Управління репутацією компанії в інтернеті – 5 робочих способів

0
121

Хороша репутація важлива у всіх сферах життя. Цікаве дослідження провела міжнародна антивірусна компанія ESET спільно з порталом FutureToday.

Цікавило питання, як багато роботодавців переглядають особисті акаунти здобувачів в соціальних мережах. Було опитано понад 1500 користувачів та понад 60 компаній-роботодавців з таких галузей, як телекомунікації, консалтинг, аудит та фінанси.

Результат досліджень показав, що приблизно 65% компаній звертають увагу на сторінки в соціальних мережах.

До слова, хороша репутація потрібна і важлива не тільки звичайним людям, а й цілим компаніям, брендам, послуг, продуктів і т. Д.

Вважається, що клієнти вибудовують більш довірчі і довгострокові відносини саме з компаніями, що володіють хорошою репутацією. Це їм багато в чому і дозволяє закріпитися на ринку і зайняти свою нішу.

Відповідно, керівники підприємств починають шукати способи поліпшення думки про себе і свій продукт. Розробляються цілі стратегії по управлінню репутацією.

Не є винятком і репутація компанії в Інтернеті – Online Reputation Management (ORM). Якщо раніше цим напрямком надавали значення тільки великі бренди, то тепер репутацією в Мережі стурбовані і невеликі компанії.

Дослідження компанії Nielsen показує, що близько 90% опитаних, перш ніж зробити покупку або скористатися послугою, запитують рекомендації у друзів і знайомих. При цьому не менш важливі відгуки в Інтернеті – їм довіряють близько 70% респондентів:

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Люди останнім часом все менше і менше вірять рекламі і все більше покладаються на думку знайомих і абсолютно незнайомих людей.

Особливо це важливо для інтернет-магазинів і замовлення послуг – немає можливості «помацати» купується, тому заздалегідь хотілося б упевнитися, що взаємодієш з надійним постачальником.

Все це підкреслює, наскільки важливо, щоб про бренд або компанії говорили в Інтернеті і при цьому говорили добре.

Розберемо загальний процес формування і управління корпоративною репутацією.

Етап 1. Створення нематеріальної цінності (value creation). Якщо простіше, то це діяльність підприємства, спрямована на визначення власних конкурентних переваг – якості продукту, рівня сервісу, продуманого з урахуванням потреб цільової аудиторії бренду і т. Д.

Етап 2. Комунікація (value reporting). Тут слід оцінити, які з конкурентних переваг стануть найбільш значущими при взаємодії з різними учасниками ринку.

Кожному сегменту цільової аудиторії потрібні лише ті відомості про компанію або продукт, які здатні повністю задовольнити потреби.

Тобто інвесторам подається інформація під одним соусом, а клієнтам – зовсім під іншим.

Етап 4. Оцінка реакцій цільових аудиторій (value reaction). Полягає в постійному моніторингу реакцій кожного окремого сегмента. Необхідно відстежувати, як цільові групи оцінюють і сприймають надані їм дані про продукт.

Реакції можуть бути виражені таким чином: підйом або, навпаки, спад продажів, збільшення частки повторних угод, негатив в ЗМІ і т. Д. Оцінюється, як робота з репутацією і іміджем компанії вплинула на фінансові показники компанії.

Подібні знання допомагають прогнозувати подальші реакції цільових груп.

Етап 5. Захист корпоративної репутації (value protection). На даному етапі намічається план дій, які необхідно вживати в кризових для репутації компанії ситуаціях.

Можна зробити висновок, що багато в чому репутація тісно пов’язана з маркетингом – сукупністю процесів для створення і просування цінностей покупцям, а також управління взаємовідносин з ними.

На сучасному етапі розвитку економіки навряд чи вдасться відшукати серйозне підприємство, в якому не було б штатного відділу маркетингу або хоча б одного фахівця в даній сфері.

Однак інтелектуальні і фінансові ресурси, що витрачаються на маркетинг, ще не гарантують високий результат і приріст прибутку. Одна провальна рекламна кампанія здатна сильно нашкодити репутації бренду або зовсім зруйнувати її.

Приклад провальною маркетингової кампанії

В травнем 2017 року косметичний бренд Dove запустив кампанію «Справжні жінки. Справжня краса ». У продаж надійшли гелі для душу у флаконах різної форми, які нібито відображають різноманітність жіночих фігур:

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Користувачі мережі Інтернет були обурені. Посипалася хвиля постів і твітів, де дівчата жартували, на що схожа їхня фігура:

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Користувачі порахували, що така реклама категоризується жінок, а також звинуватили в експлуатації ідей боді-позитиву.

Ще один провал – дитячі піжами від всесвітньо відомого бренду Zara. І все б було добре, якщо б одна з моделей не нагадала користувачам фільм «Хлопчик у смугастій піжамі» про трагічні долі в’язнів в німецьких концтаборах. Піжама від Zara була в смужку, а на грудях вишита жовта зірка – аналогія із зіркою Давида.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Розгорівся скандал. Люди не розуміли, чи було це зроблено спеціально або виною всьому – неуважність? Як би там не було, представники бренду принесли вибачення, а одяг була відкликана з усіх магазинів мережі.

Репутація в Інтернеті: з чого почати?

Перш ніж приступати до будь-яких дій з управління репутацією в Мережі, потрібно проаналізувати ситуацію на старті, дізнатися, чи пишуть про компанії або бренд вже що-небудь люди в Інтернеті. Раніше ми розглядали це питання в статті, але для зручності повторюємо інформацію і тут.

Найпростіший шлях – ввести в пошуковий рядок брендовий запит і дізнатися, яка інформація вже є про компанію в Інтернеті. Брендовими запитами вважаються ті, які користувач вбиває в пошукову систему, намагаючись знайти саме вашу компанію – наприклад, «Пошта Росії», «Рів Гош», «Гіпермаркет Ашан» і т. Д. Також є сенс звернути увагу на наступні запити:

«Назва компанії + відгуки»

«Назва компанії + відгуки покупців / співробітників»

Це допоможе оцінити первинну ситуацію з репутацією компанії в Мережі.

Взагалі має сенс скласти список з 15-20 репутаційно-іміджевих запитів, які теоретично вбивають потенційні клієнти, намагаючись знайти інформацію про бренд.

Аналізуємо результати пошукової видачі по цих запитах. Нас цікавить перша 20-ка ресурсів для кожного ключового слова. За висловом помічаємо тональність: позитивний, негативний, нейтральний.

Розглянемо докладніше. Забиваємо брендовий запит, нехай це буде «матраци Аскона відгуки», далі помічаємо перші 20 результатів (які не є рекламою) – негатив, позитив і нейтральний. В даному випадку червоним підкреслено негативні, жовтим позитивні. Нейтральні відсутні.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

 • Заносимо дані в таблицю:
 • матраци Аскона відгуки – 1 позитивний / 9 негативних / 5 нейтральних.
 • Щоб зібрати максимально точні дані, потрібно зайти на кожен майданчик і зробити таку ж вибірку, але всередині окремо взятого ресурсу:
 • Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів
 • Дана таблиця стане планом подальших дій з управління репутацією компанії в Інтернеті.

Це був первинний аналіз. Крім нього слід продовжувати моніторити нові повідомлення про компанії в Мережі.

ручний моніторинг

Управління репутацією компанії в інтернеті

Інтернет докорінно змінив способи управління організаціями і бізнесом, але також він змінився сам.

Тепер всі процеси і рішення обертаються навколо інформаційних технологій, соціальних мереж, мобільних пристроїв і «інтернету речей».

І все це ставить нові завдання перед піарниками, учасниками переговорів і прес-службами. Керівник в практично будь-якій сфері змушений мати справу з можливостями і труднощами Діджитал-ери.

Одним з основних викликів для компаній і публічних осіб стає управління репутацією в інтернеті. Репутація керівника може серйозно вплинути на прибуток підприємства. Негативна інформація в пошуковій видачі може вплинути навіть на результати виборів. Імідж, який будувався роками, може бути зруйноване в один день.

Незалежно від того, зіткнулися ви з кризою управління, або ваша компанія прагне захистити свій бренд від потенційних загроз, вам доведеться вкластися в формування і управління репутацією в мережі інтернет.

Про вас говорять

Існує безліч упереджень і помилкових думок щодо роботи з репутацією в інтернеті.

Деякі люди думають, що управління репутацією в інтернеті (SERM, Search Engine Reputation Management) зводиться до моніторингу соціальних мереж, в той час як інші думають, що це якось пов’язано з піаром, і ні перші, ні другі не розуміють, яким чином це впливає на бізнес і продажу.

У цьому тексті ми постараємося пояснити роль управління репутацією в соціальних мережах і пошуковій видачі для сучасного бізнесу в сучасному медійному просторі, а також розповісти про те, як оцінити поточну репутацію організації і як працювати з негативом. Будь-яка компанія будь-якого масштабу може отримати відчутну вигоду від розуміння базових принципів захисту ділової репутації в інтернеті.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Ще кілька років тому інтернет був зовсім іншим.

Компанії не намагалися перетворити клієнтів в прихильників, а взаємодіяли з ними як з пасивними споживачами: люди не могли привселюдно заявити свою думку, так що взаємодія здебільшого було одностороннім. Тепер ситуація змінилася: кожен вебсайт прагне мати розділ з відгуками, взаємодіяти з споживчою аудиторією через соцмережі.

Коли управління репутацією в інтернеті особливо важливо

Бувають моменти, коли репутація в інтернеті дуже багато важить, але насправді аналізом репутації в інтернеті і її поліпшенням варто займатися безперервно: хороша репутація може стати необхідною в будь-який момент. Перерахуємо ситуації, коли репутація компанії або магазину (або інтернет-магазину) особливо важлива:

 • При закритті угоди;
 • На початкових етапах партнерства;
 • При здобутті на державну посаду;
 • Коли клієнти вивчають відгуки про вашу компанію;
 • При виході на нову аудиторію;
 • При запуску проекту, стартапу;
 • Під час пошуку роботи;
 • При прохання про підвищення (підвищення зарплати);
 • При контактах з колегами;
 • При спілкуванні з журналістами.

88% респондентів стверджують, що відгуки в інтернеті впливають на вибір при покупці. Відгуки випереджають за значимістю інформацію на офіційному сайті, авторські статті та телевізійну рекламу. Тому негативні відгуки здатні знизити ефект від реклами, знизити продажу, перетягнути частину потенційних клієнтів до конкурентів.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

92% американських роботодавців «пробивають» шукачів по інтернету, причому 34% відмов кандидатам пов’язано саме з інтернет-репутацією. У штатах досить поширений найм через Фейсбук.

Зверніть увагу не приведений вище перелік: до деяких пунктів можна встигнути підготуватися заздалегідь, але деякі, наприклад, залучення нової аудиторії або клієнтська перевірка відгуків – це безперервний процес, з яким треба працювати постійно. Тому про позитивні відгуках слід подбати заздалегідь.

В наші дні інструменти репутаційного менеджменту в інтернеті використовують не тільки великі бренди, але і середній і малий бізнес.

виклик відкритості

Сьогодні всі говорять про «відкритості і прозорості» – це глобальний тренд. Новий стиль комунікації з суспільством передбачає відкритість до критики і пропозицій ззовні. Що включає в себе західна концепція прозорості:

 • Дозвіл працівникам компанії публічно висловлюватися про продукти і послуги бренду;
 • Постійний запит на відгуки та коментарі користувачів;
 • Чи не замовчування критики, а готовність до відкритого діалогу.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Однак простіше сказати, ніж зробити! У більшості малих і середніх компаній немає достатніх коштів на піар, і вони не в змозі підтримати концепцію прозорості. В результаті, що вживаються ними кроки виявляються недостатніми або неправильними. Відкритість – це ризик, але в довгостроковій перспективі закритість може виявитися ще ризикованіше.

Провали управління репутацією

Ризики, пов’язані з відкритістю, підкосили багато компаній. За відкритість доводиться розплачуватися. Якщо ви заявили, що готові почути думку споживачів, то будьте готові і адекватно на цю думку реагувати.

Наприклад, як ви плануєте діяти, якщо:

 1. Ваша продукція або послуги зіткнуться з валом критики?
 2. Ваші співробітники не розуміють, як себе правильно вести в соціальних мережах?
 3. Ваші конкуренти спробують використовувати вашу відкритість проти вас?

Ось чому треба бути завжди готовим перевірити і виправити свою репутацію, якщо вже ви живете в епоху інтернету.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Наведемо три приклади провального управління репутацією епохи Діджитал:

 1. Піар-директор російської гілки «Леруа Мерлен» Галина Паніна накликала на свою компанію потік критики через неадекватну поведінку в соцмережах, де вона презирливо відгукувалася про росіян. Всіх, що не розділяли її позицію в Фейсбуці, вона принизливо назвала «ваткою». Причому компанія спочатку спробувала прикрити свою співробітницю, що викликало ще більше негативу на адресу «Леруа Мерлен».
 2. «Dark Horse Café» отримала твіт з критикою з приводу недостатнього числа електричних розеток в ресторанах мережі. Компанія відповіла досить різко: «У нас кав’ярні, а не офіси, нам розеток вистачає». Годі й казати, що така захисно-агресивна реакція ні до чого доброго не привела. У блогах цей приклад розглядається як класичний випадок провального піару.
 3. На адресу «Nestlé» в мережі з’явилася критика в плані впливу на навколишнє середовище. Компанія вважала промовчати. Це вивело інтернет-спільнота з себе, так що під тиском критики «Nestlé» була змушена закрити доступ до своєї інтернет-сторінці. Висновки? Не треба робити вигляд, що нічого не відбувається – люди змусять себе почути. Краще відреагувати на критику якомога раніше.

Етапи управління репутацією

Стандартна схема управління іміджем компанії включає чотири основні етапи:

 1. Перевірка і аналіз репутації. На даному етапі проводиться аудит інформації в пошуковій видачі (топ-20 Яндекс і Гугл). Складається детальна оцінка поточного стану репутації бренду. Розробляється комунікаційна стратегія з контент-планом.
 2. Поширення позитивної інформації. Цей етап передбачає наповнення соціальних мереж, форумів, блогів і тематичних сайтів позитивними коментарями і відгуками. Негативні дискусії заглушуються за рахунок активного вкидання позитиву. Також на даному етапі особливо важливі офіційні відповіді на найбільш важливі запити ззовні.

  Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

 3. Видалення негативу, очищення видачі. У ТОП пошукової видачі просуваються сайти, наповнені позитивними відгуками, а ресурси з негативом «топляться», нівелюються і виводяться на нижні позиції пошукових систем.
 4. Захист і утримання досягнутого рівня репутація. Цей етап вимагає продовження моніторингу стану іміджу, відстеження згадок і відгуків. Стратегія коригується, перекладається з кризового режиму в стандартний.

Якщо все зроблено правильно, то кількість позитивних майданчиків збільшується, і це позитивно позначається на динаміці продажів.

висновки

Пам’ятайте, люди вірять відгуками в інтернеті більше, ніж рекламі. Про це говорять сучасні дослідження. Причому навіть фейковий позитивні відгуки виявляються дієвим інструментом, що підвищує довіру споживачів.

Що таке управління репутацією в інтернеті і кому потрібна ця послуга

Управління репутацією – планомірне вплив на фактори, що впливають на репутацію бізнес-структур або приватних осіб. З розвитком соціальних мереж ця послуга стала популярною в інтернеті і поширюється на репутаційний фон бренду, впливаючи і на результати пошукової видачі.

Підприємці та маркетологи замислюються про управління репутацією в інтернеті в двох випадках:

 1. Коли знаходять в Мережі багато негативних відгуків про компанію або її продуктах. Про негатив можуть повідомити як співробітники компанії, так і клієнти. Буває, що власник бізнесу сам знаходить негативні коментарі в результатах пошукової видачі за запитом «бренд + відгуки».
 2. Коли компанія стурбована підвищенням рівня клієнтського сервісу і сприймає відкличні майданчика в якості додаткового каналу комунікації зі споживачами.

Однак в ідеалі займатися управлінням репутацією необхідно ще до виходу компанії на ринок.

Незалежно від напрямку бізнесу робота над репутацією на старті дозволить створити позитивний образ бренду і кероване інформаційне поле.

В результаті компанія зможе залучити лояльних споживачів, оперативно виявляти і вирішувати їх проблеми і досягне основної мети – стане прибутковою.

На жаль, більшість клієнтів і агентств не розуміє суть управління репутацією. Наприклад, звичайна історія, коли замовнику пропонують SERM – управління репутацією в пошуковій видачі, але за фактом співробітники агентства тільки моніторять згадки бренду і розміщують позитивні відгуки про нього.

Багато гравців ринку і клієнти не знають базової термінології і не розуміють різниці між прихованим маркетингом (Hidden Marketing), управлінням репутацією у Мережі (ORM) і управлінням репутацією у пошуковій видачі. В результаті ринок не розвивається, агентства пропонують замовникам не ті послуги, які їм необхідні.

Детальніше розповімо, що означають ці абревіатури і які завдання повинен вирішувати кожен інструмент.

Які методи управління репутацією вибрати

Прихований маркетинг (Hidden Marketing)

Принцип роботи

На відміну від класичної реклами в соціальних мережах або на форумах, коли агенти впливу або лідери думок безпосередньо просувають товар і дають посилання на сайт компанії, прихований маркетинг не такий очевидний. Користувач порівнює товар або послугу з аналогами, розповідає про особистий досвід використання або дає ненав’язливі поради.

Лідером думок може бути будь-який відомий чоловік, аудиторія якого збігається з цільовою – від Юрія Дудя до Тутті Ларсен.

Але якщо говорити про співпрацю з одіозною особою, то згадка бренду передплатники, найімовірніше, будуть сприймати як рекламу. Інша справа – агенти впливу.

Це звичайні користувачі форумів і соцмереж, за якими ховаються співробітники агентств, ненароком згадують бренд.

Розглянемо приклад просування меблевої фабрики. На форумі для дизайнерів інтер’єрів агент впливу запитує, де можна придбати диван з двома протилежними спинками. Його підтримує інший відвідувач сайту, якого також цікавить незвичайна меблі.

Третій користувач пише, що точно знає, що відомі фабрики не виробляють таких моделей. Четвертий учасник діалогу називає компанію, яка робить дивани з двома спинками.

На форумі працює чотири користувача, стараннями яких агентство просуває фабрику.

Ще одне можливе розвиток подій – створення гілки обговорення на популярному форумі про ремонт або з порадами по дизайну.

Агент впливу запитує, де краще придбати диван «Атланта» – одну з популярних моделей, яка є в наявності у більшості виробників.

Інший користувач відповідає, що намагався купити диван в двох магазинах, але один з них не зміг вчасно доставити меблі. Так діалог агентів впливу підштовхне аудиторію до вибору потрібної компанії.

Особливості

У прихованому маркетингу важливі майданчики, на яких розміщені згадки про бренд, а не їх кількість. Тому грамотні агентства підходять до просування бренду стратегічно, наприклад використовують інструменти пошукової оптимізації.

Перш ніж рекомендувати форуми для меблевої фабрики, агентства аналізують результати пошукової видачі за запитом «яка компанія швидше за всіх робить кухонні меблі». Людина, яка читає поради на профільних майданчиках, буде регулярно зустрічати назва бренду.

плюси

 • Підвищення впізнаваності бренду.
 • Збільшення зацікавленості цільової аудиторії товарами або послугами, оскільки їх рекомендують звичайні люди (агенти впливу) і зірки, думку яких довіряє аудиторія.
 • Невисока вартість просування через агентів впливу в порівнянні з класичною рекламою.

мінуси

 • Складність оцінки ефективності. Наприклад, результативність прямої реклами у блогера можна аналізувати за кількістю переходів на сайт або по числу активованих промокодом, які він пропонував передплатникам. Прихований маркетинг не передбачає посилань або показників, за якими можна відстежити його ефективність. Частково про успіх просування може говорити зростання трафіку або збільшення продажів. Однак сплеск активності користувачів можна записати на рахунок прихованого маркетингу, тільки якщо паралельно не запущені інші рекламні кампанії.
 • Робота виключно з позитивними відгуками. Використовуючи тільки прихований маркетинг, компанія не дізнається про негативні публікаціях, які можуть відлякати потенційних покупців.

Кому підходить

Новим брендам або продуктам, які виходять на ринок B2C. Відмінно працює для бізнесу будь-якої тематики, особливо для нерухомості та фармацевтики.

Управління репутацією в інтернеті (Online Reputation Management)

Принцип роботи

За допомогою сервісів семантичного пошуку, наприклад YouScan, IQBuzz або Brand Analytics, агентство моніторить згадки про бренд. Кожні 10-20 хвилин сервіси переглядають власні бази сайтів і повідомляють про появу нових відгуків.

Наступний етап – їх аналіз і обробка: рішення проблем клієнтів, відповіді на питання по товарів або послуг і подяку за позитивні відгуки.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Число позитивних відгуків можна збільшити за рахунок мотивації поточних клієнтів ділитися враженнями про компанію, наприклад давати знижку за розміщений відгук. Якщо з якихось причин інструмент виявляється неефективним, позитивні відгуки розміщуються від імені агентів впливу.

Розглянемо ситуацію, коли автоматичний сервіс моніторингу повідомляє про появу негативного відгуку про пральню. Користувач скаржиться на неякісну чистку пальто.

Співробітник агентства, провідний комунікацію від імені бренду, просить його уточнити номер замовлення, з’ясовує в пральні причину проблеми і повідомляє рішення – пропонує повторне чищення.

Після того як конфлікт вичерпаний, клієнта просять видалити негативний відгук, оскільки проблема вирішена.

У разі роботи з позитивними відгуками агентство може використовувати email-розсилки. Якщо людина звертається в пральню більше одного разу, швидше за все, він залишився задоволений якістю послуг. У цьому випадку він отримує лист з проханням залишити відгук на сайті пральні або на популярному відкличному ресурсі.

Більшою мірою ORM – додатковий канал комунікації з поточними клієнтами на зручних для них майданчиках, в меншій – інструмент для залучення нової аудиторії.

Особливості

Деякі компанії розслабляються і публікують однотипні позитивні пости на різних майданчиках, що в результаті негативно позначається на бренд. Отзовікі легко обчислюють ошуканців по IP-адресами або місцю розташування і позначають акаунти недобросовісних компаній.

Наприклад, один з відкличні ресурсів веде регулярний антирейтинг брендів, які часто розміщують недостовірні відгуки. Уникнути проблем можна, якщо грамотно підійти до написання відгуків і використовувати автоматичні сервіси, які підміняють розташування і IP-адреси акаунтів.

плюси

 • Додатковий канал клієнтського сервісу та комунікації з цільовою аудиторією.
 • Пошук і нівелювання негативних відгуків.
 • Підвищення кількості позитивних публікацій.
 • Виявлення проблем як товарів, послуг або обслуговуванні при системному використанні інструменту.

мінуси

 • Автоматичний моніторинг відкличні майданчиків не вказує публікації без згадки бренду. На деяких сайтах, де відгуки розміщуються на сторінках компаній, користувач може написати: «Вони мене кинули». І автоматичні сервіси не побачать цю публікацію. Вирішити проблему можна за допомогою додаткового ручного моніторингу.
 • Обмежена кількість сайтів, які сканують автоматичні сервіси. Деякі агентства, що пропонують послугу ORM, стверджують, що аналізують весь інтернет. Насправді автоматичні сервіси індексують тільки популярні соцмережі і форуми, які складають менше 5% Рунета.
 • Одностороння оцінка ефективності. З одного боку, більшість агентств звітує перед замовником за кількістю опублікованих позитивних відгуків. З іншого – мало хто замислюється про те, як ці публікації впливають на прийняття рішення про купівлю або замовленні послуг. Звичайна історія, коли агентство розміщує відгуки на одних майданчиках, а більшість потенційних покупців читає зовсім інші ресурси.

Кому підходить

Будь-яким брендам, які вже працюють на ринку і мають пул клієнтів. ORM підходить для будь-якого бізнесу в сегменті B2C і показує хороші результати в сфері медицини і автобізнесі. Інструмент може бути корисний і B2B-компаніям, за винятком вкрай вузьких ринків з обмеженою кількістю гравців і споживачів.

Управління репутацією в пошуковій видачі (Search Engine Reputation Management)

Принцип роботи

Коли користувачі хочуть залишити відгук про компанії, вони відкривають пошуковик, пишуть запит «бренд + відгуки» і заходять на сайти з першої сторінки результатів видачі. Тому головне завдання SERM – вивести на перші сторінки пошукових систем сайти, якими можна управляти, тобто видаляти відпрацьований негатив.

Розглянемо приклад роботи SERM на мережі медичних клінік. Співробітники агентства постійно моніторять пошукову видачу за запитом «клініки [назва] + відгуки».

Можна робити це вручну, переглядаючи кожен сайт, але швидше вирішити задачу, якщо підключити автоматичні сервіси.

Наприклад, можна використовувати SERMometer, який щодня збирає пошукову видачу і формує теплову карту репутаційного оточення бренду.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

У той же час співробітники агентства працюють над тим, щоб видалити негативні публікації, де проблема вже вирішена. Репутаційний фон мережі клінік стає позитивним.

Саме ці майданчики агентство просуває в топ видачі, використовуючи SEO-інструменти.

При цьому агентство ініціює керовані гілки на форумах і створює сторінки бренду на популярних майданчиках, добре індексується пошуковими системами.

Паралельно варто створити з нуля або активно розвивати розділ відгуків на власному сайті компанії, який високо ранжируется за запитами «бренд + відгуки». В результаті на першій сторінці видачі виявляться керовані сайти.

Ефективність інструменту оцінюється на основі порівняння репутаційного фону у видачі по типу «було / стало».

З огляду на, що користувачі, які шукають відгуки про бренд, знаходяться на останньому етапі воронки продажів, а компанія вже вклала багато коштів в їх залучення, важливо мотивувати потенційних клієнтів стати реальними. SERM може зіграти вирішальну роль в монетизації рекламних витрат, тому що дозволяє управляти тим, що користувач бачить у видачі.

Особливості

Частина брендів, знаходячи в пошуковій видачі негативні відгуки, приховують їх потоком позитивних публікацій. В результаті в топі пошукових систем залишаються майданчики, якими неможливо управляти.

Краще вирішувати проблеми на всіх майданчиках і публікувати позитивні відгуки на керованих ресурсах, просуваючи їх в пошукових системах. Чим раніше компанія підключить SERM, тим простіше буде вивести в топ контрольовані сайти-отзовікі.

плюси

 • Формування позитивного образу бренду в пошуковій видачі.
 • Взаємодія з користувачами, що знаходяться на останньому етапі воронки продажів.
 • Вплив на прийняття рішення про покупку товарів або замовленні послуг.
 • Можливість побачити товари, послуги або бренд очима потенційних клієнтів.
 • Пошук і нейтралізація негативних відгуків.
 • Виявлення проблем якості товарів або послуг і клієнтського сервісу.

мінуси

Управління репутацією в пошуковій видачі без ORM працює недостатньо ефективно. Просування керованих майданчиків в топ видачі без відпрацювання негативних відгуків і мотивації поточних клієнтів ділитися думкою про якість товарів і рівень сервісу – напівзахід. Тому грамотні агентства поєднують два інструменти.

Кому підходить

Будь-якому бізнесу і публічним персонам. SERM добре працює в сфері меблів і фінансів.

Управління репутацією компанії (сайту) в інтернеті – SERM

Привіт, шановні читачі блогу Goldbusinessnet.com! Говорячи простими словами, успіх навіть в самому невеликому справі цілком залежить від того, як ставляться до проекту навколишні люди (клієнти, читачі, потенційні передплатники), тобто рулить репутація (позитивна чи негативна) того чи іншого комерційного ресурсу, інформаційного вебсайту або сервісу надання послуг.

У західному інтернеті управління репутацією компанії, навіть невеликий, вже давно є мало не визначальною складовою стратегії просування її бренду. Причому реклама, раніше була основним інструментом, поступово відходить на другий план, і на даному етапі використовується лише як додатковий засіб репутаційного маркетингу.

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

Репутація і імідж компанії не виникають з нічого, а створюються протягом тривалого часу і вимагає моральних та інтелектуальних затрат. Тому логічно, що дана задача є стратегічною (яка не принесе дивідендів негайно) і зароблена таким чином позитивна репутація буде відмінним внеском в успіх проекту, в тому числі веб-сайта.

SERM – управління репутацією компанії (сайту) в пошукових системах

Абревіатура SERM (Search Engine Riputation Management) у вільному перекладі з англійської означає «Пошукової репутаційний менеджмент». Іншими словами, суть даного інструменту полягає в сукупності заходів, спрямованих на забезпечення позитивної репутації компанії (має свій вебсайт), комерційного або інформаційного ресурсу за допомогою засобів пошукової оптимізації.

Як я вже сказав вище, в буржунете вже давно SERM є інструментом не тільки великих компаній, але і невеликих проектів. Однак, і в рунеті найбільш підприємливі власники порталів, комерційних вебсайтів і ІнфоРесурс починають вже зараз застосовувати методи управління репутацією.

Це, безсумнівно, повинно принести позитивний ефект в недалекому майбутньому. ось базові
заходи для отримання позитивного іміджу та авторитету серед користувачів мережі, потенційних передплатників і споживачів:

 • Відстеження інформації в мережі з метою отримання даних про позитивні і негативні (а, можливо, і нейтральних) відгуках, що стосуються даної компанії;
 • Аналіз отриманих результатів та сортування всіх вебресурсів з негативними і позитивними оцінками;
 • Просування в пошукових системах вебсайтів, на яких превалює позитивні відгуки про фірму;

Безумовно, це загальні рекомендації для створення хорошої репутації, не всі з яких можна виконати для конкретного веб або проекту, проте навіть застосувавши частина з них, звичайно, в коректній формі і без надмірностей, можна буде в перспективі відчути ефект.

Як практично реалізувати заходи SERM

Перш за все, необхідно відзначити, що всі дії щодо поліпшення іміджу бренду повинні бути добре продумані і підготовлені. Одним з перших кроків в цьому напрямку є витіснення з ТОПу видачі пошукових систем ресурсів, де існує негативна інформація про компанію. Ці відгуки можуть бути оформлені в різному вигляді (відгуки, коментарі в блогах, згадки і т.д.)

Причому, негатив може бути і рекомендованим з метою потопити конкурента (на жаль, це правда життя). Яким же чином виокремити такі ресурси з найбільш видимої частини пошукової видачі? Можливостей, на жаль, не так багато, а точніше, всього одна – виробляти розкрутку вебресурсів, на яких містяться позитивні відгуки користувачів.

Звичайно, реалізація такого плану справа непроста і має купу підводних каменів. Наприклад, складність полягає в тому, щоб домовитися з власниками подібних вебресурсів. Також доведеться розробити відповідну стратегію для кожного розкручуваного проекту.

У багатьох випадках це досить важка і копітка робота, з якою не впоратися самотужки і доведеться вдатися до послуг фахівців. Зате після реалізації ви зможете насолодитися ефектом від проведених дій і поліпшена репутація в інтернеті, а, значить, і позиції компанії, зміцняться.

Як я вже сказав, діяльність в рамках SERM пов’язана перш за все з просуванням в пошукових системах. Однак, формування позитивного іміджу можливо і за допомогою інших способів, якими не можна нехтувати. Ось деякі з них:

 • Контент-маркетинг – відбір якісних майданчиків (блогів, тематичних форумів, новинних ресурсів) і розміщення на них різного роду контенту, що доводить якість продукту, що просувається бренду. Майданчики необхідно вибирати на основі аналізу цільової аудиторії, щоб досягти максимальної ефективності;
 • SMM

Репутація компанії в інтернеті – як з нею працювати?

Управління репутацією компании в інтернеті - 5 робочих способів

 • Зараз, кожен споживач перед покупкою або замовленням тих чи інших послуг, знайомиться з відгуками і думкою інших людей про необхідному продукті, таким образів клієнт створює свою думку про організацію, навіть жодного разу не відвідавши її.
 • Саме тому так важливо дбати про репутацію Вашої компанії в інтернеті і працювати над нею – адже при наявності негативних відгуків, Ви втрачаєте потенційних клієнтів.
 • Пам’ятайте, що навіть коли Ваша організація є ідеальним виконавцем, і всі робочі процеси в ній налагоджені до автоматизму – все одно, на жаль, Ви можете зіткнутися з деякими проблемами:
 • Всесвітня Мережа стирає існуючі в реальному житті бар’єри. Незадоволений клієнт, який не зміг висловити свою незадоволеність «в живу», в Мережі розгортається на повну котушку. В цілому, люди схильні до написання негативної думки більш, ніж до вираження позитивного, особливо в Інтернеті.
 • Нечесна гра конкурентів – ще одна дуже поширена проблема для репутації компанії. Ми не рекомендуємо і Вам самим вдаватися до подібних методів – це може провокувати негативну реакцію, як конкурентів, так і Ваших потенційних клієнтів на агресивну політику компанії.
 • Недостовірна та перекручена інформація. Пам’ятайте, що хороше досить швидко забувається. Дякують люди зазвичай особисто, «очі в очі». А ось негативний відгук народжується вже після обмірковування ситуації, обговорення її з друзями і знайомими, чоловік кілька разів прокручує в голові те, що трапилося і, в результаті, коли він вирішує написати свою негативну думку – він вже роздмухує ситуацію до неймовірних розмірів і подає інформацію в найчорніших фарбах. Якщо такий незадоволений клієнт не отримує грамотну відповідь від компанії вчасно, це може породити цілий ряд відгуків і значно зіпсувати репутацію організації.

Але у кожної ситуації, як відомо, є вихід. Навіть якщо Ви не володієте достатніми знаннями або у Вас зовсім не вистачає часу для роботи з репутацією компанії в Інтернеті – Ви можете звернутися до фахівців.

Є цілий ряд заходів, для створення позитивного образу компанії і надання високої оцінки Вашої роботи іншими інтернет – користувачами.

ORM (online reputation managemen) – це безпосередньо, робота з управління репутацією в інтернеті. Над нею працює штат професіоналів – копірайтери, seo-фахівці, редактори, навіть програмісти і дизайнери не залишаються осторонь.

Управління репутацією передбачає

 • Аналізування всіх інтернет – майданчиків, де розміщена інформація про Вашу організацію.
 • Відбір тих інтернет – площ, де є можливість по зміні іміджу організації, розміщення позитивних відгуків і можливості нейтралізувати негативні відгуки.
 • Написання та розміщення унікального контенту на інших ресурсах, з метою усунення з топові позицій в пошукових системах тих сайтів, де немає можливості по роботі з негативним іміджем організації.
 • Безперервний контроль за інформацією, своєчасне реагування на що з’являються відгуки про компанію в інтернеті: подяку за позитивні відгуки; роз’яснення ситуації і заспокоєння клієнта, в разі відкликання негативного.

Інтернет-користувач не бачить всієї цієї роботи і йому буває нелегко оцінити, наскільки вона складна і скрупульозна – він бачить кінцеві результати – позитивний імідж своєї компанії і приплив нових клієнтів.

Працювати з іміджем компанії в інтернеті сьогодні – необхідність для того щоб бути лідером у своїй галузі. Веб-студія «Orvin» знає це, як ніхто інший.

Ми багато років займаємося створенням і просуванням сайтів в Підмосков’ї, і готові поділитися зі своїми клієнтами усіма тонкощами зі створення позитивної репутації їх компанії.

Довіряючи просування сайту в Підмосков’ї нашої компанії – Ви отримуєте повний комплекс послуг і гарантію розвитку Вашого бізнесу.

Управління репутацією в інтернеті. Навіщо це потрібно і як це працює

Далеко не всі представники бізнесу замислюються про те, що над репутацією в інтернеті можна і потрібно працювати. Інформація в мережі поширюється досить швидко, і навіть невелика кількість негативних відгуків може відбитися на іміджі компанії.

Управління репутацією в мережі – це методичне вплив на фактори, які формують образ бренду в інтернеті. Зазвичай в таких послугах зацікавлені компанії, які зіткнулися з негативними відгуками або недостовірною інформацією про себе. Однак над репутацією варто працювати і для загального поліпшення клієнтського сервісу.

Методи управління репутацією в мережі

Прихований маркетинг (Hidden Marketing або HM).

Такий спосіб є ненав’язливу приховану рекламу на певних майданчиках (наприклад, форумах). При цьому споживач не здогадується, що стикається з рекламою. Він отримує інформацію у вигляді порад і рекомендацій від таких же, здавалося б, пересічних користувачів, які насправді є «агентами впливу» бренду.

Як це працює? Візьмемо для прикладу бізнес з виробництва на замовлення домашніх ігрових куточків для дітей.

Один з агентів впливу створює тему на форумі, в якій цікавиться такими послугами, ще кілька агентів беруть участь в обговоренні і хтось із них пише відгук у стилі «користувався послугами даної компанії, все сподобалося, рекомендую». Сторонньому користувачеві така дискусія рекламою явно не здасться, він сприйме її просто як рада споживача.

Плюсами такого способу роботи з репутацією є низька вартість і збільшення впізнаваності бренду. Однак оцінити ефективність прихованого маркетингу дуже складно, тут можна говорити лише про непрямі показниках (наприклад, про підвищення продажів після проведеної роботи). Крім того, HM не припускав роботу з негативом, а це теж важлива частина поліпшення репутації фону компанії.

Управління репутацією в інтернеті (Online Reputation Management або ORM).

При цьому методі використовуються спеціальні сервіси (наприклад, Brand Analytic), які моніторять бази сайтів і знаходять згадка про бренд. Далі слідує відробіток відгуків – реакція на негатив, рішення проблем клієнта, консультування споживача. Реакція залежить від характеру відкликання, залишеного користувачем.

Так, наприклад, якщо людина незадоволена якістю наданої послуги, можна знову запропонувати йому цю послугу, але безкоштовно, а потім (при успішному вирішенні питання) попросити видалити негативний відгук. Лояльних клієнтів можна мотивувати залишати хороші відгуки. Наприклад, запропонувати за це знижку або якийсь бонус.

Багато компаній самостійно публікують про себе позитивні відгуки на різних майданчиках. Цей спосіб також цілком робочий, проте підходити до нього потрібно грамотно. Так, не варто публікувати масу однотипних відгуків на одних і тих же ресурсах. Адміністратори цих сайтів швидко обчислюють такі компанії по IP-адресами і позначають їх акаунти.

Online Reputation Management дозволяє отримати від клієнтів «зворотний зв’язок» і швидко усунути недоліки в роботі. Крім того, ORM допомагає ефективно відпрацьовувати негатив по відношенню до бренду і збільшити число позитивних відгуків, тим самим підвищуючи лояльність до бренду.

Однак свої мінуси у ORM також присутні. Так, сервіси автоматичного сканування досліджують далеко не всі майданчики, а ще можуть з тих чи інших причин пропускати відгуки.

Управління репутацією в пошуковій видачі (Search Engine Reputation Management або SERM).

Що таке SERM? Це аналіз відгуків про компанії в пошуковій видачі, усунення негативу і маніпуляція видачею для ранжирування пошукових матеріалів.

Найчастіше користувач, приймаючи рішення про купівлю або вибираючи певний товар (послугу), шукає відгуки в інтернеті. Який банк вибрати для оформлення кредиту? Куди поїхати відпочити у вихідні? Який автомобіль придбати? У пошуку відповідей на ці питання сучасні споживачі багато в чому покладаються на думку інших людей.

Для чого потрібен SERM? Щоб користувач, вводячи в пошукову систему запит «бренд + відгуки», бачив позитивні відгуки клієнтів. Фактично головне завдання SERM – висновок на перші позиції тих сайтів, з яких можна видалити відпрацьований негатив.

Які методи використовуються в SERM? Аналітика пошукової видачі за допомогою автоматичних сервісів, видалення відпрацьованих критичних відгуків, просування в топ майданчиків з позитивними оцінками клієнтів. Крім того, репутацію у видачі допоможе поліпшити створення сторінок бренду на сайтах з відгуками і гілок на форумах, а також розвиток розділу з клієнтськими відгуками на сайті компанії.

Які переваги у SERM? Управління репутацією в пошукових системах і створення позитивного іміджу компанії, пряма комунікація з користувачами і виявлення проблем з бізнес-процесом або якістю товару.

Однак SERM без управління репутацією в інтернеті (ORM) дасть незначний результат. Крім управління інформацією у видачі важливо відпрацьовувати негативні відгуки, вирішувати проблеми користувача і мотивувати задоволених клієнтів залишати позитивні відгуки.

Управління репутацією в мережі – це масштабна робота, якої варто займатися планомірно і регулярно, а не тільки в разі «стихійних лих» у вигляді «чорного» PR або хвилі негативу від користувачів.

Сьогодні імідж бренду нарівні з цінами і якістю товару (послуги) стає важливим фактором при прийнятті рішення про покупку.

Хороший репутаційний фон створює додаткові можливості для збільшення продажів, допомагає залучити нових клієнтів і підвищує лояльність з боку споживачів.

Якщо ви хочете дізнатися про всі інструментах просування в інтернеті, тоді записуйтеся на наш курс «Інтернет-маркетинг: просування бізнесу в інтернеті»

курс

«Інтернет-маркетинг: просування бізнесу в інтернеті»

Докладніше

Управління репутацією компанії в інтернеті – Управління репутацією в інтернеті від №1 SEReputation

Політика конфіденційності

загальні положення

SEReputation.ru (далі – “SEReputation”, “ми”, “нас” або “наш”) вважає своїм обов’язком захищати конфіденційність особистої інформації клієнтів, які можуть бути ідентифіковані будь-яким чином, і які відвідують веб-сайт SEReputation.

ru (далі – “Сайт”) і користуються його послугами (далі – “Сервіси”). Поправки до цієї Політики конфіденційності будуть розміщені на Сайті і / або в Сервісах і будуть дійсними відразу після публікації.

Ваше подальше використання Сервісів після внесення будь-яких поправок в Політиці конфіденційності означає Ваше прийняття даних змін.

Згода на збір та використання інформації

Коли Ви приєднуєтеся до нас, як користувач наших Сервісів, ми просимо надати особисту інформацію, яка буде використовуватися для активації Вашого Облікового запису, надання Вам Послуг, взаємодії з Вами з приводу стану Вашого Облікового запису, і для інших цілей, викладених в цій Політиці конфіденційності .

Ваше ім’я, назву компанії, адресу, номер телефону, адреса електронної пошти, дані кредитної картки і деякі інші відомості про Вас можуть знадобитися нам для початкового надання доступу до Сервісів, або повинні бути вказані в процесі використання Сервісів.

Вам також буде запропоновано створити особистий пароль, який стане частиною Вашого облікового запису.

Надаючи особисту інформацію нам, і, зберігши тим самим можливість з нашого боку надавати Вам послуги, Ви добровільно погоджуєтеся на збір, використання та розкриття такої особистої інформації, яка вказана в даній Політиці конфіденційності.

Чи не обмежуючи вищезазначених положень, ми можемо час від часу уточнювати про Вашу згоду в процесі збору, використання або розкриття Вашої особистої інформації в конкретних обставинах.

Іноді Вашу згоду буде матися на увазі через Ваше взаємодія з нами, якщо мета збору, використання або розкриття інформації очевидна, і Ви добровільно надаєте цю інформацію.

Ми можемо використовувати Вашу особисту інформацію або дані облікового запису для наступних цілей:

 • Для надання Вам Послуг і для поліпшення якості Сайту і Сервісів,
 • Для надання інформації Вам, щоб Ви могли використовувати Сайт та сервіси більш ефективно,
 • Для створення, управління і контролю Вашого Облікового запису і для перевірки прав доступу до сервісів і програмного забезпечення,
 • Щоб знімати оплату з Вашого Облікового запису,
 • Для спілкування з Вами з метою інформування про зміни або доповнення до Сервісів, або про наявність будь-яких послуг, які ми надаємо,
 • Для оцінки рівня обслуговування, моніторингу трафіку і показника популярності різних варіантів обслуговування,
 • Для здійснення наших маркетингових заходів;
 • Для дотримання даної Політики конфіденційності;
 • Щоб відповісти на претензії щодо будь-якого порушення наших прав або прав будь-яких третіх осіб;
 • Щоб відповідати Ваші запитам по обслуговуванню клієнтів;
 • Для захисту прав, власності та особистої безпеки Вас, нас, наших користувачів і громадськості, і як потрібно або схвалено законом.

Іноді ми можемо сповіщати Вас з приводу наших продуктів, послуг, новин і подій. У Вас є можливість не отримувати цю інформацію.

Ми надаємо можливість відмовитися від усіх поштових повідомлень подібного роду, або призупинити оповіщення з описаними вище цілями, якщо Ви зв’яжетеся з нами і підтвердіть бажання не повідомляти Вам дану інформацію.

Єдиний вид даних повідомлень, від яких Ви не можете відмовитися, це обов’язкові оголошення, що стосуються Послуг, включаючи інформацію, що відноситься до Вашого Облікового запису, планованих припинень і відключень Сервісів. Ми постараємося мінімізувати подібні оповіщення для Вас.

 • вік повноліття
 • Ми свідомо не надаємо Сервіси і не будемо свідомо збирати особисту інформацію від осіб молодше повнолітнього віку.
 • Права на Вашу інформацію
 • У Вас є право на доступ і редагування Вашої інформації в будь-який час через веб-інтерфейс, що надається в рамках Сервісів.
 • Розкриття інформації

Ми будемо розкривати Вашу інформацію третім особам тільки у відповідності з Вашими інструкціями або в разі потреби для того, щоб надати Вам певний сервіс, або з інших причин відповідно до чинного законодавства щодо конфіденційності. Як правило, ми не здійснюємо і не будемо продавати, здавати в оренду, поширювати або розкривати Вашу особисту інформацію без попереднього отримання Вашого дозволу або без вказівки необхідних умов для цих дій в цій Політиці конфіденційності.

сукупні дані

Ми також можемо використовувати Вашу особисту інформацію для отримання сукупності даних для внутрішнього користування і для обміну з іншими особами на вибірковій основі.

“Сукупні дані” означають дані, які були позбавлені унікальної інформації для потенційного виявлення клієнтів, цільових сторінок або кінцевих користувачів, і які були змінені або об’єднані для надання узагальненої, анонімної інформації. Ваша особистість і особиста інформація буде зберігатися анонімно в сукупності даних.

посилання

Сайт може містити посилання на інші сайти, і ми не несемо відповідальності за політику конфіденційності або зміст даних сайтів. Ми рекомендуємо Вам ознайомитися з політикою конфіденційності пов’язаних сайтів. Їх політика конфіденційності і діяльність відрізняються від наших Політики конфіденційності і діяльності.

Cookies та логгірованіе

Ми використовуємо “куки” (cookies) і “логи” (log files) для відстеження інформації про користувачів. Cookies є невеликими за обсягом даними, які передаються веб-сервером через Ваш веб-браузер і зберігаються на жорсткому диску Вашого комп’ютера.

Ми використовуємо cookies для відстеження варіантів сторінок, які бачив відвідувач, для підрахунку натискань зроблених відвідувачем на тому чи іншому варіанті сторінки, для моніторингу трафіку і для вимірювання популярності сервісних налаштувань.

Ми будемо використовувати цю інформацію, щоб надати Вам релевантні дані і послуги.

Дана інформація також дозволяє нам переконатися, що відвідувачі бачать саме ту цільову сторінку, яку вони очікують побачити, в тому випадку, якщо вони повертаються через той же URL-адресу, і це дозволяє нам сказати, скільки людей натискає на Ваші цільові сторінки.

 1. Передача власності або бізнесу
 2. У разі зміни власника або іншої передачею бізнесу, такий як злиття, поглинання або продаж наших активів, Ваша інформація може бути передана відповідно до чинних законів про конфіденційність.
 3. Безпека

Ми будемо прагнути запобігти несанкціонованому доступу до Вашої особистої інформації, однак, ніяка передача даних через інтернет, мобільний пристрій або через бездротове пристрій не можуть гарантувати 100% -ную безпеку. Ми будемо продовжувати зміцнювати систему безпеки в міру доступності нових технологій і методів.

Ми настійно рекомендуємо Вам нікому не розголошувати свій пароль. Якщо ви забули свій пароль, ми попросимо Вас надати документ для підтвердження вашої особи і відправимо Вам лист, що містить посилання, яка дозволить Вам скинути пароль і встановити новий.

Будь ласка, пам’ятайте, що Ви контролюєте ті дані, які Ви повідомляєте нам при використанні Сервісів. В кінцевому рахунку Ви несете відповідальність за збереження в таємниці Вашої особистості, паролів і / або будь-якої іншої особистої інформації, що знаходиться у Вашому розпорядженні в процесі користування Сервісами.

Завжди будьте обережні і відповідальні щодо Вашої особистої інформації.

Ми не несемо відповідальності за, і не можемо контролювати використання іншими особами будь-якої інформації, яку Ви надаєте їм, і Ви повинні бути обережними у виборі особистої інформації, яку Ви передаєте третім особам через Сервіси.

Точно так само ми не несемо відповідальності за зміст особистої інформації або іншої інформації, яку Ви отримуєте від інших користувачів через Сервіси, і Ви звільняєте нас від будь-якої відповідальності в зв’язку з вмістом будь-якої особистої інформації або іншої інформації, яку Ви можете отримати, користуючись Сервісами. Ми не можемо гарантувати і ми не несемо ніякої відповідальності за перевірку, точність особистої інформації або іншої інформації, наданої третіми особами. Ви звільняєте нас від будь-якої відповідальності в зв’язку з використанням подібної особистої інформації чи іншої інформації про інших.

зв’язок з нами

Якщо у Вас є питання або пропозиції щодо Політики конфіденційності, будь ласка, напишіть нам на info@sereputation.ru