Що таке НЛП, як застосовувати техніки в житті: наукова думка

0
185

Григорій працює продавцем у відділі електротоварів. До нього в відділ прийшла жінка похилого віку. І почала уважно розглядати вітрину з електричними чайниками.

Він уважно спостерігав за діями покупниці. Вона обійшла всю вітрину, оглянула кілька чайників. У той момент, коли він затрималася біля одного зразка, він не поспішаючи підійшов до неї. І запитав: «Подобається їй ця модель?»

Жінка підняла на нього очі. Тримаючи в руках автомат, відповіла: «Чайник не подобається, корпус у нього з дуже тонкої пластмаси». Григорій співчутливо глянув на неї і сказав: «Як я розумію, Ви хочете придбати чайник, корпус якого прослужить довго?»

«Так!» – ствердно відповіла вона.

Григорій злегка взяв купувальницю під лікоть і, спрямовуючи рух, підвів до інших моделей. Сказав: «Зверніть увагу на ці чайники з металевим корпусом. Точно такий же чайник у мене вдома, вже чотири роки. Працює відмінно”.

Він зауважив якусь сторожкість в погляді і її лікоть, що лежить в його руці, напружився. Григорій зрозумів, що ця модель дорогувато для клієнтки.

Він спокійно прибрав руку, відійшов трохи вперед і голосно, щоб його голос був добре чути, промовив: «Можу запропонувати Вам ось цю модель».

Покупець, почувши голос продавця, підійшла до нового зразку. І Григорій, не втрачаючи часу, вимовив: «Правда корпус у нього пластиковий, але ціна нижче, і головне, виробник дає гарантію не 1 рік, а 3 роки. Упродовж трьох років товар підлягає заміні безкоштовно ».

 • Почекавши ще кілька хвилин запитав: «Який чайник будите купувати – з металевим корпусом або той, який дивилися останнім».
 • Результат: жінка купила чайник з трьох річною гарантією в пластиковому корпусі і була дуже задоволена!
 • Для зміни думки покупця в свою користь, продавець застосував техніку НЛП. Що таке НЛП, як застосовуваті техніки НЛП в життя + наукова думка

Все про нейролінгвістичному програмуванні

Що таке НЛП? Нейролінгвістичне програмування (НЛП) – це модель комунікативної взаємодії людей на основі моделювання їх переживань.

Частка «нейро» пов’язана з обробкою інформації, що надходить в мозок від органів чуття (зір, слух, смак, нюх, дотик).

Термін «Лінгвістичний» визначає зв’язок з мовними системами (вербальними і невербальними), їх використанням для усвідомлення уявлень про світ і спілкування.

«Програмування» – обробка інформації. Психологічне програмне забезпечення в результаті перезавантаження (вилучення, установка, оновлення) змінює мислення і дії.

НЛП – молода наука. З’явилася в другій половині ХХ століття завдяки вченим психологам Річард Бендлер і Джону Гліндеру.

Спостерігаючи за способами мислення, сприйняття, мотивації дій, вони визначили загальні риси в процесах мислення і сприйняття. Розробили модель, засновану на взаємозв’язку сприйняття інформації і поведінки.

Вони довели, що ступінь сприйняття інформації здатна змінити поведінку людини.

Типова модель лягла в основу створення ефективних, позитивних форм з контролю думок, їх зміни і коректування. Новостворені думки-форми створюють нові переконання і змушують робити необхідні дії по просуванню до поставлених цілей.

Що таке НЛП, як застосовуваті техніки НЛП в життя + наукова думка

Суть методики переконання

При виборі дії людині допомагаю погляди і переконання. Наприклад: важливим переконанням є підвищення власної кваліфікації. Тому людина читає спеціальні статті та монографії, ходить в бібліотеку, відвідує семінари. Переконання про необхідність спілкування з дітьми, змушує батьків приділяти їм більше часу.

Зміна переконань змінює і поведінкові основи особистості. Милий і нешкідливий в дитинстві, людина змінюючи переконання в бік радикалізму, може вбити іншу людину. Свято вірячи в те, що його дії приносять користь.

Таким чином, щоб змінити поведінку людини, необхідно змінити його переконання.

Зміна переконань – тонкий процес. Не можна просто взяти і переконати кого-небудь відмовитися від одного дії на користь здійснення іншого. Змусити з позиції сили можна. З позиції розуму – немає.

При зміні переконань мозок проводить корекцію реакції на звичну ситуацію, і поведінка змінюється. Зміні переконань сприяють такі чинники:

 • взаємодії людей один з одним;
 • процесу спілкування;
 • час (вікові періоди);
 • придбаний життєвий досвід;
 • світорозуміння.

Наприклад, в дитинстві все вірять, що Дід Мороз існує. В юності, що ця любов усього життя. Сьогодні ці переконання здаються смішними. Цей процес неминучий. В процесі життя переконання піддаються ревизии. Люди мають переконання у всіх сферах життя, якісь вони хотіли би змінити. Зміна переконань з допомогою НЛП один із способів самостійного пізнання себе і зміни на краще.

Області застосування НЛП

Методика НЛП використовується в різних напрямках професійної діяльності:

 • освітньої;
 • рекламної;
 • психотерапевтичної;
 • психологічної;
 • в сфері продажів;
 • в діяльності спецслужб.

Знати техніки НЛП повинні: психіатри, психологи, менеджери, педагоги, фахівці PR-відділів, маркетологи і співробітники спеціальних служб.

Техніки НЛП широко застосовуються в психотерапії при вирішенні таких проблем:

 • різні фобії;
 • перенесені психотравми;
 • конфліктні ситуації;
 • психосоматичний синдром.

Переваги та недоліки методики

переваги недоліки
· Швидкість досягнення змін;

 1. не травмує психіку (для НЛП немає минулого, якщо сьогодення і бажане);
 2. чіткий опис методів та інструкцій;
 3. швидке оволодіння методикою;
 4. низький пoрог вхoда (застосування простих прийомів можливо після першого ознайомлення).
можливість використання техніки для маніпуляції свідомості в корисливих цілях;
використання для недобрі цілей.

Десять способів нейролінгвістичного програмування – фокуси мови

Переконання – це правила людського життя. Вони визначають поведінку людини, його життєву позицію, заборони і дозволу.

Разом з корисними необхідними правилами існують безглузді, що заважають розвитку просуванню особистості. Позбутися або змінити їх допоможе мовної метод – фокуси мови.

Зміна переконань з допомогою НЛП відбувається досить стрімко і продуктивно. Сфера застосування фокусів мови широка:

 • переговори;
 • терапія;
 • «Усунення» непотрібного клієнта;
 • «Розлом» обмежує переконання;
 • закріплення розширюється переконання.

Чи потрібно НЛП в буденному житті

Для кого-то НЛП інструмент, за допомогою якого можна: перестати лаятися з подружкою, просунутися по кар’єрних сходах, поліпшити ставлення з близькими людьми. В даному випадку мова йде про розвиток здібностей.

Зміна життєвих принципів, становить фундамент методики НЛП. Робота з переконаннями, цінностями людини в рамках техніки передбачає формування високо інтегрованої особистості. Людина стає ефективним. Форми втілення, форми поведінки, принципи і переконання у нього носять творчий характер, що розширюють і розвивають досвід.

НЛП сприяє кращому розумінню іншим людям, комфортному донесенню інформації до опонентів. Навчає чути, бачити і відчувати співрозмовника, говорити з ним на його мові. Допомагає захиститися від агресорів і маніпуляторів, які змушують робити, то чого не хочемо.

Змінюючи переконання, НЛП сприяє прискоренню розвитку людини і формує здатність сортування сприйняття, що дозволяє навчитися точності прийняття рішень.

Таким чином, застосовуючи техніки НЛП, можливо:

 • нормалізувати відносини в колективі;
 • розвинути впевненість в собі;
 • підвищити самооцінку;
 • активувати мотивацію;
 • сконцентрувати ресурси організму;
 • навчитися розуміти поведінку людей;
 • змінювати думки і поведінку інших.

Займатися чи ні нейролінгвістичне програмування? Відповідь на це питання лежить всередині самої людини, він зав’язаний з його цінностями і переконаннями.

Якщо людину не влаштовує його сьогоднішнього образ. Якщо він готовий до змін, то НЛП – один з перевірених працюючих інструментів.

15 міфів про НЛП

Що таке НЛП, як застосовуваті техніки НЛП в життя + наукова думка

Про НЛП існує досить багато міфів. Давайте розберемося з основними.

1. НЛП не зізнається психологами

НЛП використовують багато психологів, психіатрів, спортсмени, оратори, бізнесмени і коучі. Його викладають у багатьох інститутах, в тому числі і в МГУ.

NLPt (НЛП в психотерапії) цілком визнано напрямом психотерапії на державному рівні в багатьох країнах Європи, наприклад Австрії, Франції, Німеччини, Швейцарії, Італії.

А так само входить в якість однієї з модальностей (напрямків) в Професійної психотерапевтичної Лізі Росії і в Європейській психотерапевтичної Асоціації.

2. НЛП не наукова

Основні критерії науковості знання: доказовість і відтворюваність.

Доказовість – результат повинен бути підтверджений. У НЛП основним критерієм результату є калібрування – спостереження за сенсорними ознаками стану і поведінки. Тобто результат в НЛП завжди спостерігаємо. При чому не тільки НЛПерам.

Відтворюваність – результат можна відтворити в іншому місці іншою людиною. Власне, все техніки НЛП легко можна відтворити практично в будь-якому місці будь-яким досить кваліфікованим фахівцем. Вони докладно описані і задокументовані. Результат їх доказовий (див. Попередній пункт).

До речі, щоб отримати державне визнання напрямки психології, в багатьох країнах досить показати ефективність методу.

Тобто береться певна кількість людей, наприклад, з фобіями і показується, що до застосування методу вони у них є, а після – вже немає.

Так як NLPt (НЛП в психотерапії) визнано напрямом психотерапії в багатьох європейських країнах, це означає, що воно пройшло дану процедуру підтвердження.

3. НЛП небезпечно

Будь-який інструмент потенційно небезпечний. Молотком можна розбити палець, ножем – порізатися. Голова – дуже потужний інструмент і при її допомоги можна накоїти багато чого недоброго. Або дуже хорошого. НЛП просто навчає, як користуватися головою правильно.

4. У використання НЛП є небезпечні наслідки

У НЛП є абсолютно чудовий інструмент – екологічна перевірка. Він якраз служить для того, щоб переконатися у відсутності небажаних наслідків. А якщо вони є – виправити.

5. НЛП – це тільки психотерапія

НЛП грунтується на моделювання внутрішніх психічних, когнітивних процесів людини. В першу чергу успішних людей. Техніки та моделі НЛП це результати цього моделювання. Одні з них – це моделювання здібностей проводити ефективну психотерапію. Інші – це моделі комунікацій. Так само в НЛП існують моделі і з інших областей.

6. НЛП не працює

Як писалося вище, НЛП – це моделювання навичок людей.

Рівне таке ж, яке проводить дитина, навчаючись на прикладах своїх батьків, рівно таке ж, як якщо одна людина передає свої знання і навички іншим, вчить.

Працювати чи не працювати в НЛП можуть тільки конкретні навички та й то в конкретних руках і в конкретному контексті. Це ж характерно і для інших областей, наприклад, відомі люди у яких не працює плавання.

7. Нлпери самі нічого не винайшли, лише запозичили все у інших

Зрозуміло, що НЛП не з’явилося нізвідки – воно грунтується на великій базі знань, створеної за весь час існування людської цивілізації. Як і вся наука, до речі. Але при цьому в НЛП є безліч оригінальних моделей та інструментів, розроблених в рамках НЛП і більше ніде не зустрічаються.

А що і від кого прийшло в НЛП можна подивитися тут.

8. НЛП – це гіпноз

У НЛП дійсно є багато речей, змодельованих з великого американського гіпнотизера Мілтона Еріксона. І в НЛП іноді використовуються прийоми недирективного гіпнозу. Правда, багато ці прийоми більшість людей постійно використовує в повсякденному житті. Несвідомо.

Але гіпноз не є головним фокусом уваги в НЛП. Так що НЛП – це не тільки гіпноз.

9. НЛП тільки прибирає симптоми

У НЛП симптоми розуміються як зовнішні ознаки стани. І якщо ми стан міняємо, то повинні змінюватися і симптоми. Тобто за симптомами в НЛП визначається результативність впливу. Але для того, щоб отримати такі зміни, потрібно провести внутрішню перебудову мислення людини. Що НЛП і допомагає зробити.

10. НЛП – це програми, які «вкладають» в мозок іншим людям

Так, НЛП, у тому числі, займається програмуванням мозку. Свого і чужого. Це прямо і чесно відображено в назві: літера «П» як раз і розшифровується як «програмування». Ось тільки все ми постійно програмуємо себе та інших.

Як на щось корисне, так і на всякі гидоти. І те, чим займаються психологи і психіатри – це перепрограмування мозку (тільки вони зазвичай не люблять це так називати). Просто за допомогою НЛП це часто можна зробити швидше і простіше.

11. НЛП – це маніпулювання

Психологічна маніпуляція – це прихований вплив. Вважається в психології чимось поганим. Але, по-перше, більшість з нас свідомо чи несвідомо маніпулює або намагається маніпулювати оточуючими. Подивіться на політиків, переговірників і дружин з чоловіками.

По-друге, питання не в самому маніпулюванні. А в тому, що маніпулятор намагається досягти своїх цілей за рахунок інших (мабуть, якщо це робити відкрито, то все стане нормально і морально прийнятно).

У НЛП важливий принцип «виграти – виграти» – тобто створення ситуацій, в яких виграють обидві сторони. Так само, як уже писалося вище, результат повинен бути корисний і екологічний для клієнта. І неявне вплив, в даному контексті, може бути вельми корисним.

Просто тому, що якщо людина поки не зміг вирішити проблему сам, його поточний стиль мислення (свідомий) не працює. І одне з рішень – спілкуватися вже з несвідомим, яке може допомогти вирішити проблему.

А так як свідомість чуйно стежить за своєю зверхністю, доводиться це робити таємно – тобто (о жах!) Маніпулювати. Так що так, в НЛП використовуються маніпуляції. Що часто дозволяє отримати результат швидше, прийнятний і екологічніше для Клієнта.

12. На НЛП заробляють тільки тренери

Все решта Нлпери заробляють на застосуванні НЛП в потрібних їм областях. Хтось в бізнесі, хтось в терапії, хтось в навчанні і т.д.

13. НЛП- це пікап

До Росії НЛП була принесена в кількох географічних місцях і в декількох соціальних контекстах. Одним з контекстів дійсно був пікап, який і сам прийшов приблизно в той же час.

Так само пікап був найгучнішим і одіозним з контекстів застосування НЛП саме тому досі існує міф про те, що НЛП = Пікап.

При тому, що найвідоміші російські пікапери уже відхрещуються від НЛП (багато при цьому продовжуючи його використовувати).

14. Секти використовують НЛП

Секти використовують не стільки НЛП, скільки принципи роботи людського розуму. Які описує НЛП. І інші напрямки психології. І неврологія. І безліч інших наук про людину.

15. У НЛП будь-яку проблему можна вирішити за 15 хвилин

У НЛП дійсно є прийоми і техніки, які дозволяють впоратися з деякими проблемами дуже швидко. Навіть швидше 15 хвилин. Але не з усіма і не завжди. Часто робота може займати значно більше часу: на те, щоб зібрати інформацію, зрозуміти структуру проблеми і допомогти людині змінитися можуть йти години і дні.

Декілька простих прийомів НЛП, які допоможуть вам поліпшити своє життя

Свого часу я захопилася НЛП – нейролінгвістичне програмування. Деякі сприймають НЛП як щось на зразок зомбування. Однак це зовсім не так. Постараюся розповісти про ці прийоми дуже простою мовою. А для тих, хто любить досконально розбиратися, рекомендую книги психотерапевта Сергія Ковальова.

Що таке НЛП, як застосовуваті техніки НЛП в життя + наукова думка

Отже, наш мозок, точніше, несвідомий, не розуміє слів. Зате воно оперує символами і образами. А ще для нашої свідомості абсолютно не важливо, чи відбувається щось насправді, або відміну. Іншими словами, для нього сон настільки ж реальний, як і неспання. Чому б цим не скористатися?

В одній вмий книжці, написаній пластичним хірургом, який згодом став психотерапевтом, я прочитала про цікавий експеримент.

Суть його полягала в тому, що одна група добровольців тренувалася в киданні м’яча реально, інша – подумки, а третя не тренувався зовсім.

Потім порівняли результати і виявилося, що ті, хто тренувалися подумки, показали результат лише трохи поступається тим, хто тренувався реально. А ось хто не тренувався зовсім, ніякого результату і не показали. Думаю, цього прикладу буде достатньо.

Ну а тепер перейдемо до прийомів НЛП.Пам’ятаєте знамениту собаку Павлова? Ту саму, завдяки якій знаменитий фізіолог сформулював вчення про умовні рефлекси?

Анекдот в тему:

Спіймали на вулиці собаку і посадили в клітку. Вона запитує у сусідки:
– Чуєш, подруга, а куди це я потрапила?
– Це лабораторія академіка Павлова. Тут умовні рефлекси вивчають.
– А як це?

– А он, бачиш – лампочка і дзвінок, а під ними мужик на стільці спить? О 16:00 дзвінок задзвенить, лампочка загориться, у мужика спрацює умовний рефлекс, і він нам їжу принесе …

Ми можемо сформувати у себе умовний рефлекс, як у собаки Павлова.

1. Створюємо якір

У всіх нас в житті існують моменти, коли ми відчуваємо себе абсолютно щасливими, на вершині блаженства. Нам здається, що ми всі можемо, нам все доступно. І, дійсно, все виходить – як говорять, «все йде, як по маслу». Так чому ж нам не запам’ятати цей стан і не повертатися подумки в нього?

Згадуємо своє чудове стан (воно називається «ресурсним»), уявімо всю свою гаму почуттів, дуже яскраво (це обов’язково!).

Піднімаємося ще, ще вище – і коли наші емоції сягнуть майже максимуму, ставимо так званий «якір». Наприклад, клацаємо пальцями, або трохи прищипують мочку вуха – будь-який жест.

Але тільки той, який ви можете використовувати майже в будь-якій ситуації. Вийшло?

Повторюємо вправу кілька разів. Ваша мета – сформувати умовний рефлекс. Коли він буде сформований, за допомогою вашого якоря ви будете відчувати всю гаму позитивних почуттів та емоцій. Тепер, коли ви дуже хвилюєтеся, чи коли вам погано, тоскно, ви можете швидко покращити свій психологічний стан.

Як якоря ви можете використовувати і якийсь предмет. Тільки тоді вам доведеться постійно носити його з собою і ні в якому разі не забувати і не втрачати.

2. Створюємо новий образ себе – техніка помаху

Ще один дуже ефективний прийом – техніка «помаху». Суть його полягає в тім, що ви дуже швидко негативний образ замінюєте позитивним.

Наприклад, беремо нинішній образ себе, яким ви не дуже задоволені. У своєму розумі створюємо відповідну картинку. Зверніть увагу, що картинку потрібно зробити тьмяною, приглушеною. Потім створюємо бажаний образ себе.

Буде добре, якщо в нього ви додасте ті фарби і емоції, які ви викликали при відпрацюванні якорения. Ваш новий образ повинен бути яскравим, блискучим, світлим.

Вийшло? Відчуйте його, випробуйте всю гаму почуттів, уповні насолодитися їм.

Тепер вам треба швидко накласти новий образ на старий. Це можна зробити декількома способами. Зазвичай рекомендують уявити, що на рівні очей є екран з вашим старим способом. І в самому кутку – ваш новий образ, у вигляді яскравої точки. Говоріть собі: «Раз!», Можете зробити помах рукою, і негайно уявіть, як новий образ миттєво розширюється і закриває старий.

Але мені, наприклад, на перших порах було важко подумки зробити це. Тому порадили такий прийом. На рівні очей поставити руки, трохи відвівши їх в сторони, долонями один до одного, пальцями вперед.

Скосити очі наліво, і на долоньці лівої руки уявити свій нинішній образ. Потім скосити очі вправо, і на правій долоні представити новий образ.

Тільки дуже-дуже яскраво !!! Відчути всю гаму емоцій.

Тепер швидко-швидко зрушити руки перед собою так, щоб права долонька (де «намальований» бажаний образ) перекривала ліву. Долоньки повинні бути на рівні очей!

Якщо ви лівша, то справа у вас буде ваш старий образ, а зліва – новий, і, відповідно, виконуючи помах, ближче до вас повинна виявитися ліва долонька.

Цю вправу потрібно повторити кілька разів, щоб сформувався умовний рефлекс. Я роблю по 7 помахів поспіль, тричі в день. Через кілька днів формується умовний рефлекс. Своє нове бажане стан також можна заякорити.

3. Змінюємо ставлення до минулого – кінотеатр

Дуже часто якісь події минулого неабияк отруюють нам життя. Це можуть бути хвороби, сварки, смерть близьких. Ми знову і знову повертаємося до них, заново переживаємо їх. Але ж для свідомості немає різниці, наяву це чи в уяві … Звичайно, ми не можемо повністю стерти події зі своєї пам’яті. Але ми можемо зробити його тьмяним і малозначними.

Згадайте травматичну ситуацію. Потім уявіть себе сидячим в кінотеатрі. Перед вами – великий екран, обмежений рамкою. І тепер ви дивитеся, ніби фільм, на цю ситуацію. Тобто ви як би вийшли з неї, вона – фільм. Вийшло? Потім подумки візьміть в руки пульт.

Якщо хочете, можете «помацати» його, відчути його клавіші – чим точніше, яскравіше ви будете все представляти, тим краще. За допомогою цього віртуального пульта приберіть яскравість, контрастність, насиченість картинки. Нехай вона стане тьмяною і безбарвною. Потім зменшіть її.

Можете потім взагалі вимкнути фільм. Вийшло?

Проробіть цю вправу кілька разів. І ви побачите, як травмує ситуація перестане бути такою. Ви її не забудете, але вона перестане вас чіпляти, стане несуттєвим, рядовою подією вашого життя. Саме так я дуже швидко позбулася неприємних спогадів про операцію.

4. Дайте волю фантазії

Оволодівши цими простими прийомами, ви можете почати експериментувати. Наприклад, на негативну ситуацію подумки накласти веселу музику. Або програти її послідовно як мелодраму, комедію, чорно-біле німе кіно і т.п. Потім задом наперед. У якийсь момент ситуація стане вам нецікава або смішна.

Або такий прийом. Уявіть негативну ситуацію, яка програється на невеликому скляному екрані. А потім подумки розбийте його. Спробуйте виразно побачити, як осколки розлітаються в усі сторони, як вони блищать на сонці. Головне – представити всі яскраво, жваво. Ще можете почати спотворювати екран – пускати по ньому хвилі, бульки. Грайте!

Освоївши ці нехитрі прийоми, комбінуючи їх, ви швидко позбудетеся від негативних емоцій і переживань. Якщо щось важко представляти подумки, можна малювати, а потім рвати або спалювати малюнок. Можете для цих цілей використовувати і комп’ютер – намалювати картинку, а потім в графічному редакторі зробити її маленької і тьмяною. А потім стерти гумкою.

Більш того, одного разу ви зрозумієте, що НЛП пов’язане з прийомами магії. Так Так! І в якийсь момент ви станете справжнім чарівником. І не забудьте свою чарівну паличку ???? Існує лише одне-єдине умова: ви повинні самі захотіти це!

Нлп техніки, що змінюють життя

Що таке НЛП, як застосовуваті техніки НЛП в життя + наукова думка

НЛП містить в собі безліч чудових технік та методів, для вирішення найрізноманітніших проблем, в цій же статті будуть наведені кілька найбільш поширених і дуже ефективних технік, застосовуючи які ви зможете змінити своє життя на краще. Ви можете з користю для себе використовувати ці техніки, навіть гадки не маючи, що таке нейролінгвістичне програмування.

НЛП устаткування №1: Зміна переконань.

У кожного з нас є безліч обмежуючих переконань, які заважають нам досягати того, чого ми хотіли б досягти, бути тим, ким ми хотіли б бути, і отримувати те, чого ми хотіли б отримувати.

Обмежують переконання подібно ситу, через яке ви пропускаєте свою реальність – те, у що ви вірите, проходить через це сито, то, що ви вважаєте неможливим, застряє в ньому, і не дозволяє вам жити повноцінним життям.

Переконання формуються з часом, в повторюваних ситуаціях і обставинах, так, помічаючи негативні аспекти нашого життя раз по раз, ви розвиваєте переконання, що говорить про те, що так і повинно бути.

Помічаючи позитивні обставини свого життя, ви також формуєте переконання, на цей раз позитивного характеру, які дозволяють вам потрапляти в позитивні ситуації знову і знову.

Однак вам слід пам’ятати, що ситуації не можуть бути поганими чи хорошими, тільки ви робите їх такими, загострюючи свою увагу на чомусь одному.

Щоб змінити обмежують переконання, вам необхідно переосмислити ситуацію і зібрати якомога більше позитивних фактів про цю ситуацію, а також опрацьовувати кожен негативний факт на предмет достовірності.

Інший спосіб полягає в регулярному і достатньо частому повторенні позитивного затвердження, з повним зосередженням на цьому твердженні.

Це надзвичайно ефективна вправа, оскільки воно дозволяє повторюваному переконання залягти в підсвідомості, але для цього має пройти близько 30 днів.

НЛП техніка №2: Якореніє.

Якореніє – один з основних інструментів нейролінгвістичного програмування, і використовується воно для безлічі цілей.

Суть якорения полягає в тому, що ви пов’язуєте певну дію, та обставина, ситуацію або місце з будь-яким емоційним станом, з метою подальшого його відтворення.

Цікаво те, що ви можете викликати потрібний емоційний стан не тільки у себе, а й у інших людей. Методика досить проста, потрібно лише дотримуватися наступних кроків:

 • 1. Визначте стан, яке ви бажаєте випробувати.
 • 2. Згадайте ситуацію, в якій ви відчували потрібні почуття.
 • 3. Почавши інтенсивно відчувати ці почуття, почухайте своє ліве плече. (Насправді це може бути будь-яка частина вашого тіла, і не обов’язково чухання, можете просто попрасувати себе, або вщипнути).
 • 4. Делойт так кілька разів, торкаючись до точно того ж місця і точно таким же чином, коли відчуваєте потрібні почуття.
 • 5. У будь-якій ситуації, колись вам необхідно буде викликати потрібний стан, просто доторкніться до тієї частини тіла, до якої виробляли прив’язку почуттів або емоцій в тій же манері, як робили це раніше.

Робота з іншою людиною майже ідентична, я б сказав навіть простіше, ніж з самим собою, оскільки намагаючись запрограмувати себе, ви будете знати, що робите це.

Для роботи з іншою людиною вам доведеться або чекати появи необхідного емоційного стану, або викликати його самому, розповідаючи історію або анекдот.

Але, відразу ж після дотику, вам слід сказати що-небудь несвязанное з дотиком, щоб він не звернув своєї уваги на ваші дії. У разі успішного програмування, через кілька хвилин ви можете викликати ті ж почуття одним лише дотиком.

НЛП техніка №3: Раппорт.

Іноді взаємини з людиною ну ніяк не клеяться, тут вже нічого не поробиш. Але що якщо ви зацікавлені в цих відносинах? Як побудувати взаєморозуміння з іншою людиною? У цьому вам допоможе потужна техніка НЛП під назвою Рапорт.

Існує як мінімум три способи створення раппорта: ви можете слідкувати за способом дихання людини, ви можете ледь помітно – тільки лише на несвідомому рівні, зеркаліть мову тіла людини, або використовувати в своєму розмові з ним «подібні» використовуваним їм слова.

Розберемо докладніше третій метод. Отже, ваша мета полягає в оцінці основного чуттєвого сприйняття людини, зокрема в спостереженні за тим, які слова він використовує в своїй промові. З трьох основних органів почуттів його слова можуть упиратися на візуальне сприйняття, звукове, кинестетическое.

Візуальне сприйняття:

 • «Я уявляю, що ти маєш на увазі»
 • «Мені ясно видно результат»
 • «Великий»
 • «Темний»
 • «Живописний»
 • «Яскравий»
 • «Блискучий»
 • І т.д.

Звукове сприйняття:

 • «Я почув тебе»
 • «Як би нам з гуркотом не розвалиться»
 • «Гучний»
 • «Гучний»
 • «Тихий»
 • «Шелесткі»
 • І т.д.

Кинестетическое сприйняття:

 • «Я відчуваю, що ти прав»
 • «У мене дивне передчуття»
 • «М’який»
 • «Теплий»
 • «Холодний»
 • «Вологий»
 • «Ніжний»
 • І т.д.

Суть методу полягає в тому, що, намагаючись використовувати в своєму розмові слова з упором на чуттєве сприйняття, яке домінує в мові співрозмовника, ви стаєте для нього більш зрозумілим – говорите однією мовою.

До речі сказати, присутні в мові згадки смаку, запаху або образів незначні, і часто розчиняються в лексиконі без явної переваги. Набагато рідше зустрічаються люди, в яких органічно поєднуються різні види чуттєвого сприйняття.

Ви зможете дізнатися про цей метод докладніше в іншій статті розділу про НЛП.

НЛП техніка №4: Дисоціація.

Метод дисоціації дозволяє усунути негативну реакцію на той чи інший аспект вашого життя, в результаті ви перестанете реагувати на нього як раніше, що захистить вас від можливого стресу або депресії.

Ця техніка може з таким же успіхом застосовуватися і для лікування фобій, так, людина бачить ситуацію в якості стороннього спостерігача, що дозволяє йому зробити об’єктивну оцінку, і позбутися від перебільшень.

Для практики цієї техніки, виконуйте інструкції:

 • 1. Визначте, про який емоції ви хотіли б позбутися?
 • 2. Побачте себе в проблемної ситуації, але будьте присутніми там тільки як глядач.
 • 3. Програйте цю ситуацію в зворотному напрямку, швидко перемотайте вперед, потім, знову відтворіть з кінця.
 • 4. Знову відтворивши ситуацію з кінця, додайте в не смішно музику (ви зможете, використовуйте свою уяву).
 • 5. Вашим наступним кроком має бути перевірочне відтворення ситуації в своєму розумі від першої особи (так, ніби ви насправді там). Якщо емоції, які ви бажаєте усунути не пройшли, повторюйте вправу.

Переходячи в режим перегляду проблемної ситуації від другої особи, а також переглядаючи її з кінця, ви як би відстороняєтеся від ситуації, позбавляєте її емоційної підтримки.

НЛП техніка №5: Рефрейм змісту.

Настільки ж потужний, як і попередні техніки, рефрейм змісту дозволяє вам позбавитися від почуття безпорадності, злоби чи будь-якого іншого негативного ставлення до ситуації минулого, і придбати позитивні почуття по відношенню до неї. Ваше завдання полягає в приміщенні ситуації в іншу рамку або фрейм. Метод вимагає часткового аналізу.

1. Виберіть негативну ситуацію або обставина, ставлення до якої ви хочете змінити.

2. Намагайтеся відповісти на питання:

 • А. Які хороші сторони є у цій ситуації?
 • Б. Що ви придбали завдяки цій ситуації?
 • В. Чи могло стати все набагато гірше, ніж було?
 • Г. Як буде виглядати ця ситуації через п’ять або десять років?

3. Продовжуйте перебирати в голові позитивні сторони ситуації, до тих пір, поки у неї не пропаде негативне забарвлення.

Наведу простий приклад: «Звільнили з роботи» це погано, але: «Це привід знайти щось краще», або: «Зате тепер я можу зайнятися тим, що мені подобається».

Продовжуючи шукати позитивні аспекти ситуації, ви очищаєте свій розум від негативних емоцій, що дозволяє вам знаходити правильні рішення для майбутнього.

З іншого боку, якщо ви продовжуєте зосереджуватися на негативних аспектах ситуації, це тягне за собою виникнення нових проблем і невдач.

На нашому сайті Ви знайдете опис масу іншої техніки нейролінгвістичного програмування, які допоможуть Вам у досягненні бажаних результатів у вашому житті. Усі вони досить цікаві і настільки ж дієві, однак, перш ніж перейти до вивчення інших технік НЛП, постарайтеся з успіхом застосувати ці.

НЛП: для чого можна використовувати, а для чого не можна

Нейролінгвістичне програмування (НЛП) – це поєднання слів можна нерідко почути, коли мова йде про бізнес, переговорах, продажах.

Середньостатистичний обиватель, в більшості випадків, лякається і проводить аналогію з зомбуванням або гіпнозом.

Виникає питання: чи можливо запрограмувати людини на прийняття конкретного рішення за допомогою використання певних патернів?

Нлп – що це?

Нейролінгвістичне програмування – інструмент ефективної комунікації, що має науковий підхід, але не є наукою, в основі якої лежить копіювання, наслідування поведінкових особливостей людей, що досягли успіхів у будь-якій сфері діяльності.

Практики НЛП під час спостереження за обраним людиною аналізують його поведінкові особливості, мовні штампи і виявляють характерні переконання, так як вважають, що будь-яка поведінка не є випадковим, і його структуру можна розкласти на складові частини, а, отже, виявити причини.

Нейролінгвістичне програмування базується на ідеях позитивного мислення: «Всесвіт має достатньо ресурсів, щоб задовольнити потреби всіх людей на планеті, ці ресурси невичерпні».

Прикладом трансляції ідей позитивного мислення в кіноіндустрії є псевдонауковий фільм «Секрет», знятий в 2006 році.

Виділяють нейролінгвістичного терапію, спрямовану на позбавлення від психологічних травм, депресії та інших деструктивних процесів, і нейролінгвістичне програмування, спрямоване на ведення впевненою комунікації зі співрозмовником, незалежно від контекстів.

До сих пір навколо НЛП безліч суперечок і в питаннях наукової обгрунтованості, і в питаннях етичності застосування.

поява НЛП

НЛП з’явилося в 1960-х роках, його засновниками були Річард Бендлер, Джон Гріндер, Френк Пьюселік. Метою роботи над НЛП було зрозуміти, в чому секрет ефективної роботи деяких психотерапевтів зі своїми клієнтами. Як об’єкти вивчення були обрані Мілтон Еріксон, Фріц Перлз, Вірджинія Сатир. В результаті спостережень була створена метамодель.

Навіщо потрібно НЛП

Існує величезна кількість курсів та тренінгів, навчальних НЛП. Що дає людині знання нейролінгвістичного програмування? НЛП – це, перш за все, інструмент комунікації, який дозволяє краще розуміти співрозмовника, донести до нього інформацію в доступній формі.

НЛП допомагає дізнатися ефективні слова, конструкції і патерни, допомагає зрозуміти, як працює мозок. За допомогою нейролінгвістичного програмування людина розуміє, як краще подати інформацію про себе, в бізнес-середовищі навик самопрезентації є одним з ключових. Людина вчиться транслювати свої емоції без прямих слів – «радію», «хвилююся», «злюся», писати переконливо і природно.

Існує теорія про те, що в НЛП слова лікують від депресії, туги, слабкого імунітету, алергії, безсоння. Але швидше за все це просто плацебо.

Уміння спілкуватися допомагає будувати контексти у всіх сферах життя: бізнес, любовні і сімейні взаємини, дружба, соціальна комунікація, творчість.

Наприклад, у відносинах між чоловіком і жінкою: можна запитати «У скільки ми завтра зустрінемося?», А можна сказати «У скільки завтра тобі буде приємно мене побачити?».

У другому випадку чоловік передає мета-повідомлення про те, що дівчині буде приємно з ним зустрітися. Вона не може з цим посперечатися, тому що хоче з ним зустрітися.

Але перед зустріччю у неї вже сформувалося переконання, що зустріч буде приємною і цікавою.

НЛП використовують в переговорах, продажах, акторське ремесло, ораторському мистецтві, бізнесі, рекламі, копірайтингу. Але просто вбудовувати НЛП-конструкції в мова або текст – безглуздо, все переконання повинні бути опрацьовані та етичні.

НЛП вчить визначати модель мислення людини, щоб краще вловити ті смисли, які співрозмовник намагається до вас донести. Адже під час комунікації може бути не все озвучено, так як деякі деталі вважаються за замовчуванням ясними для нас, але при цьому неясними для співрозмовника. НЛП вчить ставити уточнюючі питання, розвивати гнучкість в спілкуванні.

Також НЛП допомагає оформляти мова в певні рамки або фрейми, щоб донести думку до співрозмовника в тій формі, до якої він звик, і йому не довелося вникати в іншу картину світу або систему цінностей.

Коли потрібно використовувати НЛП, а коли не варто

Як і будь-який інструмент, нейролінгвістичне програмування можна використовувати на благо і на шкоду. Результат залежить від того, як людина використовує інструмент. Багато хто сприймає НЛП, як маніпуляції людською свідомістю, підкріплюючи це тим, що ніяка маніпуляція не може йти на благо.

Бувають прецеденти, коли НЛП використовують шахраї, пікапери, чиї наміри ніяк не назвеш благими. Також можна навести приклад неетичної використання нейролінгвістичного програмування в рекламі.

Тут може бути вибудувана багатошарова схема: до жінки на вулиці підходить промоутер і вручає листівку, яка дає можливість безкоштовно пройти дорогу процедуру, після чого молодий чоловік просить дати номер телефону для запису на процедуру і каже, що його роботу будуть перевіряти. Далі жінку починає «обробляти» співробітник компанії так, що про цей візит на процедуру неможливо забути, а під час процедури в хід йдуть і особиста чарівність косметолога, і всілякі НЛП-конструкції. В результаті жінка виходить з річним абонементом на послуги центру краси в кращому випадку, в гіршому випадку – з кредитом на послуги.

Як захистити себе від шахрайства, нав’язування непотрібних придбань? Тут теж допоможе знання НЛП-практик, вміння розпізнати спеціальні конструкції. Нейролінгвістичне програмування – це не зомбування і не гіпноз.

Одні люди менш стійкі до маніпуляцій, ніж інші, це пов’язано з особливостями психіки, отриманими знаннями і досвідом.

Припустимо, в рекламі сигарет використовують нейролінгвістичне патерни, якщо людина ніколи не курив і не думав про це, він не побіжить в магазин, але якщо таку рекламу побачить курець, то велика ймовірність, що у нього виникне бажання спробувати нову марку.

НЛП систематизує мислення і мова, допомагає зрозуміти іншу людину. При грамотному і етичному використанні цих технік людині можна допомогти позбутися від шкідливих звичок, аддикции, псевдовлюбленності.

НЛП допомагає розвивати комунікативні навички, успішно проходити співбесіди, долати хвилювання на першому побаченні, вести ефективну ділову переписку, аналізувати поверхневі структури і вивуджувати глибинну інформацію. Спілкування займає одну з ключових ніш в житті людини, саме те, як він вміє вибудовувати діалог, слухати співрозмовника і доносити інформацію, багато в чому визначає його успішність і соціальний статус в подальшому.

Техніки НЛП в спілкуванні, що дають реальні результати

Від всіх потроху були перейнята техніка копіювання поведінки людини як на рівні вербального спілкування, т. Е. З допомогою слів, так і невербального, який передбачає те ж саме, тільки в якості «носія інформації» стають неконтрольовані руху рук, міміки і т. П.

Як тільки стало зрозумілим, що експеримент вдався, і вийшло виявити цілу масу закономірностей, причому багато хто з них підтвердилися експериментально, у розробників виник конфлікт, який переріс в судові тяжби. Останні тривали майже 20 років і були завершені на початку 2001 року (початок суперечкам покладено в 80-х роках минулого століття) без особливих успіхів обох сторін.

Сьогодні наука про НЛП практично досягла свого апогею. Практично у всіх сферах відкрито застосовуються ті чи інші методики, засновані на відомих закономірності.

Так, наприклад, в телефонних переговорах використовуються словоформи, що впливають на того, хто знаходиться на іншому кінці дроту. Ціле мистецтво – фактично примусити свого опонента до реальної зустрічі при першій розмові по телефону.

Те ж саме можна сказати і про особисті зустрічі. Не завжди для опонента вони бажані, але домовлятися все одно треба, адже бізнес не терпить застою.

Завдяки непомітному на перший погляд і наполегливій маніпулюванню, співрозмовник здатний перетворити свій негатив хоча б в так званий активний нейтралітет, коли, по крайней мере, він не буде втручатися в ситуацію.

Наприклад, коли відділ закупа зробить замовлення на не самих вигідних умовах.

Крім робочих моментів використання хоча б одного прийому НЛП в спілкуванні вдома з батьками або дітьми допомагає домогтися більш спокійних відносин, втихомирити тих домочадців, які так і прагнуть вступити в конфлікт. Та й самому стати значно спокійніше і розважливі. Адже, коли практично будь-яку взаємозв’язок сказаних слів і зроблених справ можна пояснити науково, то приводу нервувати просто не передбачається.

 1. Візуальне сприйняття означає переважне отримання інформації про світ, що оточує людину, через зорові образи .
 2. Звукове сприйняття – те ж саме, але тільки через звуки .
 3. Кінестетика – основним джерелом інформації є дотику .

З позиції прийомів нейролінгвістичного програмування, визначивши один з найбільш пріоритетних типів сприйняття, можна шляхом підстроювання цілеспрямовано впливати на співрозмовника. Домінуюче сприйняття робить людину більш вразливим, тому для застосування елементів НЛП в спілкуванні, досить бути уважним до комунікації опонента:

 1. Так, наприклад, переважання в розмові фраз, що означають дію «дивитися», призводить до висновку, що ми маємо справу з людиною з переважаючим візуальним сприйняттям.
 2. Коли ж випробуваний більше «чує», то для нього важливіші звуки.
 3. Залишається тільки той, хто переважно «відчуває» з його тактильними відчуттями.

Наступним кроком після визначення найбільш явною точки впливу стає той прийом НЛП, який часто називають «розрив шаблону».

При цьому нейролінгвістичне програмування здійснюється в момент, коли випробовуваний під час перебування в ступорі через нетипової поведінки співрозмовника, сприймає надходять знання не розумом, а безпосередньо підсвідомістю.

Наприклад, під час рукостискання можна сказати що-небудь грубе замість протягування руки, та ще й погладити себе по голові «за це» або зробити будь-який рух / дії, якого гіпнотізіруемий людина не очікує.

Тривалість періоду, протягом якого особа найбільш сприйнятлива, може перебувати в межах 30 секунд, але на практиці це залежить від індивідуальної, в міру контрольованою, чутливості. У такі моменти будь-які слова закладаються прямо в підсвідомість як програма, виконання якої переважна більшість не можуть навіть зрозуміти, не те щоб ще й запам’ятати її суть.

У процесі навіювання можуть бути застосовані й інші правила, наприклад:

 • виключати з розмови фрази передбачають вибачення або зневагу до співрозмовника. Наприклад, «Вибачте, якщо я вам завадив» або «Давайте швидко з вами все розглянемо»;
 • уникати фраз «нападу», на кшталт «Що за неподобство тут діється?».

Краще вдатися до використання фраз, які викликають позитивні емоції:

 • згадати в розмові анекдотичну ситуацію, що сталася з вами або ж вашим знайомим (другий варіант навіть кращий);
  задати пару питань особистого характеру, що сприяють відвертій настрою співрозмовника (наприклад, про погоду, сім’ю, дітей і т. до п.).

Найбільш яскравим прикладом дії цього прийому в НЛП є циганський гіпноз.

Завдяки правильно поставленого спілкуванню їм нерідко вдається обікрасти співрозмовника або нав’язати йому абсолютно непотрібну, та й марну покупку. При цьому вони обступають клієнта з усіх боків і починають на різні голоси майже одночасно говорити, що неминуче вганяє людину в ступор, де йому і вселяються команди на кшталт «відкрий гаманець, зніми з себе все золото» і т. П.

Одним із прикладів реальному житті є програвання однотипної музики у всіх магазинах тієї чи іншої торгової мережі, що залишає незгладимий слід в підсвідомості кожного відвідувача. Так, ставиться «якір» на більш часте відвідування магазинів і відповідно на лояльне ставлення до них. ↑

Чимало уваги приділяється технічним деталям, наприклад, як саме слід торкатися співрозмовника при проголошенні «команди». В які моменти розмови варто повторити торкання, що закріплюють досягнутий ефект (цей метод називається «установка якоря»).

В цілому ж, щоб отримати прийнятний результат, який би не тільки проявився, але і був закріплений, слід постійно тренуватися. Наприклад, обдумувати кожен свій крок, кожну дію і сказані слова. Саме останній інструмент має вкрай «магічним» дією. Все інше (дотику, міміка і т. Д.) – лише засіб для більш успішного сприйняття головної інформації.

При освоєнні технік НЛП, програмування оточуючих дозволяє значно спростити рішення багатьох важливих для себе питань. Так, людина, котра опанувала ази НЛП, може розраховувати на те, що зможе:

 • ефективно управляти власним станом і міняти його по своєму бажанню;
 • легко виявляти напрям думок співрозмовника, наявність в розмові брехні і т. п .;
 • вибудовувати взаємини з оточуючими за запланованим сценарієм;
 • швидко позбавлятися від депресивних станів і т. д.

Найбільш підковані починають намагатися використовувати прийоми НЛП в любові, коли для прояву взаємності не вистачає трохи відвертості, треба перебороти сором і підштовхнути обрану особу на відкритий прояв власних почуттів. Незважаючи на очевидні морально-етичні перепони, завдяки такому спілкуванню можна зрозуміти, а чи та людина обраний.

Прийоми НЛП в любові можуть як посилити почуття, так і, навпаки, їх послабити. Все залежить від завдання: «з’єднати серця» або все-таки розлучитися без характерних при такій ситуації емоцій.

Якщо ставиться завдання збереження сім’ї, що висить на волосині, то методи програмування знадобляться як не можна до речі. Адже нерідко конфлікти починаються з одного й того ж, т. Е. В якийсь проміжок часу був поставлений негативний якір. І при повторі того ж події знову спалахують негативні емоції.

Вихід з такої ситуації один: поступове згладжування негативу шляхом переважання в моменти «спрацьовування якоря» позитивних емоцій, що може супроводжуватися також установкою позитивного якоря.

Так, поступово мінуси одного поглинуться іншим, і шлюб буде збережений.
Важливим є те, що система якорів працює незалежно від того, чи вірить людина в них чи ні. За старих часів такі «вішки» називали пристрітом або благословенням в залежності від того, які саме події відбуваються при їх «активації».

Як при розмові по телефону, так і при читанні лекцій перед скупченням потенційних партнерів, особисту зустріч з керівництвом компанії або ж з рядовим співробітником, здатним дати цінну інформацію про своє работодателе.Благодаря підготовленому заздалегідь спілкуванню, з елементами програмування, помітно швидше можна домовитися про прийом тих чи інших умов надання послуг (або продажу товару за подібною ціною). В цьому випадку домовленість буде досягнута завдяки тому, що:

 • вийде розмовляти з кожною людиною на його власній мові (емоцій, розуму, розрахунку і т. п.);
 • можна бачити, чути і відчувати те, чого не помічають інші люди;
 • легко стати «своїм» для будь-якого співрозмовника і т. д.

Окремою категорією вважається мистецтво телефонних переговорів, особливо якщо мова йде про так званих «холодних дзвінках». Менеджер, що володіє прийомами переконання, здатний працювати помітно ефективніше своїх, нехай і освічених, але малодосвідчених в НЛП колег.

У перебіг ідуть практично всі доступні «інструменти»: дружні бесіди, одкровення на тему продажів або особистому житті, багатозначні історії «друзів» і т. Д. Головне, що співрозмовник в результаті перестає відчувати економічний інтерес до розмови з ним і нерідко йде назустріч без будь-яких «авансів» або обіцянок відповідної послуги.

Використовувані при продажах засоби хороші тим, що співрозмовнику може бути відомо про застосований до нього прийомі переконання, але якось ефективно протидіяти він не зможе. Чим і цінна наука НЛП, що наведені в ній правила працюють, незалежно від нашої свідомості.

Всі команди отримує і віддає підсвідомість.
Найбільш важливим в робочому застосуванні методик програмування правилом є не поширювати свої вміння на маніпуляції своїми колегами, керівництвом, партнерами. Крім того, що це аморально, при першому ж зручному випадку можна отримати у відповідь заходи і точно так же виявитися «жертвою». Дагірова Лідія · 26 Листопада, 2018