Відпустка по догляду за дитиною до 1,5 або 3 років в 2019 році

0
65

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років є невід’ємним соціально-економічним правом працівника і надається працевлаштованим громадянам (матері або батькові дитини, іншим родичам, усиновителям та опікунам) за їх бажанням. Відповідно до ст. 256 Трудового кодексу (ТК) РФ працівникові гарантується збереження місця роботи (посади) на даний період і зарахування цього часу до стажу роботи.

Важливо розуміти: відпустка до 1.5 і з 1.5 до 3 років – це не два різних періоду, а єдиний відпустку, який в будь-який момент може бути завершений за бажанням працівника. Просто півтора роками дитини обмежується термін надання щомісячної допомоги, передбаченого ст. 14 Федерального закону № 81-ФЗ від 19.05.

1995 «Про державну допомогу громадянам, які мають дітей». У разі продовження відпустки після виповнення дитині 1,5 років писати заяву повторно не потрібно.

При цьому соціальна допомога на догляд за дитиною належить усім жінкам, які здійснюють догляд за дітьми до 1,5 років (незалежно від того, працювали вони раніше чи ні), а відпустку – тільки працюючим громадянам.

Відпустка по догляду за дитиною до 1.5 років

Не варто плутати відпустку по догляду за дитиною до 1,5 років і відпустка по вагітності та пологах (Бір). З точки зору закону це абсолютно різні поняття. Відпустка по Бір складається з допологового і післяпологового періодів і надається тільки офіційно працевлаштованим жінкам.

Обидва види відпустки – по Бір і по догляду – в народі часто називають «декретною відпусткою» або просто «декретом».

Відпустка по догляду за дитиною настає відразу після завершення відпустки по вагітності та пологах. Отже, на його тривалість впливає тривалість післяпологового періоду відпустки по Бір, яка залежить від різних чинників і становить:

 • 70 днів – при нормальних пологах у строк без ускладнень;
 • 86 днів – при пологових ускладненнях або хірургічному пологах (кесарів розтин);
 • 110 днів – при народженні двійні, трійні і т.д .;
 • 156 днів – при передчасних пологах (з 22 по 30 акушерську тиждень).

Незалежно від тривалості відпустки по Бір, період відпустки по догляду за виплатою відповідної допомоги завершується за фактом виповнення дитині 1.5 років, тобто фактично для працевлаштованих жінок він триває менше на кілька місяців.

Це важливо, оскільки оплата лікарняного по вагітності та пологах становить 100% від середньої зарплати жінки, а допомога у відпустці по догляду за дитиною до 1.5 років – всього 40% від тієї ж суми.

У деяких випадках допомога по догляду за дитиною до 1,5 років призначається з дня народження дитини:

 • жінкам, звільненим під час відпустки по Бір;
 • які навчаються за очною формою;
 • родичам, які фактично взяли на себе догляд за дитиною після смерті його батьків.

Відразу після закінчення відпустки у зв’язку з Бір призначається компенсація від роботодавця в розмірі 50 руб.

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років

Для осіб, які підлягають обов’язковому соцстрахування, розмір допомоги обчислюється в процентному відношенні від середньоденної заробітної плати. При її обчисленні враховуються 2 роки, що передують року настання декрету.

Якщо в цей період (всі два роки або один рік) жінка була в декреті і (або) відпустці по догляду за дітьми, цей час при розрахунку середнього заробітку може бути замінено попередніми календарними роками (роком) за бажанням застрахованої особи (якщо сума допомоги збільшиться ).

Важливо враховувати, що щомісячна допомога не може перевищувати максимальний розмір виплат на дитину до 1.5 років, який відповідно до закону встановлюється для працевлаштованих громадян (розраховується з граничною бази для нарахування страхових внесків).

У 2019 максимальна сума допомоги змінилася: ліміт виріс до 26152,27 руб. Це обумовлено зростанням величини граничної бази страхових внесків на 2018 рік щодо попередніх.

Якщо ж навпаки середня денна зарплата нижче мінімальної, то сума допомоги, яка буде виплачуватися щомісяця, повинна розраховуватися з мінімального розміру оплати праці (МРОТ), встановленого на той рік, в якому народилася дитина.

Зважаючи на збільшення МРОТ з 1 січня 2019 року, мінімальний розмір щомісячної допомоги по догляду за першою дитиною для працюючих громадян також підвищився і становить 4512 руб. (40% від 11280 руб.). На величину виплати по догляду за другим і наступними дітьми МРОТ не впливає.

У разі відходу одночасно за двома і більше дітьми віком до півтора років розмір допомоги по догляду за дитиною складається із загальної суми, але не може перевищувати 100% середнього місячного доходу жінки або бути нижче ніж треба підсумованого мінімального розміру допомоги.

У 2011 році в Росії стартував пілотний проект «прямі виплати» з надання страхових виплат застрахованим особам безпосередньо територіальними органами Фонду соціального страхування (ФСС).

За новими правилами допомога призначається і виплачується заявникові, за якого надходили відрахування від роботодавця (страхувальника), безпосередньо Фондом.

Роботодавець лише передає в ФСС заяву співробітника і надає необхідні відомості.

З 1 січня 2019 року додатково 11 суб’єктів РФ беруть участь у проекті: республіки Інгушетія, Хакасія, Марій Ел, Чеченська і Чуваська, Камчатський край, Смоленська, Володимирська і Псковська області, Чукотський і Ненецький АО. Таким чином, на даний момент в пілотному проекті задіяні вже 50 регіонів Росії.

В інших суб’єктах забезпечення щомісячним дитячим посібником також відбувається за рахунок ФСС, але кошти перераховуються з фонду оплати праці роботодавця (пізніше між ними відбувається взаємозалік перерахувань).

На відміну від попереднього періоду ця частина відпустки триває повних півтора року. Щомісячна допомога по догляду не виплачується після досягнення дитиною 1.5 років, але сам відпустку триває.

Відпустка по догляд за дитиною до 1,5 або 3 років в 2019 году

фото pixabay.com

Запис про період догляду за дитиною (по аналогії з іншими випадками тимчасової непрацездатності) не вноситься до трудової книжки працівника. Тому друга частина відпустки також йде в залік трудового стажу: загального, безперервного, за фахом (крім пенсій на пільгових умовах), але не включається до страхового стажу, який впливає на розмір страхової пенсії.

Сам по собі відпустку по догляду за дитиною до 3 років не може тривати довше визначеного часу. Але трудовим законодавством передбачені додаткові заходи підтримки матерів і послаблення трудового режиму: право на скорочений робочий день, можливість відмовитися від відряджень або понаднормової роботи.

Крім цього, після закінчення відпустки жінці за її бажанням має бути надано щорічну оплачувану відпустку (незалежно від того, скільки часу вона встигла пропрацювати у даного роботодавця).

Коли виходити на роботу?

Відпустка закінчується, коли дитині виповнюється повних 3 роки. Приступити до роботи необхідно в робочий день, наступний після дня народження дитини. Але за бажанням працівника відпустка може бути перерваний або завершений в будь-який момент.

У Росії дуже багато жінок через фінансові труднощі виходять на роботу до закінчення покладеного їм відпустки або оформляють його на іншого члена сім’ї (частіше на бабусю або батька).

Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, співробітник може відновити трудову діяльність за умови роботи на дому або неповного робочого часу (право отримувати допомогу по державному соціальному страхуванню зберігається).

Згідно ст. 93 ТК працювати за скороченим графіком мають право і батьки (опікуни, піклувальники) до 14-річного віку дитини (18-річного – для дитини-інваліда).

Графік роботи, час і тривалість дня встановлюються з урахуванням виробництва та побажань працівника.

Однак оплата буде провадитися виходячи з відпрацьованого часу або обсягу виконаних робіт.

Якщо заявник вирішує працювати на повну ставку, то відпустку фактично завершується. А якщо це відбувається до виповнення дитині 1,5 років, то виплата допомоги по догляду припиняється. В такому випадку інший офіційно працевлаштований член сім’ї може оформити відпустку на себе і отримувати щомісячну грошову допомогу по догляду.

Допомоги по догляду за дитиною до 3 років в 2019 році

У 2018 році на обговорення в Уряд був внесений проект закону «Про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації в частині збільшення терміну виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною з півтора до трьох років». Але законопроект був відхилений, тому в 2019 році відплата відпустки по догляду за дитиною в період з 1.5 до 3 років не зміниться. З виплат як і раніше поки залишається тільки компенсація від роботодавця 50 рублів.

З метою реалізації демографічної політики, в суб’єктах РФ з низькою народжуваністю на дитину до 3 років передбачається додаткове грошову допомогу нужденним сім’ям при народженні (усиновленні) третього або наступних дітей.

У 2019 кількість російських регіонів, керівникам яких рекомендовано встановити такі виплати, збільшиться до 62 (Розпорядження Уряду РФ № 1747-р від 24.08.2018).

Як правило, допомога надається адресно (в кожному регіоні свої критерії) в розмірі місячного прожиткового мінімуму, встановленого для дітей в конкретному суб’єкті і співфінансуються з федерального бюджету.

Якщо народження третьої (або наступного) дитини довелося на період дії даної програми в конкретному регіоні, можна звернутися за призначенням виплат в відділення соцзахисту населення.

Чи можуть звільнити жінку, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною

Згідно абз. 4 ст. 261 ТК роботодавець по звий ініціативи не має права розірвати трудовий договір з жінкою, яка має дитину віком до трьох років. Якщо співробітниця перебуває у відпустці по догляду за дитиною, то робоче місце зберігається за нею до моменту виходу на роботу. Звільнити її можуть тільки в разі повної ліквідації організації або закриття ВП.

Відпустка в такій ситуації припиняється, але допомога продовжує виплачуватися.

Однак якщо співробітниця вийшла з відпустки достроково і повернулася до своїх трудових обов’язків, то щодо неї у роботодавця з’явиться ряд винятків, за якими жінку можуть звільнити. Дані ситуації передбачені пп. 5 – 8, пп. 10-11 ч. 1 ст. 81 ТК, а також п. 2 ст. 336 ТК. В інших випадках мати дитину, якій менше 3 років, може бути звільнена тільки за особистим бажанням.

Реорганізація підприємства, що проводяться скорочення штату, відсутність роботи ( «простий») не можуть послужити приводом для звільнення матері.

Збереження робочого місця гарантується жінці, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, не тільки за основним місцем працевлаштування, а й за сумісництвом.

Відпустка по догляду за дитиною бабусі

Традиційно в Росії доглядати за маленькою дитиною допомагає його бабуся. У сучасному суспільстві працює бабуся може не просто надавати допомогу у вихованні та догляді за онуком, а й офіційно оформити на себе відпустку по догляду за дитиною з правом отримання відповідної допомоги, а також збереження робочого місця до закінчення відпустки.

Бабуся так само, як і мама дитини, має право працювати за скороченим графіком. Але якщо мама сама працює за скороченим графіком і отримує допомогу, то бабуся не зможе оформити відпустку на себе, оскільки юридично мати не відмовилася від відпустки, а поєднує роботу з доглядом за дитиною.

Коли відпустка по догляду може оформити бабуся:

 • при виході мами дитини на роботу;
 • знаходженні мами дитини у відпустці по Бір або по догляду на іншу дитину.

У деяких випадках оформити на себе догляд за дитиною може і непрацююча бабуся (або що є пенсіонеркою по старості).

До таких ситуацій належать: смерть матері дитини, визнання її недієздатною, позбавлення батьківських прав (якщо при цьому батько не хоче або не має можливості оформити відпустку на себе) і ін.

Посібник в таких ситуаціях буде мінімальним і призначається в відділенні соцзахисту.

Безкоштовне навчання для мам в декреті

Держава постійно переглядає і доповнює заходи підтримки сімей з дітьми. Наприклад, в рамках нацпроекту «Демографія» Мінпраці планує організувати професійне навчання і додаткове проф. освіту матерів, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною. Термін реалізації заходу – 2020-2024 роки.

Варто зазначити, що подібні програми вже діють в регіонах, але далеко не завжди жінкам пропонують вчитися затребуваним і цікавим для них професіями.

За заявою міністра праці та соцзахисту Максима Топіліна, це необхідно врахувати при реалізації програми, оскільки навчати за бюджетні кошти спеціальностями, які не користуються попитом на ринку праці, не вигідно ні жінкам, ні самій державі.

Скільки платять в декретній відпустці по догляду за третьою дитиною до 1.5 і 3 років – розмір допомоги в 2019 році

Головна> Кадровий облік> Відпустка по догляду за дитиною

6 червня 2019 Відпустка по догляду за дитиною Відпустка по догляд за дитиною до 1,5 або 3 років в 2019 году

Розрахунок допомоги на третю дитину визначається так само, як і на другого або першого. Відмінність лише в мінімальному розмірі декретних, який на третього вище, ніж на першого.

 • Правила розрахунку щомісячної допомоги по догляду за третьою дитиною аналогічні стандартним алгоритмом.
 • Загальна формула для обчислення щомісячної виплати до 1.5 років наступна:
 • Тобто до досягнення півтора року на третю дитину буде виплачуватися за повний місяць відпустки 40% середнього місячного заробітку.
 • Якщо розрахунок проводиться для неповного місяця, то допомога визначається як місячний розмір, помножений на кількість днів декрету в місяці і поділений на загальну кількість календарних днів цього місяця.

До сумарного доходу включаються тільки ті виплати, з яких сплачено страхові внески – зарплата, відпускні, компенсація відпустки, премії, матеріальна допомога понад 4000 руб., Вихідну допомогу понад три місячних заробітків.

Не враховуються держдопомогу (декретні та лікарняні, по безробіттю), компенсація проїзду, харчування, проживання, матеріальна допомога до 4000 руб. і ряд інших виплат, з яких не сплачено внески на материнство.

До виключається періодів відносять:

 • декрет по вагітності та пологах;
 • відпустка по догляду за дитиною;
 • непрацездатність через хворобу;
 • звільнення від роботи зі збереженням заробітку, але без страхових відрахувань з нього.

Даний порядок розрахунку щомісячної виплати передбачено не тільки для третьої дитини, а й першого, другого і наступних. В якому розмірі виплачується допомога на другу дитину?

Тобто правила обчислення декретних єдині для всіх і прописані в Законі 255-ФЗ.

Щомісячний мінімальний розмір в 2019 році

Якщо заробіток за один день в середньому по доходах виявляється менше обчисленого з МРОТ, або не було доходу в останні 2 роки, то за місячний заробіток приймається МРОТ. Тобто за загальним правилом розмір допомоги повинен складати за місяць 40% від МРОТ (в 2019 році це 40% * 11280 = 4512 руб.).

Однак існують мінімальні обмеження для декретних по догляду до 1.5 років, які встановлюються на законодавчому рівні, з 1 лютого 2019 року мінімальні розміри виплати складають:

 • 3277,45 руб. – на першого;
 • 6554,89 руб. – на наступних.

Тобто мінімалка на третього становить 6554,89 руб. Працівник не може отримати допомогу по догляду нижче зазначеної суми.

Так як 40% від МРОТ виявляється менше мінімально допустимого розміру, то працівникові призначається мінімалка, встановлена ​​на момент оформлення відпустки по догляду.

Якщо в родині другій дитині також не виповнилося 1.5 року, то на обох (другого і третього) виплачується допомога, при цьому сума декретних не повинна бути менше суми двох мінімальних розмірів: 6554,89 + 6554,89.

для непрацюючих

Безробітні громадяни також можуть розраховувати на отримання щомісячної виплати по догляду до 1.5 років, гроші виплачуються в соцзахист.

Розміри допомоги становлять мінімальну величину, встановлену на момент оформлення. З 1 лютого 2019 року на третього належить 6554,89 руб.

Якщо в регіоні встановлений підвищувальний коефіцієнт, то мінімалка множиться на неї.

Детальніше про виплату декретних безробітним читайте тут.

Чи отримують декретні до 3 років?

Як тільки дитині виповнюється 1.5 року нарахування та виплата щомісячної допомоги припиняється.

З 2020 року планується ввести новий посібник з 1.5 до 3 років дитини в розмірі прожиткового мінімуму – останні новини.

Інших виплат на федеральному рівні не встановлено. Однак можна уточнити в регіоні наявність додаткових гарантій для сімей з малолітніми дітьми.

Особливості переходу з декрету в декрет

Якщо моменту початку лікарняного по вагітності третьою дитиною збігається з перебуванням у відпустці по догляду за другою, то жінці доведеться вибрати вид декретної відпустки , у якому вона хоче бути:

 • по вагітності та пологах (тоді доведеться призупинити декрет по догляду до 3 років з другим, після закінчення лікарняного можна оформити відпустку по догляду за двома дітьми);
 • по догляду за другою дитиною (лікарняний по Бір при цьому не оформлюється, посібник по Бір не нараховується, з моменту народження третього можна оформити догляд за двома дітьми і отримувати декретні на обох).

При розрахунку допомоги на третю дитину є ще одна особливість у визначенні розрахункового періоду. Згідно із законом, якщо в розрахунковому періоді був декретну відпустку, то рік можна замінити на попередній – порядок і правила заміни років.

 1. Якщо попередній декрет був недавно, то швидше за все при розрахунку допомоги по вагітності та по догляду до розрахункового періоду (2 попередніх роки) потрапить минулий декрет.
 2. Досить одного декретної дня в розрахунковому році, щоб його замінити на більш ранній.
 3. При заміні важливо:
 • змінювати року тільки на попередні (не можна пропуску року без декрету і брати більш ранній);
 • переконатися, що розмір від заміни більше, ніж без неї;
 • подати роботодавцю заяви, без нього бухгалтер розрахує декретні за 2 останні роки.

висновки

На третю дитину також покладено декретну по догляду. До 1.5 років виплачується допомога в розмірі 40% від середньомісячного заробітку, але не менше мінімального розміру, встановленого Урядом РФ.

Безробітні отримують мінімалку, з 1 лютого 2019 года = 6554,89 руб.

Якщо на другого ще теж належить посібник, то сумарний мінімальний розмір виплати складе 6554,89 + 6554,89 руб.

Дитячі посібники з 1 січня 2019 року: нові розміри

З 1 січня 2019 МРОТ підвищено до 11 280 рублів. У зв’язку з цим відбулися зміни в розрахунку деяких «дитячих» виплат.

Як вважати «дитячі» допомоги з 1 січня 2019 роки? Який розмір допомоги з 1 січня 2019 роки? Чи змінився мінімальний розмір допомоги по догляду за дитиною? В яких розмірах буде відшкодовувати «дитячі» допомоги ФСС? Які розміри нових дитячих посібників на першу і другу дитину в різних регіонах Росії і кому покладаються такі посібники? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з дитячими посібниками, а також таблицю з новими розмірами ви знайдете в даній статті.
Відпустка по догляду за дитиною до 1,5 або 3 років в 2019 році

Які посібники в 2019 році називаються “дитячими”

До «дитячим» посібниками прийнято відносити виплати, що стосуються народження дітей. Перелік федеральних «дитячих» виплат наведено в Законі від 19.05.95 № 81-ФЗ «Про державну допомогу громадянам, які мають дітей». Розглянемо, як з 1 січня 2019 роки зміняться (збільшаться) розміри найбільш часто виплачуваних «дитячих» виплат, а саме:

 • посібники за постановку на облік в ранні терміни вагітності;
 • одноразової допомоги при народженні дитини;
 • щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років;
 • допомоги по вагітності та пологах.

Ці посібники виплачує роботодавець. Тому якщо в організації або у ІП є працівники, яким він зобов’язаний виплачувати допомогу на дітей, то роботодавцю слід знати розміри дитячої допомоги з 1 січня 2019 року.

Однак, зауважимо, що в окремих регіонах РФ проводиться пілотний експеримент з виплати допомоги безпосередньо з бюджету ФСС.

Підрозділи ФСС в експериментальних регіонах самі нараховують і виплачують «дитячі» допомоги працівникам.

Також в 2019 році діє Федеральний закон від 28.12.2017 № 418-ФЗ «Про щомісячні виплати сім’ям, які мають дітей». Він передбачає дві щомісячні «путінські» виплати на дітей – на першого і на другу дитину.

Право на отримання щомісячної виплати у зв’язку з народженням (усиновленням) першого або другого дитини виникає, якщо розмір середньодушового доходу сім’ї не перевищує 1,5-кратну величину прожиткового мінімуму працездатного населення, встановлену в суб’єкті РФ.

Ці виплата багато також називають «посібниками», тому їм ми також приділили увагу в цій статті.

Індексація посібників з 1 січня 2019 року

Індексації «дитячих» виплат з 1 січня 2019 року не. У 2019 дитячу допомогу будуть проіндексовані тільки з 1 лютого 2019 року. Коефіцієнт індексації затверджується Урядом РФ (Федеральний закон від 19.12.2016 № 444-ФЗ.) Індексація з 1 лютого 2019 року торкнеться наступні посібники:

 • одноразова допомога жінкам, які стали на облік в ранні терміни вагітності;
 • одноразова допомога при народженні дитини;
 • щомісячну допомогу по догляду за дитиною.

У зв’язку з цим з 1 січня по 1 лютого 2019 року «дитячі» допомоги слід виплачувати в тих же розмірах, що і в 2018 році. Узагальнимо розміри «дитячих» виплат в таблиці з січня 2019 року.

вид допомоги Розмір з 1 січня 2019 року
Посібник за постановку на облік в ранні терміни вагітності 628,47 р.
Одноразова допомога при народженні дитини 16 759,09 р.

В регіонах, де встановлені районні коефіцієнти, мінімальний розмір допомоги визначають з урахуванням коефіцієнта (ч. 6 ст. 7, ч. 3 ст. 11 Закону від 29.12.2006 № 255-ФЗ).

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років з 1 січня 2019 року

Мінімальна допомога по догляду за дитиною 2019

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років в 2019 році роботодавці зобов’язані призначити і виплатити працівникові, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років. У 2019 розмір допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років на місяць становить 40 відсотків середньомісячного заробітку працівника. Тобто, вважати його потрібно по формулі:

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років за місяць = cреднемесячний заробіток x 40%

Якщо ж середній заробіток співробітника в розрахунку на кожний повний місяць розрахункового періоду менше МРОТ (ч.1.1 ст.14 Федерального закону від 29.12.2006 № 255-ФЗ), то допомога по догляду за дитиною розраховується виходячи з МРОТ:

«Нещасні внески» в 2019 році не зміняться

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років за повний календарний місяць = МРОТ на дату початку відпустки x 40%

При цьому розмір допомоги по догляду за дитиною в 2019 році не може бути менше мінімального встановленого значення (ст.11.2 Федерального закону від 29.12.2006 № 255-ФЗ, ст.15 Федерального закону від 19.05.1995 № 81-ФЗ).

МРОТ з 1 січня 2019 року становить 11 280 рублів. Тому мінімальний розмір допомоги з 1 січня становить 4512 р. (11 280 р. X 40%). Менш цієї суми в якості допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років виплачувати не можна.

Однак, нагадаємо, що розмір допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років визначають на дату початку відпустки по догляду за дитиною. Відповідно, якщо відпустка по догляду почався в 2018 році, то мінімальна допомога може бути менше 4465,20 р. на одну дитину.

Переглядати цю суму і щось доплачувати працівникові не потрібно.

Якщо ж відпустка по догляду за дитиною розпочинається 1 січня 2019 року і пізніше, то платити на одну дитину менше 4512 р. не можна.

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років на одну дитину
до 1 січня 2019 року з 1 січня 2019 року
4465,20 р. 4512 р.

«Мінімалка» по догляду за другим і наступними дітьми з 1 січня 2018 року змінилася. Вона, як і раніше, становить 6284,65 руб. і після 1 січня 2019 року.

Максимальна допомога по догляду за дитиною 2019

Максимальним розміром допомогу по догляду за дитиною до півтора років не обмежується. Однак обмежений розмір середнього денного заробітку, з якого розраховується допомога по догляду за дитиною.

Законодавством передбачено, що розмір середнього денного заробітку для розрахунку допомоги не може перевищувати суму граничних величин бази для нарахування страхових внесків за два роки, що передують року настання відпустки по догляду за дитиною, поділеній на 730 (ч. 3.3 ст. 14 Федерального закону від 29.12. 2006 року № 255-ФЗ). Тому з метою визначення максимального розміру середнього денного заробітку застосовують таку формулу:

Максимальна величина середнього денного заробітку = Суми граничних величин бази для нарахування страхових внесків до ФСС / 730

Отже, якщо відпустка почнеться в 2019 році, при розрахунках потрібно приймати значення граничних величин бази для нарахування внесків до ФСС за 2017 і 2018 роки. Вони складають:

 • у 2017 році – 755 000 руб .;
 • в 2018 році – 815 000 р.

Отже, в 2019 році, максимальний середній заробіток для розрахунку відпустки по догляду складе +2150,684931 руб. (755 000 р. + 815 000 р.) ÷ 730 днів).

Далі потрібно помножити середній денний заробіток на середньомісячне число календарних днів, що дорівнює 30,4 (ч. 5.1 ст. 14 Закону № 255-ФЗ). Разом в 2019 році максимальний розмір середньомісячного заробітку для розрахунку допомоги становитиме 65 380,821917 руб. (+2150,684931 р. × 30,4).

Розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років в загальному випадку дорівнює 40% від середнього заробітку за місяць (ч. 1 ст. 15 Закону № 81-ФЗ). Тому в 2019 році максимальна сума щомісячної допомоги на одну дитину становить 26 152,33 руб. (65 380,821917 р. × 40%). Саме цю суму повинні відшкодувати з ФСС.

До 1 січня 2018 року максимальний допомогу по догляду за дитиною становило 24 536,57 р. Отже, сума збільшилася на 1615,76 р. (26 152,33 руб. – 24 536,57 р. – 23 120,66 грн.).

Максимальна допомога по догляду за дитиною до 1,5 років
до 1 січня 2019 року з 1 січня 2019 року
24 536,57 р. 26 152,33 р.

Далі наведемо приклад розрахунку допомоги по догляду за дитиною, якщо б воно призначалося в 2019 році.

З 16 січня 2018 року працівниця ТОВ «Катюша» Петренко О.О. йде у відпустку по догляду за дитиною. Розрахунковий період – 2017 і 2018 рік. У 2018 році 25 календарних днів жінка була на лікарняному, 124 дня – у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Зарплата за 2017 рік – 422 000 руб., За 2018 рік – 390 000 руб. Кількість днів у розрахунковому періоді – 581 дн. (365 + 365 – 25 – 124). Середньоденний заробіток – +1397,590361 руб. ((390 000 руб. + 422 000 руб.) / 581 дн.). Тому щомісячну допомогу по догляду за дитиною складе в 2019 році – 16 994,70 (+1395,1890034 руб. × 40% × 30,4 дн.).

Коли допомога по догляду за дитиною в 2019 році потрібно перерахувати?

У деяких бухгалтерів може виникнути питання про те, чи потрібно з 1 січня 2019 року проводити перерахунок уже призначених допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років. Відповідь – ні. Нічого переглядати не потрібно.

Справа в тому, що, за загальним правилом допомогу по догляду за дитиною до 1,5 років вважають один раз – на дату початку відпустки по догляду. Тому якщо допомога призначена у 2018 році, то переглядати посібник за ті місяці відпустки, які припадають на 2019 рік, не слід.

У 2019 щомісяця потрібно виплачувати ту суму допомоги, яка була розрахована в 2018 році.

Однак майте на увазі, що можлива ситуація, коли може знадобиться змінити розмір певного в 2018 році допомоги. Це може статися, якщо людина перерве відпустку по догляду за дитиною до 1,5 років, а в 2019 році знову візьме цей же відпустку.

І тоді розмір допомоги по догляду за дитиною потрібно буде вважати вже виходячи з нових значень. Справа в тому, що допомога по догляду за дитиною вважають і з середнього заробітку, розрахованого за два календарні роки, що передують року початку відпустки по догляду за дитиною (ч.

1 ст. 14 Закону № 255-ФЗ). Тому якщо новий відпустку оформляється в 2019 році, слід взяти до уваги новий розрахунковий період діє до: 2017 і 2018 роки (якщо працівниця не скористається правом на перенесення розрахункового періоду).

В результаті сума допомоги може відрізнятися від того, який виплачувався раніше.

Допомога по вагітності та пологах з 1 січня 2019 року

Допомога по вагітності та пологах, яку виплачують роботодавці, не індексується щорічно. Однак максимальний розмір допомоги стане більше з 1 січня 2019 року, оскільки при розрахунку допомоги бухгалтеру потрібно брати до уваги нове максимальне значення середнього денного заробітку.

Нагадаємо, що допомога по вагітності та пологах виплачується одноразово і сумарно за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, який становить (ч. 1 ст. 10 Закону № 255-ФЗ):

 • 140 днів (в загальному випадку);
 • 194 дня (при багатоплідній вагітності);
 • 156 днів (при ускладнених пологах).

Максимальний розмір допомоги 2019

Допомога по вагітності та пологах, в загальному випадку, потрібно вважати із середнього заробітку за розрахунковий період, тобто за два роки, що передували початку хвороби, декрету або відпустки року (з 1 січня по 31 грудня). Відповідно, якщо працівниця йде в декрет в 2019 році, то розрахунковим періодом стануть 2017 і 2018 роки (ч. 1 ст. 14 Федерального закону від 29.12.2006 № 255-ФЗ).

Максимальний розмір допомоги по вагітності та пологах, яке працівниця може отримати, обмежений максимальною величиною середнього денного заробітку. У 2019 він становить +2150,684931 руб. (755 000 р. + 815 000) / 730.

У 2019 для розрахунку декретних посібників візьміть заробіток співробітника за 2017 і 2018 роки. Максимальна сума виплат, яку можна врахувати в розрахунку становить 1 570 000 руб. (755 000 + 815 000).

Таким чином, максимальний розмір допомоги по вагітності та пологах в 2019 році складе:

 • 301 095, 89 р. – при звичайних пологах (2150,684931x 140)
 • 335 506, 85 р. – при ускладнених пологах (+2150,684931 x 156);
 • 417 232,88 р. – при ускладнених багатоплідних пологах (+2150,684931 x 194).

Зазначені максимальні розміри з 1 січня 2019 року у зв’язку з підвищенням МРОТ не зміняться. Підвищення МРОТ впливає тільки на зміну мінімальних «декретних». Також зазначені суми не підлягають індексації з 1 лютого 2019 року. Ці суми не зміняться протягом всього 2019 року.

Мінімальний розмір допомоги 2019

Для визначення мінімального розміру допомоги по Бір, якщо декрет почався в 2019 році, значення має новий МРОТ з 1 січня 2019 року – 11 280 рублів.

Якщо декрет почався 01.01.2019 і пізніше, то мінімальний середній денний заробіток буде дорівнює 370,849315 руб. (11 280 руб. Х 24/730). Відповідно, мінімальний розмір допомоги по Бір при стандартному декреті (тривалістю 140 днів) складе 51 918,90 руб. (370,849315 руб. Х 140 дн.).

Отже, при різній тривалості декрету в 2019 році. будуть різні мінімальні декретні виплати:

 • 51 918,90 р. (370,849315 × 140 дн.) – в загальному випадку;
 • 71 944,76 р. (370,849315 х 194 дн.) – при багатоплідній вагітності;
 • 57 852,49 р. (370,849315 х 156 дн.) – при ускладнених пологах.

Однак майте на увазі, що отримати допомогу по Бір менше мінімального значення працівниця в 2019 році може, якщо вона працює неповний робочий день.

Також якщо стаж працівниці, яка перебуватиме в декрет, становить менше 6 місяців, то допомога по Бір їй виплачується в розмірі, що не перевищує за повний календарний місяць МРОТ (ч. 3 ст. 11 Федерального закону від 29.12.2006 № 255-ФЗ).

Нові щомісячні виплата на першу і другу дитину

Федеральний закон від 28.12.2017 № 418-ФЗ «Про щомісячні виплати сім’ям, які мають дітей», який передбачає дві нові «дитячі» виплати: на першу і другу дитину.

виплата Джерело фінансування
1 На першу дитину Федеральний бюджет
2 На другу дитину кошти материнського капіталу

Виплати на дітей з 1 січня 2018 року буде бути цільовими. Рішення щодо кожної сім’ї будуть прийматися індивідуально після вивчення інформації про доходи. Ці виплати не є посібниками, проте в народі їх найчастіше називають «путінські виплати» або «путінські допомоги», оскільки ці виплати були введені за дорученням Президента РФ В.Путіна.

Щоб отримати право на виплати (на першого або другого дитини) розмір сукупного доходу сім’ї не повинен перевищувати 1,5-кратну величину прожиткового мінімуму працездатного населення суб’єкта РФ за другий квартал 2018 року. Це закріплено в пункті 2 статті 1 Федеральний закон від 28.12.2017 № 418-ФЗ «Про щомісячні виплати сім’ям, які мають дітей».

Розміри допомоги з 1 січня 2019 року: таблиця

У таблиці наведемо нові розміри допомоги з 1 січня 2018 року і порівняємо змінені значення з 2017 роком. Нові значення в таблиці виділені.

вид допомоги на кінець 2018 року з 1 січня 2019 року
Посібник за постановку на облік в ранні терміни вагітності 628,47 р. 628,47 р.
Одноразова допомога при народженні дитини 16 759,09 р. 16 759,09 р.
Мінімальний розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років 4465,20 р. 4512 р.
Максимальний розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років (на одну дитину) 24 536,57 р. 26 152,33 р.
Мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах
 • 43 675,80 р. – у загальному випадку;
 • 60 521,62 р.- при багатоплідній вагітності;
 • 48 666,87 р. – при ускладнених пологах.
 • 51 918,90 р. – у загальному випадку;
 • 71 944,76 р. – при багатоплідній вагітності;
 • 57 852,49 р. – при ускладнених пологах.
Максимальний розмір допомоги по вагітності та пологах
 • 282 493,4 руб. – при звичайних пологах;
 • 314 778,36 руб. – при ускладнених пологах;
 • 391 455,14 руб. – при ускладнених багатоплідних пологах.
 • 301 095, 89 р. – при звичайних пологах;
 • 335 506, 85 р. – при ускладнених пологах;
 • 417 232,88 р. – при ускладнених багатоплідних пологах.
“Путінські” щомісячні виплати на першу і другу дитину Див. “Розміри путінських посібників в 2018 році по регіонах”. Залежить від суб’єкта РФ

Декретна відпустка 2019: новий закон, виплати

У сучасній економічній обстановці непросто підібрати ідеальний час для народження дітей. Батьки, які взяли на себе відповідальність за виховання дитини, розуміють, що численних труднощів не уникнути.

Адже в декретній відпустці утримання сім’ї лягає на плечі батька, а мама поки не працює, отримує невелику допомогу. З 2019 року введено деякі зміни в законодавство, зокрема, що стосуються щомісячних дитячих виплат.

Відпустка по догляду за дитиною тепер не включають до стажу.

Новий закон в 2019 році

Поправки в закон позначилися на тривалості декрету і системи нарахування дитячої допомоги. Ця фраза зустрічається на багатьох інтернет-сторінках.

Насправді новий закон про декретну відпустку всього лише вигадка. Люди намір вводять жінок в оману.

Кожне повідомлення про нові зміни в законодавстві щодо відпусток з 2019 року відзначається головною ознакою – відсутність прямого посилання на нормативно-правовий акт. Зазвичай, коли в мережі з’являється інформація про поправки в законі, відразу вказується документ, на підставі якого відбулися зміни. Крім того, в законах старі норми змінюються на нові.

Єдине, що було введено для молодих мам (в якості подарунка для поліпшення рейтингу глави держави перед виборами), це надання додаткових виплат деяким сім’ям з дітьми.

Протягом багатьох років жінки отримують щомісяця лише 50 рублів за одну дитину до виконання йому 3-х років. Влада пообіцяла значно підвищити розмір цієї виплати тим, хто має дохід, що не дотягує до величини регіонального прожиткового мінімуму. Головна умова – народження дитини після 1 січня 2018 року.

Також жінкам, які перебувають у декретних відпустках, надається право продовження відпустки до 4,5 років з поважної причини. Як її підтвердження надаються документи.

Законодавство в області декрету і виплат по ньому навряд чи взагалі буде змінюватися в найближчі роки. Адже закон, який зараз діє бере свій початок з радянських часів. Взяти хоча б дитячу допомогу 50 рублів, яке з 1994 не індексували взагалі.

Загальна інформація

Відпустка дозволяється використовувати в повному обсязі або частково тим особам, які доглядають за маленькими дітьми. До них відносяться обидва батьки, усиновителі, бабусі, дідусі.

Громадяни, котрі оформили опікунство, не можуть скористатися цим відпусткою. Посібник їм також не виплачується. Їм належить виконувати свої обов’язок по укладеній угоді з державою і отримувати винагороду. Закон не дозволяє застосовувати до одному громадянину кілька привілеїв відразу.

Перебуваючи в декретній відпустці, батькам надаються такі переваги:

 • посада зберігається роботодавцем;
 • щомісяця виплачується допомога;
 • перші 18 місяців враховуються в страховий стаж. Коли в майбутньому будуть вважати розмір пенсії, його обов’язково використовують при розрахунку.

Дородовое і післяпологове час

У ст. 255 ТК РФ визначено тривалість відпустки по Бір до появи дитини і після:

 1. 70 днів при виношуванні одного малюка і 70 днів після пологів (якщо вони пройшли з ускладненнями лікарняний продовжується ще на 2 тижні);
 2. 84 дня для жінок з багатоплідної вагітністю і 110 днів після народження 2 і більше дітей.

Посібник по Бір нараховують по листу непрацездатності. Він видається на 30 тижні в жіночій консультації, де працівниця перебуває на обліку. Виплата розраховується, виходячи з кількості днів непрацездатності та середньоденного заробітку співробітниці.

Мінімальна сума одноразової допологового допомоги не повинна бути нижче регіонального рівня МРОТ. Воно не підлягає обкладенню податками, страховими внесками в державні фонди.

Скористатися правом отримання даного посібника можуть:

 • працевлаштовані жінки;
 • офіційно безробітні, відмічені в обліку на міський біржі праці;
 • студентки;
 • жінки, які служать у військових силах РФ;
 • працівниці військових установ на цивільних посадах.

У разі бажання майбутньої мами піти в декрет пізніше терміну, який покладено за законом, лікуючим лікарем лікарняний все одно видається своєчасно. Тільки за особистою домовленістю з керівником організації жінку можуть залишити працювати по додатковому трудовою угодою.

Приблизно через 2,5 місяці після закінчення вагітності жінка за наказом перекладається з відпустки по Бір в наступний відпустку для здійснення догляду за маленькою дитиною.

Початок цього періоду не можна заздалегідь точно визначити, оскільки тривалість листка непрацездатності у кожної молодої мами різна. Триває він до досягнення нею 3 років, але розділяється на дві частини.

Поки малюку не виповниться 1,5 року, мамі виплачується допомога.

Інша частина за тривалістю дорівнює 1,5 років. Коли дитині виповнюється 3 роки, на наступний день жінка повинна вийти на роботу. Якщо у неї є поважна причина, пов’язана зі здоров’ям дитини або свого власного, вона має право написати заяву і продовжити період догляду за малюком.

Згідно зі статистикою, більшість співробітниць переривають відпустку, щоб почати заробляти гроші. Адже на офіційну виплату на дітей в розмірі 50 рублів прожити неможливо.

Як оформляється відпуск?

Щоб піти у відпустку, співробітницям потрібно скласти заяву на надання відпустки і передати його керівництву. До нього слід додати такі документи:

 • дитяче свідоцтво про народження;
 • довідка з роботи чоловіка, що він відпустку до 3 років не брав.

На основі заяви друкується наказ про призначення працівниці відпустки. У документі позначається початок і кінець періоду. Готовий документ візує керівник підприємства, потім секретар реєструє його у відповідній книзі. Співробітниця, що оформляє відпустку, переглядає наказ і ставить на ньому свій підпис.

величина допомоги

Його розмір дорівнює 40% від середнього доходу за 2 останні роки. Отримана сума видається щомісяця. Нарахування припиняються при досягненні дитини 18 місяців. За неповний місяць допомога перераховується пропорційно дням.

Виплати перераховуються в термін, який зазначений у внутрішніх документах підприємства, тобто в день переведення заробітної плати всьому персоналу.

Бувають ситуації, коли працівниці не відразу оформляють допомогу до 1,5 років. Вони мають право звернутися за його отриманням до виконання 2-х років дитині. Бухгалтерія організації може призвести разовий розрахунок даних виплат за всі місяці і перевести на карту декретниці одним платежем.

Чи включається відпустку в стаж?

Російським законодавством визначено, що в тривалість страхового та трудового стажу покладається включати періодичну зайнятість робочої діяльністю або іншими практиками, які виконуються на території РФ. Обов’язково повинно враховуватися важлива умова: залік стажу нерозривно пов’язаний зі стабільним нарахуванням і виплатами страхових внесків до ПФР роботодавцем.

Таке важливе питання, а чи входить в трудовий стаж для пенсії відпустку по догляду за дитиною, легко вирішити, якщо звернутися до ст. 11,12 ФЗ № 400 від 28.12.13.

У законі визначено, що 1,5-річну відпустку зараховується виключно до страхового стажу, який також враховується при розрахунку пенсійних виплат.

Для багатодітних матерів передбачена можливість включення до страхового стажу не більше 6 років.

У ст.256 ТК РФ гарантується, що жінки, які продовжили відпустки до 3 років, має право розраховувати тільки на збереження посади і виплату щомісячного дитячого посібники в розмірі 50 рублів. Цей період не зараховується до стажу.

Робоча діяльність декретниці

У багатьох жінок немає можливості довго сидіти вдома з найрізноманітніших причин. Найпопулярніші з них: не вистачає грошей, хочеться підкоп побільше перед декретом, нудно сидіти вдома. Закон дозволяє декретниці працювати.

У відпустці по Бір

У цей період закон дозволяє працювати виключно в рамках цивільно-правової угоди. Покладене посібник перераховується в термін. Якщо жінка вирішила виконувати трудові обов’язки ще якийсь час, то з нарахованої допомоги покладається відняти суму за фактично відпрацьовані дні. Пов’язано це з неможливістю виплачувати зарплату з посібником одночасно.

У відпустці по догляду за дитиною

Молодій мамі дозволено працювати в цей час і не втратити щомісячну допомогу, якщо вона:

 • працює не весь день;
 • уклала цивільно-правовий договір з роботодавцем;
 • бере роботу додому.

Тривалість неповного робочого зміни не встановлена. Співробітниця вправі виконувати свої обов’язки по 4 години двічі на тиждень чи 7 години через день. Це час все одно вважається, як неповний робочий день. Тривалість дня обговорюється особисто з керівництвом організації.

Чи можна вийти з одного декрету і відразу піти в інший?

Вагітним жінкам надано право переходити в наступний декретну відпустку з попереднього. Однак, тут є деякі особливості.

Так, наприклад, якщо першій дитині не виповнилося 1,5 років, а вона вже здає на роботу лікарняний лист по Бір, їй запропонують відмовитися від отримання допомоги на дитину на користь виплати за листком непрацездатності.

На одну людину можна оформити одночасно два відпустки, тому спочатку складається наказ про достроковий вихід з відпустки до 3 років, потім на співробітницю оформляється відпустка по вагітності та пологах.

Чи можуть звільнити декретницю?

Примусовий розрив трудових правовідносин з вагітною жінкою або молодою мамою можливий тільки в двох випадках: при повній ліквідації підприємства або припинення діяльності ВП.

В інших випадках жінку без її згоди звільняти забороняється.

Нерідкі ситуації, коли недобросовісні роботодавці вмовляють декретницю написати заяву за власною ініціативою, мотивуючи це необхідністю перевести її на іншу, більш гідну посаду. Не варто піддаватися на вмовляння такого директора, адже переклад оформляється іншим способом.

Чи нададуть чергову відпустку перед декретною?

Взяти покладений відпустку, приєднавши його до декретного цілком можливо. Головна умова – його не брали в поточному році, оскільки повторний надати не можна.

Інші відмовки роботодавця, наприклад, не відпрацьовані належні півроку до взяття першого відпустки після працевлаштування, не мають значення. Якщо є бажання, то відпускні дні можна розділити. Частина відгуляти до пологів, а дні, що залишилися безпосередньо перед виходом на роботу через 3 роки.

Переживань про те, що в майбутньому відпустку оплатять менше, ніж перед декретом, бути не повинно. Адже розрахунок відпускних проводиться на підставі середньомісячного заробітку за 12 місяців, що передують чергової відпустки. Жінка отримає оплату, розраховану за одним тарифом, але в різний час.

схоже

Правозастосовна практика і законодавство Російської Федерації змінюється досить швидко і інформація в статтях може не встигнути оновитися. Найсвіжішу і актуальну правову інформацію, з урахуванням індивідуальних нюансів вашої проблеми, можна отримати по цілодобовим безкоштовним телефонамілі заповнивши форму нижче.

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років в 2019 році: зміни, зразок

Згідно із законодавством РФ при народженні дитини його працюючим родичам надається ряд додаткових привілеїв. Однією з них є відпустку по догляду за дитиною до 3 років.

Щоб зрозуміти, хто може скористатися цим правом в 2019 році, як його правильно оформити працівнику і роботодавцю, які нюанси існують в процедурі надання, слід уважно вивчити Трудовий кодекс.

Види і відмінності відпусток, що вважаються декретними

Цивільне законодавство не має такого поняття, як декретна відпустка. У правових документах він розділяється на кілька термінів, до яких відносяться відпустки, що надаються на періоди, коли проходять:

 • вагітність і пологи;
 • догляд за дитиною, вік якого не перевищує 1,5 року;
 • догляд за дитиною, яка не досягла 3-х років.

Стаття 255 ТК чітко регламентує умови і визначає процедуру надання відпусток, пов’язаних з виходом у декрет.

Відпустки подібні тим, що будь-який з них дається, якщо є правові підстави та заяву від співробітника.

Основні відмінності:

 • по вагітності та пологах відпустки надаються жінкам на певний термін, що залежить від стану їх здоров’я, місця проживання та складнощів проходження пологів;
 • відпустки по догляду за дітьми обмежені їх віком;
 • коли співробітників відпускають в період вагітності і на догляд за дитиною до 1,5 років, їм належить посібник;
 • для відпустки на більший період посібник відсутня, держава гарантує тільки невелику щомісячну компенсацію.

Вікові обмеження – до 1,5 і 3 років, умовні. З законодавчої точки зору – це один відпустку. Права, які надаються громадянам на всій його довжині, однакові. Різниця існує лише в матеріальній підтримці батьків, наданої в кожен з періодів. Згідно з цим показником відпустку ділиться на оплачувану і неоплачувану частина.

правове поле

Відпустка, що покладається особам, які доглядають за дітьми до трьох років, відрізняють особливості в процедурі надання і нюанси в оформленні.

Основні з них відображає стаття 256 Трудового кодексу РФ:

 • скористатися відпусткою можна в повному обсязі або частково;
 • початком можливого відпускного періоду є останній день відпочинку після пологів, а кінцем – триріччя дитини (відпустка взяти можна в будь-який час, що припадає на даний період);
 • надання здійснюється в заявному порядку;
 • за співробітником, які перебувають у відпустці, посаду і місце роботи керівництво зобов’язане зберегти;
 • ні надання відпочинку, ні отримання допомоги не перешкоджають роботі співробітника, коли вона здійснюється в домашніх умовах або при скороченому робочому дні;
 • час, проведений у відпустці, враховується в стаж – загальний трудовий і за фахом.

Важливо знати, що існує умова, яке може вплинути на те, чи входить в стаж відпустка по догляду за дитиною. Як тільки особа, що перебуває в декреті, отримує право на дострокове призначення допомоги по старості, то, згідно з 216 ФЗ від 21.07.14 час, проведений з малюком, в пенсійний стаж зачитуватися не буде.

Страховий стаж включає тільки оплачувану відпускний період, так як під час нього за співробітника виробляються відрахування до фонду соціального страхування. Решту часу зараховується до загального трудового стажу.