Відпустка після декретної відпустки: коли покладений, як розрахувати

0
117

День, наступний за датою закінчення відпустки по догляду за дитиною, відображеної в наказі, є першим днем ​​виходу співробітниці на роботу після закінчення декрету. Ніяких додаткових документів оформляти не потрібно. Працівниця приступає до трудових обов’язків, що виконуються раніше.

Чи належить чергову відпустку по ТК

У ст. 260 ТК РФ чітко сказано, що відразу після декрету можна заявити про бажання піти в черговий оплачувану відпустку, якщо працівниця його не використала до оформлення лікарняного. Причому не має значення стаж роботи в даній організації.

Так як таке право закріплено в ТК РФ, роботодавець не має права відмовити співробітниці, якщо та напише заяву. Однак це справедливо лише для випадку, коли день закінчення однієї з частин декрету передує дню початку щорічного відпочинку.

Якщо після декрету працівниця вийшла на трудове місце, а через якийсь час прийняла рішення піти відпочити, то гарантія з ст. 260 ТК РФ поширюватися не буде.

Також право на відпочинок за цією статтею втрачається, якщо після відходу за дитиною до 3 років жінка оформить лікарняний, а по його закінченню вирішить подати заяву на щорічний відпочинок.

У цьому випадку також буде проміжок між закінчення декрету і початком оплачуваної відпустки у вигляді лікарняного, що не відповідає положенням ст. 260 ТК РФ.

Скористатися правом відпочинку незалежно від згоди директора жінка може тільки відразу після декрету. Навіть один робочий день уже порушує необхідна умова.

Якщо працівниця відразу це право не використовувала, то отримати щорічний відпочинок вона може на загальних підставах, згідно з графіком, або за домовленістю з роботодавцем при наявності достатнього стажу.

Важливо, що працівниця не зобов’язана йти відпочивати. Це її право, яке вона використовує тільки за власною ініціативою. Якщо вона не хоче, то роботодавець змусити не може.

Піти в щорічну відпустку по догляду за дитиною можуть опікуни, усиновителі та батьки, що виховують малюка без матері.

На підставі ст. 260 ТК РФ можна взяти відгул безпосередньо перед декретом, для цього пишеться заява за зразком.

Як порахувати дні?

Працівниця має право на всі невикористані дні за період до початку лікарняного по вагітності та пологах. Плюс до цього час декрету в 140 днів також дають право на щорічний відпочинок.

Якщо не використаних днів не залишилося, то роботодавець відразу після декрету повинен по заявою надати щорічну тривалість не менше 28 кал. днів. Це дозволяє ст. 260 ТК РФ, в якій чітко сказано, що питання надання не залежить від стажу працівниці.

Таким чином, кількість відпускних днів, на які може претендувати жінка можна порахувати наступним чином:

 1. Визначити кількість невикористаних днів на дату перед початком декрету.
 2. Розрахувати число днів за лікарняний по вагітності (догляд за дитиною права на відпочинок не дає).
 3. Скласти результати розрахунків, сума днів і буде тим часовим проміжком, який приєднується до закончившемуся декрету.
 4. Якщо він виявиться менше 28, а жінка хоче відпочити повну тривалість, то роботодавець повинен це забезпечити, незважаючи на стаж.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

Вихід на роботу під час декретної відпустки

Відповідно до Трудового кодексу, вихід з декретної відпустки працівниця може здійснити до його закінчення. В даному випадку враховується бажання працівника. Виробнича обстановка і думка роботодавця значення не мають. Закон стоїть на боці жінки і дає право вибору.

Щоб співробітниці приступити до виконання трудових зобов’язань при достроковому виході з декретної відпустки, необхідно повідомити роботодавця шляхом написання заяви. Заява пишеться в довільній формі, де вказується бажання приступити до роботи, і дата початку трудової діяльності.

На основі цієї заяви керівник організації видає наказ про припинення відпочинку і початку роботи повернулася співробітниці. Це необхідно для корекції наявного наказу (зміна дати). З цим документом співробітниця ознайомлюється протягом трьох днів і підтверджує підписом.

Крім права на достроковий вихід з декрету, у жінки є вибір щодо графіка роботи. Відповідно до статті 256 ТК РФ, при достроковому виході співробітниці вона має право на неповний робочий день або на надомну роботу. В даному випадку враховується тільки її бажання.

Думка боку, яка надає роботу, не має значення. Якщо таке бажання або необхідність існує, про це потрібно повідомити роботодавця в заяві. І наступний наказ буде відповідного змісту.

Перед виходом на роботу на неповний день між робітницею і роботодавцем укладається додаткова угода до наявного трудового договору. У ньому необхідно відобразити умови співпраці: термін, тривалість зміни, тривалість робочого тижня, режим праці та відпочинку, заробітна плата.

Охороняючи інтереси матусі при неповному трудовому дні, закон залишив за нею право отримувати допомогу на дитину. Якщо ж співробітниця вийшла з декрету на повний робочий день, тоді в цьому випадку покладена за законом виплата допомоги по догляду за дитиною припиняється.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

Ще один нюанс, який необхідно знати жінці, яка перебуває у декретній відпустці.

Незалежно від того, коли співробітниця надумала повернутися на роботу і який графік праці вибрала, роботодавець зобов’язаний надати ту посаду, з якої вона йшла в декрет.

Посилання на виробничу необхідність, зміну керівництва та інше неприпустимі. В іншому випадку, обмеження співробітниця може подати скаргу до трудової інспекції.

Також під час перебування жінки в декреті її не мають права скоротити, перевести на іншу посаду, звільнити.

На її місце можуть прийняти працівника, який буде виконувати трудові обов’язки, тільки на час декретної відпустки. В цьому випадку оформити працівника на постійну основу не мають права.

При виході на роботу декретниці замінює співробітник звільняється, і робоче місце надається раніше виконавцю.

Вихід на роботу пізніше терміну закінчення декрету

Бувають випадки, коли з причин особистого характеру або за сімейними обставинами співробітниця, не має можливості вийти на роботу у встановлений термін. Як в даному випадку можна вирішити ситуацію, що склалася? У цьому випадку жінка може взяти належний за законом черговий відпочинок, якщо він ще не був використаний.

Про своє бажання в наданні чергової відпустки працівниця повідомляє письмово, шляхом подачі заяви на ім’я керівництва компанії. Після чого керівник організації видає наказ, і декрет матусі продовжується на термін чергового відпочинку.

При неможливості використання чергового відпочинку співробітниця може подати заяву на відгул за свій рахунок. В даному конкретному випадку в основі стоїть бажання роботодавця. При позитивному вирішенні питання з боку керівництва декрет продовжується за рахунок відпочинку без збереження заробітної плати. Документально це оформляється так само, як і в попередньому випадку.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

Всі описані раніше права і можливості матусі при виході з декрету поширюються на будь-якого, хто використовує відпустку по догляду за дитиною. Такими особами можуть бути тато, бабуся, дідусь, опікун або будь-який інший родич.

Закон захищає права співробітниць, які вирішили народити дитину. Треба тільки ці права знати і не боятися їх відстоювати.

Стаття 255 Трудового Кодексу (ТК) РФ прописує чіткі часові рамки надання декретної відпустки. Вони повинні знаходитися в обов’язковому відповідно до терміну вагітності, встановленому в медичній установі. Початок доводиться на термін 70 днів до передбачуваних пологів, якщо жінка вагітна однією дитиною і 84 дня, якщо двома і більше.

Що стосується чергової щорічної оплачуваної відпустки – тут ситуація трохи інша. Стаття 123 ТК РФ декларує, що відпочинок кожному з працівників організації надаються строго відповідно до графіка, який повинен бути складений не пізніше, ніж за 2 тижні до настання нового календарного року.

Якщо жінка знає, що знаходиться в положенні, то вона може попросити скорегувати графік у зв’язку з тим, що бажає піти у відпустку перед декретом чи після нього.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

Варто зазначити: за статтею 124 ТК РФ в деяких виняткових випадках щорічна оплачувана відпустка може переноситися на наступний рік (але не більше, ніж на 1 рік). Якщо перед декретом жінка має право на два відпустки, то вона має право взяти обидва, один за іншим.

Законодавством не регламентується, що вагітні жінки щодо надання чергового відпочинку знаходяться на особливому положенні. Лише в ст. 260 ТК РФ сказано, що працівниця має право попросити роботодавця надати чергову відпустку або перед початком декрету, або відразу після нього, а ст. 125 ТК РФ говорить про те, що відкликати вагітну співробітницю заборонено.

Варто зазначити, що відсутність стажу не впливає на можливість надання вагітної щорічної відпустки, а це значить, що працівниця може не тільки відгуляти вже зароблений відпочинок, а й взяти його авансом, в рахунок майбутньої трудової діяльності. При цьому, як зазначено в ст. 125 ТК РФ, жінка має право запросити як весь часовий інтервал щорічної відпустки, так і тільки частина.

Як розрахувати компенсацію за відпустку при звільненні після декрету

Не кожна жінка, у якої добігає кінця відпустку по догляду за дитиною, прагне вийти на роботу. Це може бути пов’язано як з сімейними обставинами, так і з іншими причинами. В день звільнення працівниці за власним бажанням їй потрібно виплатити компенсацію за невикористану відпустку (ст. 127 ТК РФ). І тут відразу ж виникає питання, як правильно розрахувати.

До речі, нагадаємо, що компенсація покладена всім працівника, що звільняється незалежно від підстави розірвання трудового договору (Лист Роструда від 02.07.2009 № 1917-6-1). За умови, звичайно, що працівник до звільнення не відгуляв всі дні.

Порядок розрахунку компенсації

Щоб визначити суму компенсації, потрібно середній денний заробіток працівника помножити на кількість невикористаних днів.

Середній денний заробіток розраховується за 12 календарних місяців, що передують звільненню. Тобто в такому ж порядку, в якому визначається середній заробіток при розрахунку відпускних (ст. 139 ТК РФ).

Коли можна взяти щорічну відпустку після декрету по ТК РФ – розрахунок кількості відпускних днів після декретних на прикладах

Чи належить по ТК РФ?

Багато співробітниці, виходячи з декретної відпустки, не знають, що вони мають право взяти на законних підставах ще 28 днів оплачуваної відпочинку.

При цьому не важливо, відпрацьований чи період для такої тривалості. Роботодавець зобов’язаний відпустити працівника незалежно від стажу при дотриманні таких умов:

 1. Заява на черговий відпочинок пишеться безпосередньо після закінчення декретної відпустки (не повинно бути робочих днів між декретом і щорічним відпочинком);
 2. Працівник не використав дане право перед виходом у декрет – для отримання такої відпустки пишеться заява.

Якщо ці дві умови виконуються, то працівник може взяти відразу після декрету 28 відпускних днів.

Таке право прописано в ст.260 ТК РФ, і відмовити роботодавець не має права.

Щоб взяти після декретної чергову відпустку, потрібно написати роботодавцю заяву про надання відпусток часу.

Краще це зробити заздалегідь, що бухгалтерія встигла розрахувати відпускні та виплатити їх за 3 дні до початку відпочинку.

Як порахувати дні щорічної відпочинку?

 1. Відповідно до ТК РФ працівнику призначена річна тривалість відпустки незалежно від стажу.
 2. У переважній більшості випадків вона дорівнює 28-ми днях.
 3. Якщо необходімог про стажу немає, то черговий відпочинок надається авансом.
 4. Працівник буде зобов’язаний відпрацювати цей час в майбутньому.
 5. Якщо є достатній стаж, то можна взяти щорічну відпустку за відпрацьований час.
 6. При цьому кількість відпускних днів розраховується з урахуванням відпускного стажу – періоду роботи, за який нараховуються дні відпустки.

Щоб порахувати дні відпочинку, покладені на момент закінчення декретної відпустки, потрібно визначити, скільки днів належить:

 • за час роботи до декрету;
 • за період перебування на лікарняному у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • за час декретної відпустки по догляду до 3 років дитини.

За період роботи до виходу в декретну

За кожен відпрацьований місяць до виходу в декрет працівнику встановлено: Кількість днів = Річна тривалість / 12 місяців.

При стандартній тривалості в 28 днів це 2,33 дня за кожний повний місяць роботи.

Щоб порахувати, скільки днів належить за трудовий період з моменту працевлаштування до дня, що передує виходу в декретну по вагітності та пологах, потрібно виконати наступні кроки:

 1. Порахувати тривалість відпускного стажу, висловивши його в місцях.
 2. Помножити кількість місяців стажу на 2,33 (якщо в рік покладено 28 днів).
 3. Від отриманої тривалості відпустки відняти вже використані відпускні дні.

Результатом цього розрахунку стане те число днів, яке належить працівнику за роботу до початку декрету.

За лікарняний по вагітності та пологах

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті Дні відпустки по вагітності дають право на щорічну оплачувану відпустку в тому ж порядку, що і звичайні відпрацьовані місяці.

Тобто при річній тривалості в 28 днів, за кожен місяць лікарняного по Бір належить 2,33 дня щорічної оплачуваної відпустки.

Залежно від тривалості декрету по вагітності працівнику встановлено:

 • 140 – округляється до 5 повних місяців, за які можна взяти 11,65 відпускних днів (5 * 2,33);
 • 156 – округляється до 5 повних місяців, також належить 11,65;
 • 194 – округляється до 6 повних місяців, належить 14 днів.

За час догляду за дитиною до 3 років

На відміну від лікарняного по Бір декретну відпустку по догляду за дитиною не дає права на щорічну відпустку, тому за цей часовий відрізок працівникові не нараховується жодного відпускного дня.

Покроковий порядок розрахунку відпускних

Щоб розрахувати суму відпускних при оформленні чергової відпустки відразу після виходу з декрету, потрібно виконати наступні кроки:

Крок 1. Порахувати кількість відпускних днів.

Для цього складається тривалість відпустки за час до відходу в декрет, а також дні за період лікарняного по вагітності та пологах.

Якщо розрахованого кількості недостатньо для задоволення прохання працівника, то інші дні надаються авансом.

Крок 2. Встановити, який період буде розрахунковим.

За загальним правилом розрахунок відпускних проводиться за 12 календарних місяців перед місяцем початку чергового відпочинку.

Весь цей період у декретниці скласти з виключається періоду – декретної відпустки.

Значить, необхідно взяти більш ранні 12 місяців, коли у співробітника був дохід. Як правило, це рік перед виходом на лікарняний по вагітності.

Крок 3. Розрахувати сумарний заробіток за цей період.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті Потрібно скласти всі виплати, з яких сплачено внески, при цьому виключити лікарняні, відпускні, допомоги, компенсації, не пов’язані з оплатою праці, відрядження та інші оплати за середнім заробітком.

Крок 4. Виявити наявність неповних місяців у розрахунковому періоді.

Такими є місяці, в яких була тимчасова непрацездатність, відпустка будь-якого типу, відрядження, прогули. Для таких місяців розрахунок проводиться особливим чином.

Крок 5. Розрахувати середній заробіток за один день.

Для цього використовується формула:

Формула:

СДЗ = ЗП за 12 міс. / (Кількість повних місяців * 29,3 + Відпрацьовані дні в неповних місяцях).

Для кожного неповного місяця розрахунок відпрацьованих календарних днів проводиться за таким формулою:

Формула:

Відпрацьовані дні в неповному місяці = (відпрацьовані фактично дні / Календарне число днів місяця) * 29,3.

Крок 6. Помножити середній денний заробіток на тривалість відпустки.

Розрахуйте відпускні в онлайн калькуляторі.

приклад

умови:

Жінка виходить з декрету 14 травня 2018 і відразу йде в чергову відпустку, в заяві вказана бажана тривалість в 28 днів.

Дата прийому на роботу – 01.09.2013.

 1. Кількість використаних днів відпустки – 28.
 2. Дата початку відпустки по Бір – 10 березень 2015.
 3. Щомісячний оклад до виходу в декрет = 25 000.
 4. У листопада 2014 вона хворіла 10 днів, зарплата склав 18 000.

розрахунок:

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

 1. Відпускної стаж до початку декрету – 18 повних місяців – належить 42 відпускні дні.
 2. За лікарняний по Бір в 140 днів належить 12.
 3. Разом з урахуванням використаного відпустки жінка має право на 26 днів.
 4. Так як запросила вона річну тривалість, то 2 дня будуть надані авансом.

Надання щорічної відпустки після декрету на прикладах. Скільки днів належить, як вважати відпускні?

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті Для жінок, які перебувають у декретній, ст.260 ТК РФ передбачає можливість отримання щорічної оплачуваної відпустки відразу по закінченню декрету по вагітності або догляду за малюком.

 • Чи належить відпочинок насправді, які умови повинні виконуватися, і як розрахувати число вихідних днів?
 • Відповіді дивіться в статті нижче.
 • Декрет є тривалий період , який поєднує:
 • Зазвичай перший плавно перетікає в другій.
 • Детальніше про це читайте тут і тут.

У ст.260 ТК РФ чітко сказано, що відразу після декретної по вагітності або догляду можна заявити про бажання піти в черговий оплачувану відпустку , якщо вона його не використала до оформлення лікарняного у зв’язку з виходом у декрет. Причому не має значення стаж роботи в даній організації.

Так як таке право закріплено в ТК РФ, то роботодавець не має права відмовити співробітниці, якщо та напише заяву. Однак це справедливо лише для випадку, коли день закінчення однієї з частин декретної відпустки передує дню початку щорічного відпочинку.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуватіЯкщо після декрету працівниця вийшла на трудове місце , а через якийсь часовий проміжок прийняла рішення піти відпочити, то гарантія з ст.260 ТК РФ на неї вже поширюватися не буде.

Також право на відпочинок за цією статтею буде втрачено , якщо після відходу за дитиною до 3 років жінка оформить лікарняний, а по його закінченню вирішить подати заяву на щорічний відпочинок.

У цьому випадку також буде проміжок між закінчення декрету і початком оплачуваної відпустки у вигляді лікарняного, що не відповідає положенням ст.260 ТК РФ.

Таким чином, скористатися правом відпочинку незалежно від згоди директора жінка може тільки відразу після декрету . Навіть один робочий день уже порушує необхідна умова.

Якщо працівниця відразу це право не використовувала , то отримати щорічний відпочинок вона може на загальних підставах, згідно з графіком, або за домовленістю з роботодавцем при наявності достатнього стажу.

Важливо, що працівниця не зобов’язана йти відпочивати . Це її право, яке вона може використовувати тільки за власною ініціативою. Якщо вона не хоче, то роботодавець змусити її не може.

На підставі ст.260 ТК РФ можна також взяти відпустку безпосередньо перед декретом, для цього пишеться заява за таким зразком.

Також рекомендуємо статтю до прочитання : чи можна піти у відпустку під час декрету?

Як порахувати дні?

Скільки днів щорічної відпустки працівниця може взяти після декрету? Працівниця має право на всі невикористані дні за період до початку лікарняного по вагітності та пологах. Плюс до цього час декрету в 140 днів також дають право на щорічний відпочинок .

Якщо не використаних днів у неї не залишилися, то роботодавець відразу після декрету повинен за її заявою надати щорічну тривалість не менше 28 кал.дней . Це дозволяє ст.260 ТК РФ, в якій чітко сказано, що питання надання не залежить від стажу працівниці.

Таким чином, кількість відпускних днів, на які може претендувати жінка можна порахувати наступним чином :

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

 1. Визначити кількість невикористаних днів на дату перед початком декретної по вагітності.
 2. Розрахувати число днів за лікарняний по вагітності (догляд за дитиною права на відпустку не дає).
 3. Скласти результати розрахунків, сума днів і буде тим часовим проміжком, який може бути приєднаний до закончившемуся декрету.
 4. Якщо він виявиться менше 28 , а жінка хоче відпочити повну тривалість, то роботодавець повинен авансом її надати, незважаючи на стаж.

За час лікарняного по вагітності

Як порахувати дні за час декрету по вагітності?

Декретні дні потрібно перевести в повні місяці, якщо лікарняний видано на 140 днів, то це 4 місяці 20 днів. 20 днів округляем до повного місяця. Значить, за даний період декретниці заробила 5 місяців відпускного стажу .

Щоб розрахувати кількість днів щорічної відпустки, покладеного за цей термін, слід скористатися формулою:

За час роботи до відходу в декретну

Як розрахувати дні за період роботи до декрету?

Для цього потрібно виконати наступні кроки:

 1. Вважається стаж , що дає право на відпочинок на дату, що передує декрету по вагітності.
 1. Розраховується кількість днів за формулою: Стаж в місцях * 28/12.
 2. Встановлюється, скільки днів робітницею вже використано за цей час.
 3. З показника пункту 2 віднімається показник пункту 3 , результат і буде тією кількістю невикористаних відпускних днів, який може взяти жінка відразу після декрету. Плюс до цього додаються дні за декретну по вагітності.

приклад

Вихідні дані:

 • 02.04.2012 – дата влаштування на роботу;

Чи належить жінці відпустку після декрету – тривалість і розрахунок відпускних на прикладі Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

Якщо до початку лікарняного по вагітності вона не використовувала право по ст.260 ТК РФ, то роботодавець відмовити їй не має права.

 • У відпустку потрібно йти відразу після закінчення декретної періоду.
 • Не повинно бути робочих днів між декретом і відпочинком.
 • Жінкам, які перебувають в декреті, ТК РФ дає додаткову гарантію у вигляді надання оплачуваної відпустки в тому випадку, якщо в нього вона йде відразу після закінчення відпустки по догляду за дитиною.
 • Також у відпустку можна піти перед декретною – подробиці тут.

Таке право прописано в ст.260 ТК РФ.

Якщо право на оплачуваний відпочинок по ст.260 ТК РФ до початку декрету вже використано, то після його закінчення просити відпустку можна тільки на загальних підставах – на підставі відпускного графіка або за погодженням з роботодавцем.

Важливий момент: щорічна відпустка має відразу починатися за декретною. Між ними жінка не повинна виходити на роботу.

Якщо співробітниця приступила до робочих обов’язків, то гарантії ст.260 ТК РФ на неї вже не поширюються.

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

 1. Якщо ж жінка подасть таку заяву, то відмовити роботодавець не має права.
 2. Він повинен оформити наказ і порахувати відпускні.
 3. Подаючи заяву, працівниці бажано врахувати, що згідно із законом відпускні роботодавець повинен виплатити за 3 дні до початку відпочинку.
 4. Для виконання цієї вимоги ТК РФ подати заяву краще заздалегідь, а не в останній декретну день.

Скільки днів щорічної оплачуваної відпочинку можна оформити?

У Трудовому кодексі не сказано точно, скільки днів відпустки можна вимагати у роботодавця. Однак йдеться про надання щорічної оплачуваної відпочинку незалежно від стажу роботи.

З цього можна зробити висновок, що оформити жінка має право річну тривалість в 28 днів. При цьому не має значення, чи достатньо вона відпрацювала для цього, чи вистачає у неї відпускного стажу.

Якщо невикористаних днів менше, то інші надаються авансом. Жінка не отримує в дар цей відпочинок, вона повинна його відпрацювати в подальшому.

Якщо ж їй будуть авансом виплачені відпускні, а вона, вийшовши на роботу, звільниться, чи не відпрацювавши, то роботодавцю доведеться утримувати переплату з її розрахунку при звільненні.

При цьому згідно із законом утримати можна не більше 20%. Решту грошей жінка може внести в касу організації за домовленістю.

Можливо, у жінки є достатня кількість невикористаних відпускних днів, тоді авансом брати нічого не потрібно, надаються невідгуляні дні.

Згідно із законом декрет по вагітності та пологах також дає право на відпочинок і включається в відпускної стаж. За 140 днів декретної лікарняного жінка отримує 12 днів оплачуваної відпустки.

Декрет по догляду за дитиною в відпускної стаж не включається і право на відпочинок не дає.

Як рахувати тривалість?

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті Якщо працівниця в кінці свого декрету приносить заяву про надання оплачуваної відпустки 28 днів по ст.260 ТК РФ, то роботодавцеві слід розрахувати для початку, скільки невикористаних днів є у жінки і скільки потрібно надати авансом.

Щоб розрахувати тривалість невикористаного відпочинку, потрібно виконати наступні кроки:

 • Крок 1. Розрахувати загальну кількість відпускних днів, покладених за період роботи з дати працевлаштування до початку декрету по вагітності (кожен робочий рік дає право на 28 днів).
 • Крок 2. Від отриманої тривалості відняти вже використані дні до початку декрету.
 • Крок 3. Додати кількість відпускних днів, покладених за період лікарняного по вагітності та пологах (140 днів – це 5 повних місяців, 5 * 2,33 = 11.65 днів належить за час декретної відпустки по Бір). Декрет по догляду до 3 років не дає відпускних днів.
 • Крок 4. Порахувати кількість днів, які потрібно надати авансом.

Відпустка після декрету: як розрахувати період відпустки, приклад розрахунку

Жінка, яка веде офіційну трудову діяльність, має право взяти декретну відпустку, протягом якого вона звільняється від виконання трудових обов’язків, але при цьому зберігає свій дохід у вигляді допомоги. Перебування в декреті не впливає на накопичення днів основної щорічної оплачуваної відпочинку. Відповідно, жінка може отримати його, вийшовши з відпустки по догляду за дітьми.

Чи належить щорічну відпустку після декрету за законом

Відпустка после декретної відпустки: коли Покладення, як розрахуваті

Декретний час включає в себе два тимчасових відрізка. Першим є лікарняний, оформлений в зв’язку з вагітністю та майбутніми пологами, другий – це догляд за дитиною до трьох років. Протягом цього часу роботодавець не має права на звільнення працівниці, крім того, в його обов’язок входить оформлення допомоги, яке буде виплачуватися жінці під час відсутності на роботі.

Протягом цього часу вагітна жінка числиться працевлаштованої, відповідно, вона накопичує щорічний відпочинок. Відповідно до законодавства вона має право використовувати його відразу ж після закінчення відпустки по догляду за дитиною (стаття 260 Трудового кодексу).

УВАГА! Щорічна відпустка після декрету може бути оформлений незалежно від наявного відпускного графіка співробітників і стажу відпрацьованого часу.

Порядок надання чергового оплачуваної відпустки після декретної

Оформлення неотгуленного відпустки після декрету ініціюється самою працівницею за допомогою складання заяви. Для даного документа Трудовим кодексом не передбачено офіційного бланка, і жінка може скласти його у вільній формі.

У типовому заяві вказується наступна інформація:

 • П. І. Б. співробітниці;
 • П. І. Б. особи, якій направлено документ;
 • повне найменування організації із зазначенням її форми власності;
 • суть – прохання про надання чергової відпустки відразу після декрету;
 • передбачувана дата початку відпустки;
 • Дата складання;
 • власноручний підпис заявниці.

Якщо локальні нормативні акти підприємства встановлюють необхідність використання для складання заяв фірмового бланка, то документ повинен складатися з нього.

Заява подається на ім’я керівника структурного підрозділу. Іноді обов’язки з приймання та обробки такої документації можуть покладатися на працівників бухгалтерії, секретаріат керівництва або ж на кадровий відділ.

розрахунок відпускних

Алгоритм визначення суми відпускних ґрунтується на середній заробіток протягом розрахункового періоду в дванадцять місяців.

При оформленні щорічного відпочинку відразу ж після декретної часу в розрахунок беруться дванадцять місяців до моменту дати оформлення догляду за дитиною.

Тобто доходи, отримані у вигляді допомоги в період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, включаються в загальні розрахунки.

Як відомо, стандартне число днів лікарняного по Бір одно 140.

В такому випадку оплата відпускних днів розраховується за розрахунковий період, який включає в себе тривалість лікарняного і 225 календарних днів, відпрацьованих до догляду (365 – 140).

При особливих випадках вагітності розрахунковий час, що використовується для обчислення розміру відпускних після декретної відпустки, складається з таких відрізків:

 • пологи з ускладненнями – 156 діб лікарняного і 209 відпрацьованих днів;
 • багатоплідна вагітність – 194 дня лікарняного і 171 звичайний день;
 • усиновлення дитини віком до 3 місяців (потрібне підтвердження факту усиновлення шляхом надання відповідних документів на дитину) – 70 діб лікарняного і 295 робочих днів.

Зазначені значення актуальні для випадків, коли оформлення проводилося відразу після декрету. Якщо жінка після закінчення часу догляду за дитиною до 3 років відпрацювала будь-який строк, а потім вирішила піти на щорічний відпочинок, то в розрахунковому періоді проводиться заміна місяців. Розрахунок проводиться за 12 місяців роботи, що передували декрету.

усереднений заробіток

Кожен отгульний день оплачується виходячи із середнього заробітку за розрахунковий період. При обчисленні враховуються такі доходи за працю:

 • заробітня плата;
 • планові премії і надбавки;
 • посібники за лікарняний по Бір.

Не включаються в розрахунки:

 • відпускні нарахування;
 • відрядні виплати;
 • разові преміальні нарахування;
 • дотації;
 • допомоги по догляду за дітьми з інвалідністю.

Алгоритм обчислення середньоденного доходу у випадках оформлення офіційного відпочинку відразу після декрету ніяк не відрізняється від звичайного:

Підсумований за розрахунковий період дохід / кількість діб в періоді

Як порахувати дні відпустки

Підрахунок днів здійснюється в два етапи. Згідно з Трудовим кодексом, за кожні відпрацьовані 30 днів громадянин отримує 2,33 дня щорічної оплачуваної відпочинку. Відповідно, за час дії лікарняного по вагітності та пологах жінці буде нараховано:

 • 140 днів – це 4 місяці і 20 днів, при цьому 20 діб округлюються на користь працівниці, відповідно 5 місяців;
 • 5 * 2,33 = 11,65 днів відпочинку.

Другий етап передбачає складання доби декрету з кількістю тих, що були, але невикористаних днів.

ВАЖЛИВО! Якщо підсумкове значення днів не досягає максимальної позначки в 28, то роботодавець зобов’язаний надати їх авансом. Правило актуально тільки для випадків оформлення відразу після закінчення декретної періоду.

Відпустка після декрету в 2019 році – як розрахувати, коли покладений, щорічний, взяти, надається

Вийшовши з декрету, жінка (що працює за трудовим договором) має право вимагати у керівництва оформлення щорічної відпустки. Процедура оформлення в цьому випадку відбувається в звичайному порядку.

Трудове законодавство говорить про те, що в день народження дитини (коли йому виповнилося 3 роки) жінка ще має право перебувати в декретній відпустці.

Виходити з нього вона повинна тільки на наступний день. Притому, вона повинна вийти на ту ж посаду, що і до відпустки і виконувати ту ж роботу.

Загальні відомості

Молода мама може оформити чергову щорічну відпустку відразу ж після виходу з відпустки по догляду за дитиною. І на це не впливає присутність півроку відпрацьованого часу.

Законодавство забезпечує кожному громадянинові право на оформлення щорічної відпустки, який буде оплачувати роботодавець.

На загальних підставах його тривалість складає від 28 календарних днів. Для громадян, які працюють у шкідливих умовах, то цей період може бути продовжений.

Законодавство не дозволяє роботодавцю:

 • самостійно скорочувати розмір відпустки;
 • замість відпустки виплачувати компенсацію;
 • перервати відпустку співробітника без поважної причини.

Але роботодавцю (як і співробітнику при бажанні) дозволяється розділити час відпустки на кілька частин.

Найчастіше для відповідальних працівників на виробництві відбувається поділ відпустки на дві частини по два тижні.

Вагітній співробітниці належить надавати відпустку, підставою для якого служить лікарняний лист. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами може варіюватися.

Якщо під час виношування і пологів не виникало ніяких ускладнень, то його загальна тривалість складає 140 днів (по 70 до і після пологів).

Після цього жінка отримує право використовувати відпустку по догляду за дитиною, який триває до досягнення малюком трирічного віку.

Жінка сама повинна вирішити, виходити їй в декретну відпустку, чи ні. Також вона може самостійно вибрати і термін виходу на роботу.

Багато молодих мам, боячись втратити хорошу високооплачувану роботу, надають турботу про свою дитину родичам або няням.

Насправді ж, роботодавець не має права звільнити таку співробітницю. В іншому випадку вона може відстояти свої права в суді.

Основні поняття

Не можна плутати декретну відпустку з черговим. Вони ніяк не пов’язані. Це різні періоди часу, оплата яких також відбувається по-різному.

Жінка за час своєї роботи може отримати такі види відпусток:

черговий Надається щороку (його тривалість може становити від 28 до 56 днів в залежності від виду діяльності)
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами Надається в той час, коли вагітність знаходиться на 30 тижні (іноді на 28). Його тривалість становить від 140 до 194 днів (при многоплодии)
По догляду за дитиною Ділитися на два періоди – до 1,5 року і до 3 років

В останньому випадку оплачується роботодавцем тільки період до 1,5 року. Після цього відпустку є неоплачуваним, а жінка отримує лише компенсацію (близько 50 рублів).

Коли він покладений

Право на оформлення чергової відпустки виникає у кожного офіційно працевлаштованого громадянина, який відпрацював півроку.

Під час вагітності співробітниця відразу ж отримує право на використання всіх вищенаведених видів відпустки. І це не залежить від кількості відпрацьованих до цього днів.

Це також означає, що жінка може оформляти щорічну відпустку відразу ж після закінчення декретної або ж до того, як він почнеться.

Простому працівникові роботодавець може замінити невикористану відпустку грошовою компенсацією. Але ця норма не стосується вагітних жінок.

Вони можуть взяти відпустку мул перед початком відпустки по БІР або після повного закінчення декретної періоду (1,5 або 3 роки).

Діюча правова база

Питання регулюють такі законодавчі акти:

Стаття 122 ТК РФ Пояснює порядок оформлення щорічний відпусток для співробітників
Стаття 124 цього ж законодавчого акта Говорить про можливість перенесення або продовження щорічної законного відпочинку
Стаття 260 Пояснює порядок отримання жінкою чергової відпустки після декретної
Стаття 121 Призводить порядок обчислення потрібного стажу роботи для отримання чергового оплачуваної відпустки
140 стаття Регулює питання виплат компенсації при звільненні після декрету

Роботодавець зобов’язаний дотримуватися норм законодавства. В іншому випадку на нього може очікувати штраф або навіть напрямок на виправні роботи.

порядок надання

Для початку оформлення відпустки працівниця повинна написати на ім’я директора заяву, в якому буде висловлено бажання використовувати це право.

Заява може бути написано із зазначенням терміну відпустки на три роки, але жінці надається право перервати його в будь-який час за її бажанням.

Секретар повинен завізувати цей документ, після чого він передається в бухгалтерію для нарахування коштів. Час проведення відпустки має співвідноситися з часом народження дитини.

Якщо жінка хоче після або перед декретом оформити чергову відпустку, то необхідно написати другу заяву.

Якщо вона хоче отримати два відпустки разом (декретну і щорічний), то слід писати дві заяви одночасно.

Якщо ж відпустка надається відразу після декретної, то заяву слід писати за три дні до закінчення декрету.

Зазвичай таке відбувається тоді, коли жінка вирішила звільнитися відразу після закінчення відпустки. Це дозволить продовжити свій трудовий стаж на кілька тижнів.

Після отримання такої заяви роботодавець не може відмовити своїй співробітниці. Він видає наказ, який надсилається до відділу кадрів і бухгалтерії.

Необхідні умови щорічного відпочинку

Найбільш часто після виходу з декрету співробітниці хочуть взяти щорічну відпустку в таких ситуаціях:

 • оформлення чергової відпустки відразу ж після закінчення декретної;
 • жінка працює неповний день і одночасно отримує допомогу по догляду за дитиною до 1,5 року;
 • оформлення відпустки по догляду за малюком до 1,5 року.

Перший випадок передбачає нарахування відпускних за загальною схемою. Для розрахунку бухгалтер повинен взяти період праці, який передував оформлення декрету.

Сюди не зараховується відпустка по вагітності та догляду за дитиною. Також молода мати має право на роботу в неповний робочий день під час відпустки по догляду за дитиною.

В цьому випадку вона зможе отримувати і допомогу на дитину і зарплату. При розрахунку відпускних бухгалтерія повинна це враховувати.

Куди варто звертатися

Про свій намір йти у відпустку жінка повинна повідомити начальнику підприємства або ж того структурного підрозділу, де вона працює.

При цьому обов’язково має бути написана заява, так як повідомлення в усній формі не має ніякої юридичної сили.

Аплікаційну форму слід складати строго за зразком. У тексті повинні бути згадані надіслання на законодавство і вказана причина прохання.

Залежно від внутрішнього розпорядку в організації, заява може бути подана таким особам:

 • Керівнику підприємства;
 • начальнику відділу кадрів;
 • в бухгалтерію;
 • секретарю керівника.

Після отримання заяви в будь-якому випадку керівник повинен проставити на ньому візу. У його відсутність це може зробити уповноважена особа, у якого є право підпису.

Як розрахувати відпустку після декрету

Розрахунок відпускних за декретом розраховуються виходячи із середнього заробітку жінки за останні місяці перед виходом у відпустку з нагоди тимчасової непрацездатності.

Дні декрету враховуються при підрахунку стажу. Але це не стосується допомоги на дитину, так як ці виплати не є заробітною платою.

При підрахунку відпускних бухгалтерія враховує суми таких виплат:

 • заробітня плата;
 • багаторазові премії;
 • доплати і надбавки;
 • кошти, виділені у вигляді винагород за відмінну роботу;
 • індексація заробітку;
 • для деяких регіонів враховується районний коефіцієнт;
 • кошти за лікарняні листи.

Не враховуються:

 • одноразові премії;
 • виплати за відсотками;
 • компенсації за відрядження, виплати за проїзд;
 • кошти, виплачені за участь в різних конкурсах;
 • матеріальна допомога;
 • виплати за покупку авторських прав;
 • дивіденди по цінних паперах.

Для розрахунку відпускних слід використовувати таку формулу:

Ро = С / 12 / 29,3 * До де,

Ро Це остаточний розмір відпускних
З Сума всіх виплат (включаючи середню зарплату)
12 Кількість місяців в році
29,3 Середнє число днів у місяці (за рік)
До Тривалість відпустки (в днях)

Якщо після відпустки слід звільнення працівниці (можливо тільки за її бажанням), то роботодавець зобов’язаний дати їй повний розрахунок.

При цьому враховується і компенсація за невикористане час чергової відпустки.

Правильність заповнення заяви (зразок)

Аплікаційну форму слід писати за встановленим зразком. У ньому повинна бути наступна інформація:

 • адресат (потрібно писати на ім’я начальника);
 • підстави для оформлення відпустки;
 • дата початку і кінця законного відпочинку;
 • дата написання заяви;
 • підпис співробітниці.

Після надходження цього документа керівнику на ньому повинна бути проставлена ​​віза. Зразок заяви можна завантажити тут.

Терміни складання відпочинку

Важливо пам’ятати, що початок декретної відпустки має збігатися з датою народження дитини. Це ж стосується і виходу з нього.

Черговий щорічна оплачувана відпустка може тривати:

28 днів У звичайних ситуаціях
52 дня Для співробітників, які працюють на Крайній Півночі
56 днів для вчителів

Якщо співробітниця протягом декількох років взагалі не була у відпустці або не використала його повністю, то перед або після декрету вона має право використовувати всі втрачені дні.

можливі нюанси

Законодавство дає право молодої матері приєднати щорічну оплачувану відпустку до декретного.

Для цього слід зробити такі кроки:

 • оформити відпустку перед виходом у відпустку по вагітності та пологах;
 • відразу ж після закінчення декрету взяти частину або повну відпустку;
 • отримати компенсацію за невикористану відпустку в зв’язку зі звільненням.

З відпустки по догляду за дитиною жінка повинна виходити на наступний день після третього дня народження дитини.

Після цього вона отримує право на оформлення щорічної відпустки на 28 календарних днів, або ж на кількість днів невикористаної відпустки в попередні роки.

Роботодавець не має права в цьому відмовити. Наданий відпустку є оплачуваним, незалежно від того, скільки днів до того відпрацювала співробітниця.