Перевірки трудової інспекції: що перевіряють, як підготуватися, підстави і штрафи

0
47370

Планові і позапланові перевірки трудової інспекції: підстави, що перевіряє інспекція праці і як підготуватися + штрафи і порядок проведення

Вітаємо! Сьогодні ми обговоримо, що представляє собою перевірка трудової інспекцією, які вона виявляє порушення, і що загрожує порушив закон роботодавцю. Перевірка від податкової інспекції друга за популярністю після перевірки податкової.

Якщо у вас є хоча б один найманий працівник – будьте готові, що вас будуть перевіряти на предмет дотримання трудового законодавства і норм охорони праці. Але, як то кажуть, попереджений, значить озброєний. Небажаних наслідків можна уникнути, якщо знати, коли, як будуть перевіряти, і як можна підготуватися.

Порядок проведення перевірки трудової інспекцією

Весь процес перевірки складається з декількох етапів:

Максимальна тривалість перевірки:

 1. За підсумками інспекції складається два примірника акта. У рідкісних випадках акт складається відразу у роботодавця, найчастіше для оформлення документів перевіряється викликають до інспекції.
 2. Якщо інспектор виявить порушення (як не прикро, але відбувається це в більшості випадків), то він видасть розпорядження, що містить:
 • Опис порушення і дата його вчинення;
 • Посилання на відповідний закон;
 • Терміни на усунення порушень. Якщо повторна перевірка покаже, що порушення так і не були усунені, підприємству загрожує адміністративна відповідальність.

Відповідно до закону, результати перевірки можна оскаржити.

межі дозволеного

 • На що ж інспектори праці мають право, а які дії виходять за рамки їх посадових інструкцій?
 • Детально повноваження вказані в постанові Уряду №875, але ось основні з них:
 • Інспектори не можуть:
 1. Запитувати інформацію, зразки, які не мають відношення до об’єкта перевірки;
 2. Вилучати оригінали будь-яких документів.

Підстави для перевірки трудової інспекцією

 1. Перевірки трудової інспекцією, як і більшість інших перевірок, можуть бути плановими або позаплановими.
 2. Під планову перевірку трудової інспекцією може потрапити будь-яка організація, для позапланової потрібні більш вагомі підстави.
 3. Отже, приводом для проведення інспекції можу стати:
 1. Планова перевірка може мати в основі один з приводів:
 • Роботодавець зареєструвався або почав вести підприємницьку діяльність 3 роки тому;
 • 3 роки тому закінчилася попередня перевірка.

Згідно з чинним на території Росії мораторію на перевірки малого бізнесу, до кінця 2018 року потрапляють під дію закону підприємства звільнені від планових перевірок трудовою інспекцією.

Графік перевірок на 2018 рік уже представлений на сайті генпрокуратури.

Що перевіряє трудова інспекція

 • Під перевірку потрапляє дотримання на підприємстві будь-яких норм трудового законодавства.
 • Інспектор праці має право зажадати (і ви будете зобов’язані надати) наступні документи:
 • Точний список документів для перевірки трудової інспекцією залежить від підстави її проведення.

Як підготуватися до перевірки трудової інспекції

Найчастішим порушенням, що тягне за собою штраф роботодавцю, є відсутність всіх необхідних документів.

Локальні акти обов’язкові для кожної, навіть найменшої організації з найманими працівниками. Наприклад, це звід правил внутрішнього розпорядку, положення про персональні дані працівників.

Також обов’язково видавати розрахунковий листок (не є винятком оплата через безготівковий розрахунок) – вони не обов’язково повинні видаватися під розпис, але співробітники повинні знати про своє право – знати вироблений розрахунок за місяць. При бажанні у роботодавця є спосіб застрахувати себе веденням журналу видачі розрахункових листків.

У роботодавця в сейфі повинні зберігатися трудові книжки на всіх співробітників.

Найчастіше роботодавці допускають неточності в оформленні базових документів. наприклад:

 • У трудовому договорі не прописана ставка оплати праці;
 • На примірнику трудового договору (будь-якого іншого документа), що належить роботодавцю, не поставлена ​​підпис працівника;
 • Графік відпусток підписаний пізніше, ніж за 14 днів до початку календарного року.

Крім документів варто подбати і про дотримання всіх норм трудового права. Дуже важливі своєчасні атестації та безпеку співробітників на їх робочому місці. Чи необхідні спеціальний одяг для працівників або аксесуари, захисні маски або рукавички, і багато іншого залежить від типу здійснюваних ними робіт.

Інші поширені помилки:

Штрафи від трудової інспекції

Якщо інспектор праці виявив порушення, то перш за все роботодавцю буде пред’явлене розпорядження. Неусунення всіх пунктів розпорядження може загрожувати призупиненням діяльності або штрафом.

 1. Залежно від порушення, штраф може бути пред’явлений самої компанії, її керівнику, підприємцю, або відповідальним особам (це можуть бути начальник кадрового відділу або головний бухгалтер), якщо це передбачено правилами компанії.
 2. Найбільш поширені штрафи від трудової інспекції в 2017 році:
 3. Исходник: http://kakzarabativat.ru/pravovaya-podderzhka/planovye-i-neplanovye-proverki-trudovoj-inspekcii/

Стягнення невиплаченої зарплати трудової інспекцією: що змінять в ТК

Перевірки Трудової інспекції: що перевіряють, як підготуватіся, Підстави и штрафи

Йтиметься про підготовлювані зміни в Трудовому кодексі. Зміни спрямовані на вдосконалення механізму забезпечення своєчасності і повноти виплати зарплати працівникам.

Відповідальність за невиплату зарплати

За порушення правил виплати зарплати та інших виплат, що належать працівнику, передбачена відповідальність:

ч. 6 ст. 5.27 КоАП РФ – адміністративна.

Зокрема, цією нормою передбачено штраф за невиплату або неповну виплату в термін зарплати, а також встановлення її в розмірі менше МРОТ: керівникам установ загрожує штраф в сумі до 20 000 руб., А установам – до 50 000 руб.

Причому, якщо буде виявлено повторний факт скоєння таких правопорушень, штрафи будуть серйозніше – до 30 000 руб. і до 100 000 руб. відповідно (ч. 7 ст. 5.27 КоАП РФ);

Перевірка трудової інспекції: підстави, як проводить, державний акт та вимоги до організації з охорони праці, термін

Головна / Трудова інспекція / Як проходить перевірка трудової інспекції?

Перевірки Трудової інспекції: що перевіряють, як підготуватіся, Підстави и штрафи

Перевірки, здійснювані трудовими інспекціями, проводяться на всіх підприємствах незалежно від організаційної форми. Незважаючи на те, що про них керівник підприємства дізнається заздалегідь, все одно залишається відчуття тривожності, виникають питання: чи всі документи підготовлені, чи дотримані умови роботи працівників.

Щоб ретельно підготуватися, необхідно вивчити повноваження ГИТ, дізнатися, як проводить перевірки трудова інспекція, а також привести в порядок і підготувати всі необхідні документи.

загальні положення

Трудовий кодекс регламентує основні моменти порядку проведення перевірок ГИТ. Вони бувають документальними (перевіряють документи на території ГИТ) і виїзними (виїзд інспекторів на територію перевіряється), як позаплановими, так і плановими.

При планових – дотримуються певні терміни, і підприємець або керівник підприємства може подивитися, чи чекає його перевірка. Для цього існують спеціальні інтернет-ресурси, які відкриті для загального доступу.

Планова перевірка трудової інспекції проводиться не на всіх підприємствах. Згідно ст.26.1 294-ФЗ, суб’єкти середнього та малого підприємництва звільняються від візиту перевіряючих органів до кінця 2018 року, якщо вони не працюють в сферах тепло- і електропостачання, енергетики, медицини або не зайнятих у соціальній галузі.

Якщо компанія – суб’єкт середнього і малого підприємництва – зробила грубі порушення закону щодо захисту прав трудящих, вона автоматично включається в список компаній, в яких повинні проходити планові перевірки інспекцією з охорони праці.

Позапланові інспектування можуть проходити на будь-яких фірмах і підприємствах. Вони проводяться тоді, коли у трудовій інспекції з’являються підозра на недотримання трудових прав (заяви від працівників організації) або коли компанія вчасно не усунула порушення, виявлені при попередній візит.

З 1 січня 2017р. при розгляді новоприбулих заяв або звернень про недотримання трудових прав, буде розглядатися ситуація щодо перевірок даної організації в цілому. Тобто, буде враховуватися, чи були ще подібні звернення або вже доведені епізоди щодо порушення прав. Якщо прецеденти вже були, то щодо такого роботодавця перестає діяти презумпція невинності.

Так само є ще один вид перевірок – попередня перевірка державної інспекції праці. Вона проходить в разі, якщо на компанію було подано заяву про недотримання прав трудящих, але для ініціювання позапланової перевірки відомостей недостатньо.

В такому випадку в ході попередньої перевірки співробітники інспекції з охорони прав трудящих можуть взяти свідчення робітників, а також запросити пояснення по ситуації, що склалася від роботодавця. Але при цьому дача всіх пояснень і надання необхідних документів або відомостей необов’язкова.

Основи

Позапланові і планові перевірки мають різні причини для їх проведення. Хід проведення незапланованих перевірок регламентується ст.360 ТК РФ. Підстави для перевірки трудової інспекцією:

 1. Роботодавець вчасно не усунув порушення, встановлене інспекцією раніше.
 2. У ГИТ надійшли звернення із зазначенням на недотримання законних прав робітників.
 3. Надходження заяв або звернень, в яких пояснюється, що роботодавець порушує акти, що містять норми трудового законодавства.
 4. У ГИТ надійшла заява від співробітника фірми з проханням провести перевірку щодо дотримання умов безпеки праці на місці роботи.
 5. Перевірка інспекції праці проходить за ініціативою керівника (заступника) інспекції при розпорядженні Президента, Уряду або прокуратури.

Планова перевірка проводиться раз на 3 роки. Підстави для неї:

 • Після проведення планової перевірки пройшов трирічний термін;
 • З моменту реєстрації компанії пройшло 3 роки;
 • З моменту подачі заяви про початок діяльності організації пройшло 3 роки.

Як проводить перевірки державна інспекція з охорони праці?

Кожна перевірка організації трудової інспекцією, будь то планова або позапланова, проводиться приблизно за одним алгоритмом:

 1. Оповіщення про майбутню перевірку. Повідомити про неї інспекція праці повинна за 3 дні, якщо вона планова, і за 24 години, якщо позапланова.
 2. Безпосередньо проведення. Спочатку інспекцією робиться запит на надання копій необхідних документів, далі інспектор виїжджає на місце і після надання посвідчення та наказу по перевірці приступає до своїх безпосередніх обов’язків.
 3. Складання акту. У більшості випадків даний документ складається на території платника, але можуть бути винятки – акт можуть скласти на території перевіряючого.
 4. Винесення приписів. Цей пункт має місце бути, якщо в перевіреній організації були знайдені будь-які порушення.

У наказі має бути зазначено саме той співробітник, який приїхав на місце проведення перевірки.

Якщо розглядати питання, які року перевіряє трудова інспекція, то відповідь буде такий: в основному інспектори перевіряють документацію за останні 3 роки, так як за періодичністю планові інспектування можуть проходити раз на 3 роки. Позапланові можуть проходити частіше – у міру появи підстав для їх проведення.

Термін перевірки трудової інспекції залежить від форми інспектується організації:

 • Компанія з філіями перевіряється 60 днів;
 • На інспектування суб’єктів малого бізнесу відводиться дві доби і 2 години;
 • Перевірка мікропідприємств повинна пройти за 15 годин;
 • Решта організації перевіряються протягом 20 днів.

Позапланові інспектування суб’єктів малого бізнесу та мікропідприємств не можуть проводитися в скорочені терміни, і проходять за загальними правилами – в 20-ти денний термін.

Основні вимоги трудової інспекції – дотримання прав працівника. Виходячи з цього, інспектори перевіряють дотримання роботодавцем наступних аспектів:

 1. Правильне складання і дотримання графіка відпусток. Працівники мають право на надання їм відпустки. Якщо співробітник не ходив у відпустку більше 2-х років, це буде вважатися порушенням.
 2. Своєчасна видача зарплати. Працівники повинні отримувати оплату своєї праці 2 рази в місяць, що має підтверджуватися положенням про оплату праці і бухгалтерськими виписками. Якщо в документах інспектор знайде невідповідності, він розцінить це як порушення.
 3. Перевірка інспекції праці – охорона праці. Додержання вимог щодо охорони праці – один з найбільш складних аспектів роботи інспекції праці. Для дотримання всіх вимог з охорони праці в штаті повинен бути фахівець, який веде журнал і читає інструктажі робочим.
 4. Відомості про атестацію робочих. Якщо в організації проводяться заходи щодо атестації фахівців, їх результати необхідно оформляти за певними правилами.
 5. Довідки про медогляди. Інспектори з охорони праці не завжди цікавляться цими документами, але все ж краще підготувати їх заздалегідь.

Крім заробітної плати, працівникам виплачуються преміальні. Їх розмір і порядок виплат повинен бути затверджений спеціальним документом – положенням про преміювання.

З документів інспектори перевіряють:

 1. Трудові договори.
 2. Кадрові накази.
 3. Документи, взяті при прийомі співробітників на роботу.
 4. Трудові книжки працівників.
 5. Бухгалтерські документи за зарплатою співробітників.
 6. Лікарняні і графіки відпусток.
 7. Документи по робочим графіками.
 8. Журнали обліків.

державний акт

Акт, який виписує інспекція після відвідування організації, оформляється за спеціальною формою, яка затверджена наказом No141 Мінекономрозвитку. Акт перевірки трудової інспекції повинен складатися з 2-х примірників, один з яких залишається у перевіряючого органу, а один – у роботодавця або його представника.

Обидва примірника акта повинні бути завірені підписами інспектора і роботодавця. Якщо роботодавець не згоден з підсумками перевірки, крім підпису в актах він висловлює свою незгоду в письмовому вигляді.

Відомості, які потрібно вказувати в акті:

 1. Час і дата складання.
 2. Назва організації, яка проводила інспектування.
 3. Дані наказу про перевірку.
 4. Дані перевіряючого інспектора.
 5. Назва інспектується організації.
 6. Місце перевірки і її тривалість.
 7. Дані про результати перевірки.
 8. Відомості про ознайомлення з актом або відмову від ознайомлення перевіряється роботодавця або його представника.
 9. Дані про занесення запису в журнал перевірок.
 10. Підпис інспектора.

На оскарження дій інспектора з праці або результатів їх роботи у роботодавця є 15 днів, протягом яких він повинен подати заяву про незгоду в перевіряючий орган.

Як правило, акт пишеться відразу після інспектування (294-ФЗ від 26.12.2008г. Ст.16 ч.1 і 4), проте бувають випадки, коли необхідно дочекатися результатів експертиз і випробувань, тоді на складання актів у інспекторів є 3 робочих дня.

результати

При проведенні інспектування, якщо порушень виявлено не було, роботодавцю просто віддається акт. Однак такий результат буває нечасто. Якщо перевіряючий виявив будь-які порушення, то наслідки можуть бути наступні:

 • Видача розпорядження для усунення порушення з зазначенням термінів виконання;
 • Накладення адміністративного штрафу;
 • Призупинення діяльності організації.

Якщо порушення незначні і їх можна усунути, то видається припис, зауваження по якому потрібно виправити в певний проміжок часу. Якщо роботодавець не дотримується терміни усунення порушень, на нього накладається штраф.

Також штраф може бути відразу прикладений до припису. Найпоширеніші причини для призначення штрафу:

 • Порушення норм трудового права;
 • Допуск до роботи співробітника, який не має на це право і заперечує цей факт;
 • Прийом на роботу співробітників без оформлення договору, помилки в ньому;
 • Порушення норм з охорони праці;
 • Порушення правил проведення перевірки;

Якщо роботодавець не згоден з результатами перевірки, в ході якої на нього було накладено штраф, він може оскаржити це, подавши заяву в арбітражний суд.

Призупинення діяльності компанії, як правило, відбувається через повторні порушень норм трудового права, це:

 • Повторне умисне ухилення від оформлення співробітників за договором;
 • Повторне порушення закону з регулювання праці робітників;
 • Повторне порушення норм з охорони праці.

Крім цих результатів відвідування інспектора – може бути ще один: призначення адміністративного розслідування. У цьому випадку складається ухвалу, копія якої надається роботодавцю і потерпілій стороні під розпис.

Розслідування може бути призначена чи через виявлення порушень при поточній перевірці, або за скаргами працівників. В ході цього розслідування з постраждалих беруться свідчення, а з роботодавця – пояснення по ситуації, що склалася.

Після закінчення розслідування перевіряючий виносить ухвалу про зупинення – якщо факт порушення не був доведений, або складає протокол про адміністративне порушення і передає його в ГИТ.

Трудова інспекція штрафи для підприємств ТОВ

Роботодавець за порушення трудових прав та інтересів своїх працівників залучається до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності, згідно з чинним в 2016 році законодательству.Такіе норми відносяться не тільки до роботодавців, але й до начальникам структурних підрозділів та їх заступників, а також до роботодавців – фізичним особам . Про це йдеться в ст. 362 ТК РФ.

До дисциплінарної відповідальності керівники структурних підрозділів, а також їх заступники залучаються в тому випадку, якщо на ім’я керівника надійшла скарга від представницького органу працівників.

Роботодавець зобов’язаний провести перевірку за фактом порушення, описаного в скарзі. Якщо факт виявиться достовірним, то роботодавець зобов’язаний притягнути винну особу до дисциплінарної відповідальності, аж до звільнення.

Штрафувати роботодавець не має права! Про це йдеться в ст. 195 ТК РФ.

Виписувати штрафи має право тільки трудова інспекція, яка проводить перевірку роботодавця за заявою його працівників. Штрафні санкції вказані в ст. 5. 27 КоАП РФ і в ст. 5. 27. 1 КпАП РФ.

За що штрафує трудова інспекція

Штрафи інспекції з питань праці з січня 2016 роки не виросли, за винятком штрафів за порушення охорони труда.Согласно ст. 5.

27 КпАП РФ, за порушення трудового законодавства, а також нормативний актів, які містять норми трудового права, роботодавець залучається до адміністративної відповідальності у вигляді попередження або штрафу.

Роботодавець, як посадова особа, а також індивідуальний підприємець, який має найманих працівників, може бути оштрафований на суму від 1 до 5 тисяч рублів.

Роботодавець, як юридична особа, штрафується на суму від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо роботодавець, допускає до роботи особа, яка не має на це право (наприклад, який не пройшов обов’язковий медичний огляд), але, в разі виявлення порушення, заперечує цей факт, буде оштрафований і сам роботодавець, і такий работнік.Работнік штрафується на суму від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а роботодавець, як посадова особа – на суму від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі, якщо роботодавець ухиляється від укладення з працівником трудового договору або цивільно-правового договору, який фактично регулює трудові відносини, або ж неналежним чином оформляє цей документ, то працівник має право написати скаргу до трудової інспекції.

При виявленні порушень, роботодавець, як посадова особа, буде оштрафований на суму від 10 до 20 тисяч рублей.Еслі роботодавець є індивідуальним підприємцем, то штраф буде від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Юридична особа буде оштрафовано на суму від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З 2016 року, значно зросли штрафи за порушення вимог щодо охорони праці. Санкції щодо цих порушень вказані в ст. 5. 27. 1 КпАП РФ.За порушення вимог з охорони праці, на посадових осіб покладається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на ІП – від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на юридичних осіб – від 50 і до 80 тисяч рублів.

Якщо роботодавець порушив вимоги проведення спеціальної перевірки, які з 2016 року стали дуже жорсткими, то його «очікує», як посадова особа, штраф від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Точно такий же штраф буде накладено і на ВП. А ось роботодавцю, як юридичній особі, доведеться заплатити від 60 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Перш ніж приступати до виконання своїх трудових обов’язків, відповідальна особа повинна провести інструктаж з охорони праці на робочому місці.

Якщо до роботи допущено співробітник, який не пройшов такий інструктаж, то посадова особа зобов’язана буде заплатити штраф у розмірі від 15 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а юридична особа – від 60 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Індивідуальний підприємець сплачуватиме штраф, як посадова особа – від 15 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо відповідальна особа не забезпечила працівників індивідуальними засобами захисту, то воно буде оштрафовано трудової інспекцією на суму від 25 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а сам роботодавець, як юридична особа – на суму від 130 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафи від трудової інспекції при повторних порушеннях

При здійсненні повторних правопорушень, штрафи для роботодавців, як для юридичних осіб, зростають у декілька разів.

При повторному порушенні трудового законодавства або інших нормативних актів, які також містять норми трудового права, роботодавець, як посадова особа, буде вже оштрафований на суму від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як альтернатива штрафу може бути розглянута дискваліфікація на строк від 1 до 3-ох років.

Якщо таке правопорушення зробить повторно підприємець, то штраф для нього буде від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А ось юридична особа повинна буде заплатити від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При виявленні повторного факту допущення до роботи особи, який на це не уповноважений роботодавцем, а також ухилення від укладення трудового договору або свідомо неправильне його складання призводить до накладення штрафу на самих громадян на суму 5 тисяч рублей.Должностние особи підлягають обов’язковій дискваліфікації, індивідуальні підприємці будуть оштрафовані на суму від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підприємство ж, як юридична особа, зобов’язана буде заплатити штраф на суму від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При повторних порушеннях охорони праці, посадова особа буде зобов’язана виплатити штраф у розмірі від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Альтернативою штрафу може бути призначена дискваліфікація без права займати аналогічну посаду на термін від 1 року до 3-ох років. Юридична особа виплатить штраф у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або заборона на ведення діяльності на термін до 90 днів.

Якісна перевірка відділу кадрів

Перевірка трудової інспекції

Перевірки трудових інспекторів, які здійснюють федеральний державний нагляд за дотриманням трудового законодавства, зачіпають всіх роботодавців – як організації (незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності), так і фізичних осіб.

Предметом перевірки є не тільки загальне дотримання вимог трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, а й виконання приписів про усунення виявлених в ході попередніх перевірок порушень, а також контроль за проведенням заходів щодо запобігання порушень норм трудового права та у справах захисту трудових прав громадян.

види перевірок

За своїм характером перевірки державною інспекцією праці підрозділяються на планові і позапланові.

планова перевірка

Планова перевірка може бути проведена після закінчення трьох років з дня:

 • державної реєстрації юридичної особи;
 • закінчення проведення останньої планової перевірки юридичної особи;
 • початку здійснення юридичною особою підприємницької діяльності, пов’язаної з виконанням робіт або наданням послуг, що вимагають надання повідомлення про початок такої діяльності. Зокрема, мова йде про готельних і побутових послугах, сервісах громадського харчування, роздрібної та оптової торгівлі, деяких видах послуг з перевезення пасажирів і вантажів. Докладний список цих видів діяльності можна знайти в затвердженому Урядом РФ Переліку робіт і послуг (Постанова Уряду РФ від 16.07.2009 № 584).

Крім того, Урядом встановлено перелік організацій, щодо яких перевірка може здійснюватися частіше, ніж раз на три роки. До них відносяться компанії, що працюють в галузі охорони здоров’я, освіти, в соціальній сфері, сфері теплопостачання, електроенергетики, енергозбереження і підвищення енергетичної ефективності.

До 31 грудня федеральні органи виконавчої влади, уповноважені на здійснення контролю, складають план проведення планових перевірок на наступний рік і розміщують його на своїх офіційних сайтах в мережі Інтернет.

Знайти списки перевірок можна за адресами: http://git78.rostrud.ru/plan/, https://proverki.gov.ru, http://plan.genproc.gov.ru/. Це єдино достовірний спосіб, як дізнатися про перевірку трудової інспекції та неспішно підготуватися до неї.

Якщо вашу компанію включили в план перевірки, то перше, що необхідно перевірити, – чи законно це включення.

Планові і позапланові перевірки трудової інспекції: підстави, що перевіряє інспекція праці і як підготуватися + штрафи і порядок проведення

Весь процес перевірки складається з декількох етапів:

 1. Оповіщення. Про планової виїзної або документарній перевірки інспекція повідомляє роботодавця не пізніше ніж за три доби, за допомогою відправлення йому під розпис копії розпорядження про проведення перевірки. Зі свого боку перевіряється вправі запросити повну інформацію про органи та офіційних осіб, які будуть здійснювати перевірку, і регламент з докладним порядком контрольних заходів. Навіть про позапланову перевірку підприємця обов’язково повинні попередити листом за добу до її початку.
 2. Перевірка документів, виїзна перевірка трудової інспекцією. Зазвичай перевірка починається з запиту копій цікавлять інспекцію документів, але буває, що першою здійснюється перевірка виїзна. Починати роботу інспектор повинен з пред’явлення індивідуального посвідчення та наказу про перевірку, яке ви отримували раніше в якості повідомлення. Законною буде тільки та інспекція, яку проводить особа, зазначена в розпорядженні на проведення перевірки.

Максимальна тривалість перевірки:

філії 2 місяці
Малий бізнес 50 годин
мікропідприємства 15 годин
решта підприємств 20 днів
 1. За підсумками інспекції складається два примірника акта. У рідкісних випадках акт складається відразу у роботодавця, найчастіше для оформлення документів перевіряється викликають до інспекції.
 2. Якщо інспектор виявить порушення (як не прикро, але відбувається це в більшості випадків), то він видасть розпорядження, що містить:
 • Опис порушення і дата його вчинення;
 • Посилання на відповідний закон;
 • Терміни на усунення порушень. Якщо повторна перевірка покаже, що порушення так і не були усунені, підприємству загрожує адміністративна відповідальність.

Відповідно до закону, результати перевірки можна оскаржити.

межі дозволеного

На що ж інспектори праці мають право, а які дії виходять за рамки їх посадових інструкцій?

Детально повноваження вказані в постанові Уряду №875, але ось основні з них:

 1. Здійснювати перевірку роботодавця в будь-який час доби. Однак обов’язковою умовою є наявність посвідчення та наказу;
 2. Отримувати паперу і дані для перевірки, причому як від самих роботодавців, так і від органів федеральної або територіальної влади;
 3. Брати для аналізу проби речовин. Тільки якщо буде складено відповідний акт;
 4. Здійснювати розслідування нещасних випадків, причиною яких могло послужити порушення норм охорони праці;
 5. Пред’являти приписи щодо усунення порушень. Навіть про відсторонення від роботи певних осіб. Роботодавець не має права відмовлятися в їх виконанні;
 6. У крайніх випадках направляти до суду вимога про припинення діяльності компанії;
 7. Брати участь в судовому процесі в ролі експерта.

Інспектори не можуть:

 1. Запитувати інформацію, зразки, які не мають відношення до об’єкта перевірки;
 2. Вилучати оригінали будь-яких документів.

Підстави для перевірки трудової інспекцією

 • Перевірки трудової інспекцією, як і більшість інших перевірок, можуть бути плановими або позаплановими.
 • Під планову перевірку трудової інспекцією може потрапити будь-яка організація, для позапланової потрібні більш вагомі підстави.
 • Отже, приводом для проведення інспекції можу стати:
 1. Планова перевірка може мати в основі один з приводів:
 • Роботодавець зареєструвався або почав вести підприємницьку діяльність 3 роки тому;
 • 3 роки тому закінчилася попередня перевірка.

Згідно з чинним на території Росії мораторію на перевірки малого бізнесу, до кінця 2019 року потрапляють під дію закону підприємства звільнені від планових перевірок трудовою інспекцією.

Графік перевірок на 2019 рік уже представлений на сайті генпрокуратури.

 1. Поштовхом для позапланової перевірки (обмеження щодо частоти таких перевірок законом не передбачено) може стати:
 • Закінчення терміну виконання приписи з минулої перевірки;
 • Вихід наказу на підставі доручення прокуратури;
 • Затримка роботодавцем заробітної плати, а також видача її не в повному обсязі;
 • Нарахування зарплати нижче передбаченого законом мінімуму;
 • Порушення Трудового Кодексу РФ, що викликало загрозу здоров’ю співробітників;
 • Надходження скарг від співробітників про порушення їхніх прав, зазначених у ТК РФ або запиту на перевірку умов праці (інспекція не розглядає анонімні звернення, але діяти вона повинна конфіденційно, не афішуючи, за чиєю скаргою перевірка організована).

Що перевіряє трудова інспекція

Під перевірку потрапляє дотримання на підприємстві будь-яких норм трудового законодавства.

Інспектор праці має право зажадати (і ви будете зобов’язані надати) наступні документи:

 1. Трудові договори, особові картки співробітників і інші дані про них;
 2. Трудові книжки працюючих на підприємстві та журнал їх обліку;
 3. Робочий графік і табель обліку відпрацьованих годин;
 4. Лікарняні листи, документи про медогляди співробітників;
 5. Графік відпусток, а також інші пов’язані з ним документи (заяви працівників);
 6. Розрахункові листи;
 7. Бухгалтерські відомості, індивідуальні рахунки співробітників та інші відомості про виплати співробітникам;
 8. Статут компанії і правила внутрішнього розпорядку;
 9. Оформлення роботи з громадянами інших держав і пільговиками;
 10. Положення про заробітну плату, про преміювання, про персональні дані співробітників;
 11. Докази (особисті підписи) того, що всі працівники ознайомлені з вищепереліченими документами.

Точний список документів для перевірки трудової інспекцією залежить від підстави її проведення.

Роструд вивісив нові списки

 1. На своєму сайті Роструд вивісив затверджений список роботодавців, які відносяться до високого ступеня ризику.
 2. До них прийдуть з плановими перевірками.
 3. Перевірте себе в цьому списку.
 4. Шукайте себе по регіону, відкриється файл Excel, де компанії наведені по ІПН і назвою.

Що таке ризик-орієнтований підхід

Роботодавців ділять за категоріями ризику. Ризик-орієнтований підхід до перевірок використовується Рострудом з 1 березня 2017 року.

 • До компаній, яким потрапили в список з високим ризиком, прийдуть з плановою перевіркою раз в 2 роки.
 • За списком з значним ризиком – раз в 3 роки.
 • Ще є:
 • категорії середнього ризику – перевірки не частіше ніж один раз в 5 років;
 • для категорії помірного ризику – перевірки не частіше ніж один раз на 6 років;
 • для категорії низького ризику – планові перевірки не проводяться.

Для цих трьох категорій Роструд не оголошує списки роботодавців. Хочете уточнити, до якої категорії вас відносить Роструд, можете направити туди письмовий запит.

Якщо компанія не має в ризикових списках, вона за замовчуванням ставиться до категорії низького ризику.

Але треба не забувати, що за скаргою в компанію можуть прийти з позаплановою перевіркою.

Роструд оголосив документи, на які орієнтується при перевірках

На сайті Роструда можна подивитися правові акти, на дотримання яких компанію перевірять інспектори.

Зазначений перелік розміщений на офіційному сайті Роструда в мережі Інтернет в розділі «Діяльність» підрозділ «Перелік актів, що містять обов’язкові вимоги, дотримання яких оцінюється при проведенні заходів по контролю».

З ким об’єднуються трудові інспектори

Нещодавно керівник Роструда Всеволод Вуколов розповів про те, що його відомство тісно співпрацює зі Слідчим комітетом, Прокуратурою з питань погашення заборгованості по заробітній платі.

У 2016 році до судів було направлено 697 кримінальних справ за невиплату заробітної плати. У першому півріччі 2017 року було спрямовано 402 кримінальних справи.

На що звертають увагу інспектори під час перевірок

Будь-яка перевірка спрямована на дотримання законодавчих норм на конкретному підприємстві. Перш за все вам потрібно привести в порядок документи. Саме вони стануть об’єктом пильної уваги перевіряючих. Вам доведеться підготувати наступні папери:

 • кадрові;
 • установчі;
 • бухгалтерські.

Особлива увага інспекторів привертають трудові договори і книжки. З необхідно зберігати і вести за всіма правилами. Наприклад, всі записи в трудовій книжці повинні бути підкріплені відповідними наказами, а також обов’язково ведення обліку цих документів.

Якщо захисники прав трудящих прибутку на ваше підприємство через нещасного випадку, то додатково вам необхідно буде підняти всю документацію, пов’язану із забезпеченням безпеки на робочому місці. У 2019 особливу увагу перевіряючі приділяють результатами Спецоцінка умов праці, яка зараз є обов’язковою на всіх підприємствах.

Особливу увагу ревізори приділяють дотриманню законодавства щодо іноземних громадян і пільговиків (інвалідів, неповнолітніх, вагітних і молодих матерів). Будь-які порушення щодо них караються особливо жорстко.

Перевірки: які вони бувають

Фахівці з охорони праці проводять різні перевірочні заходи:

 • виїзні;
 • документарні;
 • планові;
 • позапланові.

При документарній перевірки у роботодавця вилучаються всі необхідні для роботи ревізора паперу. Вивчає він їх віддалено на своєму робочому місці. Якщо в документах будуть знайдені неточності або в їх справжності у інспектора виникнуть сумніви, то перевірка стає виїзний. Під час неї вивчається:

 • дотримання правил ведення кадрової документації;
 • організація робочих місць;
 • відповідність комплексу заходів з охорони праці нормам законодавства.

Планові перевірки проводяться раз на три роки, щоб дізнатися про візит ревізора заздалегідь, регулярно відвідуйте сайт трудової інспекції.

Там публікують списки компаній, яким потрібно чекати інспекторів протягом року.

Якщо ви своєчасно не ознайомитеся з цим списком, то про перевірку, за три дні до приходу інспекторів, прийде повідомлення. Повідомлення про майбутній візит перевіряючих ви можете отримати:

 • електронною або звичайною поштою;
 • по телефону;
 • за допомогою факсу.

При документарній перевірки у роботодавця є 10 днів на підготовку паперів. Цей термін відраховується з моменту отримання мотивованого запиту.

Позапланове відвідування трудової інспекції може бути викликано:

 • постановою уряду або президента;
 • закінченням терміну дії розпорядження, що вимагає усунути раніше знайдене порушення;
 • надходженням інформації про нещасний випадок або порушення законодавства;
 • проханням рядового співробітника перевірити умови праці на його робочому місці;
 • високою ймовірністю забруднення навколишнього середовища;
 • скаргою працівника компанії.

Не завжди перевірку ініціюють скарги рядових працівників. Часто позапланове відвідування ревізорів пов’язано з проблемами, знайденими співробітниками податкової служби або позабюджетних фондів.

Наприклад, відсутність відрахувань від підприємства або велику кількість помилок в деклараціях і звітах.

В цьому випадку позапланова перевірка може бути комплексною і брати участь в ній будуть не тільки інспектори від Роструда, а й ревізори від податкової або Пенсійного фонду.

За анонімним скаргами позапланову виїмку документів ревізори не проводять. Однак співробітникам компаній не варто боятися вказувати свої дані під зверненням, адже по Трудовому кодексу ім’я людини, який написав скаргу, не розкривається без письмового його згоди.

Про позапланову перевірку керівника підприємства повідомляють за добу. Тільки в разі заподіяння шкоди здоров’ю або смертельної загрози для людини, перевіряючий може з’явиться в компанію без зволікання і повідомлення.

Штраф за зіпсований паспорт

Прийом співробітників держінспекції: як повинен вести себе роботодавець

Перш за все, вам потрібно впевнитися в правомірності проведення перевірки. Для цього ввічливо попросіть у ревізорів подати такі документи:

 • службове посвідчення;
 • розпорядження про проведення перевірочних заходів.

Останній документ важливо оформити за всіма правилами і завізувати керівником інспекції регіону або його заступником. Якщо перевірка позапланова, то в розпорядженні вказується причина її проведення. Обов’язково документ повинен містити прізвища ревізорів і терміни роботи з документацією підприємства.

Перед тим як допустити перевіряючих на територію підприємства, керівник має право зателефонує керівником відділення Роструда і зняти копії з представлених йому документів. Записати прізвища та посади інспекторів.

Коли чекати інспекторів ГИТ

Незалежно від форми власності, кількості працівників, виробничих особливостей та інших характеристик організації або ІП, раз в три роки інспектори праці мають право завдати запланований візит. Дізнатися про планову перевірку підприємець може заздалегідь – за допомогою Плану проведення перевірок, розміщеного на сайті ГИТ.

Якщо на роботодавця поскаржиться працівник або інформація про допущені ним порушення з’явиться в ЗМІ, то інспектори прийдуть з позаплановою перевіркою. Причинами для незапланованого візиту можуть стати:

 • відомості про виплату заробітної плати нижче МРОТ;
 • затримка або виплата в неповному обсязі заробітної плати;
 • порушення закону, що призвело до загрози здоров’я працівників;
 • відмова від проведення Спецоцінка умов праці;
 • закінчення строків виконання приписи виявлених раніше порушень;
 • надходження вимоги про проведення перевірки у зв’язку з дорученням президента або уряду, наявності матеріалів і / або звернень прокуратури.

Про позапланову перевірку інспектори праці повинні повідомити роботодавця не менше, ніж за 24 години до її проведення.

У Роструд також відзначають, що перевірку можуть проводити виключно посадові особи, які перераховані в розпорядженні керівника ГИТ про контрольний захід.

Разом з таким розпорядженням роботодавець повинен отримати і перелік документів, які будуть потрібні інспекторам для контролю.

Що можуть попросити

Повний перелік документів, запитуваних представниками ГИТ, буде залежати від підстав перевірки. Однак Роструд пропонує готувати:

 • трудові договори, особові картки співробітників і інші дані про них;
 • штатний розклад;
 • трудові книжки працівників і журнал їх обліку;
 • графік роботи і табель обліку відпрацьованого часу;
 • документи про проходження працівниками медоглядів;
 • графік відпусток;
 • розрахункові листки;
 • бухгалтерські відомості та інші відомості про грошові виплати працівникам;
 • установчі документи та локальні нормативні акти;
 • положення про оплату праці;
 • накази по кадрам;
 • журнали інструктажів;
 • документи за спеціальною оцінкою робочих місць.

Буде добре, якщо всі ці папери виявляться під рукою відразу. Але чиновники звертають увагу на наступний момент: згідно із законом, об’єкт аудиту (ІП) має право направити зазначені в запиті документи протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги про їх надання.

Якщо законом дозволено, документи можуть бути надані в електронному вигляді. Якщо немає, то приймає інспекцію підприємство повинно зняти копії з документів, запевнити їх печаткою і підписом керівника (іншої уповноваженої особи), після чого віднести (відправити поштою рекомендованим листом) в ГИТ.

Якщо виявлять порушення

За загальним для всіх перевірок правилами, після закінчення перевірки складається акт. У ньому вказуються, в тому числі, виявлені порушення. Крім акту, в такому випадку оформляється ще протокол про адміністративне правопорушення. До відповідальності можуть залучити не тільки юридична особа або ІП, а й посадових осіб компанії, що перевіряється.

Обов’язково буде видано припис про усунення недоліків.

Але крім цього, інспектори ГИТ вправі не пройшли спецпідготовку осіб відсторонити від роботи, а також призупинити діяльність організації або її окремих підрозділів, якщо виявлені порушення становлять загрозу життю і здоров’я працівників. У виняткових випадках матеріали перевірки направляються в правоохоронні органи для розгляду можливості залучити роботодавця до кримінальної відповідальності.

Які документи потрібні для пред’явлення перевіряючим з трудової інспекції: загальна інформація

Трудінспекція діє на підставі норм Трудового кодексу (ст. 354-365 та ін.), Закону «Про захист прав …» від 26.12.2008 № 294-ФЗ (далі – закон № 294-ФЗ), а також підзаконних актів:

Перевірка ГИТ в 2019 році, що перевіряє, до чого бути готовим, порядок перевірки

Кожне підприємство, будь то організація або фірма індивідуального підприємця, час від часу перевіряється наглядовими органами. Одним з методів контролю діяльності компанії є перевірка Державної інспекції праці РФ (далі – ДІП).

Роботодавцю необхідно знати про свої права і порядку проведення перевірки, тому що обидва аспекти регулюються законом. З даної статті ви дізнаєтеся, що представляє собою перевірка ГИТ.

Що перевіряє, як проходить планова і позапланова перевірка, чи можна піти від нагляду, якими правами володіють інспектори, як діяти під час перевірки – на ці питання ви знайдете відповідь.

Обмеження та вимоги, встановлені законом для ГИТ

Не важливо, планова проводиться перевірка, чи позапланова, закон вимагає від інспекторів ГИТ дотримання наступних правил:

обмеження коментар
По термінах сповіщення про початок проведення перевірки Повідомлення від ГИТ має прийти на підприємство не пізніше, ніж за 3 робочих дні до приїзду інспекторів. Повідомлення відбувається шляхом направлення підприємцю наказу або розпорядження про проведення перевірки листом (рекомендованим, з повідомленням про вручення). Якщо перевірка позапланова, попередження має надійти будь-яким можливим способом за 24 години до приходу інспекторів.
За тривалістю перевірки Планова або позапланова перевірка ГИТ може розтягнутися не більше ніж на 20 робочих днів. Існує обмеження і щодо термінів проведення планових виїзних перевірок – для суб’єкта малого бізнесу це максимум 50 годин на рік, для мікропідприємства – 15 годин.
За запитуваною документам Якщо документи, які вимагає пред’явити інспектор ГИТ, не належать до предмета перевірки, підприємець не зобов’язаний їх пред’являти (але переліку паперів, які необхідно показувати, законом не затверджено).

Як проводиться планова перевірка ГИТ. що перевіряє

Важливо! Слід періодично перевіряти на офіційному сайті Генпрокуратури РФ щорічний план перевірок, який викладається до 31 грудня кожного року.

Планова перевірка повинна проводитися зі встановленою періодичністю усіма наглядовими органами з метою виявлення випадків порушення з боку роботодавця положень Трудового законодавства. Така перевірка буває 2 видів:

Документарна перевірка ГИТ Виїзна перевірка ГИТ
У ГИТ повинен бути відправлений пакет документів. Відправлення відбувається відразу після отримання розпорядження, на передачу паперів дається певний термін. Проводиться за місцем знаходження підприємства і призначається рідко (зазвичай досить документарної перевірки), коли неможливо за документами:

 • упевнитися в тому, що відомості були надані в повному обсязі (зокрема, про початок здійснення деяких видів діяльності);
 • провести оцінку того, чи відповідає робота компанії вимогам закону.

Як проводиться позапланова перевірка ГИТ. що перевіряє

Важливо! Приводом до проведення позапланової перевірки, відповідно до закону, може послужити будь-яке порушення підприємцем положень Трудового кодексу або інших правових актів, що мають відношення до норм трудового права.

Найчастіше позапланова перевірка проводиться з тієї причини, що один із співробітників підприємства подав заяву (у відповідності з усіма вимогами закону) про порушення його трудових прав. Але інспектори ГИТ також звертають увагу на:

 • запити співробітників підприємств про проведення перевірки охорони праці та умов роботи на виробництві;
 • заяви і звернення в Роструд громадян (в т.ч. ІП та ТОВ);
 • відомості, отримані з ЗМІ;
 • інформацію, що надійшла від органів державної. влади.

Підприємець зобов’язаний допустити інспектора до перевірки також при наступному обґрунтуванні її проведення:

 • відповідно до доручення Президента та Уряду РФ був виданий наказ керівника (або розпорядження зам. начальства) Федеральної інспекції праці про необхідність проведення виїзної позапланової перевірки;
 • було отримано вимогу Прокурора про організацію перевірки підприємства на предмет дотримання вимог закону, засноване на зверненнях, зареєстрованих в органах прокуратури.

Перевірка ГИТ. Що перевіряє в першу чергу

Незважаючи на те, що інспектор ГИТ має законне право вимагати пред’явити будь-який документ, що відноситься до предмету перевірки, заздалегідь відомо, які документи будуть запитані в першу чергу:

 • індивідуальна трудові угоди з працівниками та додаткові угоди;
 • особисті трудові книжки підлеглих;
 • особові картки співробітників;
 • накази керівництва по основній діяльності;
 • накази начальства по особовому складу;
 • внутрішньокорпоративні нормативні акти, в т.ч. акт про оплату праці і правила внутрішнього розпорядку;
 • штатний розклад;
 • графіки щорічних відпусток;
 • табелі обліку робочого часу;
 • книгу обліку руху трудових книжок і вкладишів до книжок;
 • прибутково-видаткова книга по обліку бланків трудових книжок і вкладишів до книжок.

Читайте також статтю ⇒ “Роль охорони праці на підприємстві.

Експертна думка до питання про те, як діяти під час перевірки ГИТ

За словами Олександра Южаліна, консультанта Департаменту трудового права “IPK Group” , роботодавцю в ході проведення перевірки ГИТ слід:

 1. Ознайомитися зі службовими посвідченнями інспекторів.
 2. Вимагати копію наказу або розпорядження про проведення перевірки (завірену печаткою) і звернути увагу на:
  • обгрунтування (документальне) проведення перевірки;
  • перелік учасників бригади, здійснює перевірку;
  • терміни перевірки;
  • аналізовані в ході перевірки паперу.
 3. Особисто контролювати хід проведення перевірки.
 4. Дізнаватися результати перевірки, погоджуватися або не погоджуватися з думкою інспектора.
 5. У разі виявлення порушень з боку ГИТ – оскаржити дії інспекторів в судовому або адміністративному порядку.
 6. Звертатися за захистом прав та прийняттям участі в перевірці до Уповноваженого із захисту прав підприємців (в суб’єкті РФ або при Президентові РФ).

Читайте також статтю ⇒ “Що перевіряє трудова інспекція при плановій перевірці в 2019 році”.

Законодавчі акти по темі

Федеральний закон від 26.12.2008 N 294-ФЗ Про захист прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при здійсненні державного контролю (нагляду) і муніципального контролю