Вихідна допомога та страхові внески: чи обкладається + приклади розрахунку

0
815

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Трудові відносини з працівником можуть бути розірвані з багатьох причин, а звільнення передбачає виплату остаточного розрахунку. Крім того, часто громадянину належить видати вихідну допомогу, яка не обкладається ПДФО та страховими внесками. Але в законодавстві передбачені винятки з цього правила, коли податкові виплати нараховуються в обов’язковому порядку.

Вихідна допомога

Вихідна допомога призначається співробітнику при різних причинах звільнення. Підстави для видачі грошових коштів і розміри виплат закріплені в ст. 178 ТК РФ.

У нормативному акті також встановлено, що матеріальна допомога на період працевлаштування працівника в ряді випадків може бути підвищеною.

Відповідні умови необхідно встановити в контракті працівника або в колективному договорі.

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Але для деяких категорій фахівців розмір допомоги має обмеження. Цими працівниками є керівники вищої ланки підприємства. Незалежно від причин завершення з ними трудових відносин сума всіх покладеним їм виплат і компенсацій не повинна перевищувати трикратного розміру середньомісячної заробітної плати.

Особливу увагу слід звернути на таку популярну причину припинення співпраці, як звільнення за угодою сторін.

При виникненні цієї ситуації виплата колишньому працівникові може одночасно вважатися і компенсацією, і платою громадянину за згоду на розірвання трудової угоди.

Але необхідно відзначити, що нарахування такої допомоги на зазначених підставах заборонено всім керівникам та їх заступникам, а також головним бухгалтерам організацій відповідно до ст. 349 ТК РФ.

Єдиною причиною для відмови у виплаті допомоги є звільнення, ініціатором якого виступив наймач. Це положення закріплене в роз’ясненні Верховного Суду Росії.

Розмір виплати

Коли підприємство проходить процедуру ліквідації або скорочення штату працівників, то, відповідно до положень ст. 178 ТК РФ, всім співробітникам, які підлягають звільненню, обов’язково видається вихідну допомогу, рівне середньомісячної зарплати. Але роботодавцю слід врахувати, що:

 1. Громадяни, які позбулися роботи, повинні отримувати середню заробітну плату протягом перших двох місяців з моменту розірвання договору.
 2. Якщо співробітник встав на облік у місцевій службі зайнятості населення протягом двох тижнів після звільнення, але не був працевлаштований, то в подібному випадку він має право на отримання середньої зарплати за третій місяць.

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Законодавством передбачаються й інші випадки видачі вихідної допомоги. Але в цьому випадку його розмір становить суму заробітку фахівця за два тижні:

 1. Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Громадянин визнаний повністю непрацездатним, що підтверджується висновком медичної комісії. Цьому працівникові необхідно виплатити матеріальну допомогу, покладену при припинення співпраці з причини інвалідності.
 2. Фахівець не бажає переводитися на іншу посаду, яка була йому запропонована за результатами пройденого медогляду, або у наймача немає вакансії з відповідними умовами праці.
 3. Колишній працівник був відновлений рішенням суду на колишній посаді.
 4. Громадянин відмовляється від продовження співпраці з-за змін, внесених в положення його трудового договору.
 5. Наймач переїхав в інший населений пункт, а фахівець на переїзд не погодився.
 6. Працівника звільнено в зв’язку з призовом на строкову службу до лав Збройних сил.

Таким чином, сума виплати, належної посадовій особі, безпосередньо пов’язана з підставою звільнення, а також з розміром зарплати колишнього працівника.

Наймач має право на свій розсуд вказати в колективному договорі підприємства, контракті або додатковій угоді з фахівцем ситуації, при яких він зобов’язується виплатити матеріальну допомогу.

Крім того, в цих нормативних актах дозволяється встановити підвищений розмір вихідної допомоги при звільненні. Але з 2017 року ПДФО та страхові внески на частину виплати, що перевищує норму, встановлену законодавством, вже нараховуються.

Відмова в компенсації

У Трудовому кодексі передбачені випадки, за яких допомога не може бути виплачено. До них відносяться:

 1. Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Звільнення через порушення громадянином правил дисципліни, встановлених в організації.
 2. Припинення співпраці ініційовано наймачем і вироблено в період випробувального терміну. Можливість подібного звільнення закріплена в положеннях договору.
 3. Працівник подав керівникові заяву на розірвання контракту за власним бажанням.
 4. Співробітник і роботодавець домовилися про завершення трудових відносин за угодою сторін і про відсутність взаємних претензій. Це підтверджується відповідним документом і записом в трудовій книжці громадянина.
 5. Договір про співпрацю полягав на період, що не перевищує двомісячного терміну.

У всіх зазначених випадках роботодавець має право відмовитися від видачі фахівця допомоги. Але заборони на його виплату в законодавстві немає. Це дозволяє керівництву організації самостійно приймати рішення про перерахування відповідних сум, наприклад, за заслуги працівника, який звільняється співробітника перед компанією.

утримання ПДФО

Щоб зрозуміти, чи нараховуються на компенсацію при звільненні страхові внески і ПДФО, потрібно звернутися до норм Податкового кодексу Росії. У ст. 217 цього нормативного документа закріплено, що подібні виплати не обкладаються податком в наступних випадках:

 • це положення затверджено федеральними або регіональними законодавчими актами;
 • сума компенсації не перевищує норм, вказаних в законі.

Якщо призначені до виплати фахівця компенсації виявляться вище ліміту, встановленого Податковим кодексом, роботодавцю доведеться провести утримання податку на доходи фізичних осіб. Внесок необхідно утримати з суми, що перевищила ліміт, якщо виплата буде відповідати одному з підстав:

 1. Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Загальний розмір отриманих фахівцем компенсаційних посібників на період працевлаштування буде в три рази більше середньої місячної заробітної плати. Це правило поширюється на керівників організацій, тобто на директора, його заступників і головного бухгалтера. Подібне положення пов’язане з тим, що найчастіше розрахунок, одержуваний зазначеними працівниками, значно перевищує встановлені законом нормативи.
 2. Шестиразове перевищення середнього місячного заробітку громадянина, який трудився на підприємствах в регіонах Крайньої Півночі, а також в прирівняних до них місцевостях. Підвищення ліміту пояснюється більш високим рівнем оплати праці співробітників.
 3. Працівник отримав матеріальну допомогу на час працевлаштування в зв’язку з достроковим розірванням договору при скороченні штату.

Утримання податку з сум, які менше зазначених лімітів, неприпустимо. Але також не повинно бути випадків ненарахування внесків на доходи, що перевищують перераховані норми.

Платник податкових внесків

Відповідно до ст. 226 НК РФ обов’язок по нарахуванню та виплаті в бюджет податкових сум лежить на певних платників податків. До них відносяться:

 • компанії, що мають реєстрацію на території Російської Федерації;
 • приватні підприємці, які мають сплачувати податок за себе і своїх працівників;
 • нотаріуси, ведуть приватну практику;
 • адвокати, які займаються приватним консультуванням або відкрили адвокатські кабінети;
 • відокремлені підрозділи організацій, розташовані на території Росії, в той час як їх головні офіси мають іноземну реєстрацію.

Таким чином, громадянин хоч і є платником податків, але займатися нарахуванням і своєчасною сплатою ПДФО він не повинен. Ця відповідальність цілком покладена на його наймача.

Страхові відрахування

Подібно податку на доходи, відрахування у позабюджетні фонди, тобто до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування, не підлягають обов’язковому утриманню, якщо сума виплати не перевищує визначеного законом ліміту. Якщо ж вона більше зазначеного нормативу, то вихідна допомога при звільненні обкладається страховими внесками. Це відбувається в наступних випадках:

 1. Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Загальна сума отриманих працівником виплат в три рази більше середньомісячної зарплати.
 2. Посібник громадянина, який звільняється з компанії, яка розташована в районах Крайньої Півночі та регіонах, прирівняних до них, перевищує середню заробітну плату за місяць в шість разів.
 3. Компенсація для керівництва організації більше трикратного розміру середньомісячної зарплати співробітника.

Як і у випадку з ПДФО, внески можуть бути нараховані тільки на ту частину виплати, яка перевищує норматив, закріплений правовими актами. Інші варіанти обчислення є незаконними.

Розрахунок страхових внесків – це звіт, який здається в Пенсійний фонд Російської Федерації. У ньому присутні всі принципи заповнення звітності, яка раніше подавалась у позабюджетні фонди.

У РСВ збережено річний розрахунковий період. Протягом одного року дані по нарахованих і сплачених внесків щокварталу заносяться в проміжний звіт наростаючими сумами. Але при цьому в ньому присутній і більш детальна інформація, що відноситься до останнього на момент здачі звіту кварталу.

В розділ 3 РСВ дані про всі виплати фізичній особі та суми нарахованих внесків на обов’язкове пенсійне страхування за минулий період вказуються тільки в накопичувальній формі. З цієї причини помісячно побачити відображення інформації можна лише в останньому кварталі.

Так як в РСВ дані слід показувати протягом розрахункового періоду наростаючими сумами, звільнені співробітники в розрахунок по страхових внесках завжди будуть включатися. Інформація про них потрапляє:

 • У підрозділ 1.1 додатка 1, що відноситься до розділу 1. Вона міститься в сумах, які проставлені в графі «Всього з початку розрахункового періоду».
 • В розділ 3 «Персональні дані працівників».

Але в зв’язку з тим, що нарахування по громадянах, які завершили трудову діяльність в організації до початку останнього звітного періоду, вже виробляються, то заповнювати підрозділ 3.2 немає необхідності.

Таким чином, з відомостей про звільнених, що відбиваються в розділі 3, присутні тільки дані, що дозволяють ідентифікувати цього громадянина. Подібну інформацію потрібно включати в РСВ до закінчення року звільнення.

При завершенні трудових взаємин працівникові слід видати виписку зі звіту, яку можна заповнити за зразком.

Податок на прибуток і ССО

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Всі покладені звільняються фахівцям компенсації необхідно враховувати у витратах на оплату праці. До цих нарахуваннях відносяться вихідну допомогу, передбачені угодами про припинення співпраці. Виходить, що виплата, яку наймач перераховує колишньому працівникові, в ситуації, що розглядається сприяє зменшенню оподатковуваної бази при обчисленні податку на прибуток.

Якщо на підприємстві застосовується спрощена система оподаткування з об’єктом «доходи мінус витрати», то всі витрати на заробітну плату персоналу враховуються так само, як у випадку, описаному вище. Це означає, що виплата допомоги на період працевлаштування, закріплена в будь-якому локальному нормативному документі підприємства, може включати до витрат.

Матеріальна допомога, одержувана працівником при розірванні контракту, передбачена законодавством і підлягає перерахуванню незалежно від підстав, за якими працівник вирішив звільнитися. Ця сума не підлягає обкладенню ПДФО та страховими відрахуваннями, але лише в межах, встановлених Податковим кодексом РФ.

Чим обкладається вихідна допомога при скороченні в 2019 році

Чи обкладаються страховими внесками вихідну допомогу при скороченні? Відповідь на це питання має знати кожен роботодавець.

Адже при звільненні працівника у зв’язку з ліквідацією підприємства або скорочення штату йому гарантовано повинна бути виплачена не тільки заробітна плата за відпрацьований період, але і компенсація за невикористані дні відпустки. З кожної виплати роботодавець зобов’язаний сплатити податок і страхові внески.

Крім цього працівнику повинно бути перераховано вихідну допомогу, яка також обкладається ПДФО і іншими внесками, але за певних умов. Яким чином це відбувається? Розберемося більш детально.

Основні помилки при нарахуванні вихідної допомоги співробітнику, скороченим з місця роботи

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Що говорить закон?

Згідно зі статтею 178 ТК РФ про вихідну допомогу в разі скорочення штату, роботодавець в обов’язковому порядку повинен повідомити працівника про майбутнє звільнення відповідним чином.

При цьому після ознайомлення з наказом та до фактичної дати звільнення працівникові повинна бути збережена його колишня заробітна плата.

А після звільнення роботодавець зобов’язаний виплатити йому вихідну допомогу, в установленому законом розмірі.

Яким чином здійснюється розрахунок вихідної допомоги при звільненні у разі скорочення штату?

Судячи з ТК РФ, при розірванні трудових відносин через ліквідацію підприємства або зменшення чисельності штату, звільненому працівникові роботодавець зобов’язаний виплатити вихідну допомогу, розмір якого формується з суми середнього заробітку за 1 календарний місяць. Крім цього, працівникові належить середньомісячна з / п і компенсаційні виплати за межі не відгуляв дні відпустки.

Також варто відзначити, що якщо при працевлаштуванні на це підприємство в договорі було прописано пункт, що містить інформацію про розмір відшкодування грошової суми в разі звільнення з ініціативи роботодавця, то в такій ситуації закон допускає здійснення підвищеної виплати співробітнику. Однак її розмір не може бути збільшений більш ніж в 6 разів.

Наші юристи знають відповідь на ваше запитання Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку Якщо ви хочете дізнатися, як вирішити саме вашу проблему, то запитайте про це нашого чергового юриста онлайн. Це швидко, зручно і безкоштовно!

 • Москва і область: + 7-499-938-54-25
 • Санкт-Петербург і область: + 7-812-467-37-54

Коли належить виплата вихідної допомоги?

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Відразу після прийняття рішення про зменшення штату керівником видається наказ, який в обов’язковому порядку повинен бути правильно оформлений і зареєстрований. У документі прописується перелік посад, які потрапляють під скорочення і дати їх планового звільнення. Потім збирається комісія, яка перевіряє правильність проведення процесу скорочення і терміни виконання наказу. З наказом повинні бути ознайомлені всі трудящі, що потрапляють під звільнення з подальшим отриманням вихідної допомоги.

У разі припинення трудових відносин незалежно від причини, розрахунок посібників здійснюється на бланку за формою Т61. У ньому враховується фактично відпрацьовані години і проводиться розрахунок з / п та інших виплат, належних працівникові, що звільняється.

Як розраховується вихідна допомога працівникам при скороченні?

Видача вихідної допомоги при звільненні є обов’язковою деталлю при проведенні процедури скорочення персоналу. Його розмір у 2018 році можна розрахувати за наступною формулою:

 • ВП = РД * СЗ, в якій
 • ВП є розміром вихідної допомоги;
 • РД – кількістю робочих днів у місяці, наступному за звільненням;
 • СЗ – середнім денним заробітком.

Середньоденний заробіток розраховується за формулою:

СЗ = ГД / 730, в якій ГД є доходом за останні 2 відпрацьовані роки на підприємстві.

Розглянемо приклад:

Іванов М.І. відпрацював в компанії 2 роки, після чого його скоротили через зменшення чисельності штату. Його заробіток за цей час склав 153 750 рублів, за вирахуванням лікарняних, відрядження та інших виплат, що не відносяться до фонду оплати праці. Виходячи з цього, середній заробіток розрахуємо за формулою: 153 750 рублів / 730 = 210,62 рублів.

Для визначення розміру вихідної допомоги звернемося до формули, зазначеної вище: 20 * 210,62 рублів = 4212,40 рублів.

Таким чином, сума допомоги за звільнення за скороченням, належна Іванову М.І становить 4212,40 рублів.

Які страхові внески утримуються з суми вихідної допомоги при звільненні за скороченням?

Вихідна допомога, що виплачується працівникові при скороченні з роботи, не підлягає обкладенню страховими внесками, але тільки якщо його ліміт не перевищує встановлений законом розмір. Як правило, його сума визначається виходячи із середньомісячної з / п за останні 2 роки роботи.

Страхові внески нараховуються на вихідну допомогу, призначену при звільненні за скороченням в наступних випадках:

 1. розмір виплат, нарахованих скороченому співробітникові на період пошуку нового місця роботи, перевищує середню з / п за місяць в 3 рази. У цій ситуації величина відраховуються внесків буде розрахована з перевищеній суми;
 2. розмір виплат, виданих працівнику, звільненому по скороченню з підприємства, що знаходиться на території Крайньої Півночі, перевищує середній заробіток за місяць більш ніж в 6 разів. В цьому випадку утримання страхових внесків здійснюватиметься з перевищеній частині посібника.

Покладені утримання ПДФО з вихідної допомоги, призначеного при звільненні за скороченням?

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Вихідна ж допомога, яка призначається працівникові, який звільняється у зв’язку зі скороченням штату, відповідно до статті 217 НК РФ податковими зборами не обкладається. Однак, як уже говорилося раніше, його розмір не повинен перевищувати середньомісячний заробіток більш ніж в 6 разів в регіонах Крайньої Півночі, і більш ніж в 3 рази – в інших суб’єктах РФ.

З явно завищеної суми виплат податкове вирахування буде утриманий в бюджет за всіма правилами. Виходячи зі статті 226 НК РФ, перерахування ПДФО в цьому випадку здійснюється не пізніше наступного робочого дня після перерахування працівнику підсумкової суми розрахунку.

І на завершення

Таким чином, при звільненні будь-якого працівника через скорочення штатних одиниць необхідно з усією відповідальністю підійти до розрахунку і виплаті йому вихідної допомоги. Особливу увагу роботодавцю слід приділити самого процесу нарахування посібників, принципом утримання страхових внесків і податків з виплачуваної суми.

Компенсація при скороченні чи обкладається страховими внесками і ПДФО

При розірванні трудового договору за цією підставою від роботодавця вимагається дотримання процедури, передбаченої трудовим законодавством.

Невиконання роботодавцем хоча б одного з встановлених законом заходів при звільненні працівників, передбачених ст. 84.

1 ТК РФ, може бути підставою для визнання судом звільнення незаконним і спричинити за собою відновлення співробітника на роботі.

При звільненні у зв’язку зі скороченням штату працівник отримує особливі виплати. Чи потрібно обкладати їх ПДФО та страховими внесками? Якщо так, то в якому порядку? Відповіді на ці та інші питання – в статті, підготовленій за участю Є.В. Воробйової, члена експертної ради Палати податкових консультантів, к. Е. н.

1 відповідь. Москва Переглянуто 291 разів. Заданий 2012-01-17 12:21:48 +0400 в тематиці «Трудове право» виплачується вихідна допомога, жінці, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 1,5 при ліквідації організації? – Чи виплачується вихідна допомога, жінці, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 1,5 при ліквідації організації.

якщо в двотижневий термін з моменту звільнення працівник звернувся в орган служби зайнятості населення і не був ним працевлаштований протягом трьох місяців з дати звільнення, то у виняткових випадках за рішенням органу зайнятості працівникові виплачується середній заробіток за цей третій місяць.

Рекомендуємо прочитати: Субсидії жкг москва

Справа в тому, що середня сума заробітку за добу вважається за день, в який співробітник працював, а не за той, який зазначений в календарі. Щоб правильно розрахувати суму допомоги потрібно взяти заробітну плату, одержану за 12 місяців до того, як працівник був звільнений.

В даний час, коли економіка країни переживає далеко не найкращі часи – бізнес намагається оптимізувати свої витрати і забезпечити собі не тільки гідний рівень існування, а й окреслити перспективи на майбутнє.

Одні підприємства автоматизують процеси виробництва, інші підвищують вимоги до працівників, треті банально скорочують витрати на оплату праці, що у всіх випадках веде до скорочення персоналу в компанії. У всіх випадках керівник намагається зберегти бізнес, оптимізуючи витрати.

У даній статті ми розглянемо обкладаються страховими внесками вихідну допомогу при скороченні.

Розрахунок грошової компенсації за невикористану відпустку проводиться так само, як і при обчисленні відпускних (ст. 139 ТК РФ). Компенсація за невикористану відпустку обчислюється відповідно до п. П. 4, 10 – 12 Положення про особливості порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Уряду РФ від 24.12.2007 N 922.

У поточному році Уряд РФ спільно з Державною Думою прийняло ряд документів, значно поліпшили долю звільнених у зв’язку зі скороченням штату в частині отримання компенсаційних виплат. Нижче наведено порядок розрахунку і виплат матеріальної допомоги.

Роботодавець зобов’язаний до закінчення трудового договору з конкретним працівником провести повний розрахунок грошових коштів, які залишаються несплаченими співробітнику. Якщо організація не виконує свої зобов’язання, то громадянин має право на звернення до суду з позовом про витребування усунення порушень його прав.

Компенсаційні виплати, які призначаються співробітникам у зв’язку зі звільненням, не обкладаються ПДФО в разі, якщо їх розмір не перевищує трьох місячних заробітку, а для підприємств, розташованих на Крайній Півночі або в регіонах до них прирівняним, сума цієї допомоги не повинен перевищувати шестиразового середнього заробітку.

Виплати при звільненні за скороченням штатів При звільненні за скороченням працівникам покладені певні виплати. Перш за все, це вихідна допомога в розмірі середнього місячного заробітку. Крім цього, за скороченими працівниками зберігається середній заробіток на період працевлаштування (не більше двох місяців з дня звільнення з заліком вихідної допомоги).

Крім того, для цілей оподаткування до доходів, отриманих від джерел в Російській Федерації пп.6 п.1 ст.

208 НК відносить оплату таких дій, скоєних в Російській Федерації, як: – виконання трудових обов’язків; – виконана робота; – надана послуга; На основі змісту двох вищевказаних статей правильним є висновок про те, що зарплата, яку працівник отримав за місяць роботи, що передує моменту звільнення, як і всі попередні виплати за працю, є доходом працівника.

Один з найбільш поширених на сьогодні механізмів оптимізації штатного ресурсу – це скорочення кадрових одиниць. Так керівники підприємств не тільки укомплектовують персонал, але можуть також на якийсь час призупинити великі витрати на соціальний зміст численних працівників, сплати податків і страхових внесків за них.

Однак така економія насправді, як інший раз може здатися? Адже при звільненні кожному співробітнику покладаються виплати в певному обсязі, і в сумі вони дають зовсім не маленькі цифри.

Купити ОСАГО в Згода. калькулятор ОСАГО

чи належить

При розірванні трудового договору з причини скорочення робочої сили на підприємстві кожному звільненому працівникові повинні виплатити цілий ряд певних сум (ст. 178 ТК РФ).

Це і компенсації, і заробітна плата і посібники. Підприємство зобов’язане подбати про своїх підлеглих, адже це ж воно ініціювало скорочення штатів.

Але щоб повністю побачити всю картину, яка представляє собою все виплати, які тільки можуть здійснюватися в даній ситуації, потрібно просто вивчити відповідний перелік.

Отже, виплати кожному працівникові при скороченні штатів виробляються наступного характеру:

 1. Заробітна плата за розрахунковий період з моменту останньої виплати і до дати звільнення включно.
 2. Компенсація – в разі невикористаної щорічної відпустки, покладеного всіх трудящих, як тільки закінчилися 6 місяців роботи за трудовим договором на підприємстві.
 3. Вихідна допомога для підтримки працівника на той період, поки він буде шукати нову роботу.
 4. Збереження виплат заробітку протягом двох місяців для часу знаходження нової роботи і подальшого працевлаштування.
 5. Матеріальна допомога, компенсації, премії за відмінно виконану роботу та інші додаткові виплати.
 6. Додаткова компенсація на випадок, якщо працівника довелося звільнити за скороченням раніше, ніж його про це попередили. Така компенсація виплачується в обсязі середнього заробітку, який обчислюється пропорційно того періоду часу, який залишається до фактичного звільнення.

Згідно із законом, якщо ж відразу після звільнення працівник звернувся в центр зайнятості населення, став на облік, але роботу протягом двох місяців так і не знайшов, то підприємство, яке організовувало скорочення штатів зобов’язана сплатити йому ще й третій місяць грошової допомоги на період працевлаштування.

Це ще одна заробітна плата, однак, на четвертий і наступний місяці, працівникові підприємство вже нічого не повинно, а тому оплати щомісячного заробітку припиняються.

Що стосується вихідної допомоги, то його видають звільненому працівникові незалежно від того, чи знайде він роботу на наступний день після звільнення, чи ні.

Виплачується вихідна допомога при звільненні за скороченням штатів пенсіонера виплачується в розмірі середнього заробітку, що розраховується пропорційно залишку часу до моменту закінчення терміну попередження про скорочення.

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Всі інші виплати – допомога на період працевлаштування, вихідна допомога або компенсації виплачуються в такому ж порядку, третинне збереження заробітної плати на період працевлаштування за рішенням центру зайнятості (роз’яснювальний лист служби зайнятості населення № 1754-61 від 27.10.2005 р) – повинні здійснюватися в загальному порядку, відповідно до загальних правил трудового законодавства.

Пенсіонери можуть, звичайно ж, працювати, однак вони вже отримують пенсію, а тому допомоги по безробіттю для них не передбачені в тому обсязі, в якому отримують громадяни працездатного віку.

Для нарахування звільненому пенсіонеру або будь-якого іншого колишньому співробітникові, на підприємство, де вони потрапили по скорочення, слід надати трудову книжку, куди вже внесені перші записи центру зайнятості про постановку на облік по безробіттю.

Про виплати при звільненні військовослужбовця за станом здоров’я розповідається за посиланням.

Всі розрахунки повинні вестися відповідно до Положення російського Уряду № 922 від 24.12.2007 р, яке регламентує порядок розрахунків вихідної допомоги при скороченні штатів, беручи до уваги основний критерій – середня заробітна плата за день.

Вона визначається спеціально для того, щоб легше і зручніше можна було розрахувати вихідну допомогу для того чи іншого співробітника, що звільняє.

СДНЗ середньоденний заробіток
НЗПл нарахована зарплата
КОД кількість відпрацьованих днів

А ось уже цифровий показник самого вихідної допомоги слід шукати в творі середньоденного доходу і кількості днів тимчасового відрізка, який підлягає оплачуваної періоду.

 • Якщо вихідна допомога і заробітна плата, що виплачується в період працевлаштування, в загальній сумі буде більше 3-кратного розміру середньомісячної зарплати співробітника, то страховими внесками буде обкладатися тільки сума перевищення цього ліміту.
 • Подібне правило справедливо по відношенню до компенсацій, які виплачуються керівництву компаній: безпосередньо керівнику, його заступнику та головному бухгалтеру – страхові внески нараховуються на їх вихідну допомогу в частині, яка перевищує 3-кратний розмір середньої місячної заробітної плати звільняються.
 • На Крайній Півночі ліміт збільшений удвічі, тому при виплаті вихідної допомоги працівникові нараховують страхові внески на суму, яка перевищує 6-кратний розмір середньомісячної заробітної плати працівника.
 • ПДФО утримується з вихідної допомоги при скороченні чисельності штату (дострокове розірвання контракту).
 • в день звільнення – вихідну допомогу в розмірі середнього заробітку;
 • якщо протягом другого місяця з моменту звільнення працівник не працевлаштуватися – середній заробіток за цей місяць;
 • якщо в двотижневий термін з моменту звільнення працівник звернувся в орган служби зайнятості населення і не був ним працевлаштований протягом трьох місяців з дати звільнення, то у виняткових випадках за рішенням органу зайнятості працівникові виплачується середній заробіток за цей третій місяць.
 1. Підприємство, з якого був звільнений людина проходить процедуру ліквідації.
 2. Працівника звільнили тільки через проведення спеціальних заходів щодо скорочення чисельності або штату працівників.
 3. Звільняється людина вирішила відмовитися від запланованого переведення через хворобу або з – за переїзду організації на нове місце.
 4. Працівника несподівано закликали на військову службу в Російську армію.
 5. Людину, яку піддали звільнення незаконного типу поновили на посаді, яку він втратив.
 6. Працював справно людина несподівано повністю втратив свою працездатність.
 7. Співробітник з яких-небудь причин відмовився підкорятися новим умовам трудового договору якщо вони з’явилися.
 8. Людину, яка обіймає керівну посаду, звільнили за побажанням власника, якому належить організація.
 • Співробітник з яких-небудь причин відмовився підкорятися новим умовам трудового договору якщо вони з’явилися.
 • Людину, яка обіймає керівну посаду, звільнили за побажанням власника, якому належить організація.
 • якщо працівник не хоче переходити на іншу роботу, рекомендовану йому за рішенням лікарів, або ж компанія не може надати йому таку роботу (ст. 77 ТК РФ);
 • якщо співробітник має повну непрацездатність, зафіксовану у висновку лікарів (ст. 83 ТК РФ);
 • якщо співробітник відновлений за попереднім місцем роботи (ст. 83 ТК РФ);
 • якщо компанія змінила місце свого функціонування на іншу територію, а працівник не бажає туди переїжджати (ст. 77 ТК РФ);
 • якщо працівник не хоче далі працювати в організації, оскільки були змінені умови його договору (ст. 77 ТК РФ);
 • якщо співробітника призвали на службу в армію (ст. 83 ТК РФ).
 • Відповідно до норм чч. 1, 3 ст. 84 ТК РФ – припинення трудового договору через порушення правил його укладення, яка трапилася не з вини працівника, якщо продовження роботи неможливо внаслідок цього порушення.
 • Відповідно до норм ч. 1 ст. 178 ТК РФ – розірвання трудового договору, що відбулося з причини ліквідації компанії або скорочення штату співробітників.
 • Відповідно до норм абз. 3 ч. 3 ст. 178 ТК РФ – розірвання трудового договору з причини призову працівників до лав Збройних сил Росії.
 • Відповідно до норм абз. 5 ч. 3 ст. 178 ТК РФ – розірвання трудового договору через відмову співробітника разом з наймачем перевестися на роботу в іншу місцевість.

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Стаття 81 ТК РФ.

Вихідна допомога та страхові внески: чи обкладається + приклади розрахунку

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Вітаємо! У цій статті ми розповімо про вихідну допомогу і страхові внески.

Сьогодні ви дізнаєтеся:

 1. Страхові внески і податки на доходи фізичних осіб;
 2. Як розраховується розмір страхових внесків, податків;
 3. Випадки надання вихідної допомоги;
 4. Податки і збори на допомогу.

Страхові внески і податки на доходи фізичних осіб

Доходи громадян, в тому числі заробітна плата, обкладаються спеціальними видами платежів: податками та внесками. Стягується податок скорочено називається ПДФО і становить 13% доходів працівника. Його відраховує на користь держави роботодавець.

Він також здійснює оплату в фонди: страхування життя – 5,1%, соціального страхування – 2,9% і пенсійний фонд Росії – 22%.

Законом встановлено граничні розміри заробітної плати, з якої можуть стягуватися платежі в деякі державні фонди. У 2019 вони такі: якщо дохід працівника більше 865 тис.

рублів, то що перевищує цю межу сума не буде обкладатися митом на соціальне страхування, а сума, що перевищує 1 150 тис.

рублів доходу, підлягає пільговому оподаткуванню зборами в пенсійний фонд, які складають 10%.

Як розраховується розмір страхових внесків, податків

У початківців роботодавців на практиці виникає питання: від якої цифри йде розрахунок підлягають оплаті податків і зборів? Багато плутаються, вважаючи, що після оплати одного податку чи іншого обов’язкового платежу, сума оподатковуваного доходу зменшується на суму сплаченого податку та наступний обов’язковий платіж розраховується виходячи з тієї суми, яка залишилася після сплати.

Це не правильно. Всі обов’язкові платежі в бюджет розраховуються від загальної суми доходу.

Приклад. Дохід працівника 30 000 рублів. Роботодавець оплачує в бюджет від цієї суми 22% в ПФР + 5,1% в ФФОМС, ОМС + 2,9% до ФСС = 30%.

Ці відрахування оплачуються роботодавцем окремо і не віднімаються з суми доходів працівника. Підсумкова сума на руки працівникові видається за вирахуванням лише 13% ПДФО.

Іншими словами, роботодавець заплатить за працівника в різні фонди суму в розмірі 30% його заробітної плати. У нашому випадку 9 тис. Рублів. На руки працівник отримає 26 100 руб. – суму, яка залишилася після перерахування роботодавцем 13% в якості податків.

Таким чином, витрати на працівника з заробітною платою 30 000 рублів, обійдуться роботодавцю в 39 000 рублей.

Випадки надання вихідної допомоги

Існує особливий вид виплати працівникам, який називається вихідна допомога.

Його сплачують при звільненні в наступних випадках:

 1. Відбувається скорочення штату або організація припиняє діяльність в зв’язку з ліквідацією;
 2. Співробітник відмовляється від вимушеного переведення у роботодавця на нову роботу;
 3. Працівник призивається для служби в армії;
 4. На роботі відновлений працівник, який раніше обіймав посаду якого звільняють;
 5. Працівник відмовляється переїжджати в іншу місцевість разом зі своїм роботодавцем;
 6. Співробітник відмовляється продовжувати роботу відповідно до змін в трудовому договорі;
 7. Працівник визнаний нездатним виконувати свої трудові обов’язки.

Вихідна допомога виплачується протягом 2 місяців з моменту звільнення працівника або до моменту прийняття його на іншу роботу.

Розмір допомоги становить не менше 100% середньомісячного заробітку. При цьому умовами трудового або колективного договору може встановлюватися підвищений розмір вихідної допомоги, який не обмежений максимальними розмірами.

Податки і збори на допомогу

Чи оподатковується вихідну допомогу страховими внесками і податком? Ні, за винятком випадків, коли вихідна допомога перевищує трикратного розміру середньомісячного заробітку працівника.

Це ж правило поширюється на керівників організації. До працівників Крайньої Півночі застосовуються особливі правила – їх вихідну допомогу підлягає обкладенню податками і зборами тільки у випадку, якщо воно перевищує шестикратний розмір середньомісячного заробітку.

Приклад розрахунку. Середньомісячна заробітна плата працівника становить 20 тис. Рублів. Вихідна допомога у зв’язку зі скороченням штату встановлено в розмірі 100 тис. Рублів. 3-кратний розмір оплати праці: 20 000 x 3 = 60 000.

Скільки становить розмір суми, що обкладається податками? 100 000 – 60 000 = 40 000 рублів. Ми з’ясували, що обов’язкові платежі до різних фондів в сукупності складають 30% за загальним правилом. 40 000 x 30% = 12 000 рублів. Їх заплатить роботодавець в різні фонди за працівника.

Тепер розрахуємо ПДФО 13%. 40 000 x 13% = 5 200 руб. – буде утримано від тієї частини вихідної допомоги, яка перевищує встановлені законодавством межі. У нашому випадку ця частина становить 40 тис. Рублів. 40 000 – 5 +200 = 34 800. Додамо до цієї цифри трикратну суму зарплати в 60 000.

Підсумок: працівник отримає на руки 60 000 + 34 800 = 94 800.

Вихідна допомога: обкладається страховими внесками чи ні?

Віхідна допомога та необхідних для планування внески: чи обкладається + приклада розрахунку

Вихідна допомога – виплата, яку встановлює в ряді випадків при звільненні працівників трудове законодавство. Яка виплачується при цьому зарплату і відпускну компенсацію потрібно обкладати не тільки прибутковим податком, але і внесками в ПФР, Фонд медстрахування і Соцстрах (пп. «Д» п. 2 ч. 1 ст. 9 закону від 24.07.2009 № 212-ФЗ; п . 3 ст. 217 НК РФ). А ось чи обкладається вихідна допомога страховими внесками – про це ви дізнаєтеся з нашої статті.

Вихідна допомога: коли і скільки платити

Коли організація ліквідується, або в ній відбувається штатний скорочення, які звільняються видається вихідну допомогу, рівне середній зарплаті за місяць (ст. 178 ТК РФ), при цьому:

 • за ними залишається середній заробіток під час працевлаштування, але тільки на 2 місяці з дня звільнення;
 • в особливих випадках служба зайнятості може винести рішення про те, щоб зберегти середню зарплату працівнику і в 3-й місяць після звільнення (коли звільнений працівник у 2-х тижневий термін звернувся в цю службу, але його так і не працевлаштували).

При деяких інших обставин звільнення вихідна допомога теж годиться, але вже менше – в розмірі двотижневого заробітку:

 • якщо працівник не бажає переходити на іншу роботу, рекомендовану йому за висновками медиків, або якщо у роботодавця немає такої роботи (п.8 ч. 1 ст. 77 ТК РФ),
 • якщо працівник повністю непрацездатний, і цей висновок зроблений на підставі медичного висновку (п. 5 ч. 1 ст. 83 ТК РФ),
 • якщо на роботі відновлений раніше трудився на цій посаді працівник (п. 2 ч. 1 ст. 83 ТК РФ),
 • якщо роботодавець змінив місце свого перебування на іншу місцевість, а працівник переїжджати за ним не згоден (п.9 ч. 1 ст. 77 ТК РФ),
 • якщо працівник відмовився працювати далі тому, що змінилися умови його трудового договору (п. 7 ч.1 ст. 77 ТК РФ),
 • якщо працівник пішов в армію за призовом (п.1 ч.1 ст. 83 ТК РФ).

Роботодавець може і сам передбачити випадки, коли він готовий платити вихідну допомогу, і навіть встановити для них підвищений розмір, документально закріпивши це в трудовому або колективному договорі, або в окремій угоді з співробітником (ст.ст. 178; 181.1 ТК РФ).

Коли нараховуються на вихідну допомогу страхові внески?

Компенсації при звільненні співробітника не обкладаються страховими внесками:

 • якщо вони встановлені федеральним і регіональним законодавством,
 • якщо вони не перевищують межі встановлених норм.

Але як тільки виплати працівникові перевищать встановлений ліміт, страхові внески потрібно нараховувати. Нормування компенсацій і вихідної допомоги встановлено законом № 212-ФЗ в пп. «Д» п. 2 ч. 1 ст. 9. Аналогічні положення містить і ст. 20.2 закону від 24.07.1998 № 125-ФЗ про соцстрахування від профзахворювань і НС на виробництві:

 • якщо в загальній сумі вихідну допомогу і заробіток, що виплачується в період працевлаштування, більше, ніж 3-кратний розмір середньомісячної зарплати працівника, то страховими внесками обкладається сума перевищення цього ліміту;
 • таке ж правило діє відносно компенсацій, виплачуваних керівництву компаній: керівнику, його заступникам та головному бухгалтеру – на їх вихідну допомогу страхові внески нараховуються в частині, що перевищила 3-кратний розмір середньомісячної зарплати звільнених;
 • для Крайньої Півночі або в інший, прирівняної до Півночі, місцевості ліміт збільшений удвічі, і при виплаті допомоги працівникові страхові внески нараховують на суму, що перевищила 6-кратний розмір середньої зарплати працівника за місяць.

Чи обкладаються страховими внесками вихідну допомогу при скороченні в 2019: особливості та найбільш поширені помилки

В даний час, коли економіка країни переживає далеко не найкращі часи – бізнес намагається оптимізувати свої витрати і забезпечити собі не тільки гідний рівень існування, а й окреслити перспективи на майбутнє.

Одні підприємства автоматизують процеси виробництва, інші підвищують вимоги до працівників, треті банально скорочують витрати на оплату праці, що у всіх випадках веде до скорочення персоналу в компанії. У всіх випадках керівник намагається зберегти бізнес, оптимізуючи витрати.

Треба досить чітко усвідомлювати, що скорочення працівників – це не що інше, як розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (стаття 81 Трудового кодексу РФ), тому в даному питанні не можна допустити помилок, щоб уникнути проблем з законодавством.

У даній статті ми розглянемо обкладаються страховими внесками вихідну допомогу при скороченні.

Вихідну допомогу при скороченні

В цілому, процедура скорочення персоналу – дуже витратний проект для підприємства, тому багато керівників намагаються уникнути цього, пропонуючи працівникам написати заяву про звільнення за власним бажанням, але не всі співробітники піддаються цим домовленостям, так, власне кажучи, це і неправильно.

Є ще одна можливість уникнути досить серйозних витрат – запропонувати працівникові іншу, вакантну, посаду в цій же організації, але тут працівник має право відмовитися від цієї пропозиції. В цьому випадку процедура скорочення неминуча.

Дана стаття допоможе керівнику уникнути серйозних помилок при плануванні і реалізації витрат на процедуру скорочення штатів.

Етапи процедури скорочення працівників

Отже, в законодавстві досить чітко встановлена ​​послідовність етапів процедури скорочення працівників (в даному матеріалі ми не розглядаємо таку роботу на підприємстві, як створення комісії для проведення процедури скорочення, проведення загальних зборів трудового колективу і т.д.):

1 етап – повідомний : всім працівникам, які підлягають скороченню, видається повідомлення особисто в руки і під підпис рівно за 2 місяці до дати розірвання договору з ініціативи роботодавця (ст.180 ТК РФ);

2 етап – наказовому : керівник видає наказ про звільнення до дати розірвання договору , де працівник ставить свій підпис про ознайомлення з даним документом (копія наказу підшивається до особової справи співробітника);

3 етап – МАТЕРІАЛЬНИЙ : в день розірвання трудового договору з працівником працедавець зобов’язаний провести всі виплати , закріплені законодавством, а саме ст.84.1., Ст.140 Трудового кодексу РФ, а саме:

 • працівникові виплачується вся заробітна плата за фактично відпрацьований час з урахуванням всіх компенсаційних, стимулюючих, преміальних виплат;
 • якщо працівник не використав відпустку, то виплачується компенсація за всі невикористані відпускні періоди;
 • всім працівникам, без винятку, виплачується вихідна допомога в розмірі середнього місячного заробітку (в деяких випадках розмір вихідної допомоги може досягати шестиразового розміру середньої місячної заробітної плати і більше);
 • якщо співробітник з яких-небудь причин прийняв рішення про розірвання трудового договору до закінчення двомісячного терміну повідомлення про звільнення, то такому працівнику встановлено виплатити додаткову компенсацію в розмірі середнього місячного заробітку.

Терміни і розміри виплат після розірвання трудового договору

В день розірвання трудового договору з працівником виплати не закінчуються. Згідно зі статтею 178 Трудового кодексу РФ співробітнику необхідно виплачувати вихідну допомогу в наступному обсязі і в такі строки:

терміни виплати
В день звільнення Середній місячний заробіток
Другий місяць (на період працевлаштування) Середній місячний заробіток
Третій місяць (за рішенням органу служби зайнятості населення за умови, якщо в двотижневий термін після звільнення працівник звернувся в цей орган і не був ним працевлаштований) Середній місячний заробіток

наприклад:

Страхові внески на вихідну допомогу

Вихідну допомогу і середній місячний заробіток на період працевлаштування страховими внесками будуть звільнятися від сплати, це стосується і компенсації керівнику, його заступникам та головному бухгалтеру. Які ж вимоги треба дотримати роботодавцю при цьому?

З цієї статті ви дізнаєтеся:

 • обкладається вихідна допомога при скороченні страховими внесками;
 • нараховуються страхові внески на вихідну допомогу при звільненні.

Вихідна допомога при звільненні: платимо страхові внески чи ні?

Щоб відповісти на питання «чи нараховуються страхові внески на вихідну допомогу при скороченні?» чи ні, розглянемо ситуацію з деякими посібниками на сьогоднішній день.

зразки документів

Увійдіть, щоб завантажити файли і отримати доступ до більш ніж 3000 кадрових документів

 • Повідомлення співробітника про можливість дострокового розірвання договору у зв’язку з ліквідацією організації (скороченням штату)
 • Пропозиція перекладу на іншу роботу у зв’язку зі скороченням чисельності або штату
 • Пропозиція перекладу на іншу роботу в зв’язку з відновленням на посаді раніше звільненого співробітника
 • Колективний договір
 • Трудовий договір з керівником філії
 • Довідка співробітнику, який виходить на пенсію, про середньомісячний заробіток для подання до Пенсійного фонду РФ

Отже, на порядку денному стоїть питання «чи обкладається в иходное допомога при скороченні страховими внесками»? До 1 січня 2015 роки від нарахування страхових внесків були звільнені лише компенсації при звільненні, які передбачені законодавством. Наведемо приклади. Припустимо, відбувається розірвання трудового договору у зв’язку:

 • зі скороченням чисельності або штату працівників організації (підстава прописано в п. 2 частини першої ст. 81 ТК РФ);
 • з ліквідацією організації (підстава прописано в п.1 частини першої ст. 81 ТК РФ).

Тоді співробітнику, звільненому із зазначених вище підстав, виплачується вихідна допомога. Причому його розмір визначається розміром середнього місячного заробітку.

Також за працівником зберігається середній місячний заробіток на період працевлаштування, але не довше двох місяців з дня звільнення, вихідна допомога враховується (ст. 178 ТК РФ).

У зазначених вище прикладах (мають відповідну підставу в Трудовому кодексі) вихідну допомогу не підлягає обкладенню страховими внесками для платників страхових внесків (подп. «Д» п. 2 частини першої ст. 9 Федерального закону від 24.07.2009 № 212-ФЗ).

Таким чином, на питання «чи нараховуються страхові внески на вихідну допомогу при скороченні?» – відповідаємо негативно. Повторимо ще раз: якщо нараховується вихідна допомога при звільненні за скороченням штату, страхові внески ми не платимо.

Приклади розрахунків із змінами 2015 року шукайте в перших випусках журналу «Кадрове справа» за 2015 рік.

Коли ж вихідна допомога обкладається страховими внесками?

Розглянемо ситуацію: так зване вихідну допомогу при звільненні за згодою сторін. Страхові внески з такої компенсації нараховуються (лист Мінпраці Росії від 4 грудня 2013 р № 17-3 / 2038).

Допомога, що виплачується працівникові при звільненні за згодою сторін, наприклад, у зв’язку з виходом на пенсію за віком або у зв’язку з інвалідністю, підлягає обкладенню страховими внесками як виплата, вироблена в рамках трудових відносин.

Підстава: частина 1 статті 7 Федерального закону № 212-ФЗ. Тут потрібні пояснення.

Трудовий кодекс не забороняє встановлювати за згодою сторін необмежену суму вихідної допомоги (ст. 178 ТК РФ). Ця обставина, а також расширительная формулювання в підпункті “д” пункту 2 частини першої статті 9 Федерального закону від 24.07.2009 № 212-ФЗ приводили до зловживань з боку роботодавців.

Використовуючи дану норму, деякі роботодавці робили таким чином. Вони виводили частина заробітної плати (наприклад, для топ-менеджерів, що обчислюється великими сумами) у вигляді вихідної допомоги, скажімо, в зв’язку з виходом на пенсію за віком з-під оподаткування страховими внесками.

Це неправильно, як вказується в листі Мінпраці Росії від 4 грудня 2013 р № 17-3 / 2038. У Мінпраці вважають, що подібні виплати здійснюються в рамках трудових відносин, а значить, підлягають обкладенню страховими внесками.

Тому з 1 січня 2015 року плануються нововведення, що мають на меті усунути всі сумніви на рахунок того, чи нараховуються страхові внески на вихідну допомогу при звільненні чи ні. Яким чином, це буде зроблено, читайте нижче.

Вихідна допомога при звільненні: страхові внески йдуть в минуле?

Розберемо, що зміниться в ситуації з вихідними посібниками з 1 січня 2015 року. З зазначеного моменту часу страховими внесками не обкладаються деякі види вихідної допомоги. Причому незалежно від підстави звільнення при розірванні трудового договору (подп. «А» п. 3 ст. 2, подп. «А» п. 1 ст. 5 Закону від 28 червня 2014 р № 188-ФЗ). це:

 • вихідну допомогу і середній місячний заробіток на період працевлаштування, за умови, що вони не перевищують трикратного розміру середнього заробітку (а для співробітників з організацій, що знаходяться в районах Крайньої Півночі – шестиразовий розмір середнього заробітку);
 • компенсації керівнику, його заступникам та головному бухгалтеру, за умови, що вони не перевищують трикратного розміру середнього заробітку.

Таким чином, новий закон встановив обмеження для звільнення від обкладання страховими внесками.

На вихідну допомогу за угодою сторін страхові внески не нараховуються, якщо допомога не перевищує трикратного розміру середнього заробітку (а для співробітників з організацій, що знаходяться в районах Крайньої Півночі – шестиразовий розмір середнього заробітку).

Приклади розрахунків, а також інші цікаві подробиці про зміни в роботі кадровиків шукайте в перших випусках журналу «Кадрове справа» за 2015 рік. Перевірте, продовжена у вас підписка на наступний рік.

Вам також можуть бути корисні статті:

 1. Біженці: про наболілі питання
 2. Що буде з накопичувальної пенсією?
 3. Чи повинен роботодавець оплачувати відпустку по догляду за дитиною-іноземцем?
 4. Керівник: чи тягне особливий статус обмеження трудових прав?