Заробітна плата в 2019 році – підвищення, розрахунок, індексація, мінімальний розмір

0
41930

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Індексація – передбачений державою інструмент стабілізації життєвого рівня населення

Індексація – спосіб врівноважити заробітні плати трудящих на той відсоток інфляції, який спостерігається в країні в поточному періоді.

Якщо уряд стверджує в постанові рівень зростання цін на споживчі товари, наприклад, в 3%, то на таку ж суму роботодавці зобов’язані підняти зарплати своїм співробітникам.

Чи стосується це всіх підприємств в 2019 році або тільки державних, чиї зарплати підлягають перерахунку, а чиї ні, розібрався Бробанк.ру.

Індексація або підвищення

У деяких керівників є помилкове уявлення, що якщо в компанії проводять періодичні підвищення окладів або змінної частини заробітної плати, то проводити індексацію не обов’язково.

Насправді перерахунок на рівень інфляції ніякого відношення до зростання окладів не має, це незалежний процес, який повинен проводитися повсюдно, незалежно від форми власності: державна, спільна або приватна.

Збільшення зарплат відбувається з ініціативи роботодавця, при зростанні його фінансового добробуту або з метою підвищення мотивації працівників.

А індексація відноситься до державними гарантіями, які прописані в КЗпП в ст. 130 і 134.

Головна відмінність, що в державному секторі це регулюється по ТК РФ і актів, а в приватних бізнес-структурах прописується в індивідуальному порядку внутрішніми наказами, або в трудовому або колективному договорі.

Приватні організації в обов’язковому порядку видають свої накази, розпорядження або плани з проведення індексації зарплат працівників на величину зростання споживчих цін, але можуть за основу брати не інфляцію, а інші пов’язані з нею показники. Підприємці або міні-фірми теж проводять перерахунок виплат працівникам, керуючись п. 13 і 15 Постанови Уряду №858 від 27 серпня 2016 року.

Єдина категорія співробітників, кому не проводиться індексація заробітної плати – фізособи, які проводять роботу за цивільно-правовими договорами.

терміни індексації

Державні структури і організації отримують розпорядження через нормативні акти від вищестоящих міністерств і відомств. У приватному бізнесі відсоток і термін прописується або в договорах про наймання, або у внутрішніх нормативних документах. При цьому в документах обов’язково вказати такі параметри:

 1. Частоту проведення індексації: рік, півріччя, квартал, місяць. Змінювати періодичність можна при оформленні локального документа із зазначенням нових термінів. Проводити рідше, ніж раз на рік заборонено.
 2. Що підлягає індексації: оклад, змінна частина або вся сума отримується співробітниками. Заборонено проводити індексацію при досягненні або недосягнення будь-яких показників, наприклад, виробничих планів. Інфляція і зростання цін існую незалежно від стабільності роботи підприємства і його фінансових показників, тому обов’язково слід перераховувати зарплати співробітників.
 3. Відсоток індексації, за яким буде проводитися перерахунок. Головне правило, цей показник не може бути негативним, щоб при перерахунку зарплати співробітникам її величина не стала менше, ніж до нього. Відсоток єдиний для всіх співробітників підприємства незалежно від рівня окладу або займаної посади.

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Гарантованість індексації прописана в КЗпП

 • Зразки наказу на підприємстві про перерахунок заробітної плати з урахуванням індексації:
 • Як відсотка індексації можна встановити:
 • індекс споживчих цін ІСЦ, який зафіксований на Росстат;
 • відсоток інфляції, затверджений Урядом;
 • коефіцієнт зростання прожиткового мінімуму трудящого.

Від вибору показника залежить періодичність індексації зарплат раз на рік, півріччя, квартал або місяць. При використанні відсотка інфляції простіше проводити щорічну індексацію. Якщо брати індекс цін з даних Росстата, то перерахунок можна проводити раз в три місяці.

При індексації зарплат керівництво видає внутрішній наказ, а співробітників інформують і знайомлять з ним під розпис. Перерахунок виплат працівникам проводиться і при нарахуванні відпускних, лікарняних, виплати декретних та звільнення.

Індексація зарплат бюджетних організацій в 2019 році

Індексація зарплат бюджетників відбувається за рахунок коштів державних, регіональних або місцевих бюджетів. Категорії осіб, що фінансуються з держбюджетів:

 • військовослужбовці, цивільні держслужбовці та працівники правоохоронних органів;
 • співробітники медичних, освітніх, культурних, наукових, соціальних організацій.

З лютого 2019 року медикам, працівникам освіти та культури проводиться індексація зарплат на 6%. Тим категоріям, які не були включені в травневий указ президента РФ № 597, її коефіцієнт складе 4,3%, за рівнем інфляції 2018 року.

Перерахунок по МРОТ

Якщо співробітники отримують заробітну плату, яка не дотягує до величини МРОТ, то бухгалтерії роботодавця зобов’язані донараховувати відсутню до мінімуму суму.

З 1 січня 2019 року вона становить 11 280 рублів.

У деяких регіонах і округах введені власні регулюють коефіцієнти МРОТ, тому керівникам необхідно брати до уваги такі моменти і враховувати територіальний компонент.

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Також можна проводити індексацію раз півріччя, квартал або місяць

Якщо керівник не відмовлявся раніше від регіонального скоригованого МРОТ, то при нарахуванні зарплат першорядне значення має місцевий, а не федеральний рівень. Саме його і закладають при формуванні фонду оплати праці працівників.

Порядок індексації в 2019 році

Індексацію проводять на відсоток вказаний у регламентує документі: наказі, розпорядженні або іншому нормативному документі. Який спосіб застосовується в комерційній структурі – вирішує керівництво, головне, щоб це було зазначено у внутрішній документації. Чіткого положення про порядок дій немає, але можна проводити індексацію заробітної плати в 2019 році за такою схемою:

 1. Перевірка наявності внутрішніх актів на підприємстві. Накласти штраф за непроведення індексації на роботодавця можуть, навіть якщо вона була зроблена, але належного нормативного документа видано не було.
 2. Наказ або розпорядження керівника на індексацію. У ньому вказують коефіцієнт для розрахунку і дату, коли його провести. Бухгалтерія і кадрові службовці в обов’язковому порядку візують такий документ під розпис.
 3. Перерахунок зарплат співробітників. Бухгалтерія на підставі розпорядження керівника проводить перерахунок сум. Дані про те, що підлягає перерахуванню: оклад, змінна частина або загальна виплата; закріплені у внутрішній документації по співробітниках.
 4. Коригування штатного розкладу. Дані з новими зарплатами вносять в оновлене штатний розклад кадрові працівники.
 5. Додаткові угоди до трудового договору. Зміни окладів обов’язково повинні бути прописані в трудовому договорі. Щоб не міняти всю документацію досить зробити додаткову угоду з кожним співробітником. Підготовку документів виконує відділ кадрів. Всі працівники організації зобов’язані підписати ці угоди і отримати другий примірник на руки.

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Можна використовувати додаткові угоди, коригування до штатного розпису та інші нормативні документи

приклад розрахунку

Щоб зрозуміти, як здійснюється перерахунок заробітної плати при індексації в 2019 році у бюджетників і в комерційній організації, наведемо два приклади:

1 приклад

Надія, співробітник бюджетної організації, працює в Міністерстві культури. Її оклад в 2018 році був 15 000 рублів. З урахуванням прийнятого відсотка індексації 6% для працівників цієї сфери її заробітна плата складе в 2019 році:

15 000 * 1,06 = 15 900 рублів.

2 приклад

Іван Сергійович отримує на підприємстві оклад 35 000 рублів. При суміщенні посад роботодавець доплачує йому 25% від окладу 16 000 рублів сумісництвом їм одиниці.

На 2019 рік роботодавець приймає наказ провести індексацію зарплат на рівень офіційно затвердженої інфляції 4,3%, прийнятий в 2018 році.

До перерахунку зарплата Івана Сергійовича становила:
35 000+ 25% * 16 000 = 39 000 рублей.

Проіндексована зарплата буде виглядати так: (35 000+ 25% * 16 000) * 1,043 = 40 677 рублів.

Заробітну плату співробітникам дозволено отримувати на особисті банківські карти. В цьому випадку ви підбираєте такі умови, які необхідні вам, наприклад, допоможуть накопичити суму, якої бракує, при нарахуванні коштів на залишок на рахунку. Або вибрати пластик, де вигідно отримувати кешбек від партнерів або брати участь в привабливою для вас програмі лояльності.

Відповідальність за порушення

Якщо роботодавець ігнорує ТК РФ і не проводить індексацію виплат працівникам, то його чекають адміністративні покарання:

 1. При невиконанні посадовими особами або підприємцями суми складають 1-5 тис.руб .; юридичними – 30-50 тис.руб. Таке покарання буде при невиконанні норм правових актів або недотримання ТК, ст. 5.27 КоАП РФ.
 2. Якщо в договорі прописано проведення індексації, але фактично її «пропустили», то в залежності від винесеного перевіряючими органами рішення очікує попередження або штраф у розмірі 3-5 тис. Руб. В цьому випадку керуються ст. 5.31 КоАП РФ.

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Штрафи, попередження – реальні покарання для тих, хто нехтує законом

Неповна виплата зароблених коштів, до чого прирівнюється відсутність індексації, призводить до порушення роботодавцем ст. 22 ТК РФ. Цей пункт і його регулювання прописано в ст. 5.

27 КпАП РФ і за нього накладається штраф до 50 тис. Руб.

Але при цьому роботодавця зобов’язаний провести донарахування зарплат усім працівникам і зробити відрахування до бюджетів по всіх податках, які утримуються з доходів співробітників, а також до медичних та страхові фонди.

Обов’язкова індексація заробітної плати в 2019 році в комерційних організаціях

Законодавство вимагає підвищувати зарплату працівникам не рідше одного разу на рік. Інакше значні штрафи доведеться платити і компанії, і її директору. Читайте, як проводити обов’язкову індексацію заробітної плати в 2019 році в комерційних організаціях і чи можна її чимось замінити.

Трудовий кодекс зобов’язує всіх роботодавців індексувати зарплату працівників. У бюджетних установах це питання вирішується просто: є нормативна база, порядок визначено в постанові уряду, а джерелом фінансування є бюджет відповідного рівня.

Комерційні організації теж зобов’язані індексувати заробітну плату своїм працівникам. Але порядок підвищення зарплати в ТК РФ не встановлено. Керівник компанії вправі самостійно визначати механізм і розмір підвищення. Важливо не порушити законодавчі рамки і провести індексацію вчасно.

Чи обов’язкова індексація зарплат в комерційних організаціях

Обов’язок комерційних компаній проводити індексацію заробітної плати закріплена в ст.22, 130 і 134 ТК РФ. Якщо з року в рік зарплата не підвищується, знижується купівельна спроможність працівника. Щоб цього не відбувалося, роботодавець зобов’язаний підвищувати зарплату.

Конкретний алгоритм підвищення в законодавстві не встановлено. Думка чиновників і суддів розходяться:

 • Мінпраці в листі від 24.12.2018 № 14-1 / ООГ-10305 повідомив, що всі работдателі, в тому числі і комерційних компаній, повинні проіндексувати зарплату на рівень інфляції,
 • Конституційний суд дотримується такої ж думки (Визначення від 19.11.2015 № 2618-О і від 17.07.2014 № 1707-О),
 • Судді Верховного суду вважають, що підтримати рівень реального змісту зарплати роботодавець може іншими способами. Наприклад, збільшенням окладів або виплатою одноразової премії (п. 10 Огляду судової практики, затв. Президією Верховного Суду 15.11.2017).

За даними Росстату інфляція за 2018 рік склав 4,3%. Саме на цей відсоток і потрібно підвищити оплату праці в 2019 році.

Будьте уважні: Мінпраці ввів нові правила для розрахунку авансу, змінив терміни виплати відпускних і назвав правильні дати для видачі зарплати. Про всі зміни ви дізнаєтеся в міні-курсі Вищої податкової академії.

Отримає безкоштовний доступ до курсу

Відповідальність за відмову від індексації зарплати

Спочатку організацію оштрафує трудова інспекція з ч.1 ст.5.27 КоАП РФ. Організація заплатить штраф в розмірі 50 000 рублів, а її керівник – 5 000 рублів.

Трудові інспектори не тільки накладуть штраф. Вони випишуть припис про усунення виявленого порушення. І встановлять термін для усунення. Далі можливі два варіанти розвитку подій:

 1. Компанія усуне порушення, тобто проведе індексацію і донарахує заробітну плату «заднім числом». Тоді виникнуть претензії податківців, адже компанія буде зобов’язана доплатити ПДФО і страхові внески. А заодно сплатити пені за їх несвоєчасне перерахування. Крім того, доведеться подавати уточнену звітність з ПДФО і внесків,
 2. Компанія проігнорує припис трудової інспекції. Тоді доведеться заплатити новий штраф, тепер по ч.23 ст.19.5 КоАП РФ. За цією нормою адміністративного кодексу компанію оштрафують на суму до 200 000 руб., А її директора – до 50 000 руб.

Як провести індексацію заробітної плати в 2019 році

Вище ми розповіли, що Трудовий кодекс тільки закріплює обов’язок роботодавця, але не встановлює механізму збільшення зарплати. Компанія має право самостійно розробити порядок і закріпити його в локальних актах. Найкраще це робити в положенні про оплату праці. Але можна і в інших, наприклад, колективному договорі. У документі слід передбачити ряд умов.

По-перше, вкажіть періодичність індексації. Це може бути рік, півріччя, квартал або навіть місяць. Роботодавець може сам вибирати, як часто збільшувати зарплату. Може і переглядати періодичність. Наприклад, встановити щомісячну індексацію, а потім змінити її на щоквартальну.

Єдина умова – індексацію потрібно проводити не рідше, ніж один раз на рік. Якщо збільшення виплат проводиться рідше, наприклад, раз в три або п’ять років, то зарплата не «встигає» за інфляцією. Така думка чиновників, правда, не відображене в нормативних актах.

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Звертаємо вашу увагу на те, що індексація проводиться незалежно від результатів роботи як працівника, так і організації. Не можна встановлювати правило індексувати зарплату, наприклад, при досягненні запланованих показників. Досягнуто показники чи ні, інфляція все одно існує.

По-друге, перерахуйте, які виплати на користь працівника будуть індексуватися, а які не будуть. Наведіть повний перелік можливих виплат, щоб уникнути претензій трудінспекторов.

По-третє, приведіть точний механізм розрахунку коефіцієнта, який будете застосовувати для збільшення виплат. У локальних актах роботодавець сам встановлює, від якого показника він буде відштовхуватися. Обґрунтовувати свій вибір компанія не зобов’язана. Найпростіше взяти за основу один з офіційних статистичних, фінансових або економічних показників:

 • Індекси споживчих цін, вони публікуються на офіційному сайті Росстата,
 • Фактичну інфляцію, її публікує Центробанк,
 • Коефіцієнт зміни прожиткового мінімуму і т.д.

У виборі показника роботодавець нічим не обмежений. Наприклад, він може використовувати значення індексу споживчих цін як в цілому по РФ, так і по своєму регіону. Або проводити розрахунки по прогнозованої або фактичної інфляції. Єдине обмеження – індексація не може бути негативною. Після її проведення зарплата працівників зменшуватися не повинна.

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

Підіб’ємо підсумок, які заборони встановлено для роботодавця. Їх порушення спричинить штраф за ст.5.27 КоАП РФ:

 • Не можна проводити індексацію без закріплення її правил в локальних актах,
 • Не можна проводити індексацію рідше ніж один раз на рік,
 • Не можна використовувати коефіцієнт індексації менше одиниці,
 • Не можна ставити коефіцієнт індексації в залежність від результатів роботи компанії або самого працівника,
 • Не можна встановлювати різні коефіцієнти для окремих працівників або їх груп. Коефіцієнт повинен бути єдиним для всього трудового колективу.

Порядок проведення індексації зарплати в 2019 році

Оскільки порядок індексації в законодавстві не визначено, пропонуємо роботодавцям діяти за таким алгоритмом.

Крок 1. Перевірка локальних актів

Всі положення про індексацію повинні міститися в локальних актах. В іншому випадку компанії загрожує штраф за ст.5.27 КоАП РФ.

Трудові інспектори можуть накласти цей штраф навіть тоді, коли компанія фактично провела індексацію, але не відобразила положення про неї в локальних актах.

Логіка інспекторів зрозуміла, адже неможливо перевірити дотримання правил індексації, якщо вони не оформлені документально.

Крок 2. Підготовка наказу про індексацію

Локальні акти, наприклад, положення про оплату праці, містять правила індексації, але самого їх наявності недостатньо.

Бухгалтерії необхідний організаційно-розпорядчий документ, який буде підставою для зміни нарахувань. У такому документі вказують розрахований коефіцієнт і дату підвищення.

Зазвичай це наказ керівника організації про проведення індексації. У підготовці наказу беруть участь працівники бухгалтерії та відділу кадрів.

 • Заробітна плата в 2019 році - підвищення, розрахунок, індексація, мінімальний розмір
 • Працівники, відповідальні за підготовку та проведення індексації, знайомляться з наказом під розпис.
 • Крок 3. Розрахунок нових нарахувань

Бухгалтерія перераховує виплати, які підлягають збільшенню, з урахуванням коефіцієнта індексації. Інформацію про те, які виплати підлягають перерахунку, а які не підлягають, бухгалтер бере з локальних документів. Наприклад, положення про оплату праці.

Крок 4. Зміна штатного розкладу

Нові оклади і розміри інших виплат необхідно вказати в штатному розкладі. Можна видати наказ про внесення змін до штатного розпису або про затвердження штатного розкладу в новій редакції. Зміни до штатного розпису зазвичай вносять кадровики.

Крок 5. Додаткові угоди

Положення про індексацію зарплати в трудовому договорі вказувати необов’язково. А ось розмір заробітної плати є обов’язковою умовою трудового договору. Оскільки він змінюється після індексації, то необхідно укласти додаткову угоду з кожним працівником. Це завдання відділу кадрів.

Заробітна плата в 2019 році - підвищення, розрахунок, індексація, мінімальний розмір

Перерахунок зарплати в 2019 році з урахуванням індексації: приклад

Перерахунок зарплати з урахуванням індексації зробити дуже легко. Покажемо на прикладі.

приклад

Працівникові встановлено оклад у розмірі 25 000 руб. За внутрішнє сумісництво він отримує доплату в розмірі 50% від окладу сумісництвом посади. Він становить 20 000 руб.

 1. У січні 2019 року керівник організації видав наказ про індексацію окладів на рівень офіційної інфляції за підсумками 2018 року, тобто на 4%. До індексації зарплата працівника становила:
 2. 25 000 + 50% * 20 000 = 35 000 руб.
 3. Після збільшення бухгалтер розраховує зарплату:
 4. (25 000 + 50% * 20 000) * 1,04 = 36 400 руб.

Індексація заробітної плати в 2019 році в комерційних організаціях: останні новини

Індексація заробітної плати – це збільшення зарплати працівникам виходячи з нового рівня споживчих цін. У 2019 року в комерційних організаціях вона обов’язкова. У статті – все про перерахунок: порядок, формули, приклади, зразки наказів і локальних документів, довідники та корисні посилання.

Увага! Ці зразки і довідник допоможуть вам правильно проіндексувати заробітну плату і оформити всі потрібні документи:

Індексування зарплати є одним із способів підвищення оплати праці. І воно є обов’язком керівника. Причому проводити процедуру зобов’язані як бюджетні організації, так і комерційні. Деякими нюансами відрізняється лише сам порядок проведення перерахунку. Крім того, комерційні крім інтересів співробітників вони можуть врахувати і власні вигоди.

Індексуванням вважається реальне зростання рівня оплати праці у всіх співробітників фірми, а не у певної їх частини.

Індексація заробітної плати в 2019 році з точки зору керівництва – це загальноприйнятий в компанії алгоритм перерахунку рівня оплати праці, відбитий в локальній документації компанії. А в разі ігнорування даного процесу – це призначення перевірки з боку трудової інспекції та накладення відповідних штрафів.

Ведіть облік зарплати в програмі Правконс. Вона включає в себе повний кадровий облік, табелі, розрахунок і індексацію зарплати для будь-якої системи, а також калькулятори лікарняних і відпускних, автоматичне формування всієї звітності (4-ФСС, РСВ, 2-ПДФО, 6-ПДФО, персучет і т.д. ) і багато іншого.

Розрахувати зарплату онлайн ⟶

Індексація заробітної плати в 2019 році з точки зору працівника – це зростання оплати праці, що залежить від значення коефіцієнта інфляції. Процедура є ефективним засобом захисту співробітників на тлі зростання вартості життя.

Індексація заробітної плати в 2019 році в комерційних організаціях

З метою індексування зарплати Росстат щомісяця призводить дефлятори споживчих цін і рівень інфляції як в цілому по РФ, так і по окремих регіонах. На підставі цих даних можна розрахувати коефіцієнт індексації заробітної плати на 2019 рік. Наприклад, за формулою:

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

 • де
 • Кі – розмір індексації заробітної плати в 2019 році;
 • И1, И2, И3 – офіційні щомісячні індекси зростання цін за даними Росстату за минулий квартал.

Роботодавець має право не прив’язуватися до даних Росстату. Він може провести перерахунок і з урахуванням інших умов. Але обов’язково з збереженням порядку проведення процедури, закріпленого в трудовому або колективному договорі.

Стаття 130 Трудового Кодексу РФ вказує, що розмір зарплати повинен збільшуватися виходячи з росту цін. При цьому для бюджетних структур держоргани періодично розробляють відповідні розпорядження, обов’язкові для виконання.

Комерційні організації можуть самі затверджувати порядок обов’язкової індексації заробітної плати з 2019 року. При цьому, щоб уникнути штрафів за недотримання встановлених положень формулювання при визначенні порядку проведення процедури може бути наступною: «заробітна плата буде проіндексована тільки при наявності додаткового фінансування».

Приклад 1 Обов’язкова індексація заробітної плати з 2019 року

Розмір інфляції на минулий рік було встановлено (умовно) на рівні 4%. Відповідно, обов’язкова індексація заробітної плати з 2019 року для працівників бюджетної сфери повинна скласти як мінімум цю величину.

Комерційні структури також можуть взяти цей показник за основу або встановити свій власний.

 1. приклад 2
 2. Коефіцієнт індексації заробітної плати на 2019 рік
 3. Відомі офіційні щомісячні індекси зростання цін за даними Росстату за минулий квартал:
 • за 1-й місяць – 1,7%;
 • за 2-й місяць – 0,9%;
 • за 3-й місяць – 2,1%.

Значить, індексація заробітної плати в 2019 році в комерційних організаціях, які вважають коефіцієнт індексації заробітної плати на 2019 рік як добуток щомісячних індексів за квартал, складе 1,071% (1,7 х 0,9 х 2,1 / 3).

Оплата праці при підвищенні МРОТ повинна бути доведена до нового рівня мінімальної зарплати, якщо раніше вона була нижче його.

У зв’язку з тим, що в зарплаті враховуються не тільки оклад, а й різні компенсації і премії, індексування повинен підлягати не тільки оклад, а й всі додаткові виплати.

Терміни індексації заробітної плати в 2019 році можуть бути будь-якими. Багато компаній призначають процедуру на перше лютого, тому що саме до цього часу виходить Постанова, яке встановлюється зростання споживчих цін.

Найголовніше при призначенні дати проведення індексування є, щоб це було перше число місяця, і даний термін був зафіксований в локальній документації.

Нормативними актами компанії також повинна бути встановлена ​​періодичність перерахунку, яке може бути здійснено поквартально, раз на півроку або раз на рік.

Нормативні документи по індексації заробітної плати в 2019 році

До основних документів, що встановлює порядок індексування зарплати, відносяться:

 1. Трудовий Кодекс РФ. Важливими є стаття 22, яка встановлює обов’язки роботодавця, ст. 46, яка регламентує положення колективного договору, ст. 129, яка визначає склад індексування, ст. 130, що відповідає за дотримання соціальних гарантій працівників, ст. 134, яка регламентує обов’язок керівника забезпечувати індексування зарплати.
 2. Федеральні закони і нормативні акти. У частині порядку проведення обов’язкової заробітної плати з 2019 року в бюджетних структурах.
 3. КоАП РФ. СТ 5.27 визначає відповідальність за непроведення індексування.

Крім того, до документів, що встановлює порядок перерахунку зарплати, можуть належати:

 1. Конституція РФ
 2. Пояснення органів державної влади
 3. Резолюції судових інстанцій.

Як проводять індексування в Росії

Протягом останніх років у зв’язку з економічною кризою щорічний перерахунок зарплат працівників бюджетної галузі не проводився. Даний мораторій закінчився тільки в 2019 г. З початку 2019 року всі службовці державної та бюджетної сфери стали отримувати проіндексовані зарплати.

Розмір індексації становив 4%. Але він не став його граничним значенням. У зв’язку зі збільшенням МРОТ з першого травня 2019 р якщо проіндексована зарплата бюджетника не досягнула його значення, то вона ще раз підвищується до величини мінімального значення оплати праці.

Зарплати держслужбовців в 2019 р проіндексовані вперше за шість років.

Порядок проведення індексації заробітної плати в 2019 році

Багато роботодавців комерційної сфери вважають, що проведення щорічного перерахунку зарплати є правочином, а не обов’язком. Таку думку засноване на ст. 134 ТК РФ. У ньому записано, що порядок індексування повинен бути встановлений тільки локальними нормативними актами.

Індексація заробітної плати 2019 – 2020 рік

Заробітна плата в 2019 году - Підвищення, розрахунок, індексація, мінімальній розмір

У цій статті розглянемо тему: «індексація заробітної плати 2019 – 2020 рік» та розберемо грунтуючись на прикладах. Всі питання ви можете задати в коментарях до статті.

Зараз на розгляді Державної Думи знаходиться проект федерального бюджету на найближчі три роки: 2019-2021. Цей «головний фінансовий документ країни» закріплює в собі коефіцієнт індексації зарплата бюджетникам. Пояснимо, на скільки підвищиться зарплата бюджетників в 2019 році і наведемо конкретні коефіцієнти індексації.

Відео (клікніть для відтворення).

Для початку нагадаємо, що співробітники бюджетної сфери в частині заробітної плати діляться на дві категорії:

 • бюджетники, зарплата яких підвищується в рамках «травневих указів» Президента від 2012 року;
 • бюджетники, не включені в «травневі укази» Президента від 2012 року.

Зарплата для них індексується по-різному.

Зарплати бюджетників, які підпадають під травневі укази 2012 (лікарі і медичні працівники, вчителі та викладачі вузів, наукові співробітники, працівники культури та ін.), В 2019 році будуть проіндексовані на прогнозний темп зростання номінальної зарплати в країні: на 6%. Зарплату їм проїндексируют 1 вересня 2019 року.

Зарплати працівників бюджетної сфери, що не перераховані до травневих указах 2012 року, федеральних держслужбовців, членів парламенту, суддів, прокурорських працівників, співробітників Слідчого комітету, а також грошове забезпечення військовослужбовців та «прирівняних до них осіб» (співробітники органів внутрішніх справ, Росгвардіі, ФСВП і державної протипожежної служби, ФСБ, ФСО і СВР. – РБК) будуть збільшені 1 жовтня 2019 року на прогнозний рівень інфляції – 4,3%.

В результаті таблиця з коефіцієнтами індексації на 2018 рік виглядає так:

06.11.2018 54,956 Переглядів

Велика частина людей в нашій країні зайняті найманою працею, за винятком невеликої кількості осіб, які займаються індивідуальним підприємництвом або іншими видами бізнесу.

З огляду на, що ціни на продукти, одяг, бензин і тарифи ЖКГ постійно ростуть, питання про збільшення доходу стає все більш актуальним.

Для працюючих громадян важливо знати, кому і в якому розмірі підвищать зарплату в 2019 році.

Інфляція щороку знецінює наявний курс національної валюти на кілька відсотків.

За офіційними даними, в 2017 інфляція склала приблизно 2,8%, в 2018 – 3,1%, але в реальності витрати росіян виросли набагато більше.

Якщо враховувати виріс ПДВ і іншу навантаження на малий бізнес, який відіб’ється на зростанні цін, купівельна спроможність громадян в 2019 році знизиться не менш, ніж на 5-7%.

У приватних організаціях свої системи розрахунку окладу і його підвищення, які не регламентовані ззовні. Зате розмір латки в установах, що фінансуються з державної скарбниці, контролюється законодавчо. Згідно ст. 134 Трудового кодексу РФ, оплата праці повинна підвищуватися відповідно до зростання цін на товари і послуги.

Крім вказівок ТК РФ, уряд РФ прагне виконати травневі вказівки Президента, якими було продиктовано підвищення виплат окремим категоріям. Причому орієнтиром для розміру забезпечення Президент вказав неправдиві МРОТ, а середній рівень латок в регіоні.

Відео (клікніть для відтворення).

Розмір окладів працівників затверджується заздалегідь в бюджеті РФ. Проект ФЗ № 556362-7 «Про федеральному бюджеті на 2019 рік і на плановий період 2020 і 2021 років» був затверджений в першому читанні. Відповідно до нього запланована індексація заробітної плати.

Крім того, МРОТ, що визначає мінімальне грошове забезпечення, складе з 1 січня 2019 року 11280 руб. (Це середній показник, який відрізняється в регіонах).

Хоча його збільшення в поточному періоді зовсім незначно, в травні 2018 року цей орієнтир був піднятий відразу на 17%, що істотно вплинуло на зростання оплати праці для багатьох працівників.

З державного та муніципального бюджету виплачуються зарплати різним категоріям працівників. Це силові відомства (армія, органи правопорядку, пристави, ФСВП і ін.), Держслужбовці, податкові та судові органи. Також до них відносяться ті, кого традиційно називають «бюджетниками»: лікарі і медичні працівники, вчителі та вихователі, наукові співробітники, працівники культури, соціальні служби.

Важливо: згідно з існуючим проектом бюджету, підвищення зарплат заплановано в різному еквіваленті. Більшою мірою виростуть оклади для працівників тих сфер, які були відзначені в травневому указі Президента.

Співробітники державного апарату отримують не тільки непогане грошове забезпечення з казни, а й мають різні пільги і привілеї. Тому очікуване підвищення їх окладів сприймається суспільством досить болісно.

Забезпечення держслужбовців, низька в 2000-х роках, зросла з тих пір в 6 разів – поетапне підвищення відбувалося до 2013 року, потім його призупинили. У 2019 зарплата чиновників буде проіндексована на 4,3%.

Це є вимушеним заходом, що співвідносить з рівнем інфляції. Швидше за все, індексація станеться в першому кварталі.

Оклад цієї категорії трудящих складається з багатьох складових, до яких відноситься вислуга років, що виконується підрозділом план і особиста ефективність працівника. Очікується, що середній щомісячний дохід чиновника в 2019 році складе близько 136 тис. Руб., Що в кілька разів перевищує загальний середньомісячний дохід по Росії.

Однак ця цифра є усередненим показником – якщо керівники підрозділів отримують близько 200 тисяч, то прийшов без досвіду молодий співробітник може розраховувати лише на 20-25 тис. Руб. в місяць. Крім того, сюди відноситься не тільки окладная частина, але і всі преміальні і стимуляційні доплати.

Планується, що зміниться схема їх розрахунку – до уваги будуть прийматися насамперед чин і посаду, а також виконання всіх трудових нормативів.

Підвищення зарплат бюджетникам в 2019 році в Росії

Індексація заробітної плати працівникам, які не потрапили під дію травневих указів президента РФ від 2012 року, запланована з 1 жовтня 2019 року на 4,3%.

Раніше повідомлялося, що 5 мільйонів бюджетників категорій, також не увійшли в травневі укази Володимира Путіна, отримали підвищення зарплат з 1 січня 2018 року на 4%.

У цю категорію ввійшли ветеринарні працівники, співробітники МНС і адміністративно-управлінський персонал.

Травневі укази від 2012 року вже дозволили підвищити заробітну плату співробітникам установ охорони здоров’я, освіти, культури і науки.

Наскільки підвищать зарплати бюджетникам в 2019 році

У травневих указах глави держави від 2012 року було перераховано категорії бюджетників, чиї зарплати до 2018 року повинні були бути доведені до 100% або 200% від середніх трудових доходів по регіону.

У число цих категорій входили шкільні вчителі, медсестри, працівники культури, соцпрацівники (їх зарплати залишилося привести до 100%), а також лікарі, викладачі вузів, науковці (до 200%).

Під дію травневих указів, як пояснювали в Мінпраці, не потрапили економісти, юристи, інженери, програмісти, техніки, електромонтери, слюсарі, сантехніки, прибиральники.

Індексація зарплат категорій бюджетників, яких не торкнуться травневі укази президента Росії, складе 4,3% в 2019 році, заявила заступник міністра праці та соцзахисту Любов Єльцова на засіданні генеральної ради Федерації незалежних профспілок Росії. «Планується індексація невказаним категоріям з 1 жовтня 4,3% в 2019 році, 2020 рік – 3,8%, 2021 рік – 4%», – уточнила представниця Мінпраці (цитата по «РІА Новини»).

Підвищення зарплат бюджетникам в 2019 році в Росії, останні новини

Бюджетниками звично називають всіх людей, чия праця оплачується з державного або муніципального бюджету. Однак законодавчо всі отримувачі державного забезпечення чітко розділені на:

 • бюджетників;
 • державних службовців;
 • співробітників силових структур.

Таке розмежування пов’язане з різними принципами нарахування заробітної плати, стимулюючих виплат і надання пільг.

Тому, коли уряд обіцяє підвищення зарплати бюджетникам в 2019 році, йдеться, перш за все, про категоріях, які підпадають під травневі президентські укази, а саме про працівників певних сфер:

 • освітньої;
 • медичної;
 • соціальної;
 • наукової;
 • культурної.

Рівень доходів бюджетників завжди значно відставав від середньої зарплати росіян. Для усунення цього дисбалансу і залучення молодих фахівців в освітню та медичну сферу президент Росії Путін В. В. у 2012 р доручив довести доходи бюджетників до прийнятного рівня, а саме збільшити до рівня:

 • не нижче 100% доходу в регіоні зарплати педагогів, вихователів дитячих садків, медичного середнього і молодшого персоналу, соціальних працівників і співробітників культурної сфери;
 • 200% регіональних зарплат доходи педагогів вищих навчальних закладів, лікарів і науковців.

До зазначеного рівня заробітні плати бюджетників повинні були вирости до 2018 р

Таблиця 1. Рівень зарплати бюджетників по відношенню до середньої з / п, 2013-2017 рр.

Одним з найбільш актуальних питань для багатьох роботодавців, бухгалтерів і простих працівників є індексація заробітної плати в 2019 році. При цьому слід пам’ятати про те, що індексацію заробітної плати в державних і бюджетних установах, а також індексацію зарплати в некомерційних і комерційних організаціях проводять різними методами і способами. Все це слід враховувати роботодавцям, адже за непроведення індексації заробітної плати в 2019 році законодавством передбачена відповідальність, і відмовлятися від її проведення підприємцям не можна.

Індексація заробітної плати в 2019 році – закони і правові нормативи

У сфері трудових взаємин російське законодавство забезпечує практичну захист і реалізацію прав працівників різними способами.

В тому числі, до основних прав кожного працівника відноситься і право на індексацію заробітної плати відповідно до підвищення рівня реальних цін і інфляцією для забезпечення подолання негативних наслідків зазначених впливів.

Правове регулювання даних питань в загальному контексті покладається в першу чергу на положення Трудового кодексу РФ і розкривається в наступних статтях даного нормативного документа:

 • Ст.22. У даній статті встановлюються основні обов’язки роботодавця. У їх числі немає прямої вказівки на необхідність підвищення реальної заробітної плати співробітника, однак встановлюється пряма відповідальність роботодавця і обов’язок дотримуватися положень трудового законодавства.
 • Ст.46. Положення цієї статті регламентують структуру колективної угоди між співробітниками і роботодавцями, зокрема – припускають обов’язкове зазначення в чинному колективному договорі інформації про заходи та способи забезпечення реального підвищення зарплат працівників.
 • Ст.130. Нормативи, викладені в ній, зачіпаються питання забезпечення трудящим певних соціальних гарантій у зв’язку з існуючої трудовою діяльністю, а також встановлюються безпосередні види гарантій в питаннях оплати праці, до яких відноситься і підвищення зарплати.
 • Ст.134. Саме ця стаття однозначно регулює обов’язок роботодавців забезпечувати індексацію зарплати в 2019 році і інших тимчасових відрізках, також покладаючи можливість правового регулювання праці бюджетників і держслужбовців на окремі законодавчі акти.

Слід пам’ятати, що індексація заробітних плат може проводитися різними способами і на підставі різних показників. Однак в будь-якому випадку роботодавці повинні реалізовувати тими чи іншими методами підвищення зарплат.

Індексація заробітної плати в 2019 році для державних установ і бюджетних організацій

Працівники бюджетної сфери та держслужбовці в питаннях заробітної плати часто покладаються на положення окремих відомчих документів. При цьому у зв’язку з наслідками економічної кризи, згідно з положеннями ФЗ №68 від 06.04.2015, протягом останніх років індексація заробітної плати держслужбовців не проводилася.

Однак з 1 січня 2019 року дію мораторію на підвищення зарплати бюджетників закінчилося. Тому індексація заробітної плати держслужбовців в 2019 році була проведена з 1 січня 2019 року. При цьому розмір підвищення зарплат бюджетників і держслужбовців був прив’язаний до індексу інфляції та становить 4%.

Під індексацію зарплати в 2019 році всього підпадають більше 2 мільйонів бюджетників та держслужбовців, тому скасування мораторію стала для багатьох вельми гарною новиною.

Особливо для тих категорій, які не потрапили під минулої, вибіркову індексацію зарплат, яка торкнулася лише окремих категорій державних службовців та бюджетних працівників. Індексація 2019 року, на відміну від неї, торкнулася всіх без винятку працівників.

Індексація заробітної плати в 2019 році для комерційних і некомерційних організацій

Найбільші питання у роботодавців і у простих співробітників викликає індексація заробітної плати в 2019 році для суб’єктів господарювання позабюджетної сфери.

В першу чергу це забезпечується досить розлогими вимогами статті 134 ТК РФ, яка передбачає, що порядок індексації та підвищення зарплат працівників у позабюджетних організаціях встановлюється трудовими договорами, колективним договором, або ж локальними нормативними актами підприємства.

На підставі цього деякі роботодавці, кадрові фахівці і бухгалтера вважають, що індексація є правом, а не обов’язком роботодавця, проте це не так.

Роз’ясненнями в даному питанні можуть бути такі документи:

 • Визначення Конституційного суду №2618-О від 19.11.2015.

Індексація заробітної плати в 2019 році

Щорічно в Росії спостерігається зростання споживчих цін. Внаслідок цього законодавчо встановлено обов’язок роботодавця збільшувати розмір заробітної плати співробітників , щоб захистити їх від втрати купівельної спроможності і зниження рівня доходів через інфляцію. Цей механізм називається індексацією заробітної плати.

Вона покладена тим особам, які працюють за трудовим договором . Держава виступає гарантом проведення індексації та в разі її відсутності може притягнути до відповідальності роботодавців.

Залежно від форми власності організації (бюджетна чи комерційна), існують свої особливості в проведенні даної процедури.

У 2019 всі організації (як комерційні, так і бюджетні) в обов’язковому порядку повинні провести індексацію зарплат своїх співробітників.

Згідно ст.130 і 134 Трудового кодексу РФ (далі ТК РФ), одним із заходів, що забезпечують підвищення рівня заробітної плати, є індексація. Її проведення в комерційних організаціях так само обов’язково, як і в бюджетних.

Порядок, терміни і величина індексування повинні бути відображені документально : у вигляді колективних договорів або локальних нормативних актів (ЛНА). Відсутність таких документів не звільняє організацію від обов’язку проіндексувати виплати співробітникам.

Згідно з офіційним листом Роструда від 19 квітня 2010 р №1073-6-1, якщо порядок індексування в документах підприємства не визначений, слід внести в них відповідні коригування або доповнення.

Якщо ж роботодавець буде ухилятися від процедури індексації, це спричинить за собою адміністративне стягнення , яке передбачене ст. 5.27 КоАП (Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення). Штраф за невиконання може бути наступним:

Індексація в комерційних підприємствах здійснюється на підставі договору або локального нормативного акта . Якщо вона проводиться в перший раз, повинен бути прийнятий відповідний документ. Працівникам потрібно обов’язково ознайомитися з ним і поставити підпис на підтвердження.

Індексація та підвищення зарплати – це не одне і те ж . Індексація – прямий обов’язок роботодавця і регулюється вона ст. 134 ТК РФ. Підвищення заробітної плати не є обов’язковим і регулюється умовами трудового договору, укладеного зі співробітником.

Індексація повинна проводитися не рідше ніж раз на рік , інакше рівень зарплати буде «не встигає» за рівнем інфляції. Терміни індексації підприємство встановлює самостійно (головне, щоб вони були прописані в документах фірми).

 • У положенні повинна бути представлена процедура індексування і визначення коефіцієнтів для розрахунку. Також в ньому повинні бути зафіксовані умови, такі як:
 • Крім перерахованого вище, повинні бути присутніми умови, при яких неможливо проведення індексування (наприклад, фінансові проблеми у організації).
 • Точний коефіцієнт індексування для комерційних організацій в законі не прописаний . Але він може розраховуватися в залежності від:

Роботодавець може вибрати будь-який із способів визначення коефіцієнта. Єдина умова: індексування не може бути негативним : після його проведення заробітна плата працівників не повинна зменшитися.

Індексація зарплати не покладена працівникам, які трудяться на підставі цивільно-правового договору, – дія ст. 134 ТК РФ на них не поширюється.

Підстави, коли в компанії індексація не проводиться, можуть бути прописані у внутрішніх д ОКУМЕНТА підприємства. Вони можуть бути наступними:

Найчастіше, індексація заробітних плат в комерційних підприємствах проводиться при зміні рівня інфляції або при збільшенні МРОТ.

У 2018 році співробітник Іванов А.А. отримував заробітну плату в розмірі 20000 рублів. Тоді в залежності від інфляційних процесів в країні, його зарплата може бути збільшена:

20000 × 1,039 = 20780 рублів – стільки Іванов буде отримувати після збільшення зарплати.

 • Приклад розрахунку індексації в 2019 році з урахуванням розміру МРОТ:
  1. МРОТ в 2019 році становить 11280 рублів, в 2018 році – 11163 рублів. Розмір коефіцієнта індексації буде залежати від підвищення МРОТ в поточному році і розраховуватися наступним чином:
  2. 11280/11163 = 1,01.
  3. Таким чином, зарплата Іванова (20 тис. Рублів) буде проіндексована на коефіцієнт 1,01 і в 2019 році складе:

  Індексація зарплати в 2019 році: постанова уряду

  10.03.2019 635 Переглядів

  У 2019 російські роботодавці будуть зобов’язані проіндексувати зарплати своїх співробітників. Розповідаємо, що таке індексація зарплат, хто і в якому порядку повинен її проводити і яку відповідальність понесуть компанії, які цього не зроблять.

  Перерахунок заробітних плат – один із заходів захисту доходів громадян від інфляції і обумовленого нею зростання споживчих цін. У ст. 134 ТК РФ в останній редакції сказано, що державні і муніципальні органи та установи проводять індексацію в порядку, встановленому трудовим законодавством і іншими нормативно-правовими документами.

  Керівники недержавних підприємств переглядають ставки відповідно до колективного договору та іншими локальними документами. Відсутність конкретних дат дозволяє бізнес-структурам самостійно визначати порядок проведення індексації, дату та інші нюанси.

  Визначення поняття «індексація зарплати» розкривається в статті 134 Трудового кодексу РФ – тут під індексацією розуміють підвищення величини заробітної плати співробітників у зв’язку із зростанням споживчих цін на товари та послуги.

  Державні органи, органи місцевого самоврядування, державні та муніципальні установи індексують зарплату своїх службовців в порядку, встановленому трудовим законодавством. Всі інші роботодавці, в тому числі комерційні організації та ВП, підвищують зарплати в порядку, встановленому колективним договором, угодами, локальними нормативними актами.

  Зарплати повинні індексуватися раз на рік. Єдиних термінів індексації законодавство не встановлює.

  За загальним правилом, індексація проводиться з моменту, коли Росстат визначає рівень інфляції за весь минулий календарний рік. Цей момент доводиться на 1 лютого кожного року. Але роботодавці можуть індексувати зарплати і з іншої дати. Наприклад, з 1 січня або з другого півріччя.

  За словами парламентаріїв, в майбутньому році зростання заробітної плати буде на рівні нижче за показник поточного року. За деякими підрахунками, відсоток зростання складе всього лише 6,1%, незважаючи на те, що громадян з низьким доходом в Російській Федерації практично 60%.

  Як заявила Любов Єльцова, заступник міністра праці, в 2019 році зростання доходів громадян країни складе лише 6,1%. Що ж стосується 2020 року, то тут сума ще менше і становить 5,4%. У 2021 році, за прогнозами чиновника, зарплати підвищать на 6,6%.

  Однак, поки рано говорити про якісь прогнози, тому що в будь-який момент все може змінитися.

  Останні дані експертів говорять про те, що в 2018 році середня зарплата була підвищена на 11,1%. У Росстат підтвердили такі дані і підкреслили, що тепер ця цифра становить 42,3 тис. Руб. до минулого показником в 37,9 тис. руб.

  Лідери по підвищенню зарплати:

  • Кемеровська область – 14,8%;
  • Забайкальський край – 14,1%;
  • Омська область – 14,1%;
  • Республіка Марій Ел – 7,1%;
  • Кабардино-Балкарія – 6,4%.

  Раніше, слова пана Топіліна про безпрецедентне зростання окладів в Росії викликали ажіотаж у соцмережах. Більшість громадян не може до цих пір зрозуміти, про чиїх зарплатах міністр Праці і соцполітики говорив у своїй промові.

  Суму збільшення посадових окладів для штатних співробітників комерційні структури також визначають самостійно – в Трудовому кодексі та інших нормативних актах з цього приводу немає конкретних вказівок.

  Відсоток підвищення теоретично не може бути нижче офіційного рівня інфляції. Відповідно до пункту 1 статті 1 ФЗ № 459 від 29.11.18 його розмір становить 4,3%. Відповідно заробітні плати працівникам повинні збільшитися в цьому році не менше ніж на 4,3%.

  Працедавець зазначає підстави для перерахунку і дати його проведення в Положенні про оплату праці. Положення діє постійно, тому співробітники заздалегідь знають, коли отримають підвищені оклади.

  У працівників бюджетних організацій, що підпадають під дію «травневих указів» Президента РФ, зарплати збільшаться на 6%. «Травневі укази», датовані 2012 і 2018 роками, включають президентські доручення в різних напрямках, включаючи соціальну політику.

  Підвищення торкнеться лікарів, вчителів, працівників культури, медсестер, соціальних працівників, наукових співробітників, викладачів вузів і планується з 1 вересня 2019 року.

  У 2020-2021 їх заробітна плата зросте ще на 10%. Уряд планує довести оплату праці перерахованих категорій до рівня среднерегиональной.

  Зарплату лікарів, педагогічного складу ВНЗ і наукових співробітників необхідно довести до 200% від середньої по регіону.

  З 1 січня 2019 МРОТ збільшився з 11163 до 11280 рублів. Зарплати службовців державних і муніципальних установ і організацій, відповідно, збільшилися на 1,048%. В окремих регіонах, зокрема, в Чукотському АТ, підвищення більш відчутне – втричі вище.

  В цілому на індексацію окладів працівникам федеральних, регіональних і муніципальних установ до розміру МРОТ з держбюджету виділено 5 млрд. Рублів.

  Яка індексація зарплати буде в 2019 році бюджетним категоріям, які не потрапляють під дію травневих указів? Останні новини з Мінпраці Росії обнадіюють: підвищення буде для всіх.

  Соціальні працівники, майстри виробничого навчання, фахівці відділів кадрів, економісти, програмісти, інші працівники і держслужбовці отримають надбавку з 1 жовтня поточного року в розмірі 4,3%. У 2020-2021 їхні оклади збільшаться ще на 7,8%.

  Співробітникам МВС, прокуратури, суду, МНС, ФСВП і інших правоохоронних і силових відомств також проїндексируют зарплати, а військовослужбовцям – грошове забезпечення.

  Вони виростуть на 4,3% з 1 жовтня, як і у інших категорій держслужбовців. Такий захід – назріла необхідність, тому що оклади «силовиків” не індексувалися з 2014-го і знецінилися в середньому на третину.

  Надалі планується підвищувати їх щорічно.

  У планах російського уряду – збільшення заробітної плати поліцейських до 150% від среднерегиональной рівня. Робити це планується в кілька етапів, до 2024 року.

  Читайте так же: Заява про звільнення за угодою сторін