Позичкова заборгованість – що це, формування, рахунок і погашення

0
90

З кредитами стикалося, мабуть, більше половини працездатного населення країни. При оформленні позики у банку клієнт відшкодовує не тільки суму кредиту, але і відсотки, що нараховуються, а в разі прострочення – штраф і пені. Деякі позичальники не знайомі з поняттям позичкової заборгованості і правилами її формування.

визначення

Позичкова заборгованість – це видана позичальникові згідно з умовами кредитного договору сума, яка не була повернута назад кредитної організації. Заборгованість щомісяця зменшується за умови погашення встановлених платежів в призначені терміни. Сума боргу може збільшуватися за рахунок штрафів і пені, нарахованих у разі прострочення платежів.

Формування позичкової заборгованості негативно позначається на кредитну історію позичальника. Оформлення ще одного кредиту може бути сильно ускладнено несвоєчасними оплатами, таким стає приводом для відмови у підвищених відсотків.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

види

Позичкова заборгованість класифікується за термінами на два види – термінову і прострочену. Термін погашення боргу за першою категорією ще не настав, по другий – уже закінчився.

Прострочені заборгованості поділяються на три види:

 1. Очікувані позичкові заборгованості – це кредити, забезпеченням яких виступає застава або поручительство третьої особи. Для банківської організації даний варіант є найбільш оптимальним, оскільки володіє високою ймовірністю повернення грошових коштів. У разі прострочення виплат у позичальника вилучається заставу або фахівці банку звертаються до поручителя.
 2. Сумнівна позичкова заборгованість – це кредити без забезпечення. У ролі позичальника може виступати як фізична, так і юридична особа.
 3. Безнадійна. Позика, стягнути який банк не може навіть після звернення до колекторів. Заборгованість по закінченні строку позовної давності списується – подібні ризики закладені кредитною організацією в процентах по кредиту. Безнадійна позичкова заборгованість – це борг, визнається таким при відсутності у позичальника офіційної роботи, майна, яке можуть вилучити за борги, і поповнюється регулярно банківського рахунку.

На балансі банку борг зберігається протягом п’яти років. Багато кредитні організації списують заборгованість раніше покладеного терміну, оскільки факт їх наявності негативно позначається на репутації і звітності компанії.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

форми заборгованості

Під чистою позичкової заборгованістю на увазі борг позичальника перед кредиторами без пені та відсотків. До чистої заборгованості при простроченні кредиту додаються пені, які збільшують початкову суму.

Банки в більшості випадків одночасно нараховують і річну ставку, і пені на прострочену заборгованість. Їх максимальна величина не може перевищувати 20% річних. При іншому варіанті кредитор щодня нараховує тільки пені в розмірі 0,1%.

По термінах виплат заборгованості діляться на три категорії:

 1. Поточна. Підрозділяється на два типи – з відсутніми простроченими відсотками і з простроченням менше п’яти діб.
 2. Переоформлена. Заборгованість може бути переоформлена відповідно до обставин. Це можна зробити двічі без внесення змін до умов договору. Переоформити угоду з внесенням змін пропонується одноразово.
 3. Прострочена. Враховується прострочення тільки по основній заборгованості. Вона, як правило, поділяється на кілька типів за встановленими часовими періодами: до 5 днів; від 6 до 30 днів; від 31 до 180 днів; від 180 і більше днів.

Кредитна організація має право на списання заборгованості тільки через три роки – даний термін регламентований на законодавчому рівні.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

позичковий рахунок

При оформленні кредиту на кожного позичальника відкривається позичковий рахунок. Він відкривається після того, як будуть підписані умови договору, в яких обумовлюється повернення повної суми і нарахованих відсотків.

Позичковий рахунок призначений для контролю операцій, що проводяться по кредиту позичальника:

 • Невиплачені відсотки.
 • Щомісячні кредитні платежі.
 • Переплати за договором.
 • Величина простроченої суми.
 • Можливість дострокового погашення.

Банк зараховує повну суму кредиту на позичковий рахунок, відповідно, він відбивається по дебету. Сума включає не тільки чисту заборгованість, а й нараховуються по ній відсотки. Всі платежі, що здійснюються позичальником, відображаються на кредитному рахунку.

Позичковий рахунок ділиться на кілька категорій:

 1. Простий. Рахунок, що відкривається для разової угоди. Фінансові організації вдаються до даного варіанту для оформлення споживчих і автомобільних кредитів.
 2. Спеціальний. Рахунок, що потребується для регулярної видачі позичальникові грошових коштів. На практиці його відкривають для кредитних карт. Клієнт може здійснювати будь-які операції до тих пір, поки не закінчиться термін дії карти. Банки надають сумлінним платникам можливість збільшення ліміту кредитної картки.
 3. Контокорентний. Активно-пасивний рахунок, що поєднує позичковий і розрахунковий рахунки. Даним варіантом можуть користуватися тільки юридичні особи. Виручка відображається за кредитом контокорентного рахунку, за дебетом – виплати в бюджет, видані зарплати, суми, перераховані на рахунки постачальників, і виплати по кредитах.

Оформлення позичкового рахунку

Позичковий рахунок оформляється згідно певним вимогам:

 • Підставою для його відкриття виступає кредитний договір, складений на ім’я позичальника.
 • Для фізичних осіб послуга повністю безкоштовна.
 • Відкриття і ведення позикового рахунку є платною послугою для юридичних осіб.

Один клієнт може відкрити кілька позичкових рахунків, кожен з яких відповідає певному кредиту. Послуга оформлення рахунків не вважається самостійною, оскільки спрямована на контроль операцій, що проводяться по кредиту.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

списання заборгованості

Діяльність кредитних організацій спрямована на отримання максимального прибутку з мінімальними власними ризиками. Ретельна перевірка клієнтів банком не виключає фінансових ризиків.

Прострочення за кредитами в більшості випадків відбуваються не навмисне; основною причиною є фінансові складності у позичальника, з огляду на які він не може своєчасно внести платежі. Часто можна зіткнутися з ситуаціями, в яких прострочення тривають протягом тривалого часу, але банк не має можливості для стягнення боргу.

Кредитна організація забезпечує власну безпеку від фінансових ризиків за допомогою створення резерву по позичкової заборгованості. Його використовують для списання боргів непорядних клієнтів. Для виконання даної процедури необхідно дотримуватися кількох умов:

 • Закінчення трирічного строку позовної давності.
 • Невелика сума кредиту.
 • Смерть боржника при відсутності у нього спадкоємців.
 • Позичальник офіційно визнаний банкрутом.

Успішно позбутися заборгованостей оголошення себе банкрутом не дозволяє. Протягом п’яти років контролюються списані боргові зобов’язання. Протягом всього терміну банк відстежує платоспроможність клієнта. Борги з позичальника в разі поліпшення його фінансового становища стягуються через суд.

Після звернення банку до суду з позовною заявою позичальник зобов’язаний виплачувати не тільки основну суму боргу, але і нараховані за час прострочення пені, відсотки і судові витрати. Для боржника в судових розглядах криється перевага – сума боргу може бути офіційно зменшена за рахунок зниження коефіцієнта позичкової заборгованості.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Погашення боргу

Умови погашення боргу передбачені складеним кредитним договором. Щомісячні платежі по кредиту можуть бути двох видів: аннуїтетнимі і диференційованими.

Диференційовані платежі – пропорційно зменшуються суми. Найбільші платежі припадають на першу чверть терміну, найменші – на останню. Щомісяця загальна сума кредиту знижується на певну величину, а відсотки нараховуються на залишок. Різниця в сумі платежів складається через нарахування відсотків.

Ануїтетні платежі однакові протягом усього терміну кредитування. Пропорції їх різні: на початку терміну виплат на відсотки припадає велика частина щомісячного платежу, проте до кінця терміну основна частина платежів припадає на погашення основної частини заборгованості.

способи погашення

Позичальники, як правило, не цікавляться методами формування позичкової заборгованості і погашення платежів, в тому числі і відмінностями в системі оплати, незважаючи на те, що більш вигідними, як правило, є диференціальні платежі.

При диференціальної системі перші щомісячні платежі по оформленим кредиту максимального розміру, але не перевищують половини доходу позичальника, що зазначено в законах.

Однак при цьому банк надає обмежену суму, що часто невигідно для обох сторін.

Передбачається як готівковий, так і безготівковий спосіб погашення платежів. У більшості банків споживчі кредити перераховуються на карту, на яку клієнт, в свою чергу, зараховує щомісячний платіж, списання якого здійснюється автоматично у встановлені терміни.

Борг за кредитним договором може списуватися як повністю, так і частково. Другий випадок має на увазі перерахунок щомісячного платежу. Довгострокове погашення вимагає оформлення заяви в банку. Деякі види позик, позичкових і прирівняних до них заборгованостей можуть бути погашені достроково тільки після певного часового проміжку – наприклад, через півроку після укладення договору.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

коефіцієнт покриття

Для фінансових організацій важлива прибуток. Поставлена ​​мета досягається різними способами, одним з яких є формування резервів на можливі втрати позичкової заборгованості. Банки можуть вдаватися до обчислення коефіцієнта покриття боргу.

Процедура розрахунку коефіцієнта виконується для кількох цілей:

 • Забезпечення стійкості компанії.
 • Зведення до нуля ризиків.
 • Запобігання банкрутства.
 • Складання об’єктивної картини ситуації, що склалася.

Показники, зазначені в бізнес-плані, беруться за основу при розрахунку коефіцієнта. Обчислення здійснюються за формулою:

Коефіцієнт = 1 + (сальдо грошового потоку / позичкові заборгованості).

Сальдо грошового потоку визначається як різниця потоку і відтоку коштів.

Оптимальним значенням розрахованого коефіцієнта є показник, що перевищує 1,15: у компанії можуть бути вільні кошти, які не спрямовані на погашення кредиту.

Якщо вирахуваний показник менш кредиту, то організація не має коштів в обсязі, достатньому для виплати заборгованості, відповідно, банк несе певні ризики при видачі їй кредиту.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Довідка про відсутність позикової заборгованості

Відсутність заборгованості підтверджується довідкою про погашення кредиту. Документ оформляється банком і необхідний для отримання позики в іншій кредитній організації. Інформація про погашеної позикою може не надійти вчасно в бюро кредитних історій, що може привести до проблем для позичальника при оформленні нового кредиту.

Довідка про позичкової заборгованості може знадобитися при купівлі або продажу нерухомості. Документ підтверджує, що на дане майно відсутнє обтяження. Довідку видає банк в будь-який час. Порядок оформлення документа встановлюється індивідуально для кожної організації.

У довідці містяться наступні дані:

 • Дата оформлення.
 • Вихідний номер.
 • П.І.Б. і паспортні дані клієнта.
 • Юридична адреса кредитної організації.
 • Дата укладення договору і його номер.
 • Сума позики.
 • Підпис банківського співробітника.
 • Друк кредитної організації.
 • Дата погашення заборгованості.

У більшості банків процедура оформлення довідки платна: ціна документа рідко перевищує 350 рублів. За терміновість може знадобитися додаткова плата.

Довідку бажано отримувати в день погашення кредиту, оскільки це дозволяє переконатися у відсутності простроченої позичкової заборгованості і виконанні клієнтом своїх обов’язків. Письмовий запит банку направляється в разі його відмови у видачі документа, при цьому організація повинна прийняти заяву і проставити відповідну відмітку.

підсумки

З визначенням і особливостями позичкової заборгованості бажано ознайомитися всім, хто бажає оформити кредит в банку. Необхідно мати уявлення про всі нюанси процесу – подібна інформація може стати в нагоді в подальшому.

Що таке позичкова заборгованість банку

Сьогодні будь-яка людина уявляє собі, як оформити кредит в банку. Але при цьому мало хто знайомий з банківською термінологією, що супроводжує оформлення позикових коштів і користування ними. Наприклад, позичкова заборгованість – це одне з понять, з яким позичальникові доведеться зіткнутися при затримках у виплаті кредиту. Поговоримо докладніше про те, що воно означає.

значення терміна

Під словосполученням «позичкова заборгованість» розуміється сума грошових коштів, яка була отримана від кредитора позичальником (наприклад, клієнтом від банківської організації), але не повернута їм.

Така заборгованість утворюється відразу після підписання кредитного договору. Її розміри можуть скорочуватися, в разі, якщо клієнт вчасно вносить банку встановлені графіком платежі.

При виникненні прострочень до тіла СЗ також додаються пені і штрафи, встановлені в договорі.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Чистий позичкова заборгованість банку – це сума, обов’язкова позичальником до повернення, зазначена в договорі про отримання позики. У неї не входять суми пені та штрафів. Але саме її величина використовується для розрахунку штрафних санкцій при простроченнях виплат.

Класифікація заборгованостей

У банківській термінології існує три форми СЗ:

 • поточна;
 • переоформлена;
 • прострочена.

СЗ першого типу є у кожного клієнта, який взяв у банку кредитні кошти.

До даної категорії відносять не тільки акуратно виплачуються кредити, але і позики, за якими є затримка виплат до 5 діб.

Втім, допустимі терміни затримки можуть бути і іншими – їх встановлює сам банк і прописує в договорі. Наприклад, за кредитними картками допускається відстрочка сплати платежів до 50 днів.

До категорії переоформлених відносять заборгованості, піддані реструктуризації. До них же відносяться кредити, за якими позичальник скористався послугою «Кредитні канікули».

До простроченим відносять СЗ, за якими є затримки виплат. Причому, термін цих затримок повинен бути більше, ніж банк вказав в договорі для даного клієнта. Прострочені СЗ поділяються на три категорії:

 • очікувані – позики, забезпечені заставним майном, поручительством або іншими гарантіями;
 • сумнівні – позики без забезпечення;
 • безнадійні – борги, які кредитор не може вимагати навіть із залученням колекторів.

Крім того, прострочені заборгованості класифікуються за термінами існування. Їх поділяють на групи:

 • до 5 днів;
 • від 6 до 30 днів;
 • від 31 до 180 днів;
 • більше 180 днів.

Класифікація за давністю необхідна банківським організаціям, щоб не упустити момент списання СЗ. Стандартно, заборгованості на балансі банківської оргнаізаціі можуть зберігатися до 5 років.

Але більшість кредиторів воліють проводити процедуру списання після закінчення трирічного періоду. По-перше, такі борги не можна затребувати через суд.

По-друге, їх наявність на балансі псує репутацію фінансово-кредитної організації і не найкращим чином позначається на її показниках фінансової стабільності.

Інструменти для роботи з СЗ

Отже, ми розібралися, що таке позичкова заборгованість по кредиту. Тепер поговоримо про головне інструменту, що застосовується для роботи з нею – позиковому рахунку. Рахунок цього типу зводиться для кожного позичальника відразу після підписання ним кредитного договору. Основні цілі його закладу:

 • контроль щомісячних платежів за позикою;
 • відстеження розмірів заборгованості та переплати;
 • здійснення операцій дострокового погашення позики;
 • фіксація неоплачених відсотків і пені.

Як дізнатися заборгованість по кредиту

Як і у будь-якого рахунку, у позичкового є дебетова і кредитна частина. На дебеті відображається загальна сума позики, з урахуванням закладених договором відсотків та інших внесків, що є обов’язковими. Кредитна частина використовується для фіксації всіх операцій, що відносяться до повернення СЗ.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Позичкові рахунки поділяються на три типи:

 • прості – оформляються банком для одноразової угоди (видачі кредиту будь-якого типу);
 • спеціальні – використовуються для осіб, які регулярно користуються позиковими засобами (наприклад, для власників кредитних карт);
 • контокорентні – об’єднані з розрахунковим рахунком (доступні тільки для клієнтів в статусі юридичних осіб).

Незалежно від того, до якого типу належить позичковий рахунок, у нього є ряд особливостей, властивих тільки рахунках даної категорії.

 1. Позичковий рахунок може бути відкритий тільки на підставі договору про видачу кредиту.
 2. Кожен новий позику супроводжується закладом нового позичкового рахунку, на якому будуть фіксуватися параметри конкретної угоди.
 3. Для приватних клієнтів заклад такого рахунку є безкоштовною послугою.
 4. За позикового рахунку можуть проводитися тільки операції, пов’язані з кредитом, на підставі договору про який він був відкритий.

Як видно з перерахованих особливостей, відкриття позичкового рахунку не є самостійною послугою фінансово-кредитних організацій. Тобто вона не може бути надана окремо від оформлення кредиту.

погашення СЗ

Оскільки позичкова заборгованість по кредиту – це сума, яку позичальник повинен повернути банку, відповідно до умов кредитного договору, порядок повернення також прописується в даному документі. Кредитний договір може передбачати один з двох типів платежів для погашення боргу:

 • диференційовані – дедалі менші пропорційно терміну користування позиковими засобами;
 • аннуїтетниє – фіксовані на протязі всього терміну кредитування.

Позичкова заборгованість - що це, формування, рахунок і погашення

Частина банків надає позичальникові можливість вибрати тип платежу при укладенні договору. Деякі кредитні установи, в залежності від вибору, можуть змінити процентну ставку за позикою. Але найчастіше клієнтам за замовчуванням пропонується аннуїтетная система.

Також в кредитному договорі вказуються терміни і способи внесення грошових коштів на позичковий рахунок, прописується можливість дострокового погашення СЗ і порядок нарахування штрафних санкцій при простроченнях.

Якщо клієнт платити внески за позикою регулярно, йому не обов’язково контактувати з банком в процесі погашення СЗ. Внесення платежів можливо через пристрої самообслуговування або дистанційні сервіси.

При відступі від графіка візит в банк необхідний. У разі дострокового погашення СЗ, позичальникові необхідно буде дізнатися точну суму до погашення, а також написати заяву на достроковістю. В іншому випадку з грошових коштів, внесених на позичковий рахунок, банк спише тільки суму обов’язкового щомісячного платежу. Залишок грошей буде лежати на рахунку до наступного списання, як переплата.

Як вибити борг з людини

Тим, у кого утворилася прострочення виплат, також необхідно відвідати банк, щоб:

 • уточнити поточну суму СЗ, з усіма штрафними санкціями;
 • обговорити терміни і способи погашення;
 • при необхідності реструктуризувати борг.

Важливо! В обох випадках після закінчення всіх організаційних дії і списання банком внесеної на позичковий рахунок суми, варто отримати довідку про відсутність СЗ.

списання заборгованостей

Далеко не всі позичальники акуратно вносять платежі за взятими кредитами. В результаті їх борги зростають до таких розмірів, що погасити їх стає неможливо через невідповідного виплат фінансового стану клієнта. В цьому випадку СЗ переходить в категорію безнадійних.

Як вже було сказано вище, наявність безнадійних боргів на балансі банку є для нього проблемою. Тому періодично такі борги підлягають списанню. Для цього банк може використовувати один з двох механізмів:

 • списання боргу за рахунок власного резерву сумнівних заборгованостей;
 • списання через суд.

Застосування першого способу можливо тільки в тому випадку, якщо у банку є заздалегідь сформований резерв сумнівних боргів. Крім того, СЗ, для списання таким чином, повинна відповідати одній з таких вимог:

 • сума заборгованості мінімальна;
 • термін витребування боргу через суд закінчився;
 • позичальник помер, не залишивши після себе спадкоємців;
 • позичальник офіційно визнаний банкрутом.

При цьому позичальникові, який провів в відношенні себе процедуру банкрутства, слід розуміти, що його борги після цього не анулюються. Банк списує їх зі свого балансу на позабалансові рахунки.

Після цього протягом ще п’яти років кредитна організація відстежує фінансовий стан боржника. Якщо буде встановлена ​​його платоспроможність, банк має право вимагати повернення боргу.

Позичкова заборгованість - що це, формування, рахунок і погашення

Однак, списання СЗ з резервних коштів – це остання міра, до якої вдається кредитор. У загальному випадку робота з заборгованостями відбувається в наступному порядку:

 • виявлення СЗ по позикового рахунку клієнта;
 • оцінка кредитором можливих ризиків, розрахунок залишку СЗ;
 • проведення переговорів з неплатником, спільний пошук способів вирішення ситуації;
 • виїзні перевірки з метою встановлення фінансового становища позичальника;
 • висування вимог оплати СЗ з урахуванням відсотків і штрафних санкцій;
 • передача справи до судових інстанцій.

Тільки після того, як позичкова заборгованість буде розглянута судом, банк може приступати до наступних етапів роботи – реалізації заставного майна, вилучення особистого майна боржника і т. Д. І це за умови, що суд визнає за можливе погашення позичальником наявного боргу.

До речі! В цьому випадку боржникові часто доведеться сплатити не тільки СЗ з відсотками, а й судові витрати. Однак, можливо і зменшення суми загального боргу за рахунок скорочення коефіцієнта позичкової заборгованості. Така ситуація, безумовно. буде більш вигідною для боржника.

Якщо ж судовий розгляд визнає борг безнадійним, банк проведе його списання за рахунок власних резервів. Підставою для цієї операції буде виступати рішення суду.

Поняття про позичкової заборгованості клієнта і визначення її розміру

Кредитування – це одна з невід’ємних складових сучасного фінансового ринку. Позики беруть як фізичні, так і юридичні особи. При видачі позики в кредитній організації формується спеціальний рахунок, це дає можливість банку контролювати всі операції по кожному окремо клієнту.

Основні поняття

При виникненні прострочень платежів утворюється позичкова заборгованість (це сума залишилися за позикою коштів). Банк постійно контролює кожен кредитний рахунок. У нинішніх умовах такий підхід до видачі позики особливо актуальне, оскільки в кожної кредитної організації є сотні боржників.

Простими словами, позичковий борг – це кошти, які позикодавець має банку за договором кредитування, але не повернув їх у встановлений термін. Крім чистої суми, яку банк надав клієнту, заборгованість формують нараховані відсотки (визначені договором), а також пені і штрафи за прострочення. З вчиненням кожної виплати залишок заборгованості зменшується.

При простроченні він навпаки, може збільшитися. Таким чином, визначаючи, що це таке, можна зробити висновок, що залишок позичкової заборгованості – це сума коштів, яку на поточний момент позичальник повинен кредитної організації.

Залежно від дій позичальника даний залишок може змінюватися в більшу або меншу сторону (зменшуватися при здійсненні виплат і збільшуватися за кожен день прострочення).

види заборгованості

Існує кілька класифікацій заборгованості. Так, розмежовують заборгованість по своєчасності здійснення виплат, за наявністю забезпечення, можливості переоформлення та т. Д. Таким чином, виділяють:

 1. Чисту заборгованість.
 2. З нарахованими відсотками.

Чистий позичкова заборгованість банку – це кошти, видані банком позичальникові. Сума, на яку нараховані відсотки, визначені договором кредитування, а також пені і штрафи за прострочення платежів, вже не буде чистим позиковим боргом.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Позичкова заборгованість формується при несплаті в строк по кредиту

Класифікація за формою

За типом прострочення виділяють наступні форми:

 1. Поточна заборгованість. Коли у позикодавця фактично відсутня заборгованість або їм не погашені тільки відсотки за договором, і термін невиконання зобов’язань не перевищує 5 днів. При цьому банк може самостійно прийняти рішення про продовження часу на погашення позики. Особливо часто це можна спостерігати в разі з пільговими кредитними картами.
 2. Переоформлена заборгованість. Практично будь-який позика може бути відстрочено і (або) реструктуризований (мається на увазі зниження суми щомісячних виплат за кредитом за рахунок збільшення загального терміну погашення позики). Переоформляти кредитний договір можна 2 рази без внесення змін до договору (якщо можливість зміни умов була заздалегідь обговорена в документах) і тільки 1 раз з внесенням поправок (частіше, саме так і відбувається).
 3. Прострочена заборгованість. Коли позичальник не платить вчасно ні відсотки, ні основний борг. Таким чином, прострочена позичкова заборгованість це і є позичкова заборгованість в її звичайному розумінні. За часом прострочення ділиться на:
 • До 5 днів.
 • Від 6 до 30.
 • Від 31 до 180.
 • Від 181.

Чим більше прострочення, тим більша кількість пені буде нараховано позичальнику на борг.

Класифікація по гарантії

За типом забезпечення заборгованість може бути:

 1. Забезпеченою. Коли за умовами договору кредит було надано на основі поручительства або заставного майна. Коли за підсумком позичальник виявиться неплатоспроможним, позику за нього будуть виплачувати поручителі (якщо саме вони включені в договір), або банк забере заставне майно. Якщо вартість застави прирівняна до суми кредиту, позичальник повинен буде отримати від банку виплати за позитивну різницю між вартістю майна і непогашеної по кредиту сумою. Умовно, якщо банк забрав у клієнта квартиру вартістю 3 000 000 рублів, а заборгованість по кредиту становила всього 2 500 000 (з урахуванням пені, відсотків і штрафів), позичальник отримає від банку 500 000 рублів. Якщо, звичайно, займовим договором не було передбачено іншого.

Потрібно враховувати, що заставним майном (або поручителями) в тому числі повинні бути погашені нараховані пені за прострочення.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Позичковий борг класифікується в залежності від гарантій на повернення коштів

 1. Недостатньо забезпеченою. Коли кредитний договір підкріплений заставним майном, вартість якого не перекриває заборгованість. В такому випадку банк має право вилучити заставу в свою користь і відняти його вартість з заборгованості. Сума, що залишилася кредиту залишиться за позичальником, і, так чи інакше, він зобов’язаний її погасити.
 2. Незабезпеченої. Найбільш невдалий варіант для банку. Це означає, що поточний позику нічим не підкріплений і якщо у боржника немає коштів, то стягнути їх більше немає звідки.

Остання класифікація створюється за ймовірністю повернення коштів:

 1. Очікувана. Значить, банк незабаром отримає свої кошти від позичальника, або від поручителя. Визначення заборгованості як очікуваної, банк може дати внаслідок незначних прострочень платежу клієнтом.
 2. Сумнівна. Коли клієнт зайняв кошти, не надавши забезпечення по кредиту, а сума прострочення вже досить велика.
 3. Безнадійна. Коли внаслідок певних причин борг довелося списати повністю. На практиці це можливо лише при закінченні строку позовної давності (що малоймовірно, тому що банки схильні продавати сумнівні борги колекторам) і оголошення банкрутства позичальником.

списання заборгованості

Найпростіший спосіб позбутися від претензій банку – розрахуватися за наявними боргами. Але якщо нинішнє матеріальне становище не дозволяє цього зробити, то списання заборгованості може також статися в наступних випадках:

 1. При наявності невеликої заборгованості з незначним нарахованих відсотком. Банк, оцінивши ситуацію, може відмовитися від ідеї справляння коштів з боржника на увазі того, що витрачений час і грошові витрати не окупляться. З іншого боку, кредитної організації не резон включати в свою історію випадок з прощенням боргу. Так буде створений прецедент, за який можуть зачепитися інші боржники.
 2. При закінченні терміну позовної давності. Згідно ст. 196 ГК РФ, якщо позичальник більше 3 років не здійснює платежі він і зовсім може відмовитися від твору виплати. Але на практиці така ситуація малоймовірна. Банк зробить все можливе, щоб отримати належні йому кошти на свій баланс. Для цього вони можуть подати в суд на стягнення коштів з позичальника, ініціювати виконавче провадження в ФССП і т.д. Якщо кошти банку потрібні терміново, він може продати борг колекторської службі, отримавши на свій рахунок лише частина, з належних йому за договором кредиту грошей.
 3. При оголошенні банкрутства боржником. Причому з самого початку процедури припинить нараховуватися пені за прострочення платежів. За підсумками банкрутства позичальника, банк змушений списати заборгованість, що залишилася. Але потрібно враховувати, що перед цим буде конфісковано і реалізовано майно боржника, а отримані кошти спрямують на погашення його зобов’язань. Можливо, що частина з них дістанеться і банку.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Іноді єдиним виходом є оголошення себе банкрутом

У самій же кредитної організації списання заборгованості відбувається за рахунок сформованого раніше за спеціальною формулою резерву. Банк, розуміння, що не з усіх позичальників йому вдасться стягнути кошти, створює «подушку безпеки» у вигляді резервного фонду. Кошти, які знаходяться там, призначені для того, щоб пом’якшити наслідки невиплати позичальником кредиту.

рахунок заборгованості

При видачі кредиту банк відкриває спеціальний рахунок. Він необхідний для детального контролю поточного стану позики. Рахунок відкривається на кожен новий позику навіть в тому випадку, якщо позики видані одному і тому ж клієнту. Існують 3 види рахунку:

 • Простий. Відкривається тільки на один конкретний позику і закривається відразу після його кінця (погашення).
 • Спеціальний. Використовується у випадку з кредитними картами, коли клієнт постійно отримує гроші в борг по одному і тому ж договору.
 • Контокорренте. Коли рахунок об’єднаний з розрахунковим рахунком юридичної особи.

Коефіцієнт покриття заборгованості

Застосовується банком для підрахунку платоспроможності позичальника. Підраховується за такою формулою 1 + (СНДП / позичкова заборгованість). Під СНДП розуміється сальдо накопиченого грошового потоку.

По суті, чистий прибуток фізичної або юридичної особи, яка може бути пущена на погашення кредиту.

Наприклад, у випадку з фізичною особою, в розрахунок береться його середня заробітна плата, від якої віднімається місячний прожитковий мінімум, а також постійні обов’язкові платежі (погашення інших кредитів, аліменти і т. Д.).

Чому заборгованість – це погано

При виникненні прострочень у позичальника, до нього застосовуються додаткові санкції у вигляді пені та штрафів. Також, він істотно псує свою кредитну історію, ризикуючи в майбутньому отримати відмову в проханні про видачу ще однієї позики.

Для банку заборгованість також надає певні незручності. Так, у кредитної організації прийнятий бюджет, і на кошти, які повинен виплатити позичальник, є свої плани. При несвоєчасному надходженні грошей на рахунок банк втрачає прибуток, яку міг отримати від вкладення цих коштів в інше русло. Частково, недолік компенсується нарахуванням пені за прострочення.

Що робити при утворенні боргу по кредиту – про це в відео:

Позичкова заборгованість: що це таке, коефіцієнт покриття боргу

Кредитування – невід’ємна частина сучасної економіки. З кредитом значно простіше розвивати свій бізнес, а відмінна динаміка зростання дозволяє розплачуватися з кредиторами в строк.

Позичкова заборгованість за кредитом це не дамоклів меч, що навис над підприємцем з першого дня кредиту, а скоріше навпаки, відмінний спосіб швидко скоординувати роботу компанії і почати вести бізнес правильно.

Дорогі читачі! Наші статті розповідають про типові способи вирішення юридичних питань, але кожен випадок носить унікальний характер.

Якщо ви хочете дізнатися, як вирішити саме Вашу проблему – звертайтеся в форму онлайн-консультанта справа або телефонуйте

+7 (499) 450-39-61

Це швидко і безкоштовно!

Показник фінансової спроможності

Кредитори багато уваги приділяють такому поняттю як коефіцієнт покриття боргу.

Це як раз і є головний показник заможності юридичної або фізичної особи за виплатами боргових зобов’язань.

Перед тим, як укласти договір, банк або інша організація перевіряє майбутнього позичальника на «фінансову придатність»: чи зможе він платити за рахунками, наскільки великі ризики прострочень або повної відмови від виплат.

Коефіцієнт покриття заборгованості вираховується як відношення чистого операційного доходу організації до сумарних боргових зобов’язаннях. Як показники беруться дані за певний період (1 рік, 3 роки, 5 років).

Ця формула може бути застосована як до юридичних, так і до фізичних осіб. Для юросіб розглядається чистий дохід, виключаючи різні виплати (комунальні послуги, оренда і тому подібні витрати, без яких діяльність організації неможлива). Для фізичних осіб – рівень зарплати та інших доходів, крім прожитковий капітал на продуктовий кошик, на ЖКГ та інші обов’язкові виплати.

Сумарні боргові зобов’язання компанії і приватної особи – це вже взяті раніше кредити і характер їх погашення (без прострочень, з простроченням, чорний список боржників).

Суть позичкової заборгованості

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення

Загальна маса кредиту складається з декількох частин: сама позика, відсотки на неї, страхові частини і т.д. – це залежить від кредитора і виду кредиту. Поняття позичкової заборгованості – це той обсяг коштів, який залишилося виплатити. Борг без урахування інших платежів (відсотки та страховки) називається дебіторська або чиста заборгованість.

До появи позичкової заборгованості ведуть прострочення по платежах. Як тільки боржник знову починає погашати зазначену в договорі суму, розмір основного боргу зменшується разом з платежами за страховками, штрафів і пені.

види

Сама сума позики по можливості забезпечення позичальників буває:

 1. Забезпечена – коли позика була видана, наприклад, під заставу.
 2. Середньо забезпечених – запорука з якихось причин був неправильно вибраний і швидше за все не зможе покрити борг або покриє його лише частково.
 3. Незабезпечена – позика, покрити яку в разі відмови від платежів буде вкрай складно або неможливо.

В абсолютно будь-якому кредиті існує поняття позикової заборгованості перед кредитором. Є дві основні і одну додаткову форми боргових зобов’язань:

 1. Поточний борг, який ще не прострочений. Такий вид боргу настає відразу після отримання кредиту і діє до повного виконання зобов’язань перед кредитором. Вважається такий, в тому числі, при заборгованості по оплаті не більше 5 днів.
 2. Прострочений борг. Виникає разом з першим простроченням платежу. Росте з плином часу, якщо не дбати про його погашення.
 3. Прострочений борг можна реструктуризувати, і тоді він знову переходить в розряд поточного, але називається вже переоформленим. Це додаткова форма боргу.

Позичковий рахунок і кредитна історія

На кожен новий договір кредитор заводить спеціальний позичковий рахунок для позичальника. Кожен такий рахунок – це «глава» загальною кредитної історії особи. За цим рахунком оперативно можна відстежити такі операції:

 1. Погашення боргу відповідно до термінів, прописаними в договорі (зазвичай це щомісячні платежі).
 2. Дострокове погашення відсотків і основного боргу.
 3. Переплати за договором.
 4. Залишок боргу.
 5. Відсотки, які підлягають оплаті.

Так як при затримках оплати кредитор несе збитки, він негайно повідомляє про будь-які порушення договору в Бюро Кредитних Історій.

Тому дуже важливо виявляти себе доброчесним платником! Очистити кредитну історію практично неможливо, а коли і на що наступного разу доведеться взяти кредит – не вгадаєш.

У чорний список неприємно потрапляти ні приватним особам, ні – тим більше – компаніям.

Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення Терміни заборгованостей і можливості погашення

 • якщо позичальник не заплатив протягом 5 днів включно, такий борг не переходить в розряд прострочених, але відбивається на загальній кредитній історії;
 • від 6 до 30 днів включно;
 • 31 – 180 днів;
 • більше 180 днів.

У договорі зазвичай прописуються санкції, які будуть накладені в разі кожної з прострочень на залишок боргу. Зростає страхова виплата, накладаються штрафи, пені і т.д. Це залежить від банківських вимог. На різних етапах існують різні способи реструктуризувати борг. При цьому основний договір залишається незмінним.

Якщо позичальник запізнився з виплатою боргу більш ніж на 5 днів, йому краще звернутися в банк, щоб уточнити, яке покарання буде за цю провину. Інакше може скластися ситуація, при якій людина або підприємство продовжить платити, але більша частина суми буде йти на погашення штрафів, пені та комісій, а сама позичкова заборгованість продовжить рости.

списання боргів

Бувають борги, про які точно відомо: вони вже не будуть повернуті. Причин цьому може бути безліч. Ось деякі з них.

 1. Позичковий заборгованість - то багато, формирование, рахунок и Погашення Юридична або фізична особа визнана банкрутом.
 2. Боржник припинив своє існування (людина померла, а спадкоємців немає або вони відмовилися від прийняття спадщини, юридична особа змінило реквізити, дані, місця розташування і в результаті пропало).
 3. Дуже маленька сума залишку, по якому виникла серйозна прострочення.

Банк списує заборгованість за заявою судового пристава, який підтвердив факт неплатоспроможності позичальника. Але кредитор не забуває про борг протягом 5 років. Відлік починається з моменту першої прострочення. Якщо за цей час боржник знайдеться, і рівень його фінансового стану дозволить, судові пристави стягнуть понесений збиток на користь банку.

Надання позичок кредиторами різних рівнів – захищене величезною кількістю правил і законів. Всі кредити зараз підлягають обов’язковому страхуванню. Через тих, хто допустив позичкові заборгованості, кредитори зазнають збитків.

Сьогодні банки і приватні кредитні організації практикують фонди ризиків кредитування. Кошти з такого фонду спрямовуються на ліквідацію наслідків таких збитків.

А поповнюється цей фонд за рахунок добросовісних громадян.

висновок

Якщо прострочення по платежах виникла в результаті серйозних і непередбачуваних обставин (раптова втрата роботи через скорочення, втрата годувальника, довга втрата працездатності, різні серйозні перешкоди на шляху роботи компанії і тд), краще якомога швидше звернутися в банк і пояснити ситуацію, надавши докази.

Сумлінні кредитори часто йдуть назустріч клієнтам і розглядають такі випадки в індивідуальному порядку. Можуть бути заново прораховані ризики, переглянутий графік платежів, реструктуровано борг. Вихід для боржників є завжди, і чим раніше боржник встане на правильний шлях, тим простіше буде вирішити його проблему.

Чи не знайшли відповіді на своє питання? Дізнайтеся, як вирішити саме Вашу проблему – зателефонуйте прямо зараз:

+7 (499) 450-39-61

Це швидко і безкоштовно!

Що таке позичковий рахунок в банку?

В інформаційних розділах офіційних сайтів банків описані умови видачі кредитів і основні вимоги до претендентів. Однак не всі фінустанови публікують інформацію про відкриття позичкового рахунку і не вказують, для яких цілей він відкривається.

Позичкова заборгованість - що це, формування, рахунок і погашення

поняття

При оформленні боргових зобов’язань на ім’я позичальника відкривається спеціальний (позичковий) рахунок. Платник при погашенні кредиту звертається в банк, називає дату і номер кредитного договору, оплачує заборгованість. Кошти зараховуються на той самий рахунок, по ньому йде відображення руху грошей – сум виданих кредитів, їх погашення, відсутність прострочених платежів.

Позиковим називається унікальний рахунок, який відкривається клієнту на його ім’я в кредитній установі (банку) при оформленні позики.

Іноді на одне ім’я відкривається кілька рахунків – таке можливо, якщо людина в один період оформив відразу кілька позик (іпотеку, споживчий кредит та ін.)

На позиковому рахунку відображаються такі елементи:

 • операції отримання позичальником кредитних коштів.
 • суми погашення боргу за кредитним договором.

умови відкриття

Єдиною умовою відкриття позичкового рахунку для фізичних осіб є оформлення кредиту або позики. Юридичним особам цього недостатньо, і потрібно подавати кредитору пакет документів, визначений окремим положенням Центробанку.

Після погашення позики закривати кредитний рахунок не обов’язково – це відбувається в автоматичному режимі.

Позичковий і розрахунковий – це одне й те саме?

Між розрахунковим і позиковим рахунками є ряд відмінностей:

 • Розрахунковий відкривається на підставі підписаного договору про відкриття банківського рахунку. Фінустанова, згідно з договором, зобов’язується приймати і зараховувати туди кошти клієнта, виконувати розпорядження, проводити платежі, видавати готівку і виконувати інші банківські операції. Договір на відкриття розрахункового рахунку підписується між банком і клієнтом в добровільному порядку.
 • Відкриття позичкового не вимагає попереднього підписання договору, оскільки згоди позичальника для нього не потрібно. Через нього не проводяться розрахунки з клієнтами, з нього можна оплатити платежі, видати готівку. Використовується тільки для проведення операцій з видачі та погашення кредитів.

види

За режимом функціонування такі рахунки бувають:

 • Простими . Відкриваються для фізичних осіб, які оформили разовий кредит.
 • Особливими . Ведеться відображення погашення відразу декількох кредитних ліній. За рахунку можна збільшити дебетовий залишок, є інші можливості.
 • Овердрафтне . За ним позичальник може отримати кошти зі своїх майбутніх надходжень.
 • Спеціальними . Відкриваються для компаній і підприємств. За ним ведеться облік цінних паперів.
 • Контокорентний . Враховують зобов’язання двох сторін. Включають в себе функції розрахункових і позичкових.

За мети відкриття рахунок може бути:

 • Накопичувально-витратним.
 • Депозитно-позичкових.
 • Валютним (loan account).

За накопичувально-видаткових проводиться обробка операцій по дебетових і кредитних рахунках. Вони відкриваються для юридичних і фізичних осіб. Як приклад можна привести відкриття кредитної картки. За нею держатель здійснює видаткові операції, крім того, він може накопичувати власні кошти.

Депозитно-позичкові відкриваються для обслуговування вкладників.

Loan account – валютні з кредитним оборотом. Їх відкривають під час проведення процедури рефінансування боргових зобов’язань.

Loan account , в свою чергу, поділяються на:

 • оборотно-платіжні;
 • оборотно-сальдові;
 • сальдової-компенсаційні.

Вид рахунку в кожному випадку залежить від проведених операцій, типу кредитної програми, обсягів оборотів.

Необхідні документи

Перелік документів, необхідних для відкриття, описаний в окремому положенні, затвердженому Центробанком Росії.

Для відкриття позичкового рахунку фізичним особам не потрібно надавати додаткову документацію. У той же час юридичні особи-позичальники подають до банку цілий пакет документів.

Всі документи для відкриття поділяються на три групи:

 • Документи, що підтверджують юридичну правоздатність позичальника (статут, реєстраційне свідоцтво, установчий договір, ліцензії на право діяльності, накази про призначення керівництва та ін.).
 • Документи, що підтверджують матеріальну спроможність позичальника і його платоспроможність (бухгалтерський баланс, прибутково-збитковий звіт, виписки з поточних особових рахунків, фінансовий прогноз компанії, бізнес-план з техніко-економічним обґрунтуванням та ін.).
 • Кредитні документи: договір кредитування, документація по заставі, картка зі зразками підписів і т.п.

номер

Номери рахунків регламентовані положенням Порядку 385-П «Про правила ведення бухобліку на території Росії» і повинні містити в собі 20 цифр:

 • перші 5 символів – номер балансового рахунку (385-П);
 • наступні три – код валюти, в якій проводяться операції (810 – рублі);
 • наступна цифра – ключ;
 • потім 4 цифри – код філії;
 • залишилися 7 – унікальний номер, присвоєний системою.

Рахунки юридичних осіб починаються на 45201 – 45209. Фізосіб – на 45502 – 45510.

Номер позичкового рахунку Сбербанк – що це?

Сбербанк відкривав судні рахунки за балансовими 45201 – 09. Але зараз така практика скасована, оскільки вона тільки ускладнює розрахунки.

Комісія за ведення

З фізичних осіб комісія за обслуговування не утримується, оскільки з цього приводу не є банківським продуктом. З юридичних осіб, відповідно до закону, також не повинні утримувати комісію, але на практиці в договорі часто прописується комісійний збір. Якщо клієнт підписує такий договір, автоматично стягується комісія і за обслуговування позикового рахунку. Кожен випадок індивідуальний.

Таким чином, позичкові рахунки відкриваються автоматично при оформленні кредитних відносин з фізичними особами. За них ведеться облік витратних і прибуткових операцій за кредитним договором.

Юридичним особам для його оформлення потрібно подавати окремий пакет документів. З них може стягуватися комісія за обслуговування. Залежно від виду кредитних відносин з клієнтом банк відкриває певний тип позичкового рахунку.