Податки і внески за працівників: коли платити?

0
97

Для компаній, які називаються малими, існують пільги по оформленню співробітників в штат.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Правда, звітують за співробітників все однаково. Ось повна інструкція, що, як і в якому порядку робити, щоб користуватися пільгами і дотримуватися закону.

Згідно із законом заробітну плату потрібно перераховувати два рази на місяць: за першу половину місяця (це називають авансом) і за другу.

Конкретна дата виплати зарплати прописана в трудовому договорі, але є умова: виплатити потрібно не пізніше ніж через 15 календарних днів після закінчення періоду, за який вона нарахована, а перерва між авансом і зарплатою не може перевищувати 15 днів.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті? За цим договором аванс за березень працівнику виплатять 25 березня, а зарплату – не пізніше 10 квітня

ПДФО вважається від повної суми (аванс + зарплата), але перераховується раз в місяць – не пізніше наступного дня після виплати підсумкової зарплати. Якщо цей день випадає на вихідний або офіційне свято, платіж потрібно перенести на найближчий робочий день. За трудовим договором з прикладу ПДФО за березень потрібно відправити до 11 квітня.

Стандартний ПДФО – 13%, найчастіше ви будете працювати з ним. У деяких випадках ПДФО може бути 15, 30 або 35%, але ці ставки не стосуються зарплати.

 • Припустимо, заробітна плата співробітника за місяць – 56 000 Р, співробітник резидент.
 • Вважаємо: 56 000 Р × 13% = 7280 Р – це ПДФО, або прибутковий податок, якщо немає відрахувань.
 • 56 000 Р – 7280 Р = 48 720 Р – отримає співробітник на руки.

Якщо потрібно видати співробітникові на руки 56 000 Р, то вважати будемо так. Сума до нарахування: 56 000 Р / (100% – 13%) = 56 000 Р / 0,87 = 64 367,82 Р.

ПДФО: 64 367,82 × 13% = 8368,82.

На руки: 55 999,82 Р.

ПДФО, утриманий з відпускних і лікарняних, потрібно перерахувати до бюджету не пізніше останнього дня місяця, в якому доходи були виплачені.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті? За ПДФО можна надавати загальне платіжне доручення на всіх співробітників

При роботі за трудовим або цивільно-правовим договором роботодавець зобов’язаний виплачувати за співробітника внески. Важливим є те, що ПДФО як би платить працівник, а внески лягають на роботодавця. Стандартні внески такі.

22% – на обов’язкове пенсійне страхування. Зменшується до 10%, якщо загальна сума виплат співробітникові протягом року перевищить ліміт. Для 2018 року такий ліміт посилання – 1 021 000 Р.

5,1% – на обов’язкове медичне страхування. Чи не залежить від розміру доходу, нараховується протягом усього року.

2,9% – на обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством. Як і внески на пенсійне страхування, мають граничну базу. У 2018 році ця 815 000 Р. Як тільки виплати досягають цієї суми, внески більше не нараховують до кінця року.

Від 0,2 до 8,5% – внески на травматизм. Платять за співробітників, оформлених за трудовим договором. Розмір внеску залежить від групи професійного ризику підприємства.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Раніше внески платили в ФСС і ПФР, але з 2017 року їх платять в ФНС, а потім сама податкова розподіляє гроші по фондам. Внески на травматизм, як і раніше, платять до фонду соціального страхування.

Група професійного ризику та розмір внесків вказані в «Повідомленні про розмір страхових внесків на обов’язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань» з ФСС. Його видають при реєстрації, а потім при щорічному підтвердженні основного виду діяльності. Правда, IP підтверджує вид діяльності тільки при його зміні.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті? «Повідомлення про розмір страхових внесків на обов’язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань» виглядає так. Його видає ФСС

Внески потрібно переводити щомісяця. Останній день – 15 число наступного місяця. Якщо воно припадає на вихідний або неробочий святковий день, то днем ​​закінчення строку вважається найближчий наступний за ним робочий день.

Щомісяця в пенсійний фонд потрібно здавати форму «Відомості про застрахованих осіб», або СЗВ-М. Здати її потрібно не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним.

У звіт потрапляють працівники, оформлені не тільки за стандартними трудовому і цивільно-правовим договорами, але і по всіх інших:

 1. За договором авторського замовлення.
 2. За договором про відчуження виключного права на твори науки, літератури, мистецтва – пп. 3 п. 1 ст. 420 НК
 3. За видавничому ліцензійним договором.
 4. За ліцензійним договором про надання права використання творів науки, літератури, мистецтва.

Тобто якщо ви найняли письменника, щоб написати книгу про цінності вашої компанії, його теж потрібно включити в СЗВ-М.

Якщо організація призупинила діяльність, але в ній є оформлені працівники, здавати за них СЗВ-М все одно потрібно.

Це форма з відомостями про страховий стаж всіх працівників. Вона надається один раз на рік за підсумками звітного періоду – року. Разом з формою СЗВ-СТАЖ потрібно відправити опис переданих відомостей за формою ОДВ-1. Звіт здається в районну ПФР до 1 березня року, наступного за звітним. Простіше кажучи, до 1 березня 2018 року подаємо звіт за 2017 рік.

У звіті – інформація по страхових внесках за співробітників, які працюють за трудовими і цивільно-правовими договорами.

Якщо у ІП немає працівників, подавати цей звіт не потрібно.

Протягом року цю форму необхідно здавати, якщо підприємство ліквідується до закінчення року. Також форму потрібно видати працівникові при звільненні разом з СЗВ-М.

Трохи змінюється порядок дій, коли один зі співробітників виходить на пенсію. У цьому випадку на нього потрібно здати окремий звіт СЗВ-СТАЖ з типом «призначення пенсії». Причому цей звіт потрібно подати протягом 3 календарних днів з дня надходження до роботодавця заяви від працівника з проханням надати на нього відомості про стаж.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті? Звіт СЗВ-СТАЖ складається з двох документів: ОДВ-1 і, власне, СЗВ-СТАЖ Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті? Компанія діяльності не веде, директор в неоплачуваній відпустці, не отримує зарплату, тому відрахувань немає, але звіт здавати все одно потрібно

В фонд соціального страхування потрібно подавати розрахунок по нарахованих і сплачених страхових внесках на обов’язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а також за видатками на виплату страхового забезпечення. Якщо коротше, потрібно звітувати за формою 4-ФСС.

4-ФСС здається щоквартально. У паперовому вигляді – не пізніше 20 числа місяця, наступного за кварталом. В електронному – не пізніше 25 числа того ж місяця.

ІП без працівників цей розрахунок не здає.

Це довідка по кожному співробітнику про те, скільки ви йому заплатили і скільки утримали податку за минулий рік. Знову: 25 осіб в штаті – здаємо і підписуємо в електронному вигляді.

Довідку потрібно подати не пізніше 1 квітня по особам, з доходу яких податок утриманий і сплачений до бюджету. ІП без працівників довідку 2-ПДФО здавати не потрібно.

Не пізніше 1 березня слід подати довідки на тих осіб, з доходу яких у податкового агента не було можливості утримати податок – наприклад, якщо платили в натуральній формі (!). Скільки працюю – жодного разу з цим не стикалася.

 1. працівник звільняється. Довідку потрібно видати в останній день його роботи;
 2. працівник або колишній працівник просто попросив. Це потрібно зробити протягом трьох днів з дня отримання заяви з проханням видати довідку (але насправді така заява вимагати не обов’язково);
 3. фізособа, яка отримувала від вас оплату, оподатковуваний ПДФО, попросило – протягом 30 днів з дня звернення.

Розрахунок здають організації та ВП з ​​працівниками. Якщо у ІП немає працівників, а головне, якщо ні в одному періоді звітного року ні одній фізичній особі не нараховано ніякої дохід (ні в грошовій, ні в натуральній формі) – здавати розрахунок не потрібно.

Сплачували внески? А тепер доведіть. У цьому звіті відображається сума страхових внесків за працівників за трудовими і цивільно-правовими договорами:

 1. Обов’язкове пенсійне страхування (ОПВ).
 2. Введення обов’язкового медичного страхування (ОМС).
 3. Обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством (слухаючи).

Якщо у ІП немає працівників – здавати звіт не потрібно.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Коли середньооблікова чисельність співробітників перевищує 25 осіб, всі ці звіти потрібно здавати в електронному вигляді і підписувати посиленою електронно-цифровим підписом.

Середньооблікова чисельність – штука хитромудра і розраховується по-своєму майже для кожного звіту. Щоб напевно – консультуйтеся з професіоналом, не вірте статей в інтернеті.

Які податки платить ІП за працівника в 2019 році

Власник підприємства, якщо він зареєстрований як індивідуальний підприємець, повинен добре знати які податки платить ІП за працівника в 2019 році.

Правильно організований процес нарахування і сплати – це не тільки запорука успішної роботи бізнесу, а й соціальне забезпечення співробітників, а також розмір їх майбутніх пенсій.

Для кожного податку, що стягується і нараховується збору законодавством передбачені конкретні процентні ставки, пільги, терміни перерахування до бюджету або фонди і відповідальність за порушення.

Внески ІП за працівників

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

У 2017 році ФНС прийняла у Пенсійного фонду Російської Федерації тягар адміністрування страхових внесків, що перераховуються до відповідних фондів.

Правила в РФ такі, що організація або ІП, що використовують найману працю, з моменту прийняття громадянина на роботу зобов’язані нараховувати і робити відрахування до уповноважених установи.

В даний час існує три обов’язкових виду страхування співробітників підприємств:

 • пенсійне (ОПС);
 • соціальне (ОСС);
 • для медичного застосування (ОМС).

Базою для нарахування страхових зборів є винагорода за роботу, що виплачується індивідуальним підприємцем своєму співробітникові.

Сума внесків, які сплачує ІП з працівниками, не утримується із зарплати співробітника, а нараховується до доходу з грошей роботодавця. У цьому відмінність принципу розрахунку від прибуткового податку, який вилучається з винагороди при його виплаті.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Величина порога така:

 1. Для ОПС посилання – 1 021 тис. Руб.
 2. Для ОСС – 815 тис. Руб.
 3. За ОМС межа не встановлено.

Скільки зборів платити треба ІП в 2019 році за працівника в обох випадках показано в таблиці:

вид страхування За якою ставкою розраховуються внески,%
У загальному випадку При перевищенні порога
пенсійне 22 10
соціальне 2,9 нарахування не робляться
медичне 5,1 5,1

Наведемо приклад для того щоб наочно показати, скільки ІП платить за працівника в 2019 році і які ставки застосовуються після подолання порогу.

Отже, дохід високооплачуваного менеджера, який працює у підприємця, становив на місяць 93 000 р. Для простоти розрахунку взята однакова зарплата по місяцях, в звичайних умовах бухгалтер підраховує її накопичувальним підсумком.

Заробіток перевалив за наведені межі в наступні моменти:

Для пенсійного страхування в листопаді:

93 000 * 11 = 1 023 000 р. (Перевищення 2 000 грн.)

 1. Включаючи цей місяць, збори по ОПС дорівнювали –
 2. 93 000 * 22% = 20 460 р.
 3. Після подолання планки (тільки за грудень) –
 4. 93 000 * 10% = 9 300 р.
 5. Для соцстраху у вересні:

93 000 * 9 = 837 000 р. (Перевищення 22 000 грн.)

 • Внески по ОСС платилися щомісяця по вересень включно в обсязі, рівному:
 • 93 000 * 2,9% = 2 697 р.
 • З жовтня в зв’язку з подоланням порогу нарахування збору припиняється.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

93 000 * 5,1% = 4743 р.

Іноді працівники з метою отримання додаткового заробітку трудяться на декількох підприємствах. Тоді треба слідувати наступним правилом.

При роботі за сумісництвом у різних наймачів порогова сума підраховується тільки по одному працедавцю. Якщо суміщення відбувається на одному підприємстві, всі доходи підсумовуються.

Законодавством встановлено ще ряд пільг, при яких нарахування можуть бути на відміну від страхових внесків за себе істотно знижені або взагалі скасовані.

Так, передбачена 20-відсоткова ставка збору для ПСН і нульові для ОСС та ОМС для індивідуальних підприємців, які займаються бізнесом в сферах зі списку в статті 427 НК РФ, фармацевтика на «вменёнке», а також для всіх «патентщіков». У таких роботодавців, якщо співробітник перевищить планку доходу, пенсійні збори на його заробіток взагалі не нараховуються.

Може так статися, що пільгові види діяльності займають лише частину сфер діяльності. Тоді знижені ставки застосовуються до зборів тих працівників, які зайняті на відповідних ділянках.

Однак пільги, якщо і діють, то для полегшених систем оподаткування. Як тільки ІП перейде на ОСНО, дія преференцій припиняється.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Винагорода, що отримується працівником в рамках цивільно-правових договорів, оподатковуються за тими ж правилами, що і для трудових угод, що укладаються на постійній основі.

Перерахування оформляються окремими платіжними дорученнями, в яких вказані КБК по кожному виду внесків і одержувачі.

Облік у витратах

За рахунок страхових зборів, які сплачуються за співробітників, дозволено знижувати податкову базу або навіть сам податок. Крім того їх можна враховувати в розрахунку авансового платежу.

Для різних режимів оподаткування діють особливі правила, а саме:

 • ІП на загальній системі оподаткування можуть зменшувати податкову базу на всю суму перерахованих зборів;
 • спрощенці з «дохідним» об’єктом права за рахунок перерахованих до фондів зборів зменшувати сам єдиний податок не більш як на 50%;
 • якщо використовується об’єкт, при якому податок обчислюється з різниці між виручкою і витратами (ставка 15%), дозволяється зменшувати тільки суму, отриману від вирахування (податкову базу), але на весь обсяг спрямованих зборів;
 • для ПСН дозвіл на роботу купується (патент), і для нього не передбачено будь-яких відрахування за рахунок страхових внесків;
 • при ЕНВД діє те ж правило, що і для спрощенців з об’єктом «доходи», тобто підприємці повинні платити податок з поставлений дохід, який знижений за рахунок зборів тільки наполовину.

Якщо підприємець поєднує режими, йому доведеться вести окремий облік, щоб при відрахуваннях не допустити помилок в розмірі податку. Крім цього окремо враховуються «свої» фіксовані суми зборів і 1-процентний внесок з перевищення над 300-тисячним річним лімітом.

Податки на співробітників

Індивідуальний підприємець, який прийняв у штат працівників, з моменту оформлення відразу стає податковим агентом зі сплати ПДФО.

А як тільки він видасть перший дохід, у нього виникають обов’язки (як і у організацій) з утримання прибуткового податку, своєчасного перекладу його в бюджет і надання достовірних звітів по проведеній в цій сфері роботі.

Відповідальність тут велика, і підприємець повинен чітко уявляти, які податки за працівників платить ІП і в якому обсязі їх потрібно оплачувати.

У Росії для заробітних плат і винагород, пов’язаних з виконанням трудових обов’язків в 2019 році діє єдина ставка ПДФО – 13%. Розраховані індивідуальним підприємцем податки за цим тарифом, утримують із заробітної плати працівника, а не нараховують до неї на відміну від страхових зборів.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Коротко перерахуємо їх:

 1. Стандартний. Надається, якщо працівник має дітей, є ветераном ВВВ, інвалідом, чорнобильцем і т. Д. По кожній категорії встановлено свій розмір відрахування і передбачені відокремлені умови надання.
 2. Соціальний. Надається, якщо працівник відраховує гроші на благодійність, свою освіту, навчання дітей, які перебувають під його опікою, медичні послуги, перераховані в урядовому списку, на додаткові страхові збори.
 3. Майновий. Працівник має право отримати частину сплаченого прибуткового податку, якщо витрачався на придбання землі під житло, купівлю або будівництво нерухомості. Повернути дозволяється сплачені відсотки по позиках, виданих на певні цілі.

Крім ПДФО, інші податки на працівника ІП не утримує і не платить. Наприклад, майновий, земельний або транспортний бюджетний платіж – це прерогатива власника.

ІП, що використовують полегшені режими оподаткування, має право не вести бухоблік. Однак це послаблення не стосується сфери обліку видається зарплати, а також утримань (ПДФО) і нарахувань (страхові збори). Тут повинні бути присутніми всі належні трудові угоди, накази, регістри з яких було б видно, скільки видано зароблених коштів і сплачено прибуткового податку.

Терміни сплати податків

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Для внесення в бюджет ПДФО, утриманого з оплати праці, закон встановлює одне правило – податки ІП з працівниками повинен перераховувати або в день видачі такого доходу, або через день. Заплатив пізніше – почне нараховуватися пеня, а якщо такий факт буде виявлено перевіркою податківців – то і штраф. Наведені принципи дійсні і для 2019 року.

Для засобів, які видаються ІП працівникам в якості відпускних і лікарняних, тимчасові рамки для оподаткування інші. Їх треба внести до закінчення того місяця, в якому отримані відповідні гроші.

Страхові внески ІП, нараховані на дохід співробітника повинен сплатити до 15 числа того місяця, який слідує за місяцем видачі доходу.

Якщо контрольний термін припадає на вихідний або святковий день, перерахувати збір або податок дозволяється в перший робочий день, що йде за відпочинком. Наприклад, для страхових зборів така ситуація складеться в квітні 2019 року, де можна буде заплатити їх 16 числа.

відповідальність

Як тільки з’являється штат працівників, звітність у ІП збільшується кратно. Зростає і міра відповідальності за неякісне виконання обов’язків податкового агента – затримку з оплатою зборів і податків і несвоєчасну здачу звітності.

У зв’язку з цим у деяких підприємців, що зазнають економічних труднощів, і мають намір скоротити витрати виникає питання, як ІП не платити податки за співробітників. Відповідь міститься в Податковому законодавстві.

За порушення правил нарахування на дохід працівників податків і зборів, несвоєчасне їх переклад в бюджет або фонди, а також затримку з звітністю індивідуальному підприємцю загрожують санкції наступного характеру:

 • за несвоєчасне перерахування прибуткового податку за працівника для ІП передбачений штраф в 20-процентному обсязі від несплаченої вчасно суми, а також йде пеня за кожну добу затримки;
 • якщо страхові внески не сплачено вчасно, але нараховані вірно, йде тільки пеня;
 • якщо затримка платежів відбулася не навмисне, IP заплатить 20-відсотковий штраф, що розраховується від затриманої суми збору;
 • якщо податківці побачить намір в заниженні бази, штраф зростає до 40-процентного обсягу;
 • незданий звіт дозволить податківцям накласти штраф за 5-процентному тарифу, що розраховується від суми, яку повинен платити ІП (вказана в декларації або довідці);
 • за незданий вчасно розрахунок не можна штрафувати менше, ніж на 1000 р. і більше, ніж на 30% від нарахованого платежу;
 • є ще один штраф, сума якого залежить від того, скільки документів треба було уявити; тут стягується по 200 рублів за кожну запитану, але так і не подану в ИФНС папір.

Всі перераховані заходи впливу на недисциплінованих підприємців мають одну мету: запобігти зриву перерахувань. У першому випадку страждає бюджет, у другому – працівник, який в майбутньому може отримувати пенсію в меншому, ніж хотілося б, розмірі.

Які податки платить ІП з заробітної плати найманих працівників?

Як тільки індивідуальний підприємець уклав цивільно-правової або ж трудовий договір з найнятим співробітником і став нараховувати йому заробітну плату, він переходить з категорії «працюючого на себе» в категорію «роботодавець», стаючи податковим агентом.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

При цьому неважливо, чи буде цей договір короткостроковим, розрахованим на виконання певного виду робіт, або довгостроковим. У будь-якому випадку підприємець бере на себе обов’язок сплачувати додаткові платежі. А ось які податки платить ІП з зарплати працівників і як їх правильно розрахувати – це питання вимагає докладного розгляду.

ПДФО

Індивідуальний підприємець, після того як прийняв на роботу персонал, як і раніше повинен здійснювати платежі за обраною ним системі оподаткування, а також обов’язкові страхові внески за себе.

Нагадаємо, що в 2019 році сума обов’язкових страхових платежів для ІП становить 36 238 руб.

Додатково за найманих працівників доведеться платити податок на доходи фізичних осіб – ПДФО. Він обчислюється за ставкою 13%, а базою оподаткування є нарахована заробітна плата.

Порядок розрахунку такий. ІП встановлює розмір заробітної плати (наприклад, 25 тисяч рублів). З неї вираховується 13% (в нашому прикладі виходить 3 250). Це і є ПДФО, який перераховується до бюджету. В результаті співробітник отримує на руки суму нарахованої заробітної плати за вирахуванням 13% (тобто 21 750 руб.).

По суті, цей податок утримується з найманого працівника і не вдаряє по гаманцю роботодавця. На підприємця покладається лише обов’язок вираховувати і оплачувати ПДФО.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Якщо у найманого працівника є право на використання вирахування (майнового, за видатками на навчання або лікування, стандартний вирахування за дитину), то він в подальшому може повернути частину сплаченого прибуткового податку. Але це – тема вже окремої статті.

Чи повинен ІП платити ПДФО за себе, якщо працює на ССО? Відповідь читайте в ЦІЙ статті.

Платежі у позабюджетні організації

Після того, як ІП приймає на роботу персонал, він зобов’язаний в зазначені законом терміни повідомити про це:

 • Фонд соціального страхування-протягом 30 днів (якщо працівник найнятий за трудовим договором або цивільно-правовим договором, в якому прописані внески на травматизм).

Також підприємець повинен нарахувати та сплатити за працівника такі суми внесків (ставки наведені за станом на 2019 рік):

 • на обов’язкове пенсійне страхування (ОПВ) – 22% від розміру заробітної плати (ЗП),
 • на обов’язкове медичне страхування (ОМС) – 5,1% від ЗП,
 • на обов’язкове соціальне страхування (ОСС) на випадок тимчасової непрацездатності або материнства – 2,9%.

Всього – 30% від зарплати. Якщо розмір окладу становить 25 000, то додаткові витрати ІП складуть 7500 руб. кожен місяць.

Увага! З 2017 року всі страхові внески необхідно сплачувати в ИФНС!

Додатково також сплачуються внески до ФСС за травматизм (за трудовим договором – завжди, за цивільно-правовим договором – якщо це прописано). Ставка коливається від 0,2 до 8,5% в залежності від класу професійного ризику (всього їх 32).

Максимальна величина бази оподаткування (розміру заробітної плати на одного співробітника) за рік встановлена ​​в межах:

 • 1 150 000 рублів – на ОПВ,
 • 865 000 рублів – на ОСС (на випадок тимчасової непрацездатності та по материнству).
 • На ОМС ліміту немає.

Ці дані актуальні на 2019 рік.

У разі, якщо зарплата працівника за підсумками року виявиться більше зазначених значень, то з суми перевищення сплачується лише 10% на обов’язкове пенсійне страхування (ОПВ).

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Таким чином, податки за працівника – це додаткове фінансове навантаження на індивідуального підприємця. Чим більше найманого персоналу – тим вище витрати. Цей факт необхідно враховувати при розробці бізнес-плану, розрахунку витрат і прибутку.

Саме через цю навантаження багато роботодавців спеціально знижують розмір офіційної зарплати співробітника, виплачуючи йому гроші в так званих «конвертах». Адже в цьому випадку вони заплатять за нього менше податків. Ось тільки для самого працівника це не завжди добре – невеликий розмір пенсійних відрахувань в результаті вплине на його майбутню пенсію …

Потрібно також сказати про те, що за рахунок обов’язкових страхових платежів за працівників ІП може зменшувати суму податку за ССО або ЕНВД, але не більше ніж на 50%. Детальніше про це ви можете прочитати ТУТ.

Також не забувайте, що при наймі співробітників зростає і кількість що подається звітності не тільки в податкову службу (звіт про середньооблікової чисельності), а й в ПФР і ФСС.

Якщо у вас залишилися якісь питання по темі статті, задавайте їх у коментарях. Відповім усім. Якщо стаття вам сподобалася, не забудьте розповісти про неї своїм друзям в соціальних мережах!

Які податки платить роботодавець за працівника в 2018 році

Якщо компанії або ІП укладають зі своїми співробітниками трудові договори, за співробітників потрібно перераховувати податки до державного бюджету. Розглянемо, які це податки і як їх платити.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Уточнимо відразу, що ІП як роботодавця повинен платити ті ж податки за працівників у 2018 році, що і компанія з будь-якою іншою формою власності.

Що саме і куди платити: внески в декілька соціальних фондів і ПДФО. Платити потрібно переважно в податкову, крім внеску на «травматизм», який сплачується до ФСС.

Як платити? З розрахункового рахунку з онлайн-банку, через сайт податкової, або готівкою в касі банку.

Розберемося, які податки платить підприємство з зарплати працівника.

Які податки платить ТОВ або ІП за працівника в 2018/2019 році

Основна маса податків припадає на різні соціальні виплати або страхові внески. Страхові внески розраховуються з фонду оплати праці, від рівня зарплати кожного співробітника.

Тобто, в ФОП компанії або ІП з співробітниками потрібно закладати суми більші, ніж тільки заробітна плата.

Юридично страхові внески – це гроші, які йдуть в держфондів з власних коштів роботодавця (тільки розраховуються від розміру зарплати).

Детальніше про страхові внески ІП за співробітників

Отже, розглянемо, скільки ІП та ТОВ платять за працівника в 2018-2019 році (відсотки від зарплати, що перераховуються до фондів):

22% – в ПФР (Пенсійний фонд), з них 16% – в страхову частину і 6% – в накопичувальну. Якщо співробітник старше 1967 року народження, то всі 22% зараховуються в страхову частину пенсії.

 • 5,1% – в ФОМС (Фонд обов’язкового медичного страхування).
 • 2,9% – на випадки тимчасової непрацездатності, включаючи материнство – в ФСС (Фонд соціального страхування).
 • 0,2-0,4% на «травматизм» – в ФСС.
 • Всього – 30%

Процентні ставки можуть змінюватися в залежності від МРОТ. Якщо мінімальний розмір оплати праці збільшиться, то і податків доведеться платити більше. Щоб не помилитися в розрахунках і не потрапити під санкції перевіряючих органів, краще довірити ведення податкової звітності надійної аутсорсингової компанії.

Читайте докладніше про ставки страхових внесків, а також про можливості їх знизити

Важливо! Якщо співробітник працює за цивільно-правовим договором, перераховувати кошти за нього необхідно тільки в ПФР і ФОМС.

Як розрахувати податок на працівника ІП або ТОВ

Також роботодавець платить за співробітника податок на доходи фізичних осіб. Перераховується він безпосередньо з зарплати і юридично – це гроші, які йдуть державі саме з неї. Розмір залежить від того, громадянин РФ або іноземець у вас працює.

ПДФО становить:

13% від зарплати співробітника-резидента РФ,

30% від зарплати з іноземця.

Скільки всього податків платить роботодавець за працівника в 2018-2019 році?

 • 13% + 30% = 43% – від зарплати громадянина Росії
 • 30% + 30% = 60% – від зарплати іноземця.

Якщо ваш річний дохід вище деяких сум (вони різні для кожного року), то податки менші.

Наприклад, в 2018 гoдy встановлені cлeдyющіe ліміти по доходах:

1 021 000 pyблей – при перерахуванні в ПФР. Якщо дохід вище цієї суми, податків за співробітника сплачується нe 22%, а 10%.

815 000 pyб. – при перерахуванні в ФСС. Ecли дoхoд вище цієї суми, податки взагалі не сплачуються.

А ось для перерахування в ФОМС ліміту на доходи немає. На «медицину» податок в 5,1% доведеться платити з будь-якої суми доходу.

Порядок виплати податків і здачі звітності

Страхові внески і податки за найманих працівників у 2018 році необхідно перераховувати до податкової служби. При цьому страхові внески – до 15 числа місяця, наступного за місяцем виплати зарплати.

Якщо дата припадає на вихідний, можливе перенесення на один робочий день. Щоб не було проблем з перевіряючими органами, перераховуйте всі податки вчасно.

Якщо не впевнені, що нічого не пропустіть, краще віддайте ці справи на аутсорс.

Внески на страхування від нещасних випадків переводяться в ФСС в ті ж терміни.

ПДФО сплачується до податкової також щомісяця, не пізніше дня після отримання співробітником зарплати.

Крім цього, з 2017 року в податкову службу кожен квартал потрібно здавати так званий розрахунок по страхових внесках. Він включає інформацію про всі внески за працівників (крім внесків на «травматизм») і подається не пізніше 30-го числа наступного за кварталом місяця, тобто не пізніше 30 квітня (липня, жовтня і січня).

До Пенсійного фонду потрібно здавати річний звіт за формою СЗВ-СТАЖ. Термін по ньому в 2019 році – до 1 березня. У звіті містяться дані про страховий стаж застрахованих співробітників.

Також щомісяця в ПФР потрібно здавати звіт за формою СЗВ-М, де містяться відомості про працюючих пенсіонерів. Термін – не пізніше 15 числа наступного місяця.

У ФСС щоквартально необхідно здавати розрахунок за формою 4-ФСС з відомостями з професійним захворюванням і нещасним випадкам на виробництві. Терміни: 20-е число наступного за кварталом місяця для паперової версії і 25-е – для електронної.

Якщо співробітників в компанії більше 25-ти, розрахунок здається тільки в електронній формі.

Податки и внески за ПРАЦІВНИКІВ: коли платіті?

Страхові внески ІП за працівників в 2019 році

 • в ИФНС (на обов’язкове пенсійне страхування);
 • в ИФНС (на обов’язкове медичне страхування);
 • в ИФНС (на страхування з тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством);
 • в ФСС (на обов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та від професійних захворювань, коротко кажучи, страхування від травматизму).

У нашій сьогоднішній публікації з’ясуємо, в якому розмірі встановлено внески ІП за працівників в 2019 році для перерахування до фондів, а також яку звітність здають ІП-роботодавці до цих фондів.

Відзначимо, що з виплат фіз. особам (на підставі договорів цивільно-правового характеру) підприємці повинні перераховувати внески тільки в ПФР І ФФОМС. У ФСС внески перераховуються за умови, що цей пункт передбачений договором ІП з працівником.

Зверніть увагу, що відповідно до чинного законодавства, деякі виплати працівникам звільнені від сплати страхових внесків (ст.217 НК РФ).

Обов’язковою для всіх ІП є:

 • постановка на облік в ФСС як роботодавця;
 • крім внесків за працівників сплачувати страхові внески «за себе».

Внески, які платить ІП за працівників в 2019 році

Тарифи для сплати страхових внесків до фондів в 2019 році наступні:

 • Пенсійне страхування – 22%. Від суми перевищення встановленої граничної величини бази – 10%;
 • Страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та материнством – 2,9% (без урахування внесків від нещасних випадків), і 1,8% з виплат тимчасово перебувають іноземцям;
 • Медичне страхування – 5,1%.

Деякі індивідуальні підприємці мають право сплачувати страхові внески за зниженими (пільговим) тарифами. Дані про ці ІП представлені в таблиці в кінці статті.

Основою для розрахунку страхових внесків є всі виплати і винагороди, отримані фізособою, та підлягають обкладанню внесками на медичне пенсійне страхування, страхування на травматизм, на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством. Як тільки річний дохід фізичної особи досягне затвердженого Урядом РФ межі, то вступає в дію регресивна шкала. Такий дохід буде обкладатися за заниженою тарифної ставки або взагалі звільняється від оподаткування.

З 1 січня 2019 року розміри граничних величин бази для нарахування страхових внесків встановлені в наступних розмірах:

 • для внесків на пенсійне страхування – 1 150 000 рублів (при перевищенні внески розраховуються за ставкою 10%);
 • для внесків на страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та материнством – 865 000 рублів;
 • для внесків на медичне страхування ліміт відсутня.

Страхові внески ІП за працівників в 2019 році на всі види обов’язкового страхування (пенсійне, медичне, травматизм, непрацездатність, материнство) ІП необхідно оплачувати не пізніше 15-го числа (наступного місяця). Не забудьте, якщо останній день сплати внесків випадає на вихідний (свято), то остаточний термін сплати внесків переноситься на самий найближчий робочий день.

Оплата внесків і здача звітності

З 1 січня 2014 роки вже немає необхідності в розподілі внесків на пенсійне страхування між накопичувальною і страхової частинами пенсії співробітника. Працівники тепер самостійно вибирають страховий тариф для оплати внесків, які йдуть на накопичувальну частину їх пенсії.

Індивідуальний підприємець, який є роботодавцем, перераховує внески тільки на страхову частину. ПФР сам розподіляє внески страхової та накопичувальної частин (за вибором співробітника).

 • У 2019 ІП, що виробляють виплати фізичним особам, оплачують страхові внески на пенсійне страхування в ИФНС платіжним дорученням, в якому вказують КБК: 182 1 02 02010 06 2110 160.
 • У 2019 ІП, що виробляють виплати фізичним особам, оплачують страхові внески на медичне страхування в ИФНС платіжним дорученням, в якому вказують КБК: 182 1 02 02101 08 2013 160.

У 2018 році розмір фіксованих страхових пенсійних внесків становить 26 545 рублів на рік, розмір фіксованих внесків на медстрахування – 5 840 рублів.

Визначено розміри фіксованих внесків на 2019 і 2020 роки. Вони так само як і в 2018 році не залежатимуть від МРОТ, а встановлені Урядом РФ в конкретних величинах:

 • в 2019 г. – на пенсійне страхування – 29 354 руб .; на медичне страхування – 6884 руб .;
 • в 2020 р.- на пенсійне страхування – 32 448 руб .; на медичне страхування – 8426 руб.

Починаючи з 2018 року, розрахунок фіксованих внесків не проводиться, виходячи з МРОТ. Уряд буде встановлювати конкретний щорічний розмір внесків, для цілей сплати фіксованих внесків для ВП.

Також залишається в 2019 році і додатковий внесок в ПФР 1% при перевищенні річного доходу 300 000 рублей. Цей внесок не може бути більше 212 360 рублів в 2018 році і не може бути понад 234 832 рублів в 2019 році. Причому в цю суму входить не тільки 1% від перевищення доходу в 300 000 рублей, а й сплачений розмір фіксованих страхових внесків.

КБК для сплати страхових внесків у фіксованому розмірі на обов’язкове пенсійне страхування для сплати в 2019 році: 182 1 02 02140 06 1110 160

КБК для сплати страхових внесків на обов’язкове пенсійне страхування у фіксованому розмірі, що зараховуються до бюджету Пенсійного фонду Російської Федерації на виплату страхової пенсії (обчислені з суми доходу платника, отриманої понад граничну величину доходу – 1%): 182 1 02 02140 06 1110 160

Зверніть увагу, що КБК перерахованих вище двох внесків збігаються.

КБК для сплати страхових внесків на обов’язкове медичне страхування у фіксованому розмірі в 2019 р .: 182 1 02 02103 08 1013 160

Починаючи з 1 січня 2015 роки (це правило вірно і для 2018 році), при перерахування страхових внесків до ИФНС, вказується сума до сплати в рублях і копійках.

У 2019 індивідуальний підприємець здає звітність по нарахованих і сплачених внесків:

 • щокварталу в ИФНС у вигляді Розрахунку по нарахованих і сплачених страхових внесках на пенсійне і медичне страхування, а також на страхування з тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством (форма РСВ);
 • щомісяця до Пенсійного фонду звіт Відомості про застрахованих осіб (форма СЗВ-М);
 • щоквартально до Фонду соціального страхування Розрахунок по нарахованих і сплачених страхових внесках на травматизм (форма 4-ФСС);

Податки і внески за працівників ІП та ТОВ в 2019 році

Організації та індивідуальні підприємці, які уклали трудові або цивільно-правові договори, зобов’язані з доходів, виплачених найманим працівникам, перерахувати в бюджет страхові внески і прибутковий податок (ПДФО).

По відношенню до працівника організація або ІП виступає податковим агентом, тобто особою, які перераховують до бюджету податки та інші обов’язкові платежі за свого співробітника.

Якщо працівник є ІП він самостійно перераховує за себе страхові внески і ПДФО до бюджету. Детальніше про внески ІП за себе читайте в статті – Страхові внески ІП

Які платежі зобов’язаний платити за свого співробітника роботодавець

Внески на страхування сплачуються за ставками, встановленими законодавством на поточний рік з урахуванням всіх перерахованих працівникові доходів. Дані платежі відраховуються з власних коштів роботодавця і не віднімаються із зарплати працівника.

Податок на доходи (прибутковий податок) розраховується також, як і внески, виходячи із загальної суми отриманого співробітником доходу, але сплата проводитися не з коштів роботодавця, а з виплаченого доходу.

Розглянемо більш докладно кожен із зазначених видів виплат.

Страхові внески за працівників в 2019 році

Перелік страхових внесків, які підлягають сплаті за найманих працівників, залежить від того, в якому порядку оформлений на роботу співробітник.

За працівників, трудящих в рамках трудового договору, сплачуються всі 3 види внесків:

 • На пенсійне страхування.
 • На медичне страхування.
 • На соціальне страхування.

За співробітників, з якими укладено цивільно-правовий договір, в обов’язковому порядку сплачуються лише 2 види внесків:

 • На пенсійне страхування.
 • На медичне страхування.

Внески до ФСС перераховуються тільки в тому випадку, якщо це передбачено договором.

Замітка: ІП-роботодавці, крім внесків за працівників, зобов’язані сплачувати фіксовані внески за власне страхування.

Які виплати не обкладаються внесками

Не підлягають обкладенню страховими внесками державні допомоги, зокрема допомоги по безробіттю, виплати, пов’язані з відшкодуванням шкоди здоров’ю, наданням безкоштовного житла і харчування, суми одноразової допомоги, що виплачується при стихійних лихах, втрати члена сім’ї тощо

Повний перелік доходів, звільнених від оподаткування внесками на страхування, наведено ст. 422 НК РФ.

Куди сплачуються страхові внески

Починаючи з січня 2017 року страхові внески перераховуються в ФНС, крім внесків на травматизм, які як і раніше є предметом відрахування до ФСС.

Основні тарифи страхових внесків

Розмір сплачуваних за співробітників внесків залежить від того, чи є роботодавець пільговиком, які мають право на знижені ставки за внесками.

Заміна ІПН при зміні прізвища в 2019 році

Загальна ставка по внесках в 2019 році становить 30% :

 • 22% – на пенсійне страхування (якщо дохід не перевищує встановлений ліміт);
 • 5,1% – на медичне страхування;
 • 2,9% – на соціальне страхування (якщо дохід не перевищує встановлений ліміт).

Якщо дохід, перевищує встановлений на поточний рік ліміт, то внески нараховуються за зниженою ставкою (або не нараховуються взагалі).

У 2019 діють наступні ліміти на граничний дохід:

 • 1 021 000 руб. – на пенсійне страхування (ОПВ)

При перевищенні з початку року зазначеної суми доходу внески на ОПВ сплачуються за ставкою 10% (а не 22%).

 • 815 000 руб. – на соціальне страхування (ОСС)

Якщо дохід з початку року перевищив зазначену величину внески на соціальне страхування не сплачуються.

Замітка: ліміту для внесків по медичному страхуванню немає. Внески за ставкою 5,1% нараховуються на всю суму доходу, незалежно від її величини.

Знижені тарифи страхових внесків

Таблиця № 1. Тарифи внесків для пільгових категорій роботодавців

Хто підпадає під пільговий тариф ОПС ОМС ОСС
Аптечні організації та ІН на ЕНВД, що мають ліцензію фармацевта 20% 0% 0%
ІП та організації на УСНО за видами діяльності, перелічених у пп.5 ст. 427 НК РФ за умови, що дохід за рік не перевищує 79 млн.руб.
Благодійні організації на УСНО
Некомерційні організації на УСНО, які здійснюють діяльність в області соцобслуговування громадян, наукових розробок, освіті, охорони здоров’я і спорту
ІП на патенті за всіма видами діяльності, крім зазначених у пп.19, 45-48 п. 2 ст. 346.23 НК РФ
Організації-учасники проекту «Сколково» 14% 0% 0%
Госптовариства і хозпартнерства, які здійснюють діяльність в галузі ІТ технологій та відповідають умовам пп.1 і 2 ст. 427 НК РФ 13% 5,1% 2,9%
Компанії та ВП, які здійснюють техніко-впроваджувальницьку або туристично-рекреаційну діяльність в ОЕЗ
Компанії, які ведуть діяльність в області інформаційних технологій 8% 4% 2%
Організації та ВП, які є учасниками та резидентами СЕЗ Криму, Владивостока і Калінінградської області 6% 0,1% 1,5%
Організації, які виплачують дохід членам екіпажу суден, зареєстрованих в міжнародний реєстр суден 0% 0% 0%

Замітка: з особливими умовами застосування знижених тарифів страхових внесків окремими категоріями платників податків можна ознайомитися в ст. 427 НК РФ.

Додаткові тарифи страхових внесків

Для окремих категорій роботодавців, перелічених у ст. 428 НК РФ, законодавець встановив необхідність сплати внесків за додатковими тарифами.

Терміни перерахування внесків до бюджету

 • Страхові внески за працівників необхідно перерахувати в бюджет в термін, не пізніше 15 числа місяця, наступного за тим, коли співробітнику було перераховано дохід.
 • Замітка: якщо 15 число припадає на вихідний або святковий день, крайній термін сплати переноситься на перший робочий день.
 • Внески перераховуються до бюджету в рублях і копійках (на відміну від податків, які округлюються до повного рубля).

КБК для перерахування внесків

Починаючи з 2017 року внески необхідно сплачувати за реквізитами ФНС, за винятком внесків від нещасних випадків на виробництві, які потрібно перераховувати до ФСС.

Таблиця № 2. Реквізити для сплати страхових внесків

Пенсійне страхування 182 1 02 02010 06 1010 160
Медичне страхування 182 1 02 02101 08 1013 160
Соціальне страхування 182 1 02 02090 07 1010 160

Замітка: внески від нещасних випадків на виробництві перераховуються на КБК 393 1 02 02050 07 1000 160 .

Звітність по страхових платежів за співробітників

ІП та організації, які є роботодавцями, зобов’язані також здавати відповідну звітність.

Таблиця № 3. Звітність щодо внесків за найманий персонал

який звіт куди коли
Розрахунок по страхових внесках ИФНС Щокварталу, не пізніше 30 числа місяця, наступного кварталу
СЗВ-М ПФР Щомісяця, до 15 числа місяця, наступного за звітним
СЗВ-СТАЖ Щорічно, до 1 березня року, наступного за звітним
4-ФСС ФСС Щокварталу, до 20 числа місяця, наступного кварталу, якщо звіт здається на папері і до 25 числа, якщо в електронній формі *

* Замітка: якщо середньооблікова чисельність співробітників організації або ІП перевищує 25 осіб звітність необхідно направляти тільки в електронній формі з ЕЦП (електронно-цифровим підписом).

Податки, що сплачуються за співробітників

ІП та організації, які є роботодавцями, зобов’язані з доходів своїх співробітників перераховувати в бюджет ПДФО за ставкою 13% або 30%.

Ставкою 13% оподатковуються доходи резидентів РФ (пробули на території РФ понад 183 днів у році), 30% – доходи нерезидентів.

Замітка: перелік доходів, не оподатковуваних прибутковим податком, наведено в ст. 217 НК РФ.

Термін сплати податку

ПДФО розраховується та сплачується роботодавцем щомісяця, в термін не пізніше дня, наступного за тим, коли співробітник отримав дохід.

Порядок розрахунку ПДФО за працівників

 1. Розрахунок прибуткового податку за місяць проводиться за такою формулою:
 2. (Оподатковуваний дохід – Податкові відрахування) х 13%
 3. Замітка: до відрахування, які зменшують базу по податку, відносяться майнові (за придбану або побудовану житлову нерухомість), соціальні (по видатках на навчання, лікування себе і своїх родичів) і стандартні (при наявності у працівника дитини або дітей).

Куди перераховується ПДФО

Прибутковий податок за найманих працівників перераховується до податкового органу за місцем обліку роботодавця.

Важливо: сплата податку на доходи з власних коштів роботодавця не допускається.

КБК для сплати ПДФО

Прибутковий податок за співробітників в 2019 році необхідно перераховувати на КБК 182 1 01 02010 01 1000 110 .

Звітність по податках за працівників

Таблиця № 4. Звітність по податках за найманий персонал

який звіт куди коли
Довідка 2-ПДФО ИФНС Щорічно, до 1 квітня року, наступного за звітним. Замітка: якщо з доходу співробітника не вдалося утримати податок, довідку необхідно подати до 1 березня голи, наступного за звітним
Середньооблікова чисельність Щорічно, до 20 січня року, наступного за звітним
6-ПДФО Щокварталу, не пізніше 1 числа місяця наступного кварталу