Як стати хорошим керівником – правила і поради + важливі якості

0
144

Щоб бути на керівній посаді, важливо мати певні лідерськими якостями, брати на себе відповідальність і часто ставати об’єктом для ненависті. Завоювати кар’єрний Олімп і стати хорошим керівником досить важко, але цілком реально. У цій статті ми розберемося, як стати хорошим керівником.

Яким повинен бути керівник

Хороший шеф – це професіонал своєї справи і зразок для наслідування. Його завдання – створити постійно розвивається команду. Досягти цього без лідерських якостей не вийде.

Якості хорошого начальника

Лідер повинен бути:

 • Чесним. Людина, яка бажає завоювати довіру людей, не видаватиме бажане за дійсне.
 • Відкритим. Уміння вислуховувати чужі ідеї і конструктивно до них ставитися – це особливий навик лідера.
 • Мати творчий підхід, який проявляється в здатності думати інакше, дивитися на проблему під іншим кутом.
 • Впевненим у собі і своїх силах.
 • Мати почуття гумору, щоб зняти напругу і розрядити обстановку.
 • Володіти аналітичним мисленням, щоб вміти розбити мета на частини.
 • Готовим до змін.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

Серед інших якостей можна відзначити:

 • Відповідальність.
 • Психологічна стійкість.
 • Пунктуальність.
 • Людяність.
 • Сміливість.
 • Активізм.

Задатки лідера і мотиватора

Навчитися формулювати цілі можна з мотиваційних книг. Не менш важливо щодня ставити перед собою завдання і стежити за їх виконанням.

 • Приймайте рішення в тих областях, де невдача не стане критичною для самооцінки. Зазнавши поразки, витягніть урок і рухайтеся далі.
 • Навчитися приймати ризики можна наступним чином. Оцініть кожен недолік ситуації від 1 до 5. Уявіть розвиток подій за найгіршим сценарієм. Визначтеся, на який ризик ви готові піти.
 • Щоб правильно мотивувати персонал, вивчіть їх потреби. Домогтися результату вийти, якщо кожен підлеглий зрозуміє, що його робота впливає на кінцевий результат.
 • Аналізуйте свої вчинки і їх наслідки. Найбільш значимі інциденти можна записувати в щоденник. Намагайтеся витягти з них урок.

Потенціал керівника залежить від прагнення людини до змін. Лідер повинен заохочувати співробітників за нововведення і давати їм можливість самостійно відповідати за свої рішення. Домогтися цього можна тільки з командою професіоналів.

Розбиратися в тонкощах робочого процесу

Щоб стати хорошим керівником, підвищити свою ринкову вартість і управляти командою, постійно розвивайтеся: вивчати нове спеціалізоване програмне забезпечення, проходити професійні онлайн-курси.

Хороший аналітик повинен вміти планувати свій день і акцентувати увагу на тонкощах в реалізації робочого процесу. Це дає можливість краще оцінювати ризики і відповідати за результат праці колективу в цілому.

Якщо лідер зможе організувати ефективно свою працю і своїх заступників, то у нього завжди буде час для оперативного вирішення важливих питань.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

Створити сприятливі умови для праці

Раціональне управління працею грунтується на застосуванні сучасної техніки. Автоматизація праці може бути досягнута шляхом впровадження електронно-обчислювальних систем, використання оргтехніки. Це не всі інструменти, за допомогою яких можна підвищити продуктивність праці.

Серед додаткових заходів можна виділити:

 • дотримання санітарно-гігієнічних умов в кабінеті;
 • наявність робочого столу;
 • облаштування приміщення меблями;
 • забезпечення співробітника канцелярськими товарами та іншими робочими інструментами;
 • організація режиму праці та відпочинку.

Гарне освітлення, оптимальна температура, відсутність шуму впливають на працездатність.

Грамотно організувати роботу колективу

В незалежності від того, скільки у вас людина в підпорядкуванні, чотири або сотня, лідер завжди повинен вміти чітко роз’яснювати свої вимоги. Досягти поставленої мети допоможе кодекс правил і поводжень. Найпростіше розуміти цілі та очікування, якщо вони записані на папері.

Ще краще заздалегідь прописати послідовність дій. Якщо цікава мета відвідала вас в середині проекту, не має сенсу її озвучувати. Співробітники не сприймуть вас всерйоз і ледь встигнуть добитися певного результату.

Впроваджувати серйозні зміни в середині проекту не варто, однак, дрібні коригування робочого процесу не завадять.

Створити правильну атмосферу в колективі

Наполегливість в досягненні мети не повинна заважати підлеглому висувати свої пропозиції. Погляд на проблему з боку дозволить відкоригувати хід дій. Особливо важливо слухати чужу думку на завершальному етапі. Якщо хочете почути чесну відповідь, щось не погрожуйте.

Чи не налякати підлеглих і вислухати їхню точку зору можна кількома способами: організувати анонімне опитування, відправити електронний лист, запитати думку під час особистої зустрічі. Співробітники швидше поділяться своєю думкою, якщо будуть розуміти, що воно впливає на успіх проекту в цілому.

У них завжди повинно бути час на обдумування проблеми, над яким вони працюють.

Тримати дистанцію з підлеглими

Заслужити любов підлеглих можна не тільки панібратством, а й чесним шляхом:

 • Легко зізнаватися у своїх помилках. Будь-яка людина може помилятися, в тому числі і шеф. Не варто звинувачувати в своїх прорахунках інших людей. Знайдіть помилку, визнайте її і спробуйте виправити. Тільки так можна показати вміння знаходити рішення в будь-якій ситуації.
 • Будьте послідовним. При розмові зі співрозмовником чітко викладайте свої думки і вимоги. У цьому випадку співробітники зможуть допомогти вирішити питання.
 • Не допускайте панібратства. Зрозуміло, бос повинен вміти спілкуватися зі співробітником, коли той перебуває в будь-якому настрої. Але не варто допускати панібратства. Завжди тримайте дистанцію. Про хороших навичках спілкування говорить число підписаних договорів, а не відносини в неформальній обстановці з колективом.

Бути суворим, але справедливим

Хороший бос підтримує колег і мотивує їх на досягнення результатів. Зробити це можна за допомогою системи заохочення.

 • Заведіть звичку щомісяця зустрічатися з командою за святковою вечерею. Це цікавий спосіб подружитися з колективом і мотивувати їх на досягнення цілей.
 • Влаштуйте індивідуальний прийом. Якщо працівник досяг неймовірних висот, слід оголосити колективу про це в електронному листі або при особистій зустрічі.
 • Заохочуйте трудоголіків. Будь-який подарунок, будь то нова модель телефону або квиток в кіно, можуть мотивувати співробітника на якісне виконання обов’язків.

Брати відповідальність на себе

Уміння брати на себе відповідальність за проект в цілому – цінна якість лідера. Будь-який результат роботи команди – це, в першу чергу, результат його власних дій. Причини невдач керівник шукає в своїй поведінці. Таке ставлення мотивує керівника приймати ефективні рішення в майбутньому.

Підлеглий може не впоратися із завданням, тому що неправильно її зрозумів, забув про неї або вибрав неефективний метод. З боку керівника спостерігаються такі збої: неправильна постановка задачі, відсутність проміжного контролю і регламенту вирішення питань. Спосіб вирішення унікальних проблем має розробляти саме керівництво, так само, як і стежити за ходом їх виконання.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

Відстоювати інтереси підлеглих

Відповідальність має на увазі також бажання впливати на все, що відбувається зсередини і не допускати зовнішнього впливу без вагомих причин. Досягти цього неможливо без систематичного контролю роботи підлеглих.

До своїх підлеглих керівник повинен ставитися як до рівних партнерів, відстоювати їх інтереси перед вищим керівництвом і в спірних ситуаціях з третіми особами. Співробітники обов’язково оцінять лояльність керівництва і спробують поліпшити результати своєї роботи.

Довірчі відносини в колективі як раз і будуються на тому, що шеф буде вести себе послідовно як при особистій розмові, так і публічно.

Тримати своє слово

Щоб підлеглі поважали керівника, він повинен вміти виконувати свої обіцянки. Це стосується не тільки виплат зарплати і розподілу відпусток. Тому перш ніж давати обіцянки, потрібно взяти паузу і подумати над тим, як його виконати.

Не варто розставляти пріоритети, адже кожну обіцянку важливо. Якщо ви домовилися знайти помічника великому фахівцю, то зробіть це незважаючи на назріває криза і скорочення фонду заробітної плати. Зробити це важливо, тому що ви дали слово.

Невміння виконувати обіцянки позначиться на репутації людини як професіонала.

Як керувати колективом без досвіду

Багато менеджерів мріють очолити відділ і управляти командою. Недостатньо просто стати керівником, потрібно ще вміти утриматися на цій позиції.

Що варто знати початківцю директору

За статистикою основна причина звільнення співробітників – відсутність спільної мови з начальством. Тому керівник обов’язково повинен вміти уважно слухати підлеглих. Спілкуватися потрібно не тільки через електронні листи, але і наживо.

Начальник повинен знати, як надихнути колектив. Особливо якщо мова йде про творчу роботу. Перед стартом роботи вкажіть на важливість роботи кожного співробітника.

Керівнику варто вміти мотивувати колектив. Іноді для цього досить проявити ініціативу і першим взятися за великий обсяг складної роботи.

У будь-якому колективі є геній, який мислить нестандартно і відмовляється працювати в команді. Згодом він стає некерованим. Таких особистостей треба вміти виявляти і по можливості відразу від них позбавлятися. Інакше не вийде налагодити роботу в колективі.

Що повинен уміти керуючий

Формулювати цілі розвитку відділу та завдання, які потрібно виконати, щоб досягти результатів.

Грамотно використовувати ресурси фірми. До них відносяться: матеріальні ресурси, капітал, інформація і час. Цінність кожного з них змінювалася з розвитком людства. Сьогодні в пріоритеті інформація. Завдання лідера полягає в тому, щоб грамотно вибудувати внутрішню структуру організації.

Вміти мотивувати співробітників. Для цієї мети можна використовувати зовнішні стимули (соцпакет, штрафи, роботу в команді), а також бажання співробітників розвиватися.

Контролювати ситуацію на всіх етапах. Перед запуском проекту аналізуються наявні ресурси. Метою проміжного контролю є оцінка виконання кожного етапу. На заключній стадії порівнюється досягнутий результат з поставленою метою. Делегувати підлеглим можна тільки контроль на перших двох етапах.

Правила гарного шефа

 • Розділіть працю з метою якісного виконання великого обсягу роботи.
 • Де з’являються повноваження там, виникає і відповідальність. Вона є сильною мотивацією в термінових проектах. Іноді тільки моральна відповідальність може утримати співробітника від того, щоб не здатися.
 • Дисциплінованість в колективі базується на авторитеті керівника.
 • В ідеалі співробітник повинен отримувати перекази тільки від одного начальника. Сьогодні кордону ієрархії розсунуті. Розпорядження можуть видавати одночасно керівники декількох відділів. Тут важливо, щоб накази не суперечили один одному.
 • Інтереси однієї людини не повинні превалювати над інтересами організації в цілому. Інакше настане диктатура.
 • Вірність і підтримку співробітників можна забезпечити стабільною зарплатою.

Як стати начальником при м’якості характеру

Вважається, що ліберали не можуть стати лідерами зважаючи на свою людяності і схильності до потуранню. Замість них колективом керують неформальні лідери.

Щоб стати хорошим керівником, треба знайти амбітного людини і зробити його своїм радником. Потім з його допомогою побудувати структуру управління і впливати на колектив, використовуючи модель «добрий директор – суворий зам».

Демократичний лідер повинен бути:

 • ініціативним, відповідальним;
 • творчо ставитися до роботи;
 • вміти переконувати;
 • розробляти способи досягнення мети.

Таких фахівців чекають у високорозвинених командах, де кожен співробітник добре мотивований і може обгрунтувати свою точку зору на проблему.

Починати кар’єру управлінця слід з власного життя: ставити перед собою завдання, рухатися до мети. Спілкуйтеся з людьми, які домоглися професійного успіху і готові дати слушну пораду.

Поради, щоб стати ефективним керівником

 • Вислухайте думку своїх співробітників навіть якщо не згодні з ним.
 • Не намагайтеся контролювати кожен крок. Делегуйте свої повноваження.
 • Не вибухають з приводу кожної помилки на співробітників.
 • Розвивайте міжособистісні відносини з колективом.
 • Постійно вчитеся, прагнете дізнатися щось нове.
 • Вивчайте самого себе. Проблема більшості керівників – відсутність самоаналізу і осмислених дій.
 • Концентруйтеся на одній великій меті і розробляйте кроки її досягнення.
 • Позбавляйтеся від неефективних менеджерів. Або виграють всі члени команди, або жоден з них.
 • Щодня тренуйте свої лідерські якості.

Бос не завжди правий, але він завжди бос

Ситуація, в якій підлеглий виявляється розумнішим свого керівника, зустрічається рідко. Директор не візьме на роботу співробітника, який в чомусь перевершує його самого: за рівнем освіти, досвіду, кваліфікації. Тенденція брати на роботу своїх родичів за останні роки також знизилася до мінімуму.

Всі інші конфлікти з керівництвом можна дозволити. Директор – це теж людина зі своїми переживаннями і думками. Якщо він помиляється по якомусь питанню, знайдіть розумні докази, щоб поміняти його точку зору. Хороший керівник це оцінить.

Не варто звільнятися з роботи при виникненні конфліктної ситуації.

Як стати успішним керівником – одинадцять золотих правил

Мало хто з пересічних працівників не мріє зайняти посаду керівника. Хіба когось не потішить перспектива бути начальником, роздавати завдання підлеглим, вказувати їм на помилки і насолоджуватися новим положенням?

Однак, як відомо, нова відповідальна посада – це не тільки необмежена влада, а й нові обов’язки, велика відповідальність і потребу в постійному контролі роботи колективу.

Як же навчитися правильно керувати? Як знайти підхід до кожного працівника, щоб обстановка в колективі була спокійною і гармонійною, а до вашої думки прислухалися всі без винятку? Нижче ми поговоримо про десяти золотих правилах про те як стати успішним керівником?

Чітко ставити завдання

Одна з негативних рис багатьох керівників – це невміння чітко сформулювати і донести завдання до підлеглого. Коли керівник не знає, чого він хоче, то, швидше за все, він незрозуміло що отримає в результаті, обрушивши свій гнів на поганого, на його думку, працівника.

Чітко поставлені цілі, а також порядок виконання завдань істотно полегшать комунікацію між начальником і підлеглими і прискорять процес виконання роботи.

Лаяти тільки наодинці

Якщо людина не впорався з поставленим завданням, то ні в якому разі не можна відчитувати його на загальних зборах або при інших підлеглих. Цей хід може істотно зіпсувати ваші з ним стосунки і образити людину. Всі свої претензії висловіть йому неодмінно, але сам на сам. До того ж це дозволить вам не нажити ворога в колективі.

похвала

Велика частина керівників вельми щедро лає підлеглих за проступки і неякісне виконання роботи, в той же час забуваючи хвалити їх за хороший результат.

Тим часом всі ми знаємо, що похвала зазвичай є найкращим стимулом, ніж осуд, і змушує людину виконувати роботу в рази краще.

Якщо є за що, обов’язково хваліть співробітників і ви побачите, як зміниться їхнє ставлення до вас і до роботи.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

Дружня атмосфера в колективі

Керівник задає тон розвитку відносин між співробітниками. Ви обов’язково досягнете успіху, якщо створите в колективі теплу і доброзичливу атмосферу, в якій не буде місця колотнечі і інтриг. Крім того, працівників дуже порадує, якщо ви будете проводити планові щотижневі зібрання з кавою та печивом або піцою.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

Навчіть співробітників самостійно контролювати процес своєї роботи

Спочатку встановіть правило: щодня в кінці робочого дня кожен працівник компанії повинен зробити невеликий звіт своєї роботи, щоб і він, і ви могли розуміти, що він зробив за день. Не слід змушувати людей писати тонни пояснень.Цілком достатньо буде усної відповіді. Незабаром це увійде в звичку, і робота буде протікати продуктивніше.

Чітка організація робочого процесу

Ваші підлеглі повинні знати, що з таким начальником, як ви, потрібно виконувати роботу швидко і якісно. Дайте їм зрозуміти, що ви маєте намір контролювати всі етапи роботи, а в разі будь-яких проблем готові допомогти.

Зберігайте спокій

Немає нічого гіршого в роботі, ніж істерика і крик керівника на підлеглих. Часто він є не цілком обгрунтованим, а практично в 100% випадків – абсолютно не потрібним. Все можна залагодити шляхом спокійного діалогу. Це допоможе зберегти хороші відносини з людьми і правильно з’ясувати ситуацію.

Як стати хорошим керівником - правила і поради + важливі якості

Не бійтеся брати на себе відповідальність за невдачі або помилки своїх підлеглих

Зрештою це ви контролювали то, як виконувалася робота, і якщо вже не змогли простежити за якістю, то за це треба відповідати.

Ви істотно додасте собі балів в очах підлеглих, якщо при розмові з вищим начальством візьмете всю відповідальність на себе, а пізніше на зборах з колективом зробите роботу над помилками.

Ніхто не любить людей, які кричать про свою значущість, а коли приходить час відповідати за роботу, ховаються за спини працівників.

Будьте прикладом для інших

Коли людина бачить в начальнику не тільки керівника, але і розумного, розвиненого, харизматичну людину, йому подвійно приємно з ним працювати. Дуже важливо, щоб авторитет заробляв не тільки завдяки посаді, а й особистісним якостям. Коли працівники будуть пишатися своїм начальником, вони постараються більш якісно виконувати роботу.

субординація

Не допускайте на роботі фамільярних звернень до себе. Ви керівник, і крапка!

постійно удосконалюйтеся

Якщо ви дійсно хочете стати успішним керівником, ви повинні постійно розвиватися як особистість, удосконалювати свої навички керівника, ви повинні стати лідером команди який бере відповідальність за продуктивність і успішну роботу своїх підлеглих.

Обов’язково читайте бізнес книги, книги для керівників, по психології взаємин – керівник це ще й психолог який вміє знайти правильний підхід до своїх підлеглих, вміє правильно мотивувати своїх співробітників, створити сприятливу атмосферу в колективі.

Нижче представлені курси і тренінги для керівників:

мотивація

 1. Секрети мотивації. 15 способів утримати цінного співробітника. Перейти.
 2. Три інструменту точкової мотивації. Перейти.

Управління персоналом

 1. Секрети управління персоналом у великій компанії. Перейти.
 2. Як управляти залученістю персоналу. Перейти.
 3. Розвиток персоналу компанії з мінімальними витратами. Перейти.
 4. Створення ефективної управлінської команди. Перейти.

керівникам

 1. Максимальна ефективність керівника. Перейти.
 2. Навички керівника 3.0. Перейти.

лідерство

 1. Інноваційне лідерство. Перейти.
 2. Вертикальне розвиток лідерів. Перейти.

бачення переговорів

 1. Вербальне айкідо. Як використовувати силу опонента на переговорах. Перейти.
 2. Як проводити конструктивні переговори: стратегія і аналіз помилок. Перейти.
 3. Ігри та сценарії жорстких переговорів в продажах. Перейти.
 4. Ефективні навички ведення комерційних переговорів. Перейти.
 5. Мистецтво вести переговори. Як вичавити максимум з опонента? Перейти.

Електронне листування

 1. Ділова електронне листування: правила гри. Перейти.
 2. Проблемна листування від А до Я. Перейти.

Стати успішним керівником непросто, проте, прислухаючись до деяких порад і свого колективу, можна знайти підхід до кожного співробітника.

А як вважаєте Ви, якими навичками, знаннями і особистісними якостями характеру повинен володіти успішний керівник? Поділіться своєю думкою, а можливо досвідом в коментарях до даної статті.

Як стати хорошим і успішним керівником без досвіду – головні якості, поради, помилки

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

При великому бажанні хорошим керівником може стати кожен, хто готовий працювати над собою. Здатність управляти людьми – далеко не вроджена якість, тому існують деякі поради і рекомендації для розвитку лідерських якостей.

Дана тема має ряд особливостей і нюансів, дуже важливо діяти поступово і до уваги вказані нижче правила та помилки. Все це допоможе вам стати найкращим керівником.

Мета становлення хорошим керівником

 • Поведінка начальника на роботі і його прояв себе в колективі безпосередньо впливає на інших людей, створюючи певну робочу атмосферу.
 • Наприклад, надто запальний, несправедливий і агресивний бос може не тільки викликати до себе ненависть з боку оточуючих, а й отримає низький рівень працездатності кожного співробітника.
 • Наведений нижче приклад найкраще ілюструє, на скільки важливі особистісні якості керівного людини для всього колективу:

Кілька днів тому до відділу компанії був призначений новий керівник.

Це молода людина, яка отримала нову посаду після роботи в іншої фірми. Через відсутність досвіду він не знає багатьох важливих речей про процес начальствования, а також у нього відсутнє бажання вчитися і розвиватися.

Він вважає себе найголовнішим, через це в його поведінці читається зарозумілість і неповага інших. Також він часто доручає свою роботу іншим співробітникам і не може чітко відповісти на всі питання підлеглих по роботі. Хоча він вважає, що заслужив загальну повагу.

Як стати хорошим і успішним керівником фірми – дивіться в цьому відео:

В реальності колектив не вважає його хорошим босом, не проявляє повагу і ненавидить за зарозумілість. Працюючи під керівництвом такої людини, персонал втрачає ентузіазм, працездатність помітно подає, відсутня належна згуртованість колективу.

Для підвищення якості роботи відділу фірми необхідно спочатку отримати визнання і повагу з боку всіх підлеглих. Це дозволить не тільки помітно поліпшити всі показники роботи, але і продовжити рух вгору по кар’єрних сходах. Для цього скористайтеся нижченаведеними рекомендаціями.

Хто може стати начальником

Будь-яка людина в якийсь момент може відчути сильне бажання проявити свої лідерські якості і спробувати себе в ролі керівника.

Однак згідно з недавньою статистикою тільки 4 кандидати з 10 на насправді заслуговують звання хорошого керівника. Це не залежить від статі, віку та наявності досвіду у людини, а лише від його внутрішніх якостей, бажання і прагнення.

Кому легше – чоловікам чи жінкам

Зараз обзавестися статусом керівника може як чоловік, так і жінка. Жінки можуть проявляти хороші тактичні здібності, чоловіки ж славляться своїм умінням в стратегічному плануванні.

Чоловікам притаманна велика стресостійкість. Вони рідко йдуть на крайнощі. Дівчата ж частіше виявляють увагу до інших співробітників.

Тому неможливо відповісти на питання «Хто краще себе проявить в ролі начальника?». Претендувати на це місце можуть як чоловіки, так і жінки.

Якості хорошого директора

Щоб стати відмінним начальником, необхідно вміти аналізувати як свої позитивні, так і негативні риси характеру. Ніхто не ідеальний, але людям, які працюють на керівних посадах, слід не проявляти негативні сторони вдачі, а навпаки прагнути розвинути позитивні.

Якості, які допоможуть вам стати ідеальним начальником:

 • кмітливість;
 • Уміння правильно розподіляти час;
 • відповідальність;
 • стресостійкість;
 • людяність;
 • пунктуальність;
 • Уміння долати страхи;
 • Здатність йди на ризик;
 • енергійність;
 • активність;
 • Учитися;
 • працьовитість;
 • миролюбність;
 • Дружелюбність;
 • Хороша кмітливість.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості Основні типи керівників фірми.

Чого не слід робити будь-якому начальству

Керівники можуть часто здійснювати такі помилки:

 1. Не бажають докладати додаткові зусилля. Помилкою є той факт, що, піднявшись по кар’єрних сходах, людині стає простіше і обсяг роботи тільки зменшується. В реальності відповідальність тільки продовжує зростати, як і кількість роботи. Не варто відмовлятися від допомоги підлеглих, якщо ви тільки почали свою діяльність, однак пам’ятайте, що в майбутньому потрібно бути більш самостійним.
 2. Чи не здатні цінувати інших співробітників. Кожен без винятку працівник грає важливу роль в робочому процесі, і, за умови якісної роботи, необхідно заохочувати праці і проявляти увагу до людини. Тут ви дізнаєтеся, як правильно скласти наказ про преміювання співробітників.
 3. Не вміють організовувати робочий процес. Керуючим варто заглибитися в дослідження всього робочого процесу, зрозуміти все виробничі етапи. Директор повинен нести відповідальність за роботу як всього штабу співробітників в цілому, так і всіх по-окремо. Яку відповідальність несе роботодавець за порушення трудового законодавства ви можете почитати тут.
 4. Чи не виявляють бажання вдосконалюватися, вчитися і розвиватися. Багаторічний досвід роботи зовсім не означає, що прийшов час відсиджуватися в зручному кріслі і відмовлятися від можливостей дізнатися що-небудь нове. Науково-технологічний процес постійно розвивається, тому сучасні люди повинні самовдосконалюватися і впроваджувати в роботу нові методи.
 5. Привласнюють чужі заслуги. Приклад найкраще пояснить цю помилку. У науковій установі працює обдарований співробітник, який в недавній час досяг успіху в будь-яких дослідженнях. Директор установи має намір залишити за собою всі заслуги і вважає, що саме його блискуче керівництво відіграло важливу роль в новітніх дослідженнях підлеглого.
 6. Виявляють хамське і зневажливе ставлення до всього колективу. Люди, що займають керівні посади, дуже часто забувають про важливість контролю над емоціями і дозволяють собі зриватися на колективі з причини поганого настрою. Необхідно навчитися тримати себе в руках в будь-якій ситуації, тому що інші співробітники дуже часто не розуміють, чим заслужили настільки негативний звернення.
 7. Чи не захищають членів робочого колективу. Справжній керівник не повинен ставити особисті інтереси вище чужих. Йому слід показати підлеглим, що він зацікавлений у справедливому рішенні проблем і зацікавлений в довірі кожного співробітника.

Самі основні помилки були розглянуті вище, проте не варто забувати, що існують і інші. Необхідно розуміти, що, будучи керівником, людина несе відповідальність за всіх співробітників штабу.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості Яких помилок варто уникати керівникам?

Чиїсь помилки – це перш за все промахи самого начальника, якому не вдалося належним чином проконтролювати виробничий процес.

Поради, які допоможуть стати кращим начальником

Пітер Друкер є відомою особою в області менеджменту, крім цього він знаменитий особистим списком обов’язкових правил ідеального боса.

Рада № 1. Пізнайте основи тайм-менеджменту і навчитеся застосовувати їх в робочому процесі.

Рада № 2. Завжди думайте про кінцевий результат, а не сам процес виробництва. Не варто занадто часто втручатися в робочий процес всіх підлеглих.

Необхідно пояснити кожному працівнику, що саме його дії відіграють величезну роль для всього підприємства і він несе частку відповідальності за плоди своєї праці.

Рада № 3. Постійно проводьте розвиток сильних сторін і позитивних якостей не тільки у себе, а й у всіх інших підлеглих.

Рада № 4. Умійте правильно розставити пріоритети, зосереджуючи менша увага на другорядних цілях.

Рада № 5. Намагайтеся застосовувати рішення, які приведуть до підвищення ефективності роботи.

Нюанси, які допоможуть стати ідеальним керівником

Проаналізувавши діяльність і мистецтво управління людьми найуспішніших керівників, можна виділити загальні нюанси, здатні допомогти будь-якому охочому на початку його керуючої діяльності.

 • Необхідно зарекомендувати і проявити себе з самого першого дня роботи в ролі начальника.
 • Детальне вивчення кожного члена колективу, його особової справи, характеру, темпераменту і якостей. Потрібно постаратися якомога швидше вивчити ім’я кожного співробітника, так все будуть відчувати свою значимість і важливість. Це допоможе людям розвинути почуття відповідальності і обов’язку в робочому середовищі.
 • Будьте максимально щирими, не пускайте слів на вітер і завжди тримайте своє слово.
 • Намагайтеся якомога частіше обговорювати процес виробництва на зборах колективу, його важливість. Дайте людям більше свободи дій, можливість проявити себе. Це може привести до несподівано корисним відкриттям.
 • Намагайтеся вести себе простіше, дайте людям розуміння, що ви з ними на рівних. Пам’ятайте, що ви така ж людина, як інші. Зарозумілість ніколи не приносить позитивного ефекту.
 • Уникайте покарань і доган інших співробітників при останньому колективі. Розумніше буде обговорити всі з людиною особисто в окремому приміщенні.
 • Не забувайте хвалити і заохочувати людей на загальних зборах. Це додасть персоналу додаткову мотивацію і стимул працювати ще краще і ефективніше.
 • Завжди займайтеся справою. Хороший директор завжди зайнятий і виконує свої обов’язки самостійно. Перекладаючи свої обов’язки на інших, ви поступаєте нешанобливо і несправедливо по відношенню до персоналу.
 • Не дозволяйте страху і неспокою втратити посаду опанувати вами. Завжди заохочуйте розвиток і зростання талановитих працівників.
 • Постійно пам’ятайте про необхідність контролювати емоції.
 • Найгірший співробітник повинен привести вас до розуміння своїх промахів і помилок. Ви несете частку відповідальності за якість його роботи. Причина може бути у відсутності мотивації або дорученні занадто складного завдання.
 • Виділяйте кошти з метою заохотити праці співробітників. Матеріальний стимул може підвищити показник працездатності найкращим чином. Ентузіазм визначає якість і кількість виконаних завдань. Коли ви платите підлеглим за хорошу роботу, ви платите собі в першу чергу.
 • Опануйте умінням раціонально вирішити будь-який спір. Беріть участь у вирішенні будь-якого конфлікту в колективі. Розберіться в суті проблеми і постарайтеся знайти самий розумний спосіб її вирішення, використовуйте методики управління конфліктами в організації.
 • Ви гідні поваги і дисципліни з боку колективу. Слідкуйте за порядком, в разі необхідності робіть зауваження. Висловлюйте свою думку якомога частіше.
 • Будьте справедливим, але в міру строгим босом, не дозволяйте іншим потурати вами. Надмірна агресія також неприпустима, інакше люди будуть налаштовані проти вас.
 • Намагайтеся завжди бути компетентним і відповідальним у виконанні своєї частини роботи. Вирішуйте виникаючі проблеми самостійно.
 • Проявляйте свою увагу, вітаючи членів колективу зі святами, цікавлячись станом здоров’я кожного, благополуччям в сім’ї і психологічним комфортом.
 • Намагайтеся тверезо оцінити будь-яку ситуацію, будьте раціональні у всіх своїх діях.
 • Присвятіть увагу вивченню психології людей, відвідайте кілька семінарів, щоб краще розуміти природу людей. Атмосфера колективу значно покращиться.
 • Під час доручення співробітникам будь-якої роботи, не забувайте про схильність людей, про їх особистісні особливості і інтересах. Якщо людині подобається завдання, то результат вийде найбільш позитивним.
 • Забудьте про особливе ставлення до найкращих, на вашу думку, співробітникам. Намагайтеся підтримувати хороші відносини з усіма.

Заключна частина

Дійсно гарному керівникові під силу практично всі. Він має здатність направити весь робочий процес в потрібне русло, підвищити ефективність роботи, прискорити весь процес і мотивувати людей.

 1. Набагато приємніше мати справу з розуміючим і відповідальною людиною, здатним діяти розсудливо навіть в конфліктних ситуаціях.
 2. Поступово застосовуючи представлені поради в реальному житті, можна усвідомити їх значущість і ефективність.
 3. Основні помилки керівників в бізнесі розглянуті в цьому відео:

Як жінка може стати хорошим начальником?

 • Чому керівник рідко стає хорошим?
 • практичні поради

Стати хорошим керівником жінці складно, адже суспільство залишається заручником стереотипу, що жінка – це мати, господиня і хранителька домашнього вогнища, але не начальник. Щоб поламати стереотип, необхідний точний розрахунок, знадобляться психологічні прийоми і увагу до підлеглих.

Чому керівник рідко стає хорошим?

Керувати людьми – це складний процес, з яким рідко хто справляється на 100% успішно. Одні тримають підлеглих в страху, інші дозволяють сідати на голову, тільки б залишитися в очах колективу на висоті. Такі крайнощі не дають головного – авторитету і поваги.

Найчастіше причиною провалу начальника стають:

 • непомірні амбіції;
 • надзвичайна вимогливість, яка не відповідає можливостям підлеглих;
 • грубість у спілкуванні, необгрунтована агресія;
 • надзвичайна м’якість і доброта;
 • байдужість;
 • бажання всім догодити.

Керівник повинен позбутися від перерахованих вище недоліків. Це перший крок до успіху, але щоб стати дійсно хорошим начальником доведеться постаратися. Тут важливо завоювати симпатію колективу.

Жінці зробити це буде значно важче, ніж чоловікові, адже в колективі до начальника, керівника, особливо новопризначеному ставляться скептично. Необхідно поборотися за повагу і старанність підлеглих.

Тому важливо завоювати симпатію людей – це половина успіху і потужний фундамент для подальшого просування в напрямку завоювання авторитету і поваги, а також потужний стимул в прагненні стати хорошим начальником жінці.

практичні поради

Дівчина по психоемоційної природі імпульсивна і керується почуттями при вирішенні завдань, питань, проблем в житті і на роботі. Тому при перших невдачах починає нервувати і шукати підтримку. Керівник не може дозволити собі подібні слабкості, він повинен стати залізобетонною опорою для підлеглих.

Заспокоїти, зав’язати невимушену бесіду і ненав’язливо допомогти вирішити скрутну ситуацію: зробити потрібний дзвінок, дати ділову пораду – це безпрограшний прийом, спрямований на досягнення результату. Але не варто в повному обсязі виконувати роботу за підлеглих.

Жінка начальник не повинна бути джерелом агресії і негативних емоцій, але і надмірна м’якотілість не допоможе. У колективі відразу стануть говорити, що керівник хамка або безхребетне створення, якому можна сісти на голову. Поштовхом до таких розмов стане ображений працівник.

Можливо зацікавить: Налаштовуємося на роботу після відпустки

Необхідно володіти вмінням вислухати, бути рівним, привітним, чемним. Але одночасно з цим в принципових питаннях слід займати жорстку позицію і відстоювати свою думку.

Як стати хорошим керівніком - правила и поради + Важливі якості

Увага!Жінка особливо схильна до межових станів швидко втрачає самовладання або навпаки впадає в апатію. Уникнути цього дозволять психологічні тренінги. Заняття спортом, йогою і спілкування з чоловіками. При цьому необхідно помічати їх поведінкові особливості і все найкраще з них брати на озброєння.

Керівник повинен чути підлеглих. Це принесе йому практичну користь і дозволить зробити крок в напрямку «стати хорошим». Брати до уваги думку колективу необхідно в побутових питаннях, а також для вирішення виробничих завдань.

Жінка є відмінним тактиком в той час, як чоловік володіє навичками стратегічного планування. Таке комбінування дає можливість досягати відмінного результату в частині вирішення робочих завдань. Тому жінка керівник має навчитися аналізувати ситуацію і приймати продумані, зважені рішення без емоцій і суб’єктивізму.

Хорошим прийомом для завоювання авторитету у жіночої частини колективу є привітання зі святами. Це можуть бути дні народження, події в особистому житті співробітників, а також державні урочистості. Не завадять невеликі презенти. Це покаже, що керівник приділяє увагу колективу. Не зайвим буде цікавитися здоров’ям співробітників.

Як стати хорошим керівником - правила і поради + важливі якості

Увага! Приділяти увагу слід усім в рівній мірі, виділення любимчиків призведе до появи чуток, пересудів і не сприяє зростанню авторитету начальника.

Щоб стати шановним керівником, необхідно показати компетентність – уміння вирішувати організаційні та виробничі питання. Груба помилка звалювати на підлеглих всю роботу і вимагати вирішення завдань, які їм не під силу і не по рангу. При такому підході стати хорошим керівником не вийде, навіть при виконанні інших рекомендацій.

Можливо зацікавить: Розвинуте мислення – ваш шлях до успіху

Не можна потурати примхам підлеглих. Слід тримати себе доброзичливо, але підкреслено строго.

Зайва м’якість призведе до того, що колектив почне просто ігнорувати керівника. Колектив особливо гостро відчуває слабкість керівника, особливо якщо це жінка.

Хвилинна слабкість може звернутися в катастрофу і необхідність міняти місце роботи. Тому всі дії повинні бути ретельно продумані і виважені.

Обов’язково потрібно вимагати дотримання дисципліни. При необхідності можна застосовувати стягнення, головне, щоб вони були за справу і не переходили рамок дозволеного. Тут повністю має бути виключена самодурство.

Допоможе в напрацюванні авторитету і завоюванні поваги вміння вирішувати побутові суперечки, а також конфлікти, пов’язані з роботою. На озброєння не завадить взяти психологічні прийоми. Їх джерелом може стати книга, наукова праця авторитетного фахівця-практика.

Такі знання актуальні, так як жінка в силу своєї емоційності схильна до імпульсивних рішень, які в дійсності буду помилкові. Керівник, який приймає мудрі Соломонові рішення, вміє м’яко і ефективно розводити конфліктні ситуації стає улюбленим і шанованим.

Про неї скажуть, що вона розумна, що дуже важливо для жінки, сувора і справедлива. Це і є успіх.

Увага!Поводитися «правильно» необхідно відразу після призначення на посаду. Ці прийоми також актуальні в новій компанії для завоювання симпатій нових знайомих або при проведенні часу з підлеглими в неформальній обстановці, наприклад, на корпоративі.

Наостанок рекомендуємо переглянути корисне відео по темі:

Тільки дотримання вищеописаних рад допоможе стати хорошим керівником жінці, згуртувати і повести людей за собою. Така модель поведінки сприяє створенню здорового мікроклімату в колективі, оперативному й ефективному вирішенню виробничих завдань, робочих моментів, допоможе в подальшому кар’єрному просуванні.

Рекомендуємо також прочитати:

 • Як правильно провести співбесіду
 • Як стати бізнес-леді з нуля
 • Кращі професії для дівчат

Що зробити, щоб стати керівником

Фото: FotografieLink / pixabay.com

Ви успішно подолали кілька сходинок кар’єрних сходів, і тепер перед вами стоїть реальна перспектива стати керівником якогось колективу.

Це радує і одночасно трохи лякає, адже доведеться відповідати не тільки за власні дії, а й за дії інших людей.

Якщо ви і справді готові стати успішним лідером, то озбройтеся деякими порадами для досягнення поставленої мети.

Як управляти колективом

Старі механізми управління виробництвом, коли штат співробітників сприймався як безлика і безстатева маса, що виконує роботу, благополучно забуті. Управління навіть невеликий організацією вимагає абсолютно нового підходу.

Класична теорія управління базується на трьох китах: люди, фінансова політика, технічні питання.

На першому місці – людський фактор: тонке, мудре застосування творчого потенціалу кожного працівника.

Хороші взаємини в колективі підвищують продуктивність роботи і підлеглих, і, відповідно, всієї фірми. Знання психології виразно є перевагою хорошого керівника.

Щоб ним стати, необхідне знання психологічних особливостей спілкування з підлеглими. Трудовий колектив – об’єкт управління, жива істота зі своїм характером і звичками. Уміння розбиратися в особливостях сприйняття людей один одного, орієнтування в тонкощах взаємин колективу і управлінського апарату – це фундаментальні складові в керівництві людьми.

Це служить стимулом для злагодженої роботи організації. Ставитися до підлеглих, як до механічних виконавцям, небезпечно.

Наприклад, кожному, навіть має грандіозний творчий потенціал людини властиві етапи спаду психологічної активності, коли надмірне напруження тільки знижує загальну продуктивність. Вимагати від нього в такі періоди максимальної самовіддачі не можна.

Якісна робота мимоволі підміняється сурогатом, який замість очікуваної користі може завдати істотної шкоди і роботі, і самому виконавцю.

Будьте уважні до співробітників

Ще одне важливе правило успішного управління колективом – увага до інтересів співробітників. Унікальні мотивації, мети кожного співробітника, тому спроба нав’язати громадські інтереси на шкоду інтересам особистісним може бути фатальною. Фірма втратить цінного працівника, замінити якого буде непросто.

А об’єднання в будь-якій формі особистісних інтересів громадським вигідно позначиться як на атмосфері в колективі, так і на загальній продуктивності співробітників. При збігу особистих цілей швидко створюються угруповання, маніпулювати якими простіше, ніж кожним співробітником окремо.

Усередині угруповання є змагання, з якого грамотний керівник може отримати істотну користь для організації.

Однак змагання часто переходить в конфлікт, коли кожен хоче першим знищити конкурента. Така ситуація є деструктивною, і її необхідно вміти припинити на самому початку. Тут потрібна емоційна відкритість і психологічна гнучкість, засновані на пильній увазі до внутрішнього стану співробітників.

У колективі мимоволі може сформуватися двовладдя: контроль керівника над співробітниками і залежність його від поведінки цих співробітників.

Щоб уникнути такого глухого кута, необхідно навчитися лавірувати між лояльністю щодо підлеглих і авторитарністю. Одним із прийомів такого лавірування виступає ненав’язлива орієнтування інтересів груп підлеглих на цілі організації.

А потім і надання вирішення питання досягнення цих цілей самим підлеглим. Така ситуація в колективі сприятлива.

Щоб точно знати, як керувати колективом, потрібно придивитися до кожного його члена і точно вирішити, яку роль йому можна відвести.

Поради починаючому керівнику

Іноді керівники намагаються застосувати «добрі» прийоми: підбір колективу близько мислячих людей або впровадження в організацію лідера, зажигающего своїм прикладом інших. Але ніякої лідер не зможе підмінити цілу організацію, а найвідданіші однодумці залишаються окремими, самостійно мислячими людьми.

Головне для початківця керівника – вміння визначити місце кожного підлеглого в системі трудового механізму. В цьому і полягає психологія управління колективом.

Таке завдання непроста, але вирішувана, якщо підбирати людей не суб’єктивно, з позиції «подобається – не подобається», а відповідно до поставленим завданням.

Співіснування в організації різних людей, зі своїми смаками і звичками, – стимул її розвитку.

Управлінцю потрібно пам’ятати, що організація – це об’єднання людей, і цілі її досяжні тільки в разі успішного їх співпраці. Чи зможете залишити за дверима кабінету особисті стереотипи? Станете хорошим керівником. І вчіться стримувати себе.

Іноді нам дуже хочеться зірвати свій гнів на тих, хто від нас залежить. Накричати на одного працівника, насварити іншого підлеглого.

Але перш ніж це зробити, задумайтеся, що вами керує? Невдоволення виконаною роботою або просто бажання випустити пар?

Якості, необхідні грамотному керівнику

Перш ніж прагнути до посади керівника, задумайтеся, чи володієте ви достатніми знаннями і якостями, необхідними для успішного кар’єрного росту.

стовідсоткова відповідальність

Рішення, прийняті вами, будуть визначати хід всієї подальшої роботи, і тільки ваші глибокі знання, впевненість, а іноді і інтуїція, допоможуть уникнути помилок. Скидати провину на підлеглих – якість поганого керівника. Відповідальність за всі неприємності і помилки доведеться брати на себе.

Уміння швидко приймати рішення

Хороший керівник – це лідер, а лідер просто зобов’язаний швидко і впевнено приймати рішення.

Якщо ви ставитеся до категорії людей, яких в подібній ситуації сковує страх, і до смерті боїтеся помилитися, – можливо, посаду керівника не для вас.

Лідер не тільки вміє справлятися зі своїми емоціями і приймати серйозні рішення, але і знає про те, що в разі невдачі помилку можна виправити.

Ораторське мистецтво

Уміння володіти мовою – далеко не на останньому місці в списку достоїнств, потрібних, щоб стати начальником. Ще Наполеон говорив про те, що людина, яка не вміє розмовляти, не зробить кар’єру.

Вам необхідно навчитися правильної, грамотної мови. Для цього варто постійно поповнювати свій словниковий запас, засвоювати методи побудови своїй промові під цільову аудиторію.

Співробітницю, яка при розмові дивиться в очі і чітко викладає свої ідеї, важко не помітити.

Хороший керівник встигає переробити тисячу невідкладних справ, здати незліченна кількість звітів в термін і точно знає, яка робота відкладена на наступний день. Як мінімум.

Якщо ви жахливо незібрана, то затриматися на посаді керівника буде складно. Уявляєте, які стреси вас очікують, якщо ви не будете нічого встигати.

Хочете загрузнути в недороблених звітах та догани з приводу вічних затримок від вищого керівництва?

Заведіть щоденник, складайте розкладу всіх справ і подій, – це допоможе встигати виконувати всю роботу в строк і викроїти час на відпочинок.

емоційна стійкість

Уявіть ситуацію: ваша начальниця на загальних зборах оголошує про те, що продажі різко впали і раптом починає схлипувати, витираючи очі руками. Стійкість до стресів – одна з вимог, що пред’являються здобувачеві на посаду керівника або топ-менеджера.

Начальнику доводиться постійно ризикувати, приймаючи важливі рішення, вирішувати конфліктні ситуації, звільняти працівників і штрафувати їх, – ці вміння говорять про те, що слабким людям на такій посаді не місце.

Тільки емоційно врівноважена людина, здатний бути холоднокровним в будь-якій критичній ситуації, може завоювати міцний авторитет вищого керівництва і своїх підлеглих.

Крім наполегливої ​​роботи над собою, вам не забороняється відвідувати семінари, які допомагають людям збільшувати свій потенціал. Постійний розвиток допоможе піднятися по кар’єрних сходах, адже дороги відкриваються наполегливим і сміливим людям.

Чому не призначають керівником

Що, якщо ви володієте всіма якостями, необхідними для вступу на керівну посаду, але удача чомусь ніяк не хоче повернутися до вас обличчям. Що ж робити: продовжувати боротися за підвищення або опустити руки? Є відома приказка: «Будеш наполегливо працювати по 8 годин на день і станеш начальником. Потім будеш наполегливо працювати по 12 годин на день ».

Припустимо, ви давно виконали першу частину цієї умови, але керівна посада також далека від вас, як при прийомі на роботу.

Ви старанно виконуєте всі доручення керівництва, успішно справляєтеся з кризовими ситуаціями і суттєво підвищили рівень доходів компанії.

Але начальнику чомусь і в голову не приходить вас підвищити на посаді. Чому керівництво не помічає ваших зусиль і не пропонує підвищення?

Причин може бути декілька.

Перш ніж переживати, що вас не підвищують, поцікавтеся: а чи прийнято у вашій компанії призначати на керівні посади своїх працівників? Бути може, кадрова політика вашої фірми полягає в тому, що на такі посади запрошуються люди ззовні? Пригадайте, кого з вашого оточення в останній раз підвищили, дізнайтеся, яким чином ваш начальник отримав свою посаду. Адже якщо компанія не практикує призначення своїх кадрів, то безглуздо чекати чудес!

Якщо ж піднятися по службових сходах у вашій компанії можливо, то продумайте стратегію, як отримати посаду керівника. Звичайно, існують компанії, чия кадрова політика не має на увазі призначення жінки на посаду керівника.

І навіть якщо правила будуть порушені, то її зарплата може виявитися істотно нижче тієї, на яку міг би претендувати чоловік. Тут вже вам вирішувати: йти в іншу компанію з менш шовіністичними поглядами, або погодитися на посаду, отримавши в трудовій книжці запис «керівник відділу».

По крайней мере, влаштуватися в іншу компанію на посаду начальника буде куди простіше.

З чого почати

Але якщо ніяких перешкод немає, з чого ж почати свій шлях «нагору»? Вам знадобиться вміння планувати і мислити стратегічно.

Напевно у вашому оточенні є чимало «сірих мишок», які працюють з ранку до ночі, не піднімаючи голови, але ніхто особливо не помічає результатів їхньої праці. Якщо не хочете повторити цей сумний досвід, заявляйте про себе якомога частіше, постійно будьте на виду.

Запам’ятайте просту істину: хочете стати керівником, одягайтеся, як керівник. Дівчину в короткій спідниці з яскравим макіяжем навряд чи хто-небудь буде сприймати серйозно, незважаючи на всі її професійні якості.

Ще одна непогана можливість показати керівництву компанії, що ви переросли свою посаду, – цікавитися роботою свого начальника. Задавайте питання, просите дати вам доручення, які входять до компетенції керівника.

Якщо ваш шеф людина грамотна і далекоглядний, то він побачить ваш потенціал і постарається розкрити його. По крайней мере, їдучи у відрядження або йдучи у відпустку, він може вас залишити своїм заступником.

А кого можна підвищити на вакансію, що звільнилася керівника, що не виконуючого обов’язки?

Поговоріть зі своїм начальником про те, що ви засиділися на своїй посаді і здатні зайняти більш високе положення в компанії. Але не варто натякати йому, що ви можете зайняти його місце. Якщо вакансії на посаду керівника в найближчим часом не передбачається, то ваш начальник зможе виділити групу співробітників вашого відділу і призначити новий проект, довіривши вам його керівництво.

Якщо рішення піднятися по кар’єрних сходах – не одномоментне бажання або необгрунтована мрія, то приклавши зусилля, ви можете досягти своєї мети. Не зупиняйтеся і йдіть вперед назустріч своїм задумом, долаючи всі труднощі і перешкоди. Тільки сильна і рішуча жінка може добитися такої мети, а раз ви володієте цими якостями, то ніщо не встане у вас на шляху.