Що таке дефляція в економіці і її відмінності від інфляції: приклади

0
236

Два терміна – «інфляція» і «дефляція» – нерозривно пов’язані один з одним і відносяться до економічної сфери діяльності людини. Разом з тим вони представляють абсолютно протилежні явища.

Дефляція – це подорожчання грошей, інфляції – здешевлення. І перше, і друге має великий вплив на окремих громадян, держави і навіть на міжнародні економічні та політичні взаємини.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

Що означає термін «дефляція»

Дане явище в економіці є підвищення купівельної спроможності будь-якої валюти. Характерними особливостями дефляції є:

 • зниження цін на всі в економіці країни (чим індекс дефляції вище, тим сильніше знижуються ціни);
 • регулярний перерахунок цін на товари і послуги;
 • зниження заробітної плати, виходячи з подорожчання валюти.

Взагалі самі терміни інфляція і дефляція до другої половини XX століття використовувалися виключно в академічному середовищі. Але в післявоєнний період вони стали з’являтися і в науковій літературі.

Саме тоді економічна теорія стала широко розвиватися і проникати в маси. Видатним діячем, вивчив закони дефляції, був Кейнс – американський економіст.

Під впливом його міркувань слова «інфляція» і «дефляція» стали все частіше з’являтися в повсякденній мові.

причини дефляції

Для того щоб відповісти на питання про те, що таке дефляція, простою мовою, потрібно вивчити її причини. Сучасні економісти виділяють три основні причини, що викликають дефляцію в економіці:

 1. Вартість грошей. При стані зростання вартості виробництва, підвищується і вартість грошей. Стосується це при використанні натуральних грошей, тобто грошей з будь-яким матеріальним змістом, найчастіше золотим, рідше в іншому стандарті, наприклад, німецька марка підкріплювалася зерном.
 2. Вартість товарів. Ціна товарів на ринку неодмінно знижується в силу збільшення продуктивності праці. При цьому вартість грошей знаходиться на незмінному рівні.
 3. Дефіцит грошей. У вигляді штучного підвищення вартості грошей проявляється скорочення грошової маси. Таким чином, дефляція – це наслідки вилучення центральним банком якогось кількості грошових знаків з обігу. Досягається це різними шляхами, наприклад, підвищенням податкової ставки, запобіганням підвищення заробітної плати, зниженням витрат бюджету держави і т.д. Дані дії призводять до скорочення інфляції, за рахунок штучного збільшення вартості валюти.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

З точки зору споживача

Для споживача (тобто простого громадянина) це положення справ в економіці досить позитивне явище. Давайте, наприклад, візьмемо простого трудівника Васю. У січні він отримав зарплату 1000 рублів. На ці гроші він купив 3 мішки картоплі.

У лютому Вася отримав все ту самі 1000, але внаслідок підвищення вартості грошей, йому вдалося крім 3-х мішків картоплі, придбати ще 1 мішок цибулі. У разі, якщо не відбувається зниження заробітної плати, Васю все влаштовує, і він навіть починає відкладати гроші.

Таким чином, для споживача дефляція – це шанс підвищити свій добробут, в тому випадку, якщо не відбувається збільшення податків і зниження зарплати.

З точки зору виробника

Для виробника ситуація при дефляції прямо протилежна. Складається таке становище, наприклад, підприємець взяв кредит в банку на розвиток власного бізнесу в розмірі 1000 рублів. Він починає виробляти картопля. У січні він продавав картопля за 5 рублів.

У лютому, після подорожчання грошей, він вже продає не по 5, а по 4 рубля за кілограм. Якщо дивитися на кількість одержуваного прибутку, вона буде неодмінно падати. А кредит 1000 рублів буде неодмінно дорожчати.

Таким чином, кількість грошей позичальник віддасть аналогічне, але ось його вартість з різницею в кілька місяців або навіть років, буде сильно відрізнятися.

Дефляція – це криза, по крайней мере, для виробника. А так як ми сьогодні живемо при ринкових відносинах, це вплине на всю економічну систему держави. Таким чином, дефляція для фінансової системи ще небезпечніше за інфляцію.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

Негативні наслідки для економіки

Видатний економіст сучасності Вессел Девід, аналізуючи, що таке дефляція в економіці держав, виділив 4 основні пункти її негативного впливу:

 1. Періодичне зниження заробітної плати робітників.
 2. Через розвиток правової бази в більшості країн, підприємцю буде складно звільнити зайвих робочих, в результаті, він буде нести додаткові витрати, що приведе до загального зниження прибутку.
 3. Споживач, помічаючи процес постійного зниження цін на товари, буде відкладати покупки на «завтра».
 4. Це явище вкрай небажано дебіторам і Центральному банку.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

Приклади дефляції в світовій історії

Це явище не нове, воно супроводжує економічний розвиток протягом декількох десятиліть. Дефляція (приклади її можна виявити) стане зрозумілою, якщо навіть трохи зануритися у вивчення економічного розвитку деяких країн.

Велика депресія. У 1929 році на Нью-Йоркській фондовій біржі відбувся катастрофічний обвал, величезна кількість банків збанкрутувало, вкладники втратили свої заощадження. Всі ці події призвели до небувалої дефляції, причиною всього цього послужило штучне роздуття «кредитного міхура», з подальшим його Лопань.

Інший яскравий приклад – «втрачене десятиліття» в Японії. В кінці 80-х років минулого століття держава провела штучне підвищення попиту на нерухомість, що призвело до небувалого зростання цін. Наприклад, земля під імператорським палацом оцінювалася на одному рівні з усією землею в Каліфорнії.

Довго ситуація подорожчання не могла відбуватися, а після «лопания» штучного спекулятивної бульбашки почалася низка банкрутства банків і кредитного капіталу. Після цього уряд Японії спробувало знову роздмухати цей міхур, але банки і великі промислові капітали вже не хотіли наступати ще раз на одні й ті ж граблі.

В результаті, сьогодні в Японії практично відсутній попит на землю і нерухомість, хоча вільних територій там дуже мало, ціна на них падає з року в рік.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

В результаті відповісти на питання про те, що таке дефляція, простою мовою, не так вже й складно.

У двох словах – це підвищення вартості грошей, або штучним, через вилучення з обігу певної кількості грошової маси, або природним шляхом, через збільшення виробництва.

І в першому, і в другому випадку цей процес вплине і на споживача, і на виробника, торкнувшись кишеню простого громадянина і цілої держави.

Що таке дефляція і чим вона відрізняється від інфляції?

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

У новинах та інших засобах масової інформації часто зустрічаються різні економічні терміни, і через незнання їх значень можуть виникати різні недопонімая. Корисною буде інформація, що стосується того, що таке дефляція і які ситуації її провокують.

Що це дефляція?

Якщо орієнтуватися на походження цього слова, то в латинській «deflatio» означає «здуватися». Якщо цікавить дефляція – що це таке, варто знати, що під цим терміном розуміють підвищення реальної вартості грошей і їх купівельної спроможності. Коли в країні спостерігається дефляція, то відбувається постійне зниження ціни на товари і послуги.

На перший погляд багатьом може здатися, що збільшення купівельної спроможності – це добре, але якщо поглянути на причини, то перспективи не здаються настільки райдужними.

Ще варто приділити увагу такому поняттю, як коефіцієнт дефляції або, як його ще називають дефлятор.

Під ним розуміють щорічно встановлюється значення, яке враховує зміни споживчих цін на товари та послуги в попередньому періоді. Цей коефіцієнт підлягає офіційному опублікуванню.

Дефляція – це добре чи погано?

Процес падіння цін можна розглядати з двох сторін, але якщо звернутися до фахівців, то вони частіше говорять про негативні наслідки. Щоб в цьому переконатися, необхідно розглянути, чим погана дефляція:

 1. Виникнення дефляційної спіралі. Коли населення спостерігає зниження цін, то вони намагаються відкладати покупки дорогих товарів, чекаючи знижок. Подібна поведінка стає причиною скорочення зростання в економіці, тобто ще більшої дефляції. Подібна ситуація може повторюватися багато разів. З’ясовуючи, що таке дефляція, і які її наслідки, варто зауважити, що дефляційна спіраль може торкнутися не тільки обороту товарів, а й грошей. Останнім часом люди стали масово забирати депозитні вкладення, що може стати причиною падіння ринкової ліквідності та погіршення ситуації.
 2. В результаті зниження цін на товари зменшується прибуток підприємств і зупиняється їх розвиток. У підсумку керівництво не може платити заробітну плату в повному обсязі і доводиться звільняти співробітників.
 3. Негативні наслідки стосуються і сфери кредитування, оскільки люди перестають брати кредити, оскільки віддавати доведеться велику суму, адже підвищиться вартість грошових коштів.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

Що таке дефляція і інфляція?

Значення першого терміну було представлено вище, а що стосується інфляції, то при ній відбувається підвищення загального рівня цін на товари і послуги, що позначається на купівельній спроможності грошової одиниці.

Звідси можна зробити висновок з приводу того, чим відрізняється дефляція від інфляції, оскільки це два протилежних один одному явища.

Обидва стани можуть бути спровоковані спеціально або ж виникнути через неправильних рішень.

Дефляція і інфляція були ретельно вивчені, і був зроблений висновок, що перший стан більш небезпечно для економіки, ніж друге.

Експерти встановили, що інфляція в 1-3% в рік розглядається як явище, яке вказує на економічне зростання, а ось дефляція в 1-2% в рік може привести до серйозної кризи.

У приклад можна привести дефляцію в Америці в 1923-1933 рр., Яка закінчилася Великою депресією.

причини дефляції

Фахівці виділяють наступні чинники, що провокують дефляцію:

 1. Скорочення кредитування. Якщо банки почнуть менше видавати гроші населенню, то це призводить до зменшення грошей в обігу.
 2. Підвищення обсягів виробництва. Знижуватися ціна на товари буде, якщо доходи населення не зміняться, а продукції буде випускатися більше. Процес дефляції може бути результатом застосування нових технологій на виробництві. Часто інновації призводять до зниження цін і безробіття.
 3. Збільшення попиту на гроші. Якщо люди починають більше відкладати, то гроші йдуть з обороту, що підвищує їх цінність.
 4. Політика жорсткої економіки. Часто тактика зниження витрат на урядовому рівні виходить з-під контролю і призводять до дефляції (приклад – Іспанія в 2010 році).

Дефляція – ознаки

Є кілька основних факторів, які можуть вказати, що в країні настає знецінення грошей. По-перше, зменшуються середні заробітні плати, і відбувається масове скорочення людей. В результаті спостерігається зростання безробіття.

По-друге, грошова дефляція призводить до http://foxysister.ru/node/add/article?task_id=7198снижению вартості на продукцію і падіння споживчого попиту. Крім цього, збільшується ціна кредитів в банках і людям стає складніше погасити взяті раніше суми.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

Дефляція – як боротися?

Єдиного вірного методу, щоб швидко впоратися зі знеціненням грошей без будь-яких наслідків, немає. Правильне рішення, що стосується того, що робити, якщо дефляція, це використовувати досвід країн, які змогли впоратися з подібним явищем.

Наприклад, держава може застосувати м’яку монетарну політику, тобто Центральний банк зменшує процентні ставки на кредити, люди беруть позики, а це сприяє зростанню попиту і ціни.

Ще один варіант – ослаблення податкового тиску і підвищення обсягу продажів цінних паперів.

У що вкладати при дефляції?

Багато людей при спостереженні змін в економіці не знають, що робити з власними коштами, куди їх вкласти або що купити, що часто призводить до скоєння помилок.

Дефляція грошей призводить до поступового зниження вартості всіх активів, тобто грошові кошти будуть найвигіднішим вкладенням, оскільки все інше буде знецінюватися, в тому числі і товари, куплені за потребою.

Що таке дефляція – простими словами про складне

Ми звикли сприймати інфляцію, як явище для економіки безперечно негативний. Підвищення цін, знецінення грошової маси, а можливо і включення друкарського верстата – ось основні атрибути інфляційного процесу. Напрошується висновок, що дефляція – це процес, який є оздоровчим для економіки, а значить – бажаним і корисним.

Але в реальності все виявляється навпаки – світовий досвід доводить, що дефляція якраз діє на ситуацію гірше інфляції і веде до поглиблення економічної кризи.

Що таке дефляція і якою вона буває

Дефляція – що це таке простими словами? Мається на увазі процес підвищення реальної вартості грошей і їх купівельної спроможності. Слово це походить від латинського «deflatio», що в російській перекладі означає «здуватися». Говорячи простою мовою, при дефляції спостерігається постійне падіння цін на товари і послуги.

На перший погляд, підвищення купівельної спроможності грошей – це благо для споживачів. Сьогодні на 50 рублів ми купуємо один кілограм цукру, а завтра – вже півтора. Але головний підступ криється в причинах, які викликають дане явище, а значить – і зниження цін. Дійсно, іноді дефляція буває хорошою, але найчастіше – поганий.

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада

види дефляції

Хороша дефляція виникає в результаті підвищення ефективності роботи підприємств, зниження собівартості продукції, зростання конкурентоспроможності. У цьому випадку виробники знижують ціни, щоб залучити покупців, але при цьому не скорочуються робочі місця і не зменшується заробітна плата працівників.

Однак частіше зниження цін відбувається через те, що падає споживчий попит, кількість грошей в обігу зменшується, а їх реальна вартість знижується, в результаті – виробники змушені скорочувати кількість працівників і зменшувати заробітну плату. В цьому випадку дефляція однозначно сигналізує про початок економічного спаду.

Чому вона гірше інфляції

В останні десятиліття в більшості країн світу інфляція – це постійний процес, і економісти вважають, що без неї неможливий нормальний розвиток економіки. Але в ряді країн спостерігається зворотне явище – наприклад, поширена дефляція в Європі, про яку багато говорять, починаючи з 2014 року.

Річний рівень інфляції в межах 1 – 3 відсотки розглядається як явище, нерозривно пов’язане з економічним зростанням. Що стосується дефляції, то навіть її рівень 1-2% в рік може викликати серйозну економічну кризу.

Якщо поглянути на приклади в різних країнах, то стане ясно, що дефляція може спровокувати затяжну рецесію економіки. Яскравий доказ – це дефляція в США в 1929-1933 рр., Яка привела до Великої депресії. Саме через зниження цін, криза в Сполучених Штатах прийняв набагато більших масштабів, ніж в європейських країнах.

Ще один приклад дефляції пов’язаний з Країною сонця, що сходить. У 90-і роки 20 століття дефляція в Японії призвела до початку періоду застою, який прийнято називати втраченим десятиліттям.

У Росії подібне явище не зустрічається. За підсумками року зростання цін, починаючи з 1991 р практично завжди перевищував 10%. На початку 90-х щорічна інфляція характеризувалася тризначним числом, коли ціни за рік виростали в кілька разів.

Наприклад, в 1992 році річний рівень інфляції склав немислимі 2 600% або зростання цін в 26 разів !!!

Можна сміливо припустити, що в найближчі кілька років можна не побоюватися дефляції рубля.

Іноді ЗМІ, як тільки починається невелике зниження цін, починають кричати на весь голос – що почалася дефляція.Але як правило – це сезонне явища і ціни змінюються тільки в певних категоріях. Яскравий приклад – осінній урожай. Через надлишок пропозицій на ринку – ціни падають. Але якщо подивитися в розрізі всього року, то нічого подібного ви не побачите. Суцільний зростання цін.

Дефляція – на прикладі Японії

У 80-х роках минулого століття в Японії сталося те, що прийнято називати «Японським економічним дивом». Справа в тому, що після війни відновлення економіки йшло посиленими темпами. Люди важко працювали і багато купували, в результаті рівень життя зріс, у населення з’явилося все необхідне, після чого попит почав падати.

Що таке дефляція в економіці і її відмінності від інфляції + приклади

Це призвело до грошового дефіциту – підприємствам не вистачало коштів, вони накопичувалися у споживачів. Люди не поспішали купувати нову побутову техніку, меблі, автомобілі, їх майно було відмінної якості, і потреби замінювати його на новий не було.

Виробники спробували знизити ціни на товар, але ефект від цього був мінімальним. Можливо, люди як і раніше не бачили потреби купувати або чекали, коли ціни впадуть ще нижче. Виробничі компанії почали зазнавати збитків.

У цей час держава підвищила податки, щоб забезпечити достатню кількість грошей в казні. У підсумку підприємства почали закриватися, а ті, які не закривалися, скорочували персонал.

Інвестиції в промисловість зійшли нанівець, почався спад економіки.

У 2004 році Японії майже вдалося побороти дефляцію, але криза дев’ятого року і цунамі в 2011 р повернули країну до попереднього стану.

Основні причини і небезпеки

Економіка потребує дотримання простого правила: попит повинен народжувати пропозицію. Тільки в цьому випадку буде проводитися рівно стільки товарів, скільки потрібно споживачам. Якщо цей баланс порушується, то виникає «збій» в роботі економічного механізму. Дефляція свідчить про те, що пропозиція перевищує попит. До цього призводять такі чинники.

Головні фактори дефляції

 • Підвищення попиту на готівкові та безготівкові гроші. Це виражається в тому, що люди починають менше витрачати й більше відкладати, зберігаючи заощадження вдома, або в банках. Гроші йдуть з обороту, а значить – зростає їх цінність.
 • Збільшення обсягів виробництва. Якщо підприємства виробляють все більше, а доходи населення не змінюються, то це в підсумку провокує дефляцію.
 • Державні заходи щодо регулювання обсягу грошової маси. З метою боротьби з інфляцією держава знижує обсяг грошової маси в обороті. Іноді «перегини» в антиінфляційних заходах призводять до протилежного результату – дефляції.
 • Називаючи причини дефляції, слід згадати скорочення обсягу кредитів, що видаються населенню. Як наслідок – зменшення кількості грошей зверненні і виникнення дефляції.

Через що дефляція так небезпечна для економіки

 1. Вірогідність відходу економіки в «дефляційну спіраль». Падіння цін веде до того, що люди не купують дорогі товари, вичікуючи, коли ціни на них знизяться ще більше. Це призводить до скорочення економічного зростання, а в підсумку – до ще більшої дефляції, і так повторюється багато разів.
 2. Дефляційна спіраль може виникнути як в сфері товарного обігу, так і в області грошового обігу. В останньому випадку населення починає масово закривати депозити в банках з-за боязні того, що банк збанкрутує, або через брак грошей. Це тягне за собою падіння ринкової ліквідності, зменшення капіталів банків і посилення песимістичних настроїв в суспільстві. Люди намагаються більше відкладати, ніж витрачати, і виникають нові витки дефляції.
 3. Ряд економічних показників можна знижувати тільки до певного рівня. Власники підприємств не можуть знизити заробітну плату працівників в кілька разів тільки для того, щоб уникнути збитків. Тому при падінні цін на продукцію прибуток стає негативною і розвиток підприємства припиняється.
 4. Дефляція негативно позначається на сфері кредитування – пропадає сенс брати кредит, який доведеться віддавати грошима, вартість яких більше, ніж вартість грошей, отриманих в борг.

Способи боротьби з дефляцією

Завдяки досвіду боротьби з дефляцією в ряді країн, сьогодні використовується кілька перевірених способів впливу на дефляцію.

Поширений метод – це застосування м’якої монетарної політики. Центральний банк знижує процентні ставки, щоб за допомогою кредитних коштів оживити діяльність підприємств. Споживачі теж беруть більше позик, за рахунок чого зростає попит, ціни на товари стабілізуються. Також держава може послабити податковий тиск і підвищити обсяги продажів державних цінних паперів.

Що таке інфляція і дефляція?

Сучасна економіка не може існувати без інфляційних і дефляційних процесів, які представляють собою два різні полюси одного фінансового механізму. Чим вони відрізняються і яку небезпеку представляють?

Інфляція – знецінення грошей

Що таке дефляція в економіці и ее Відмінності від інфляції + приклада Коли ціни на товари і послуги підвищуються, тоді гроші втрачають свою ціну і на сцену виходить інфляція. Виникнення інфляції має кілька причин. Це може бути дефіцит якогось товару або послуги, пов’язаний з підвищеним на них попитом і, відповідно, зростанням ціни. Або причина адміністративного характеру. Маючи дефіцит податкових надходжень, уряд, щоб мати кошти для виплат, часто проводить політику зовнішніх позик або просто запускає друкарський верстат і друкує гроші, яких бракує. Природно, надрукувати гроші – найпростіший спосіб. Результатом такого підходу є надлишок грошової маси, яка не забезпечена ніякими активами. Відповідно, такі гроші знецінюються, що і призводить до інфляції.

види інфляції

 • Адміністративна інфляція – виникає при адміністративному (керованому) ціноутворенні.
 • Галопуюча інфляція – як зрозуміло з назви, характеризується високим темпом зростання цін.
 • Кредитна інфляція – грунтується на надмірному розширенні банківського кредитування.
 • Гіперінфляція – галопуюча інфляція, що відрізняється річним темпом росту цін понад 100%.
 • Інфляція витрат – характеризується зростанням цін на ресурси і виробничі складові.
 • Повзуча інфляція – характеризується уповільненим темпом зростання цін.
 • Продукція, що імпортується інфляція – причиною виникнення, як правило, буває підвищення цін на імпортні товари або надлишковий приплив іноземної валюти.
 • Индуцированная інфляція – обумовлена ​​одним з суто економічних інфляційних чинників.
 • Соціальна інфляція – пов’язана з ростом витрат, викликаним підвищенням вимог до будь-якої соціальної сфері.
 • Передчасна інфляція – характеризується виникненням до досягнення повної зайнятості.
 • Стагфляція – поєднує в собі ознаки стагнації і інфляції.

В умовах зростаючої глобалізації інфляція перестає бути проблемою однієї країни, оскільки в результаті економічних відносин виникає експорт інфляції.

Дефляція – антипод інфляції

Дефляція є економічний процес, який характеризується зниженням цін. Можливо, комусь це здасться навпаки корисним, проте дефляція не менше небезпечна, ніж інфляція.

При виникненні дефляції інвестори аж ніяк не поспішають вкладати у виробництво, оскільки очікують подальшого зниження цін.

На виробництві ж виникає дефіцит готівки, що призводить до зниження заробітних плат, скорочення соціальних програм, зниження виробничих обсягів і, в підсумку, падіння прибутку.

У зв’язку з цим роботодавець змушений проводити скорочення робочих, тим самим збільшуючи безробіття.

Своїм виникненням дефляція зобов’язана недостатньою кількістю готівкової грошової маси. Грошей більше не стає, їх вартість завищується бо на одну грошову одиницю доводиться все більше і більше забезпечує активу.

Методи боротьби і особиста вигода

Інфляція і дефляція володіють негативними соціальними і економічними наслідками, тому держави активно борються з цими процесами.

Для боротьби з інфляцією застосовується метод «дорогих грошей». Монетарна влада направляють свої зусилля на скорочення обсягів грошової маси. Проти інфляції застосовується збільшення податків, скорочення обсягів кредитування, зниження державних витрат і збільшення обсягів продажів державних цінних паперів.

Для боротьби з дефляцією застосовуються зворотні заходи.

Як можна отримати вигоду з інфляції і дефляції?

Інфляція краще, якщо:

 • у Вас є невиплачені кредити або інші значні борги – вони знеціняться.
 • Ви потребуєте в кредит – при доступності для банків державних кредитів вони також будуть доступнішими, процентні ставки по таким кредитам будуть падати по відношенню до зростання цін.

Дефляція краще, якщо:

 • у Вас немає боргів по кредитах або інших невиплачених позик – при дефляції зарплата також буде знижуватися, а ось виплати банку залишаться на колишньому рівні.
 • у Вас є заощадження в національній валюті – їх реальна вартість зростає.

Інші статті майстер-класу «Будь трейдером!»

Інфляція і дефляція: порівняльна характеристика

Інфляційні та дефляційні процеси є обов’язковими для грошової системи будь-якої держави. Інфляція і дефляція є два протилежні процеси, що характеризують вартість національної валюти.

При переважанні інфляції спостерігається зміна цін на продукти харчування і електроніку через знецінення національних грошових одиниць.

Дефляція характеризує зворотний процес, що супроводжується зниженням цін на товари і послуги через збільшення вартості валюти.

Що таке інфляція?

Інфляція – це знецінення грошових одиниць, обумовлене надмірною емісією грошей. При відсутності додаткового забезпечення, зростання грошової маси завжди супроводжується підвищенням вартості товарів і послуг. Говорячи простою мовою, кількість грошей у населення при знеціненні валюти збільшується, але при цьому купити товарів можна менше.

Існує 10 різновидів інфляції:

 1. Адміністративна. Утворюється при жорсткому контролі цін керуючими органами.
 2. Галопуюча. Характеризується швидким ростом цін на товари і послуги.
 3. Кредитна. Обумовлена ​​надмірною кількістю виданих банками кредитів.
 4. Гіперінфляція. Швидкозростаюча інфляція, при якій вартість валюти обвалюється на 100 і більше відсотків в рік, називається гіперінфляцією
 5. Повзуча. Характерний для розвинених країн тип знецінення валюти, при якому ціни ростуть повільно.
 6. Продукція, що імпортується. Різкий приплив іноземної валюти в державу викликає необхідність в емісії додаткової ліквідності.
 7. Индуцированная. Інфляція з’являється внаслідок певних економічних чинників.
 8. Передчасна. Падіння ціни на рублі, що виникає до настання повної зайнятості, називається передчасною.
 9. Соціальна. Знецінення валюти виникає через зростання витрат, у зв’язку з підвищенням вимог до якості продукції, що виробляється.
 10. Стагфляція. Знецінення, супроводжувана стагнацією. Стагфляція може привести до зростання цін, підвищення рівня безробіття і порушення торгового балансу одночасно.

причини інфляції

Фахівці виділяють шість чинників, що сприяють знеціненню національної валюти:

фактор слідство
Зміна ставки рефінансування. Центробанк видає кредитним компаніям певні суми в борг під відсоток, прив’язаний до ставки рефінансування.
монополізація ринку Монополісти починають встановлювати необґрунтовані ціни на товари і послуги, впливаючи на вартість валюти через споживчий кошик.
дефіцит держбюджету Якщо витрати бюджету перевищують доходи, уряд починає безконтрольно емітувати гроші або продавати ліквідні активи. Збільшення грошової маси сприяє знеціненню валюти.
Підвищення витрат на військові потреби Під час воєнного періоду або надзвичайних ситуацій непродуктивне споживання національного доходу значно зростає, а товарообіг падає. Кількість грошової маси залишається колишнім, а золотовалютні резерви падають, що тягне за собою зниження курсу валюти.
Девальвація грошових одиниць Збільшення курсу долара на тлі зовнішньоекономічних факторів серйозно впливає на ціну імпортних товарів і рівень життя громадян. Підвищення цін на техніку та продукти іноземного походження призводить до зростання вартості товарів.
інфляційні очікування При найменших ознаках економічної кризи населення починає запасатися продуктами першої необхідності. Підвищений попит збільшує вартість товарів, що тягне за собою падіння купівельної спроможності громадян.

Як вимірюється інфляція?

Розрахунок поточного інфляційного показника виконується в два етапи:

 1. Визначення структури споживчого кошика. Список досліджуваних товарів і послуг включає більше 500 найменувань.
 2. Аналіз цін на товари кошика в усіх регіонах країни. На основі порівняння цін з минулим періодом робиться висновок про поточний інфляційний показник.

Як реальна інфляція відрізняється від офіційної?

Ключові відмінності реальної інфляції від офіційної полягають в методі розрахунку. Офіційний підрахунок передбачає використання середніх по країні цін для виявлення інфляційного показника. У реальності, вартість споживчого кошика окремо взятої людини може вирости значно вище, ніж показує офіційна статистика.

Як не втратити на інфляції?

Найпростішим способом збереження грошей служить їх інвестування в різні активи. Кращими варіантами для вкладення невеликої суми грошей служать:

 • облігації;
 • акції;
 • пайові інвестиційні фонди;
 • іноземні валюти;
 • банківський депозит.

Що таке дефляція?

Дефляція є протилежним інфляції процесом. Під час дефляції вартість національної валюти зростає, а ціни на товари і послуги падають.

Як це не дивно, незважаючи на очевидну перевагу для населення у вигляді падіння цін, дефляція, в порівнянні з інфляцією, несе більш згубні наслідки для держави.

У чому небезпека дефляції?

При зростанні вартості валюти, населення держави не поспішає вкладати свої гроші в товари, чекаючи подальшого падіння цін. Це призводить до уповільнення розвитку бізнесу і банкрутства малих підприємств.

Головними мінусами дефляції є:

 1. Банкрутство підприємств. Падіння обсягів продажів змушує компанії втрачати гроші.
 2. Зниження рівня доходів населення. Компанії змушені знижувати зарплати громадян, щоб утриматися на плаву.
 3. Падіння купівельної спроможності. Товари та послуги дешевшають повільніше, ніж падають доходи населення.
 4. Зниження швидкості росту економічних показників.

Способи боротьби з дефляцією

Роль держави в боротьбі з дефляцією складається в:

 • зниженні ставки рефінансування Держбанку Росії;
 • ослабленні податкового тиску на бізнес;
 • збільшенні емісії державних цінних паперів.

Порівняння інфляції і дефляції

Для порівняння можна скласти таблицю:

критерій порівняння інфляція дефляція
вартість валюти падає зростає
Ціна на товари і послуги зростає падає
Вплив на економіку країни Позитивне негативне
Вплив на розвиток бізнесу Позитивне негативне

Підсумуємо: що краще інфляція або дефляція?

Інфляція і дефляція є неприємними процесами, як для національної економіки, так і для населення. Високий інфляційний показник вигідний виробникам і громадянам, які бажають взяти кредит в банку. Дефляції радіють в основному особи, які мають великі заощадження у вітчизняних грошових одиницях.

Дефляція означає що, споживчі ціни будуть знижуватися?

Інфляція в Росії в 2017 році склала 2,5%. Це найнижчий показник за всю новітню історію країни.

А що буде, якщо інфляція скоротиться до нуля і почнеться зворотний процес – дефляція? Для РФ такий розвиток подій поки що виглядає фантастичним, проте в історії деяких країн дефляція траплялася.

Як вона позначається на економіці? У чому причини дефляції і які наслідки? Чи легко з ними впоратися і якими методами?

Дефляція (Deflation) – це

Це призводить до додаткового падіння попиту, що ще більше стимулює падіння цін на товари і скорочення обсягів виробництва.

Виходить замкнуте коло: Різке прискорення економічного процесу, протилежного за своїм характером інфляції, також знижує інвестиційну і споживчу активність, оскільки передбачає подорожчання продукції, що випускається і споживаної продукції, неадекватне наявними у економічних агентів засобів.

В кінцевому підсумку товари знову починають дорожчати, але обсяг грошової маси у потенційних покупців при цьому не збільшується.

Через падіння цін економічні агенти вважають за краще не вкладати гроші, не інвестувати, а накопичувати, щоб через деякий час, припустимо, через кілька років витратити їх більш вигідно.

Така ситуація, призводить в результаті до погіршення динаміки економічних процесів в національному господарстві.

По-перше, дозвольте сказати, що я довгий час насолоджувався читанням демагогії надмірно похмурих інфляціоністов начебто Джима Віллі (Jim Willie), а також щодо згладжені есе Гонзало Ліри (Gonzalo Lira) – навіть якщо останній іноді виглядає як хлопець, дуже закоханий в себе ( Гонзало, прийми це до відома. – Ред.).

Я відчуваю якусь спільність з обома, бо, незважаючи на прогнози про фінансовий ендшпілі, я згоден з більшістю сказаного ними – особливо про стійку захисну роль, яку, здається, грає золото, незважаючи ні на що.

Але це не означає, що я згоден з усіма аргументами Ліри і Віллі. Тут має сенс розповісти про якісь передумови. Мої інстинкти з приводу дефляції сформувалися в 1976 році після прочитання книги К. В. Майерса (C. V. Myers) «Наближення дефляції».

Назва було передчасним, як ми тепер знаємо, але головна ідея книги була такою ж вічною і незмінною, як закон гравітації. З елегантною простотою Майерс стверджував, що «В кінцевому рахунку, кожен пенні кожного боргу повинен бути виплачений – якщо не позичальником, то кредитором».

Прихильники як теорії інфляції, так і дефляції, побічно згодні з цим пунктом – в глибині душі все ми катастрофісти і відрізняємося тільки думкою про те, хто візьме на себе удар – кредитор або боржник. Однак, як пояснив Майерс, кому-то все одно доведеться платити. Якщо ви зрозумієте це, тоді ви зрозумієте, чому, наприклад, дредноут дефляції нерухомості залишиться з нами, навіть якщо 30 мільйонів невиліковно «хворих» домовласників залишать ключі від своїх будинків в поштових скриньках. Повторю: ми не можемо змусити борг зникнути, йдучи від нього; кому-то доведеться постраждати.

Якщо детально розглядати цей пункт, я міг би спростувати всі доводи Ліри одним махом, процитувавши питання на засипку, який блогер Чарльз Х’ю Сміт (Charles Hugh Smith) поставив перегрітою інфляціоністам, а саме: чому багаті і впливові люди, які контролюють Федеральний резерв, які втратять стан через гіперінфляцію, дозволяють такому статися? Очевидна відповідь полягає в тому, що вони б не дозволили. І не дозволять.

Я багато разів і різними способами вказував на це раніше, іноді задаючи риторичне питання, чи варто нам чекати, що Джо Американець і десятки мільйонів інших співвласників багатоквартирного будинку з знецінилися кредитами зможуть погасити свої іпотечні позики за допомогою грошового конфетті, яке з’явиться в процесі гіперінфляції. Іпотечні кредитори, звичайно, багато втратять, як і будь-який, хто ж має надію коли-небудь отримати у власність будинок – або взяти кредит, неважливо, для якої мети.

Нестерпні витрати «відходу» від боргу

Одним з кращих місць, де можна знайти розбір дебатів на користь теорії інфляції або дефляції по кісточках і побачити, ніж таким жахливим – і, як я маю намір довести, нестерпним – загрожує «піти» від боргу за допомогою гіперінфляції, є книга 1993 року – « Велика розплата ».

Її співавтори Джим Девідсон ( Jim Davidson ) і лорд Вільям Ріс-Могг ( William Rees Mogg ) доклали багато зусиль, щоб відобразити всі аспекти цієї дискусії. Саме ця книга і подальшу розмову з Джимом Девідсоном зміцнили моя думка про дефляцію, переконавши мене – як, можливо, і багатьох з вас, але Ліру навряд чи – в тому, що шлях дефляції був би, по крайней мере, не настільки руйнівний, як гіперінфляція. Зрозуміло, в будь-якому випадку були б зруйновані величезні обсяги капіталу. Але дефляція хороша тим, що боржники отримали б по заслугах відповідно до своїх гріхами, а збанкрутували б ті, хто цього найбільше заслуговує. При цьому не потрібно притягувати за вуха моральний багаж, щоб пояснити, чому вкрай малоймовірно, що сильні світу цього пішли б по шляху гіперінфляції.

І «йти по шляху» – вірне слово в даному випадку, тому що, як чітко говориться в «Великої розплату», гіперінфляції не відбуваються просто так; вони можуть трапитися тільки після навмисного і обдуманого рішення державного уряду.

Нам потрібно тільки уявити катастрофічні наслідки гіперінфляції, щоб зрозуміти, чому настільки неймовірно, щоб ця програма підтримувалася і здійснювалася Господарями Всесвіту. По-перше, вкладники і кредитори як клас були б знищені, тому що їх фінансові активи втратили б цінність, як і сам долар.

Ринки облігацій і всі інші інституціональні канали заощадження та інвестування припинили б функціонувати при відсутності довіри – довіри, відновлення якого зайняло б у капіталістів багато років.

З самого початку ослабіла економіка працювала б тільки за рахунок готівкових операцій, що в, свою чергу призвело б до важких часів, скорочення економічного зростання і погіршення рівня життя настільки різко, що на відродження слабкого проблиску американської мрії пішло б ціле покоління.

«Плюси» дефляції

З іншого боку, дефляція не торкнулася б ринки акцій і облігацій, залишивши в спокої тих, у кого немає або мало боргів.

Що розуміють під дефляцією

Дефляція – це зворотна сторона інфляції. Термін походить від латинського «deflatio» ( «здуватися») і означає підвищення реальної вартості грошей і зниження цін на товари.

Якщо наслідки високої інфляції першим відчуває на собі населення, то дефляція позначається спочатку на підприємствах і банках, а вже потім зачіпає громадян.

У ринковій економіці дефляція вважається навіть більш небезпечною загрозою, ніж висока інфляція. Не завжди, але в більшості випадків.

Процентні ставки

Тимчасово вільні грошові кошти прийнято розміщувати на депозити в банках. Банк поверне Вам внесену суму плюс деякий, обумовлений договором, відсоток.

Але за цей час Ваша споживчий кошик встигне подорожчати. Це означає, що якщо до внесення грошей на депозит Ви могли на внесену суму прожити, скажімо, 1.

3 місяці, то після припинення депозиту на цю суму Ви зможете прожити, наприклад, один місяць (менший час).

Секрет полягає в тому, що відсоток по депозиту повинен компенсувати це зниження купівельної спроможності і ще приносити певний додатковий дохід. Розміщувати особисті кошти під відсоток нижче інфляції безглуздо.

Таке розміщення означає, що Ви не тільки даєте банку гроші, але і ще доплачують за їх зберігання. Це не справедливо. Ви маєте повне право на, принаймні, збереження чесно зароблених коштів.

Реальний відсоток по вкладу дорівнює різниці між номінальним річним відсотком (заявленим банком) і річної інфляції. Так реальний відсоток по депозиту 6.5% річних при інфляції 7% складе мінус 0.5%, а за депозитом 10% складе 3% річних.

Таким чином, при інфляції в 7% номінальна процентна ставка 10% річних не є завищеною, щоб там не говорили керівники великих державних банків.

Банки називають річний відсоток за вкладом. Тобто, якщо Ви розмістите гроші на термін менше року, то отримаєте пропорційно менший відсоток. Методика визначення відсотка за період, виходячи з річного, затверджена Центральним Банком. Вона однакова для всіх банків.

Дефляція призводить к. Що таке дефляція і чим вона відрізняється від інфляції? Головні фактори дефляції

Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся суть і поняття дефляції, причини, які її викликають, яким явищем можна вважати дефляцію: позитивним або негативним, які його наслідки і т.д. Крім усього іншого, я приведу найбільш яскраві історичні приклади дефляції.

Поняття і суть дефляції

Дефляція
– це процес збільшення вартості грошей, при якому вартість товарів і послуг в їх вираженні зменшується. Дефляція – процес, протилежний всім нам відомою. При цьому явищі збільшується купівельна спроможність грошей (а купівельна спроможність населення – не обов’язково, і може навіть падати – про це трохи далі).

Якщо інфляція в перекладі з латинської означає “здуття”, то дефляція – навпаки, “сдутіє”.

При дефляції відбувається падіння індексу цін (в різних країнах цей показник може називатися по різному, і має багато різновидів). Простими словами, ціни на товари і послуги при дефляції поступово в цілому знижуються.

Дефляція надає найбільший ефект на економіку, якщо вона носить тривалий характер: наприклад, визначається за підсумками року, тим більше – триває кілька років. Такі випадки можна зустріти нечасто, але вони були.

На практиці дефляцію часто можна спостерігати короткостроково, наприклад, в окремі місяці або квартали, коли відбувається розрахунок індексу споживчих цін. При цьому в річному вираженні все одно виходить інфляція.

Наприклад, 1 квартал – приріст індексу цін 1,5% (інфляція), 2 квартал – падіння індексу цін 0,8% (дефляція), 3 квартал – падіння індексу цін 0,5% (дефляція), 4 квартал – зростання індексу цін 1% (інфляція). В цілому за підсумками року інфляція 1,5-0,8-0,5 + 1 = 1,2%.

причини дефляції

Розглянемо основні причини дефляції: чим може бути викликаний цей процес.

 1. Зростання попиту на готівкові та безготівкові гроші.
  Коли з якихось причин люди починають менше витрачати гроші, а зберігають їх готівкою або в банках – грошей в обігу стає менше, значить, їх цінність збільшується, що сприяє дефляції.
 2. Зниження обсягів кредитування.
  Якщо банки починають видавати менше кредитів – це теж зменшує кількість грошей в обігу, і може викликати дефляцію.
 3. Зростання виробництва.
  У тому випадку, якщо він не супроводжується збільшенням грошової маси, збільшенням реальних доходів населення – це може викликати дефляцію.
 4. Адміністративні заходи держави.
  Держава, виходячи зі своєї економічної політики, може приймати будь-які рішення, які ведуть до зниження грошової маси, в т.ч. і регулюють все те, що перераховано вище. Зазвичай такі заходи вживаються для боротьби з інфляцією, але якщо з ними “переборщити” – це може викликати і зворотний процес.

У наших умовах на пострадянському просторі все вищевказані причини дефляції можуть здатися неправдоподібними, але у нас і економіка має зовсім інший рівень розвитку. У країнах з більш сильною економікою дефляція спостерігається досить часто.

наслідки дефляції

Якщо запитати нашого простого обивателя: “Дефляція – це добре чи погано?”, Більшість скажуть, що добре. Багато просто мріють про ситуацію, при якій ціни б не росли постійно а, навпаки, падали, так само? Але насправді, дефляція надає на економіку не менш згубний вплив, ніж сильна інфляція, а в багатьох випадках – навіть і більше згубний.

Дефляція – це важлива ознака того, що економіка держави знаходиться в. Розглянемо основні негативні наслідки дефляції:

 1. Падіння споживчого попиту.
  У період дефляції актуальним стає т.зв. принцип відкладеного попиту: люди не купують товари і послуги, а чекають, коли вони подешевшають ще сильніше. Це одночасно викликає ще більше сильне падіння цін. Спіраль закручується.
 2. Падіння виробництва.
  Коли падає попит – за законом неминуче падає і пропозиція, губляться ринки збуту.
 3. Банкрутство і скорочення підприємств.
  Чи не кожен бізнес здатний “утриматися на плаву” в умовах дефляції, тому на багатьох підприємствах відбуваються скорочення, а інші і зовсім закриваються.
 4. Зниження доходів населення.
  Проблеми в бізнесі неминуче відбиваються і на людях, які в ньому задіяні. Роботодавці починають менше платити співробітникам.
 5. Зростання безробіття.
  Багато співробітників взагалі втрачають свою роботу.
 6. Падіння купівельної спроможності населення.
  Таким чином, виходить, що при дефляції, незважаючи на те, що ціни на товари і послуги падають, купівельна спроможність людей теж падає, так як їх доходи знижуються ще сильніше, ніж ціни.
 7. Відтік інвестицій.
  Оскільки положення бізнесу в країні при дефляції погіршується, інвестори починають виводити з нього свої капітали, що ще сильніше погіршує ситуацію. Знову замкнуте коло.
 8. Зростання проблемної заборгованості за кредитами.
  Через падіння доходів як бізнес, так і населення, які користуються позиковими коштами, втрачають можливості платити за своїми зобов’язаннями. В результаті стає гірше і їм самим, і їх кредиторам.
 9. Падіння обсягів кредитування.
  Природно, при збільшенні частки проблемних активів, кредитні організації починають видавати менше позик, стає складніше і дорожче.
 10. Втрата цінності активів.
  Всі активи при дефляції поступово втрачають свою вартість. Фактично виходить, що гроші – найвигідніший актив, а все інше, у що їх не вклади, буде знецінюватися. У тому числі і товари, куплені за потребою.

Як ви бачите, наслідки дефляції можуть бути дуже серйозними, тому неправильно стверджувати, що коли ціни падають – це добре. Для нормального функціонування і розвитку економіки держави, все ж необхідна інфляція, а не дефляція, однак, вона повинна бути розумною і контрольованою.

Історичні приклади дефляції

І на закінчення я хочу розглянути найбільш яскраві історичні приклади дефляції.

 1. Велика депресія в США і світі 1920-1933 роки.
  Найпотужніший, протягом якого спостерігалися, в тому числі, і сильні дефляційні процеси.
 2. Дефляція в Японії в 1990-х – 2000х роках.
  Дуже серйозна проблема для країни з однією з найрозвиненіших економік світу. За останні десятиліття Банк Японії витратив мільярди доларів на боротьбу з дефляцією і надмірним зміцненням ієни, що вкрай невигідно для експортно-орієнтованої держави. Наприклад, останній запровадження такого заходу стало навіть встановлення
 3. Дефляція в Євросоюзі в останні роки.
  У багатьох країнах Європи і в ЄС в цілому теж почала фіксуватися дефляція. Економісти забили серйозну тривогу, і навіть впроваджувати непопулярні заходи для боротьби з цим явищем, наприклад,.

Тепер ви знаєте, що таке дефляція, які її причини і наслідки, і сподіваюся, розумієте, що коли ціни постійно падають – це аж ніяк не позитивний для економіки явище.