Як вибрати торгове приміщення магазину

0
100
 1. Як вибрати приміщення під магазин в залежності від стратегії бізнесу
 2. Як цільова аудиторія впливає на вибір приміщення під магазин
 3. Які приміщення краще: на перших поверхах будівель або в торгових центрах
 4. Як шукати торгове приміщення: самому чи з допомогою агента
 5. Як фіксувати результати перегляду торговельних приміщень
 6. Які документи перевіряти при оренді торгового приміщення
 7. Які документи потрібні для оформлення оренди

Яким би бізнесом ви не займалися, до вибору приміщення ви повинні визначити свою бізнес-модель – яким стандартом ви хочете відповідати і для кого працювати.

Максимально широка аудиторія і тисячі позицій товарів? Мова про гіпермаркеті – вам потрібен шматок землі і будівля близько 6 500 кв. м. Магазинчик «Все по одній ціні» влізе в 30 квадратних метрів – в однушку, перекладену в нежитловий фонд, на першому поверсі «будинку-корабля». Приміщення для бутіка модного одягу шукайте в торговому центрі.

Спочатку визначитеся, який ви – а потім вибирайте відповідне приміщення.

Як вібрато торгове приміщення магазину

Якщо ви орієнтуєтеся на аудиторію, яка ганяється за низькими цінами, то ви – дискаунтер. Вам не потрібна прохідність, у вас може бути брудну підлогу і взагалі намет. Ваше завдання – заощадити на оренді приміщення, збиранні, зберіганні та собівартості товару. Якщо ж ви хочете продавати товари дорожче, доведеться вибирати приміщення прискіпливіше.

Для торгових приміщень (крім дискаунтерів) зазвичай характерні і бажані такі умови:

 1. Високі стелі – від 3 м
 2. вітринні вікна
 3. Хороша електрична потужність – від 10 кВт
 4. Якщо приміщення на 1-му поверсі багатоповерхового будинку – окремий вхід з вулиці
 5. Велика частина приміщення повинна бути залом для торгівлі
 6. Наявність складського і / або підсобного приміщення
 7. Санвузол для працівників
 8. Якщо загальна площа приміщення понад 100 кв. м, обов’язковий запасний вихід – вимога норм пожежної безпеки

Визначте, хто ви, яка у вас бізнес-модель – звідси стануть зрозумілі ключові параметри торгового приміщення

Цільова аудиторія – ще один орієнтир при виборі торгового приміщення

Крім бізнес-моделі, на вибір приміщення і його місця розташування впливає цільова аудиторія вашого бізнесу. Подумайте, хто і в яких умовах цікавиться вашими товарами. А кому з них ви хочете продавати частіше і більше за все? Розглянемо приклад з аптечного бізнесу.

Типи покупців в аптеках

Як вібрато торгове приміщення магазину Складіть портрет вашої цільової аудиторії і визначитеся, кому ви хочете продавати найбільше. Під цих покупців і вибирайте приміщення

Які приміщення краще: на перших поверхах житлових будинків або в торгових центрах?

Комерційне приміщення на першому поверсі будівлі або житлового будинку

Хороший варіант, якщо будинок вдало розташований і приміщення знаходиться на першому поверсі, при цьому має окремий вхід з вулиці.

У вас є право встановити вивіску над входом і на вікнах, а для розміщення зовнішньої реклами знадобиться дозвіл керуючої компанії або ТСЖ і Комітету з друку і взаємодії із засобами масової інформації. Хороші комерційні приміщення – в нових будинках. Але і коштують вони дорожче.

Всі приміщення мають деякою репутацією. Наприклад, якщо ви в’їхали в приміщення, де до вас був подібний магазин – вам дістанеться «шлейф» його репутації. До вас за звичкою будуть ходити ті, хто ходив до колишнього орендаря.

Якщо приміщення здається вперше, то на його «розкручування» піде час. Нормальний термін, щоб запам’ятатися людям – півроку-рік. Ймовірно, доведеться робити ремонт.

Що треба запам’ятати про торгових приміщеннях в будівлях і житлових будинках?

 1. В середньому, ціни за оренду приміщення в будівлі нижче, ніж в торговому центрі
 2. Можна встановити зручний для вас графік роботи
 3. Можливо, буде потрібно ремонт
 4. У порівнянні з торговим центром, складніше вибрати вдале приміщення

Приміщення в торговому центрі

Сучасні торгові центри будуються в хороших місцях, де багато людей і є вся інфраструктура для шопінгу: парковка, ресторанчики, ігрові зони. Люди приходять туди купувати і залишаються на цілий день.

Що треба запам’ятати про приміщення в торгових центрах?

 1. Повністю готове приміщення – в’їжджай і торгуй
 2. Гарне місце, відмінна прохідність людей
 3. Високі ціни за оренду
 4. Конкуренція всередині торгового центру
 5. Вам буде складніше встановити власний графік роботи. Швидше за все, ви будете працювати за графіком торгового центру

Найзручніші торгові приміщення – в торгових центрах. Але вони і найдорожчі. Приміщення на перших поверхах будинків з окремим входом – дешевше

Як шукати приміщення?

Займатися пошуком торгового приміщення можна самостійно, або звернутися до агента з комерційної нерухомості.

Де шукати торгове приміщення самому?

Самостійний пошук приміщення займе чимало часу: знадобиться переглянути сотні оголошень, всіх обдзвонити, приїхати на перегляд. Приготуйтеся: оренда – клопітка справа.

Пошуковики. Вбийте в пошуковик запит і почніть переглядати сайти – це будуть сайти про нерухомість і дошки безкоштовних оголошень.

Як вібрато торгове приміщення магазину

Портали про нерухомість і дошки безкоштовних оголошень

Популярні серед звичайних людей сайти, на яких можна знайти оголошення про здачу в оренду приміщень:

https://www.avito.ru – найпопулярніша дошка безкоштовних оголошень

https://spb.cian.ru – спеціалізований портал про нерухомість

https://realty.yandex.ru/sankt-peterburg/ – Яндекс.Нерухомість

http://spb.arendator.ru – портал про комерційну нерухомість

Існують закриті бази комерційної нерухомості, в яких агенти обмінюються інформацією про здаються об’єктах. Доступ в них платний, приватні особи туди не допускаються.

Зайти в вподобане приміщення і запитати, чи не збираються його здавати

Іноді щастить. Раптом ви щасливчик?

Якщо поточний орендар з’їжджати не збирається, поцікавтеся, як вдалося зняти таку красу. Попросіть телефон агента-посередника.

Чому варто найняти агента по комерційній нерухомості

Якщо найняти агента по комерційній нерухомості, то оголошення, дзвінки, переговори, торг, перегляди та перевірка документів ляжуть на його плечі, а не на ваші.

Але за його роботу потрібно заплатити комісію в розмірі 50% або 100% (залежить від агента і об’єкта) від суми одного щомісячного платежу за оренду приміщення. Тобто, якщо агент знайшов приміщення за 50 000 в місяць, то ви повинні заплатити:

 1. 50 000 рублів за перший місяць оренди
 2. 25 000 або 50 000 рублів – комісія агенту (як домовитеся)
 3. Реєстрація договору оренди – 2000 рублів, якщо реєструєте як фізична особа. Якщо як юридична – 22 000 рублів

Якщо у вас є фахівець, агент з комерційної нерухомості, якому можна довіряти, делегуйте це завдання йому. Навіщо? Агенти напрацьовують свій досвід ногами і знають такі тонкощі, про яких дилетанти просто не здогадуються.

Історія: «Потрібно було відкрити мережеву аптеку, поруч з метро« Московська ». Місце дуже популярне, площі щільно зайняті. В результаті було вибрано приміщення без парковки, поблизу житлових будинків, з низькою прохідністю. Тим часом, нестачі в покупцях немає.

Як так? Справа в тому, що вивіску аптеки прекрасно видно, як тільки піднімаєшся з підземного переходу метро. Саме ця аптека була розрахована на жіночу аудиторію, яка переміщається пішки ».

Хороші агенти знають народні стежки, враховують огляд, вважають трафік (прохідність), а не тільки перевіряють юридичну чистоту угоди. Щоб агент знайшов гарне приміщення для вашого бізнесу, йому знадобиться опис вашої бізнес-моделі і цільової аудиторії.

Тому коли вас відвідає ідея пошукати торгове приміщення самостійно, гарненько подумайте. Зняти яке-небудь приміщення ви, звичайно, зможете, навіть якщо ніколи цим не займалися.

Інше питання: чи не підхопите ви на неприємності? У порядку чи будуть документи, що не попросять вас звільнити приміщення через тиждень, чи не будете ви зобов’язані оплачувати неосудності дорогі послуги? І найголовніше питання – чи буде ваше приміщення заробляти гроші?

З агентом по комерційній нерухомості пошук приміщення пройде швидше і легше. Але головне – так у вас більше шансів зняти приміщення, яке буде приносити дохід, а не збитки

Фіксуйте результати перегляду кожного торгового приміщення

Яким би способом ви не шукали нерухомість, результати пошуків корисно фіксувати. Під час перегляду приміщення робіть фотографії, а після розкладайте їх по папках для кожного об’єкта.

Як вібрато торгове приміщення магазину Фіксуйте результати кожного перегляду, робіть фотографії і розкладайте їх по папках. Це допоможе не забути, що ви дивилися, і порівнювати об’єкти між собою буде легше

Які документи перевіряти при оренді торгового приміщення?

Неважливо, чи самі ви займалися пошуками або найняли агента, до підписання договору оренди торгового приміщення попросіть у орендодавця такі документи та уважно прочитайте, що в них написано:

 1. Документ, що засвідчує володіння і розпорядження приміщенням. Це може бути договір оренди, договір купівлі-продажу, розпорядження державного або муніципального органу, свідоцтво про реєстрацію права власності
 2. Виписка з ЕГРН (єдиний державний реєстр нерухомості) – Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії. Її можна отримати самостійно на сайті Росреестра
 3. Кадастровий і технічний паспорт приміщення – в цих документах вказана площа приміщення і план. Якщо вони не збігаються з заявленими в оголошенні – то це привід насторожитися або хоча б попросити знижку
 4. Договори з обслуговуючими організаціями. Важливо, щоб у них був чинний термін і щоб вони були укладені з постачальниками послуг

Як вібрато торгове приміщення магазину

Які документи потрібні з боку орендаря

 1. Виписка з ЕГРЮЛ або ЕГРІП не старшою 4 місяців
 2. Копії свідоцтв про реєстрацію юридичної особи та його постановки на облік ФНС
 3. Банківські реквізити
 4. Поштові реквізити (в тому числі юридична адреса)
 5. Копії ІПН, ОГРН, КПП
 6. Копія паспорта керівника та копія документа, який підтверджує його повноваження
 7. Копії документів повинні бути завірені печатками.

Заключні документи угоди

Перед тим як підписувати договір оренди, розумно написати лист про наміри або залишити заставу під розписку. У цьому документі опишіть об’єкт оренди, площа, вартість, терміни, умови оренди.

 1. Договір оренди. Прочитати. Зрозуміти. Показати юристу. І тільки потім – підписувати
 2. Акт прийому-передачі

Як вібрато торгове приміщення магазину Уважно читайте і перевіряйте документи, перш ніж ставити підпис і віддавати гроші

Як вибрати місце для магазину: правильний вибір приміщення під магазин

Перед вибором торгового приміщення підприємець повинен точно знати той напрямок, в якому він буде працювати. Від цього залежить кінцеве рішення, адже варіантів дуже багато: точку можна відкрити в окремому будинку, в торговому центрі або ж встановити острівної магазин. Для прийняття рішення слід врахувати чинники, які будуть розглянуті в цій статті.

Місцезнаходження

Саме від місця буде залежати успіх ваших продажів, швидкість впізнаваності торгової точки потенційними покупцями і, відповідно, розмір прибутку.

Безумовно, для того щоб вибрати найкраще розташування для магазину, необхідно врахувати такі нюанси:

 1. Потенціал району.
 2. Трафік поблизу торгового приміщення.
 3. Кількість конкурентів по сусідству.
 4. Орієнтованість потенційних покупців.
 5. Наявність паркінгу, зручного під’їзду або близькість транспортної розв’язки.

Тепер варто розглянути їх докладніше. Потенціал району позначає можливість успішної торгівлі в даному місці. Природно, в маленькому районі немає сенсу орендувати приміщення. До того ж, важливо вміти правильно визначати зону продажу: для супермаркетів середніх розмірів вона становитиме 1,5 кілометра, що дорівнює п’ятнадцяти хвилинах крокової доступності.

Визначити потенціал району легко, якщо знати рівень забезпеченості його населення, а також поведінку покупців, які живуть поруч з магазином. Якщо ж потрібно оцінити можливості населення, то варто дізнатися про такі особливості, як щільність забудов району, кількість проживаючих в ньому, рівень розвиненості інфраструктури, розташування важливих будівель і об’єктів. До них відносяться парки, ТЦ, зупинки.

Трафік поблизу приміщення показує кількість людей, яке щодня проходить поруч з ним. Інформацію, яка буде відома після оцінки потенціалу району, потрібно нанести на карту, що дозволить точніше оцінити рівень купівельних потоків.

Одним з важливих питань в цьому пункті є зручність клієнта добиратися до торгової точки.

Особливо таку проблему важливо вивчити тим, хто хоче відкрити магазин на околиці міста або в спальних районах, оскільки в цих місцях все покупки відбуваються ввечері, коли жителі повертаються з роботи.

Наступним пунктом зі списку нюансів є наявність поблизу конкурентів. Чим їх менше, тим більше доходу отримає ваше торгове місце. Тим не менш, не варто радіти, якщо конкурентів немає зовсім: можливо, обрана вами ніша торгівлі просто не затребувана в цьому районі.

Важливо врахувати і те, на що орієнтуються потенційні покупці. Якщо в районі живуть багаті люди, їх не зацікавить одяг, вироблена невідомими брендами. Такий клас суспільства воліє купувати речі в дорогих бутиках. Тому перед відкриттям точки потрібно порівняти попит клієнтів і пропозиції продавців.

Також важливим фактором для успішної торгівлі є наявність парковки і під’їзних шляхів, оскільки якщо до торгової точки незручно добиратися, багато покупців знайдуть їй заміну.

На даному моменті знадобляться попередні дослідження: якщо товар вашого магазину представляє інтерес для власників авто, то їм точно знадобляться паркувальні місця. На кожні 25 м² площі потрібно одне паркувальне місце.

У тому випадку, коли клієнтами будуть малозабезпечені громадяни, паркінг не буде потрібно.

Як вібрато торгове приміщення магазину

Магазин в торговому центрі

При виборі приміщення в ТЦ, потрібно звернути увагу на наступні чинники:

 • площа магазина, комфортність перебування всередині;
 • місце розташування точки всередині ТЦ;
 • форма приміщення.

Продавцю важливо забезпечити своїм клієнтам комфортне перебування всередині магазину. Це стосується не тільки його оформлення, а й розмірів: при напливі відвідувачів кожному повинно бути зручно вивчати товар. Проте, також важливо, щоб в торговій точці не було великої кількості колон, через яких не буде видно продукцію. Винятками є магазини одягу.

При виборі приміщення в торговому центрі потрібно врахувати його віддаленість від входу або виходу. Найбільш успішними з продажу є ті магазини, які знаходяться якомога ближче до дверей ТЦ, так як саме в них клієнти заходять в першу чергу. Або ж, якщо покупець не зміг придбати потрібну річ в будь-якому магазині, він обов’язково відвідає точку, яка розташована прямо перед виходом.

Форма також грає роль в темпі і кількості продажів. Найбільш вдалим є приміщення прямокутної форми. У ньому клієнтам буде набагато зручніше розглянути весь представлений асортимент магазину.

Якщо ж точка має «квартирне» вид, то буде потрібно її перепланування, про можливість якої заздалегідь слід дізнатися у орендодавця.

Також запитаєте його про те, який магазин розташовувався в приміщенні до цього: цілком можливо, що у нього була погана репутація, через що можна втратити клієнтів.

Як вібрато торгове приміщення магазину

Цільова аудиторія і потоки

Головна помилка багатьох підприємців – вони беруться за першу ж можливість отримати приміщення в будь-якому торговому центрі. Перед цим необхідно провести детальний і ретельний аналіз того, наскільки відвідуємо і рентабельний магазин. Важливо враховувати якісні і кількісні показники. Для цього є кілька простих способів:

 1. Відвідати торговий центр особисто. Найлегше підрахувати кількість відвідувачів, перебуваючи в кафе по сусідству з обраним магазином. Обов’язково при цьому проаналізувати потік клієнтів в різний час дня, а також окремо в будні і вихідні.
 2. Дізнатися про рентабельність ТЦ безпосередньо у одного з його продавців. Також можна запитати про те, наскільки добре йдуть справи в торговому центрі в іншого орендаря. Не обов’язково, щоб це був ваш конкурент.
 3. Запитати про це особисто орендодавця торгового центру.
 4. Провести опитування в соціальних мережах або на місцевому сайті серед тих, хто точно є цільовою аудиторією обраного вами ТЦ. Необхідно включити в список питань інформацію про те, наскільки великий потенціал у району (його жителі і їх достаток), як часто люди відвідують обраний вами торговий центр, а також багато іншого.
 5. Переглянути кількість Чекин певної торгової точки. Особливо ефективно це буде в тому випадку, якщо є доступ до інших магазинів, які розташовуються в цілих мережах торгових центрів або ж окремих точках.

Обов’язково слід врахувати і вимоги, які виставить вам орендодавець, можливість додаткових послуг, якість охорони і т.д. Маючи докладні відомості про цікавить приміщенні, приймати рішення про його зніманні буде досить легко. Тільки так ви не помилитеся і не витратите свій капітал на збиткову справу.

успіх магазину

Безумовно, для підприємця важливий успіх його торгової точки. Цей показник складається з наступних чинників:

 • 30% – формат магазину;
 • 30% – місце розташування;
 • 40% – обстановка в магазині, робота персоналу, якість продукції.

Можна звернути увагу і на торгові «острова», не зупиняючись виключно на магазинах. «Острівні» точки – це вітрини відкритого типу, які знаходяться в проходах і коридорах. Найчастіше їх використовують для сезонних розпродажів, тестінгу нового товару і т.д. Використання острова має сенс тільки в тому випадку, якщо є інші торгові точки, а капітал не надто обмежений.

Як вибрати торгове приміщення магазину

інжинірингові системи

Перед орендою приміщення слід переконатися, чи є в ньому електроенергія, водопостачання і каналізація (якщо необхідно), пожежна сигналізація, опалення, кондиціонери та вентиляційна система. Особливо важлива інформація про електричні потужностях. Якщо вони будуть занадто малі, то магазин не зможе нормально функціонувати.

Також врахуйте витрати на освітлення та інші електроприлади, необхідні для організації комфортного торгового процесу, як для співробітників, так і відвідувачів.

особливості бізнесу

Вибір приміщення залежить і від того, що ви хочете запропонувати клієнту. Потрібно врахувати:

 • що ви будете реалізовувати;
 • які габарити матиме товар;
 • різноманітність асортименту;
 • чи потрібно реклама для продукції;
 • на яку кількість покупців ви орієнтуєтеся (наприклад, у островів рідко можна побачити черги);
 • наскільки популярна марка вашого товару (чим відоміший бренд, тим легше реалізувати продукцію).

Важливо визначити не тільки формат майбутнього магазину, а й зрозуміти: як ви будете рекламувати свій товар. Це стосується можливостей його просування саме в межах торговельного центру. Тобто, чи зручно буде помістити на стенди рекламу або поставити острова, адже в деяких магазинах це неможливо. Отже, від оренди в цьому ТЦ краще відмовитися.

Де встановити острів

Дослідним шляхом продавці з’ясували, що великий успіх мають ті острови, які розташовані біля входу. Втім, отримати таке місце дуже важко, особливо, якщо ви вперше співпрацюєте з ТЦ і ще не маєте постійних покупців. У більшості випадків на вигідних позиціях будуть розташовуватися представники відомих брендів і компаній.

Ще однією назвою острова є «плаваючий магазин», оскільки його легко в будь-який момент перемістити в інше місце. Це відмінне рішення для новачків в торгівлі. Острів найкраще підійде для продажу електроніки, іграшок, сувенірів і біжутерії.

Щоб отримати від плаваючого магазину максимальну вигоду, потрібно дотримати наступні правила:

 1. Острів повинен розташовуватися в тому місці, де метою людей є придбання чого-небудь, а не відпочинок і розваги.
 2. Поряд не повинні бути точки зі схожим товаром.
 3. Острів не можна розміщувати десь в тіні або в тому місці, де його перекриють відомі магазини.

Обов’язково дізнайтеся, які саме товари хочуть придбати покупці в даному торговому центрі. У тому випадку, коли вони звикли купувати речі від дорогих і елітних брендів, розміщувати новий магазин від маловідомої фірми немає сенсу. Виняток можуть скласти точки з ексклюзивними прикрасами і аксесуарами. Запам’ятайте, що:

 1. Потенційних покупців слід зацікавити не тільки рекламою, але і красивою яскравою вітриною, на яку не варто шкодувати грошей.
 2. Здійснювати продаж при великому потоці покупців зможуть тільки продавці з величезним досвідом. Заощадити на фахівцях, звичайно ж, не вийде.
 3. У великих торгових центрах є безліч різних правил, які вам доведеться дотримуватися. Тому обов’язково ознайомтеся з договором оренди.

Як вібрато торгове приміщення магазину

Пошук вигідною точки

При виборі стаціонарної торгової точки, продавець повинен відштовхуватися від потоку покупців. В першу чергу орієнтуватися необхідно на потенційних (або ж цільових) покупців, відокремивши їх від інших. Задайте собі наступні питання:

 1. Яку продукцію покупець може придбати ще в цьому торговому центрі?
 2. Чому люди купують товари тієї чи іншої спрямованості?
 3. Що особливого ви можете запропонувати покупцям, чого вони не зможуть знайти ніде в даному торговому центрі?

Завдяки відповідям на ці запитання легко визначитися, чи варто взагалі розміщувати свій магазин в цьому торговому центрі. Крім того, буде досить просто визначитися: наскільки великий рівень відвідуваності у нього буде.

На рішення може вплинути декілька фактів, які можна дізнатися про ТЦ. Наприклад, прекрасно, якщо на поверсі розташована велика кількість магазинів, які відвідують ваші потенційні покупці.

Ще одним плюсом буде відсутність прямих конкурентів в торговому центрі або ж їх мала кількість. Адекватно оцініть рівень конкурентоспроможності вашого товару і тільки після цього орендуйте приміщення.

І, звичайно ж, значною перевагою буде відвідування торгового центру людьми потрібного цінового сегмента.

Як вібрато торгове приміщення магазину

Торговий центр або окремий магазин

Розташування точки в торговому центрі не завжди перспективніше, ніж повноцінний магазин для товару. Як і завжди, виходити треба з цільової аудиторії і продаваного вами товару. Наприклад, багато підприємців, які реалізують товар за низькою або ж середній ціні, орендують окремо стоять приміщення.

Ще однією причиною такої поведінки є те, що багато людей використовують громадський транспорт. Потрібно відзначити і те, що багато самостійні магазини стають в кілька разів успішніше, ніж точки в найбільших торговельних центрах.

Звичайно ж, брендові магазини приносять більше прибутку як раз в торгових центрах, оскільки для них це найбільш вдале місце розташування. Щоб ви краще орієнтувалися в питанні, ознайомтеся з порівнянням достоїнств і недоліків обох видів розміщення точки.

Плюси магазинів в торгових центрах:

 • велика наповнюваність;
 • наявність керуючого;
 • присутність непрофільних орендарів – якірних, завдяки яким збільшується потік покупців.

Мінусами ж є:

 • складність отримання вигідного місця;
 • висока вартість оренди (не завжди окупається);
 • жорсткі умови договору, що укладається;
 • можливе зростання ціни оренди;
 • обов’язкове підпорядкування графіку роботи торгового центру;
 • залежність в плані терміну відкриття магазину;
 • великі складності і обмеження в доставці товару;
 • можливі обмеження на ті елементи, які є фірмовими для вашого магазину (або мережі магазинів);
 • обов’язкове задоволення певного ряду потреб потенційних клієнтів;
 • різну кількість виручки щодня (в вечір п’ятниці і вихідні покупців набагато більше, ніж в будні, а значить, більше грошей тільки в ці дні).

Магазин, який розташовується окремо, також має свої плюси і мінуси. До переваг належать такі факти:

 • відсутність відволікаючих товарів: клієнт не розсіювати увагу на продукцію інших торгових точок (як це буває в ТЦ), в цей час у продавця є можливість встановити зоровий контакт з покупцем і розташувати його;
 • орієнтованість клієнта на певний бренд або товар, завдяки чому він точно зробить покупку в магазині;
 • можливість зміни формату роботи в залежності від зміни трафіку району, а також інших зовнішніх факторів;
 • доступ до використання власником будь-яких маркетингових засобів;
 • оформлення магазину за своїм бажанням, не погоджуючи це з форматом торгового центру або вимогами орендодавця;
 • відсутність необхідності підлаштовуватися під графік роботи ТЦ.

Є у окремого магазину і мінуси, серед яких:

 • обов’язкове налагодження зв’язків з усілякими обслуговуючими організаціями (інжинірингові системи);
 • форма орендованого приміщення може бути не дуже зручною, через що вона не буде відповідати вашим бажанням або стандартам.

Тільки з огляду на всі ці фактори, ви зможете прийняти правильне індивідуальне рішення. Універсального вибору в таких випадках не існує, так як кожен продавець має зовсім різний товар, спеціалізацію, особливості та стиль власного торгового процесу.

Як правильно вибрати для оренди торгове приміщення під магазин? Яка потрібна торгова площа, на що звернути увагу при виборі торгового приміщення в оренду?

Як вібрато торгове приміщення магазину

Багато фахівців вважають, що обороти магазину в першу чергу залежать від того торгового району, в якому розташоване торгове приміщення, в оренду якого Ви плануєте вкласти гроші. Як же правильно вибрати торгове приміщення в оренду для свого роздрібного бізнесу? Існує об’єктивна модель для оцінки торгових площ, пропоную розглянути її з практичної точки зору!

При оцінці місця і торгових площ для магазину враховуються такі моменти:

 • сфера діяльності (глобально визначаємося, який товар продаватимемо: золото або молоко, наприклад)
 • хто будуть наші покупці (кому, власне, будемо продавати: пенсіонерам, бізнесменам, матусям)
 • як плануємо розвиватися (мережа або НЕ мережу)
 • скільки ви готові витратити на весь цей проект (причому треба порахувати з урахуванням періоду виведення на окупність)
 • як швидко Ви розраховуєте повернути гроші і почати заробляти?

Відповівши чесно на ці питання, Ви зрозумієте приблизний портрет торгового району і площа торгового приміщення в оренду. Також Вам стане зрозуміло, який треба генерувати оборот, щоб окупитися

Ви напевно бачили масу порожніх торгових площ з написом «здам!» Інше питання, що складно підібрати об’єкт відповідає всім вимогам, що пред’являються.

Ще важче знайти підходящу ділянку під забудову.

Оскільки вибір приміщення в оренду починається з розгляду всіх наявних пропозицій, то складений Вами профіль торгового району буде Вам дуже корисний, так як Ви відразу зможете відмітати явно невідповідні варіанти.

Звідки взяти варіанти для оренди торгового приміщення і для його покупки?

Ви можете, як було сказано вище самостійно шукати, а можете доручити це ріелторам. При взаємодії з ріелторами будьте готові і до того, що найбільш ласі об’єкти будуть віддаватися федеральним мереж …

Принципи вибору торгового приміщення під магазин, щоб роздрібний бізнес приносив гроші

Як вібрато торгове приміщення магазину

Перший принцип вибору гідного торгового приміщення – це визначення достатності загального потенціалу району

Для звичайного супермаркету торговий район обмежений зоною 10-15 хвилин пішохідної доступності, що еквівалентно 1,5 км ..

Потенціал торгового району складається з забезпеченості і купівельної поведінки жителів району, тому спочатку оціните рівень житлового масиву, кількість домогосподарств, інфраструктуру, взаємне розташування об’єктів-магнітів (парк, торговий центр, зупинка маршрутки …). Дуже рекомендується порахувати трафік біля торгового приміщення.

Зібраний матеріал слід нанести на карту і подивитися, а як Ваш майбутній магазин вписується в купівельні потоки, чи зручно покупцям буде користуватися Вашим магазинах. Особливо важливо враховувати цей критерій при будівництві магазинів на околицях, тому що, як правило, все покупки відбуваються по шляху домой.Ми НЕ рекомендуємо брати приміщення на околицях …

Природно, до магазину повинен вести зручний під’їзд. Тому при оренді торгових площ зверніть увагу на під’їзні шляхи, що ведуть до майбутнього дебаркадера і до вхідних дверей

Вам треба віддавати собі звіт, що покупці будуть відвідувати Ваш магазин? На машині – потрібна парковка (актуально для сегментів від середнього і вище), причому прийміть, що Вам буде потрібно приблизно 1 паркувальне місце на 20-30кв.м.торговой площі. Якщо Ви будете працювати для малозабезпечених громадян, то роль парковки знижується в рази. .

УВАГА! ПАМ’ЯТАЙТЕ, що приміщення має бути в достатній мірі забезпечено електроенергією, системами пожежогасіння і каналізацією! Практично неможливо нормально запустити магазин, якщо енергії НЕ вистачає або якщо є порушення по системам вентиляції і пожежогасіння!

Дивіться одразу документи, що підтверджують наявність заявлених потужностей. Обов’язково беріть до уваги все, що буде споживати електроенергію в денний час, аж до чайніка.Еслі Ви берете площі в торговому приміщенні з вже діючими орендарями, обов’язково з’ясуйте, скільки фактично енергії залишиться для Вас!

Ваше торгове приміщення повинно мати в ідеалі прямокутну форму

Оскільки цей факт впливає на оборот, ми НЕ рекомендує влаштовувати магазини в приміщеннях-«квартирах». Дізнавайтеся, які є можливості з перепланування, якщо вона необхідна. Чи потрібен ремонт.

Дізнайтеся про магазин, який працював на орендованих Вами площах раніше

Ми дуже рекомендуємо відразу з’ясувати, що за магазин знаходився в торговому приміщенні до Вас і яка була його слава. Поганий імідж зазвичай передається у спадок. Ви за 10 хвилин зможете з’ясувати цю інформацію в місцевих тіточок – просто пройдіться по району і розпитайте людей.

Якщо самостійно скласти профіль району та порахувати термін окупності НЕ виходить або Немає часу?

Замовте соціально-демографічний аналіз населення даного мікрорайону: розглядаються розташовані там торгові підприємства: хто і чим торгує, яка частка на ринку (адже необхідно зрозуміти, з ким ділити ринок тих грошей, які населення витрачає на продукти харчування в цьому районі).

З тим, щоб знайти методи конкуренції, доречні в даному випадку, вивчається рівень цін прилеглих магазінов.Еслі плануються покупці – транзитники, то визначається трафік на найближчій магістралі і відсоток людей, яких потрібно змусити захотіти повернути! .

В рамках подібної послуги Вам порекомендують торгове обладнання та, якщо треба, розрахують необхідну економіку. Маркетингові дослідження останнім часом набули нового ключове значення.

Пов’язано це з тим, що в умовах зниження купівельної спроможності зростають ризики і посилюється конкуренція.

Як вибрати приміщення під магазин – законодавчі вимоги, практичні нюанси

Як вібрато торгове приміщення магазину

Для вирішення вашої проблеми ПРЯМО ЗАРАЗ отримаєте

безкоштовну консультацію:

Показати зміст

Як вибрати площа під підприємство торгівлі?

При виборі магазину слід звертати увагу на його розташування, можливість здійснити парковку поруч і оточення. Обов’язково потрібно розуміти, чи відповідає дане приміщення всім необхідним вимогам законодавства

законодавчі вимоги

Приміщення під магазин має відповідати багатьом вимогам:

Вигідність для бізнесу

Місце розташування магазину означає, наскільки швидко покупці дізнаються про нього і як часто будуть відвідувати. Зручність розташування, можливість паркування, кількість конкурентів, а також потенціал мікрорайону в якому розташоване приміщення, дадуть повну інформацію про його рентабельності.

Розглянемо докладніше:

 • Трафік – кількість щодня проходять повз людей. Варто вивчити віддаленість точки від автобусних зупинок, оцінити рівень купівельної спроможності населення.
 • Конкуренти – повна їх відсутність може говорити про відсутність затребуваності подібного товару в цьому районі.
 • Парковка – під’їзні шляхи мають велике значення, в разі їх відсутності люди можуть проїхати в сусідній район і спокійно припаркуватися біля подібного магазину. Незручність розташування зіграє не на користь продавця. Тільки в тому випадку, якщо магазин розрахований на громадян з низьким доходом, можна опустити цей пункт.

Чим ближче розташування магазину до центру міста, тим краще. Однак і вартість таких приміщень набагато вище. Близькість до околиці міста, а також знаходження в спальному районі знизять ціни, а й потоки покупців зменшаться.

У такій ситуації вивчення ринку попиту в певному районі дуже важливо. Навряд чи люди із середнім достатком підуть купувати фірмовий одяг в бутик, так само і забезпечене населення не стане користуватися недорогими засобами для догляду за шкірою.

Пропонуємо подивитися корисне відео про те, як правильно вибрати розташування для приміщення під магазин:

Санітарно-гігієнічні умови

Приміщення повинно бути обладнане підсобними і господарськими відділами, відповідати всім вимогам пожежної безпеки, вентиляції та освітлення, мати водопостачання і каналізацію, а також відповідати нормам кондиціонування і опалення.

Торгове приміщення повинно мати під’їзд із зворотного боку для забезпечення доставки продукції. Повинні бути встановлені контейнери для збору сміття. У приміщенні обов’язкова постійна нормальна температура і оснащення водою і каналізацією.

Нюанси для продуктових торгових точок

Санітарно-епідеміологічні правила передбачені СП 2.3.6.1066-01. Основна маса правил говорить про продуктових магазинах. До них застосовуються більш жорсткі вимоги і до розташування приміщень в будівлі, і до співробітників магазину.

Жорстко розмежовані правила зберігання продуктів, обов’язкова наявність холодильних і морозильних камер. Підтримка чистоти в приміщенні контролюється постійно, так само, як і відсутність шкідників.

При продажу продуктів готового харчування повинні бути обладнані окремі приміщення під приготування і зберігання їжі, встановлюються мийні ванни. Фасувальні приміщення повинні бути обладнані ваннами з гарячою і холодною водою.

Більш докладно про всі тонкощі і нюанси оренди або купівлі-продажу приміщення під продуктовий магазин ми розповідали в окремому матеріалі.

Чи допускається використовувати квартиру?

Використовувати житлове приміщення під підприємницьку діяльність можна, але слід дотриматися всіх норм законодавства, і виконати переведення приміщення з житлового в нежитлове. Це клопітно, але якщо цього не зробити, то чекає багато несподіванок і неприємностей.

У п. 2 ст. 17 Житлового Кодексу РФ сказано, що житлове приміщення використовувати у підприємницькій діяльності можна «якщо це не порушує права і законні інтереси інших громадян, а також вимоги, яким має відповідати житлове приміщення». Відповідно при переобладнанні приміщення в магазин воно перестає відповідати цій нормі закону.

Контролює дотримання правил користування житловими приміщеннями КоАП РФ ст. 7.21. Штраф – до 1500 руб., При цьому він буде накладено на громадянина як фізична особа, штрафів для організацій і індивідуальних підприємців не передбачено.

Інший закон вступає в силу, якщо орендодавець є організацією або ІП. Тоді згідно ст. 167 ГК РФ він зобов’язаний буде повернути орендну плату орендарям. До того ж його можуть притягнути до адміністративної відповідальності, яка регулюється кожним регіоном самостійно.

Адміністративна відповідальність може накладатися в розмірі від 50 до 200 МРОТ.

Якщо орендар переобладнав приміщення без згоди орендодавця, тоді по ст. 7.22 КоАП РФ штраф складе :

 • для ІП – 4 000-5 000 руб .;
 • для організацій – 5 000-10 000 руб.

Крім штрафу буде вжито заходів до усунення порушення.

Як юридично грамотно зробити з житлової нерухомості нежитлову?

ЖК РФ глава 3 регулює переклад житлового приміщення в нежитлове і назад . Але для цього необхідно, щоб перекладне приміщення відповідало деяким вимогам, зазначеним в ст. 22 того ж кодексу:

 1. Є технічна можливість зробити окремі виходи.
 2. Квартира повинна знаходитися на першому поверсі, а якщо вище, то все приміщення під нею повинні мати статус нежитлових.
 3. Приміщення не знаходиться в заставі або під арештом.
 4. Приміщення не використовується для проживання.

Для відмови достатньо невідповідності хоча б одного з перерахованих пунктів.

Документи, необхідні для здійснення переведення приміщення з житлового в нежитлове, прописані в п. 2 ст. 23 ЖК РФ :

 • Заява (вільна форма).
 • Документи на право власності (свідоцтво про держ. Реєстрації), можуть бути надані оригінали або копії, завірені нотаріусом.
 • Тих. паспорт квартири, а також поверховий план будинку.
 • Проект перепланування, повинен бути узгоджений в управлінні архітектури міста.
 • За законодавством не вимагається згода сусідів на переведення приміщення в нежитлове, але для впевненості все-таки можна заручитися їхньою підтримкою і зібрати підписи.

Детальніше про те, як перевести житлове приміщення в нежитлове, ви дізнаєтеся з цього корисного відео:

Чи можна розмістити в адміністративній будівлі?

Адміністративною будівлею називають споруди, призначені для забезпечення роботи управлінського апарату державних організацій, господарських і громадських установ. За великим рахунком головне, що приміщення не є житловим, а це вже полегшує завдання. Використовувати приміщення можна в цілях торгівлі (відкриття магазину в тому числі).

При такому розташуванні приміщення головне – правильно прописати мету оренди і діяльність , яку планується здійснювати в ньому. Швидше за все укладення договору буде відбуватися з самим держ. установою.

Використання підвальній площі

 • порівняно невисока вартість оренди;
 • приміщення не є житловим.

Все інше скоріше мінуси. Технічне приміщення теж потрібно перевести в статус нежитлового. Обмеження, з якими стикається підприємець :

 1. Бізнес не повинен заважати людям, які живуть в цьому будинку.
 2. Обов’язкове обладнання вентиляції.
 3. Громадське харчування може приймати до 50 осіб одночасно.
 4. Не можна виробляти шум, що перевищує показники, встановлені СанПіН.
 5. Робота може здійснюватися з 8 ранку і до 11 вечора.

Є види діяльності, які заборонені в підвалах житлових будинків. Відносно магазинів серед них два пункти: надання ритуальних послуг і дрібнооптовий або оптовий склад.

Також підприємець не може використовувати в своїх цілях і для роботи магазину під’їзд, коридор, сходи і ліфт. Магазин повинен мати окремий вихід на вулицю. Потрібно забезпечити доступ до інженерних комунікацій і обладнання будинку.

Щоб отримати таке приміщення в користування під магазин, спочатку доведеться заручитися підтримкою мешканців будинку, де воно знаходиться. Потім укласти договір оренди з муніципалітетом.

Коли мешканці виступають проти, то доведеться знаходити можливість їх переконувати. Можна і просто «задобрити», наприклад, заасфальтувати тротуар або розбити на подвір’ї клумби.

Подається заява на укладення договору з муніципалітетом.

Порядок оформлення :

 1. Виходить висновок СЕС, пожежників, комунальників, в тому, що вони визнали приміщення придатним для здійснення обраного виду діяльності.
 2. Укладається договір з районною адміністрацією, в якому зазначено термін оренди, умови і сума оплати; якщо будинок є кооперативної власністю, то договір з ЖЕК / УК.
 3. Гроші від оренди розподіляються на облаштування будинку і прилеглої території.
 4. Отримавши ліцензію на здійснення діяльності, необхідно привести приміщення у відповідність з нормами, встановленими для нього.
 5. При необхідності реконструкції знадобиться звернутися в БТІ для отримання дозволу на перепланування, а також оцінка геодезії.

Є кілька способів отримати нерухомість під магазин , одні з них простіше, інші складніше, але так чи інакше всі вони користуються попитом і головне працюють, отже:

 • Оренда – найпростіший і бюджетний варіант. У разі невдачі, договір оренди можна розірвати або переїхати в інше, більш успішне місце. Про оренду приміщення під магазин читайте тут.
 • Купити – тут знадобиться пристойна сума грошей, так як комерційна нерухомість коштує не дешево, переїхати буде складно, приміщення доведеться здавати в оренду або продавати. Повний опис процедури купівлі-продажу магазину ви знайдете в іншій статті.
 • Переоформити приміщення, не призначене для торгівлі : не так витратний варіант, скільки тривалий і неспокійний – безліч паперів, інстанцій та часу.
 • Побудувати на своїй землі , тоді потрібно відмежувати частину землі під комерційне використання.
 • Купити землю під будівництво магазину або встановити на ній торговий кіоск, тут знадобиться багато дозволів на будівництво, потім зведення будівлі і облаштування прилеглої території. Встановлюючи ларьок процес будівництва виключається. Всі подробиці про оренду або купівлю-продаж землі під магазин або ларьок ви знайдете тут.

Вибір варіантів непоганий і кожен орієнтується не тільки на можливості, а й на необхідність певного продукту на обраної території.

Плюси і мінуси оренди або купівлі ларька

Купівля або оренда кіоску заощадить підприємцю гроші при вкладенні в бізнес. Як правило орендарями виступають муніципалітети (якщо ларьок стоїть на вулиці), або торгові центри, вокзали та ін.

При оренді можна заощадити на покупці ларька, інакше доведеться ще підбирати місце і оплачувати його оренду.

Муніципалітети ларьки виставляють на тендери, але в тому випадку, якщо на одне місце є кілька пропозицій від підприємців.

З одного боку, вигідніше ларьок, з іншого – кількість товару обмежена, приміщення дуже маленьке для розширення бізнесу. Не у всіх місцях дозволено встановлювати ларьки.

У продавця не буде санвузла, а значить потрібно передбачити і це. Купуючи і встановлюючи свій ларьок, необхідно передбачити підведення електрики, запросити СЕС і пожежників.

Про те, чи вигідно мати ларьок і які всі тонкощі оренди або купівлі-продажу такого виду торговельної точки, ви можете дізнатися в цій статті.

Організація власної точки роздрібної торгівлі в магазині або кіоску має свої недоліки і переваги, оформлення документів займає менше часу при готовому приміщенні та укладанні договору оренди. Це найбільш бюджетний і менш енерговитратний з точки зору оформлення шлях. А дотримання всіх норм допоможе убезпечити себе від перевірок і різних штрафів.

Ми вже зрозуміли що у вас ОСОБЛИВА проблема.

Телефонуйте, будемо вирішувати:

Як вибрати місце для магазину

На успішність бізнесу впливає безліч факторів. Описуючи причини своїх невдач в підприємництво, деякі люди впевнені, що їм завадила загальна економічна ситуація в країні. Інші вважають, що Росія – одна з кращих країн для ведення бізнесу з величезними можливостями і безліччю вільних ніш.

Раціональні аргументи наводять обидві сторони, і в кожній конкретній ситуації чаша терезів схиляється на ту чи іншу сторону. Кожен бізнес унікальний. Для одного напрямку особливості розташування, чисельність і платоспроможність споживачів не має значення. Для деяких видів бізнесу дислокація має вирішальне значення. Одним з таких напрямків є сфера торгівлі.

Для магазину розташування – один з найважливіших чинників. Ця стаття розповість про головні секрети пошуку кращого приміщення для організації торгівлі. Якщо ви або ваші близькі знайомі відкривали магазин, то, напевно, погодитеся зі справедливістю такої заяви.

Абсолютна більшість підприємців-початківців, які прийняли рішення організувати першу торгову точку, або зовсім не здійснюють маркетингові дослідження, або ставляться до них халатно. Незважаючи на важливість тверезою і максимально докладної оцінки ситуації на місцевому ринку, лише одиниці роблять спробу проаналізувати її.

Як правило, все зводиться до поверхневої розвідці у найближчих конкурентів. Бізнесмен краєм вуха чує чутки про нечувані прибутки одного з них. Виступивши в ролі клієнта, підглядає позитивні моменти і з деякими варіаціями впроваджує їх в свій майбутній бізнес.

Навіть такого важливого питання, як пошук ідеального місця для розташування магазину, часом приділяється мінімум часу і уваги. Як правило, все відбувається за стандартною схемою. Хтось із знайомих в своєму розпорядженні приміщенням і пропонує його за дуже привабливою ціною. Часто вивчаються лише найперші варіанти, що попалися на очі після нетривалого пошуку.

Бізнесмени не обтяжують себе визначенням цільової категорії і аналізом конкуруючих точок, які торгують подібними групами товарів в безпосередній близькості. Вони не звертають уваги на густоту населення в обраному районі. Результат подібного легковажності прогнозуємо і добре відомий досвідченим підприємцям – очікувані прибутки не приходять, клієнтів мало, і магазин навіть не покриває поточних витрат.

Як показує практика, новачки роблять одні й ті ж помилки. Скориставшись досвідом, витягнутим з типових прорахунків, ви можете уникнути краху. Дотримуйтесь порад досвідчених підприємців, і підійдіть до вибору місця для магазину з максимальною серйозністю.

Головні критерії оцінки приміщення для магазину

Ідеальне місце для магазину має відповідати двом найважливішим показниками:

 1. Будівля знаходиться біля гарного потоку потенційних клієнтів. Жваві вулиці з великою чисельністю пішоходів, місця біля траси, по яким щодня проїжджає максимум автомобілістів.
 2. Важливо наявність зручного доступу. Мається на увазі близькість зупинки громадського транспорту, насичена транспортна розв’язка, наявність просторої паркування.

Це важливі критерії. Починаючи аналіз пропозицій оренди з урахуванням цих факторів, ви вже на початковому етапі проведете відсів, як мінімум, половина з них. Але це далеко не все, що необхідно врахувати.

конкуренти

Дуже багато залежить від наявності в безпосередній близькості конкурентів з аналогічним або схожим асортиментом товарів. Дотримуючись елементарній логіці, можна зробити висновок – чим менше конкуруючих магазинів, тим краще для вас. Але є й інша сторона.

Якщо ви не знайшли жодного об’єкта торгівлі зі схожими товарами, є серйозний привід задуматися про наявність попиту в обраному вами районі. Соціальний рівень більшості жителів дуже сильно впливає на успішність бізнесу. Якщо ви плануєте відкрити елітний бутік брендового одягу в спальному районі зі складною криміногенною обстановкою, розраховувати на високі прибутки наївно.

Також не варто пропонувати дешеві речі невисокої якості в котеджному селищі, в якому проживають люди із середнім і високим достатком.

формат

Окремо варто зупинитися на питанні про форматах роздрібної торгівлі. Від цього також залежить вибір приміщення. Ви можете розташуватися в окремій будівлі в житловому, торгівельному районі або за містом, наприклад, на жвавій транспортній магістралі. Крім цього, на ринку маса пропозицій оренди приміщень у великих будинках або площ в торгових центрах.

Приділяти увагу перших форматів ми не будемо, оскільки в цій ситуації враховуються попередні фактори організації прибуткової торгівлі. Але про критерії вибору площі в торговому центрі слід поговорити окремо.

Місцезнаходження

Тут грають роль додаткові параметри. Один з найважливіших – віддаленість вашого магазину від центрального входу. Чим ближче до нього ви розташовані, тим вигідніше. Потенційний клієнт загляне до вас на самому початку. Якщо він поспішає, то відразу зробить покупку.

Якщо людина налаштована на ґрунтовні пошуки потрібного товару за найвигіднішою ціною, він піде далі, але вже запам’ятає ваші пропозиції. Він повернеться до вас, якщо ціни, асортимент або якість товарів у конкурентів виявляться гіршими. Ще одна можливість, яка трапляється досить часто – забудькуваті покупці.

Вони згадують, що пропустили один або кілька пунктів зі списку покупок на виході. Як правило, ніхто вже не повертається, все купується в магазині біля виходу.

Площа магазину

Наступний параметр – площа бутіка. Прохідність людей в торгових центрах висока. Ситуації, коли в один магазинчик заходить кілька покупців, виникають дуже часто.

Якщо місця в приміщенні недостатньо, частина просто йде на пошуки аналогічного товару в вільні площі.

Якщо не бажаєте втрачати клієнтів, не економте на оренді і постарайтеся забезпечити їм комфортні умови для вивчення товарів.

Транспортна доступність

Як правило, торгові центри будуються в місцях з жвавій транспортною розв’язкою. Біля будівлі облаштовується містка парковка, враховується наявність зупинок громадського транспорту. Але і ці параметри у окремих ТЦ виглядають по-різному.

Якщо у вашому місті кілька подібних будівель порівнюйте не лише вартість оренди, але і зручність для потенційних покупців. Обов’язково пошукайте дані про середню відвідуваності конкретного торгового центру.

Це дозволить більш реально розрахувати можливі прибутки.

Планування

Зверніть увагу на планування всередині ТЦ. Якщо людині, що прийшла сюди вперше, складно орієнтуватися, і пошук конкретного магазину складає проблему – це дуже поганий знак.

поверх

Важливий і вибір поверху. Людина ледачий за своєю природою. Якщо клієнти зможуть знайти на першому або другому поверсі потрібні товари, вище будуть підніматися лише одиниці, для яких важлива можливість заощадити на різниці в ціні. Ще більш рідкісний психологічний тип покупця – людина, яка шукає конкретну річ з чіткими характеристиками.

В процесі пошуку площі ви зверніть увагу на те, що на нижніх поверхах вартість оренди трохи вище. Різниця пов’язана саме з цією особливістю. Чи варто економити і ризикувати втратою потенційних клієнтів? Вирішувати вам.