Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка боргу

0
267

Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка Боргу

 • Юридична особа повинна бути зареєстрована в єдиному державному реєстрі юридичних осіб в одній з організаційно-правових форм, передбачених законодавством.
 • Основною відмінною особливістю стягнення боргу з юридичної особи є звернення з відповідною вимогою до арбітражного суду.
 • У даній статті ми розповімо Вам про всі етапи стягнення боргу з юридичної особи, починаючи з мирного врегулювання спору до виконання рішення суду, і також розповімо про такий варіант, як переуступка прав вимоги на стягнення боргу, іншими словами – про продаж боргу третім особам.

мирне врегулювання

Під мирним врегулюванням спору щодо стягнення заборгованості з юридичних осіб слід розуміти всі Ваші дії по поверненню заборгованості, які не містять вимог в рамках досудової претензії.

Сюди можна віднести всі дзвінки, смс-повідомлення, листи по електронній пошті, повідомлення про повернення суми боргу, все це, зрозуміло, направлено на повернення сум, що підлягають виплаті, але при цьому не ставляться до дотримання досудового порядку врегулювання спору, а лише відображають Ваші наміри про виконання компанії – боржника взятих на себе зобов’язань.

При будь-якому борг юридичної особи, всі компанії роблять до спроби врегулювати спір мирним шляхом, і це правильно.

Навіщо зайві витрати за часом і фінансів на судовий порядок, тим більше, що коли обидві сторони ситуації – компанії, які взаємодіють тривалий період часу, навіть при наявності заборгованості, втрачати перевіреного контрагента не хочеться, і це обумовлює спроби вирішити суперечку миром.

На жаль, виникають такі ситуації, коли дзвінки, листи та повідомлення про порушення умов договору нічого не дають, борг не гаситься навіть частково і гарантій по його оплаті організація не дає, буває навіть не виходиться на зв’язок, що ж, це означає лише одне – необхідно переходити до досудової претензії і готуватися до походу в Арбітраж.

Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка Боргу

Підводячи підсумок, під мирним врегулюванням криється скоріше Ваше добре ставлення до боржника і надія на продовження взаємовигідного співробітництва, ніж вимоги про повернення боргу, виражене усіма можливими способами.

Досудове порядок врегулювання

Необхідність дотримання досудового порядку врегулювання сміття закріплена в пункті 5 статті 4 Арбітражного Процесуального кодексу.

 1. Цивільно-правові спори про стягнення грошових коштів за вимогами, які виникли з договорів, інших угод, внаслідок безпідставного збагачення, можуть бути передані на вирішення арбітражного суду після прийняття сторонами заходів з досудового врегулювання після закінчення тридцяти календарних днів з дня надіслання претензії (вимоги), якщо інші термін і (або) порядок не встановлено законом або договором.
 2. Інші спори, що виникають з цивільних правовідносин, передаються на вирішення арбітражного суду після дотримання досудового порядку врегулювання спору тільки в тому випадку, якщо такий порядок встановлений федеральним законом або договором.
 3. Дотримання досудового порядку врегулювання спору не потрібно у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, справах про присудження компенсації за порушення права на судочинство в розумний строк або права на виконання судового акта в розумний строк, справах про неспроможність (банкрутство), справах з корпоративних спорів , справах про захист прав і законних інтересів групи осіб, справах наказного провадження, справах, пов’язаним з виконанням арбітражними судами функцій сприяння та контролю щодо третейських судів, де ам про визнання і приведення у виконання рішень іноземних судів та іноземних арбітражних рішень, а також, якщо інше не передбачено законом, при зверненні до арбітражного суду прокурора, державних органів, органів місцевого самоврядування та інших органів на захист публічних інтересів, прав і законних інтересів організацій і громадян у сфері підприємницької та іншої економічної діяльності.
 4. До дотримання досудового порядку відноситься напрямок досудової претензії, з вмістом нормативно обґрунтованих вимог про повернення боргу, з посиланнями на порушені боржником зобов’язання.

Оскільки досудова претензія практично завжди призводить до написання позовної заяви, вона повинна бути максимально інформативною, складеної юридично грамотно, включати в себе порушені пункти договору, розрахунок сум боргу, розрахунок пені та штрафних санкцій, і чітко сформульовані вимоги, які в наслідку будуть лише перенесені в позов. Послуги юристів в даному випадку будуть більш ніж виправданими, не варто економити на зверненні до юристів в таких питаннях, як стягнення боргу з юридичних осіб, особливо з урахуванням того, що оплата послуг юриста відноситься до необхідних судових витрат і підлягає стягненню з боржника. Стягувати судові витрати можна як на стадії розгляду справи судом першої інстанції, так і шляхом подання відповідної заяви після набрання рішенням суду законної сили.

судовий порядок

Про судовий порядок стягнення боргу ми писали вже багато статтею, подивитися деякі з них Ви можете пройшовши по посиланнях нижче або знайти на нашому сайті, тому приділяти багато уваги не станемо, а лише пройдемо по основних моментах в загальних рисах.

Судове стягнення боргу пов’язане з поданням позовної заяви, з пакетом підтверджуючих документів, в Арбітражний суд Вашого міста, наприклад в Москві це Арбітражний суд м Москви.

Перш ніж подавати позов до арбітражу, необхідно направити позовну заяву з додатком Відповідачу і всім залученим третім особам, для виконання вимог пункту 3 статті 125 АПК РФ.

Квитанція про направлення позову Відповідачу, підтвердження дотримання досудового порядку, повинні бути додані до позовної заяви.

Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка Боргу

виконання рішення

Стадія виконання рішення суду починається відразу ж після набрання рішенням суду законної сили.

Шляхів виконання рішення кілька – або отримати в суді виконавчий лист і передати його в службу судових приставів, або піти більш швидким шляхом, і віднести виконавчий лист з рішенням суду, що містить позначку про вступ в силу, в банк, в якому у Відповідача відкритий розрахунковий рахунок .

Подавати виконавчий лист судовим приставам розумно тоді. Коли Вам точно відомо, що у підприємств боржників на рахунках немає нічого, і діяльність така компанія не веде.

У такій ситуації єдине, від чого можна отримати належні Вам кошти – це накладення арешту на майно або заборони на реєстраційні дії і через реалізацію майна боржника, а це в юрисдикції судових приставів, звичайно за винятком тих випадків, коли Суд при розгляді справи задовольнив клопотання про накладення арешту або заборони.

Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка Боргу

Переуступка права вимоги

Іншими словами переуступка права вимоги – це цесія.

Загальні положення щодо переуступки права вимоги викладені в розділі 3 Цивільного кодексу РФ, а саме там містяться статті за умовами цесії, можливість поступки права вимоги в майбутньому, форма цесії і стаття по відповідальності цедента. За договором цесії передається право вимоги боргу іншій особі.

Якщо говорити іншими словами, то в разі, коли Вам, довгий період часу, не повертають борг, то Ви можете укласти договір цесії, за яким Ви, як цедент передаєте право витребування боргу з боржника цессионарию, який виплачує Вам суму боргу, а сам уже стягує борг з початкового боржника. При цьому необхідно враховувати, що самого боржника потрібно про це повідомити в письмовому вигляді.

Особливих вимог до порядку стягнення боргу по цесії немає, діє загальний порядок – можливість стягнення боргу, як в досудовому, так і в судовому порядку.

Крім того, має місце бути така річ, як подача заяви в суд щодо процесуального правонаступництва, це необхідно в тому випадку, якщо борг був переданий за договором цесії, після винесення рішення судом про стягнення боргу з боржника. Такою заявою, щодо процесуального правонаступництва, Ви замінюєте стягувача на потрібного, для подальшої передачі інформації в службу судових приставів.

Переуступка права вимоги боргу кому вигідна і які наслідки?

Переуступка права вимоги боргу юридичною мовою називається цессией. Вона передбачає передачу боргових зобов’язань або кредиторських повноважень іншій особі. Боргові зобов’язання можуть бути передані третій особі в тому випадку, якщо кредитор з яких-небудь причин не може чекати визначеного в договорі терміну повернення боргу.

В іншому варіанті боржник не може повернути борг у зазначений термін, але він має грошові зобов’язання третіх осіб, яким і передає зобов’язання по своєму боргу.

Правова основа цесії

Кредитора прийнято називати цедентом, а особа, яка прийняла на себе його зобов’язання, правонаступником. Боржник і кредитор можуть укласти угоду, в результаті якого переуступка права вимоги по грошовим зобов’язанням буде обмежена або взагалі заборонена. Така угода не позбавляє сили ні сам договір, ні поступку по ньому.

Угода про переуступку боргу може бути укладено без згоди боржника, але при цьому воно не повинна створювати додаткові обтяження за зобов’язаннями. А ось якщо кредитор є не поодиноким особою, а в процесі угоди пов’язаний з іншими особами, то в цьому випадку на переуступку вимог третій особі він повинен отримати згоду своїх партнерів.

Кредитор несе повну відповідальність за передане вимога, але при цьому не відповідає за результат його невиконання.

Винятком є ​​той випадок, коли цедент узяв на себе поручительство за боржника. При здійсненні цесії повинні дотримуватися деякі умови.

Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка Боргу

Уступаемое вимога повинна реально існувати до моменту поступки. Дана вимога не було раніше передано третій особі. Цедент не має права вчиняти дій, які можуть обмежувати інші інтереси боржника і спричинять його заперечення.

Передача кредиторських повноважень

Якась особа, назвемо його кредитором, дало в борг іншій особі (боржникові) певну суму терміном на 3 роки.

З цього випливає, що боржник зобов’язується повернути зазначену суму після закінчення трьох років, але не раніше.

До закінчення терміну боргу, наприклад, через 2 роки у кредитора виникла необхідність у зазначеній сумі, але вимагати її повернення він не може, так як термін договору ще не закінчився.

З цієї причини він знаходить третя особа, яка вже субсидує його, а в якості оплати боргу переуступає своє право. У цій ситуації третя сторона бере на себе певний ризик, адже боржник може і не повернути борг вчасно, але і має свої вигоди – виплачує кредитору меншу суму, ніж сума початкового боргу.

Право переуступки боргу не вимагає згоди з боку боржника, але оформляється документально, а боржник в усній формі сповіщається про цесії.

Передача боргових зобов’язань

Розглянемо право переуступки боргу на прикладі боргових зобов’язань.

Якась особа (боржник) взяло гроші в борг терміном на 3 роки. За цей час він міг виконати певний обсяг робіт або послуг для третьої особи, яке в силу якихось причин не в змозі розплатитися з ним. При обставинах, що склалися можна домовитися про сплату боргу після закінчення встановленого терміну на користь кредитора (цедента).

Тут уже є присутнім ризик, як першого боржника, так і кредитора – несплата боргу. Тому в такій ситуації згоду кредитора є обов’язковим. Більш того позичальник має право вимагати від нового боржника надання документів, що підтверджують його платоспроможність.

У цесії є і свої нюанси – борг, безпосередньо пов’язаний з особистістю кредитора (аліменти, компенсації збитку і т.п.) без дозволу боржника переуступити не може.

Особливості договору цесії

Економіко-математичний словник визначає боргові зобов’язання, як цінні папери, наприклад, векселі, які підтверджують обіцянку заплатити зазначені суми, отримані в кредит. Вони можуть продаватися і купуватися на ринку цінних паперів.

Але це стосується юридичних осіб. А якщо приватна особа дає гроші в борг? Закон РФ приймає в якості боргового зобов’язання розписку, написану в довільній формі. Найчастіше такі розписки навіть не завіряються нотаріусом. Але незалежно від того, в якій формі було оформлено боргове зобов’язання, цесія має певну форму.

Ось тут багато припускаються помилки – укладають акт або договір.

Таке оформлення передачі права вимоги боргу не зізнається законним і може бути анульоване. Якщо угода з кредитування підлягає державній реєстрації, то і цесія, пов’язана з такою угодою, повинна бути зареєстрована.

Угода про переуступку права вимоги боргу

Предметом цесії завжди є певний право, будь то право за зобов’язаннями або на вимогу. Суть договору цесії полягає в тому, що кредитор (цедент) відмовляється від вимог до боржника, передаючи дані повноваження третій особі.

Стягнення боргів з юридичних осіб в суді: порядок, переуступка Боргу Схема переуступки права вимоги боргу.

Угода необхідно складати в письмовому вигляді. Закон допускає вільну форму викладу. Головне, щоб були вказані певні моменти.

 1. Обов’язково вказується дата. Саме дата договору є відправною точкою як при цесії, так і при вирішенні будь-якого спору, який стосується даного документа.
 2. Сторони договору. Цей пункт є обов’язковим для будь-якої угоди. Сторонами договору цесії є кредитор (цедент) і особа, яка отримує повноваження від кредитора (правонаступник). Боржник учасником договору між приватними особами не є.
 3. Предмет угоди. Слід пам’ятати, що предметом договору можуть не тільки грошові суми. Іноді таким чином передається право нерухомість. Описувати предмет угоди краще докладно.
 4. Права та обов’язки сторін. Цей пункт договору описується на основі домовленості між сторонами договору.
 5. Ціна договору. Незважаючи на те, що між приватними особами допускаються безоплатні угоди, цесія, як правило, буває оплатній, тому необхідно чітко позначити її вартість.
 6. Відповідальність сторін. Так само, як і п.5 є результатом угоди сторін.
 7. Заключні положення. Реквізити суб’єктів: юридичні або фактичні адреси, паспортні дані, підписи.

В результаті угоди з переуступки прав вимог цедент далеко не завжди отримує суму початкового боргу. Найчастіше ця сума зменшується на користь Цессионарию, що є платою за його незручність і ризик.

Договір цесії можна скласти самостійно по описаній вище формі, але краще оформити його на стандартному бланку.

Зразок договору, можна завантажити тут.

Поступка права вимоги боргу між юридичними особами

Право переуступки боргу між юридичними особами укладається в рамках законодавства РФ, але оскільки ця угода відбувається між організаціями, вона має свої особливості. Учасниками договору є цедент (кредитор), правонаступник (особа, яка бере на себе права кредитора) і боржник, однак, останній не виступає стороною договору.

Часто угоду про переуступку боргу є тристороннім договором, який підписує і боржник, який не має впливу на угоду.

Угода про переуступку боргу допускає заміну кредиторів, але сторони договору змінити не можна, тобто ті зобов’язання, які кредитор виконує перед боржником залишаються незмінними.

Якщо передаються не тільки права, але й обов’язки, то укладається додатковий договір.

Цесія між юридичними особами реєструється в обов’язковому порядку.

Ця угода між організаціями завжди є оплатній, так як подп. 4 п. 1 ст. 575 ч. 2 Цивільного кодексу РФ від 26.01.1996 № 14-ФЗ, що не передбачає можливість дарування між юридичними особами.

Передача права вимоги боргу тільки на перший погляд здається справою не складним. Насправді цесія має багато нюансів. За всіма складним і суперечливим питанням краще звертатися до ЦК Росії, як основного джерела правових відносин.

Детальніше про те що таке відступлення права вимоги, ви можете подивитися в цьому відео:

Увага! У зв’язку з останніми змінами в законодавстві, юридична інформація в даній статті могла застаріти! Наш юрист може безкоштовно Вас проконсультувати – напишіть питання в формі нижче:

Стягнення боргу за договором поступки цесії, як отримати гроші при переуступку боргу + претензія і зразок позовної заяви

У діловій практиці часто виникають ситуації, коли право вимоги боргу переходить від початкового кредитора до іншої особи.

Юридичною мовою це називається цессией. При цьому зміна кредитора оформляється договором поступки права вимоги -переуступка боргу.

Тому у новій боку грошового зобов’язання часто виникає питання, як провести стягнення заборгованості за договором про відступлення права вимоги? У цій процедурі існують свої особливості, на яких ми і зупинимося в цій статті.

Спочатку необхідно повідомити боржника про те, що змінився кредитор у зобов’язанні. Зробити це можна в звичайній письмовій формі.

Після цього слід вивчити всі документи, передані першим кредитором. В обов’язковому порядку, потрібно встановити реальну суму боргу, а також перевірити терміни позовної давності.

Перш за все, за допомогою юриста слід детально проаналізувати договір на предмет тих сум, які додатково новий кредитор має право отримати з боржника. Сюди можуть входити неустойка, збитки, а також відсотки.

Подальші дії при стягнення боргу за договором цесії

 • Коли картина з невиконаними зобов’язаннями і їх складом остаточно проясниться, то стягнення боргу, який уступлен за договором поступки, передбачає звернення до опонента з претензією.
 • Відповідно до чинної редакції АПК РФ, (на момент підготовки статті) це є обов’язковим кроком.
 • У зверненні до боржника потрібно ще раз послатися на факт досконалої поступки (цесії) та обґрунтувати наявність заборгованості і її склад.
 • Приклад претензії за договором цесії

Всі суми бажано розписати в претензії по пунктах.

Тоді можна запобігти зайві неясності, які можуть виникнути на стадії розгляду претензії.

У претензії слід обов’язково згадати і термін, протягом якого зобов’язання повинні бути виконані. Це також важливий момент, оскільки іноді в договорах термін платежу за боргом вказується нечітко.

Як розглядається претензія

АПК РФ на розгляд такого документа відводить один місяць. Звичайно, ідеальним варіантом буде погашення заборгованості в цей період. Однак на практиці відбувається це далеко не завжди.

Найчастіше боржник залишає претензію без уваги або направляє кредитору свою відмову. При цьому до нього можуть бути включені і документи, що підтверджують позицію опонента.

В такому випадку доводи проти них можуть бути викладені в позовній заяві в якості додаткових аргументів.

Буває і так, що боржник визнає свої зобов’язання, але просить дати йому ще додатковий термін для врегулювання конфлікту.

Якщо новий кредитор буде не проти цього, то відстрочку варто оформити документально. Для цього слід скласти додаткову угоду до договору, в якому будуть зафіксовані нові домовленості.

Звертаємося до суду

 1. Якщо варіант з претензією не привів до позитивного результату, то за договором уступки права вимоги стягнення боргу, можливо далі виключно в судовому порядку.
 2. Для цього в арбітраж подається позовна заява про стягнення заборгованості за договором уступки права вимоги.
 3. У ряді випадків його підготовку доцільно довірити юристу, який складе позов виходячи як з норм законодавства та положень договору, так і з упором на судову практику.
 4. Однак перед тим, як підготувати позовну заяву щодо стягнення боргу за договором поступки юрист проаналізує всі наявні документи на руках у клієнта.

Це, в тому числі, стосується і угоди уступки. На практиці буває так, що боржник може заперечувати по суті заявлених вимог.

Коли для юриста наявної інформації достатньо, він приступить до написання позовної заяви.

Зокрема, спочатку він викладе суть основного зобов’язання і доведе наявність заборгованості. Після цього в позові буде вказано факт укладення договору уступки права вимоги і повідомлення про це боржника.

Наступною частиною позовної заяви буде опис досудового порядку врегулювання даного спору. У позові, будуть приведені реквізити претензії і дата її пред’явлення боржникові. Далі будуть викладені результати розгляду претензії.

На закінчення основної частини позову йтимуть вимоги до боржника. Якщо їх кілька, то кожне описується окремим рядком. Після позовних вимог необхідно вказати перелік всіх додатків, а також підпис позивача або його представника.

Вигоди співпраці з юристом

Перш за все, фахівець надасть всю необхідну консультаційну підтримку, в тому числі і безкоштовну. Навіть якщо поступка вимоги не оформлена, то юрист все одно стане в нагоді.

Наприклад, він допоможе скласти саму угоду про цесії і письмово повідомить про нього боржника від особи клієнта.

Коли претензія спрямована і позов вже готовий, то юрист надасть інтереси замовника на всіх стадіях судового процесу. Сказане можна застосувати і до виконавчого провадження, якщо справа дійде до примусового стягнення заборгованості.

Всі питання, що цікавлять про співпрацю можна обговорити з юристом в нашому офісі при особистій зустрічі. Крім того, доступний діалог з фахівцем безкоштовно і в телефонному режимі.

Позов про стягнення боргу на підставі договору цесії

Стягнення боргів з юридичних осіб в 2019 році – за виконавчим листом, колекторами, порядок

Стягнути борг з юр. особи можна в досудовому і в судовому порядку. При цьому необхідно знати процедуру стягнення боргів.

У нинішній час нестабільна економічна ситуація призводить до того, що організації не можуть оплачувати всі зобов’язання, і накопичуються борги перед кредиторами.

Кредитори в свою чергу, щоб повернути кошти повинні пробігати до процедури стягнення боргів з юридичних осіб.

загальні моменти

Можна на законному рівні повернути кредитору свої гроші від боржника, якщо той порушує свої обов’язки, які були підписані сторонами.

Існують деякі етапи, які повинні будуть пройти кредитори, перед тим як подавати позов до суду про несплату.

Також є якийсь алгоритм, який повинні дотримуватися кредитори, і методи повернення своїх грошей.

Щоб виграти суперечку в суді, всі дії, які були перед цим поведені, повинні відповідати нормам закону.

Подача позов до суду – це вже крайній захід дій кредиторів, якщо боржник не йде на мирні переговори. Послуги по стягненню боргів з юридичних осіб надають досвідчені юристи.

Що це таке

Процедура стягнення боргів Це процес, коли кредитор усіма законними методами повертає собі кошти, які були передані в користування юридичній особі, або фізичній за договором або розписці
Юридичні особи Це зареєстрована організація, яка веде діяльність в установленому законодавством порядку

Етапи, які доведеться пройти кредитору

Існує кілька етапів, які доведеться пройти кредитору, щоб здійснити повернення грошей шляхом стягнення боргів з юридичних осіб:

Досудове порядок Завжди необхідно для початку мирно вирішувати конфлікт. Тут відбувається подача претензії позичальнику
судовий етап Час, коли відбувається збір потрібних документів на подачу позову, а так же сам судовий процес
Етап виконання судового рішення Виконання заходів після отримання виконавчого листа

Слід пам’ятати, що подавати позов до суду можна тільки після спроб мирно вирішити питання, якщо мирні шляхи не діють на боржника, тільки тоді можна передавати справу на розгляд до судового органу.

Правова база

Правові дії при поверненні заборгованості описують такі закони:

При передачі прав третім особам згоду від боржника не вимагається. Цивільний Кодекс говорить про те, що кредитор може вимагати оплату від боржника вже з наступного дня несплати, і оплатити все неустойки, які передбачені законом, навіть якщо вони не описані в угоду між двома сторонами.

Порядок стягнення боргів з юридичних осіб

Алгоритм дій при стягненні боргів з ТОВ або інших юридичних осіб не сильно має відміну при стягненні з фізичних осіб. Різниця в тому, що на суді з боку ТОВ буде її представник.

 1. Відправлення нагадують листів боржника.
 2. Складання позовної заяви.
 3. Збір доводять документів про несплату заборгованості.
 4. Подача позову в суд і сам судовий процес.
 5. Виконання судового рішення на підставі виконавчого листа.

Основні методи

Існують такі методи, до яких вдаються кредитори при невиплаті боргу:

Мирним шляхом вирішується питання Звичайно ж, це є одним з найбажаніших шляхів вирішення проблем. Як показує статистика, що договори між юридичними особами і кредиторами, до розгляду в суді вирішується приблизно половина всіх випадків. Іноді буває таке, що бухгалтер не провів платежі, або не були надані на підпис інші акти. В такому випадку, кредитори повідомляють дзвінком претензії до юридичної особи, що є заборгованість і в негайному порядку необхідно її погасити, або повідомляють про це електронним листом. Якщо у клієнта немає можливості погасити в терміни всі свої борги, то в такій якості може кредитору запропонувати активи організації. Необхідно пам’ятати, що мирне вирішення конфлікту є першим етапом, тому що при розгляді позову в суді, суд обов’язково зажадає докази того, що були спроби мирного вирішення, для схвалення позову проти відповідача
Переуступка прав вимоги З юридичного боку дана процедура має назву «договір цесії». Коли кредитор перепродує свої борги колекторським фірмам, або іншим комерційним організаціям. Правда така послуга обходиться недешево, коли мова йде про стягнення з юридичних осіб
Утримання власності неплатника При передачі активів за несплату, кредитори мають право утримувати майно організації до повного погашення заборгованості
Відшкодування грошових коштів в арбітражному суді Якщо на неплатника не впливають інші методи, тоді можна подавати позов до суду. Якщо є всі доказові матеріали, того, що є борги від юридичної особи, то велика ймовірність виграти позивачеві даний спір. Як доказ необхідно буде надавати оформляються договору, листи, дзвінки. Якщо цим процесом буде займатися досвідчений юрист, він зможе добитися того, щоб всі витрати на суд сплатив відповідач
Кримінально – правовий метод Цей спосіб застосовується в разі підозри неплатника в шахрайстві. Коли оформляються організації, які існують один день, або звичайне злодійство. Але дані факти повинні встановлюватися правоохоронними органами
Третейський суд Це незалежний суд, який так де наділений юридичною силою. Він нічим не відрізняється від Арбітражного суду, щойно питання вирішується набагато швидше, і судовий процес обходитися дорожче. Такі суди розглядають процес не більше двох тижнів
Перепродажів боргу іншим особам Такий метод щось схоже з описаним вище «переуступка прав вимоги»

В добровільному порядку

Якщо організація прострочила платежі і не виконує свої обов’язки перед кредитором, то обов’язково повинні бути миролюбні методи отримання коштів.

Це може бути:

 1. Дзвінки посібників організації.
 2. Візит кредитора на фірму.
 3. Листи з нагадуваннями про платежі.
 4. Офіційна претензія до боржника, є обов’язковим документом при подачі позову в суд.
 5. Звернення в колекторські фірми.

Тільки після проведення цих методів кредитор має право звернутися до правоохоронних органів з метою повернення коштів з боржника, вже примусовим способом.

примусовим способом

Кредитор має право подати позов до суду, якщо контрагент не виконує свої зобов’язання в виплаті заборгованості.

Який порядок стягнення аліментів, читайте тут.

 • Грунтуючись на ГК РФ №309 і №310, в якому сказано, що зобов’язання між обома сторонами виконуються згідно з договором, і розірвання договору по односторонній ініціативою не можливо.
 • Одним з найбільш ефективних методів стягнення боргів є звернення до суду, після рішення якого, боржник в примусовому порядку повертає борги.
 • Відео: 7 помилок при стягненні заборгованості

Даний процес веде арбітражний суд або третейський суд. Судове рішення вступає в силу в протягом 10 днів.

Якщо протягом 30 днів сторона, що програла в добровільному порядку не виконує вимоги позивача, то тоді до цього підключається служба судових приставів і тоді в примусовому порядку відбувається виконання зобов’язань.

Після отримання виконавчого листа через банк

На практиці використовуються кілька методів стягнення боргу з юридичної особи після отримання виконавчого листа:

 1. Стягнення по інкасо.
 2. Стягнення через орган судових приставів.
 3. Визнання банкрутом.
 4. Продаж боргу.

Стягнення по інкасо – банківська операція, яка націлена на отримання грошових коштів, на підставі деяких документів.

Кредитів звертається в банк, в якому відкриті рахунки боржника, і банк на підставі виконавчого листа переводить суму грошей на рахунок кредитора, виконує дане розпорядження протягом 3 днів.

Такий варіант доступний, якщо кредитору відомі рахунки відповідача. Якщо кредитору невідомі рахунки, то це не є великою проблемою.

Необхідно всього лише подати офіційний запит в податкову службу, в якій перебуває на обліку юридична особа.

Прикріпити до запиту виконавчий лист. Податкова служба надає всі відкриті рахунки боржника, крім проведених операцій за рахунком.

Переуступка прав вимоги

В законі є деякі правові аспекти, які допоможуть вирішити питання між кредитором і боржником.

Переуступка прав вимоги є одним з норм, які написані в Цивільному Кодексі, ще дану процедуру називають цессией.

 1. Дана процедура запитання коштів переходить в управління інших осіб на підставі угоди, або ж за іншими обставинами, які не мають заперечення з боку закону.
 2. При такому процесі як цесія, з’являються обидві сторони, які називаються цедент – той, хто передає своїм уповноваження, цессионарий – це сторона, яка є правонаступником.
 3. Одним з найпростіших прикладів переуступки прав, є те, коли на підставі договору між кредитором і колектором, права на стягнення боргів переходять в уповноваження колекторам.
 4. У колекторські фірми дуже часто звертаються кредитори, але необхідно враховувати те, що правовими актами не закріплена їх діяльність, а значить, не повністю знаходяться вони в правовому колі.
 5. А що тоді говорити про методи, до яких вдаються колектори для отримання боргів. Переуступка прав вимоги може відбуватися двома шляхами:
Кредитор має можливість повністю продати борги колекторським фірмам за якийсь відсоток від суми боргу Але при цьому не мати більше пав вимагати повне повернення коштів від боржника. Стягнення боргу далі проводиться колекторами
Кредитор може найняти колекторську фірму, за якийсь відсоток від угод Але мати права вимагати повне повернення коштів. В такому випадку колектори будуть виступати в ролі посередника між боржником і кредитором

Позовну заяву

Якщо не вирішуються питання про повернення грошей в досудовому процесі, тоді кредитору не залишається вибору, як подати заяву на обличчя боржника до суду.

Позовна заява про стягнення боргу – це офіційний лист, який надсилається до суду від імені позивача, в якому описано мета заяви.

Сума боргу, яка повинна буде стягнута з відповідача при позитивній відповіді, причини виникнення. Дана заява подається за місцем знаходження організації.

Якщо в процесі братимуть участь юридичні особи, то тоді позов подається до арбітражного суду. До позовної заяви додаються всі розписки, письмові вимоги.

Позовна заява подається на спеціальному бланку державного прикладу. Так як даний документ має юридичну силу необхідно написати його вірно.

Перший етап. Заповнення шапки заяви У правому верхньому куті документа необхідно написати обов’язкові дані:

 1. Повна назва суду, до якого буде звернення.
 2. Дані позивача.
 3. Юр. особа, яка є відповідачем.
 4. Ціна позову.

Ціна позову підтверджується документальними вкладеннями

Другий етап Опис основної частини заяви

У тексті листа необхідно коротко описати суть питання. Необхідно вказувати, як і за яких обставин юридичній особі було передано гроші в борг. Необхідно вказувати які були застосовані заходи для їх повернення.

Про стягнення аліментів на утримання дружини, читайте тут.

Про скасування судового наказу про стягнення аліментів, дивіться тут.

Необхідно прикріплювати все доказові свідчення про те, що відповідач не має намірів повертати гроші. В кінці тексту заяви необхідно ставити підпис, дату.

Якщо у кредитора виникнуть проблеми зі стягненням боргу з юр. особи, то він може звернутися до юриста і розібратися в цій ситуації. При цьому він може стягнути борги з позичальника, як до суду, так і в суді.

Увага!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація часом застаріває швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки дуже індивідуальні і залежать від безлічі факторів. Базова інформація не гарантує рішення саме Ваших проблем.

Тому для вас цілодобово працюють БЕЗКОШТОВНІ експерти-консультанти!

ЗАЯВКИ ТА ДЗВІНКИ ПРИЙМАЮТЬСЯ ЦІЛОДОБОВО і БЕЗ ВИХІДНИХ ДНІВ.

Стягнення боргів з юридичних осіб – покрокова інструкція

Стягнення боргів з юридичних осіб – поширена послуга в юридичних компаніях.

Спочатку може здатися, що ця процедура нескладна – позовну заяву вирушає до суду, після набрання постановою суду законної сили всю роботу зроблять судові пристави, але це стосується випадків, коли юридична особа має вільні кошти і сума заборгованості невелика.

Якщо ж фірма стоїть на межі банкрутства і розмір заборгованості весь значний – то процес буде тривалим і будуть потрібні послуги зі стягнення заборгованості з юридичних осіб. Як об’єкт заборгованості юридичної особи найчастіше виступають:

 • договірні зобов’язання (стягнення дебіторської заборгованості з юридичних осіб);
 • виникли зобов’язання роботодавця перед працівниками,
 • податкові зобов’язання;
 • договори по позиках і кредитах (стягнення заборгованості між юридичними особами).

Специфіка стягнення полягає в допустимості судового і досудового стягнення.

досудове стягнення

Досудове стягнення заборгованості з юридичних осіб можливо декількома способами:

 • подача претензії боржнику;
 • звернення в спеціалізовані правоохоронні органи;
 • процедура медіації.

претензійний порядок

Претензія – найпростіший і найпоширеніший спосіб вирішення конфлікту. Однак він володіє малою ефективністю через те, що:

 • неправильно розуміється суть претензії і в ній містяться скарги, а не вимоги про відшкодування боргів;
 • невірне складання: не вказуються підстави для отримання відшкодування та строки, в які вимога повинна бути здійснено;
 • звичайній людині складно скласти самостійно, його претензія виходить великий за обсягом і порожній за змістом.

У сукупності ці фактори дозволять боржнику їх просто ігнорувати, а грамотний юрист через суд визнає недійсність такого звернення.

Медіація як спосіб стягнення боргів

Під медіації прийнято розуміти залучення незацікавленого особи для курирування переговорів між сторонами. Основною перевагою методу є мирне вирішення конфлікту і збереження ділової репутації боржника.

Арбітр обов’язково повинен бути незалежним для обох сторін. Залучена третя сторона не займається вирішенням спору, вона лише пропонує можливі варіанти його рішення, надає послуги консультанта.

Сторони самі вирішують погоджуватися їм чи ні.

Умови для вирішення конфлікту подібним методом:

 • кожна сторона повинна володіти власною думкою, але при це бути готова на поступки;
 • відсутність будь-якої особистої вигоди для арбітра, його незацікавленість до обох сторін;
 • природа спору повинна дозволяти його дозволити в досудовому порядку (якщо стягнення пов’язано з кримінальним судочинством, це неможливо).

Читайте також! Стягнення комунальних платежів – основні методи

Інститут залучення третіх осіб закріплений в процесуальному праві. Важливо відзначити, що медіатор (арбітр) не є державним службовцем або кваліфікованим фахівцем, хоча певні знання і здатність діяти самостійно у них повинні бути.

Подача заяви в спеціалізовані правоохоронні органи

Важливо розуміти, що спеціалізовані правоохоронні органи – це ще не суд, в який можна подавати тільки позови. Вони займаються розглядом і аналізом справи і надалі його напрямку.

Звернутися можна в прокуратуру із заявою, до якої слід долучити все відповідні документи (договори з боржником, документи, здатні підтвердити невиконання зобов’язань). З досудових способів вирішення спору, звернення в правоохоронні органи є найдієвішим.

У своєму зверненні допустимо зробити відсилання до норм кримінального закону, наприклад, невиконання зобов’язань за договором, відмова на перерахування грошових коштів можна кваліфікувати як шахрайство (ст. 159 КК РФ).

Стягнення в судовому порядку

На практиці найпопулярнішим способом є судове стягнення заборгованості з юридичних осіб ( дев’ять з десяти суперечок вирішуються в арбітражному суді ).

Процедура починається з подачі позовної заяви до суду, при складанні необхідно керуватися цивільним законодавством (ГК РФ) і арбітражним процесуальним кодексом. Стягнення боргів з юридичних осіб статті 309 і 310 ЦК РФ.

Вони закріплюють необхідність виконання зобов’язань за договором стороною і неприпустимість розірвання укладення з ініціативи одне з учасників. Наприклад, несплата боргу – невиконання зобов’язань і може служити підставою для подання позову.

Для кожного випадку існує своя схема дій. Приблизний порядок стягнення заборгованості з юридичних осіб :

 • Переговори сторін. Перед зверненням до суду закон зобов’язує сторони спробувати вирішити конфлікт мирним шляхом. Передбачається, що учасники змінять умови, або боржник виконає вимоги кредитора. При досягненні згоди, наступні кроки не застосовуються.
 • Подача претензій. Як говорилося раніше, це один з варіантів досудового стягнення боргів, однак якщо претензія ігнорується, кредитор має право на подачу позовної заяви до суду. Початковий договір сторін може закріплювати положення, що стосуються подання претензій, наприклад, повністю видалити їх як стадію.
 • Напрямок позову до суду. Розглядом справи по суті про стягнення боргу займаються арбітражні суди першої інстанції. За ГК РФ позов подається за місцем фактичного знаходження відповідача, якщо місце розташування відповідача з’ясувати неможливо, то позов подається за місцем розташування основної маси майна. Для успішного розгляду справи будуть потрібні всі наявні докази і документи, щоб не упустити нічого важливого, слід звернутися в юридичну компанію, яка надає послуги зі стягнення боргів з юридичних осіб . Даний метод найефективніший, так як тут в суперечку втручається держава і рішення буде здійснюватися примусово. Рішення суду завжди може бути оскаржене (як правило, протягом десяти днів), поки не буде винесено остаточне рішення в апеляційній чи касаційній інстанції. Після ретельної оцінки всіх поданих доказів обома сторонами виноситься наказ арбітражного суду про стягнення заборгованості , або відмова в задоволенні позову.
 • Виконання що вступив в законну силу постанови суду. На даній стадії не доведеться чекати, коли відповідач захоче виконувати рішення. Позивачу залишиться тільки дочекатися виконання з боку судових приставів, які можуть використовувати різні процесуальні процедури, наприклад, накладення арешту на майно боржника.

Читайте також! Як ділиться спадок після смерті

Тепер поговоримо про те, як правильно скласти позовну заяву. При його подачі, важливо дотримуватися всіх вказівок процесуального закону. Обов’язкова інформація, яка повинна бути вказана в заяві:

 • найменування суду з адресою, вибір суду залежить від суб’єктів спору (якщо одна зі сторін – це фізична особа, то суд загальної юрисдикції, якщо обидві юридичні особи, то арбітражний);
 • дані про позивача з відповідачем (найменування, реєстраційні дані, точна адреса);
 • найважливіший пункт – точне формулювання вимог позивача з обов’язковими посиланнями на норми права, вказати бажану суму для стягнення, суд має право задовольнити її або призначити свою;
 • перелічити всі документи і обставини, здатні виступати в якості доказів за позовом;
 • навести докази про дотримання досудового порядку вирішення спору,
 • в кінці вкладаються всі інші документи, що мають відношення до справи.

Однак це ще не всі необхідні документи, в кожній ситуації є певний пакет паперів, без яких суд не зможе прийняти заяву. Наприклад, для позову про стягнення боргів з юридичної особи, пакет буде наступним:

 • відправлені повідомлення до всіх учасників судового провадження;
 • квитанція про сплату державного мита (залежить від суми стягнення);
 • перераховані вище документи, що виступають в якості доказів про дотримання претензійного порядку і підстав подачі позову;
 • копія свідоцтва про реєстрацію юридичної особи;
 • у випадках використання інституту довіри – довіреність, оформлена на представника позивача або відповідача.

Неправильно складена заява буде залишена без розгляду та повернуто позивачеві з метою виправлення.

Особливості стягнення заборгованості по податках з юридичної особи

Даний вид слід виділити в окрему тему, адже позивачем в цьому випадку буде виступати держава. Сфера оподаткування відрізняється своєю складністю і заплутаністю, тому прострочені борги не рідкість. У такому варіанті стягнення буде здійснюватися в примусовому порядку.

Читайте також! Апеляційна скарга на рішення суду – як правильно подати

Стягнення заборгованості по податках з юридичних осіб схоже з уже описаними видами стягнення. Порядок процедури наступний:

 • відправка боржнику повідомлення від податкової служби, в якому прописані всі деталі (сума прострочення, пені, термін, протягом якого необхідно сплатити);
 • якщо боржником не проводиться запитана оплата, у співробітників з’являється право стягнути заборгованість самостійно.

Стягнення податкової заборгованості з юридичних осіб допустимо за допомогою:

 • грошових коштів, що знаходяться на банківських рахунках компанії;
 • всіляке майно компанії (виробниче обладнання, техніка, меблі).

У першому випадку податкова служба надсилає вимогу про оплату боргів боржника. Якщо юридична особа ігнорує вимогу, то співробітники податкової служби самостійно списують суму заборгованості з банківських рахунків боржника.

Другий варіант допустимо, якщо грошових коштів на покриття боргів не вистачає.

Після виявлення цього факту складається вимога про оплату боргу за рахунок продажу майна, яке передається в суд і після судовим приставам.

Судові пристави проводять огляд, оцінку і фіксацію майна, яке буде продано за мінімальними цінами якомога швидше. Процедура може займати до одного року.

НК РФ закріплює строк стягнення податкової заборгованості з юридичних осіб в три роки (ст.113), крім випадків, передбачених ст. 120 і 122 НК РФ.

До таких випадків відносяться: порушення вимог обліку об’єктів оподаткування та несплата сум податку.

Однак в перші два місяці після відправлення вимоги до неплатника податкова може самостійно списувати гроші з рахунків, а після протягом двох років залишається право на складання позовної заяви та його відправку до суду.

Таким чином, стягнення боргів з юридичних осіб – це тривала і трудомістка процедура. Розібратися у всьому і нічого не упустити звичайній людині буде досить складно, буде потрібна допомога кваліфікованого фахівця, однак для захисту своїх порушених прав необхідно володіти мінімальним запасом знань.

Обговорити матеріал на форумі

Читайте також