характеру на більш якісному рівні.
 • Підвищення рівня самооцінки за рахунок відчуття власної значущості.

Нетворкінг – що це таке простими словами? Розбираючись в цьому питанні, слід добре засвоїти його основні правила. Вони допоможуть розвивати в собі навички спілкування як досвідченим підприємцям, так і новачкам.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Поради по нетворкінгу для початківців

Новачкам, особливо, интровертам, дуже складно заводити нові знайомства. Базові правила нетворкінгу полегшать це завдання і допоможуть скласти загальне уявлення про даний новомодному течії:

 1. Нетворкінг особливо актуальний в соціальних мережах. Сучасній людині не варто побоюватися знайомитися через мережу. В останні роки відзначається широкий зростання ділових зв’язків саме за допомогою всесвітньої павутини. Такий метод допоможе интровертам звикнути до нової людини і адаптуватися під його стиль спілкування.
 2. Важливо щиро прагнути до створення теплих міжособистісних контактів. Це правило стосується і ділового спілкування. При цілеспрямованому знайомстві важливо поспілкуватися з людиною «без затиснуті», щиро і з інтересом. Легка, що не награна посмішка допоможе розрядити саму напружену атмосферу. Якщо співрозмовник при спілкуванні з вами відчує підступ, користі від контакту з ним в подальшому можна не чекати.
 3. Бізнес нетворкінг – це галузь, в якій необхідно вміти чітко і ясно викладати свої думки і бізнес ідеї. При спілкуванні з потенційним партнером слід розповісти про себе корисні і цікаві речі, але ті, які можуть допомогти скласти позитивне враження про вас в даному конкретному випадку.
 4. Технологія нетворкінг говорить про те, що потрібно спершу віддати щось, а потім розраховувати на взаємність з боку опонента. Потрібні зв’язки визначаються ступенем корисності людей один для одного. Одностороннє використання людини в своїх цілях може вважатися маніпуляцією.

Для інтровертів і тих, кому знайомства даються важко, є простий прийом. Для початку можна почати спілкуватися з оточуючими людьми в більш неформальній обстановці. Наприклад, запитати час або дорогу до певного місця. Після заводити більше неформальні спілкування в кафе та інших громадських місцях.

Чим більше досвіду спілкування буде у людини, тим впевненіше він себе почуває в спілкуванні з більш статусним співрозмовником.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Кому корисний нетворкінг?

Networking може виявитися корисним в декількох випадках:

 • Початківцям підприємцям, невпевненим у своїх силах. Навіть найменше справу слід починати, маючи перспективи для його розвитку. А для цього важливо встановити ряд ділових контактів з потрібними людьми.
 • Інтровертам і людям з низькою соціальною адаптацією. Нетворкінг дозволяє розширити коло знайомств, поступово покращуючи соціальні навички взаємодії з людьми. Це допоможе не тільки подолати ряд минулих проблем в спілкуванні, але і вийти на новий рівень в цьому мистецтві.
 • Людям, які працюють на себе, знають, що заробіток на фрілансі залежить не тільки від навичок, а й від наявних зв’язків. Фрілансер, що має коло корисних контактів, може мати удвічі більше замовлень, ніж працює по низькій оплаті на сумнівних ресурсах. Деякі вважають, що сам фріланс є частиною нетворкінгу.
 • Всім, хто бажає створити правильне оточення і знайти шлях до успіху. Правильні контакти безпосереднім чином впливають на людину і його репутацію, самооцінку і успішність.

Користь нетворкінгу безперечна. Існує кілька видів даного напрямку, і кожен з них можна використовувати по-різному.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Розглядаючи питання про те, що таке нетворкінг, не можна не згадати кілька його різновидів:

 1. При позитивному нетворкінгу відбуваються знайомства, корисні для обох сторін. При позитивному нетворкінгу можна обмінюватися не тільки послугами, а й корисними знаннями, вміннями з колегами. При такому вигляді спілкування обидві сторони більше віддають, але і настільки ж більше отримують.
 2. У негативному вигляді нетворкінг має на увазі використання контактів тільки у власних інтересах, без взаємної віддачі. Даний вид більш схожий на застосування маніпуляцій в корисливих цілях. Найбільш часто використовується в мережевому маркетингу.
 3. Є ще один вид нетворкінгу, він об’єднує в собі два попередні види. При такій взаємодії необхідно не тільки брати щось від людини, а й пропонувати власні послуги в обмін.

Нетворкінг в реальному житті, як правильно заводити знайомства?

Крім загальних правил нетворкінгу є ще певні сфери його застосування. Правила закладу нових корисних знайомств допоможуть людині реалізуватися в різних сферах діяльності з обопільною вигодою для обох партнерів.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Нетворкінг в IT-сфері

З розвитком глобальної мережі нетворкінг все частіше застосовується в соціальних мережах. Для ефективного розширення кола знайомств слід дотримуватися ряду порад щодо оформлення свого профілю в соц. мережах, месенджерах і ведення діалогів з людьми:

 • Важливо заповнити профіль основною інформацією. Особливо в сфері роботи та інтересів. Чим більше достовірної інформації у вашій анкеті, тим краще.
 • Якісна фотографія профілю – одна з основ для успіху. Чим більше буде якісних фотографій, тим більше бажання у колеги або потенційного партнера буде зустрітися в реальному житті.
 • У списку груп, на які ви підписані, в ідеалі повинні бути тематичні паблік і спільноти за сферами інтересів та роботи.

Багато хто використовує соціальні мережі тільки для розваг, і такі правила заповнення свого профілю можуть здаватися складно здійсненними. В такому випадку нетворкінг заходи можуть зірватися через найменшого проколу при оформленні своєї сторінки в соц. мережі.

Можна завести дві сторінки: одну фейковий (для розваги), а іншу для ділових зв’язків. Такий прийом допоможе і розслабитися, і з користю провести час в соціальних мережах.

Нетворкінг в бізнесі

У бізнес сфері нетворкінг має теж ряд своїх правил, які допоможуть завести нові корисні контакти набагато швидше і простіше:

 • Приходити на заходи найкраще на самоті. Так легше звикнути до обстановки, а також зацікавити собою нових потенційних знайомих. Друзі можуть перешкодити налагодженню зв’язків, особливо, якщо вони не мають ніякого відношення до тематики даного заходу.
 • Свої візитки найкраще оформляти з використанням нових сучасних технологій. Наприклад, встановивши на них спеціальний код, за допомогою якого можна отримати інформацію про її власника через телефон. Чим креативніше підхід до оформлення візитки, тим більше шансів залучити до себе потрібну увагу.
 • На ділові зустрічі необхідно прийти раніше, а йти пізніше. Саме в такі періоди часу більшість людей легше йдуть на контакт.

Варто орієнтуватися по ситуації і по настрою людей. У різних сферах діяльності є свої правила. Тому чим більше людина вміє підлаштовуватися під обставини, тим більше шансів у нього налагодити важливі зв’язки.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Де можна знайти нові контакти і зв’язки?

Багато новачків в сфері нетворкінгу задаються питанням про те, де можна застосувати отримані раніше навички і знання на практиці. Для таких цілей підійдуть офіційні заходи, а також ряд місць такого плану, як:

 1. Одне з основних місць для закладу знайомств – це ділові конференції і тематичні виставки. Користь таких заходів у тому, що з їх допомогою можна розширити професійні знання і оновити актуальність наявної інформації.
 2. Можна знайти нові контакти, відвідуючи спеціалізовані тренінги та семінари.
 3. Відвідування спортивних клубів також допоможе налагодити не тільки контакти, а й підтримувати «в тонусі» зовнішній вигляд. Чим більш престижним буде такий клуб, тим більше «високопоставлених осіб» і цікавих ділових партнерів можна в ньому зустріти.
 4. Не варто соромитися публікуватися в різних ЗМІ. Публікації можуть бути корисними як для інтернет бізнесу, так і оффлайн підприємств. Також можна запропонувати себе в якості експерта в сюжеті читачів питанні.

Також можна використовувати мережу своїх старих контактів для створення нових.

Список рекомендованої літератури

Книги по нетворкінгу допоможуть розширити ваші пізнання і соціальні навички.

 1. Якщо людина шукає способи виходу на контакт з «сильними світу цього» і високопоставленими особами, варто звернути увагу на автора Кейта Феррацці з його книгою – «Ніколи не їжте поодинці».
 2. Після цього твору можна прочитати книгу іншого автора – Дарсі Різак «Зв’язки вирішують все».
 3. Якщо людина страждає від інтроверсії, йому можна порекомендувати книгу Дебори Зак «Нетворкінг для інтровертів». Назва твору говорить сама за себе, але буде воно корисно і цікаво не тільки для інтровертів.
 4. Максим Чернов вважається одним з найбільш відомих нетворкера. Його твір «З зв’язків в князі» допоможе як новачкам в області нетворкінгу, так і професіоналам почерпнути масу корисних відомостей в цій області.

В якості додаткового матеріалу нетворкера будь-якого рівня може стати в нагоді книга Олексія Бабушкіна «101 порада про нетворкінг».

За допомогою даних рад, описаних в даній статті, можна розширити коло знайомств з нуля, а також подолати страх спілкування з людьми різного кола і соціального положення. Розширюючи коло знайомств, можна істотно поліпшити якість життя і добитися успіху в обраній галузі діяльності.

Навіщо бізнесмену потрібен нетворкінг

У житті кожної людини спілкування відіграє важливу роль. Корисні зв’язки допомагають вирішувати власні і чужі завдання. Вони є інструментом для створення успішного життя. Формування довгострокових відносин у більшості людей з’являється з досвідом.

Що таке нетворкінг простими словами?

Його суть полягає в налагодженні тісних зв’язків. Недостатньо просто обмінятися кількома фразами на заході або роздати візитки. Нетворкінг має на увазі регулярне спілкування з людьми, під час якого дають поради або розповідають про свою діяльність. Тут не працюють обмеження за родом діяльності, досвіду або утворення.

Неправильно розцінювати такі відносини, як кумівство. Їх основна мета не отримати вигоду для себе, а принести користь іншим людям. Нетворкінг не припускав і самопожертви. Ніхто не буде терпіти в оточенні людей, які не готові до взаємовиручки.

Що таке нетворкінг насправді?

Це діяльність в соціальній і професійній сфері, яка спрямована на отримання бажаного результату за допомогою знайомих і друзів.

Вона включає здатність заводити корисні знайомства, розвивати, підтримувати і зміцнювати коло спілкування. В основі цього явища лежить теорія 6 ​​рукостискань, яку висунули в 1969 році.

Відповідно до цієї концепції кожен житель планети пов’язаний з будь-якою людиною завдяки ланцюжку з 5 спільних знайомих.

Людині не варто пропонувати іншому те, що він не зможе виконати. Це стане причиною руйнування відносин.

Кому корисний нетворкінг?

Наявність зв’язків в будь-якій сфері є хорошим перевагою. Він корисний приватному підприємцю для пошуку інвесторів, працівників або обміну досвідом. Кожен фрілансер знає, що велике коло знайомств збільшує шанси отримати більше замовлень.

Завдяки своїй універсальності він допомагає интровертам, які не звикли до активного соціального життя. У людини з’являються навички ведення розмови, що покращує взаємодію з суспільством. Уміння встановлювати і підтримувати відносини з людьми стане в нагоді будь-кому, хто прагне до успіху в бізнесі і житті.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Навіщо нетворкінг потрібен особисто вам?

Для такої діяльності важливо зосередитися на тому, що людина може зробити корисного для інших. Тут власна вигода не стоїть на першому місці.

В особистому плані підвищується самооцінка і мотивація, розширюється коло інтересів і знайомих. У професійній сфері нетворкінг сприяє появі нових ідей, співробітників або партнерів, поліпшенню навичок.

Довгострокові відносини виводять бізнес на новий рівень, допомагають зробити успішну кар’єру.

Плюси і мінуси нетворкінгу

Для створення зв’язків людина відвідує різні заходи, що дозволяє цікаво і корисно провести час. При цьому поліпшується вміння спілкуватися, з’являється впевненість у собі. Наявність великої кількості знайомих допомагає впоратися з проблемами. Нетворкінг має такі недоліки:

 • для нерішучих людей він стає серйозною перешкодою;
 • підтримання довгострокових зв’язків вимагає наявності часу і сил;
 • серед знайомих можуть виявитися ті, хто переслідує корисливі цілі;
 • потрібно бути готовим допомогти іншій людині.

Ділові і соціальні зв’язки будуються на довірі, чесності та відкритості. Без таких якостей спілкування з часом припиниться.

види нетворкінгу

Залежно від завдань, які хоче вирішити людина, виділяють такі види нетворкінгу:

 1. Позитивний – побудований на щирому бажанні допомогти іншим людям. Людина готова безоплатно поділитися тим, чого у нього є в надлишку. Це пов’язано не тільки з матеріальними благами, але і з обміном професійним досвідом, ідеями, речами і фізичними здібностями.
 2. Негативний – ділові або особисті контакти стають засобом досягнення мети. Такі зв’язки будуються на користі, що є поганим фундаментом для довгострокового співробітництва.
 3. Win-win – взаємовигідний для всіх сторін відносин. Форма «ти – мені, я – тобі» найбільш характерна для бізнесу. Люди чітко формулюють мету і очікування від знайомства, натомість пропонують свої цінності.

Нетворкінг буває соціальним і професійним. У першому випадку за допомогою зв’язків вирішують повсякденні завдання, у другому – формують коло ділових контактів. Якщо спілкування пов’язане з бізнесом, намагаються особисто поспілкуватися з усіма корисними людьми. Прицільний нетворкінг передбачає вибір людини, з яким хочуть познайомитися. Далі шукають тих, хто може уявити його цікавить особистості.

Нетворкінг: що це таке просте слово + правила нетворкінгу

Основні правила нетворкінгу

Мало людей володіє навичками створення зв’язків з народження. У такій діяльності потрібно дотримуватися кількох умов, які допоможуть завести нових знайомих.

Приходьте на заходи в поодинці

Кращі кандидати для спілкування – ті, хто стоїть на самоті. Тому не варто брати з собою друзів. Спочатку людині може бути некомфортно, але з часом це відчуття зникне.

розставляйте пріоритети

Поспілкуватися з кожним учасником не вийде, тому потрібно розставити пріоритети. Людина вибирає тих, з ким він хоче поспілкуватися на заході. Це може бути знайомство з 10 людьми або керівниками конкретних компаній.

У нетворкінгу якість важливіша за кількість. Краще налагодити зв’язки з тими, хто дійсно стане в нагоді і допоможе.

Розширте кордону вільного часу

Іноді на заходах бесіда триває кілька хвилин, що заважає налагодити міцні контакти. Тому в своєму розкладі варто виділити більше часу на зустріч. Приходити на прийом потрібно раніше офіційного початку і йти одним з останніх. В цей час люди більш схильні до відкритого діалогу.

Використовуйте різні способи комунікації

Для збільшення кола знайомих регулярно відвідують конференції, тематичні вечірки, свята і ділові зустрічі. Спілкування може відбуватися за допомогою повідомлень, особистої бесіди, соціальних мереж, електронних листів.

Візитка залишається головним інструментом нетворкінгу. Вона повинна бути лаконічною з написом на одному боці. Картки з NFS-міткою дозволяють зчитувати дані через додаток в телефоні.

Зробіть спілкування особистісно теплим

Щоб привернути до себе людей потрібно більше посміхатися і бути щирим. Важливо показати свою зацікавленість, але не бути занадто нав’язливим. У спілкуванні уникають пліток або фамільярності. Краще завести розмову про свої проекти або плани, привітати зі святами.

Білл Клінтон в молодості почав записувати імена та коротку інформацію про те, з ким зустрічався. Сьогодні успішні бізнесмени і політики називають його одним з найприємніших співрозмовників.

Вивчіть діловий етикет

Знання прийнятих у діловій сфері норм допомагає в залученні нових знайомих. У бізнесі звертають увагу на грамотну мову, одяг і міміку. Існують правила для вітання, рукостискання, прощання. При спілкуванні в інтернеті або по телефону дотримуються додаткових вимог.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Етапи розвитку кола ділових зв’язків

Для нетворкінгу важливо постійно розширювати кількість контактів. Тому існують такі рівні розвитку відносин:

 • Власні друзі і знайомі – рідні, колеги, однокласники. Для зміцнення відносин корисно записати кілька фактів про них.
 • Коло спілкування своїх знайомих – серед них можуть виявитися цікаві люди, які готові допомагати. Після визначення конкретних людей з ближнього оточення потрібно знайти того, хто представить людини новим знайомим.
 • Відвідувачі різних заходів – на зустрічах, симпозіумах або семінарах люди обмінюються контактами, що може стати початком співпраці.
 • Інтернет-користувачі – існує безліч профільних сайтів, соціальних мереж, форумів і груп, де спілкуються на різні теми.
 • Люди, що мають однакові захоплення – під час бесіди можна перевести розмову з хобі на роботу. Існує ймовірність завести корисне знайомство.

Головний принцип такої діяльності – будь-яка людина має цінність, тому потрібно активно спілкуватися з людьми. Не варто забувати старих знайомих, оскільки вони можуть допомогти в деяких ситуаціях.

Де можна знайти нові контакти і зв’язки?

Основним місцем для нетворкінгу є ділові конференції і тематичні виставки. На таких заходах збираються ті, хто володіє професійними знаннями і досвідом в бізнесі.

Корисними знайомствами обзаводяться після відвідування тренінгів і семінарів. Для вирішення соціальних завдань нові зв’язки встановлюють в спортивних або книжкових клубах, салонах краси, галереях.

Часто публікації в ЗМІ або Інтернеті сприяють залученню нових знайомих.

Секрети нетворкінгу в соціальних мережах

Для знайомства через соцмережі максимально заповніть свій профіль. Чим більше даних вказано, тим більше довіри виникає. Другий крок – фотографії. Краще зробити їх у професійного фотографа. На сторінці розмістіть багато знімків з різних місць.

На стіні людина вказує інформацію про бізнес, яким він займається, і описує переваги від співпраці з ним. Всі написи, повідомлення та коментарі повинні бути грамотними і лаконічними.

Після знайомства в реальному світі встановлюють зв’язку, яке можна розвивати через повідомлення і дзвінки.

На пропозицію щось купити в першому листі більшість людей реагує негативно. Якщо людина відправляє заявку в друзі, її варто супроводити невеликим повідомленням з поясненням мети знайомства.

Помилки в нетворкінгу

Основна помилка – зловживання своїми зв’язками. Якщо людині нічого не дають натомість на його допомогу, поступово відносини припиняються. Деякі люди в прагненні обзавестися вигідними контактами починають обманювати і прикрашати свої можливості. Коли брехня виявиться, зникне довіра до знайомого.

Помилково вважати нетворкінгу одне рукостискання або один діалог. Відносини потрібно розвивати і зміцнювати, щоб досягти мети. При відсутності спілкування зв’язок поступово зникне. Не потрібно чекати, що хтось звернеться першим. Якщо людина прагне зберегти відносини, краще самому запропонувати допомогу.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Нетворкінг на практиці

Найпростіший спосіб розширити коло знайомих – відправитися на конференцію. На ній присутні однодумці, тому знайти спільні теми легко. Після прибуття вибирають людини, який викликає інтерес.

Далі підходять до нього і заводять розмову. Під час діалогу обмінюються візитками. Після цього можна перейти до інших людей. Для довгострокових відносин після зустрічі необхідно зв’язатися з потенційним знайомим.

Фахівці рекомендують нагадати про себе протягом тижня після заходу. Досить поговорити з ним на будь-яку тему або запросити пообідати.

Способи монетизації нетворкінгу

Сьогодні популярними стали вечірки, які проводяться в неформальній обстановці. На такі зустрічі запрошують кілька впливових особистостей в конкретній галузі. Вони отримують запрошення безкоштовно, інші оплачують вхід.

Останні отримують можливість поліпшити професійні навички і почути корисні поради. VIP-гості розширюють базу клієнтів.

Якщо людина має успішний досвід в нетворкінгу, він може проводити платні тренінги та індивідуальні заняття в цій сфері.

Топ 5 кращих книг про нетворкінг

У налагодженні зв’язків існує багато нюансів, тому спілкування вимагає постійного поліпшення. Справитися з таким завданням допомагає спеціальна література.

Кейт Феррацці «Ніколи не їжте поодинці»

У книзі головного нетворкера світу містяться інструменти, які допомагають розвивати мережу знайомств. Автор упевнений, що наявність великої кількості контактів дозволяє домогтися успіху. У легкій формі описані основні правила нетворкінгу і дані чіткі поради для створення зв’язків з конкретними людьми.

Девора Зак «Нетворкінг для інтровертів»

Письменниця руйнує стереотип про інтровертів як соромливих і відлюдних особистостях. Девора Зак закликає таких людей використовувати свої сильні сторони: планування, глибокий аналіз, вміння слухати. На сторінках міститься багато підказок для встановлення корисних зв’язків.

Дарсі Різак «Зв’язки вирішують все»

Автор розповідає про мистецтво позитивного нетворкінгу і необхідності особистого спілкування. Він наполягає на тому, що значення мають професійні і випадкові контакти. Візитки вважаються головним інструментом встановлення контактів. Родзинкою книги є незвичайні аналогії.

Олексій Бабушкін «Ефективний нетворкінг»

У книзі містяться секрети, які допомагають завести ділові знайомства і розвивати їх. Автор окремо розбирає чоловічий і жіночий нетворкінг. Кожна глава містить рекомендації для поліпшення певної навички: листування, особисте спілкування, зміцнення контактів.

Росс Маккаммон «У них так прийнято»

У веселій манері описаний шлях від аутсайдера до посади редактора відомого журналу. Вона створена на основі невдач і успіхів Росса Маккаммон в діловій сфері. При цьому автор дає поради, які допоможуть пройти співбесіду, відпрацювати перший тиждень на новій роботі, вести переписку.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Фільми про нетворкінгу

Головним прикладом позитивного нетворкінгу вважається фільм «Заплати іншому», де маленький хлопчик використовує концепцію 6 рукостискань для поширення добра. Він збирається безоплатно допомогти 3 людям, щоб вони надали підтримку ще 3. В результаті ланцюжок добра поступово зростає. Подібна тема розкрита в наступних фільмах:

 • Це прекрасне життя.
 • День бабака.
 • Найбільший шоумен.
 • Світське життя.
 • Друге життя Уве.

У російському кінематографі варто відзначити фільм «Ялинки», який демонструє теорію 6 рукостискань на практиці. Звичайна дівчинка хоче передати послання Президенту РФ за кілька годин до свята. Завдяки своєму другові вона створює ланцюжок знайомств, яка допоможе в цій справі.

Нетворкінг – універсальний інструмент для досягнення успіху в професійній і соціального життя. Він має на увазі створення взаємовигідних зв’язків, які допоможуть досягти мети.

Нетворкінг (Networking) – що це простими словами

У цій статті мова піде про нетворкінг. Що це таке, що означає networking простими словами. Ви дізнаєтеся про теорію шести рукостискань, гормоне довіри, парадоксі днів народження та інші цікаві факти. А також я поділюся простими рецептами, які допоможуть вам розширити свою мережу знайомств і домогтися успіху.

Що таке нетворкінг – визначення простими словами

Для початку нам знадобиться визначення слова нетворкінг. Якщо говорити простими словами, то нетворкінг – це активна діяльність, спрямована на створення і підтримання зв’язків з іншими людьми.

При цьому не обов’язково йдеться про бізнес. За допомогою друзів і знайомих можна влаштувати дитину в хороший дитячий сад, знайти роботу і навіть знайти собі чоловіка (дружину).

Друзі та знайомі є у всіх. Але часто буває так, що ми спілкуємося з тими, кого випадково підкинула нам життя. Або подарувала – дивлячись, як оцінювати.

Це люди, які ходили з нами в один дитячий садок, вчилися в одній школі, однокурсники в інституті, колеги по роботі і сусіди по будинку. З кимось у нас близькі відносини, з кимось “привіт-привіт”, а кого-то не можемо навіть пригадати по імені.

Важливо одне: ми цих людей не вибирали. Наші шляхи перетнулися випадково.

А тепер уявіть собі, що є люди, які ставляться до своїх знайомствам дуже серйозно. Вони заздалегідь вирішують, з ким хочуть познайомитися і думають, хто з друзів може представити їх потрібній людині. Якщо такого друга немає – вони думають, як його знайти.

Вони не шкодують часу і сил на створення і підтримання дружніх відносин з тими людьми, яких вважають важливими в своєму житті. У них навіть є список майбутніх друзів і розроблений заздалегідь хитромудрий план дій: як дістатися до цих людей, щоб познайомитися і подружитися.

Вам такі люди здаються чудовиськами? Мені теж колись так здавалося.

Нетворкінг – брудна справа

Коли доводиться спеціально встановлювати контакти з потрібними людьми, багато хто відчуває огиду і гидливість.

Дійсно, ніяково пхати візитку незнайомій людині, заздалегідь прораховуючи вигоду, яку це знайомство може принести. Немов ми заздалегідь плануємо використовувати людей в своїх корисливих цілях. Соромно навіть запідозрити себе в таких намірах. Фу.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Вчені Торонтського університету навіть проводили спеціальне дослідження, щоб дізнатися підсвідоме ставлення людей до нетворкінгу. Експеримент проходив так.

300 учасників попросили згадати свій останній досвід нетворкінгу якомога докладніше. Після цього людям запропонували вирішити просту головоломку: зібрати з букв слова.

Учасників розділили на 2 групи. У першій групі були ті, хто “не робив” нетворкінгу спеціально, а просто природним чином подружився з людьми, які працюють з ними в одній індустрії.

У другій групі були учасники експерименту, які свідомо і цілеспрямовано займалися активним нетворкінгу – будували особисті та ділові зв’язки.

Так ось.Учасники другої групи в два рази частіше збирали слова “митися”, “душ”, “мило” і подібні. Немов вони фізично відчували себе “нечистими” після спогадів про нетворкінгу.

Так що, нетворкінг – брудна справа, як не крути.

Хоча … як подивитися.

Ті ж самі вперті дослідники Торонтського університету опитали 165 американських адвокатів. І ось що з’ясувалося.

Найвпливовіші і високооплачувані з них не тільки регулярно займалися нетворкінгу, але і не вважали це чимось непристойним. Навпаки, на їхню думку, побудова ділових і особистих зв’язків – це природне і навіть захоплююче заняття.

І вони щиро не розуміли, чому вони повинні відчувати огиду і сором, якщо їм потрібно об’єднатися з іншими людьми для досягнення цілей, які ніхто з них не може досягти поодинці.

Виходить, що перш ніж займатися нетворкінгу, є сенс переглянути своє ставлення до цього заняття.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Історія про одного дивного хлопця

Він насправді поводився дивно. Ще будучи студентом, цей молодий чоловік ходив на всі вечірки з великою записником напереваги і приставав до людей з питаннями:

 • Чим ви займаєтесь?
 • Які у вас цілі на майбутнє?
 • Про що мрієте, до чого прагнете?
 • Кого знаєте?
 • Кому можете мене уявити?

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Відповіді він акуратно записував у свою книжечку. Деякі люди шарахалися, хтось питав, в своєму він розумі і навіщо йому це треба. У відповідь Білл Клінтон (так-так, це був він!) Відповідав, що планує стати губернатором Арканзасу і заздалегідь збирає інформацію про людей, які йому можуть знадобитися в майбутньому.

Приходячи додому, він не сідав за телевізор з пивом і чіпсами. Замість цього Білл Клінтон дбайливо розбирав свою картотеку.

Він заносив туди дані про нових знайомих і аналізував, як люди можуть допомогти йому в просуванні до його цілям. Крім того, він завжди розмірковував, як його знайомі можуть допомогти один одному.

Якщо він бачив, що у людей є спільні інтереси і цілі, він завжди намагався їх звести. Завдяки цьому люди створювали нові бізнеси, некомерційні проекти і навіть сім’ї. І звичайно, більшість з них пам’ятали людини, завдяки якому в їх житті відбулися ті найщасливіші знайомства.

Білл Клінтон став наймолодшим губернатором в історії Америки. Він очолив штат Арканзас у віці 32 років. Білл Клінтон переобирався 4 рази і був губернатором 11 років, перш ніж стати сорок другим президентом США.

Зв’язки з людьми – це все що у вас є

Невтомні вчені досліджували різні аспекти життя людей в залежності від кількості і глибини їх відносин з оточуючими. Ось що з’ясувалося:

Недолік контактів і позитивного спілкування також шкідливий для здоров’я, як куріння або зайва вага. Зв’язки з іншими людьми безпосередньо впливають на тривалість життя.

І звичайно, взаємини з оточуючими безпосередньо впливають на успішність і ефективність. Статистика по 268 випускникам Гарвардського університету, чию біографію вчені вивчали протягом 60 років, показала, що найбільших висот досягли ті випускники, які вміли добре ладити з людьми, і вони ж відчували себе найбільш щасливими.

Отже, якщо зв’язку мають таке велике значення, то чи не дурість чи пускати на самоплив найважливішу складову свого життя?

Техніки нетворкінгу дозволяють вибудувати власну лінію поведінки для встановлення і підтримання контактів. Найбільш просунуті нетворкера мають не тільки багато знайомих, вони вибудовують мережу. Недарма англійський варіант слова networking має саме таке значення: створення мережі.

Що робити, якщо я інтроверт

Ну, по-перше, я б не рекомендувала вам заганяти себе в рамки будь-якої типології. Всі ці визначення-ярлики придумали психологи, тому що їм так зручніше працювати з клієнтами.

 • Може, ви просто сором’язливі?
 • Або все-таки ліниві?
 • А може, занадто серйозно до себе ставитеся: боїтеся одного разу здатися смішним, недостатньо розумним, чи не найкрасивішим на світі?
 • Спілкуватися з людьми важко, доводиться робити над собою зусилля, робити помилки і часом ризикувати.

Набагато безпечніше сидіти вдома і мати лише кількох друзів з часів дитячого саду, тобто звести ризик до мінімуму і назвати себе інтровертом.

По-друге, якщо ви насправді панічно боїтеся спілкуватися з людьми (у що я не вірю), то для вас є хороша новина: можна спілкуватися в інтернеті.

Соціальні мережі та блоги – перевірені способи комунікації. Але тут само собою теж нічого не станеться. Щоб займатися нетворкінгу в онлайні, доведеться зайняти активну позицію: створювати контент і висловлювати свою точку зору.

Найкраще об’єднати зусилля в інтернеті і в офлайні, і діяти системно. Тоді результати прийдуть швидше за все.

Нетворкінг – що це: модне слово або життєва необхідність XXI століття?

Нетворкінг – що це: модне слово або життєва необхідність XXI століття? Під такою назвою вийшла моя стаття в журналі «Майстер переговорів».

Зв’язки вирішують все! Це перефразований висловлювання Сталіна вже давно стало аксіомою в сучасному світі.

Протягом багатьох років поняття «зв’язок» трактувалося по-різному: одні співвідносили його з такими високими словами, як дружба, товариство і взаємодопомога, інші ставили його в один ряд з більш колючими висловами, такими як блат і Прохиндиада.

У період, коли лексикон кожного з нас все активніше поповнюється модними іноземними словами, поряд зі словами піар, менеджмент, консалтинг, колаборація з’явилося і ще одне слово – нетворкінг.

Дослівно нетворкінг (від англ. Net – мережа, work – робота) можна перевести як «мережу, яка працює», тут мається на увазі мережу контактів (а саме: ділових і особистих знайомств), яка працює для досягнення бажаного результату.

Однак поняття нетворкінг набагато ширше, ніж може здатися на перший погляд. Воно також включає в себе вміння заводити нові знайомства, розвивати і підтримувати наявні контакти, зміцнювати мережу потрібних людей, що справді є справжнім мистецтвом.

У свою чергу простий обмін візитками або рукостискання під час швидкоплинної зустрічі навряд чи можна назвати нетворкінгу.

Нетворкінг для успіху в бізнесі і в житті

Нетворкінг – це універсаль ний інструмент , який використовується для досягнення успіху як в бізнесі, так і в житті. За допомогою сильної мережі контактів можна вирішити практично будь-яке завдання. Невипадково успішні політики, бізнесмени, вчені та винахідники домагалися більшого успіху, коли об’єднували свої зусилля один з одним або оточували себе сильною командою однодумців.

Американський бізнесмен XX століття Герберт Кесон, якого часто називають «Дейлом Карнегі для ділових людей», говорив:

«Бізнес – це мистецтво заводити друзів».

Втім, справедлива і зворотна формулювання, що зводиться до того, що мистецтво заводити друзів є запорукою успішного бізнесу.

Нетворкінгу також під силу вирішення завдань, не пов’язаних безпосередньо з бізнесом: пошук роботи, прискорене вирішення бюрократичних питань, отримання знижок на послуги чи білетів в театр.

Все залежить від того, чого саме ви хочете і кого додаєте в свою мережу контактів.

Залежно від переслідуваних цілей виділяють позитивний нетворкінг, негативний і нетворкінг в форматі win-win.

позитивний нетворкінг

У самому терміні міститься вказівка ​​на чистоту і щирість намірів, побудова відносин, заснованих на бажанні допомогти іншій людині за допомогою своїх можливостей, причому наміри ці обумовлені щирим прагненням бути корисним іншим людям. Допомагати їм, не вимагаючи миттєвої подяки у вигляді відповідних послуг або іншої винагороди.

Позитивний нетворкінг – це про тих людей, для яких питання: «Чи можу я Вам допомогти?» або «Чим я можу бути корисний?”, – не чергові фрази, а внутрішня потреба поділитися своїми можливостями в інтересах інших. Навіть давньогрецький філософ Платон розглядав суспільство, як «розумне поєднання всіх я, де кожен існує не тільки для себе, але і для всіх інших».

Деякі все ж вважають позитивний нетворкінг утопією. Люди бояться, що якщо вони почнуть допомагати безоплатно, то їх почнуть використовувати. Однак ці побоювання часто марні.

До надання допомоги варто підходити творчо. Нетвор кінг – це не самопожертвова ня. По-перше, ви допомагаєте людям зі свого оточення або тим, з ким хочете зміцнити відносини. Навряд чи ви готові терпіти серед своїх знайомих паразитів, які тільки і жадають, як створити свій добробут за ваш рахунок.

По-друге, ви ділитеся тим, що у вас в надлишку. Найчастіше люди оцінюють те, що мають в достатній кількості, набагато нижче, ніж це цінують інші люди, які в цьому мають гостру потребу. Це стосується не тільки матеріальних ресурсів, але і професійних навичок, талантів, фізичних можливостей і інших здібностей людини.

Наприклад, для одного написати вірші або привітання – справа кількох хвилин, і він не вважає це чимось надприродним. У той час як для іншого заримувати пару рядків – справжній подвиг. Хтось по звуку мотора легко може визначити несправність, а для кого-то заглянути під капот – ціла епопея.

Задумайтесь над тим, що ви вмієте робити добре і що не вимагає від вас значних зусиль.

Що з цього ви могли б запропонувати іншим людям? Позитивний нетворкінг осно ван на усвідомленні того, що давати, перш ніж отримувати, вигідніше.

Надання безоплатної допомоги не означає, що ви ніколи не звернетеся за допомогою до цих людей. Просто це не є самоціллю або бажанням отримати взаємні блага тут і зараз.

Допомагаючи іншим людям, ви закладаєте фундамент, на якому будете будувати ваші взаємини. Чим міцніше фундамент, тим міцніше будуть ваші майбутні відносини.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Нерідко зустрічається спосіб встановлення зв’язків з певною корисливою метою. Люди прагнуть обрости корисними зв’язками, спочатку прораховуючи варіанти, як розпорядитися можливостями нового знайомого.

Така форма побудови зв’язків з боку бачиться найпростішої, але і відносини, створені за таким принципом, як правило, недовговічні. Можливо, з цієї причини багато розчаровуються в нетворкінгу як інструменті для досягнення успіху, оскільки бачать лише вершину айсберга, а заглянути глибше навіть не намагаються. Варто пам’ятати слова німецького філософа Іммануїла Канта:

«Не звертайся з іншими як із засобом для досягнення твоїх цілей».

Проте тим, хто все ж вирішив піти цим шляхом, слід письмово дме врахувати кілька моментів:

 1. Коли ви вирішуєте познако митися лише для галочки або заздалегідь будуєте плани на нового знайомого, пам’ятайте: люди відчувають, коли їх намагаються використати. Почнете паразитувати на своїх зв’язках – швидко придбаєте погану славу «нетворкера-паразита», оскільки в бізнес-середовищі інформація розноситься досить швидко.
 2. Не розраховуйте продати свої товари або послуги при першому знайомстві, навіть якщо ви володієте виключними навичками «продажника». Може, ви й отримаєте разового клієнта, але якісним розширенням своєї мережі контактів навряд чи зможете похвалитися. Крім того, якщо угода провалиться, ви не отримаєте ні клієнта, ні партнера, з яким можна будувати подальші робочі відносини.
 3. Якщо ви не можете втримати ся від того, щоб не почати знайомство з прохання про допомогу, то подумайте, яку цінність ви зможете запропонувати людині. Відповідайте собі на питання: «що спонукає його піти вам назустріч?». У кожного є свої потреби. Можливо, у вас є ресурс, який вам може здатися незначним, а для цієї людини він буде дуже затребуваний. Створюючи цінність в знайомстві і в спілкуванні, ви зможете розраховувати на більшу лояльність від іншої сторони.

Крім позитивного і негативного нетворкінгу виділяють так-же форму «ти – мені, я – тобі». При такій побудові відносин ви спочатку домовляєтеся про вигоди один для одного. Таку форму нетворкінгу часто можна зустріти в бізнес-середовищі.

Вона може носити разовий характер, але нерідко такі відносини переростають в тривале взаємовигідне партнерство. Плюс їх у тому, що, як і в позитивному нетворкінгу, відносини будуються на чесності та щирості.

Ніхто не тримає сокиру за спиною і не намагається нагнути свого знайомого.

При встановленні контакту в такому ключі слід, виходячи з потреб і цілей кожного, точно формулювати, що ви чекаєте від знайомства, що хочете отримати і розповісти, що ви пропонуєте натомість. Слід чітко промовляти, що отримає кожен в тому чи іншому випадку.

Чи не обіцяйте понад те, що готові зробити, інакше при невиконанні домовленостей ваші відносини впадуть, не встигнувши зміцніти. Краще пообіцяти менше, а по можливості зробити більше. Від цього відносини тільки виграють.

Це буде проявом позитивного нетворкінгу по відношенню до партнера.

Якщо відчуваєте, що з якоїсь причини не можете виконати запит відповідної послуги, відразу скажіть про це. Можливо, це ще не кінець ваших відносин, і ви ще зможете знайти іншу площину ваших спільних інтересів.

Як використовувати теорію «шести рукостискань»

Про історію виникнення поняття нетворкінгу досі немає чіткої думки. Одні пов’язують його з американським письменником-футурологів Джоном Нейсбітта, який нібито вперше згадав слово «нетворкінг» в 1982 році у своїй книзі «мегатенденція» ( «Megatrends»).

Інші переконані, що основою для зародження нетворкінгу як соціального інституту стали дослідження американського психолога Стенлі Мілгрема, який в кінці шістдесятих років провів дослідження, на основі яких довів, що будь-які дві людини на землі опосередковано знайомі один з одним. Причому ланцюжок, що об’єднує їх, складається в середньому з 5 інших людей.

Це дослідження увійшло в історію соціології як теорія «тісного світу», або (як її частіше називають) теорія «шести рукостискань».

У справедливості цієї теорії переконалися і інші вчені, повторили в різні роки експеримент Стенлі Мілгрема. Однак, незважаючи на те, що теорія працездатна, на практиці нею користуються дуже рідко. У пошуках потрібного контакту для вирішення будь-якої задачі люди часто не йдуть далі першого рукостискання. Наведу простий приклад:

Молодому стартаперів необхідно зробити сайт-одностранічнік (landing page), але, бажаючи заощадити, він вирішує звернутися не в фірму, а пошукати web-дизайнера серед своїх знайомих. Дзвонить одному з них і запитує:

– Привіт Денис! Ти можеш мені допомогти розібратися з Лендінзі? – Ні, навіть не уявляю, як його зробити …

Отримавши негативну відповідь, наш герой кладе трубку і, гортаючи записну книжку, один за іншим набирає номери чергових контактів в пошуках допомоги. Так може тривати досить довго і безрезультатно … Якби він згадав про теорію «шести рукостискань», вже під час першого дзвінка після отримання негативної відповіді повинен був запитати:

– А ти не знаєш, хто може допомогти з цим? Може, серед твоїх знайомих хтось розбирається в створенні сайтів?

Можливо, і в цей раз міг наслідувати негативний від- вет, але практика показує, що якщо таке питання задавати кожного співрозмовника, то список обдзвонювати контактів скорочується багаторазово. Справа в тому, що поки ви не запитаєте про це, людина не задумається, що в його оточенні є хтось корисний вам.

Нетворкінг: що це таке простими словами + правила нетворкінгу

Якщо перед вами постало питання: «як завести нові корисні знайомства?» , – і ви не знаєте, з чого почати розширення своєї мережі контактів, то озбройтесь візитками і вирушайте на найближчий діловий захід. Конференція – прекрасне місце для нетворкінгу.

Тема заходу, позначена організаторами, може послужити в даному випадку своєрідним фільтром. В одному місці збираються люди, об’єднані одними інтересами і схожими завданнями, вони говорять однією професійною мовою і розуміють один одного.

На ділових заходах люди налаштовані на знайомства, тому ваша пропозиція поспілкуватися та обмінятися контактами буде сприйнято цілком адекватно. Використовуйте час перерв на обід або кави-брейк для встановлення нових знайомств і спілкування.

Нетворкінг – що це таке. Правила нетворкінгу. Як заводити корисні знайомства

Якщо ви хочете добитися успіху в бізнесі, навчанні, роботі та інших життєвих питаннях, то вам необхідно оточувати себе людьми, які не тільки будуть вашими однодумцями, але й допоможуть досягти успіху в ваших справах.

Але мова не йде про використання людей заради своєї вигоди, спілкування має бути щирим. У сучасному світі заводячи правильні знайомства, ви підвищуєте свою самооцінку і вчіться досягати успіхів в житті.

До того ж, щоб підтримувати зв’язок з високостатусних персонами, вам також необхідно бути для них цікавими і корисними, володіти знаннями і навичками нетворкінгу.

Нетворкінг (англ. Networking, net – мережа і work – робота) – робота зі створення мережі ділових контактів. Чим їх більше, тим потужніше мережу, тим успішніше вирішуються будь-які ділові та особисті питання.

Багато років на піку популярності були роботи Дейла Карнегі по психології, які вчили людей, як заводити друзів і надавати на них бажане вплив.

Але такі зв’язки і знайомства не могли довго зберігатися, тому що відчувалося неествесвенное поведінку співрозмовника і його психологічний тиск. Нетворкінг ж не можна прирівнювати до маніпуляцій, про які говорив автор.

До речі, сам Карнегі помер в повній самоті, він покінчив життя самогубством.

Корисні зв’язку потрібні кожній людині, і нічого поганого в цьому немає, це як симбіоз. І це може стосуватися не тільки кар’єри і бізнесу.

Навіть мама з дитиною на ігровому майданчику абсолютно випадковим чином може познайомитися з іншою матір’ю, яка за професією є чудовим дитячим лікарем, завідувачем в дитячому саду, директором школи і так далі. У будь-яких життєвих дрібних справах такі знайомства просто не можуть бути зайвими.

користь нетворкінгу

 • нові корисні знайомства,
 • різнобічний розвиток,
 • розширення кругозору в процесі обміну думками та знаннями,
 • можливість вирішувати особисті і ділові питання більш швидко і якісно,
 • поява почуття корисності і потрібності,
 • підвищення самооцінки.

Правила нетворкінгу. Як заводити корисні знайомства?

Щоб обзавестися новими знайомствами беріть участь в різних заходах (семінари, прийоми, тренінги, ділові або світські події і т.д.) або організовуйте їх самостійно.

Постарайтеся заздалегідь дізнатися списки присутніх і зібрати про них інформацію.

Використовуйте інтернет для пошуку нових зв’язків. Спілкуйтеся в соціальних мережах, вступайте в професійні спільноти.

Прагніть зробити будь-який діловий контакт особистісно теплим. Якщо ваше знайомство зовсім невипадкове, а цілеспрямоване, то щиро і не з примусу поспілкуйтеся з людиною. Під час розмови необхідно злегка посміхатися, але не награно. Якщо людина відчує, що вам від нього щось потрібно, то нічого доброго з цієї розмови ви не отримаєте.

Важливо бути цікавим співрозмовником, чітко і конструктивно висловлювати свої думки. Не варто розповідати про свої проблеми, якою непростою у вас період в житті або що ви посварилися зі своїми колегами.

Говорити потрібно про себе в позитивному ключі (але не нахвалюючи!) І ті речі, які дійсно можуть бути цікавими і корисними для вашого опонента.

Наприклад, розкажіть про свої нові проекти, зустрічах зі значущими особистостями і т.д.

Потренуйтеся для початку знайомитися з людьми в парку, кафе чи різних заходах. Це допоможе вам розслабитися і зробити певні висновки, що можна говорити, а про що краще промовчати. І коли настане момент знайомства з високостатусним людиною, то у вас буде більше знань і досвіду в мистецтві нетворкінгу.

Один із секретів успіху – «віддавати, а потім отримувати». Не можна тільки «брати». треба вміти бути корисним для інших. Тому так важливо допомагати: зроблене добро обов’язково повернеться.

Про що можна спілкуватися з людьми, яких ви не знаєте?

 1. У бесіді краще обходити стороною теми, які викликають суперечки навіть у найближчих людей, наприклад, політика, релігія і гроші. Малоймовірно, що в цих питаннях ваші погляди з співрозмовником співпадуть на всі 100%.
 2. До нейтральним тем можна віднести кіно, книги, якісь світові події, подорожі, музика, виставки і так далі.
 3. Краще говорити про те, що на сьогоднішній день актуально і відомо практично кожній людині. А вже по ситуації, ви самі повинні зрозуміти, про що ви можете поговорити з тим чи іншим опонентом.
 4. Важливо поставити тему і вислухати уважно думка опонента, при цьому не висловлювати будь-які різкі міркування в цьому питанні. Перш ніж сказати, добре подумайте. Важливо вчасно зупинитися і плавно перейти до цікавого для вас справі. Ви повинні оволодіти мистецтвом короткої бесіди.

Нетворкінг для інтровертів. складнощі спілкування

Інтровертам всі зазначені вище поради можуть здатися нездійсненними. А все тому, що для таких людей заговорити про щось з малознайомою людиною психологічно дуже складно. Їх переповнює горе і внутрішні перешкоди, в кінці кінцем, вони не знають про що взагалі можна говорити з особистістю, яку зовсім не знаєш.

Відповідну тему для розмови можна підібрати залежно від роду заняття опонента, його хобі, ваших спільних інтересів і т.д. Щоб підтримувати зв’язок не обов’язково використовувати живе спілкування, достатнім буде періодичне нагадування про себе через соціальні мережі.

Екстраверти в цьому плані виграють, тому що вони без особливих зусиль з легкістю знайомляться з людьми навіть на вулиці.

Як використовувати корисні контакти?

Згідно нетворкінгу, кожне знайомство цінно, і воно може вам в майбутньому стати в нагоді. Помилково думати, що вам не знадобиться допомога тієї чи іншої людини. Життя непередбачуване. Тому завжди зберігайте контакти нового знайомого: ім’я, професія, телефон, e-mail, нікнейм в соцсоетях і то, звідки ви його знаєте.

Рекомендується підтримувати періодичне спілкування, щоб і про вас не забули. Але важливо нагадувати про себе ненав’язливо. Наприклад, ви можете привітати його в одній із соціальних мереж з будь-яким загальновідомим святом або днем ​​народження. Можна залишати позитивні коментарі під деякими фотографіями в його профілі або бодай ставити лайки.

Без всяких сумнівів, нетворкінг значно спрощує життя. Але крім вирішення своїх питань, спілкуючись з великою кількістю цікавих і гідних людей, ви самі стаєте краще, розвиваєтеся і отримуєте масу задоволення. Повірте: цим варто зайнятися, і багато подій у вашому житті візьмуть зовсім інший оборот – однозначно більш позитивний, ніж це було раніше.