Понаднормова робота – порядок залучення, облік і оплата

0
71

Головна »Інші статті» Оформлення та оплата понаднормової роботи

Понаднормова робота виконується працівником з ініціативи роботодавця, характеризується виконанням в годинник зверху встановлених для робочого дня або трудової зміни. Якщо відбувається підсумовування відпрацьованих годин, то робота буде вважатися понаднормової, якщо буде здійснюватися понад встановлені основних робочих годин.

Наявність підсумованого обліку відпрацьованого часу вимагає від роботодавця встановити обліковий період, в межах якого буде розраховуватися час, відпрацьований понаднормово, він підлягає закріпленню в правилах розпорядку (ПВТР). Період може бути будь-яким, як зручно роботодавцю. Того вимагає 104 ст. ТК РФ. Норма роботи не повинна перевищувати за робочий день сорока годин.

Які роботи вважаються понаднормові?

Можна сказати, що працівником відпрацьовано час понаднормово при виконанні наступних умов:

 1. виконується з ініціативи керівництва;
 2. оформлені необхідні документи;
 3. здійснюється в період, відмінний від встановленого робочого часу.

Роботодавець має право притягнути працівника до переробок як на підставі його письмову згоду, так і без наявності такого.

Важливо: Тривалість понаднормової роботи не повинна перевищувати 4-х годин на протязі двох днів поспіль (згідно ст.99 ТК РФ). Дане обмеження діє щодо кожного працівника.

Існує ще одне обмеження – понаднормова робота не повинна перевищувати 120 годин на рік.

Щоб тривалість не перевищила протягом року зазначених меж, важливо правильно розраховувати відпрацьовані години, вести облік трудового часу в табелі. Кожна додаткова година роботи повинен бути відображений в табелі обліку Т-12 або Т-13.

Залучення не повинно бути постійним і систематичним, не припустимо щодня змушувати працівника трудитися після робочого дня. Випадки залучення до понаднормової праці повинні бути епізодичні, коли дійсно є така обов’язкова потреба.

Важливому розуміти, що якщо працівник сам за своїм бажанням залишився в кінці робочого дня щось доробити, то це не визнається переробкою через відсутність участі роботодавця.

Коротко про понаднормову роботу:

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата

Коли можна залучити працівника до надурочних робіт

За згодою працівника

Залучення до понаднормових робіт провадиться за згодою працівника в наступних випадках:

 • при необхідності закінчити почату роботу,
 • при здійсненні робіт по ремонту або капітальної реставрації робочих пристроїв і механізмів;
 • для продовження робочої функції, внаслідок неявки з яких-небудь причин змінника.

Без згоди працівника

Залучення працівника до понаднормової роботи допускається без згоди працівника в наступних випадках:

 • у разі виникнення необхідності здійснення робіт на території виробництва, спрямованих на усунення або погашення тієї чи іншої катастрофи, стихійного лиха, аварії,
 • для здійснення робіт, які є громадськими (газо-, водопостачання, освітлення, опалення, каналізація та ін.),
 • в разі військових дій.

Співробітника можна направити для виконання роботи понаднормово як за основним місцем діяльності, так і за сумісництвом. Процедура оформлення залучення аналогічна.

Коли робота не визнається понаднормової

Понаднормової не є та робота, яка дана працівника не за прямою ініціативою його безпосереднього начальника, або якщо вони виконуються не вище норми покладеного стандартного щоденного робочого часу. Підрахунок кількості перероблених годин ведеться тільки після періоду обліку годин праці.

Також працю можна назвати надурочних, якщо він виконується під час, що знаходиться за межами щоденної робочого дня. При цьому не важливо, виконується вона до початку робочого дня або після.

Кого не можна притягнути

До понаднормової роботи законодавство Російської Федерації, зокрема Трудовий кодекс не допускає осіб, таких як:

 • Жінки з терміном вагітності.
 • Працівники, які ще не досягли повного повноліття.
 • Співробітники, що працюють у шкідливих умовах, а також в умовах радіацією.

Закон дозволяє залучення до переробки осіб-інвалідів, жінок, у яких є маленькі діти у віці менше трьох років, але тільки за згодою, виконаного в письмовому вигляді цих груп осіб. У будь-якому випадку вони повинні бути поінформовані та ознайомлені під розпис з тим становищем, що вони мають повне право відмовитися від даного виду діяльності.

Також існує застереження, в якій мовиться про те, що дані групи осіб не можуть бути допущені до переробки, за умови, що якщо вона їм заборонена в зв’язку зі станом здоров’я, згідно з наявним висновком, отриманого в медичній установі.

як оплачується

Оплата понаднормової роботи по ТК РФ закріплена в ст.152.

Як відбувається оплата додатково відпрацьованих годин? Понаднормова робота оплачується за такими правилами: перші дві години виплачуються в полуторним, а наступні години – вже в подвійною ставкою.

Дані розрахунки складені за загальним правилом і в різних організаціях, при корпоративних нормах можуть бути більш високі ставки за понаднормову роботу. Вони повинні бути закріплені в нормативних локальних актах організації, наприклад, в колективному договорі. Також оплата може бути відображена в трудовому договорі.

Роботодавець не може оплачувати менш, ніж вказує трудове законодавство.

Більш детально питання оплати понаднормових годин, формули для розрахунку, а також приклади розрахунку оплати такої роботи при роботі на окладі, змінному графіку роботи, при підсумованому обліку робочого часу можна подивитися тут.

Порядок залучення – як оформити документально?

Для залучення співробітника до надурочних робіт слід правильно оформити необхідні документи, дотримуючись певний порядок. Відсутність необхідних документів і неправильно оформлення може спричинити за собою адміністративну відповідальність.

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата

В цілому можна виділити наступні кроки, які повинні бути зроблені роботодавцем при залученні працівника до додаткового праці:

Крок 1 Повідомити співробітнику необхідність попрацювати додатково – робиться за допомогою повідомлення. Якщо потрібно отримати згоду від працівника, то його можна відобразити в повідомленні.
крок 2 Переконатися, що працівник не має протипоказань за станом здоров’я
крок 3 Скласти наказ про понаднормову роботу і ознайомитися з ним притягається.
крок 4 Поставити відповідне позначення в табелі обліку робочого часу

Два основних документа – це письмову згоду працівника і наказ з боку роботодавця.

згода працівника

Згода працівника виражається по різному, можливі варіанти:

 1. пишеться заява в письмовому вигляді на ім’я роботодавця;
 2. ставиться відмітка про згоду в повідомленні працівника про необхідність попрацювати понаднормово.
 • У повідомленні повідомляється про притягнення до переробок, а також про необхідність отримання згоди від працівника.
 • Працівник завжди може відмовитися від понаднормової роботи, не маючи для себе за законом ніяких негативних або негативних для себе наслідків.
 • Але коли понаднормова робота не вимагає підтвердження працівника, що він згоден, досить тільки наказу роботодавця.

Як скласти наказ

Наказ на сьогоднішній день будь-якої закріпленої або уніфікованої форми не має, але в ньому обов’язково повинні бути вказані:

 • об’єктивна причина залучення;
 • моменту її початку;
 • відомості про документ, де є згода працівника.

Зразок наказу про притягнення до понаднормової роботи може виглядати так:

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата

Завантажити зразок наказу.

Позначення в табелі

Час, відпрацьований понаднормово, має обов’язково бути відображено в спеціальному табелі для обліку кількості робочого часу.

Для обліку може використовуватися табель за формою Т-12 або Т-13. Кожен понаднормовий час повинен бути внесений в табель для правильного розрахунку сумарно відпрацьованого часу і правильно оплати.

Позначення понаднормової роботи в табелі – код З або 04. Можна використовувати будь-який із зазначених позначень, поруч з кодом ставиться відповідна кількість годин.

Зразок заповнення табеля Т-12:

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата

Головне – пам’ятати, що понаднормова робота не повинна перевищувати 4 годин протягом двох поспіль днів і 120 годин за рік.

Поширені питання і відповіді

питання відповіді
Питання 1: Працівник в липні 2017 роки відпрацював 175 годин, обліковий період – місяць. Як розрахувати, скільки годин відпрацьовано понаднормово? Відповідь: Потрібно встановити, скільки годин складає нормальна тривалість за обліковий період для даного працівника. У липні при 40-годинне тижня 168 раб.час. Якщо все працівником в липні 2017 відпрацьовано 175, то різниця о 7 годині буде переробкою.
Питання 2: Переробка співробітник перевищила 120 годин за рік, чи покарають роботодавця? Відповідь: Відповідальність визначається ч.1 ст.5.27 КоАП РФ: на физ.лицо – від 1 до 5 тис., На організацію – від 30 до 50 тис.
При повторному порушенні штрафи більше: на физ.лицо від 10 до 20 тис., На організацію від 50 до 70 тис.
Питання 3: Чи можна залучити інваліда зі скороченим робочим тижнем (30год.) До понаднормової роботи? Відповідь: Ні, не можна. Інваліда можна залучити, якщо лікар не заборонив цього. Сам факт того, що для інваліда потрібно встановити скорочений робочий тиждень говорить про заборону на залучення до переробок.
Питання 4: При підсумованому обліку робочого часу встановлений період – квартал. Коли потрібно сплатити переробки? Відповідь: Оплата понаднормової роботи в такому випадку виконується по завершенню кварталу, коли з’явиться можливість розрахувати число годин переробки.
Питання 5: Чи можна залучити співробітника, зайнятого на шкідливих роботах до переробки (встановлено робочий тиждень в 36 годин)? Відповідь: Можна, якщо дотримуються умови з ст.99 ТК РФ. Працівник повинен письмово підтвердити свою згоду (якщо мова не йде про випадки з п.3 ст.99)
 1. Чи не знайшли в статті відповідь на Ваше питання?
 2. Отримайте інструкції, як вирішити саме Вашу проблему. Зателефонуйте прямо зараз:
 3. +7 (499) 490-27-62 – Москва – ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ
 4. +7 (812) 603-45-17 – Санкт-Петербург – ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ
 5. +8 (800) 500-27-29 доб.849 – Санкт-Петербург – ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ
 6. Задайте питання безкоштовно тут – якщо ви проживаєте в іншому регіоні.
 7. Це швидко і безкоштовно!

Порядок оформлення і оплати понаднормової роботи

З різних причин співробітникам підприємства доводиться іноді залишатися на роботі після завершення їх робочого дня або зміни і виконувати свої посадові інструкції.

Часто це пов’язано з аваріями або поломкою обладнання, зі здачею звітів різного характеру, виконання поставленого плану і т. Д.

ТК РФ визначає що таке понаднормові години, їх тривалість, а також порядок їх оплати.

Що вважається понаднормової роботою

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата

При цьому ця робота повинна проводитися з відома керівництва господарюючого суб’єкта. Якщо працівник приступить до неї без згоди керівництва, оплата понаднормової роботи йому може бути не здійснено.

Нею також можна вважати виконання за межами свого робочого дня посадових обов’язків, якщо у нього в трудовому контракті передбачений графік ненормованого дня.

Не відноситься до понаднормової робота, пов’язана з сумісництвом, коли співробітник виконує обов’язки, передбачені кількома посадовими інструкціями.

Відмінність понаднормових годин від ненормованого дня

Якщо працівникові контрактом встановлено ненормований графік, то у нього не буде понаднормових годин.

За своєю суттю робочий день не по нормі і понаднормова робота це одне і теж, тільки вони оплачуються і оформляються по-різному.

Ненормований день обов’язково закріплюється в укладається з співробітником в трудовому договорі. За нього працівникові покладаються додаткові відпустки, а також за погодженням з керівництвом компанії велика за розміром зарплата. Такий режим може бути встановлений тільки певним працівникам, і це потрібно фіксувати в локальних актах підприємства.

Робота на ненормований графіку не має нормативних обмежень, ТК РФ встановлює, що вона повинна носити нерегулярний характер і проводиться при необхідності. Ніяких більш обмежень не існує.

До понаднормової роботи може бути притягнутий будь-який працівник компанії, якщо він не належить до категорій, яким ця робота заборонена за законодавством. Умова про такому годиннику не включається в трудові контракти з працівником, порядок їх оплати передбачений положеннями з оплати праці та преміювання всередині компанії.

ТК РФ встановлює, що надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника певних норм.

Записка-розрахунок про надання відпустки (форма Т-60)

Чи потрібна згода працівника?

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата

Не потрібно отримання згоди в разі:

 • Аварій, катастроф – для недопущення їх або усунення їх наслідків;
 • Надзвичайні ситуації або оголошення воєнного стану;
 • Для проведення обов’язкових робіт громадського характеру з налагодження функціонування важливих інфраструктур (водопостачання, електропостачання, транспорт, зв’язок і т. Д.).

Керівництво компанії також може за допомогою згоди, отриманого в письмовому вигляді, залучити працівника до надурочних, якщо:

 • Змінний працівник не з’явився вчасно для забезпечення безперервності технологічного процесу;
 • Необхідно провести ремонт і відновлення виробничого обладнання (тимчасовий характер), щоб забезпечити роботу далі;
 • Для того, щоб завершити розпочату роботу, яка не може бути виконана на наступний день в рамках звичайного дня для забезпечення збереження майна, здоров’я і життя громадян.

ТК РФ також встановлює перелік працівників, яких не можна залучати до надурочних. До них відносяться:

 • Співробітниці, які очікують появу дітей;
 • Працівники, яким не виповнилося ще 18 років;
 • Працівників, які перебувають на навчанні за договором;
 • і інші громадяни, передбачені федеральними законами.

Крім цього, існують категорії працівників, яких можна залучати понаднормово з письмової згоди і дотриманням умов їх допущення (медичний висновок, повідомлення про можливість відмовитися і т. Д.).

В їх число входять працівники з інвалідністю, співробітниці з малолітніми дітьми (до 3 років), самотні батьки (діти до 5 років), працівники, що мають дітей-інвалідів або інших членів сім’ї, за якими здійснюється нагляд і т.д.

Понаднормова робота - порядок Залучення, облік і оплата Законодавство вимагає від керівництва фірми обов’язкового обліку часу понаднормових годин по кожному працівнику, з метою їх порівняння з діючими нормами і оплатою. Для цього використовується табель робочого часу, куди за допомогою літерного (С) або цифрового (04) коду заноситься дана інформація.

Згода працівника на понаднормову роботу

Норми закону про працю встановлюють тривалість понаднормової роботи за два дні не більше 4 годин, за рік – не більше 120 годин.

Звичайна тривалість тижні роботи становить 40 годин. Для деяких працівників ця норма знижується, наприклад, для інвалідів та неповнолітніх – 35 годин, для робіт з небезпечними і шкідливими факторами – 36 годин і т.д.

Адміністрація має право вибирати будь-який часовий період для обліку часу роботи (день, тиждень, місяць, квартал, рік), але при розрахунку норми, все одно, повинен враховуватися тижневий норматив.

При підрахунку фактично відпрацьованого часу годинник, які йдуть понад норму, вважаються понаднормові. При цьому потрібно обов’язково враховувати час відпустки, лікарняного, так як вони призводять до перерахунку норми в меншу сторону.

При підсумованому обліку робочого часу число понаднормових годин може бути виявлено тільки по завершенні облікового періоду (квартал, рік).

Це пов’язано з чинним графіком роботи працівників, згідно з яким в деяких місцях у нього може спостерігатися недоробка, а в інших переробка.

Тому якщо переробка в поточному місяці перекриває недопрацювання в попередньому, вона не є понаднормової.

Документальне оформлення сверхурочкі

Крок 1. Отримання згоди працівника на понаднормову роботу

У разі виробничої необхідності керівництво компанії запитує у працівника письмову згоду на збільшення його дня роботи або зміни. Найкраще виписувати ці документи в двох примірниках, щоб на бланку роботодавця співробітник власноруч проставив або згода, або відмова.

Коли письмову згоду не потрібно, працівникові направляється лист з вимогою розпочати понаднормової роботи.

В необхідних випадках, крім цього, деяким працівникам направляється ще повідомлення, що сповіщає їх про право на відмову від даної роботи. Також кадрова служба повинна вивчити особиста справа на наявність медичного висновку про можливість притягнення працівника-інваліда до надурочних годин.

Крок 2. Складання наказу керівника

Після дотримання зазначених формальностей, директор компанії видає наказ про притягнення працівників до роботи понад норму.

Він може бути складений у вільній формі, але обов’язково повинен містити обгрунтування виробничої необхідності, перелік працівників, яких передбачається зайняти понаднормово, реквізити документів, які є підставою (службові або доповідні записки, згоду на притягнення і т. Д.).

З цим наказом працівникові потрібно ознайомитися, і на підтвердження цього факту поставити свою візу.

Далі відповідальна особа відображає відповідним кодом в табелі обліку часу роботи ці години. На підставі його бухгалтерія проводить нарахування та оплату понаднормових робіт.

Оплата понаднормової роботи

ТК РФ фіксує, що оплата понаднормових повинно здійснюватися не менше 1,5 рази за перші дві години, і 2 рази – за всі наступні години. Це означає, що Положенням по оплаті і іншими нормативними актами самого підприємства можуть бути передбачені й інші розміри, головне, щоб вони були більше встановленого мінімуму.

Увага!Крім цього, законодавство надає право працівнику, згідно з яким він може вибрати або підвищену оплату, або звичайну з наданням часу відпочинку додатково, але не менше відпрацьованих годин. Тому при повідомленні і отриманні згоди на понаднормову роботу, у співробітника бажано запросити вид їх компенсації в письмовій формі.

Також необхідно враховувати, що на підприємстві може діяти відрядна або окладная система оплати.

У цьому випадку для розрахунку береться не годинна тарифна ставка, а відрядна розцінка на вироблену продукцію, або відповідна частина окладу (тобто оклад поділений на нормативну тривалість робочого часу, виражену в годинах).

відповідальність роботодавця

 • Адміністрація з метою економії коштів може намагатися приховувати час понаднормових, а також залучати до цих робіт людей, яких не можна згідно із законодавством.
 • Часто керівництво стверджує, що у працівника встановлено особливий режим з ненормованим часом, однак, їм необхідно враховувати, що це повинно бути передбачено в трудовому контракті цього співробітника.
 • За порушення процедури притягнення працівника до надурочних робіт передбачена відповідальність роботодавця згідно КоАП за недотримання законодавства в галузі праці.

Важливо!Згідно КоАП на компанію можуть бути накладені штрафи від 30000 до 50000 рублів, а на її відповідальних осіб – від 1000 до 5000 рублів. При повторних випадках розмір санкцій істотно збільшується, а також можлива дискваліфікація посадових осіб господарюючого суб’єкта на період від 1 до 3 років.

Понаднормова робота: оформляємо й оплачуємо правильно

Понаднормова робота - порядок залучення, облік і оплата

Яку роботу можна вважати понаднормової? Кого не можна до неї залучати? Як довго вона може тривати? Коли письмовий дозвіл від співробітника необхідно, а в яких випадках можна обійтися без нього? Який порядок оплати понаднормової роботи? І як її оплачувати при підсумованому обліку робочого часу? Порушення порядку притягнення працівника до понаднормової роботи карається високим штрафом.

Ситуацій, коли співробітнику доводиться затримуватися на роботі, багато: потрібно закінчити незавершені справи, замінити відсутнього колегу або вчасно здати річний звіт. Що це: понаднормова робота, розширення зон обслуговування, збільшення обсягу роботи або ненормований робочий день? Ці поняття часто плутають. Втім, не дивно, адже, наприклад, і понаднормова робота, і ненормований робочий день відносяться до роботи за межами встановленої працівникові тривалості робочого часу. Розглянемо, що розуміється під понаднормової роботою, які гарантії і компенсації покладаються співробітникам, як оформити залучення до неї і, головне, як правильно розрахувати і сплатити таку роботу.

Яку роботу можна вважати понаднормової?

Понаднормової визнається робота, що відповідає наступним умовам (ч. 1 ст. 99 ТК РФ):

 • виконується з ініціативи роботодавця;
 • виходить за межі встановленої для працівника тривалості робочого часу – щоденної роботи (зміни).

Зверніть увагу на такий важливий факт: якщо співробітник затримується на роботі за власною ініціативою (причини для цього можуть бути будь-які: низька продуктивність праці, необхідність доробити особисті справи і т.д.

), Така робота не враховується і не оплачується як понаднормова. Подібну думку озвучено в листі Роструда від 18.03.2008 № 658-6-0.

Також не визнається понаднормової роботою виконання трудових обов’язків в рамках ненормованого робочого дня.

Якщо в організації прийнятий підсумований облік робочого часу, то понаднормової вважається робота, встановлена ​​понад нормальне число робочих годин за обліковий період.

Тому роботодавцю дуже важливо визначити в правилах внутрішнього трудового розпорядку обліковий період (місяць, квартал або інший період до року).

Це необхідно для правильного підрахунку годин, відпрацьованих працівником понаднормово (ст. 104 ТК РФ).

Майте на увазі, що залучення до понаднормової роботи не повинно носити систематичного характеру, воно може відбуватися епізодично в певних випадках (лист Роструда від 07.06.2008 № 1316-6-1).

Тривалість понаднормової роботи

Нормальна тривалість робочого часу становить 40 годин на тиждень (ст. 91 ТК РФ). У свою чергу, тривалість понаднормової роботи не повинна перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік (ч. 6 ст. 99 ТК РФ).

Для цього роботодавець зобов’язаний забезпечити точний облік тривалості понаднормової роботи кожного працівника. Час, відпрацьований співробітником понаднормово, має відображатися в табелі обліку робочого часу (наприклад, за формою № Т-12 (№ Т-13), затвердженої наказом Мінстату України від 05.01.2004 № 1).

Понаднормові години в табелі потрібно відзначити літерним кодом «С» або цифровим «04», під яким вказується кількість годин переробки.

Разом з тим для деяких категорій працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу, яка для них є нормальною (ст. 92 ТК РФ). До таких відносяться, зокрема:

 1. неповнолітні працівники – від 24 до 35 годин на тиждень, залежно від віку;
 2. інваліди I або II групи – не більше 35 годин на тиждень;
 3. працівники, умови праці на робочих місцях яких за результатами спеціальної оцінки умов праці віднесені до шкідливих умов праці 3-й або 4-го ступеня або шкідливим впливам праці, – не більше 36 годин на тиждень;
 4. жінки, які працюють в районах Крайньої Півночі (ст. 320 ТК РФ);
 5. педагоги (ст. 333 ТК РФ);
 6. медпрацівники (ст. 350 ТК РФ).

Тобто для даних категорій працівників понаднормової буде вважатися робота, що перевищує встановлену для них скорочену тривалість робочого часу (щоденної роботи, зміни).

Крім того, норми, що стосуються понаднормової роботи, поширюються як на працівників за основним місцем роботи, так і на сумісників.

Кого можна залучати до понаднормової роботи?

Зверніть увагу на цей досить важливий момент. Не допускається залучати до надурочних робіт наступні категорії працівників:

 1. вагітних жінок (ч. 5 ст. 99 ТК РФ);
 2. осіб у віці до 18 років, за винятком:
 • окремих категорій творчих працівників (ст. 268 ТК РФ). Їх перелік затверджений постановою Уряду РФ від 28.04.2007 № 252 «Про затвердження переліку професій і посад творчих працівників засобів масової інформації, організацій кінематографії, теле- і відеос’емочних колективів, театрів, театральних і концертних організацій, цирків та інших осіб, які беруть участь у створенні і (або) виконанні (експонуванні) творів, особливості трудової діяльності яких встановлені Трудовим кодексом Російської Федерації »,
 • спортсменів, якщо колективним або трудовим договором, угодами, локальними нормативними актами встановлені випадки та порядок залучення до понаднормової роботи (ч. 3 ст. 348.8 ТК РФ);

3. працівників в період дії учнівського договору (ч. 3 ст. 203 ТК РФ);

66 (27.2). Понаднормова робота, поняття, випадки, порядок залучення та компенсація

понаднормова
робота
– робота, виконувана працівником з
ініціативи роботодавця за межами
встановленої для працівника
тривалості робочого часу
(Щоденної роботи (зміни), при підсумованому
обліку робочого часу – понад нормальне
числа робочих годин за обліковий період)
(Ч.1 ст.99 ТК).

залучення
роботодавцем працівника до понаднормової
роботі з його письмової згоди (ч.2
ст.99 ТК):

 • 1)
  при
  необхідності виконати (закінчити)
  розпочату роботу, яка внаслідок
  затримки не була виконана протягом
  робочого часу
  (Якщо її невиконання може спричинити
  псування або загибель майна роботодавця
  (В тому числі майна третіх осіб,
  що знаходиться у роботодавця, за яке
  він несе відповідальність), державного
  або муніципального майна або
  створити загрозу життю та здоров’ю людей);
 • 2)
  при
  виробництві тимчасових робіт з ремонту
  і відновлення механізмів або
  споруд
  (У випадках, коли їх несправність може
  стати причиною припинення роботи для
  значного числа працівників);
 • 3)
  для
  продовження роботи при нез’явленні
  працівника
  (Якщо робота не допускає перерви)
  (Роботодавець зобов’язаний вжити заходів щодо
  заміни змінника іншим працівником).

залучення
роботодавцем працівника до понаднормової
роботі без його згоди (ч.3 ст.99 ТК):

 1. 1)
  при
  проведенні робіт, необхідних для
  запобігання катастрофи, виробничої
  аварії або усунення їх наслідків
  або наслідків стихійного лиха;
 2. 2)
  при
  виробництві суспільно необхідних
  робіт з усунення непередбачених
  обставин ,, що порушують нормальне
  функціонування систем водопостачання,
  газопостачання, опалення, освітлення,
  каналізації, транспорту, зв’язку;
 3. 3)
  при
  виконанні робіт, необхідність
  яких обумовлена введенням
  надзвичайного або воєнного стану,
  а також невідкладних робіт в умовах
  надзвичайних обставин
  (В разі лиха або загрози лиха
  і в інших випадках, що ставлять під загрозу
  життя або нормальні життєві умови
  населення).

В
інших випадках залучення до понаднормової
роботі допускається
з письмової згоди працівника і з
урахуванням думки виборного органу первинної
профспілкової організації (ч.3 ст.99 ТК).

Чи не
допускається залучення до понаднормової
роботі вагітних жінок; працівників
до 18 років
(Тільки з письмової згоди і при
умови, що це не заборонено станом
здоров’я – жінки з дітьми до 3 років;
інваліди) (ч.4 ст.99 ТК).

тривалість
понаднормової роботи не повинна перевищувати
для працівника
(4 годин протягом 2 днів підряд і 120 годин
в рік) (ч.5 ст.99 ТК).

роботодавець
зобов’язаний забезпечити точний облік
тривалості надстрокової роботи
кожного працівника (ч.6 ст.99 ТК).

понаднормова
робота оплачується за перші 2 години
роботи не менше ніж в 1,5-ном розмірі
(За наступні години – не менш ніж в
подвійному) (конкретні розміри можуть
визначатися колективним договором,
локальним НА, ТРД; за бажанням працівника
може компенсуватися наданням
додаткового часу відпочинку, але не
менше часу, відпрацьованого понаднормово)
(Ст.152 ТК).

Понаднормова робота: 3 ради щодо оформлення

У статті ми розглянемо, що розуміється під понаднормової роботою, які гарантії і компенсації покладаються співробітникам, як оформити залучення до неї і, головне, як правильно розрахувати і сплатити таку роботу.

Всі вебінари з кадрового обліку для бухгалтера

Вчимося правильно оформляти трудові відносини від прийому до звільнення

Подивитися

Понаднормова робота відповідає умовам: (ч. 1 ст. 99 ТК РФ):

 • виконується з ініціативи роботодавця;
 • вона виходить за межі встановленої для працівника тривалості робочого часу – щоденної роботи (зміни).

Якщо співробітник затримується на роботі за власною ініціативою, така робота не вважається і не оплачується як понаднормова (Лист Роструда від 18.03.2008 № 658-6-0).

Також не визнається понаднормової роботою виконання трудових обов’язків в рамках ненормованого робочого дня.

Якщо в організації прийнятий підсумований облік робочого часу, то в цьому випадку, понаднормової вважається робота, встановлена ​​понад нормальне число робочих годин за обліковий період.

Роботодавцю необхідно визначити в правилах внутрішнього трудового розпорядку обліковий період (місяць, квартал або інший період до року).

Це необхідно для правильного підрахунку годин, відпрацьованих працівником понаднормово (ст. 104 ТК РФ).

Залучення до понаднормової роботи не повинно носити систематичного характеру, воно може відбуватися епізодично в певних випадках (лист Роструда від 07.06.2008 № 1316-6-1).

Тривалість понаднормової роботи

Нормальна тривалість робочого часу – 40 годин на тиждень (ст. 91 ТК РФ). Тривалість понаднормової роботи не повинна перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік (ч. 6 ст. 99 ТК РФ).

Порада перша: час, відпрацьований працівником понаднормово відобразіть в табелі обліку робочого часу (наприклад, за формою N Т-12 або N Т-13, затвердженої Постановою Держкомстату Росії від 05.01.2004 N 1).

Обов’язок роботодавця – забезпечити точний облік тривалості понаднормової роботи кожного працівника.

Понаднормові години в табелі відзначте літерним кодом «С» або цифровим «04», під яким вказується кількість годин переробки.

Правда для деяких категорій працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу, яка для них є нормальною (ст. 92 ТК РФ). До них відносяться, зокрема:

 • неповнолітні працівники – від 24 до 35 годин на тиждень, залежно від віку;
 • інваліди I або II групи – не більше 35 годин на тиждень;
 • працівники, умови праці на робочих місцях яких за результатами спеціальної оцінки умов праці віднесені до шкідливих умов праці 3-й або 4-го ступеня або шкідливим впливам праці, – не більше 36 годин на тиждень;
 • жінки, які працюють в районах Крайньої Півночі (ст. 320 ТК РФ);
 • педагоги (ст. 333 ТК РФ);
 • медпрацівники (ст. 350 ТК РФ).

Тобто для даних категорій працівників понаднормової буде вважатися робота, що перевищує встановлену для них скорочену тривалість робочого часу (щоденної роботи, зміни).

Норми, що стосуються понаднормової роботи, поширюються як на працівників за основним місцем роботи, так і на сумісників.

Приклад 1. Бухгалтеру встановлено п’ятиденний робочий тиждень і восьмигодинний робочий день з 9.00 до 18.00 (з перервою на обід з 13.00 до 14.00). Керівник попросив бухгалтера затриматися до 20.00, щоб підготувати для нього звіт. Проміжок часу з 18.00 до 20.00 в цьому випадку є понаднормової роботою.

Приклад 2. Слюсар працює 5 днів на тиждень – з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00. Для усунення аварії його викликали на роботу в суботу з 10.00 до 20.00. Чи вважається це понаднормової роботою?

Ні, це вважається роботою у вихідний день і регулюється ст. 153 ТК РФ. Таким чином, якщо слюсар отримує оклад і відпрацював місячну норму робочого часу, то його робота у вихідний день повинна оплачуватися в розмірі не менше подвійної годинної ставки понад оклад (ч. 1 ст. 153 ТК РФ). Також не є понаднормової робота, виконувана в неробочі святкові дні.

Кого можна залучати до понаднормової роботи

Заборонено залучати до надурочних робіт наступних працівників:

 • вагітних жінок (ч. 5 ст. 99 ТК РФ);
 • осіб у віці до 18 років,

Виняток становлять:

 • окремі категорії творчих працівників (ст. 268 ТК РФ). Їх Перелік затверджений Постановою Уряду РФ від 28.04.2007 N 252;
 • спортсмени, якщо колективним або трудовим договором, угодами, локальними нормативними актами встановлені випадки та порядок залучення до понаднормової роботи (ч. 3 ст. 348.8 ТК РФ);
 • працівники в період дії учнівського договору (ч. 3 ст. 203 ТК РФ);
 • інші працівники (як правило, обмеження встановлюються за медичними протипоказаннями, наприклад, для осіб з активною формою туберкульозу – Постанова СНК СРСР від 05.01.1943 N 15; водіїв, допущених до керування транспортним засобом у вигляді виключення у зв’язку з особливим станом здоров’я, – Санітарні правила з гігієни праці водіїв автомобілів, затверджені Міністерством охорони здоров’я СРСР 05.05.1988 N 4616-88).

Крім того, для деяких категорій працівників передбачено особливий порядок залучення до надурочних робіт. Роботодавець зобов’язаний:

 • отримати письмову згоду працівника;
 • переконатися у відсутності медичних протипоказань;
 • ознайомити працівників під розпис з правом відмовитися від виконання понаднормової роботи.

До таких працівників відносяться (ч. 5 ст. 99, ст. 259, ст. 264 ТК РФ):

 • інваліди;
 • жінки, які мають дітей віком до трьох років;
 • матерів і батьків, які виховують без чоловіка (дружини) дітей у віці до п’яти років;
 • працівники, що мають дітей-інвалідів;
 • працівники, які здійснюють догляд за хворими членами їх сімей відповідно до медичного висновку;
 • опікуни (піклувальники) неповнолітніх.

Залучення до понаднормової роботи за згодою працівника і без його згоди

За розпорядженням роботодавця працівника без його згоди можна залучити до понаднормової роботи: (ч. 3 ст. 99 ТК РФ):

 • для запобігання катастрофи, виробничої аварії, усунення їх наслідків;
 • виробничої аварії або ліквідації їх наслідків;
 • для усунення обставин, через які не функціонують централізовані системи водо-, тепло- та газопостачання, транспорту і зв’язку;
 • в разі введення надзвичайного або воєнного стану і в інших екстрених випадках, які загрожують населенню (пожежі, повені та ін.).

Для залучення до роботи за зазначеними підставами згоди профспілкової організації, оскільки дані обставини є надзвичайними. За відмову від виконання такої роботи складається відповідний акт, а працівник притягується до дисциплінарної відповідальності.

З письмової згоди працівника можна притягнути до понаднормової роботи в наступних випадках (ч. 2 ст. 99 ТК РФ):

 • при необхідності виконати (закінчити) почату роботу, яка внаслідок непередбаченої затримки з технічних умов виробництва не могла бути виконана (закінчена) протягом встановленої для працівника тривалості робочого часу, якщо невиконання цієї роботи може призвести до псування або загибель майна роботодавця або створити загрозу життю і здоров’ю людей;
 • при тимчасових роботах по ремонту і відновлення механізмів або споруджень у тих випадках, коли їх несправність може стати причиною припинення роботи для багатьох працівників;
 • для продовження роботи при нез’явленні працівника, якщо робота не допускає перерви.

Роботодавець зобов’язаний ознайомити під розпис деякі категорії працівників з правом відмовитися від такої роботи. В Ухвалі від 14.11.2006 у справі N 4-В06-31 Верховний Суд РФ вказав, що ст. 371 ТК РФ передбачено обов’язок прийняття роботодавцем рішень з урахуванням думки відповідного профспілкового органу, навіть, якщо він не є членом профспілки.

Порада друга: усні домовленості можуть привести до непотрібних суперечок. Щоб цього уникнути, дотримуйтеся позиції, що всі угоди «працівник – роботодавець» оформляються в документарному вигляді. Видайте наказ про притягнення до понаднормової роботи і ознайомте з ним працівника.

Уніфікована форма такого наказу не затверджена, тому роботодавець має право розробити її самостійно.

У наказі вкажіть причину залучення працівника до понаднормової роботи, дату початку роботи, прізвище, ім’я, по батькові працівника, його посада і реквізити документа, в якому працівник висловив згоду на залучення до такої роботи.

Порада третя: якщо колективним договором або іншим локальним нормативним актом встановлено розмір додаткової доплати, то вкажіть цю суму в наказі. Сума може також визначатися угодою сторін.

Понаднормова робота може компенсуватися підвищеним розміром оплати праці або додатковим часом відпочинку за бажанням працівника (ст. 152 ТК РФ). Якщо працівник визначився з формою компенсації, цей пункт теж включите до наказу. З наказом працівника ознайомте під розпис.

До речі, законодавство не зобов’язує роботодавця надавати додатковий відпочинок у зручний для працівника час. Однак, сторони завжди можуть домовитися.

Додатковий час відпочинку

За бажанням працівника оплату за залучення до понаднормової роботи можна замінити на надання додаткового часу відпочинку. Якої тривалості має бути цей відпочинок?

Час відпочинку не може бути менше за тривалістю, ніж час, відпрацьований понаднормово (152 ТК РФ). Таким чином, якщо працівник відпрацював понаднормово чотири години, то додатковий час відпочинку, що надається йому в якості компенсації, повинна становити не менше чотирьох годин. Понаднормова робота в такому випадку оплачується в одинарному розмірі.

Додатковий час відпочинку ніяк не оплачується і надається на підставі наказу (розпорядження) роботодавця, з яким працівника потрібно ознайомити під розпис. До речі, це не обов’язково можуть бути день або зміна. Як показує практика, в залежності від обсягу переробки це можуть бути і годину, і кілька годин.

Якщо працівнику надано цілий день відпочинку, то в табелі обліку робочого часу його слід відобразити літерним кодом «НВ» або цифровим кодом «28» – як додатковий вихідний день без збереження заробітної плати (Постанова Держкомстату Росії від 05.01.2004 N 1).

А ось ситуація, коли наданий час відпочинку вимірюється не днями, а годинами або хвилинами, Постановою не передбачено і відповідний код відсутній.

Можна вказати в табелі тільки фактично відпрацьований за день час або самостійно розробити позначення для такого випадку і закріпити його в локальному нормативному акті.

Основні моменти, пов’язані зі надурочними роботами:

 • запитуйте письмову згоду працівників і думка виборного органу первинної профспілкової організації;
 • перевіряйте, чи не протипоказана чи за медичним висновком залучаються співробітникам робота понаднормово;
 • компенсуйте роботу понад нормальну тривалість робочого часу;
 • Відобразіть в колективному договорі або іншому локальному нормативному акті порядок залучення працівників до понаднормової роботи, надання додаткових днів відпочинку і механізм розрахунку грошової компенсації переробки (наприклад, чи буде підвищена оплата понаднормових включати преміальні виплати);
 • заведіть журнал обліку понаднормових робіт і з його допомогою відстежуйте, щоб працівники не переробляли понад 120 годин на рік.

При порушенні порядку притягнення працівника до понаднормової роботи роботодавець несе відповідальність згідно ч. 1 ст. 5.27 КоАП РФ – це штраф від 30 000 до 50 000 рублів, а посадова особа, яка допустила порушення, – на суму від 1 000 до 5 000 рублів. У разі вчинення аналогічного порушення повторно – за ч. 4 ст. 5.27 КоАП РФ.

 • Читайте інші матеріали з кадрового обліку:
 • Надання відгулу співробітнику: як оформити та розрахувати
 • Розрахунок компенсації за невикористану відпустку при звільненні
 • Надання навчальної відпустки працівнику: 5 правил для бухгалтера

Всі вебінари з кадрового обліку для бухгалтера – вчимося грамотно оформляти трудові відносини від прийому до звільнення.

Порядок оплати понаднормових робіт

Тривалість переробок не повинна перевищувати для кожного працюючого 120 годин на рік і чотирьох годин протягом двох днів підряд. Це обмеження стосується роботи за основним місцем роботи. З годинами роботи за сумісництвом ці години не сумуються.

Щогодини після кінця робочого дня повинен бути врахований і оформлений як понаднормовий. Оформлення Перше, що потрібно зробити роботодавцю, – отримати від працівника згоду на роботу понаднормово. Складається воно в довільній формі. Далі необхідно видати наказ про понаднормову роботу.

Уніфікованої форми цього наказу немає, тому роботодавець її становить самостійно.

Регламентує оплату за додаткові години стаття 152 ТК РФ. Винагорода може бути встановлено не менше полуторної або подвійного розміру. Слід зазначити, в півтора рази більше належить працівникам за перші дві години такої роботи, далі оплата збільшується до подвійного тарифу.

Як правило, дані виплати обумовлюються в трудовому договорі. Пов’язані з ними питання обговорюються також у локальних нормативних актах підприємства.

Якщо облік робочого часу розраховується за традиційною системою, то час переробки встановлюється щодня. Два перших години подібної роботи повинні бути оплачені в кінці кожного робочого дня в півтора разу.

Законодавець не встановив, яким чином має відбуватися нарахування коштів за понаднормову діяльність. У зв’язку з цим, роботодавцям доводиться вдаватися до статті 153 ТК РФ, яка регламентує роботу в свята і вихідні дні.

Так, виплата встановлюється в залежності від окладу, а точніше не менше його полуторного розміру. При відрядній оплаті праці сума виплати розраховується залежно від тарифу, але також не менше його полуторного еквівалента.

На сьогоднішній день не існує єдиного алгоритму для розрахунку годинної ставки з окладу, тому кожен роботодавець самостійно визначає даний показник зручним йому способом. Зазвичай порядок розрахунку встановлюється в колективному договорі або ж в будь-якому іншому локальному нормативному акті підприємства.

Так, годинну ставку можна встановити, якщо розділити оклад на середньомісячну кількість робочих годин у відповідному календарному році в залежності від того, яка тривалість робочого тижня.

приклад

Працівникові встановлено оклад у розмірі 30 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Також в залежності від кількості проданого товару йому щомісяця покладена премія в розмірі 50% від його окладу. Плюс до цього 10 000 рублів йому приносить поєднується посаду керівника відділу продажів.

Положення про оплату праці підприємства встановлює розрахунок годинної ставки для оплати місяців, які були відпрацьовані частково, а також визначає розмір компенсації, обчислюючи її шляхом ділення окладу на середньомісячну норму робочого часу.

Так, у вересні співробітник відпрацював 184 години, що є середньомісячної нормою, при цьому у нього виникло право на отримання премії. Також його 2 рази залучали до понаднормової роботи протягом 4 годин. Таким чином, йому повинні бути нараховані наступні виплати:

 • Оклад – 30 000 тис. Руб.
 • Премія – 15 000 тис. Руб.
 • Доплата, встановлена ​​за суміщення посад – 10 000 тис. Руб.
 • Виплата за додаткову роботу – 2282 рубля (30 000/184 * 4 * 1,5 30 000/184 * 4 * 2).

Оплата праці при роботі понаднормово

Згідно зі статтею 99 ТК РФ, вихід на робоче місце можливий за письмовою згодою підлеглого і без нього.

Частина 2 статті вказує, що працівник може вийти в позаурочний час, давши письмову згоду, коли:

 • Належить виконати ту роботу, яка внаслідок технічного збою не могла бути виконана в робочий час. При цьому її невиконання спричинить псування, в деяких випадках загибель майна, а також створить загрозу для життя громадян.
 • Невиконання робіт в термін може привести до припинення трудових функцій великого числа співробітників організації. В даному випадку мова йде про проведення тимчасових робіт, необхідних для відновлення працездатності будь-якого комплексу.
 • Необхідно замінити працівника, якщо робота, яку він виконує, по регламенту не передбачає перерву.

Згода не буде потрібно:

 • При виконанні робіт, спрямованих на відновлення працездатності після впливу стихії або катастроф.
 • При виконанні робіт, які відносяться до суспільно необхідним.

Стаття 99 ТК РФ встановлює тривалість часу, який можна відпрацювати понаднормово. Незалежно від посади воно не повинно становити більше 4 годин на добу і 120 годин щорічно. Зазначена норма розрахована на два періоди.

Що собою являє гнучкий режим робочого часу – читайте в цій статті.

Як отримати додаткову відпустку за ненормований робочий день – дивіться тут.

Нормальна тривалість робочого часу за I квартал поточного року (57 робочих днів по виробничому календарем і скорочення робочого часу на 1 годину в двох передсвяткових днях) складе: 40 ч: 5 дн. × 57 дн.

– 2 ч = 454 ч. Припустимо, що праця Іванова оплачується виходячи з годинної тарифної ставки – 225 руб. / Год. У I кварталі він відпрацював 462 години (в тому числі 8 годин понаднормово). За понаднормову роботу йому покладена доплата в сумі: 225 руб.

/ Ч × 2 ч × 1,5 225 руб. / Год × 6 ч × 2 = 3375 руб. За I квартал йому буде нарахована заробітна плата в загальній сумі: 225 руб. / Год × 454 ч 3375 руб. = 105 525 руб. Трудовий кодекс не встановлює порядок оплати понаднормової праці працівників-відрядників.

Здача СЗВ-М на директора-засновника: ПФР визначився Пенсійний фонд нарешті поставив крапку в суперечках про необхідність представляти форму СЗВ-М щодо керівника-єдиного засновника. Так ось, на таких осіб потрібно здавати і СЗВ-М, і СЗВ-СТАЖ!