Скільки заробляє психолог в Росії і як стати успішним

0
256

В даний час все більшим попитом користується професія психолога. Це пов’язано зі збільшенням кількості стресових ситуацій в динамічному сучасному світі, а також з тенденцією зростання інформованості людей про користь психологічних послуг.

Візит до фахівця вже не вважається чимось засудженим або непристойним, як це було 10 – 20 років тому. Таким чином, зараз продовжує спостерігатися позитивна тенденція, як в збільшенні попиту на послуги психолога, так і в зростанні вартості цих послуг.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Особливості професії психолог

Спеціальність цікава, перспективна. Серед молоді набирає великий попит. Багатьох хвилює не заробітна плата, а то, наскільки можна допомогти тому, хто потребує психологічної підтримки.

Психолог – молода професія. Але перша згадка про неї було ще в працях Платона, Аристотеля. У XIX столітті технічний прогрес послужив поштовхом до розвитку гуманітарних наук.

В кінці позаминулого століття була відкрита перша психологічна лабораторія, яка працює у напрямку психологічної допомоги хворим, всім нужденним.

Напрямки роботи включають:

 • оцінка життя конкретної людини;
 • тестування, знайомство з поглядом людини на його емоції;
 • вивчення психічного стану;
 • виділяє психічні риси клієнта, слабку і сильну сторону.

З чого складається зарплата фахівця

Зарплата у російських психологів коливається в широких межах – від 12 до 65 тис. Руб.

Що ж впливає на кінцевий розмір окладу, на який можуть розраховувати фахівці:

Стаж роботи. Вчорашні випускники вузів без досвіду роботи можуть розраховувати на заробіток в 12-20 тис. Руб.

Місце виконання обов’язків. У державних установах оплата праці психологів становить 12-30 тис. Руб. У приватних – 25-65 тис. Руб.

Складність діяльності. Найнижчі зарплати в Росії в 2017-2018 рр. були у педагогів-психологів (дитячі садки, школи, інтернати). На другому місці багатопрофільні фахівці приватних клінік і співробітники МНС.

На найвищі заробітки можуть розраховувати криміналісти, які допомагають у розслідуванні злочинів, працюють з обвинуваченими, потерпілими, підозрюваними в СІЗО і судах, прокуратурі (їх заробітки наближаються до зарплат прокурорів, суддів, слідчих, адвокатів та ін.).

Скільки отримують психологи в Москві

Психологи в Москві і в московській області в середньому заробляють 30000 рублів. Якщо практика буде проходити в приватній клініці, то за 1 годину роботи можна отримати від 500 рублів.

Однак, вирішивши стати відмінним фахівцем, для початку необхідно набратися досвіду роботи в державному лікувальному закладі. У цей час можна знайти постійних клієнтів, зробити собі хорошу репутацію.

Надалі, при приватній практиці, це буде корисно. По-перше, буде досвід, а, по-друге, хороша репутація допоможе швидко знайти перших клієнтів. З отриманням досвіду, можна подумати і про практику за кордоном. Зарубіжні зарплати відрізняються від московських в десятки разів.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Доходи провінційних фахівців

Середня зарплата психолога в Росії залежить від рівня життя в конкретному регіоні.

Наприклад, в невеликих містах середній показник дорівнює 22 000 руб. у місяць.

Список міст виглядає наступним чином:

 • в Казані – 25 000 руб .;
 • в Омську – 18 000 руб .;
 • в Волгограді – 25 000 руб .;
 • в Пермі – 13 000 руб .;
 • в Уфі – 15 000 руб .;
 • в Новосибірську – 25 000 руб.

Зарплата психолога і його спеціалізація

Фахівцями широкого профілю є клінічні психологи.

Вони можуть працювати в різних сферах:

 • освіта;
 • медицина;
 • політика.

При цьому клінічні психолог може працювати як з психічно здоровими людьми, тож і з клієнтами, що мають відхилення. Такі фахівці затребувані в компаніях, в яких важливе збереження мікроклімату всередині колективу.

Заробіток сімейного психолога залежить від затребуваності певного фахівця. Такі психологи допомагають вирішити проблеми, пов’язані зі створенням сім’ї, розлученням, адаптацією після смерті родичів і відносинами батьків з дітьми.

Такі фахівці зазвичай ведуть прийом сімейних пар, працюючи на себе. В середньому за годину люди віддають від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Психологи, що спеціалізуються на підборі кадрів для різних організацій, в середньому мають дохід близько 20 000 рублів.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Варіанти підвищення прибутку

Психолог може збільшити свій заробіток декількома способами:

 • Консультування клієнтів через соціальні мережі або спеціальні сайти. У багатьох людей немає можливості піти на особисту зустріч через місця проживання або бажання зберегти анонімність. Дохід становить від 700 до 15 000 в годину.
 • Проведення семінарів або тренінгів. Це можуть бути як мотиваційні, так і навчальні курси для молодих співробітників.
 • Ведення блогів або форумів на різних платформах.
 • Створення статей для тематичних веб-сайтів.
 • Відкриття приватного бізнесу. Таке рішення тягне за собою не тільки пристойний прибуток, а й великі організаційні моменти: оренда приміщення, пошук і розширення клієнтської бази.

приватний психолог

Безумовно, кожен фахівець може самостійно надавати допомогу своїм пацієнтам, при цьому одержуючи не фіксований оклад, а погодинну оплату. У цьому випадку неможливо передбачити, скільки ви будете отримувати.

Проте ми дамо вам кілька порад, які допоможуть психолога не тільки збільшити заробіток, але і робити це законно.

 1. Для того щоб напрацювати «клієнтську базу», вам спочатку буде корисно попрацювати в якихось муніципальних установах. Намагайтеся залучати пацієнтів високою якістю послуг, комфортністю спілкування. Пацієнти, які добре вас знають, охочіше прийдуть до вас на прийом, коли ви будете практикуватися як приватний психолог.
 2. Щоб не мати проблем з законом, вам необхідно оформити організацію. Тільки вам вирішувати в якій формі ви почнете вести бізнес, однак найбільш переважно реєструвати ІП – ця формі ведення справ найбільш підходить для приватних фахівців.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Скільки отримують психологи в інших країнах

Для порівняння рівня заробітних плат психологів в інших країнах світу розглянемо наведені нижче цифри в перерахунку на російські рублі:

 • в США середній дохід становить 170 тис. рублів. Фахівці, які займаються корпоративної діяльністю, отримують підвищений дохід у розмірі 250 тис. Рублів. Вартість однієї приватної консультації становить від 1,5 до 10 тис. Рублів;
 • в Європі середня вартість однієї години консультації становить близько 6 тис. рублів;
 • в Таїланді ціни практично не відрізняються від заробітку в Москві – за один сеанс доведеться віддати близько 2 тис. рублів;
 • в Туреччині сеанс трохи дорожче – близько 3 тис. рублів.

Як поступити на факультет психології в вуз

В першу чергу для вступу на факультет психології потрібно надати атестат про середню загальну або середню професійну освіту.

Кожен вуз визначає вступні випробування ЄДІ для вступу на факультет психології, але, як правило, для зарахування потрібні результати з біології, російської мови, іноді – іноземної мови, математики, історії. Можуть знадобитися і результати додаткових іспитів, проведених самим університетом.

Вузи, що мають відношення до армії, МВС або МНС, також нерідко проводять іспит з фізичної підготовки.

Чи складно поступити на факультет психології? Це залежить від престижності вузу – іноді в найпрестижніших навчальних закладах конкурс може доходити до 100 чоловік на місце. При цьому на цільове спрямування вчинити буває простіше.

Плюси і мінуси професії

Плюси професії:

 • цікава творча робота
 • можливість брати участь у вирішенні реальних проблем людей
 • необхідність постійного професійного вдосконалення і в зв’язку з цим – можливість особистісного зростання
 • можливість використання професійних знань в повсякденному житті
 • пізнання і зміна себе, свого ставлення до подій навколишнього світу

Мінуси професії:

 • душевна втома, емоційне вигорання
 • складності в прийнятті світогляду клієнта і в прагненні обов’язково дати корисну пораду
 • переживання проблем клієнта як своїх власних

висновок

У професії психолога є свої підводні камені. Але якщо людині дійсно подобається спілкування з людьми та допомогу їм, якщо він має високу стійкість до стресів, самоконтролем і тягою до вивчення нових матеріалів, то у нього є всі шанси домогтися гарного рівня і стати затребуваним фахівцем з гідним заробітком.

Скільки отримують психологи

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

В даний час психологи найчастіше практикують у навчальних закладах, а також в приватних практиках. Рідше можна зустріти психологів в державних клініках. З кожним роком все більше людей починає розуміти корисність психолога і звертається до нього за допомогою.

Зростаючий попит на професію призводить до того, що багато хто хоче стати хорошим фахівцем. Але перед остаточним вибором професії, цікавить питання не тільки про попит на фахівців даної області, але і скільки отримує психолог в даний час. У даній статті ми розглянемо скільки заробляють психологи в різних містах Росії в залежності від місця роботи і спеціалізації. Також ви дізнаєтеся скільки отримують психологи в інших країнах світу.

особливості професії

Відмінний психолог здатний надати допомогу в самих різних ситуаціях. Він допомагає знайти і усунути справжню причину розбіжності між подружжям, знайти найкраще рішення будь-якої проблеми, а також допомагає зрозуміти себе.

Допомога доктора необхідна в різних ситуаціях. Відмінні лікарі допомагають дітям влитися в новий колектив, стати більш впевненим серед інших дітей.

Складно уявити хороший робочий колектив без нормальних відносин колег. Зазвичай він складається з самого початку першого робочого дня найнятого працівника. І якщо людина не вливається в колектив, то він починає розпадатися. Виправити це можна, провівши бесіду з психологом. Він допомагає адаптуватися до роботи, знайти спільну мову з колегами.

Особливу цінність представляють доктора, що працюють в криміналістиці. Їх робота найскладніша і, в той же час, найцікавіша. По складу злочинів, психологи криміналісти намагаються скласти образ злочинця, дізнатися, яким він може бути.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Як стати психологом

Перш ніж вирушити в вуз і подати документи на вступ, необхідно вирішити для себе, чому саме психолог? Одні хочуть допомагати людям зрозуміти себе і зробити чиєсь життя краще, а інші хочуть заробити багато грошей.

Щоб стати психологом, необхідно отримати відповідну освіту. Зазвичай на доктора навчають в самих різних медичних вузах. Якщо ж є бажання стати психологом-педагогом, то навчання проходять в педінституті.

Тривалість навчання 5 років. Після цього випускник отримує диплом і може йти працювати в державну установу. Якщо ж є бажання зайнятися приватною практикою, то потрібно отримати відповідну ліцензію і тільки після цього відкривати кабінет психологічної допомоги.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

З чого складається оклад

Зарплата психолога складається з різних факторів. При цьому слід врахувати, що випускник навчального закладу, який не має досвіду роботи буде отримувати в рази менше ніж досвідчений фахівець. Крім стажу, на зарплату впливає наступне:

 • Місце роботи. На території Росії психолог може працювати в різних областях: у навчальних закладах (дитячих садах, школах, коледжах, вузах), в приватній клініці, в муніципальній лікарні, а також в інших державних структурах, наприклад, в криміналістиці.
 • Регіон роботи. У великих містах зарплата буде вищою, ніж оклад в невеликих містах. На найвищу зарплату психолога можна розраховувати в Москві і в Московській області.

Найвищий заробіток у приватного психолога. Його послуги оплачуються по годинах. При такому варіанті роботи сказати точно, скільки буде заробляти фахівець в Росії, неможливо. Адже у нього в день може бути п’ять чоловік на прийомі, а на іншій – всього два.

Скільки в середньому отримують психологи в Росії

Різні місця роботи по-різному оцінюють працю фахівця. Середні зарплати психологів по Росії, в залежності від спеціалізації, представлені в таблиці:

професія Середня зарплата по Росії (в рублях)
Психолог в школі 12000
клінічний психолог 17000
педагог психолог 10000
військовий психолог 14000
Спеціаліст в дитячому садку 9500
психолог МНС 11500
сімейний психолог 21700
Спеціаліст в поліції 25000
Дитячий фахівець 18000
Приватна практика від 30000

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Якщо лікар має стаж від п’яти років, то зарплата може бути в рази більше, але це рідкість в регіонах. Зазвичай все досвідчені лікарі отримують в середньому 20000 рублів. Заробляти більше можна тільки в Москві і деяких інших великих містах, але не у всіх.

Скільки отримують психологи в Москві

Психологи в Москві і в московській області в середньому заробляють 30000 рублів. Якщо практика буде проходити в приватній клініці, то за 1 годину роботи можна отримати від 500 рублів.

Досвідчені лікарі з хорошою репутацією можуть заробляти в столиці понад 100000 рублів на місяць, але тільки в приватних клініках. У державних установах ця сума в кілька разів менше. В середньому в держклініці оклад становить не більше 40000 рублів.

Однак, вирішивши стати відмінним фахівцем, для початку необхідно набратися досвіду роботи в державному лікувальному закладі. У цей час можна знайти постійних клієнтів, зробити собі хорошу репутацію. Надалі, при приватній практиці, це буде корисно. По-перше, буде досвід, а, по-друге, хороша репутація допоможе швидко знайти перших клієнтів.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

Середня зарплата психолого по містах Росії

На відміну від Москви, в інших містах зарплати менше. Тут оклад спеціаліста без досвіду в Москві можна порівняти з зарплатою практикуючого професіонала, який має стаж більше п’яти років і відмінну репутацію. Скільки отримує психолог в різних містах Росії?

Місто Середня зарплата (в рублях)
Санкт-Петербург 18000
Білгород 11000
Новосибірськ 23000
Єкатеринбург 19500
Іркутськ 17000
Ставрополь 10000

Середня зарплата в великих міст країни близько 17000 рублів, а менших населених пунктах оклад буде ще менше. Щоб заробляти хороші гроші, професіонали змушені їхати з регіонів до столиці, влаштовуються в приватні клініки.

Скільки отримують психологи в інших країнах

В інших країнах світу психологи цінуються «на вагу золота». В Америці середній дохід шкільного фахівця і тих, хто займається консультування, при перерахунку на рублі, буде більш 150000 в місяць. Корпоративні професіонали можуть заробляти більше 200000 рублів на місяць. Дещо менше заробляють нейропсихології. Їх оклад становить близько 180000 рублів.

При приватній практиці, доктор може заробляти близько 1500 рублів за годину, а деякі висококваліфіковані лікарі, які мають відмінну репутацію і великий досвід роботи, за свої послуги беруть понад 8000 рублів за годину консультацій.

В інших країнах світу зарплати інші. При перерахунку в рублі, середні оклади практикуючих психологів в світі виглядають наступним чином:

Країна Зарплата (при перерахунку на рублі)
Україна 8000
Білорусь 9700
США 158000
Німеччина 142000
Казахстан 14000
Польща 70000

Як видно з таблиці, найбільше заробляють психологи в Америці. Саме в цій країні люди найчастіше звертаються за допомогою фахівців.

Скільки заробляє психолог в России и як заробіті психолога

пенсія психолога

На пенсію психологи йдуть так само, як і звичайні люди, що працюють в неспецифічних умовах, такі як бухгалтера, економісти. Пенсія нараховується за встановленими Пенсійним фондом Росії нормативам.

Сподіваємося, що стаття була вам корисною і ми відповіли на питання: «Скільки заробляють психологи в Росії і світі». Найвища ставка у зарубіжних фахівців. Однак, не кожен зможе поїхати за кордон щоб практикувати. При працевлаштуванні на території Росії, найбільший оклад буде в столиці.

На що живуть психологи

The Village продовжує з’ясовувати, як влаштований особистий бюджет різних людей. У новому випуску – психолог. Ціни на їхні послуги варіюються від тисячі до 20 тисяч за один прийом. Стати високооплачуваним фахівцем початківцям психологам складно.

Гарантувати «стовідсотковий ефект після десятого відвідування» чесні психологи не можуть, а напрацювання бази своїх клієнтів іноді займає роки.

Ми запитали у молодого психолога, як вона веде приватну практику, скільки заробляє і на що витрачає гроші.

Скільки заробляє психолог в Росії і як заробити психолога

Як стати психологом

Я думала про те, щоб стати психологом, ще класі в дев’ятому. Тоді, в школі, мене захоплювала ідея, що моє життя може змінитися на краще, якщо я познайомлюсь з собою ближче.

В процесі навчання зрозуміла, що психологія як наука займається вивченням того, як функціонує наша психіка, тобто намагається відповісти на питання «Як ми бачимо цей світ і живемо в ньому?» і не переслідує прямої мети зробити людей щасливішими.

Я вчилася в педагогічному університеті на факультеті психології і соціальних відносин. На третьому курсі теоретичні знання стали потихеньку укладатися в систему. Четвертий курс я згадую як якийсь кризовий момент, тому що тоді я ніяк не могла для себе знайти відповідь, як мені застосувати на практиці все те, що я вивчила в теорії.

На той момент у нас не було практичних семінарів або виїздів на конференції. І я задавалася питаннями: «А чи є це моїм покликанням? І якщо так, то як я буду реалізовуватися? » Залишити навчання було вже шкода, навчання наближалася до логічного завершення, а й знаходити мотивацію, щоб ходити кожен день в університет, стало складніше.

Врятувало те, що в нашому вузі всіх студентів-очників з четвертого курсу переводили на вечірню форму, щоб у нас була можливість почати повноцінно працювати. Я пішла працювати в школу. Без досвіду і навичок перший час було дуже складно.

Були старші колеги, які просто взяли під крило і показали, в чому конкретно полягають мої обов’язки.

В цей же рік я паралельно пішла вчитися на психотерапевта. Це довгий і дорогий шлях.

З п’яти років навчання перші рік-два ми вчилися в першу чергу розвивати спостережливість і уважність до себе і до своїх внутрішніх процесів, тобто спочатку треба було відчути на собі, як це – бути клієнтом психолога.

Так мої теоретичні знання почали оживати, та й я знову знайшла радість пізнання через практику. За наступні п’ять років післядипломного навчання я встигла освоїти два методи гуманістичної психотерапії – гештальт і психодраму.

особливості роботи

Людина, яка має диплом психолога, може заробляти гроші різними шляхами.

Хтось із моїх однокурсників вирішив займатися розвитком науки і рішенням теоретичних завдань, інші працюють в державних установах: дитячі сади, школи, соціальні центри.

Треті знайшли себе у відділах по підбору персоналу або проводять тренінги в організаціях, займаються консультуванням самих компаній. Ну а я і ще частина хлопців з курсу вирішили працювати на себе і пробуємо свої сили в приватній практиці.

Поки що на рівні держави психотерапевтами визнаються лише лікарі, тобто люди, які мають базову медичну освіту, які пройшли додаткове навчання в будь-якому психотерапевтичному напрямку.

У нашій країні психологи, які мають сертифікат, що підтверджує наявність психотерапевтичного освіти, не можуть, на жаль, називатися психотерапевтами. Це абсурдно, тому що сертифікати, які видаються нам, котируються в європейських країнах.

Міжнародне психотерапевтичне співтовариство визнає нас рівноправними колегами, а в нашій країні з боку закону ми знаходимося на положенні «недоспеціалістов».

Це дивно ще й тому, що лікарі, які мають за плечима психотерапевтичну освіту як додаткове, все ж більше займаються людьми з відхиленнями від психічної норми і лікують пацієнтів. Ну а що тоді робити тим психічно здоровим людям, які потребують психотерапевтичної підтримки в кризові періоди свого життя?

Я для себе це питання вирішила так: на першій зустрічі чесно розповідаю клієнтам про своєму базовому психологічному освіті і про те, що навчалася за двома психотерапевтичним напрямам.

Також я говорю, що у мене немає медичної освіти, але якщо їм буде потрібно медикаментозна підтримка, то я підтримую зв’язок з колегою-психіатром, і ми можемо вести клієнта разом.

А як сприймає мене клієнт – психологом чи психотерапевтом – це для мене просто питання дефініцій.

Якщо говорити про професійні навички, то, звичайно, найголовніше – щоб сам фахівець проходив тривалу особисту терапію перед тим, як починати практикувати, а також під час роботи з людьми.

Тому що кожен новий клієнт може зачіпати непрості для самого фахівця теми.

І якщо психотерапевт не пропрацює ці труднощі під час особистої терапії, то тоді він може зісковзнути з безоціночною позиції професіонала і почати привносити якісь свої інтерпретації та смисли, які можуть бути некорисні клієнту.

Також велику частину професійного зростання займає робота з супервизором, тобто обговорення більш досвідченим і спеціально навченим колегою різних випадків з практики для більш глибокого осмислення того, що відбувається на сесіях і для підвищення своїх професійних компетенцій.

Я люблю свою роботу за свободу, яка мені відкрилася, коли я звільнилася з державних установ. Мені подобається, що я можу скласти той робочий графік, який буде безболісно лягати на мої біоритми. Клієнтів поки що я приймаю три, іноді чотири дні в тиждень.

Люди приходять до психолога переважно після роботи, тому мій робочий день зазвичай починається після обіду і закінчується в 21-22 години вечора. Вихідний день – це час пік моєї робочого тижня. Один або два рази на тиждень увечері я ходжу на супервізорского групи.

У цьому році також пробую свої сили у веденні психотерапевтичної групи.

Мій графік гнучкий, і він змінюється в залежності від кількості клієнтів на цьому тижні (хтось може завершувати зустрічі, а хтось, навпаки, записується на перший прийом). Це дозволяє мені знаходити час для проходження додаткового навчання, особистої терапії, відвідування професійних груп підтримки, конференцій.

Коли працюєш на себе, доводиться займатися тими речами, які не пов’язані з роботою безпосередньо.

Наприклад, у мене є необхідність бути адміністратором самої себе: я несу відповідальність за те, щоб узгодити час запису всіх клієнтів, орендувати кабінет під зустріч (поки я знімаю кабінет за принципом годинникової оренди), вчасно висилати кожного клієнта організаційну інформацію. Також, коли шукаю клієнтів і розповідаю їм про свої професійні вміння, я пробую себе в ролі менеджера. Цими обов’язками я займаюся в першій половині дня до прийомних годин.

У моїй роботі є і непрості моменти. Наприклад, коли клієнт припиняє зустрічі без пояснення причин. Просто не приходить на наступну зустріч, хоча написав, що буде в обумовлений час. Я спокійно ставлюся до того, що є частина клієнтів, яким мій стиль роботи не підходить.

Це цілком нормально: я не психотерапевт-універсал і не можу бути корисною кожному. Але мені непросто, коли я не можу отримати зворотній зв’язок від клієнта про причини раптового розриву клієнт-терапевтичних відносин.

Зазвичай я настійно прошу клієнтів говорити, якщо щось в нашій роботі йому починає не подобатися, щоб ми мали можливість це обговорити і почути один одного.

Я не залишаю клієнта без підтримки, якщо він вирішив поміняти фахівця: у мене завжди є номери колег, в чиїй компетенції я впевнена, і я завжди ділюся контактами. Але тих, хто раптово зникає, я пам’ятаю довго і періодично думаю і фантазую про те, чому вони вирішили піти по-англійськи.

Я також працюю з дітьми. Складність при роботі з дитиною полягає в тому, що мені часто доводиться пояснювати батькам, що, хоч вони і оплачують зустрічі, але моїм клієнтом є все-таки дитина, і важливо почути його сподівання і тривоги.

Це непростий момент – батьки зазвичай приходять з деякими очікуваннями щодо того, якими мають бути результати зустрічей: щоб дитина стала більш слухняним, уважніше або, навпаки, не був таким сором’язливим. «У моєї дитини немає компанії, всі гуляють, а він вдома сидить, замотівіруйте його, щоб він прагнув бути більш комунікабельними», – каже мені мама дитини.

А дитина, наприклад, інтроверт. Тобто він не патологічно сором’язливий, у нього є фізіологічні обґрунтування до того, щоб усамітнюватися і не бути в центрі уваги. І це складне завдання: розповісти батькам, що перекроювати інтроверта і перетворювати його в екстраверта – це насильство над дитиною.

Не завжди батько готовий піти далі і побачити, що та труднощі дитини, яку вони озвучують мені, це насправді їх труднощі з собою, з прийняттям власних рис, які вони в собі засуджують і, бачачи їх в дитині, прагнуть згладити.

Ну а найприємніше в моїй роботі – це, звичайно, повідомлення та дзвінки від вдячних клієнтів. Коли я чую, що комусь починає вдаватися то, що багато років було перешкодою і знижувало якість життя, я лікую.

Це те, що надає мені стимул рухатися далі і розвиватися в професії.

Звичайно, я прекрасно усвідомлюю, що це сама людина постарався і виконав колосальну роботу над собою, адже без його бажання у нас би нічого не вийшло, але приємно бути співучасником змін на краще.

Мій основний контингент клієнтів – це юнаки і дівчата моєї вікової категорії: від 23 до 35 років. Це той вік, коли молоді люди пробують будувати довгострокові відносини, замислюються про сім’ю та дітей, і при цьому також є інтереси і пріоритети в області кар’єри.

За великим рахунком це період пошуку партнера, період пошуку себе в різних сферах життя: «Мені підходить те, чим я займаюся?» Або: «А чому я вибираю людей, відносини з якими для мене дуже болючі і деструктивні?» Буває і навпаки: «Чому я ніяк не можу побудувати партнерські відносини, а давно хочу?» Також я часто працюю з запитами, пов’язаними з важкими і болючими станами: субдепрессии, панічні атаки, тривожні розлади.

У мене поки що немає відпрацьованої чіткою і ясною системи просування моїх послуг.

У нас в країні сильна плутанина в тому, яке місце займають психологи-психотерапевти, і, відповідно, немає фахівців, які могли б виступати як менеджери для психологів.

Я і мої колеги самі шукаємо виходи на можливу цільову аудиторію і способи розповісти про себе. Той, хто знаходить працюють способи залучення клієнтів, згодом дає майстер-класи іншим і може перекваліфікуватися в сторону просування колег.

У мене є особистий сайт, де я викладаю статті на психологічні теми, а ще пишу замітки в соціальних мережах. Я пишу про те, що хвилює мене саму або про що я міркую останнім часом. Люди реагують, пишуть коментарі, репоста. Іноді людина читає мої пости довгий час, йому щось імпонує в тому, що я пишу, і він вирішується прийти на прийом.

Тобто він через ці замітки вже до зустрічі трохи знайомиться зі мною, і у нього є якийсь кредит довіри. Я також пробувала вести свій відеоблог на YouTube. У кожному випуску розповідала про те, що може хвилювати моїх потенційних клієнтів і як можна собі допомагати. Але поки мені не вистачає часу і власної мотивації продовжити знімати ролики.

Іноді звуть виступити в якості експерта на ТБ.

Зарплата

Робота з клієнтами приносить мені 90 тисяч рублів на місяць. Зараз мене цілком влаштовує мій рівень доходу. Час моєї роботи в середньому коштує 2 тисячі рублів. З них приблизно 500 рублів я віддаю за оренду офісу. Ціна на послуги психолога залежить від його кваліфікації та освіти і досвіду роботи.

Довгострокові п’яти-шестирічні програми навчання психотерапевтів – недешеве задоволення, але саме навчання дозволяє відчути себе впевнено. Починаєш більш конкретно усвідомлювати те, що ти вмієш і можеш дати своїм клієнтам. Скажу чесно, перші роки практики навіть не покривають всі ті витрати, які були вкладені в навчання.

Саме тому я спочатку працювала в держустанові – щоб мати можливість вчитися, і тільки закінчивши навчання, ризикнула піти в самостійне плавання.

Крім освіти і досвіду роботи, всі інші критерії ціноутворення дуже суб’єктивні. Для себе я відштовхувалася від вартості роботи тих психотерапевтів, які вчили мене.

Природно, їх кваліфікація вище, а значить, їх годину завжди дорожче мого.

Знайшла прийнятний для себе рівень вартості послуг, грунтуючись на внутрішніх відчуттях: якщо я візьму за годину стільки-то, чи буду я відчувати, що це відповідає моїм зусиллям і роботі в цей час?

витрати

У мене є окрема квартира в Підмосков’ї. Але мої клієнти в основному з Москви, так що поки я живу з батьками в Москві і збираю на те, щоб обставити ту квартиру. Відповідно, я оплачую комунальні витрати квартири, в якій поки не живу (приблизно 2,5 тисячі рублів на місяць).

У мене немає машини, і поки я не бачу в ній потреби: на громадському транспорті я завжди вчасно приїжджаю на роботу. На проїзд я витрачаю півтори тисячі рублів на місяць. Продукти купуємо поперемінно – то я, то батьки. Це приблизно 4 тисячі рублів на місяць.

Коли я працюю півдня, то ходжу поїсти в кафе швидкого харчування або якусь їдальню, також я зустрічаюся з друзями в кафе і можу сходити кудись увечері випити. В місяць я витрачаю на це ще близько 4 тисяч рублів.

Одяг я купую не кожен місяць, і то швидше просто оновлюю гардероб двома-трьома новими речами. У вересні витратила в магазинах близько 4 тисяч рублів.

Велику статтю витрат складають, звичайно, витрати, пов’язані з професійною самореалізацією: супервізія – 9 тисяч рублів, особиста терапія – 8 тисяч рублів, у вересні ходила навчатися роботі з дітьми – 6 тисяч рублів. Психолог – це та людина, яка працює собою, тому важливо дбати про себе, не бути втомленою, надихатися чимось, щоб приходити на зустрічі в ресурсному стані.

Періодично я ходжу на масаж, в вересні я заплатила за послуги масажиста приблизно 5 тисяч рублів. Зовсім недавно я зрозуміла, що мені потрібно іноді виїжджати кудись відпочивати, подорожувати, щоб збагачуватися новими враженнями, міняти знайомі маршрути будинок – офіс – навчання – будинок.

Але я не готова витрачати на часті подорожі і половину заробітку. Тому я подумую про те, щоб з частотою в два-три місяці вибиратися кудись в сусідні міста на кілька днів, щоб просто змінити обстановку. У жовтні, наприклад, побувала в Калінінграді.

Зважилася з’їздити, тому що побачила вигідну пропозицію на авіаквитки, хостел вибрала демократичний, проживання – в загальній кімнаті. На своє міні-подорож витратила 15 тисяч рублів. Ну а влітку, звичайно, я планую поїхати в повноцінний тривалу відпустку кудись за кордон.

Тому решту грошей я відкладаю на покупку меблів і відпочинок (виходить десь 35-45 тисяч рублів). Але відкладені гроші – також мій ресурсний запас. Робота на себе передбачає деяку невпевненість в завтрашньому дні, адже я ніколи не можу спрогнозувати кількість клієнтів.

Влітку і під новорічні свята їх стає, наприклад, менше. Тому в такі періоди я можу розраховувати на те, що відкладаю.