Що буде з доларом в 2019 році: чи буде криза і обвал валюти

0
73

Нестабільність світової економіки і новини про те, що Росія переходить поступово на розрахунки в рублях та інших іноземних валютах змушує росіян шукати відповіді на запитання, що буде з доларом в 2019 році. Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

На думку провідних експертів, опублікованих 1 ч назад, можливо кілька сценаріїв розвитку ситуації на валютному ринку.

Основні сценарії розвитку ситуації в світовій економіці

Особливих несподіванок щодо долара не передбачається. Ситуація в світі буде тільки погіршуватися. Економічний блок уряду все частіше говорить про:

 • необхідності використання альтернативної SWIF власній системі міжнародних грошових переказів;
 • необхідності розширення сфери рублевих розрахунків з міжнародними партнерами;
 • створення альтернативних нафтових джерел поповнення держбюджету.

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

У такій ситуації багатьом громадянам незрозуміло, що буде з доларом в 2019 році, чи варто зберігати свої заощадження в цій валюті, чи не буде заборонено обіг долара в Росії. Думка експертів, що з’явилося буквально 1 ч назад, запевняє, що скасовувати долар в Росії не будуть, але ціна його може збільшитися.

Не варто зберігати всі свої заощадження лише в доларах на довгострокових депозитах. Фінансові консультанти завжди радять мати кілька валютних портфелів.

Прогноз щодо американської валюти

Всі відомі прогнози фахівці створюють, виходячи з аналізу головних чинників 2019 року, що впливають на долар. Багато що залежить від наступних факторів:

 • нафтових цін;
 • ситуації навколо будівництва «Північного потоку»;
 • економічних санкцій, спрямованих проти Росії;
 • світовій політичній ситуації.

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

Може бути розіграна українська карта. На тлі президентських виборів на Україні і блокади Керченської протоки Росію можуть піддати новим санкціям, приводом для яких стануть звинувачення, наприклад, у втручанні в українські вибори.

Залежно від того, як буде розвиватися ситуація в цих больових точках, зрозуміло стане, що буде відбуватися з доларом влітку і восени в 2019 році. Поки, на думку експертів, що з’явився в мережі 1 ч назад, можливі три варіанти розвитку подій, що відбиваються на курсі рубля до долара:

 • від 125 до 500 руб. за один долар при обваленні цін на нафту і відсутності протидії з боку Мінфіну;
 • курс долара в 71,22 руб. при поступовому зниженні вартості рубля на 30-40 коп .;
 • різке здешевлення долара від 56 до 60 руб.

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

Експерти Ощадбанку прогнозують зниження курсу долара до 59 руб. Рейтингове світове агентство Standard & Poor’s прогнозує ціну долара в Росії в поточному році в 56 руб. У німецькому банку Deutsche Bank прогнозують в 60 руб. В американському банку JPMorgan Chase & Co дають прогноз в 65, 55 руб.

Варто відзначити, що уряд і Центробанк свідомо знижують курс рубля для того, щоб збільшити обсяги експорту за рахунок цінової конкуренції російської продукції на світових ринках. На думку фінансового блоку уряду РФ, поступове зниження курсу рубля допомагає йти від різких обвалів валютного ринку.

реалістичний сценарій

Різке зростання ціни долара також не зважає реальним, так як російська економіка і в умовах зростання санкцій показала стійкість свого розвитку. Найбільш реальним вважається поступове зростання долара протягом року до 80 руб. за одиницю американської валюти.

В цілому велика ймовірність того, що ціна долара може сильно коливатися від 65 до 80 руб. за одну одиницю американської валюти.

Девальвація рубля в 2019 році

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

Події, які відбулися на валютному ринку за останній тиждень, продемонстрували, що національна валюта має схильність до загадкового поведінки, точно так само як і незрозуміла російська душа. Курс рубля обновив історичні мінімуми до провідних світових валют, а потім продемонстрував рекордне зростання без всяких видимих ​​причин. Це змусило аналітиків зробити висновок про злитті інформації про майбутнє підвищення ставок ЦБ.

Чи є передумови для девальвації в 2019 році

Як свідчать численні експерти, на нашому ринку буде 2-3 місяці відносного затишшя. Може бути, рубль навіть оновить свій локальний максимум по відношенню до долара, а потім все полетить з піснями і танцями. У 2019 ми побачимо 97 рублів за долар. Це тільки початок концерту.

Потім 125 рублів, а до кінця 2019 року можемо побачити і 500 рублів за долар. Багато лякають, що за долар даватимуть 70 рублів – так в цьому немає нічого страшного. Це нормальна корекція. Падають ціни на нафту.

Ми зараз входимо в найпотужнішу рецесію, в порівнянні з якою те, що було в 2007-2008 роках, – квіточки. У світових індексів залишився один невеликий похід наверх. Він може зайняти квартал, може – п’ять місяців. А потім почнеться найпотужніший в історії ринків обвал з усіма наслідками, що випливають для рубля.

Цей прогноз можуть порахувати песимістичним ті, хто нічого не розуміє в економіці. А той, хто в економіці розуміє, може добре заробити.

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

Що може спричинити знецінення грошей в 2019 році

Російська влада навряд чи підуть на девальвацію рубля. Але її повинен спровокувати сам ринок. І тут уже мало нікому не здасться, відзначають експерти. Ось що говорить з приводу курсу рубля Вадим Жартун, директор консалтингової компанії:

«Давати короткостроковий прогноз курсу рубля може людина тільки азартний або вкрай необережний. На ситуацію можуть вплинути кілька факторів. А рубль зараз фундаментально не прив’язаний більше ні до чого, крім нафти. Все інше вторинне, по відношенню до руху цін на нафту.

Я не бачу рішучості у Центрального банку і Мінфіну проводити якісь масштабні інтервенції. Тому що вони теж не знають, що буде відбуватися. Відповідно, хочуть притримати резерви.

Чисто теоретично вони могли б впливати в досить широких межах на курс рубля протягом трьох місяців, півроку, року. Але я дуже сумніваюся, що вони будуть це робити.

Тому що утримувати нерівноважний курс з нашими резервами можна місяців дванадцять, потім ці резерви закінчаться.

Ще один фактор, який вносить невизначеність – це carry trade. Якщо рух курсу буде надмірно різким, то іноземні гравці почнуть виводити гроші. Це викличе ефект лавини. Передбачити, наскільки серйозно буде розвиватися паніка, теж практично неможливо. Давати прогноз на чотири місяці – це дуже велика лотерея.

Якщо брати до уваги, що відбудуться події найбільш ймовірні, і не прилетить чергового “чорного лебедя”, тоді можна припустити наступне. Припустимо, на черговому саміті ОПЕК приймається рішення продовжити режим обмежень на видобуток нафти. Нафта повертається в коридор 50-55 доларів за барель, а рубль плавно девальвує до 60-62 за долар.

Але це за найсприятливішого, самому нетравматичность варіанті з усіх можливих. На практиці ж все може виявитися набагато цікавіше. Літо – це той період, коли традиційно, протягом багатьох років поспіль, за винятком минулого року, ціни на нафту стабільно падали. Пік падіння припадав на червень-липень.

Якщо раптом цей тренд оживе, то тоді може статися все що завгодно ».

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

Чи варто росіянам чекати деномінації рубля в 2019 році

У ЗМІ все частіше з’являються чутки про те, що в 2019 році Росію чекає деномінація рубля. Подібні висловлювання викликають тривогу у громадян, змушуючи задуматися, що собою являє процес деномінації національної валюти РФ, і як це відіб’ється на їхній добробут.

Під деномінацією увазі зниження номіналу грошової одиниці. Якщо простими словами, то це процес усунення зайвих нулів. Коли, наприклад, деномінацію проводять в співвідношенні 1: 100, то цінність кожної купюри зменшують в 100 разів, і тоді замість 100 рублів в побуті з’являється 1 рубль, замість 1 000 – 10 рублів, замість 5 000 – 50 і т. Д.

Что будет з доларами в 2019 году + буде кризу и обвал валюти

Старі грошові знаки при цьому повністю вилучаються з обігу, а на їх місце приходять нові купюри

При введенні нових грошових одиниць, на яких менше нулів, їх вартість не відрізняється від замінних старих купюр.

Деномінацію проводять для полегшення розрахункових операцій та стабілізації національної валюти в умовах гіперінфляції, коли знаходяться в обороті грошові знаки знецінюються в короткі терміни. Різке падіння вартості нацвалюти призводить до того, що розрахунки обчислюються у вигляді громіздких багатозначних сум, а це тягне за собою зростання грошової маси в країні і необхідність випуску нових купюр.

Щоб не боятися інфляції і деномінації вам варто мати додатковий дохід. Добре, що зараз можна підробляти онлайн. Ми зібрали для вас реальні напрямки в інтернеті, в яких можна заробити з нуля.

Гіперінфляція виникає на тлі фінансової кризи, але деномінацію можна проводити в розпал економічної дестабілізації, оскільки в таких умовах неможливо передбачити наслідки і гарантувати позитивний результат. Тому спочатку чекають, поки криза вщухне і показник інфляції знизиться. Позитивний вплив деномінації виражається в наступному:

 1. Спрощується проведення розрахунків, т. К. Операції легше здійснювати з цифрами, де менше нулів.
 2. Скорочення нулів на грошових знаках сприяє зниженню витрат на друк нових купюр.
 3. З «тіні» виводяться приховувані прибутку і заощадження, оскільки через острах втратити наявні кошти громадяни і представники бізнесу змушені обмінювати їх на нові грошові знаки.
 4. Курс національної валюти зміцнюється, т. К. Нові грошові одиниці забезпечуються активами, а усунення надлишків грошової маси сприяє зниженню інфляції.

Негативні наслідки заміни грошових знаків:

 1. Друк нових купюр веде до незапланованих витрат коштів з держбюджету країни.
 2. Банки зазнають збитків, будучи вимушеними переналаштувати банкомати, що за приблизними оцінками при впровадженні 4-5 нових купюр становить 1.5 млрд рублів.

Рівень ризику деномінації і девальвації рубля залежить від розвитку подій в 2019 році і здатності ЦБ Росії утримати інфляцію в прийнятних межах.

Експерти називають такі причини падіння економічних показників Росії, які демонструють наявність економічної кризи:

 1. Обсяги виробництва падають в середньому на 3-8% в залежності від сфери.
 2. Кількість безробітних зростає, і в 2019 планований показник безробіття – 5%.
 3. Курс рубля слабшає, що веде до зростання цін і падіння платоспроможності населення.
 4. Темпи збільшення ВВП сповільнюються, і на думку Мінекономрозвитку, в 2019 складуть 1.3%.
 5. Іноземні інвестори виводять капітал, продаючи російські активи.
 6. Сировинна галузь страждає від зниження цін.
 7. У ринкових відносинах порушений баланс попиту і пропозиції.
 8. Платіжний баланс показує присутність швидко зростаючого дефіциту.

Наявність подібних проблем ще не означає, що деномінація в 2019 неминуча.

Експерти не бачать потреби в деномінації рубля, т. К. Поточна номінальна вартість національної валюти звична і поки зручна у використанні. Показники інфляції ростуть, але не виходять за межі критичних значень. Тому ймовірність виникнення небезпечної гіперінфляції в 2019 залишається невисокою.

До того ж уряд не робить з деномінації сюрпризу. Навпаки, про це явище попереджають заздалегідь, т. К. Зміна номіналу вимагає внесення змін до ПЗ банкоматів, терміналів і кас, а також коригування кредитних ставок, вартості цінних паперів, бухгалтерської документації, дивідендної політики та т. П.

У Міністерстві фінансів закладають ослаблення національної валюти в довгостроковій перспективі. Прогнозні значення зростання курсу долара до рубля виглядають так:

 • в 2019-2025 середній курс долара складе 66.4 руб .;
 • в 2026-2030 американська валюта проти російської підросте до 71.1 руб .;
 • в 2030-2035 очікується зростання USD / RUB до 74 за 1 $.

У Мінекономрозвитку погоджуються з прогнозами Мінфіну, відзначаючи, що до літа 2019 рубль ненадовго зміцнить позиції до 63-64 руб., Але з осені почне слабшати і до грудня буде торгуватися в межах 65-70 руб. за 1 $.

Максим Орєшкін, який очолює Мінекономрозвитку, додав, що навіть в разі реалізації найбільш несприятливого сценарію для економіки РФ в 2019 році, курс долара щодо рубля не підніметься вище позначки 75 руб. за 1 $.

Незалежні експерти не згодні з озвученою Мінфіном оцінкою ситуації, вважаючи, що ослаблення рубля буде більш значним, але не досягне критичних рівнів, здатних зробити загрозу деномінації реальної.

Міжнародний фінансовий центр

Володимир Рожанковський, аналітик Міжнародного фінансового центру, вважає, що продовження зміцнення долара в умовах реалізації Федеральної системою США політики підняття відсоткових ставок призведе курс USD / RUB в 2019 до діапазону торгів 72-75. Рожанковський додає, що ЦБ РФ не здатний стримати інфляцію, тому російська валюта не зможе знайти підтримки для зміцнення своїх позицій.

Сбербанк

В Ощадбанку аналітики також не бачать причин для падіння курсу долара проти рубля, але вважають, що курс національної валюти не підніметься вище 70 руб. за 1 $. Банківські експерти впевнені – в 2019 році на валютному ринку буде розвиватися широкодиапазонне флет, т. К. Причин для розвитку сталого спадного або висхідного тренда немає.

Найбільш оптимістичний прогноз дають в Prognozex, де аналітики чекають зміцнення російської валюти проти долара до 55-60 руб. Свої висновки експерти засновують на тому, що США зіткнулися з політичною кризою, який змусить ФРС переглянути політику підвищення процентних ставок, що послабить позиції долара і дозволить рублю частково відіграти падіння 2017-2018 років.

АПЕКОН

Аналітики АПЕКОН впевнені, що рубль не сильно просяде проти долара і євро, тому виникнення ралі на валютному ринку очікувати не варто.

У той же час експерти відзначають, що висхідний тренд по нафті демонструє готовність зламатися або перейти в «боковик». Якщо це трапиться, то російський рубль просяде до 70-75 руб. за 1 $. Такий прогноз АПЕКОН не враховує загрози нових санкцій.

Якщо ж США і Європа посилять тиск на РФ, то курс рубля до долара здатний вирости до 80-90, а до євро до 100-110.

 1. Олександр Разуваєв, директор аналітичного департаменту Альпарі, про можливу деномінацію рубля в 2019 році:
 2. Економіка Росії переживає непрості часи, і криза не завершиться в 2019, але прогнозні значення ключових макроекономічних індикаторів і позиція фінансових відомств не дозволяють робити висновки, що Уряд РФ повторить дії 1998 року і деномінує національну валюту.

Курс долара готують до обвалу

У самий найближчий час США можуть девальвувати долар. Про це попереджають експерти Bank of America. На їхню думку, таке рішення може бути прийнято адміністрацією Дональда Трампа в цілях стабілізації американської економки. При цьому в банку переконані, що долар зараз сильно переоцінений, а його поточний курс вище ефективного реального обмінного курсу відразу на 13%.

Очікуване пом’якшення політики ФРС, зокрема, можливе зниження ставок на наступному засідання американського регулятора буде недостатньо для оздоровлення економіки. З цієї причини зростає ймовірність формального валютного втручання. Поки в банку вважають, що такий сценарій не є базовим, проте ризики зростають з кожним днем.

Мова йде про те, що казначейство може дати розпорядження Федеральному резервному банку Нью-Йорка, який, щоб чинити тиск на курс почне активно продавати долари і купувати інші валюти.

Тут можливо два розвитку подій: інтервенція по стерилізованих типу або інтервенція по нестерилізованих типу. При стерилізованої інтервенції ФРБ Нью-Йорка буде купувати або продавати цінні папери на відкритому ринку, не втручаючись в кредитно-грошову політику.

Нестерилізована інтервенція – більш типова і безпосередньо впливає на грошову масу і ставки.

Раніше США часто проводили інтервенції, зокрема, в період з 70-х по 90-і роки минулого століття, щоб стабілізувати курс долара. Тому і зараз такі дії можуть виявитися цілком успішними.

Поки ж курс долара продовжує просідати, причому фронтально – до всіх світових валют, в тому числі і по відношенню до рубля. Увесь минулий тиждень, за винятком п’ятниці, курс долара падав до рубля, підтримку якому надавали не тільки очікувані рішення ФРС, але і зростання попиту на рублеві активи, а також дорожчає нафта.

Лише в останній робочий день рубль в моменті відреагував на новини з США про те, що конгресмени-демократи запропонували ввести санкції проти державного боргу РФ у відповідь на втручання нашої країни у вибори. Однак реакція рубля на негатив з-за океану виявилася більш ніж помірною, і вже до вечора рубль майже відновив денні втрати. В результаті курс долара за тиждень знизився до рубля на 1,35 руб.

Наступила тиждень очікується для рубля також успішною. Нацвалюту можуть підтримати ключові податки поточного місяця. Так, вже у вівторок, 25 червня, буде сплата ПВКК (разом з ПДВ та акцизами), а в п’ятницю, 28 червня – податок на прибуток.

Продовжують вірити в рубль і більшість валютних експертів. Наприклад, аналітик банку «Санкт-Петербург» Анна Полієнко вважає, що курс рубля поступово повертається до досанкціонним показниками.

«Торговий діапазон до санкцій по« справі Скрипаль », які були введені в серпні минулого року, становив 61-63 рубля. У поточних умовах рубль може повернутися до тих же значень », – переконана Полієнко.

У свою чергу Микола Дитина – заступник керівника інвестиційного відділу НПФ «Згода» – нагадав, що пара рубль-долар впевнено подолала сильний рівень підтримки в 64 руб. за долар.

Чи зуміє тепер рубль закріпитися нижче позначки в 63 руб. багато в чому буде залежати від збереження глобального попит на ризикові активи в зв’язку з «голубиної риторикою» центробанків США, ЄС, Японії і регуляторів некторих інших країн світу.

Природно інвестори будуть уважно відслідковувати новини з саміту G20, який пройде в японській Осаці, де очікується зустріч президента Росії Володимира Путіна з його американським колегою Дональдом Трампом.

Якщо Трамп обрушить долар, то рубль взагалі чекає крах

Президент США Дональд Трамп заявив, що курс долара дуже завищений, і це заважає місцевим експортерам. На думку Трампа, Китай і ЄС штучно занижують курс своїх валют, що дає їм перевагу в порівнянні з американськими виробниками. Саме тому президент закликав Федрезерв США змінити політику і ослабити долар.

«Євро і інші валюти девальвовані щодо долара, що ставить CША в невигідне становище. Ставка ФРС занадто висока, до неї ще додали безглузде кількісне посилення », – написав Трамп в своєму« Твіттері », маючи на увазі скорочення балансу ФРС, в рамках якого американський центробанк два роки стискав доларову масу і вилучив з системи 550 млрд. Доларів.

Це вже не перша атака Трампа на ФРС – за останній рік він встиг назвати керівництво регулятора «божевільними» і «шкідниками». У грудні він навіть говорив про звільнення глави ФРС Джерома Пауелла, якого сам же призначив менше року тому.

У минулому році дефіцит торгового балансу США досяг колосальних 621 млрд дол., І за рахунок більш дешевого долара цей показник можна було б дещо знизити. Зараз індекс долара DXY, який ріс з 2018 року, почав знижуватися і знаходиться на мінімальних відмітках за останні два з гаком місяці.

Крім того, представники ФРС США в останніх виступах вже натякали на те, що можуть піти на зниження процентної ставки до кінця цього року, що також може привести до ослаблення долара.

Правда, навіть якщо це станеться, Європейський центральний банк, який поки проводить консервативну політику, також може зробити нові кроки по ослабленню євро, що знову зіграє на користь зміцнення долара.

Раніше ряд економістів припустив, що до торгівельних воєн, які зараз охопили світову економіку, можуть додатися і валютні. Наприклад, Китай почав активно девальвувати юань ще в минулому році, що дуже не сподобалося Вашингтону і стало однією з причин загострення відносин.

ЄЦБ, за чутками, теж готовий провести аналогічні монетарні дії, хоча ставки в єврозоні і так знаходяться переважно на негативній території. Він навіть може відновити скупку активів, тобто знову включити друкарський верстат на повну потужність.

«Фактично ми спостерігаємо японізацію Європи», – каже головний ринковий економіст Mizuho Financial Group Дайсуке Каракама. Свого часу японський ЦБ потрапив в пастку нульових ставок і надрукував полквадрілліона ієн в спробі прискорити інфляцію і економічне зростання. Тепер щось схоже може чекати і Європу.

Природно, росіянам найцікавіше те, як ці валютні війни позначаться на курсі рубля. Теоретично якщо всі великі гравці почнуть послаблювати свої валюти, рубль, як високоприбутковий актив, зможе зміцнитися.

Проблема в тому, що і російській владі сильна нацвалюта не потрібна. Низький курс є свого роду подушкою безпеки на випадок всіх економічних шоків від санкцій до падіння цін на нафту, адже чим слабкіша «дерев’яний», тим вище доходи в рублях від експорту, зокрема, продажу вуглеводнів.

Тому і чекати зміцнення рубля до 50-55 не варто. Якщо навіть курс долара впаде, рубль, найімовірніше, піде за ним.

– Переважна більшість американських президентів не висловлювалися з приводу національної валюти або політики ФРС, для них це своєрідне табу, – коментує аналітик групи компаній «Фінам» Сергій Дроздов.

– Але Дональд Трамп – людина одіозний, тому вимагає, щоб регулятор знизив процентну ставку і продовжує тиснути на нього.

Керівники ФРС на минулому засіданні вже натякнули на те, що ключова процентна ставка, можливо, буде знижуватися.

Але для цього ми повинні побачити сильне зниження американських біржових індикаторів за аналогією з груднем 2018 року. Зараз між США і Європою буде йти боротьба за ослаблення своїх валют. ЄЦБ теж оголосив, що може знижувати ключову процентну ставку, незважаючи на те, що вона і так вже негативна і на 40 базисних пунктів нижче нульової позначки.

«СП»: – Як зниження курсу долара вплине на рубль?

– Якщо долар буде знижуватися на глобальних ринках, на мій погляд, це не сильно вплине на курс рубля, тому що у нас своя політика і свої валютні стратегії. Сильний рубль нашій державі не потрібен. І Максим Орєшкін, і Антон Силуанов говорили про це ще в минулому році.

«СП»: – А що саме мається на увазі під сильним рублем?

– Сильний рубль, на їхню думку, це 50-55 за долар. Вони стверджують, що такий курс зашкодить українській економіці. На мій погляд, це економіці не зашкодить. Навпаки, це підняло б добробут громадян, стимулювало б внутрішній попит і компанії на внутрішньому ринку.

Але уряд працювати не хоче. Їх влаштовує нинішня схема – сидіти на нафтовій голці і всі проблеми вирішувати за рахунок ослаблення курсу рубля. Експортери та нафтогазове лобі теж виступають за такий розвиток подій, а вони у нас досить сильні.

«СП»: – Як саме може бути знижений курс рубля?

– По-перше, це бюджетне правило, в результаті якого всі нафтогазові доходи понад 40 доларів за барель відправляються в ФНБ. По-друге, хоча влада заперечує, що рубль управляється, ми бачимо, що коли він йде на зміцнення, як було в кінці квітня, коли наша валюта на непоганий зовнішній кон’юнктурі піднялася до 64,40, зміцнитися сильніше їй просто не дають.

Російська валюта завжди торгується певних коридорах. Причому є певна нижня межа, наприклад, 63 рубля за долар, а ось верхня планка на ослаблення відсутня.

Коли проти нас вперше ввели серйозні санкції, уряд поліпшило бюджет, девальвувавши рубль. За чотири роки до цієї схеми всі звикли, вона дозволяє нічого особливо не робити. Навряд чи влада від неї відмовляться в доступному для огляду майбутньому. Єдина проблема в тому, що потрібно підтримувати інфляцію на низькому рівні, але поки це нашому регулятору вдається.

Аналітик «Відкриття Брокер» Андрій Кочетков вважає, що штучне заниження курсу рубля призведе до подальшого падіння добробуту населення.

– Останнім часом в глобальних фінансах відбуваються тектонічні зрушення. Долар поступово втрачає свій статус єдиної резервної валюти в світі. Частина резервів центральних банків різних країн вже зберігається в євро, юанях.

Безумовна роль долара відходить на другий план, тому США вже не можуть підтримувати свій платіжний дефіцит тільки за рахунок експорту капіталу. Їм потрібно щось виправляти в області торгівлі.

Тому ми і спостерігаємо зараз торговельні війни, зокрема, з головним конкурентом США – Китаєм.

У торговельній війні завжди використовується такий інструмент, як курс національної валюти. Найяскравішим прикладом цього є Японія, яка з 90-х років і до сих пір застосовує валютні інтервенції. Влада США теж весь час наполягають на девальвації долара.

Але ФРС США є незалежною і не зобов’язана слухати розпорядження Конгресу або президента. У Федрезерву є два головні завдання – забезпечення нормальної інфляції і зайнятості. Для цього вони проводять певну політику, як в області ставок, так і в області кількісного пом’якшення.

Трамп може скільки завгодно заявляти, що ослаблення долара необхідно. Але позиції долара визначаються не його заявами, а попитом і пропозицією долара на глобальному ринку.

Сьогодні прибутковість по долару не так блискуча, як ще півроку тому, але навіть на рівні двох з гаком відсотків вона вище, ніж в євро, ієнах і фунтах, а це основні центри емісії грошей в світі.

Є попит на долар, є попит на державні облігації США, тому курс долара виглядає настільки сильним.

«СП»: – Тобто зараз ФРС не буде радикально знижувати курс долара?

– Для того щоб знизити курс долара, потрібні якісь серйозні рішення. Наприклад, впустити процентну ставку. Але тоді ФРС почне зазнавати труднощів з інфляцією в американській економіці.

Цільовий показник інфляції – 2-2,5%, і зараз вона знаходиться приблизно на цьому рівні. Якщо процентна ставка буде сильно знижена, є небезпека розгону зростання цін.

Що таке гіперінфляція в Америці ми спостерігали, наприклад, в 70-і роки, коли вона становила близько 13% в рік, навіть гірше, ніж в Росії.

Ще один варіант – якщо ФРС оголосить про кількісне пом’якшення, грубо кажучи, надрукує долари. Тоді у Федрезерву з’являться гроші на покупку облігацій, ставки по ним почнуть знижуватися, вартість кредитних ресурсів впаде. Але це теж призведе до інфляції і до чергового фінансової кризи.

Просто опустити курс долара – досить складне завдання, і одними заявами тут не відбудешся. Повинна бути вироблена певна політика спільно з ФРС. Але це може бути розцінено, як не дуже гарна міра. Долар є резервною валютою. Якщо виникне загроза його девальвації, він може ще більше втратити свій статус в світі, і відновити його буде дуже складно.

«СП»: – Як зниження курсу долара позначиться на рублі?

– Рубль відноситься до ризикованих активів, хоча і високоприбутковим. Це дозволяє рублю користуватися моментами, коли настає слабкість долара. Світові центральні банки відповідають за валюти фондування.

Якщо прибутковість по долару знижується, капітал починає шукати активи, які можуть принести великий прибуток.

Рубль, у якого прибутковість яскраво позитивна, на відміну від ієни або євро, буде викликати інтерес у глобального капіталу за рахунок того, що той же ринок облігацій пропонує прибутковість в 7-7,5%.

«СП»: – Але високий курс рубля не вигідний уряду. Чи буде він штучно занижуватиметься?

– Інструмент маніпулювання курсом може бути корисний на якихось історичних етапах. Але якщо вдаватися до нього постійно, це означає, що фінансова влада будуть завдавати шкоди за доходами населення.

Ослаблення рубля призводить до здешевлення російських товарів на експорт і подорожчання імпорту.

А це призводить до скорочення споживання не тільки імпортних, а й вітчизняних товарів, тому що у населення стає менше грошей.

Навіть мінімальна частина імпорту присутня в будь-якому товарі і продукті – або в якості обладнання, або орієнтування на світові ціни.

Якщо на світовому ринку пшениця коштує певну суму, навряд чи російські виробники захочуть продавати її набагато дешевше на внутрішньому ринку.

Такі факти, як продаж їжу в розстрочку в магазинах «Перехрестя», говорять про те, що навіть роздрібні мережі зазнають труднощів з попитом.

Найкраще бізнес і економіка працюють тоді, коли курс стабільний і передбачуваний, тому що це дозволяє планувати як кредитну політику, так і стратегію розвитку.

Новини Росії: Експерт звернув увагу на дивні речі в роботі Пенсійного фонду Росії

Свіжий прогноз курсу долара на 2019 рік

Долар впливає на економічну ситуацію не тільки в Америці і Європі, для громадян Росії також важливо знати прогноз курсу долара на 2019 рік.

Від його зростання або падіння залежить цінова політика підприємств, вартість путівок на закордонні курорти, тарифи на енергоносії. Люди, що мають заощадження, також стурбовані зростанням долара, і замислюються про покупку для зберігання фінансів.

Так чого ж чекати громадянам РФ в 2019 році: збільшення або зниження вартості американської валюти?

Прогнозовані фактори, що впливають на валютні показники

На курс долара впливають багато чинників:

 • зовнішня і внутрішня політика РФ;
 • санкції проти Росії;
 • військові дії на території країн ближнього зарубіжжя;
 • ціна на нафту.

Російська економіка сильно залежить від продажу нафти, а США розробляють нові поклади, в зв’язку з цим коливання ставки можуть бути досить сильними. До того ж зараз знайдені нові, альтернативні джерела палива, які теж становлять вагому конкуренцію “чорному золоту”.

Можуть бути і сезонні коливання: новорічні свята, сезон відпусток, період сплати податків.

Санкції проти Росії

Через введених обмежень стався різкий відтік капіталу і зниження іноземних інвестицій в підприємства країни. Обмеження торкнулися банківську, нафтову, авіабудівну і інші галузі. Під санкції потрапили великі Російські підприємства і кілька банків:

 • «Роснефть»;
 • «Газпромнефть»;
 • «Сбербанк»;
 • «ВТБ»;
 • «Оборонпром».

Не оминули санкції і чиновників. Їм заборонили в’їзд на територію ЄС, а також розміщення активів в країнах Євросоюзу. У свіжих новинах повідомляється про загострення відносин між Росією і ЄС, а це призводить до посилення санкцій.

вплив Центробанку

ЦБ РФ грає не останню роль у формуванні ставки на долар. У Центробанку є безліч фінансових інструментів для впливу на вартість валют: валютні інтервенції, збільшення грошової маси і інші.

Найменш радикальним заходом є зниження або підвищення ключових ставок. При підвищенні ключових ставок рубль стає дорожче і стабільніше, а при зниженні – дешевше.

Через зниження ключової ставки, зменшується і ставка за споживчими кредитами, а грошей в країні стає більше.

На сьогоднішній день ключова ставка Центробанку складає 7,25%. На думку експертів, вона буде знижуватися, і в 2019 році досягне 6%.

Також за допомогою цього інструменту Центробанк стримує темпи інфляції.

непрогнозовані чинники

Незважаючи на всі сучасні методи і способи аналізу ринку, існують обставини, передбачити які вкрай складно. До таких можна віднести:

 • природні катаклізми;
 • терористичні атаки;
 • техногенні аварії;
 • зміна політичної влади в окремих державах.

Всі вони впливають на валютні біржі і визначають, що буде з доларом в поточному періоді часу.

Наприклад, перед виборами президента Російської Федерації, спостерігається тенденція до зниження обмінної ставки, а після виборів – до подорожчання.

Прогноз на 2019 рік

Початок 2018 року ознаменувався зниженням вартості $. Мінімальна ставка становив 55,67 ք. З квітня долар почав зміцнюватися і зростати в ціні. На сьогоднішній день ціна за 1 $ перевищує 61 ք.

Для планування бюджету на 2019 рік експертам необхідно спрогнозувати зміну обмінної ставки. Прогнози на курс долара складаються в трьох варіантах:

 • позитивний;
 • нейтральний;
 • негативний.

Сценарій розвитку подій складається на 3 роки і грунтується на аналізі поточного стану фінансового ринку, з урахуванням впливу різних чинників.

позитивний прогноз

Якщо санкції будуть скасовані, а ціна на нафту стабілізується і виросте до 95 $ за барель, то показник ВВП збільшиться на 0,3-0,6%. При такому сценарії відбудеться крах долара і його ставка складе 30-40 ք.

Такої ж думки дотримуються і експерти Ощадбанку Росії. Вони прогнозують ціну американських грошей в районі 59 ք. На думку експертів аналітичної компанії Prognozex вартість долара впаде до 56 ք.

нейтральний прогноз

Міністерство економічного розвитку дотримується іншої точки зору. На їхню думку, курс долара в Росії до рубля в 2019 році складе близько 70 ք. Агентство прогнозування економіки (АПЕКОН) передбачає, що вартість американської валюти на кінець року складе близько 62 ք.

Це найбільш реалістичний сценарій розвитку подій. Він буде реалізований, якщо світова ситуація і ціна на нафту не зміняться.

негативний прогноз

Також в бюджеті передбачено і третій варіант, який передбачає крах російського господарства. Цьому можуть посприяти дві основні причини:

 • падіння ціни на нафту;
 • введення нових санкцій.

Деякі біржові аналітики вважають, що на початок 2019 року $ коштуватиме близько 125 ք, а до кінця року вартість досягне до 500 ք.

Плани уряду щодо стабілізації обмінного курсу

Щоб не збувся найпохмуріший прогноз курсу долара на 2019 рік, уряду РФ необхідно вжити заходів для стабілізації вітчизняної валюти. Зміцненню сприяють такі чинники:

 • збільшення вартості нафти;
 • позитивна динаміка ВВП;
 • зменшення дефіциту держбюджету.

Російська економіка сильно залежить від коливань на ринку «чорного золота», тому підвищення нафтових котирувань позитивно позначається на вітчизняній валюті.

Для зниження дефіциту держбюджету необхідно поетапно скорочувати державні витрати в найближчі три роки. Якщо уряд буде дотримуватися цього рішення, то дефіцит бюджету складе 3,3% від ВВП.

Якщо санкції будуть скасовані, то збільшиться потік інвестицій в економіку Росії, що сприятиме зміцненню рубля.

Негативним фактором для економіки країни є відсутність конкуренції, що призводить до низької продуктивності і перешкоджає освоєнню зовнішніх ринків. Для вирішення цієї проблеми уряду необхідно стимулювати розвиток підприємництва.

Світові тенденції у фінансовій сфері

Перспектива долара безпосередньо залежить від світових фінансових тенденцій. Його обвал можливий, якщо великі країни світу відмовляться від $, як від світової валюти і почнуть вести торгівлю в своїй національній валюті. Це призведе до падіння всієї американської економіки. Росія намагається дотримуватися такої політики і продає свої товари за кордон в російських рублях.

Поступовий розвиток російської економіки дозволяє стабілізувати і зміцнити собівартість рубля на світовому ринку. Очікується, що РФ знову стане рівноправним партнером у світовій фінансовій системі і буде брати участь в регулюванні грошових потоків.

думки експертів

Думки політиків і фінансових аналітиків щодо того, скільки буде коштувати долар в 2019 році, розходяться. Так, міністр економічного розвитку М. Орєшкін вважає, що в найближчі три роки рубль буде перебувати на стабільному рівні, без значних коливань, а нафта не буде коштувати дешевше 45 $ за барель. Такої ж думки дотримуються фахівці Зовнішекономбанку.

Інший погляд на прогноз долара у головного економіста Альфа-банку Н. Орлової. На її думку американська валюта почне рости і досягне вартості в 80 ք.

За оцінками світового рейтингового агентства «Standard & Poor’s» в 2019 році відбудеться зміцнення рубля, і за 1 $ даватимуть 56 ք.

Аналітики сировинної біржі розглядають два варіанти розвитку подій:

 1. нафту опуститься до 40 $ за барель, санкції посиляться – тоді ціна буде в районі 75 ք .;
 2. нафту стабілізується на позначці 55 $, зовнішньополітична ситуація стабілізується – ставка складе 63 ք.

Фінансовий експерт С. Вернер оцінює мінімальний курс на рівні 62 ք.

Можливий курс по місяцях

Незалежне прогнозне бюро PrognozEx розрахувало ціну $ на 2019 рік за місяцями (початок – кінець місяця):

Місяць (2019 рік) Значення (ք)
червень 61,09 – 62,84
Липень 61,61 – 62,82
Серпень 65,47 – 63,59
вересень 65,58 – 63,58
Жовтень 61,46 – 62,84
Листопад 61,43 – 63,18
грудень 61,33 – 64,12

Як видно з таблиці – сценарій цілком оптимістичний, при цьому його точність становить близько 80%.

Прогноз від «Агентства Прогнозування Економіки» (мінімум – максимум):

Місяць (2019 рік) Значення (ք)
червень 61.90 – 65.63
Липень 61.08 – 62.94
Серпень 62.01 – 63.95
вересень 61.04 – 63.00
Жовтня 60.83 – 62.69
Листопад 61.26 – 63.12
грудень 59.77 – 62.19

Куди вкладати заощадження

Ситуація в світовій економіці неоднозначна і суперечлива. Зміни коливань складно спрогнозувати зі 100% вірогідністю. Очікування експертів можуть виявитися невірними через різних політичних чинників або раптових змін в міжнародних відносинах.

Російська економіка переживає на даний момент складні часи. Негативний вплив зовнішніх факторів може спровокувати новий виток кризи і прискорити темпи інфляції, що неминуче призведе до девальвації національної валюти.

Для збереження особистих грошей, а також заощадження від інфляції найкраще розділити всю суму на три рівні частини і вкласти в кілька різних валют.

Який би не склався обмінний курс, грошові кошти будуть захищені, до того ж капіталізація вкладу дозволяє компенсувати рівень інфляції, а страхування банківських вкладів гарантує повернення фінансів, навіть в разі банкрутства банку.

Хроніка слабшає рубля

Сьогоднішні ризики щодо ринків, що розвиваються формуються двома факторами: жорсткістю монетарної політики в розвинених країнах і торговим конфліктом між США і Китаєм, вважає головний аналітик «БКС Прем’єр» Антон Покатовіч. При цьому основним фактором спаду в валютному секторі стало зменшення доларової ліквідності, яке відбувалося в 2018 році і триватиме наступного року.

ФРС США підвищила в минулому році ставку чотири рази (до 2,25-2,5%, в 2019 році планується ще два підвищення) і продовжила розпродаж фінансових активів, скуплених під час дії антикризової програми кількісного пом’якшення (QE). Таким чином Федрезерв зменшує доларову масу. Європейський центробанк (ЄЦБ) продовжує тримати ставку на нульовому рівні, але в грудні оголосив про завершення своєї QE.

На тлі цих процесів російський рубль, що втратив за рік п’яту частину вартості, не став лідером падіння на ринках EM.

Найсильніше в 2018 році обвалилися аргентинське песо (51%) і турецька ліра (28,2%), відзначає головний економіст агентства «Експерт РА» Антон Табах.

Інвестори переоцінювали ці валюти не тільки в рамках загального тренду, а й через індивідуальних економічних і бюджетних проблем.

Прогноз на 2019 рік

Геополітичні ризики і виведення коштів з ризикових активів країн, що розвиваються в дорожчають американські держоблігації продовжать впливати на рубль і в 2019 році.

Прогнози експертів щодо курсу російської валюти на наступний рік розходяться дуже сильно – від 65 до 75 руб.

до долара – в залежності від розглянутих сценаріїв, які враховують різний ступінь хворобливості нових західних санкцій, рівень цін на нафту і можливі шляхи розвитку американо-китайського торгового конфлікту.

За прогнозами Ощадбанку, середній курс долара в 2019-2020 роках складе 65-70 руб. при вартості бареля нафти марки Urals $ 60-65. Аналітики «ВТБ Капіталу» прогнозують середньорічний курс рубля на рівні 68,4 руб. за долар і 77,3 руб. за євро, на кінець 2019 року – 69,1 руб. за долар і 77,4 руб. за євро.

«БКС Прем’єр» очікує два сценарії розвитку подій для рубля. Згідно з базовим сценарієм реалізація санкційних пакетів надасть помірно негативний вплив на курс рубля.

Підтримку рублевий актив буде отримувати від відновлення нафтових котирувань в діапазоні $ 65-75, а також від продовження обережного діалогу між США і Китаєм на шляху до зняття взаємних торгових обмежень.

В результаті середньорічний курс рубля буде на рівнях, близьких до 65-67 руб. / Дол., А до кінця 2019 року в діапазоні 65,8-68,2 руб. / Дол.

При песимістичному сценарії (реалізація санкційних ризиків, значне посилення санкцій риторики щодо додаткових заходів, повернення США і Китаю до реалізації нових тарифних обмежень, зниження нафтових цін до рівнів нижче $ 50) середньорічний курс рубля може скласти близько 73-75 руб. / Дол., а рік російська валюта завершить на рівнях, близьких до 75 руб. / дол.

У 2019 на рубль продовжить впливати все той же набір факторів: нафта, санкції, торгові війни, ситуація на ринках, що розвиваються, вважає головний економіст рейтингового агентства «Експерт РА» Антон Табах.

«Ціни на нафту і метали можуть опинитися під тиском і потягнути за собою рубль сильніше, ніж в цьому році, але в будь-якому випадку масштаби рухів швидше нагадуватимуть 2018 рік, ніж кризові 2008-й або 2014-й», – не втрачає оптимізму він.

Важливим періодом для рубля стане березень-квітень 2019 року, відзначає Покатовіч з БКС. Саме на цей час припадає закінчення відстрочки по розгляду питання про нові санкції в конгресі США.

В цей же час повинні визначитися перспективи майбутніх торговельних взаємин між США і Китаєм.

«Не менш важливим для рубля стане і динаміка нафтових цін, які, за нашими оцінками, можуть повернутися до рівнів $ 70 на тлі появи в ринку інформації про реальне скорочення видобутку країнами ОПЕК +», – додав Покатовіч.

У квітні Мінфін США опублікував новий список санкцій SDN (Specially Designated Nationals List – список громадян особливих категорій і заборонених осіб), куди потрапили Олег Дерипаска разом з алюмінієвим гігантом UC Rusal і найбільший міноритарій Віктор Вексельберг, топ-менеджери російських компаній і чиновники. В результаті інвестори почали поспіхом розпродувати папери UC Rusal і En + Олега Дерипаски і йти з російського ринку. Ця паніка привела до падіння всього російського фондового ринку і першому в 2018 році різкого зниження курсу рубля.

До початку серпня американські законодавці представили шість пакетів законопроектів, які передбачають нові санкційні заходи проти Росії. Найсерйозніший пакет санкцій проти Росії – «Акт про захист американської безпеки від агресії Кремля» (DASKAA).

Законопроект, який так і не був розглянутий в 2018 році, передбачає звести в єдину базу всі існуючі санкції проти Росії, а також передбачає введення заборони іноземним інвесторам купувати держборг РФ і блокувати операції російських держбанків в США.

Конгрес США не розглядав ці ініціативи в 2018 році, їх обговорення очікується в перші місяці 2019 року.