Переплата по податках – що робити, як повернути або зарахувати

0
126

Податкова повинна повідомити про переплату – стаття 78 п. 3 Податкового кодексу на сайті Консультанта

Компанія може дізнатися про переплату сама або від податкової. Згідно із законом податкова зобов’язана повідомити про переплату листом на адресу реєстрації або повідомленням в особистому кабінеті на сайті податкової. Обидва способи ненадійні: лист може загубитися, а особистий кабінет перевіряють не всі. Тому краще розраховувати на себе.

Є два способи дізнатися про переплату самостійно:

 • перевіряти декларацію і квитанції. Можна помітити дві оплачені квитанції з однією сумою або помилку в декларації;
 • звірятися з податкової. Замовляти акт звірки по податках і внесках.

Звірка – це документ, в якому видно, скільки потрібно було заплатити податків і скільки заплатили. У ній можна дізнатися про заборгованість на початок і кінець періоду.

Акт спільної звірки розрахунків по податках і зборах

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Так виглядає титульний лист звірки, його заповнює податкова. Компанія може погодитися зі звіркою і підписати документ або оскаржити його

Звірку можна замовити в податковій або по інтернету. Якщо замовляєте в податковій, доведеться писати заяву. У нього немає суворої форми, можна написати довільно:

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Приклад заяви на звірку з податковою. У ньому важливо вказати дані компанії: назва, ІПН, адреса і за якими податками буде звірка

Підприємець становить звірку від себе і приходить до податкової з паспортом. А для компанії в заяві потрібно вказати відповідальну особу. Зазвичай це генеральний директор чи головний бухгалтер. Щоб підтвердити їх повноваження, в податкову потрібно принести документи. Для директора це наказ про призначення, для бухгалтера – довіреність.

На сайті податкової можна замовити звірку в особистому кабінеті: «Узгодження з бюджетом» → «Направити заяву про ініціювання процедури …»

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Ось як замовити звірку на сайті податкової

Якщо замовляти звірку в податковій, її готують 10-15 робочих днів. Через інтернет – день-два.

Звірку краще робити через три місяці після подачі декларації. За цей час податкова встигне перевірити декларації, оновить інформацію про оплату, і розрахунки будуть точними.

 • Компанія на ССО подала декларацію 31 березня, звірку потрібно замовляти з 30 червня.
 • ЕНВД здають декларацію щокварталу і можуть запитувати звірку, коли здають наступну декларацію.
 • На патенті сума податку фіксована, і її складно переплатити, тому звірку можна робити раз на рік.
 • У будь-якому випадку звірятися краще після того, як здали звіт.

Як повернути гроші

Тепер, коли ми знаємо про переплату, пора повертати гроші. Порядок такої:

 • написати заяву на повернення переплати;
 • отримати відповідь;
 • перевірити, що гроші прийшли на рахунок.

Все це займає два місяці. Почнемо.

Написати заяву на повернення переплати. Його можна заповнити в особистому кабінеті на сайті податкової або завантажити і написати від руки. У заяви є затверджена форма, в ній не можна робити помилки.

Форма заяви на повернення переплати

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Приклад заповненої заяви на повернення переплати. У ньому вказують період, за який оплатили податок, і дані про компанію: ІПН, назва, ім’я керівника

У заяві потрібно вказати рахунок для повернення грошей. Щоб допомогти податкової знайти переплату, до заяви можна додати декларацію, квитанції про оплату податків, довідку про звірку. Це не обов’язково, але прискорить процес.

 1. Іноді компанії можуть платити податки в різних податкових. наприклад:
 2. ІП на ЕНВД встають на податковий облік в кожному регіоні, де працюють.
 3. ІП на патенті платять за патент там, де його купили, а інші податки – за місцем реєстрації.
 4. ІП на спрощеній системі сплачують за місцем реєстрації, але встають на облік в податковій за місцем роботи, якщо купують нежитлову нерухомість.
 5. В цьому випадку повертати гроші потрібно з тієї податкової, в яку відправили зайве. Дізнатися це можна в особистому кабінеті:

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Отримати відповідь за заявою. Податкова розглядає заяву 30 робочих днів. При позитивному рішенні зазвичай відразу приходять гроші на реквізити. Якщо до заяви прикладали звірку, відповідь прийде швидше.

Отримати гроші. Якщо податкова знайде переплату, вона поверне гроші на рахунок із заяви.

Скільки грошей можна повернути

Якщо немає боргів по податках, повернеться вся сума переплати. Інакше податкова зробить взаємозалік, погасить борг за рахунок переплати, а залишок поверне підприємцю. Переплату можна залишити в рахунок майбутніх платежів, наприклад якщо підприємець буде сплачувати авансові платежі за спрощеною системою.

Автоматичний взаємозалік можна зробити тільки з податків одного типу. За податками різного доведеться писати заяву на взаємозалік.

ІП Холоднов переплатив 13 000 рублів податків в 2016 році. У 2017 році він, навпаки, заборгував 7000 рублів. Податкова зробить взаємозалік: сім тисяч забере собі для оплати боргу, а решту шість тисяч поверне Холоднову.

Тепер у ІП Холоднова та ж переплата за спрощеною системою, але борг з податку на нерухомість. Податкова не зробить взаємозалік, Холоднову доведеться писати заяву.

Щоб зарахувати переплату в рахунок боргу або направити гроші на майбутні платежі, пишуть заяву за затвердженою формою.

Бланк заяви на взаємозалік податків

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Що може піти не так

Податкова може втратити заяву або не розглянути його вчасно. Якщо написали заяву, пройшов місяць, а відповіді на пошті або в особистому кабінеті немає, потрібно писати повторно.

Повернути гроші можна протягом трьох років після переплати – Стаття 78, п. 7 Податкового кодексу

На повернення є три роки. Термін рахується з моменту переплати: не колись підприємець або податкова її помітили, а коли фактично переплатили. Цю дату можна подивитися в звірці.

Якщо пропустити термін, гроші не повернуться. Але можна спробувати продовжити його через суд. Тоді доведеться довести, що не отримували повідомлення від податкової.

ТОВ «Россервіс» переплатило 682 451 рубль за різними податками. У 2015 році організація зробила звірку з податковою і виявила переплату. Але податкова відмовилася повертати гроші, тому що платник податків пропустив трирічний термін повернення. Компанія звернулася до суду.

Податкова не змогла довести, що попередила позивача про переплату вчасно. Суд порахував, що «Россервіс» може вимагати переплату протягом трьох років з тих пір, як дізнався про неї. Податкова повинна повернути гроші. Судову справу.

Податкова платить відсотки за кожен день прострочення – стаття 78, п. 10 Податкового кодексу

Гроші повинні прийти на рахунок за місяць після того, як податкова винесе рішення про повернення. Якщо переплату не повернули в строк, податкова платить відсотки за ключовою ставкою Центробанку за кожен день прострочення. Вимагати пені потрібно через суд.

До суду подають два звернення. У першому позові вимагають переплату. Якщо цей суд виграють, подають другий позов, щоб стягнути пені. Можна подати один позов, але це ризиковано. Якщо помилитися в сумі пені, можна отримати відмову по всьому позовної заяви. Ми рекомендуємо подавати двома позовами.

Як повернути переплату за внесками

Переплату по страхових внесках теж можна повернути за допомогою заяви.

До 2017 року підприємці сплачували страхові внески до Пенсійного фонду, а потім стали платити в податкову. Через це іноді виникає плутанина. Правило таке:

 • переплата до 2017 року → заяву до Пенсійного фонду. Фонд перевірить інформацію, передасть в податкову, і вона поверне гроші;
 • переплата сталася після 2017 року → заяву до податкової за місцем реєстрації.

Процедура повернення така ж, як і з податками: заяву, десять днів на перевірку, гроші приходять на рахунок.

Як уникнути переплати

Мобільний додаток «Особистий кабінет платника податків» є для Айфона і під Андроїд

 1. Користуватися особистим кабінетом платника податків. Туди приходять повідомлення про борг або переплати. У податковій є мобільний додаток, в якому теж можна відстежувати платежі та внески. Його можна завантажити на Айфон або Андроїд в магазині додатків.
 2. Уважно заповнювати квитанції і перевіряти ще раз суму податку.
 3. Через три місяці після подачі декларації робити звірку з податковою. Це безкоштовно, і її можна замовити через інтернет.

Як повернути переплату по податках або зробити залік, які документи потрібні, терміни

Здійснюючи свою діяльність, господарюючий суб’єкт повинен, при наявності бази з оподаткування, обчислювати і сплачувати обов’язкові платежі до бюджету. Часом ситуація складається так, що або він сам допускає переплату за будь-якою податку, або ИФНС знімає податок в безакцептному порядку. При цьому законодавство передбачає повернення надміру сплаченого податку.

Чи можна повернути переплату з податку

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Якщо суб’єкт побачить переплату по обов’язкових платежах, то спочатку необхідно розібратися – яким чином вона виникла.

Це може бути у випадку, якщо:

 • Була допущена помилка при сплаті податку.
 • Якщо авансові платежі за підсумком за рік виявилися більшими, ніж в річній декларації (наприклад, переплата з податку на прибуток або переплата за ССО відображена за результатами року в декларації з ССО).
 • Використання пільги з податку, коли одночасно відбувається оплата податку юрособою і зняття його за рішенням ИФНС і т.д.

Переплата по податках може бути повернута лише тоді, коли з цим фактом згодні податкові органи. НК РФ встановлює, що ИФНС повинна в термін 10 днів з моменту виявлення зайвої оплати повідомити платнику про це, щоб він прийняв відповідне рішення. Але на практиці таке трапляється вкрай рідко.

Однак, сам платник податків має право, при виявленні переплати, подати заяву про повернення суми надміру сплаченого податку. Перед цим йому бажано провести звірку з ИФНС за розрахунками. Це можна і не робити, тоді інспектори ИФНС, при виникненні питань, попросять надати ряд документів, які підтверджують факт переплати.

бухпроффі

Важливо! Платник податків зобов’язаний також пам’ятати, що повернення надміру сплаченого податку можливий тільки, якщо з моменту його переплати не минуло три роки.

Якщо переплата виникла з вини податкових органів, то повернути цю суму податку можна протягом одного місяця з моменту, коли платник податків довідався про це, або ж з дати вступу в силу судового рішення.

Однак, в останньому випадку ИФНС може скористатися часом протягом трьох місяців для перевірки факту переплати і прийняття рішення про повернення.

В якому випадку повернути гроші неможливо

Трапляються і такі ситуації, коли ИФНС виносить відмова по поверненню переплати податку. Досить часто це пов’язано з тим, що платники податків пропускають встановлені законодавством строки позовної давності в вигляді трьох років – якщо переплата по податку виникла з вини підприємства, одного місяця – коли, винна в цьому сама інспекція.

Тут має велике значення доказ часу виявлення факту переплати з податку. Якщо платник податків має можливість представити їх, і вони не виходять за рамки встановлених термінів, то через судовий розгляд можна домогтися повернення надміру сплаченого податку.

Увага! Відмова про повернення переплати з податку можна отримати, якщо у підприємства існують недоїмки перед бюджетом. Адже в цьому випадку ИФНС дано право провести в безакцептному порядку залік.

Крім повернення податку, платник податків має право попросити ИФНС провести залік сум виникла переплати з податку в рахунок наявних зобов’язань підприємства перед бюджетом.

Однак, при заліку зайвого податку діє обмеження. Його можна проводити тільки з податків в рамках одного бюджету (федерального, регіонального або місцевого).

Рішення про повернення або заліку приймає в більшості випадків тільки платник податків (за відсутності боргів по податках). Тому, що краще залік або повернення, кожен господарюючий суб’єкт вирішує самостійно, оцінюючи ситуацію, що склалася в конкретних умовах, а також розмір суми надміру сплаченого податку.

Увага! Податкові органи перевагу завжди віддають заліку, так як це дозволить їм не повертати гроші. Тому процедура заліку здійснюється набагато швидше, і вимагає меншої кількості документів, ніж повернення. Даний факт платники податків також повинні враховувати, приймаючи рішення про це.

Крім цього має значення, в якому статусі виникла переплата по податку. Адже якщо була допущена зайва сплата податковим агентом, то врахувати ці суми йому не можна за зобов’язаннями, де він виступає платником податків. Тут можливий тільки повернення.

Як виявити переплачені суми податків

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Розглянемо докладніше як виявити переплату платником податків.

Багато податки вимагають авансових платежів або за місяць, або за квартал. Тому переплату з таких податків можна виявити, після того, як буде складено річний звіт.

 • При цьому багато декларації припускають вказівки в самому податковому звіті сум авансових платежів та суми податку за рік, а отже в звіті вказується сума виникла переплати, якщо вона є.
 • Така ж ситуація складається, якщо відбувається уточнення звіту, в результаті якого через пільги або з якоїсь іншої причини (неправильного вказівки бази оподаткування) сума зобов’язання платника податків перед бюджетом знижується.
 • Часто при перерахуванні податків можуть допускатися помилки в платіжних дорученнях, тому виявити переплату з податку, якщо гроші пішли не туди можна, проводячи періодично звірки з бюджетом по взаєморозрахунках.
 • Дізнатися про утворився такому надлишку можна від податкової або самостійно:
 • Інспектор може зателефонувати або відправити лист. При дзвінку важливо записати звідки дзвонили, з якого податку і в якій сумі переплата. Іноді податкова може вимагати додаткові документи щоб перевірити – чи дійсно це переплата. Відмовляти в такому випадку не варто. На жаль, податківці рідко самі повідомляють про виявлену переплати.
 • Через особистий кабінет на сайті податкової. Якщо у організації або ІП є кваліфікована ЕЦП, можна безкоштовно відкрити особистий кабінет платника податків. Через нього дуже зручно відстежувати свої відносини з податковою – в ньому буде з’являтися інформація не тільки про недоплати, але і переплачених сум.

Як повернути переплату по надмірно сплачених податків

Якщо організація або індивідуальний підприємець виявили факт переплаченої суми по податках, то можливі два варіанти розвитку подій: повернути кошти до себе на розрахунковий рахунок, або зробити залік надлишку на інший податок (КБК).

Порядок дій по поверненню грошей

Якщо організація приймає рішення про те, що переплату з податку необхідно повернути назад на розрахунковий рахунок, а не зробити залік, для цього оформляється спеціальну заяву на повернення податку.

Для нього розроблена спеціальна форма КНД 1150058. Воно було оновлено в 2017 році, і в даний час більше нагадує декларацію. У заяві потрібно вказати назву компанії, суму переплати, КБК по податку, реквізити розрахункового рахунку платника податків.

Заповнений документ передається в ФНС декількома способами:

 • У паперовому вигляді особисто платником податків або його представником за дорученням;
 • Поштовим відправленням з повідомленням про отримання;
 • В електронному вигляді через Інтернет, але при цьому буде потрібно електронний цифровий підпис.

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Заява про повернення суми надміру сплаченого податку зразок 2018 скачати

Процес повернення зайвого податку можна розділити на кілька етапів:

 • Визначити, що сталася переплата. Це можна зробити, наприклад, запитавши у ФНС акт звірки з податків. З документа буде видно по яким податку і в якій сумі відбулося зайве перерахування коштів.
 • Оформити заяву на повернення. У ньому потрібно вказати відомості про компанії, суму до повернення і реквізити банківського рахунку, на який це необхідно зробити;
 • Передати заяву до податкової особисто або через представника, поштою або за допомогою Інтернет;
 • Через 10 днів отримати результат розгляду заяви. Якщо орган неправомірно відмовляє в поверненні, підготувати документи для передачі справи в суд;
 • Протягом місяця з моменту подачі заяви ФНС повинна зробити повернення грошових коштів на розрахунковий рахунок;
 • Якщо час вийшов, але зарахування так і не було вироблено, написати скаргу до вищої інспекцію і підготувати документи для передачі справи в суд.

Як зарахувати надміру сплачений податок

Якщо платник податку приймає рішення не здійснювати повернення надміру сплаченого податку, він може його зарахувати:

 • В рахунок подальшої оплати цього ж податку;
 • В рахунок погашення боргу за іншим несплаченого податку.

При виконанні заліку необхідно дотримати правило – зарахувати платіж можна тільки в межах бюджету того ж рівня. Тобто переплата по федеральному податку зарахується тільки на інший федеральний, за регіональною – на інший регіональний і т. д.

ФНС наділена правом при виявленні переплати самостійно проводити залік з недоплатою з іншого податку. Згоди компанії в цьому випадку для неї не потрібно.

Для твори заліку необхідно подати заяву про залік податку за спеціальною формою КНД 1150057.

Це можна виконати трьома способами:

 • На папері особисто або через представника;
 • Поштовим відправленням;
 • Через сервіси Інтернет.

Переплата по податках - що робити, як повернути або зарахувати

Заява про залік суми надміру сплаченого податку зразок 2018 скачати

Увага! Провести залік можна в термін 3 років з моменту вчинення переплати.

Терміни повернення і заліку

Якщо фірма хоче провести залік зайвої суми податку в рахунок майбутніх платежів, необхідно подати в ФНС заяву. Працівники податкової повинні в термін 10 днів розглянути документ і потім, ще протягом 5 днів повідомити платнику податків про рішення.

Якщо податкова самостійно приймає рішення про залік переплати по єдиному податку в рахунок недоплати з іншого податку, інспектор повинен зробити це в термін 10 днів з факту виявлення переплати. І також, в термін 5 днів орган повинен повідомити про рішення.

Якщо сума переплати більше, ніж сума недоплати, то податкова повинна зробити залік, і протягом 1 місяця повернути залишок переплати на розрахунковий рахунок. При порушенні цього терміну платнику податків покладаються відсотки.

Увага!Якщо необхідний тільки повернення переплати з податків, то потрібно подати заяву за спеціальною формою. Орган його розглядає в ті ж терміни (10 днів), після чого протягом місяця здійснює повернення. Якщо терміни порушуються, але необхідно подавати в суд, і вимагати не тільки повернення переплати, але і відсотків. Подати в суд можна протягом 3 років.

Податкова наділена правом без схвалення самого платника податків знімати з нього несплачені суми податків, штрафів або пені.

Іноді такі дії відбуваються помилково – наприклад, в орган не надійшло платіжне доручення, або платник податків сам помилився і вказав не ті реквізити, номер КБК і т. Д.

Якщо така подія все ж сталося, то податкова зобов’язана виконати повернення неправомірно утриманої суми. Якщо у підприємства є борги з яких-небудь інших податків, то з цього платежу частина може піти на їх погашення, а що залишилися грошові кошти повернуті.

Щоб зробити повернення необхідно подати в ФНС письмову заяву в довільній формі. У ньому потрібно викласти обставини справи, докласти підтверджуючий документ (платіжку з перерахуванням податку), вказати банківські реквізити для повернення.

бухпроффі

Важливо!Заява потрібно подати в термін 1 місяць з моменту неправомірного списання. Якщо цей період пропустити, то повернути суму можна буде тільки шляхом судового розгляду. На це відводиться три роки.

На обробку поданої заяви відводиться 10 днів. Далі, 1 місяць органу відводиться на повернення суми на розрахунковий рахунок.

Податкова не хоче робити повернення – що робити

Податковий орган може затягувати обробку поданої заяви і не виробляти повернення. У цьому випадку не варто сидіти чекати платежу, а переходити до активних дій.

Спочатку необхідно упевнитися, що в заяві було зазначено вірні реквізити для повернення грошових коштів. Це можна зробити на копії документа, яка залишилася у подавця.

Якщо податковий інспектор відмовляється прийняти заяву, що робити він не має права, відправити його можна через пошту рекомендованим листом з повідомленням, або через інтернет. В останньому випадку необхідно мати кваліфіковану ЕЦП.

При розмові з працівником ФНС необхідно посилатися на той факт, що НК встановлює термін повернення податку протягом місяця з моменту отримання заяви. Ні про яку перевірці в ньому не йдеться.

Якщо після закінчення часу, відведеного законом на обробку заяви і повернення надміру сплаченого податку, податкова ніяких дій не робить, необхідно починати писати скарги. Робити це потрібно тільки в письмовій формі з відправкою поштою з повідомленням. Згідно із законом орган зобов’язаний відповісти на запит також в письмовій формі.

Дзвонити і в усній формі намагатися вирішити питання не стоїть. Такі звернення ніде не фіксуються, наобіцяти по телефону можна що завгодно, але при судовому розгляді це не можна буде підключити до справи.

Увага! Якщо все терміни вийшли, а повернення так і немає, необхідно оформляти позовну заяву і звертатися до суду. У ньому потрібно вимагати повернення не тільки зайво перерахованого податку, але також і відсотків за несвоєчасну сплату.

Необхідно відзначити, що практично всі такі розгляди закінчуються на користь платника податків. Суд займає сторону органу тільки в випадках порушень в оформленні поданих документів.

Як повернути переплату по податках: покрокова інструкція

9 Ноября, 2018 Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Олена Рибникова

керівник відділу контролю якості послуг і методології

 1. Платник податків має право зарахувати переплату в рахунок майбутніх платежів або повернути кошти собі на рахунок.
 2. У заяві про залік / повернення не обов’язково вказувати всю суму переплати. Ви можете розділити суму на частини – частина повернути, а частина зарахувати в рахунок майбутніх платежів.
 3. Залік або повернення суми надміру сплаченого податку проводиться податковим органом за місцем обліку платника податків.
 4. Податковий орган зобов’язаний повідомляти вам про кожний факт надмірної сплати податку і вказати суму переплати протягом 10 днів з дня виявлення.
 5. Давність виникнення переплати: якщо ви звернулися із заявою про повернення або заліку податку після закінчення трьох років з дня сплати даного податку, то інспекція має повне право відмовити в проханні (пункт 5 статті 78 НК РФ).
 6. За пропозицією податкового органу або платника податків може бути проведена спільна звірка розрахунків по податках, зборах, страхових внесках, пені і штрафів.

Ви виявили переплату з податку чи збору? Алгоритм дій:

1. Проведіть звірку з ИФНС по податках

Для цього в податкову подається заява про бажання провести звірку. Подати заяву можна як на паперовому носії (особисто або поштою цінним листом з описом), так і в електронному вигляді або через особистий кабінет платника податків на сайті ФНС.

Важливо: при подачі заяви в електронному вигляді необхідно підписати документ посиленою кваліфікованої електронним підписом.

Податкові органи зобов’язані здійснювати за заявою платника податків звірку. Результати спільної звірки оформлюються актом. Акт спільної звірки вручається (надсилається поштою рекомендованим листом) або передається платнику податків в електронній формі або через особистий кабінет платника податків. Термін – протягом наступного дня після дня складання акта (пп.11. П.2 ст. 32 НК РФ).

3. Подайте заяву на залік або повернення надміру сплаченого податку або збору в податковий орган за місцем обліку платника податків

Подати заяву можна як на паперовому носії (особисто або поштою цінним листом з описом), так і в електронному вигляді або через особистий кабінет платника податків на сайті ФНС.

Заява заповнюється за формою «Додаток № 9 до наказу ФНС Росії від 14 лютого 2017 року № ММВ-7-8 / 182». Даним наказом передбачено дві різні форми: для повернення і для заліку надміру сплаченого податку (збору, страхових внесків, пені, штрафу).

У заяві необхідно вказати статтю НК РФ, на підставі якої дана заява подається:

 • стаття 78 НК РФ – для заліку або повернення надміру сплачених сум збору, страхових внесків, пені, штрафу;
 • стаття 79 НК РФ – для повернення надміру стягнутих сум;
 • стаття 176 НК РФ – для відшкодування ПДВ;
 • стаття 203 НК РФ – для повернення переплати по акцизу;
 • стаття 333.40 НК РФ – для повернення або заліку державного мита.
 • Якщо переплата сформувалася за декількома податками або зборами, то по кожному подається окрема заява.
 • Важливо: якщо організація заплатила податок на майно, що перебуває, наприклад, в місті Воронеж, і відкрито відокремлений підрозділ, а організація встала на облік за місцем знаходження нерухомості, то заява подається в ИФНС за місцем реєстрації відокремленого підрозділу.
 • Разом: до якої податкової заплатили, з тієї податкової необхідно звіритися і їй же подати заяву про залік / повернення.

4. Чекаємо рішення

На рішення про залік у ИФНС є 10 днів (пункт 4 статті 78 НК РФ). Рішення про повернення податкова інспекція зобов’язана прийняти протягом одного місяця з дня отримання заяви (пункт 6 статті 78 НК РФ).

Такий тривалий термін інспекції необхідний для проведення камеральної перевірки. Рішення податкова надішле таким же чином, яким організація подала заяву – поштою на адресу платника податків або за допомогою телекомунікаційних каналів зв’язку.

Важливо: якщо у компанії є недоїмки по іншим податкам, заборгованості, штрафи, то повернення суми надміру сплаченого податку ФНС зробить тільки після заліку цієї суми в рахунок погашення існуючої недоїмки (заборгованості).

Після закінчення камеральної перевірки та встановлення факту переплати податку ФНС повинна повернути або зарахувати суму переплати, зазначену в вашій заяві.

Термін повернення – один місяць.

Термін починає обчислюватися з дня подання платником податків заяви, але не раніше моменту завершення камеральної перевірки по відповідного податкового періоду, або з моменту, коли така перевірка повинна бути завершена за правилами статті 88 НК РФ. (Дана позиція підтверджена пунктом 11 інформаційного листа Президії ВАС РФ від 22 грудня 2005 року № 98, листом Мінфіну Росії від 11 липня 2014 року № 03-04-05 / 34120).

Важливо розуміти, що податки в РФ строго розподілені за рівнями бюджетної системи, залік по податках можливий тільки в рамках одного рівня бюджетів:

 • 1 рівень: Федеральний бюджет і державні позабюджетні фонди РФ.
 • 2 рівень: бюджети Суб’єктів федерації і державні територіальні позабюджетні фонди.
 • 3 рівень: місцеві бюджети, в тому числі бюджети муніципальних районів, міських округів, внутрішньоміських муніципальних утворень, міст федерального значення, бюджети міських і сільських поселень.

Класифікація податків виглядає так:

рівень бюджету податок
Федеральний
 1. Податок на додану вартість;
 2. акцизи;
 3. Прибутковий податок фізичних осіб;
 4. Податок на прибуток організацій;
 5. Податок на видобуток корисних копалин;
 6. Водний податок;
 7. Державне мито.
регіональний
 • Податок на майно організацій;
 • Транспортний податок;
 • Податок на гральний бізнес.
місцевий
 1. Земельний податок;
 2. Податок на майно фізичних осіб,
 3. Торговий збір.

Отже, зарахувати переплату з податку на майно в рахунок майбутніх платежів з податку на додану вартість неможливо, так само як і навпаки. А ось зарахувати переплату по ПДВ в рахунок платежів з податку на прибуток можливо.

Якщо немає можливості або бажання зарахувати податок, то організація може подати заяву про повернення надміру сплаченої суми податку або збору.

Зарахування переплати з пенями можливий тільки за відповідними податками і зборами (пункт 1 статті 78 НК РФ).

Як зарахувати переплату з податку на прибуток

У реальному житті без помилок не живе жоден бухгалтер – це звичайна плата за професіоналізм. Спочатку помилки – потім досвід. Переплата до бюджету – досить поширена проблема. Для початку розберемося, в яких випадках вона виникає. Теоретично може бути кілька варіантів:

 • помилка бухгалтера, наприклад, в сумі вказано зайвий нуль;
 • сума двічі перерахована до бюджету, наприклад, через помилку банку;
 • фактична господарська діяльність організації протягом звітного року не відповідала планованої, наприклад, отримані збитки, а не прибуток, але авансові платежі перераховані в бюджет.

В першу чергу потрібно вирішити, що робити: повертати зайво сплачену до бюджету суму на рахунок організації або проводити залік в рахунок сплати недоїмки або майбутніх платежів.

Можливі варіанти дій

Процедура повернення і заліку регулюється статтею 78 НК РФ. Для зручності подамо її у вигляді схеми.

Переплата по податку - що робити, як повернути або зарахуваті

Поетапно всю процедуру можна уявити таким чином:

 1. Встановлюємо факт надмірної сплати в бюджет.
 2. Перевіряємо, чи є недоїмка по будь-якому з податків, пені або штрафи, в рахунок яких інспекція може зарахувати зайво сплачені суми.
 3. Перевіряємо, чи не потрібно одночасно уточнити декларацію.
 4. Визначаємо наші переваги, є два варіанти: повернення або залік коштів.
 5. Проводимо звірку по платежах до бюджету.
 6. Готуємо необхідні заяви.
 7. Відправляємо в інспекцію необхідний пакет документів.

як виявити

Перш ніж приступити до заповнення заяви на повернення або залік податків, необхідно виявити, чи існує ця заповітна сума або це просто бухгалтерська описка в обліку. Отже, як виявити переплачену суму по податках.

Крок № 1. Перевіряємо свою бухгалтерію.

Звичайно, в першу чергу необхідно перевірити правильність реєстрації операцій в бухгалтерському обліку організації. Цілком можливо, що помилка закралася не в платіжному дорученні, а в тому, як бухгалтер склав проводку. Особливу увагу слід звернути на порядок реєстрації проводок в спеціалізованих програмах по веденню бухобліку.

Що перевірити? Бухгалтерські рахунки та аналітику по ним (КБК, субрахунок, Косгеї, вид платежу та інше). Пересортиця по КБК або типу операції (пеня, податок, штраф) – це найпоширеніші помилки в бухгалтерських програмах.

Після перевірки обов’язково сформуйте оборотно-сальдову відомість і картку рахунку за що цікавить вас. Це необхідно, щоб перевірити, виправлені помилки чи ні.

Крок № 2. Звіряємося з банком.

Якщо помилок в бухобліку не виявлено, перевірте банківські виписки. Чи вірно рознесені операції в обліку, чи правильно банк виконав платіжні доручення.

У банківській виписці можна вивірити одержувача податку, КБК і інші реквізити оплати, саме за цими показниками звірте дані бухгалтерського обліку. Виявлені помилки виправте в обліку. При помилку банку зверніться до територіального відділення для вирішення проблеми. Варто зазначити, що банківські помилки – це поодинокі випадки.

Крок № 3. Звірка з ФНС по податках і внесках.

Отже, якщо внутрішній контроль та звірка з банківською організацією не дали результатів, то слід звернутися в ФНС. Для цього достатньо звернутися до найближчого територіальне відділення інспекції.

Якщо ж установа здійснює обмін документацією з ФНС по захищеним інтернет-каналах, то можна запросити виписку в електронному форматі. Також можна отримати інформацію в особистому кабінеті на офіційному сайті ФНС.

Детальніше – в матеріалі «Інструкція: як перевірити заборгованість по податках».

За підсумками звірки з ФНС визначаємо переплачену суму по податках. Тепер вирішуємо, що вибрати: зарахувати або оформити повернення податків.

як зарахувати

За загальними правилами, будь-який федеральний податок, в тому числі на прибуток, можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів по будь-якому іншому федеральному платежу або штрафів і пенею в федеральний бюджет.

При цьому наявна недоїмка погашається інспекцією самостійно і не вимагає участі організації.

Однак за останній зберігається право подати звернення на залік переплати по податках, заяву для цього подається до інспекції за місцем обліку організації в паперовому або електронному вигляді.

Для відображення операції заліку, згідно з планом рахунків, затвердженим Наказом 94н, для бюджетних установ використовуються рахунки за аналогією.

Здійснено залік суми по прибутку в рахунок сплати ПДВ 68-ПДВ 68-пр 20 000 р. Рішення, бухгалтерська довідка

Заява про залік

Інструкція по поверненню податкової переплати | Журнал «Головна книга» | № 11 за 2014 р

Стаття з журналу «ГОЛОВНА КНИГА» актуальна на 23 травня 2014 р

Зміст журналу № 11 за 2014 р Згадані в статті судові рішення можна знайти: розділ «Судова практика» системи КонсультантПлюс

Переплата по податкових платежах виникає практично у всіх організацій і підприємців. Хтось, наприклад, просто помилився в платіжці. Хтось подав уточнену декларацію зі зменшеною сумою податку до сплати. А у кого-то сплачені протягом року авансові платежі перевищили суму податку за підсумками року. Переплату у всіх цих випадках можна повернути або зарахувати в рахунок інших податкових платежейподп. 5 п. 1, п. 3 ст. 21, п. 1 ст. 78 НК РФ. Про те, як це зробити, і піде мова. А ось про залік і повернення податкових платежів, надміру стягнутих з вас податковим органом, і податків, сплачених в якості податкового агента, ми розповімо в найближчих номерах.

Коли виникає переплата

Податкова переплата може виникнути в результаті надмірної сплати вами будь-яких податкових платежів: податків, зборів, авансових платежів, пені, податкових штрафовпп. 1, 14 ст. 78 НК РФ. Розглянемо кілька прикладів таких ситуацій:

 • при сплаті податку ви помилилися в сумі і перерахували до бюджету більше, ніж було потрібно.

Майте на увазі, що якщо в платіжці був невірно зазначений тип платежу, КБК, ОКТМО (ОКАТО) або статус платника, то такий платіж можна просто уточнити. Потрібно подати в ИФНС відповідну заяву. І тоді інспекція поправить дані в картці особового рахунку та пенею НЕ будетп. 7 ст. 45 НК РФ;

 • сплачені вами протягом року авансові платежі перевищили суму податку, розраховану за підсумками року (наприклад, з податку на прибуток, з податку при УСНО);
 • ви знайшли помилку в минулому періоді (наприклад, забули застосувати пільгу) і подали за цей період уточнену деклараціюп. 1 ст. 81 НК РФ;
 • ви представили в ИФНС декларацію з ПДВ із заявленою в ній сумою податку до відшкодування. Якщо при цьому ви затягнули з подачею заяви на повернення або залік (тобто подали його, коли ИФНС вже винесла рішення про відшкодування податку), то повернення і залік ПДВ виробляються в нижчеописаному порядку п. 14 ст. 78, пп. 6, 11.1 ст. 176 НК РФ.

Якщо ж заяву про залік (повернення) ПДВ подано до прийняття інспекцією рішення про відшкодування податку, то залік (повернення) ПДВ проводиться за спеціальними правилами (зокрема, в більш короткі терміни) пп. 7-11 ст. 176 НК РФ.

Якщо ви хочете, щоб переплата з податку була зарахована в рахунок майбутніх платежів з цього ж податку (тобто в межах одного КБК і ОКТМО), то тоді звертатися в ИФНС за заліком не потрібно.

Такий залік буде проведений у вашій картці особового рахунку автоматично, як тільки в ній позначаться чергові нарахування або надходження з цього податку.

Ви просто в черговий раз перераховуєте в бюджет менше, ніж потрібно, на суму переплати.

Тому при зайвої сплати податку звертатися за його заліком або поверненням є сенс, тільки якщо сума переплати значна або ви вже перестали бути платником цього податку.

За якими правилами проводиться залік

Основних правил, за якими переплата зараховується в рахунок сплати майбутніх платежів з податків або недоїмки, всього два.

ПРАВИЛО 1.

Повернення надміру сплаченого податку: як повернути надміру сплачений податок, повернення переплати по податках – порядок повернення надміру сплачених податків

27 червня 2019

Процедура заліку надміру сплаченого податку

Якщо суб’єкт вирішує не повертати надміру сплачений податок, він може скористатися заліком. Гроші підуть в рахунок наступної оплати даного податкового внеску або погашення заборгованості по іншому не оплаченим в ФНС платежу.

При проведенні заліку діє одна важлива умова – внесок можна зарахувати виключно в рамках бюджету на тому ж рівні. Це означає, що надлишки по федеральному податку не можуть бути зараховані в оплату регіональної.

У ФНС є право при виявленні переплати самостійно здійснити залік по іншому внеску. Податківцям не потрібно згоду організації.

Щоб провести залік слід подати відповідну заяву. Для його заповнення використовується форма КНД 1150057. Надіслати його поштою, по інтернету (через спеціальні сервіси) або відвідати ФНС особисто.

Існує також можливість діяти через представника.

Важливо! Згортати можна в трирічний термін з того моменту, коли сталася переплата.

Якщо компанія хоче зарахувати зайву суму в рахунок подальших внесків потрібно подати заяву в ФНС. Представники податкової повинні розглянути його за 10 днів і в п’ятиденний термін повідомити платника податків про винесене рішення.

Якщо ФНС вирішує самостійно зробити залік переплачених коштів по одному внеску в рахунок боргу за іншим, співробітник зобов’язаний виконати цю процедуру в десятиденний термін з моменту виявлення переплати. На повідомлення про прийняте рішення відводиться 5 днів.

У випадках, коли розмір переплати перевищує недоплат, податківці роблять залік і протягом одного місяця повертають решту грошей на банківський рахунок. Порушення зазначеного терміну має на увазі нарахування відсотків, які покладаються платнику податків.

Тим, хто не знає, як повернути переплату по податках фізичних осіб, варто ознайомитися з положеннями законодавства, що регламентують це питання.

Коли мова йде про повернення податкової переплати, подається заяву, заповнену відповідно до спеціальної формою. Терміни його розгляду ФНС такі ж, як і у випадку з поверненням. Податкова зобов’язана повернути гроші протягом місяця.

При недотриманні тимчасових рамок платник податків може звернутися до суду, щоб вимагати крім повернення переплаченої суми ще й відсотків. Звернення до судових органів можливо протягом трьох років.

Регламентує повернення надміру сплаченого податку стаття податкового кодексу №78. Саме на її основі суд виносить рішення.

Як бути, якщо списання податку відбулося помилково

У ФНС є право списувати з рахунком платників податків не оплачені вчасно податки, штрафи і пені. Схвалення суб’єкта для цього не потрібно.

У деяких випадках таке відбувається помилково. Наприклад, в ФНС не прийшло платіжне доручення або сам платник через неуважність вказав помилкові реквізити.

Якщо подібне трапилося, податківці зобов’язані повернути незаконно утримані гроші.

Якщо в організації є заборгованості по іншим податковим платежам, з цього внеску частину може піти на зведення недоїмки, а залишок повернуть платнику податків.

Надміру сплачені суми податку підлягають поверненню такий закон. Щоб здійснити цю процедуру потрібно направити в податкову службу заяву в письмовому вигляді. У ньому викладається ситуація, додається підтверджує документація (квитанція з перерахованих платежем).

Також вказується номер рахунку для повернення.

Увага!На подачу заяви відводиться термін в 1 місяць. Він відраховується з моменту незаконного утримання грошових коштів. Прострочення зазначеного часового відтинку призведе до того, що повернути гроші можна буде тільки в судовому порядку. 78 стаття на повернення надміру сплаченого податку через суд відводить 3 роки.

Податкова не бажає здійснювати повернення – що робити

Податківці можуть затягнути розгляд поданого запиту і не робити повернення. У таких ситуаціях очікування нічого не дасть, потрібно активно діяти.

Насамперед слід перевірити, правильність реквізитів, які вказані в заяві, написаній для повернення грошей. Упевнитися в цьому можна, вивчивши копію, що залишилася у подавача.

Якщо представник податкової відмовляє в прийомі заяви – це неправомірне діяння. Для відправки документа варто скористатися рекомендованим листом або спеціальним сервісом в інтернеті.

Під час спілкування зі співробітником ФНС слід посилатися, що повернення надміру сплаченого податку стаття податкового кодексу №78 – це право будь-якого платника податку. Закон відводить на виконання цієї процедури один місяць. За цей час заява повинна бути оброблено, а гроші повернуті.

Після закінчення зазначеного терміну в разі бездіяльності представників ФНС платник податків може сформувати письмову скаргу. Відповідь дається такий же формі. Дзвінками і розмовами в усній формі вирішувати проблему не рекомендується.

Подібні звернення не будуть зафіксовані, а по телефону можна дати будь-які обіцянки і запевнення, якщо справа виявиться на розгляд в суді будуть потрібні докази.

Майже всі судові розгляди в подібних ситуаціях завершуються на користь платника податків. Суд приймає сторону ФНС тільки при наявності порушень, допущених на стадії оформлення і подачі документів.

Як повернути переплату податків з ФНС

Переплата по податках – явище не настільки часте, як заборгованість по ним, однак така ситуація час від часу виникає. Виявляється переплата, як правило, за результатами звірки з ИФНС, з ініціативи керівника організації. Звірка може проводитися при переході на іншу систему оподаткування, зміну головного бухгалтера, в рамках адміністративного контролю.

Переплату можна повернути на розрахунковий рахунок, або використовуючи право на залік інших бюджетних платежів. Головне – не пропустити терміни звернення до ИФНС.

Чому виникає переплата

Переплата – це результат помилки, допущеної:

 • ИФНС;
 • бухгалтерією фірми.

Наприклад, в ситуації, коли фірма має заборгованість по якому-небудь податку, при цьому терміни сплати пропущені, податкова приймає рішення про примусове зняття суми з розрахункового рахунку боржника. Фірма може мати кілька розрахункових рахунків.

На виконання рішення працівники банків можуть одночасно зняти суму заборгованості, пені, штрафів з різних розрахункових рахунків і перерахувати їх ИФНС. Якщо працівники податкової не повертають надмірно сплачену суму, утворюється переплата. Відповідальність за неї несе ИФНС.

Або в ситуації, коли податок (ПДВ) обчислено до відшкодування, камеральна перевірка завершилася успішно, але гроші фірма не отримала.

Переплата може виникнути і з вини платника податків. Причин може бути декілька:

 • бухгалтер вніс помилкову суму в платіжне доручення;
 • подавалася уточнена декларація з меншою сумою податку до сплати, а платіж був здійснений за попереднім розрахунком;
 • керівник дав вказівку внести суму, що перевищує розрахункову, авансом, але в наступному періоді перерахунок бухгалтерією здійснено не було.

В останньому випадку мається на увазі саме надлишок коштів, а не авансовий платіж з податку, передбачений законодавством.

У документах податкової та авансові платежі (нормальна, поточна переплата), і переплати дійсні матимуть вигляд надміру сплачених сум. Повертати на розрахунковий рахунок або шляхом заліку потрібно тільки дійсну переплату.

На замітку! Замість акта звірки з метою оперативного контролю бізнесмен може замовити в ИФНС довідку за розрахунками з бюджетом. І в тому, і в іншому випадку необхідно заяву від платника податків у довільній формі. Довідка надається протягом 5 робочих днів, акт звірки – 10-15 робочих днів.

Як повернути гроші

Отже, за даними акту звірки або довідки з ИФНС стало ясно, у фірми є реальна переплата по податку (податків). Розпорядитися цими грошима можна, виконавши послідовно ряд дій:

 1. Визначити причину виникнення переплати: з вини платника податків або вини ИФНС. Надалі при зверненні до інспекції потрібно буде посилатися на ст. 78 або 79 НК РФ відповідно. У першому випадку сума переплати називається «надміру сплаченої», а в другому – «надміру стягнутого». За користування грошовими коштами фірми інспекція зобов’язана сплатити відсотки (ст. 78-10, 79-5 НК РФ).
 2. Написати заяву про повернення переплати на розрахунковий рахунок або про заліку цією сумою платежів з іншого податку. Таким чином, переплата побічно «повернеться» до бюджету фірми. Заява подається особисто, може бути відправлено поштою, рекомендованим листом з описом вкладення або при наявності електронного документообміну з ФНС направляється через інтернет. Заяву можна написати у вільній формі, однак електронний формат обміну документами, як правило, передбачає, що податкова надає для заповнення готовий бланк.

Вам повинні: як повернути переплату з податку | Жіза – проект Евотора про малий бізнес

Гроші можна повернути, якщо вчасно подати заяву. У статті – інструкція, як повернути переплату, якщо ви – індивідуальний підприємець.

Звідки беруться переплати

Основних причин переплати три:

 1. Помилка в податковій декларації. Наприклад, ви поставили зайвий нуль, в результаті сума виявилася більшою, ніж треба. У податковій сидить штат бухгалтерів, який вважатиме податки правильно, а у вас буде переплата.
 2. Ви заплатили занадто великий аванс. Авансовий платіж – це передоплата з податку. Ви платите в кожен квартал 50 000₽, податкова з цієї суми забирає податки. Якщо до кінця року, коли податкова зібрала всі податки, на рахунку залишилися гроші – це переплата.
 3. Примусове повторне списання податків. Підприємець запізнився з подачею декларації, але податки заплатив. Податкова не побачила відрахування вчасно, заблокувала рахунок і списала суму податку. Запізнився заплатив двічі: добровільно і вимушено.

Питання по переплат податків регламентує Податковий Кодекс РФ, ст.78.

Як дізнатися про переплату

Є два способи дізнатися про переплату: від податкової і самостійно.

Дізнатися від податкової

Податкова може зателефонувати, якщо знайде переплату. Часто дзвонять на мобільний, починають з фрази «Добрий день, це податкова». В цьому випадку зафіксуйте, звідки саме дзвонили і з якого податку переплата. Головне – номер або адресу податкової, де знайшли переплату.

Якщо податкова знайшла переплату, вона може вимагати рахунки-фактури, акти, договори і касовий апарат для додаткової перевірки. Чи не чиніть опір, дайте їм всю інформацію, це в ваших інтересах. Якщо відмовите, вас оштрафують на суму від 10 000₽. До того ж, чим швидше податкова розбереться в підрахунках, тим швидше ви отримаєте повернення переплати.

Через особистий кабінет ІП

Особистий кабінет ІП на сайті податкової – це спосіб відстежувати переплати по податках і перевіряти статус заяв на повернення. Якщо у вас є ключ електронного підпису, ви зможете повністю оцифрувати свої відносини з податковою.

Реєструйтеся і перевіряйте історію податкових платежів в особистому кабінеті:

Перевірити і отримати переплату можна через Пошту Росії і особисте відвідування інспекції. Якщо вам важливо спілкуватися з податковою на папері і особисто, просто замініть в статті «електронні звернення» на «відвідування інспекції Федеральної податкової служби (ИФНС) за місцем обліку» і «відправку листом з описом вкладення»: кроки інструкції не зміняться.

Як повернути переплату

1. Визначте, до якої податкової звертатися

Вибір податкової інспекції залежить від того, де ви прописані, де фактично ведете бізнес і яку систему оподаткування обрали.

Більшість податків ви платите за місцем реєстрації ІП, а воно прив’язане до місця прописки. Якщо ви прописані в Костромі, то ІП зареєстровано в Костромі. Якщо бізнес ви ведете в Ярославлі, платити вам все одно в костромський податкової.

ІП зареєстровано там же, де ви прописані, але вести бізнес ви маєте право на всій території країни – необов’язково змінювати прописку або оформляти тимчасову, щоб вести бізнес в новому регіоні.

ІП застосовує ставку податку, яка прийнята в регіоні реєстрації. Наприклад, IP на спрощеній системі зареєстрований в Криму, де ставка 3%, а веде бізнес в Москві, де ставка 6%. У такому випадку підприємець повинен платити кримські 3%, якщо він застосовує московську ставку 6%, то переплачує.

Ваша інспекція прописана в Особистому кабінеті:

Деякі бізнесмени платять податки не за місцем реєстрації ВП. Ось три винятки:

 1. У вас патент. Тоді ваша податкова знаходиться за місцем покупки патенту. Переплати податку за патент не може бути, тому що вартість патенту фіксована. Але це не захистить від переплати по інших податках. Їх платити за місцем реєстрації ВП.
 2. У вас ЕНВД. Тоді вставати на облік необхідно в кожному регіоні, де ви ведете діяльність по ЕНВД. Решта податків платити за місцем реєстрації.
 3. У вас ССО, і ви купили нежитлову нерухомість в місті, де ведете бізнес. Тоді потрібно встати на облік в місцевій податковій і платити їм податок на нежитлову нерухомість. Решта податків платити за місцем реєстрації.

Ваша система оподаткування відзначена в Особистому кабінеті:

Якщо ви перебуваєте на обліку в декількох податкових, звертайтеся туди, куди переплатили.

2. Допоможіть податкової знайти переплату

Для цього звірте розрахунки з бюджетом або отримаєте довідку про стан розрахунків. Крок необов’язковий, але допоможе довести переплату і прискорити рішення про повернення грошей.

Звірка розрахунків з бюджетом показує, скільки ви заплатили і скільки повинні були заплатити за певний період. Наприклад, ви заплатили 200 000₽ податку на прибуток за 2016 рік, а сума податку була 20 000₽.

Щоб звірити розрахунки, зайдіть в особистий кабінет, в розділ «Розрахунки з бюджетом», натисніть «Направити заяву про ініціювання процедури …» і дотримуйтесь інструкції:

Звірка проходить 10-15 робочих днів

Довідка про стан розрахунків з бюджетом показує переплати і борги на конкретне число. Наприклад, на 20 серпня 2017 року переплата з податку на прибуток становить 180 000₽. Довідка не пов’язана зі звіркою, її можна отримати окремо.

Щоб отримати довідку, увійдіть у Власний кабінет в розділ «Отримати довідку», виберіть «Отримати довідку про стан розрахунків по податках …» і дотримуйтесь інструкції:

Виготовлення довідки – 5 робочих днів

Трапляється, що підприємець приносить в податкову заяву, щоб отримати переплату, потім приносить результати звірки, а його відправляють знову подавати заяву. Якщо таке трапиться з вами, просто відмовляйтеся – за законом достатньо однієї заяви.

3. Подайте заяву на повернення переплати в податкову

Форма заяви є в особистому кабінеті, подати її можна в електронному вигляді, якщо у вас є посилена кваліфікована підпис. Зайдіть в розділ «Розрахунки з бюджетом», виберете пункт «Направити заяву про залік / повернення» і дотримуйтесь інструкції:

До заяви додайте скани документів, що підтверджують переплату і полегшують роботу податкової: копії платіжок і декларацій, довідку про звірку розрахунків з бюджетом.

Двічі перевірте банківські реквізити в заяві про повернення податку: на цей рахунок Федеральне казначейство переведе гроші за дорученням податкової.

4. Отримайте відповідь за заявою

Як швидко ви отримаєте відповідь податкової, залежить від того, як подали заяву: разом зі звіркою або без неї:

 1. Якщо податкова вирішить не проводити звірку, або ви провели звірку до подачі заяви, рішення приймуть за 10 днів.
 2. Якщо податкова проведе звірку, рішення приймуть за 20-25 днів.

Повернути переплату на розрахунковий рахунок можна протягом трьох років. Відлік йде з дати подання декларації, а не з дня, коли ви вирахували переплату і подали заяву.

Рішення податкової і статус заяви перевіряйте в особистому кабінеті:

5. Чекайте грошей

Гроші прийдуть через місяць після того, як податкова повідомить про позитивне рішення.

Якщо місяць пройшов, а гроші не надійшли, податкова заплатить за кожен день прострочення. Вам виплатять відсоток від суми переплати. Розмір відсотка дорівнює ставці рефінансування ЦБ РФ на дні порушення терміну повернення. Наприклад, зараз це 9%.

Що робити, якщо щось пішло не так

Податкова може зволікати з рішенням: загубилося заяву, стався збій в програмі, не вийшло вчасно розглянути заяву. Якщо податкова мовчить більше покладених 15 робочих днів, пишіть другу заяву з проханням про видачу рішення через ту ж форму в особистому кабінеті.

Якщо податкова відмовилася повернути гроші або проігнорувала другу заяву, подавайте скаргу у Федеральну податкову службу. Вона керує всіма податковим інспекціями. Подати скаргу можна через особистий кабінет. Зайдіть в розділ «Звернутися до податкового органу», виберете пункт «Написати звернення» і дотримуйтесь інструкції:

Якщо звернення в ФНС не допомогло, ідіть в Арбітражний суд. Для судового розгляду у вас є 3 роки з дня, коли ви дізналися про переплату.

Яка сума повернеться

Згідно із законом, вам повернуть 100% суми переплати, якщо немає боргів. Якщо борги є, податкова може зробити взаємозалік: погасити вашу заборгованість за рахунок переплати.

Взаємозалік можна зробити тільки з податків одного типу. Наприклад, якщо в 2017 році ви переплатили податок на прибуток, а в 2016 році у вас був борг з цього податку, то ФНС автоматично спише переплату в рахунок боргу. Повідомлення про це прийде через 5 днів, перевіряйте в особистому кабінеті.

Але якщо ви переплатили податок на прибуток, а у вас був борг з податку на нерухомість, то взаємозаліку не вийде. Переплату повернуть, а борг залишиться і на нього будуть капати пені.

Якщо ви хочете прискорити взаємозалік або покрити борг по єдиному податку за рахунок переплати по іншому, просто попросите про це. Для цього в заяві на повернення в довільній формі напишіть, що хочете переплату зарахувати в рахунок боргів. Якщо переплати не вистачає, щоб покрити всі борги, то вкажіть, які борги списувати в першу чергу.

На виплату боргу може піти вся податкова переплата, тоді ви не отримаєте нічого. Але борг зменшиться.

Що буде, якщо не повернути переплату

Нічого страшного не трапиться: штрафів і пені за переплати немає.

Переплату податкова зарахує в рахунок майбутнього податку того ж типу. Наприклад, якщо ви переплатили податок на транспорт в 2016 році і не подали заяву на повернення переплати, то в 2017 році податкова скоротить ваш податок на транспорт на цю суму.

Якщо ви перестали користуватися корпоративним транспортом і перестали платити податок на транспорт, податкова переплату нікуди не зарахує в наступному періоді. З цього моменту у вас є три роки на повернення переплати, інакше ви втратили ці гроші.

У такому випадку спробуйте списати переплату як «безнадійний борг». Безнадійний борг – сума, яку можна стягнути через давність або через об’єктивні причини на кшталт банкрутства фірми-боржника.

Списаний борг для бухгалтерського обліку – це витрата, який ви перекриває з доходів, щоб дебет і кредит сходились. Це зменшує доходи, з яких ви платите податки. Для податкової списання боргу одно зменшення податків, тому вона чіпляється і додатково перевіряє ще раз все списання втрат.

Ви маєте право списати безповоротну переплату як безнадійний борг за наказом Мінфіну про бухгалтерський облік, але російська практика показує, що вам швидше за все відмовлять. Якщо сума переплати така, що списати вигідно, зверніться до юристів і професійним бухгалтерам, щоб вони взяли на себе списання безнадійних боргів.

Як не переплачувати

 1. Вибирайте відповідний для бізнесу вид податкового обліку. Щоб розібратися, вивчайте Податковий кодекс, консультуйтеся з бухгалтерськими компаніями, читайте наш блог.
 2. Увійдіть в особистому кабінеті ІП на сайті ФНС, скачайте мобільний додаток і перевіряйте борги і переплати. Перевіряти потрібно через 3 місяці після подачі кожної декларації, коли закінчилася камеральна перевірка.

Як повернути переплату з податку: інструкція

1. Зареєструйтеся в особистому кабінеті ІП та перевірте наявність переплати.

2. Допоможіть податкової: проведіть звірку з бюджетом або отримаєте довідку про стан розрахунків з бюджетом в особистому кабінеті.

3. Заповніть заяву на повернення і подайте його в податкову разом з результатами звірки.

4. Чекайте рішення податкової 10 робочих днів.

5. Отримайте гроші через місяць.

6. Якщо не встигаєте повернути переплату, спишіть її як безнадійний борг.