Вірусний маркетинг – що це таке, види, інструменти та приклади

0
112

Вірусне просування або вірусний маркетинг – це одна з технологій реклами, яка задіює в якості розповсюджувачів комерційної інформації про послугу або товар представників цільової аудиторії.

У такому підході використовується ефект «сарафанного радіо», а саме послання націлюється на створення резонансу, скандалу, провокації в соціумі. Головний критерій вірусної реклами, маркетингу: повідомлення повинно «чіпляти» аудиторію.

Відповідно люди, які побачили такий банер на вулиці або в інтернеті, реагують на оригінальну рекламу, поспішають її відобразити і поділитися з друзями в соціальних мережах або розповісти при зустрічі.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Найчастіше вірусний маркетинг працює на межі фолу, а рекламне посилання спонукає людину свідомо чи несвідомо поширювати інформацію. У цій технології в загальну скарбничку залученості йдуть як позитивні емоції (WoW ефект і інше), так і негативні реакції ЦА. У будь-якому випадку досягається головна мета – інформація швидко розноситься в офлайн і онлайн-просторі.

Небезпеки вірусного маркетингу ми розглянемо далі, але головні мінуси – це можливість потрапити під заборону ФЗ «Про рекламу», негативний резонанс громадськості і бойкот продукції, зниження іміджу компанії. Застосовувати технологію слід акуратно, адже втратити репутацію можна за кілька днів епатажної реклами, а відновлювати довіру ЦА доведеться роками.

Види вірусного маркетингу

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Носіями вірусної реклами виступають відеоролики, текстові матеріали, пости в соцмережах, картинки або графіка, аудіозаписи, електронні книги, програми та ігри. Все, що передбачає масову увагу цільової аудиторії, використовуються маркетологами для створення чіпляється послання.

Вірусний маркетинг в Інтернеті і форуме поділяють на кілька видів:

 1. Сарафанне радіо. Найняти 50-100 тисяч людей для поширення інформації про продукт або послугу під силу тільки корпораціям-мастодонтам. Однак ця цифра ніщо, в порівнянні з тією кількістю користувачів, які бажають самі ділитися інформацією. Потрібно тільки зачепити ЦА і мільйони безкоштовних «рекламоносіїв» в короткі терміни «рознесуть» новина про ваш товар або компанії.
 2. Чутки. Вірусний маркетинг використовує такий древній інструмент підігріву ажіотажу в публіки як чутки. Мета – викликати емоції, інтерес навколо товару, послуги або події. У 90% слух є спотвореною та емоційно підігріту інформацію, тому використовувати цей інструмент в комерційних завданнях слід обдумано і акуратно. Випустивши слух «на волю» потім буде дуже непросто його коригувати. Наприклад, Голлівуд любить поширюватися про особисте життя зірок. Як то кажуть «піпл хаває», конвеєр мрії працює. Одне «але» – вся ця вірусна кампанія зазвичай запускається перед виходом нового блокбастера за участю «засвічених» акторів.
 3. Моніторинг думок. Покупці товару, користувачі послуги під час дискусій приходять до певного думку про продукт. Найчастіше суспільне або споживче думка підтримується більшістю ЦА і на нього орієнтуються інші покупці. Маркетологи регулярно моніторять переваги аудиторії.
 4. Провокація, скандал. Такі технології вірусного маркетингу часто застосовуються в медійній сфері, соцмережах. Маркетологи знають, будь-який скандал чи провокація викликає бурхливу реакцію у користувачів і ЦА. Навіть якщо люди розуміють, що їм демонструють «наживку», більшості важко втриматися від полеміки. Люди втягуються в скандал або провокацію і поширюють повідомлення по мережі.
 5. Винагорода за поширення. Великі компанії «вербують» агентів з числа звичайних користувачів / покупців, яким платять певну суму грошей за поширення інформації або виконання цільового дії. Така комунікація називається WOM (Word Of Mouth) – вербальна рекламна комунікація. Таким способом просування не гребують навіть бізнес-гіганти. Наприклад, в 2005 році Procter & Gamble завербувала близько 10 000 молодих мам на всій території США, щоб вони при будь-якої комунікації з цільовою аудиторією (такими ж мамами) вихваляли продукцію компанії. Продажі підгузників і інших товарів для дітей помітно зросли.

Вірусний маркетинг не обмежується тільки п’ятьма видами – їх набагато більше. З появою інтернету можливості впливу на користувачів збільшилися багаторазово. Однак в основі технології лежить простий принцип – зробити продукт впізнаваним в середовищі цільової аудиторії.

Ідеї, цілі та методи вірусного маркетингу

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Маркетологи знають, що задоволений і лояльний клієнт готовий поділитися інформацією про товар або компанії з 3-4 людьми – знайомі, колеги, родичі. Однак негативними емоціями від контакту з брендом або замовлення неякісних послуг він же готовий ділитися з 8-10 людьми. Ці особливості психіки споживача використовує вірусний маркетинг в Інтернеті і офлайн-просторі.

Основна мета маркетологів – налаштувати фокус впливу на людей з високою соціальною значимістю. Це можуть бути відомі блогери, медіа-особистості, лідери громадської думки та інші. Під них формується вірусне повідомлення. Від того наскільки вони переймуться інформацією, залежить успіх кампанії.

Залежно від цілей вірусний маркетинг може бути:

 • інформує;
 • розважальним;
 • що продає;
 • Скандальним і провокативним;
 • навчальним;
 • Що нагадує.

У будь-якому з цих видів слід «хитро» показувати товар або послугу, щоб цільова аудиторія не прийняла повідомлення за рекламу. Однак вірусний маркетинг – це інструмент розвитку бізнесу, тому символіку бренду, компанії необхідно використовувати для нагадування про себе.

Методи вірусного просування:

 1. Pass along – перекладається як передача або поширення інформації. Аналог «сарафанного радіо» тільки для онлайн-середовища. Люди самостійно обмінюються рекламними повідомлення. Популярний формат – відеоролики. Це можуть бути музичні кліпи, трейлери нового фільму, відео з гумором і інше. Якщо в такі матеріали «вшити» ненав’язливу рекламу, то ефект перевершить очікування. Також використовуються текстові та графічні формати реклами. Наприклад, скандальна стаття з викриттям медіаперсон або провокаційна графіка. У будь-якому випадку користувачі повинні захотіти ділитися інформацією, тоді вірус досягне своєї мети.
 2. Incentivised viral – спонукання і нагорода за виконану дію. Метод передбачає не просто спонтанне просування продукту, а довгострокову роботу по розкрутці товару або послуги в цільової середовищі. Сюди відносять всілякі акції, бонуси, розіграші виду: «приведи друга та отримай знижку 15%», «Зроби репост повідомлення і візьми участь у розіграші призу».
 3. Undercover – метод використовує цікавість людей до всього прихованого. Маркетологи створюють контент перед стартом проекту і масово нагнітають навколо нього інтригу або створюють штучні обмеження. Наприклад, висилають персональні запрошення для реєстрації, обмежують кількість учасників на перших порах і інше.
 4. Buzz – це всіма улюблені чутки, флешмоби, масштабні акції. Цільова аудиторія залучається абсолютно будь-яким способом. Наприклад, наймаються люди, які купують і хвалять продукцію компанії. Такий спосіб при некоректному використанні може сильно нашкодити бренду або медіаперсон. Наприклад, недавній скандал на шоу «Голос. Діти ».

Переваги та недоліки вірусного маркетингу

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Подивимося, які ж переваги і недоліки заслуговують на увагу при роботі з вірусною рекламою. Почнемо з «плюсів»:

 1. Економічна вигода. Вірусний маркетинг в 90% не вимагає великих вкладень, непідйомного бюджету на рекламу. Якщо відеоролик на ТБ – це розтрати, розтрати і ще раз розтрати, то вірусний контент обходиться майже безкоштовно. А вже його просування і зовсім задарма – люди самі поширюють рекламу, обговорюють подробиці, рекомендують.
 2. Лояльність аудиторії. За винятком невмілих провокацій і скандальних історій, вірусний контент викликає непідробний інтерес користувачів. Плюс до всього повідомлення приходить з перевірених джерел – друзі, відомі блогери, інформаційні ресурси. Такий хід не викликає підозр і повністю виключає ефект нав’язливості реклами.
 3. Практично немає обмежень з боку закону РФ. Вірусний контент часто використовує теми сексу і скандалу. На ТВ така реклама не пройде, плюс обмеження на просування алкоголю і тютюнової продукції. У глобальній мережі найчастіше можна обігравати заборонені теми без будь-яких санкцій з боку законодавства. Однак Яндекс, Гугл і соцмережі ввели ряд обмежень для рекламодавців.
 4. Довгограючий проект без обмежень за часом і тривалості показу. Будь-яка реклама на ТБ, банери, оголошення в ЗМІ мають обмежений термін дії. Маркетологам важко розрахувати час активності користувачів, щоб домогтися високого ROI. Вірусний маркетинг тим і хороший, що передача інформації не припиняється, тому не потрібно турбуватися про час трансляції та інших нюансах. Експерти стверджують, що вірусний контент може «гуляти» по мережі 2-3 роки і приносити дивіденди.

Подивимося на недоліки:

 1. Не стане один вірусного маркетингу. Як би хороший не був інструмент, але використовувати тільки його для ефективного розвитку бізнесу неможливо. Розкрити потенціал реально тільки в комплексі з іншими видами реклами. Також потрібно розуміти, що навіть креативний контент не допоможе, якщо продукт або послуга не відповідає очікуванням аудиторії.
 2. Необхідно підігрівати активність. Якщо розпалили ажіотаж навколо продукції, події або послуги, то доведеться підтримувати «вогонь» аж до досягнення мети і трохи довше. Це не завжди можна зробити якісно, ​​адже регулярно потрібен «шоковий» або цікавий матеріал. В іншому випадку користувачі швидко охолонуть до бренду і відчують себе обдуреними, що ще гірше.
 3. Вірусний контент складно піддається управлінню. Запустивши таку рекламу і не продумавши всі нюанси заздалегідь, можна упустити контроль над «вірусом». Це може привести до негативних наслідків.
 4. Залежність від удачі. Вірусний маркетинг намагається систематизувати рекламні кампанії, але передбачити поведінку цільової аудиторії часто дуже важко. Можна спланувати всі дії, але не отримати очікуваного результату. Тому рекомендується використовувати кілька стратегій просування і різні види маркетингу.

Як створити вірусну кампанію

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Реалізувати вірусний маркетинг на практиці можна за допомогою таких засобів: соціальний бум, тригери або піар-слогани, залучити ЦА емоційним посилом, заручитися підтримкою громадськості, розповісти скандальну історію. Також безвідмовно працюють акценти на популярні медіаперсон, масові акції, флешмоби.

7 кроків для запуску вірусної реклами

 1. Визначити мета вірусного маркетингу.
 2. Призначити виконавців.
 3. Розробити піар-стратегію.
 4. Створити оригінальний рекламний контент.
 5. Запустити вірус в мережу, важлива масовість.
 6. Проаналізувати проміжний результат, коригування дій (по можливості).
 7. Отримати результат кампанії.

Наведемо кілька прикладів успішної реалізації стратегії.

Old Spice – компанія знімає яскраві, смішні і запам’ятовуються ролики з «перекосом» в тему чоловічої переваги. На старті компанія активно просувала рекламу в соцмережах, на сайтах, ТВ і всюди, де тільки можна. В який момент ролики стали вірусними. Користувачі почали «приколюватися» над смішними відео, репоста, обговорювати, знімати пародії. Все це зіграло на руку бренду.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

KFC – мережа швидкого харчування вже не перший рік шокує народ наружкой. Обігравши на межі фолу нецензурні вирази, підкріплюючи їх тематичної графікою, компанія створює образ «крутого хлопця». Особливо чіпляє їх «нахабство» і безпринципність у боротьбі з головним конкурентом – Макдональдсом.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та прикладиВірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

WePay. Ще один приклад вірусного маркетингу при малому бюджеті. Конкурент Ві-Пей – PayPal регулярно «заморожував» рахунки користувачів і засоби на них, що викликало бурю обурення клієнтів. WePay обіграла цю подію, помістивши перед входом на конференцію конкурента 60-футову брилу льоду. Так молода компанія показала, що переваги конкурента ніщо.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

резюме

Ми дізналися, що таке вірусний маркетинг. Вивчили його види, переваги та недоліки. Подивилися деякі приклади успішних вірусних кампаній, а також з’ясували загальний алгоритм запуску реклами.

11 прикладів геніального вірусного маркетингу

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Найчастіше рекламні відділи компаній кидаються з крайності в крайність – або витрачають гігантські бюджети на просування нового продукту центральними ЗМІ (з невизначеним ефектом) або обмежуються парою вивісок, які також не дають ніякого результату.

Якщо «традиційні» методи маркетингу Вам з якоїсь причини не підходять (або Ви не впевнені в їх ефективності), то на допомогу приходить вірусний маркетинг. Чим же він відрізняється від традиційного? Для вірусного маркетингу в більшій мірі необхідні креатив і оригінальність і в меншій мірі – бюджет. До того ж такий вид маркетингу дозволяє створювати яскраву і запам’ятовується рекламу.

Якщо Ваша реклама досить хороша, то вона буде поширюватися як вірус. Отже, як же можна використовувати ці чудові методи і в чому вони полягають?

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Таблички на лавках

Власники торгової мережі Superette придумали оригінальний спосіб реклами – вони розмістили таблички з рекламним текстом на лавках у парку. В результаті дівчата в коротких шортах, садившиеся на лавку, ставали живим рекламним щитом компанії.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Зовсім віагра

Власник компанії, що виробляла Virgin Cola, Річард Бренсон під час своїх виступів кожен раз озвучував факт, що, згідно з дослідженнями, напій його компанії не володіє ефектом відомого лікарського засобу.

Нібито багато споживачів відзначали після вживання напою підвищення потенції і задавали питання керівництву компанії. Насправді це була лише хитра реклама Вірджін Коли.

Але, тим не менш, вона була надзвичайно ефективна – продажу напою виросли протягом короткого часу більш ніж в 5 разів!

Ваші годинник, панове!

Один з брендів швейцарських годинників винайшов оригінальний маркетинговий хід – ремені, розташовані на поручнях громадського транспорту, були стилізовані під продукцію фірми. В результаті всі пасажири волею-неволею «приміряли» годинник цієї фірми. Згодом цей маркетинговий прийом поширився досить широко.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Як щодо Guinness?

Відома пивоварна компанія Guinness уклала договір з багатьма англійськими пабами і розмістила свою рекламу на киї, якими відвідувачі грали в більярд. Волею-неволею перед очима грають раз у раз з’являлося реклама цієї торгової марки. В результаті такої нехитрої маніпуляції продажу пива Гінес збільшилися майже в 1.5 рази.

Найреалістичніший Кінг-Конг

В рамках рекламної кампанії фільму «Кінг-Конг 3D» на всьому узбережжі Каліфорнії були розміщені сліди величезних розмірів. Протягом короткого часу вони стали місцевою визначною пам’яткою, а збори фільму перевищили всі очікування творців.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

відмиє все

Під час рекламної кампанії миючого засобу Mr. Proper на різних пішохідних переходах «відмивали» по 1 смузі. Якщо вже містер Пропер впорався з дорожньою розміткою, то і з брудом в будинку впорається.

справи коньячні

Однак основні прийоми партизанського маркетингу з’явилися аж ніяк не в наші дні.

Ще понад сто років тому наш співвітчизник Микола Шустов використовував вельми креативних хід – він найняв студентів, які ходили по шинках і вимагали продукцію Шустова (горілку чи коньяк).

Якщо такої в асортименті не було – студенти починали скандалити або навіть влаштовували бійки. Завдяки такій агресивній стратегії, дуже скоро всі відвідувачі і власники шинків дізналися про новий продукт.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Найнадійніший клей в світі

Макет тюбика Alteco був встановлений на одному з мостів Шанхая. Причому розташований він був так, що здавалося, ніби-то клей служить опорою моста. В результаті продажу клею виросли на 120%, адже у покупців була стійка асоціація між маркою клею і надійністю.

Світло у темряві

Фірма Duracell встановила в декількох містах ліхтарі, стилізовані під батарейки. Ліхтарі світили довго і яскраво, підтримуючи репутацію батарейок фірми. До того ж у городян складалося враження, що фірма дбає про висвітлення в місті.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Морозиво? Або все-таки щітка?

Фірма Колгейт випустила серію морозива у вигляді своїх щіток. Тепер чистити зуби в кілька разів приємніше!

спокуса яблуком

Ну і як можна забути про всесвітньо відомого маркетолога – Стіва Джобса? У 80-х роках, коли фірма Apple ще тільки набирала популярність, Джобс прийняв рішення безкоштовно встановити ПК Макінтош в школах штату Каліфорнія.

З одного боку, це благодійна акція. А з іншого – потужна рекламна кампанія. Діти, звичайно ж, стали просити у батьків комп’ютер «такий же як в школі». А після і самі батьки «підсіли» на новинку.

Так формувалася армія фанатів Епл.

Вірусний маркетинг – приклади, методи, види і технологія, ефективність в інтернеті

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Вірусний маркетинг – поняття узагальнене. Для нього характерна висока швидкість поширення, оскільки воно відбувається в геометричній прогресії. Принцип роботи наступний: одержувач рекламної інформації, захоплений «обгорткою» і змістом, починає поширювати її в мережі сам, без участі рекламодавця.

Коротко про поняття вірусного маркетингу

Назва цього напрямку маркетингу – похідне від слова «вірус». Дати характеристику цього поняття в медицині нескладно.

Вірусний маркетингу (далі – ВМ) – інструмент для залучення уваги споживачів, здатний поширюватися між користувачами самостійно. Засоби його передачі – лайки, перепис, скачування в мережі.

Поряд з ВМ слід розглядати поняття вірусного контенту. Це конкретне джерело (канал) поширення – відео, фото, новинна сенсація і т. Д.

Як працює вірусний маркетинг ви можете подивитися в цьому відео:

Плюси і мінуси використання вірусу в рекламі

ВМ – варіант впливу на цільову аудиторію в процесі просування предмета маркетингу силами її ж представників. Відбуватиметься це може як свідомо, так і несвідомо.

Поговоримо про плюси і мінуси ВМ. Переваги очевидні:

 • моментальне поширення на теренах мережі;
 • прояв інтересу з боку цільової аудиторії;
 • обширний обхват;
 • відсутність будь-яких обмежень;
 • безкоштовність;
 • тривала робота кампанії.

Не обійшлося і без «підводних каменів». Отже, недоліки способу рекламування наступні:

 • неможливість упевнитися в вірусної складової матеріалу;
 • ймовірність того, що продає елемент залишиться проігнорованим в силу яскравого основного сюжету;
 • негативна трактування сенсу слова «вірус», що загрожує погіршенням іміджу компанії;
 • неможливість контролю поширення.

Крім імовірною розкрутки, вірусний маркетинг таїть в собі ряд загроз для вашого бізнесу.

Нюанси застосування вірусного маркетингу

Середньостатистичний споживач мало довіряє класичної рекламі. Тому з метою залучення цільової аудиторії фірмам доводиться маскувати відверту рекламу і пропонувати замість неї те, що реально може викликати інтерес.

Хто і коли використовує вірусний маркетинг

Активно застосовують ВМ рекламщики і маркетологи, яким необхідно:

 • дати рекламу продукту-новинки;
 • протестувати попит на продукцію нового бренду;
 • організувати соціальну рекламу, нерозривно пов’язану з діяльністю компанії;
 • надати представникам цільової аудиторії більше інформації про компанії, яка щойно вийшла на ринок.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади Поняття вірусного маркетингу.

Яких цілей допомагає досягти ВМ

Як і будь-який інший засіб маркетингових комунікацій, ВМ переслідує такі цілі і завдання:

 • розвага публіки (вірус повинен бути настільки захоплюючим і унікальним, щоб його одержувач захотів поділитися ним з друзями);
 • нагадування про бренд (необхідно, щоб вірус містив у своєму матеріалі символіку та атрибутику фірми, щоб при перегляді реклами у користувача виникли потрібні маркетологу асоціації);
 • інформування (обов’язково зміст матеріалів про достоїнства продукту без прямого натяку на нього, щоб потенційний споживач не здогадався про рекламному підтексті). Тут ви дізнаєтеся, як проінформувати споживачів про плюси товару або послуги за допомогою комерційної пропозиції;
 • навчання (грамотно складений ролик або картинка дозволять клієнту не тільки отримати задоволення, але й освоїти практичне застосування продукту);
 • продаж (дійсно, мета ВМ – збільшити прибуток від продажів, з чим він цілком непогано справляється).

Різновиди вірусного маркетингу

На сьогоднішній день найбільшу популярність знаходять такі форми контенту:

 • відеоролики;
 • колажі;
 • фото;
 • аудіозаписи;
 • акції;
 • флешмоби;
 • гри;
 • маленькі статті, замітки.

Ось кілька основних сфер, на які орієнтуються маркетологи, створюючи рекламну кампанію:

 • еротика і секс;
 • трюки (екстрим);
 • епатаж;
 • діти, тварини;
 • бійки, сварки, інтриги, скандали.

Етапи проведення вірусної рекламної кампанії

У процесі створення ефективного вірусу можна вкластися в 5 основних етапів.

 1. Виділення цільової аудиторії. Робиться це для продукту і для реклами. Важливо, щоб приємні враження від перегляду отримали саме представники вашої цільової аудиторії.
 2. Визначення бюджету. «Дорожнеча» ідеї залежить від фінансових можливостей і фантазії. Можна розкрутити ідею на мільйон, а можна обійтися 100 рублями.
 3. Вибір виду реклами. Визначтеся, ніж будете дивувати публіку – відео, картинка, стаття, анонс.
 4. Створення творчої ідеї. Вона повинна базуватися на тому, що може бути цікаво пересічному споживачеві. Наприклад, гумор, зворушливість, актуальність, епатаж.
 5. Визначення з каналами поширення. Зображення йдуть «на ура» в соціальних мережах, в той час як відео «розлітаються» на Ютубі, а новини – на новинних порталах, по електронній пошті. Тут ви дізнаєтеся, як можна заробити на своєму каналі на Ютубі.

Усе. Залишилося тільки створити і акуратно упакувати контент, а потім розмістити його в мережі і очікувати ефекту.

Приклад вірусного маркетингу по електронній пошті

Розглянемо приклад вірусної реклами по електронній пошті. Останнім часом все більшої актуальності набуває e-mail-розсилка.

Ось кілька якостей, якими повинен володіти вірус (по крайней мере, одним з них):

 • практичність (корисна інформація, що сприяє вирішенню проблем користувача), приклад – розсилка від Інфіяа, Work.ua, Texterra;
 • позитив (бадьорість, розчулення, зворушливість, посмішка), як приклад варто розглядати розсилку від Lingualeo, AdMe.ru);
 • емоційність (радість, інтрига, передчуття, хвилювання, страх), наприклад, від компанії Apple, Rozetka.

Якщо розсилка яскрава, цікава і захоплююча, люди мимоволі починають її поширення.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади Як працює такий маркетинг?

Ефективність вірусного маркетингу і шляхи її підвищення

ВМ є таким же ефективним, як і будь-який інший вид реклами. Незважаючи на значний список переваг, потрібно дотримуватися принципу практичності. Навіть ідеальна кампанія не матиме вашому бізнесу допомоги, якщо продукт, кажучи відверто, «не дуже», або якщо він реалізується за захмарною ціною.

З метою розкриття потенціалу цього виду маркетингу його рекомендується поєднувати з іншими рекламними напрямками.

Домогтися позитивного ефекту в короткі терміни можна при дотриманні ряду правил:

 • вплив на емоції: якщо одержувач контенту в процесі ознайомлення з ним проявить якісь почуття, це збільшить його бажання поділитися матеріалом;
 • лаконічність: заборонено використовувати «простирадла» тексту і півгодинні ролики, досить пари пропозицій або декількох секунд відео;
 • якість продукту: при відсутності відповідності товарів і послуг запитам споживача продаж якщо і станеться, то тільки 1 раз – за поганим товаром ніхто не повертається;
 • неординарність: це основна фішка рекламодавця, тому що будь-який контент повинен бути чіпляють і максимально інтригуючим (але без фанатизму, т. к. надмірно негативна реклама нічого, крім негативу і спаду продажів, не принесе).

Для підвищення ефективності ВМ використовуються наступні способи.

 1. Залучення користувача. Потрібно дати йому можливість змінювати якісь елементи реклами. Це знайде відгук у багатьох людей.
 2. Залучення знаменитостей. Відомі особистості приковують увагу і викликають довіру, підвищуючи авторитет самої компанії. Ролики і фото з ними можуть надати істотну допомогу.
 3. Природність. Інформація повинна виглядати максимально натурально і бути дружньою. Використовувані способи подачі матеріалу повинні бути не тільки «чіпляє», а й мотивуючими до дії (дізнатися докладніше, перейти на сайт продавця, купити і т. Д.).
 • Грамотний підхід до організації реклами – запорука успіху вашого бізнесу і його доброї репутації на довгі роки.
 • Що таке вірусний маркетинг і як його використовувати – дивіться тут:

Вірусний маркетинг – що це таке, види, інструменти та приклади

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

Добридень! У цій статті ми розповімо про такий інструмент просування в інтернеті, як вірусна реклама.

Сьогодні ви дізнаєтеся:

 • Що таке вірусний маркетинг в мережі;
 • Як створити вірусний контент;
 • Найбільш поширені помилки при створенні вірусної реклами.

З розвитком інтернету з’явилася велика кількість нових інструментів просування.

В основному всі вони вимагають постійної підтримки з боку рекламодавця для їх поширення: пошук нових майданчиків, збір інформації про цільову аудиторію, доплати за додаткові покази.

Але існує і такий інструмент, який поширюється сам, незалежно від зусиль рекламодавця. Цей інструмент – вірусний маркетинг.

Що таке вірусний маркетинг і вірусний контент

Кожен з нас може дати характеристику терміну «вірус»: він передається від людини до людини при їх контакті, поширюючись в геометричній прогресії. Також справа йде і з вірусним маркетингом.

Вірусний маркетинг – інструмент залучення споживачів, самостійно поширюється в мережі між користувачами за допомогою «Фортеця», «лайків», завантажень і іншого.

Вірусний контент – конкретний канал розповсюдження вірусу: відео, зображення, новина, тобто інформативна частина сторінки.

Таким чином, маркетинговий вірус передається одному потенційному споживачеві, який заражає всіх інших.

Виділимо переваги і недоліки вірусного контенту.

Переваги вірусного маркетингу Недоліки вірусного маркетингу
Швидке самостійне розповсюдження в інтернеті Не можна бути впевненим в тому, що ви створили вірусний контент
Непідробний інтерес користувачів Є ймовірність того, що користувачі не побачать за сюжетом продукту. Реклама не продаватиме або нагадувати про вашу компанію
широке охоплення Неправильне трактування сенсу «вірусу» і, як наслідок, погіршення іміджу організації
Відсутність обмежень (рекламувати можна як завгодно і що завгодно) відсутність контролю
Висока тривалість дії реклами
Відсутність плати за поширення ролика

Як ви можете бачити, вірусний контент несе в собі масу загроз, які можуть негативно впливати на ваш бізнес.

Цілі і завдання вірусного маркетингу

Вірусний маркетинг несе в собі всі ті ж цілі і завдання, що і будь-який інший інструмент маркетингових комунікацій.

Розташуємо їх послідовно, залежно від ефективності досягнення тієї чи іншої мети за допомогою вірусного контенту:

 • Розважати. Так, вірусний маркетинг в першу чергу націлений на те, щоб розважати вашого потенційного споживача. «Вірус» повинен бути цікавий вашому цільовому споживачеві, щоб він захотів їм «поділитися з друзями.
 • Нагадувати. Це друга мета, яку можна досягти за допомогою вірусного контенту. Вірус обов’язково повинен містити символіку вашої компанії (бренду), інформацію про продукт.
 • Інформувати. Ефективно включати інформацію про переваги продукту в вірусну рекламу. Але робити це потрібно так, щоб споживач не зрозумів, що це реклама.
 • Навчати. Ви можете навчити користувача правильно використовувати ваш продукт в вірусній рекламі.
 • Продавати. Так, мета продати товар реалізується в меншій мірі, але все ж не можна стверджувати, що «вірус» не збільшує продажу. Ще як збільшує, просто трохи менше, ніж таргетингової або телевізійна реклама.

Етапи проведення вірусної рекламної кампанії

Весь процес створення вірусного контенту можна звести до п’яти основних етапів.

Етап 1. Виділення цільової аудиторії. Це найважливіший етап створення вірусного контенту.

Ви повинні виділити не тільки цільову аудиторію продукту, який ви хочете продати, а й цільову аудиторію вашої реклами.

Наприклад, якщо ви демонструєте метеликів в рекламі чоловічих шкарпеток, то, швидше за все, цільова аудиторія продукту не співпаде з цільової аудиторії реклами. Такий контент чи не перетвориться в «вірус».

Етап 2. Визначення бюджету вірусного контенту. Ви можете створити «вірус» за 100 рублів, а можете розгорнути рекламну кампанію на мільйон. Все залежить від ваших матеріальних можливостей і фантазії.

Етап 3. Вибір виду вірусного контенту. Це може бути відеоролик, зображення, новина, стаття.

Етап 4. Створення креативної ідеї вірусного контенту.

Тут ви можете піти по одному з чотирьох шляхів:

 • Гумористичне напрямок контенту;
 • Спрямованість на почуття і емоції;
 • Актуальна на даний момент тематика;
 • Епатажне, шокуюче зміст контенту.

Етап 5.

Вірусний маркетинг: види, інструменти та яскраві приклади

Дізнайтеся, як користуватися інструментами вірусного маркетингу, щоб домогтися успіху і обійти конкурентів.

Ви дізнаєтеся:

 • Яким буває вірусний маркетинг.
 • Які проблеми вирішує використання вірусної реклами.
 • Які інструменти використовуються при вірусному маркетингу.
 • Які виділяють етапи проведення рекламної кампанії.
 • У чому переваги просування вірусним контентом.
 • Як використовувати вірусний маркетинг в соціальних мережах.
 • Яка вірусна реклама була найуспішнішою.

Вірусний маркетинг – сукупність методик поширення рекламної інформації.

Його особливість полягає в тому, що відомості поширюються в прогресії, близької до геометричної.

Розповсюджувачами є люди, які отримують інформацію. Ефект створюється за рахунок яскравої ідеї. Через це просування вірусним маркетингом вимагає креативного і професійного підходу до справи.

Які проблеми вирішує вірусний маркетинг

Вірусний маркетинг використовується для швидкого і масштабного просування товарів, послуг, брендів. Крім цього переслідуються і інші важливі цілі:

 • Підвищення впізнаваності бренду серед цільової аудиторії.
 • Збільшення лояльності користувачів до об’єкта реклами.
 • Рекламна підтримка при запуску нового продукту.
 • Стимулювання продажів існуючих товарів і послуг.
 • Підтримка BTL-акцій на онлайн-майданчиках.

Створення грамотного вірусу, який приведе до досягнення перерахованих цілей – завдання для креативних фахівців.

Інструменти вірусного маркетингу

Для стрімкого поширення вірусної інформації підходять різні «носії вірусу». Перед запуском рекламної кампанії, важливо правильно підібрати один з інструментів:

 • Відеоролики. Відео діє на емоції і почуття глядачів. Особливе вплив на людей роблять музичні відеоролики з простими мотивами.
 • Зображення. Найпростіший і результативний спосіб впливу на емоції людей. Картинки викликають моментальний відгук, так що користувачеві не треба витрачати час на їх завантаження.
 • Текстовий формат. Прості варіанти – жарти, демотиватори, короткі пости в мережі. Не меншою результативністю характеризуються повноцінні статті з описом актуальної інформації.
 • Інфографіка. Цей інструмент дієвий, якщо відомості візуалізовані в зрозумілій формі. Великий успіх мають інфографіки з інструкціями і Лайфхак.
 • Конкурси та акції. Такі засоби привертають увагу більшості онлайн-користувачів. Частий варіант – конкурси, де призи розігруються серед людей, які зробили репост.

Крім перерахованих видів для поширення вірусної реклами підходять онлайн-ігри, додатки, сайти, листівки. Кожне з засобів такого маркетингу не вимагає великих витрат на створення і розповсюдження. При цьому кількість і якість використовуваних засобів нічим не обмежена, в тому числі і законом про рекламу. Ось чому вірусний маркетинг використовується так часто і широко.

Приклад вірусного ролика: 1,5 млн переглядів за 4 дні

Як виділитися серед конкурентів? Чим зацікавити покоління Y? Стаття журналу «Комерційний Директор» з докладним алгоритмом і прикладами допоможе вам зняти ролик, що володіє потужним вірусним потенціалом.

Дивіться приклад вірусного ролика

Етапи просування за допомогою вірусного маркетингу

Впровадження вірусної ідеї в маси – захід, який складається з ряду послідовних кроків. Пропустити хоча б один крок – значить втратити істотну частку ефективності. Кожен етап дуже важливий:

 • Аналіз цільової аудиторії. На першому етапі визначається, для кого буде розроблена вірусна ідея. Це найважливіший і серйозний крок, який не можна пропускати. В іншому випадку рекламний бюджет піде в нікуди, а ефективність вірусу буде коливатися поруч з нульовою відміткою. Важливо не тільки дослідити цільову аудиторію продукту, але і окремо виділити цільову аудиторію реклами.
 • Формування бюджету. Від того, скільки грошей вкладено в розкручування бренду, залежить масштаб і швидкість поширення вірусу. Бюджет на створення рекламного вірусу залежить від фінансів замовника.
 • Вибір інструмента. Про інструментах вірусного маркетингу ви вже дізналися вище. В рамках цього етапу виконавці підбирають оптимальні інструменти поширення інформації.
 • Розробка вірусної ідеї. Один з ключових етапів, без якого подальші дії неможливі. Вибирається основа ідеї – гумор, вплив на емоції і почуття, актуальна або епатажна тематика.
 • Вибір каналів поширення.На цьому етапі підбираються шляхи, якими інформація буде йти до користувачів. На вибір сильно впливає використовуваний інструмент, а також особливості самої ідеї.
 • Створення та розміщення контенту . Залишається оформити ідею належним чином, викласти вірусну рекламу на огляд користувачам. Після цього проводиться аналіз реклами.

Час, який проходить від першого етапу до шостого, залежить від складності завдання, числа виконавців і інших чинників. Це може бути день, а може бути кілька тижнів плідної роботи маркетологів.

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та приклади

4 категорії вірусного маркетингу

Вірусне просування являє собою комплекс методів. Для зручності використання ці методики виділяються в 4 категорії. Кожен напрямок використовується для певних завдань:

 • Undercover . Найпоширеніший і в той же час дієвий спосіб вірусного просування. Заснований на властивості поширюваного контента: унікальність, нестандартність. Рекламне посилання при цьому прихований досить глибоко, тому метод не викликає негативної реакції. Спосіб досить складний у виконанні, але при цьому демонструє максимальну віддачу.
 • Pass-along. Такий варіант просування з’явився одним з перших ще задовго до того, як людям стало відомо поняття «маркетинг». Метод полягає в передачі інформаційних повідомлень між людьми тільки тому, що їм самим це цікаво. Зовнішнє стимулювання цього процесу відсутня. Тому, щоб такий спосіб працював, рекламне повідомлення має бути цікавим.
 • Incentivised . Маркетологи , які користуються такими варіантом вірусного просування, пропонують користувачам певну нагороду за виконання конкретних дій. Перевага методики в тому, що вона призводить не тільки до розкручування бренду, але і до формування позитивно відносини людей до бізнесу. Найпростіший приклад – надання призів в обмін на поширення інформації.
 • Buzz . Такою методикою рекомендується користуватися обережно і тільки в крайніх випадках. Це пов’язано з тим, що інформація поширюється з використанням будь-яких способів, в тому числі некоректних і навіть грубих.

При виборі виду вірусного маркетингу враховується мета рекламної кампанії, бюджет , особливості цільової аудиторії. Також до уваги беруться властивості товару, який планується просувати.

Переваги вірусного маркетингу

Розглядається явище стало затребуваним у маркетологів усього світу завдяки масі переваг. Головний плюс – низькі витрати. Поширенням інформації займаються самі користувачі. Зовнішнє стимулювання або не потрібно взагалі, або необхідно в невеликих кількостях. Економія досягається і за рахунок короткостроковість.

Маркетологи використовують методи вірусної реклами завдяки її важливих переваг:

 • Лояльність користувачів. В рамках такого просування люди отримують інформацію від джерел, яким вони довіряють. Це друзі, близькі, популярні і перевірені ресурси з хорошою репутацією. Цим обумовлюється більш позитивне сприйняття вірусної реклами, ніж інший.
 • Ненав’язливе вплив . Продуманий вірусний контент не викликає у користувачів ніякої негативної реакції. Це пов’язано з тим, що рекламний підтекст прихований досить глибоко. Завдяки цьому реклама виглядає органічно, викликає непідробний інтерес у цільової аудиторії .
 • Відсутність обмежень. В рамках вірусного просування прийнятно використання методів, заборонених в інших типах реклами. Особливо це стосується buzz-просування.
 • Довгостроковий вплив. Цим гідністю характеризуються тільки якісні віруси. Ефект від унікального і нестандартного медіаконтенту проявляється навіть через кілька тижнів і місяців після появи. Але зазвичай цей період менше.
 • Маса рекламних носіїв. Просування можливо не тільки в інтернеті, але і в оффлайн-середовищі. Яскравий приклад – явище під назвою ambient media. Воно має на увазі використання ресурсів оточення в якості рекламних майданчиків. Це асфальт, архітектурні конструкції, будівлі, машини.

Незважаючи на переваги, використання соціального вірусного маркетингу підходить далеко не для кожного бренду. Тому рекомендується звернутися за послугами професійних маркетологів. Вони побудують стратегію просування бренду , навіть якщо до його розкрутці неспроможні вірусні методики.

Вірусний маркетинг в соціальних мережах

Соціальні мережі є ідеальним середовищем для оперативного поширення інформації серед значної кількості людей. Цьому сприяє функціонал соціальних сервісів, можливість робити репости записів, коментувати їх, ділитися з друзями і передплатниками. Багато соціальні мережі підтримують перегляд докладної статистики реклами, що допомагає оцінювати рівень її ефективності.

Використання вірусного маркетингу в соціальних мережах дає швидко визначити, ефективний вірус чи ні. Якщо протягом 3 днів після запуску вірусу немає очікуваного ефекту, то далі цього точно не відбудеться. Вбудовані в соціальні сервіси інструменти статистики дають шанс своєчасно визначити, чи варто підтримувати запущену кампанію , або краще перейти до наступної.

Вірусний маркетинг – визначення, особливості, види та приклади

Вірусній маркетинг - що це таке, види, інструменти та прикладиТехніка проведення маркетингу через соціальні мережі ─ вірусний маркетинг. Цим способом користуються маркетологи для підвищення впізнаваності бренду, а також більшої інформованості потенційних покупців, про випуск нової продукції.

Спосіб, який лежить в основі вірусного маркетингу ─ ділення інформацією, іншими словами, чим корисніше для користувача інформація, тим з більшою кількістю людей він їй поділиться.

Інформація по ланцюжку передається від однієї людини до іншої, охоплюючи все більші верстви потенційних клієнтів, з цієї причини цей вид маркетингу називається вірусним. Розглянемо детальніше способи, які застосовують маркетологи і їх особливості.

Якщо Вас цікавить тема вірусного маркетингу, Вам обов’язково варто прочитати наступні статті – «що таке вірусна реклама» і «що таке партизанський маркетинг».

Вірусний маркетинг – що це

Вірусний маркетинг, як словосполучення з’явилося в кінці 20 століття, автором цього значення слів є професор Д. Рейпорт викладає в Гарварді, яке означає передачу інформації від однієї людини до іншої за допомогою ресурсів інтернету і особистісного спілкування.

Перші застосування цього виду маркетингу відзначено в 1999 році, коли в інформаційному повідомленні через поштовий сервіс «HOTMAIL», на автоматі прикріплялося лист запрошення до відкриття поштового електронного ящика.

Основними популяризаторами цих способів просування продукції стали співробітники в офісах, яких іноді називають «офісним планктоном». Це ланцюжок службовців, які на роботі використовували доступність мережі для передачі інформації, вони і стали цільовими об’єктами для застосування цього методу маркетологами.

Види вірусного залучення користувачів

Методи маркетингу, просування послуги або продукції бувають різними, до них відноситься і вірусний маркетинг, який фахівцями поділяється за видами, це:

 1. Використання в рекламних цілях відео матеріалів, вважається найбільш популярним. Його відмінні риси, це:
 • зміст ролика несе гумористичне наповнення;
 • можливий музичний кліп;
 • короткий опис (трейлер) нового фільму;
 • інші, короткі відео матеріали.

Ефективність передачі інформації полягає у великій здатності викликати емоційний відгук на побачене у користувача мережі, яке супроводжується бажанням натиснути на кнопку «поділитися».

 1. Ресурси ігрових сервісів, коли в режимі «онлайн» багато користувачів проходять ігрові квести для досягнення результатів, умовами деяких може бути запрошення друзів в гру, що є способом залучення більшої кількості гравців через опцію «запросити друга».
 2. Нерідко в якості вірусного тексту застосовується стаття, яка носить провокаційний характер, прочитавши її чоловік, бажає від емоцій поділитися з другом прочитаним. Це може бути і вірш, і інше текстове написання, важливо щоб був інтерес користувачів до тесту.
 3. Як передачі інформації маркетологи застосовують ресурси інтернету, це:
 • власний сайт компанії з цікавими матеріалами для більшості користувачів;
 • онлайн – ресурси, аудіо матеріали, фото хостинги, інші ресурси.

В інтернеті утворилася особлива група, яка проводить вірусний маркетинг ─ трендсеттери, що означає «встановлювати або вводити в певну тенденцію». У цій групі людей перебувають фахівці пройшли навчання, у яких є можливість здійснювати покупки.

Ефективність вірусного маркетингу особливо помітно, коли він застосовується в соціальних мережах.

Як створити кампанію

Розглядаючи вірусний маркетинг, це поширення інформації засобами інтернету або в спілкуванні між людьми, фахівці відзначають кілька етапів у створенні вірусної кампанії, це:

 • визначивши бюджет, виробляється стратегія для досягнення поставленого завдання;
 • визначення вірусної складової в просуванні продукції, приймаються креативні ідеї, обов’язково з обраної тематики, легко сприймається інформація, на слух і розуміння користувачами;
 • оформлену ідею необхідно розмістити в вірусному продукті: відео ролик, стаття, інші способи передачі інформації;
 • маскування отриманого продукту поширення, він не повинен викликати підозр, особливість спрямованості, але повинен викликати бажання поділитися з іншими користувачами, друзями;
 • розміщення створеного, вірусного інформаційного продукту і його поширення.

У мережі вірусна інформація поширюється з великою швидкістю, охоплює різні кола користувачів. Що дасть ця компанія для підприємницької діяльності? Припустимо на ресурс в інтернеті, на якому розміщена інформація, створена маркетологом підприємства, зайде кілька тисяч чоловік, з них тільки 10% стануть вашими покупцями, що вже чимало.

Приклади вірусного маркетингу

Маркетологи традиційно просувають продукцію, позиціонуючи її позитивні якості, в цьому просуванні можуть використовуватися відомі люди для широкого кола людей, але чи завжди це цікаво людям? Вірусний маркетинг, приклади якого показують, що користувачам більше подобається, коли показують вигоду від цього товару або послуги, яку вони отримають. Розглянемо деякі приклади, це:

 1. Визначаємо цільову аудиторію для нашого вірусного продукту, які канали поширення будемо використовувати. Завдання визначити потрібних людей і послати інформацію, яка буде цікава користувачеві ресурсу мережі. Схема виглядає так: захоплююче повідомлення + обрана клієнтська база + правильно підібрана схема доставки інформації = успішно запустили вірус. Треба враховувати:
 • важливість правильного вибору каналу доставки інформації;
 • цікавість інформаційного продукту, в якому оформлена ваша вірусна ідея.

Якщо ваша продукція орієнтована на жінок, то є сенс використовувати канал доставки інформації інстаграм.

 1. Відео матеріал завжди привертав маркетологів, але так само є, відмінним інструментом для створення вірусної інформації. Завдяки сервісу YouTube, ваше відео побачать багато людей, зможуть застосувати опцію «поділитися», і так далі, воно буде поширюватися як сніжний ком, коли котиться з гори. Відмінність і популярність такої інформації, це:
 • цікавість матеріалу, подача його повинна викликати шок;
 • запам’ятовуються моменти в відео;
 • гумор завжди приймається на «ура».
 1. Пропозиція на власному ресурсі деякої послуги «безкоштовно», цей часто згадується термін завжди привертає до себе увагу. Ставлення безкоштовних сюрпризів будується за законом Вільсона, який відомий вірусним маркетологам, який зводиться до наступного, чим більше віддаєте, тим більше продаєте.

Соціальні мережі для маркетолога