Зарплата засновника ооо – порядок нарахування і чи треба платити

0
460

Зарплата засновника ТОВ - порядок нарахування и чи треба платіті

Єдиний засновник – директор ТОВ: чи є він працівником організації і чи повинен отримувати зарплату?

Тема сьогоднішньої статті не раз спливала в питаннях наших читачів, і ось прийшла пора прояснити один з найпоширеніших питань: чи може ТОВ не мати працівників?

 • Розглянемо різні ситуації
 • висновок
 • висновок

Спочатку, мабуть, трохи поміркуємо. В якій ситуації взагалі можна зацікавитися цим питанням? Коли в ТОВ немає жодного працівника, найнятого за трудовим договором.

А як же директор, він же – керівник організації? Чим він не працівник? А якщо засновник ТОВ одночасно є керівником, який сам здійснює всю необхідну діяльність, а наймані працівники йому просто не потрібні? Працівник він або не працівникам? А якщо працівник, чи треба платити йому зарплату?

Розглянемо різні ситуації

Розглянемо ситуацію трохи ширше. У ТОВ завжди є засновники, їх або кілька, або один. Тепер про кожну ситуації по порядку.

Ситуація 1: кілька засновників (або один засновник), директор – людина зі сторони.

В цьому випадку гендиректор однозначно визнається працівником ТОВ, з яким засновники повинні укласти трудовий договір. Інших працівників в компанії може не бути, тому що всю роботу, наприклад, роблять самі засновники. Директор як працівник організації повинен отримувати зарплату, за нього повинні сплачуватися страхові внески. Засновники при цьому отримують доходи у вигляді дивідендів.

Ситуація 2: кілька засновників, директор – один з них.

В цьому випадку із засновником, на якого покладаються обов’язки керівника компанії, також повинен бути підписаний трудовий договір – тобто, він визнається працівником організації. Підпис на трудовому договорі з боку роботодавця ставить інший засновник.

Чи не призначати директора не можна, у компанії повинен бути керівник, який потрібен як мінімум для того, щоб підписувати документи. Засновник, призначений директором, повинен отримувати зарплату, за нього треба платити страхові внески.

Крім того, він має право претендувати, як і інші засновники, на дивіденди.

Висновок з цих двох ситуацій тільки такий: керівник організації визнається її працівником, відповідно, у ТОВ є як мінімум один працівник – її директор!

Ситуація 3: один засновник – він же керівник.

Цей випадок найцікавіший і проблемний. Випадків, коли ТОВ засновує одна людина – маса. Цілком природно, що в більшості цих випадків, єдиний засновник обов’язки управління компанією покладає сам на себе – законом це не забороняється. Як бути з трудовим договором тут?

Основна проблема цієї ситуації в тому, що трудовий договір підписати неможливо, так як з двох сторін його буде підписувати один і той же чоловік, а це, як ви розумієте, як-то неправильно. З цього питання думки держорганів до сих пір не збігаються, а єдиний і однозначну відповідь до сих пір відсутня. Але в цілому можна сказати наступне:

 1. Відсутність договору не означає відсутність трудових відносин;
 2. Трудові відносини виникають як в момент підписання трудового договору, так і в момент фактичного допуску працівника до його обов’язків;
 3. Відносини, що виникають в результаті призначення директора, характеризуються як відносини на підставі трудового договору.

Виходить, що такий керівник засновник є працівником організації на підставі рішення про покладання цих обов’язків на себе. Цей факт рекомендується оформити наказом.

Наступна проблема: чи повинен такий керівник отримувати зарплату? За ідеєю, згідно зі ст. 21 ТК РФ, повинен. Розмір оплати праці зазвичай відбивається в трудовому договорі, але в цій ситуації цей документ відсутній.

Як бути? Розмір окладу в цьому випадку можна вказати в штатному розкладі – цей документ складається в обов’язковому порядку в будь-якому випадку. До речі, відразу відповімо на питання, а навіщо потрібно штатний розклад в ТОВ з одним працівником, який ще й його ж засновник? Кадрові документи дуже важливо оформляти своєчасно і правильно.

Ті, хто говорить, що можна обійтися без цього, поміняють свою думку після першої ж перевірки трудової інспекції.

Так як однозначної відповіді, як бути з трудовим договором в даному випадку, немає, то на практиці хтось його все-таки підписує, а хтось не оформляє. Чекаємо коментарів від бажаючих поділитися досвідом у вирішенні цього питання.

Тепер розповімо ось про що. Засновник і гендиректор в одній особі може як отримувати зарплату, так і дивіденди.

І багато хто вважає так: раз трудового договору немає, оклад ніде не зафіксовано, то зарплату можна не платити, внески теж можна не платити (вони ж з зарплати нараховуються), а отримувати виключно дивіденди – раніше ще й ставка ПДФО за ним була менше, то є такий підхід був вигідний в плані того, що суми податку були менше. Але такий підхід може призвести до не дуже приємних наслідків:

 1. Дивіденди можна виплачувати не завжди, а при певних умовах:
  • Їх виплачують не частіше разу на квартал з чистого прибутку, яка залишиться після сплати всіх податків. Виплата проводиться на підставі рішення засновника, яке потрібно оформити на папері у вигляді наказу, а не «захотів – виплатив»;
  • Виплата дивідендів можливо тільки тоді, коли статутний капітал ТОВ повністю оплачений, у компанії відсутні ознаки банкрутства, а сума чистих активів після планованих виплат не знизитися нижче суми статутного капіталу (до якого, якщо є, додається ще й резервний фонд).
 2. Якщо зазначені вище умови не будуть дотримуватися, а дивіденди будуть виплачуватися за схемою «як захотілося», то податківці просто-напросто перекласифікує ці суми в зарплату. Що буде потім?
  • Зараз ПДФО з зарплати становить 13%, аналогічна ставка використовується і для оподаткування дивідендів – якщо ставка з дивідендів становила б 9% як раніше, то вам довелося б доплатити податок;
  • Із зарплати сплачуються страхові внески, а з дивідендів не сплачуються – вам перерахують суми до фондів.

висновок

У цій ситуації найкращим рішенням буде виплата і зарплати, і дивідендів. Функції керівництва компанією засновник покладає на себе через оформлення відповідного наказу, оклад для розрахунку зарплати відбивається в штатному розкладі.

Для мінімізації податків оклад можна призначити в розмірі МРОТ – менше його він бути не може. До речі, не забувайте, що МРОТ змінюється щорічно, так що оклад самому собі доведеться щороку індексувати.

Директор = засновник буде отримувати зарплату, з якої будуть сплачуватися страхові внески, а також дивіденди в порядку, встановленому законодавством. Виплата дивідендів повинна бути оформлена відповідним наказом.

Суми зарплати і страхових внесків можуть бути враховані в складі витрат ТОВ на підставі наявного наказу про покладення повноважень, штатного розкладу, розрахункових листків та інших документів. Природно, що дивіденди у витратах компанії не можуть бути враховані.

висновок

Ну і, наостанок, порада: якщо ви – єдиний засновник ТОВ є одночасно його керівником, а також здійснюєте самостійно всю діяльність, то, напевно, зараз думаєте, а чи можна обійтися без ось цих всіх паперових справ, спірних питань і проблем? Можна, для цього треба було реєструватися як ІП. Тому перед тим, як йти реєструвати ТОВ, подумайте, а чи так уже воно вам потрібно?

Чи треба нараховувати зарплату засновнику ТОВ в 2019 році

Створюючи комерційне об’єднання, власники розраховують на отримання прибутку. Після перерахування податків дохід від бізнесу розподіляється між учасниками пропорційно часткам.

Можливість виплати зарплати засновникам законом не передбачена. Нарахування такої винагороди допускається лише при занятті власником штатної посади (директора ТОВ, голови, члена правління і т. Д.

) Як правильно оформити суміщення власника і найманого працівника в одній особі, розповіли юристи.

Зарплата засновника ТОВ - порядок нарахування и чи треба платіті

Правова характеристика розрахунків

Після реєстрації в державному реєстрі господарське товариство набуває повну правоздатність (п. 3 ст. 49 ГК РФ). Воно може наймати працівників, розпоряджатися своїм майном, укладати угоди.

Засновники не має права безконтрольно витрачати виручку підприємства. Гроші фірми не належать її власникам.

Всі виплати на користь учасників ТОВ повинні мати юридичне обґрунтування і документальне підкріплення:

 1. Дивіденди. У законі 14-ФЗ від 08.02.98 прямого визначення терміну не дається. Однак статті 28 і 29 присвячені саме розподілу чистого прибутку. Дохід, що залишився після сплати всіх податків і зборів, власники можуть розділити між собою. Кошти розподіляються пропорційно що належить часткам. Підставою є факт володіння частиною компанії.
 2. Заробітня плата. Винагорода виплачується за виконання службових обов’язків, передбачених трудовим договором. При збігу в одній особі засновника та директора нарахування проводяться в загальному порядку. Статус власника в цьому випадку значення не має. Розрахунок роблять з урахуванням посадового окладу, правил преміювання та інших локальних актів про оплату праці.

Отримувати гроші з каси або з розрахункового рахунку учасники ТОВ можуть також на підставі цивільно-правових договорів. Так, заплатити власнику фірма має право за надані послуги або роботи, поставку, оренду приміщень чи іншого майна. Законодавство не забороняє видавати засновникам позики, в тому числі безвідсоткові.

Коментар юриста: Прямої вказівки в законі на можливість надання учасникам ТОВ безоплатних кредитів немає. Однак заборон нормативні акти не містять. Право на укладення безпроцентного договору випливає з ст.

807 ГК РФ і диспозитивності цивільного законодавства. Норма не відносить плату за користування грошима до істотних умов угоди. Специфічною рисою такої позики буде зацікавленість сторін.

Договори між взаємозалежними особами (суспільство і власник) полягають в порядку, описаному ст. 45 закону 14-ФЗ. Про видачу безвідсоткової позики одному із засновників необхідно повідомити інших власників фірми. Заперечення незацікавлених власників стануть перешкодою.

Податкові органи ставляться до таких угод насторожено. Безпроцентні позики використовуються в нелегальних оптимізаційних схемах.

Чи можна законно не нараховувати та не сплачувати зарплату директору засновнику (в тому числі єдиному)?

Головна> Бухоблік> Капітал »Статутний> Засновники

26 квітня 2019 Засновники Зарплата засновника ТОВ - порядок нарахування и чи треба платіті

Зазначена одиниця штату співробітників може бути прийнята з числа засновників юридичної особи або не мати ніякого відношення до організаторів компанії.

Законодавець наполягає на необхідності оформлення прийому на роботу співробітника-генерального директора шляхом укладення трудового договору, який, в обов’язковому порядку, повинен містити пункт про оплату виконаної трудящим роботи.

Юридична особа може бути зареєстрована як однією фізичною особою засновником, так і декількома. При наявності декількох організаторів, вони колективно приймають всі найважливіші рішення, що мають безпосереднє відношення до діяльності виробництва.

 • Рішення співзасновників оформляються протоколом загальних зборів.
 • При організації підприємства (організації) однією особою, воно оформляє свої розпорядження виданням рішення єдиного засновника.
 • Діяльність будь-якого підприємства (організації) неможлива до реалізації при відсутності головного розпорядника – генерального директора.

Закон не зобов’язує засновника, який був водночас і директором своєї компанії, підписувати з самим собою трудову угоду. Однак ряд інстанцій, наприклад, Прокуратура, Інспекція праці, Податкова можуть почати розгляд про відсутність на підприємстві (в організації) трудового договору з генеральним директором.

Одним з обов’язкових пунктів трудової угоди, передбачених законодавцем і мають відношення до істотних умов праці, є оплата виконаної і закріпленої трудовим угоду виробничої функції.

При наявності трудового договору оплата праці працівника є обов’язковим і не може бути скасована ні за яких обставин.

Чи може директор ТОВ, який є засновником, працювати без зарплати? Ні не може. Це такий же працівник, як і будь-який інший в штаті організації, на нього поширюються положення ТК РФ, в числі яких і необхідність оплати праці – нарахування заробітної плати.

Таким чином, незалежно від того, ким є генеральний директор – одним із засновників організації або сторонньою особою, необхідно щомісяця нараховувати йому зарплату і виплачувати її в терміни, встановлені ТК РФ.

Якщо генеральний директор є єдиним засновником, він може не укладати трудовий договір. У зазначеному випадку буде відсутній пряме зобов’язання роботодавця виплатити заробітну плату самому собі (генеральному директору).

Однак суди роз’яснюють зазначену колізію і акцентую увагу на необхідності виплати заробітної плати генеральному директору не нижче мінімальної межі, встановленої в якості оплати праці в конкретному регіоні Росії.

Чи можна не нараховувати собі єдиному засновнику?

Ситуація, коли роль керівника на себе бере засновник ТОВ – засновник в єдиній особі – не рідкість. Часто одна особа створює організацію і їй же керує. Чи потрібно при цьому приймати себе в штат організації, оформляти трудовий договір, платити собі зарплату, подавати на себе звітність, до сих пір однозначно законодавством не визначений.

Дане питання спірне вже протягом багатьох років. В обговоренні даного питання беруть участь безліч відомств – трудова інспекція, податкова, Мінфін, суди.

Що ж робити, якщо генеральний директор є єдиним засновником в одній особі і при цьому не бажає нараховувати та сплачувати собі зарплати? Чи обов’язково це дію?

Єдиний засновник юридичної особи не обмежений в праві призначити рішенням (протоколом) себе в якості керуючого особи – генерального директора. При цьому зобов’язання щодо укладання трудової угоди з собою в якості і співробітника, і працедавця, не передбачено Трудовим кодексом РФ.

Необхідність виплати роботодавцем заробітної плати директору підприємства за виконану роботу, а також розмір такої виплати фіксуються трудовою угодою.

Відповідно, якщо прийняти позицію законодавця, то генеральний директор, який є єдиним засновником юридичної особи, може виконувати трудові обов’язки без оплати праці, якщо трудова угода з ним відсутній.

Однак, в зв’язку з вище зазначеним, щоб уникнути судових розглядів, слід укладати трудовий договір з генеральним директором в будь-якому випадку, а також нараховувати останньому заробітну плату відповідно до загальних положень закону.

Таким чином, правильним рішенням в даними питанні буде наступне – укласти трудовий договір і платити зарплату, з якої відраховувати необхідні податки, платити внески і подавати звітність.

Як законно працювати без оплати праці?

 1. Якщо трудовий договір з генеральним директором укладено, то без нарахування зарплати працювати не можна.
 2. За ТК РФ укладення трудового договору автоматично накладає певні обов’язки на обидві сторони і, перш за все, це оплата праці.
 3. Єдиним способом мінімізувати витрати в даному випадку є зниження рівня заробітної плати керівника до мінімально можливого – МРОТ для регіону, де знаходиться ТОВ.
 4. При цьому потрібно стежити за рівнем МРОТ в регіоні, при його зростанні потрібно видавати наказ про підвищення зарплати директора.
 5. Недотримання цього правила призведе до накладення штрафів для організації, звичайно, при виявленні даного факту.

Чи можна замінити зарплату дивідендами? Ні, отримання дивідендів – це право кожного засновника незалежно від того, чи є він директором чи ні.

Тому нарахування дивідендних виплат не замінить заробітну плату.

Як оформити наказ про нарахування?

 • Наказ про оплату праці працівника, який обіймає посаду генерального директора, складається відповідно до загальних вимог діловодства.
 • Директор має право самостійно підписувати наказ про нарахування собі заробітної плати на підставі наказу підприємства №1 (про призначення генерального директора і наділення його право підпису).
 • Заробітна плата генерального директора нараховується в розмірі, передбаченому трудовим договором, інструкцією по оплаті праці та (або) колективним трудовому договором.

висновки

Законодавець зобов’язує роботодавців незалежно від форми власності та організаційної форми юридичної особи, нараховувати заробітну плату генеральному директору.

Зазначена виплата здійснюється на підставі трудового договору і ТК Російської Федерації.

Зарплата засновникам ТОВ: як встановлюється, розраховується і оплачується

Найчастіше невеликі комерційні організації, що існують в форматі ТОВ, створюються одним засновником, який і є генеральним директором.

Законом це не заборонено – єдиний власник може створити свою фірму і стати на чолі.

Але в таких випадках виникають резонні запитання, як правильно оформити трудові відносини і яка покладена зарплата засновникам ТОВ. Розберемося з цим докладніше.

Ніяка комерційна фірма здійснювати свою діяльність без призначеного керівника не може. Директор підписує всі важливі документи, і йому для цього не потрібна довіреність.

Тому призначення керівника – перший документ, який створює знову з’явилася компанія. Дане рішення приймають збори, на якому присутні всі засновники.

Після вибору кандидатури, голова зборів підписує наказ про призначення генерального директора. Якщо засновник один, замість протоколу зборів складається рішення.

У питанні укладення трудового договору в цій ситуації слід керуватися Трудовим кодексом Російської Федерації, а точніше, його статтею під номером 56. Тут вказано, що трудовий договір допустимо укладати тільки в тому випадку, коли є дві сторони: працівник і його роботодавець. А засновник – це єдина сторона, тому укласти договір сам з собою він не має права.

Незважаючи на норми закону, є спосіб укласти трудовий договір з єдиним засновником: як роботодавця виступає не сам засновник, а ТОВ. Генеральний директор приймається на роботу, виходячи з положень статті 68 ТК РФ. Підставою для прийому служить рішення, яке підписує єдиний учасник зборів.

Є спосіб укласти трудовий договір з єдиним засновником: як роботодавця виступає не сам засновник, а ТОВ.

Якщо складений трудовий договір, повинна нараховуватися і заробітна плата , а з неї утримується ПДФО і йдуть відрахування до фондів.

Якщо трудового договору немає, нарахування зарплати регулюється рішенням засновника, в якому і прописується детально сума винагороди, встановити яку він зможе сам. Відносини можуть бути оформлені і на безоплатній основі.

Якщо зарплати у директора немає, замість неї він отримує дивіденди відповідно до правил.

 • Дивіденди виплачуються один раз в квартал або рідше.
 • Дивіденди виплачуються після отримання чистого прибутку і сплати всіх податків.
 • Підставою для перерахування дивідендів є рішення засновника.

Якщо трудового договору немає, нарахування зарплати регулюється рішенням засновника.

Щомісяця виплачувати директору дивіденди не вийде, це буде злочином з боку контролюючих органів, які виявлять таку схему при першій же перевірці. Адже щомісячна виплата дивідендів буде прирівняна до заробітної плати.

Скорочення витрат на зарплату

Заробітна плата директора не може бути меншою за мінімальну по регіону. Але є хитрощі, які допоможуть скоротити витрати. Так, можна оформити директора не на повну ставку, а на 0,1 і зробити робочий день ненормованим.

Якщо комерційна організація не здійснює діяльність і не отримує прибуток, директор-засновник може перебувати в неоплачуваній відпустці. В такому випадку платити гроші буде не потрібно, а в податкову інспекцію будуть здаватися нульові звітності. Дані звіти сам директор і підписує, навіть незважаючи на те, що офіційно перебуває у відпустці.

В підсумку

Головне, що потрібно мати на увазі, один і той же чоловік не може одночасно отримувати дивіденди як засновник і зарплату як директор. Вибирати варто варіант, більш прибутковий з податкової точки зору. Універсального рішення бути не може.

Проблеми можуть виникнути і через податківців, які візьмуть компанію «на олівець» як потенційного ухильника.

Як і скільки платити зарплату собі: інструкція для власника бізнесу

Власник успішного бізнесу – звучить обнадійливо! На ділі не завжди можна вільно розпоряджатися грошима фірми, а в деяких випадках є ризик отримати штраф від податкової.

Розберемося, як грамотно заплатити самому собі, щоб не було питань у перевіряючих відомств.

Бухгалтерія інтернет-магазину (детальна інструкція для початківців)

Як платити собі, якщо ви ІП

У початківців індивідуальних підприємців виникає питання про власну зарплату. Тут все просто.

Законодавством не передбачено нарахування заробітної плати індивідуальному підприємцю. Мінфін пояснює це тим, що не можна укласти трудовий договір з самим собою, необхідна наявність двох сторін – працівник і роботодавець.

Індивідуальний підприємець – це фізична особа, яка займається підприємницькою діяльністю. Тобто обидві сторони договору виявляться одним і тим же особою, що не допускається Трудовим кодексом (ст. 20 ТК РФ і ст. 56 ТК РФ).

Власник ІП не може платити собі зарплату. Гроші можна просто забирати готівкою з каси або переводити на банківську карту. Головне залишати хоча б частину прибутку на розвиток бізнесу

Плутанину іноді вносять банки та інші організації, які заради зручності особистого обліку зараховують ІП до юридичних осіб. У таких випадках можна використовувати пояснення Мінфіну, а також норми трудового і цивільного кодексів.

Як же тоді власнику бізнесу отримувати гроші для власних потреб? Майно індивідуального підприємця юридично не розмежовано, тому він може використовувати прибуток компанії для особистих цілей (ст. 128 і ст. 209 ЦК України).

Як отримати гроші на особисті потреби

Забрати гроші можна готівкою з каси або перевести з розрахункового рахунку на банківську карту.

Якщо забираєте гроші з каси, можна використовувати спрощений касовий порядок. Це означає, що можна не робити записів в касовій книзі і не складати видатковий ордер. Якщо хочете вести облік таких операцій, тоді в графі «Підстава» можна написати «Видача грошових коштів на особисті потреби індивідуального підприємця».

При переказі грошей з розрахункового рахунку на банківську карту призначення можна вказати «Переклад власних коштів на особисті потреби індивідуального підприємця». Це ж підстава потрібно вказати при знятті грошей у банку за чековою книжкою.

Як відкрити розрахунковий рахунок і уникнути його «заморозки»

Коли отримати гроші

Індивідуальний підприємець може отримувати гроші на особисті потреби в будь-який час, немає ніяких обмежень.

Скільки грошей можна брати

Закон ніяк не обмежує суму вилучень грошей з бізнесу, можна забрати 100%. Юридично немає ніякої різниці між грошима компанії і особистими грошима ВП.

Новачки іноді плутають дохід і прибуток, і витрачають все кошти, що надійшли на свій рахунок. Не повторюйте таких помилок, використовуйте для особистих цілей тільки прибуток – тобто гроші, які залишилися після сплати всіх податків.

Якщо хочете, щоб ваш бізнес розвивався, має сенс використовувати частину прибутку для інвестицій.

Які податки потрібно заплатити

Платити ПДФО не потрібно, як і внески до пенсійного та страхового фондів. Це не означає, що ІП в майбутньому залишиться без пенсії – законом встановлюються фіксовані відрахування в пенсійний фонд. Наприклад, страхові внески ІП за себе в 2018 році становлять:

 • 26 545 рублів за рік на пенсійне страхування;
 • 5 840 рублів на медичне страхування.

Якщо ж дохід ІП за 2018 рік перевищить 300 тисяч рублів, то додаткові пенсійні внески, як і раніше, складуть 1% від суми перевищення.

Розмір відрахувань щорічно визначається відомством (ст. 430 НК РФ).

Як платити собі, якщо у вас ТОВ

На відміну від ІП, ТОВ не ототожнюється з фізичною особою. Майно організації відокремлено від майно власника, тому засновник не може витрачати гроші компанії на особисті цілі. Кожен витрата повинен бути обгрунтований і підтверджений документально.

Як же тоді керівнику отримувати дохід, який можна витратити на особисті потреби? Ми будемо говорити про законні способи, а їх два – це виплата дивідендів засновнику ТОВ і щомісячна зарплата за трудовим договором.

1. Дивіденди учасників ТОВ

Дивіденди можуть бути виплачені з чистого прибутку – це прибуток підприємства після сплати податків (ст. 28 ФЗ №14-ФЗ «Про товариства з обмеженою відповідальністю»).

Отримати дивіденди або частина прибутку, як зазначено в законі, можуть всі учасники товариства, у яких є частка в статутному капіталі.

Відповідно, якщо засновник один, то 100% чистого прибутку може бути виплачено як дивіденди.

Як виплачувати дивіденди

Для виплати дивідендів Товариство має офіційно прийняти рішення про розподіл свого чистого прибутку між учасниками товариства. У рішенні потрібно вказати, яким учаснику яка частка належить, через скільки днів після зборів компанія виплатить, на який рахунок переведе.

Якщо термін виплати не визначений в рішенні або в Статуті, то згідно із законом він становить 60 днів з моменту підписання Рішення. Потім, відповідно до рішення, виплачуються дивіденди.

Коли можна виплатити дивіденди

Дивіденди перераховуються засновникам відповідно до Рішення про виплату. Якщо термін виплати не визначений в рішенні або в Статуті, то згідно із законом він становить 60 днів з моменту підписання Рішення.

Приймати таке рішення учасники товариства можуть не частіше, ніж раз на квартал, а краще раз на рік. Приймати рішення частіше, ніж раз на рік – хоч і законно, але може викликати проблеми. Дивіденди можна забирати з прибутку, а прибуток ви знаєте тільки в кінці року. Якщо розподіліть і віддасте гроші раніше, ризикуєте забрати зайвого і зазнати збитків.

Дивіденди варто виплачувати в кінці року, коли підведені фінансові підсумки і відома річний прибуток

При цьому, ви можете забрати дивіденди не тільки за рік, який щойно закінчився. Якщо компанія прибуткова кілька років, а дивіденди ви ще не отримували – можете забрати чистий прибуток за всі минулі роки.

Скільки коштує виплачувати як дивіденди

Дивіденди можуть бути виплачені тільки з чистого прибутку компанії. Це єдиний фактор, що обмежує розмір дивідендів.

Рекомендації по сумі виплат не сильно відрізняються від ІП – залишайте на рахунках компанії кошти для інвестицій.

Податки при виплаті дивідендів

Важливий момент – дивіденди не є базою для нарахування страхових внесків, на відміну від заробітної плати. Це означає, що дивіденди можуть стати об’єктом економії компанії.

2. Зарплата директора-засновника

Із зарплатою засновника ТОВ складніше, в показаннях плутаються навіть Мінфін, Мінздоровсоцрозвитку і Роструд. У різні роки відомства випускали пояснювальні листи з абсолютно різними висновками: в одних стверджувалося, що засновник не може бути працевлаштований і отримувати зарплату, в інших – що зобов’язаний.

Трудовий кодекс вимагає укладати договір з усіма співробітниками, прямо не виключаючи засновників компанії. Ст. 16 ТК РФ стверджує, що трудові відносини виникають в результаті обрання на посаду. Таким чином, якщо засновник виконує функції директора або будь-якого іншого співробітника, то потрібно укласти трудовий договір і платити зарплату.

У випадку з директором, договір буде підписаний однією фізичною особою з боку працівника і роботодавця, але це не страшно: діючи від імені юрособи, фізособа знеособлюється і стає компанією. Тому такий договір не суперечить ст. 20 ГК РФ, на що іноді посилаються відомства.

Як визначити розмір зарплати

Розмір зарплати може бути будь-який, але не менше МРОТ – сума відрізняється в залежності від регіону (дивіться таблицю МРОТ по регіонах для 2018 року).

Невелику зарплату директору зазвичай встановлюють, якщо хочуть скоротити витрати на страхові відрахування, а основну частину доходу директора виплатити як дивіденди.

Врахуйте, що зарплата директора на рівні мінімальної може викликати підозри у податковій. Податкова може викликати на зарплатну комісію і накласти штраф, якщо доведе необгрунтованість низьку зарплату.

Розмір зарплати на рівні МРОТ – підозріло для податкової. Беріть середню по ринку для вашої посади

Якщо не хочете відповідати на питання податкової, надійніше платити середню зарплату на аналогічних посадах в вашому регіоні. Суму можна з’ясувати за допомогою будь-якого сайту для пошуку і розміщення вакансій.

Що вибрати для ТОВ

З точки зору податкового навантаження, компанії вигідно виплачувати засновнику дивіденди, а не зарплату. Можна заощадити на виплаті страхових внесків.

Але обмежитися дивідендами вийде далеко не завжди. Якщо засновник ТОВ виконує функції керівника, то закон зобов’язує укласти Трудовий договір і платити зарплату, як і будь-якого іншого співробітника.

Поширена практика – встановити директору-засновнику зарплату на рівні середньої, при цьому щорічно виплачувати дивіденди. Так, засновник зможе отримувати значні кошти, а компанія зменшити податкове навантаження.

 • ***
 • У підсумку порядок виплат собі залежить від юридичної форми бізнесу:
 • ІП
 • Можете просто забирати собі весь прибуток (звітувати за це не треба), але не забувайте залишати трохи на розвиток бізнесу.
 • Платіть раз на рік страхові внески, щоб не залишитися без пенсії.

ТОВ

 • Можете платити собі зарплату або дивіденди (з них податки не сплачуються, значить можна заощадити).
 • Кращий варіант – встановити собі як директору-засновнику зарплату на рівні середньої по ринку, а в кінці року виплачувати дивіденди.

Щоб було, що заплатити собі, потрібно більше продавати. Скорочуйте невикупу посилок (і заробляйте більше), за допомогою нашої інструкції.

Бухгалтерські послуги у ВладівостокеРегістрація ТОВ та ВП у Владивостоці

 • Ось уже протягом десятка років різні міністерства і відомства дають суперечливі, часом прямо протилежні відповіді на питання:
 • «Чи повинен керівник фірми, що є її єдиним засновником, платити собі зарплату, утримувати з неї ПДФО і перераховувати його до бюджету, а також сплачувати страхові внески на обов’язкове пенсійне, медичне та соціальне страхування?»
 • Керівники – власники бізнесу часто задають питання: чи повинен єдиний засновник, який є керівником свого ж бізнесу, укладати сам з собою трудовий договір і, відповідно, платити собі зарплату, а з неї – утримувати ПДФО (13% в бюджет), а також нараховувати страхові внески (30%)?

Чи можна вважати засновника-директора працівником організації? Адже відповідно до статті 273 Трудового кодексу, єдиний засновник, який є генеральним директором, не перебуває в штаті організації.

На сьогоднішній день складається наступна практика: керівник, який є єдиним засновником товариства, НЕ МАЄ платити собі зарплату, а, отже – ПДФО і страхові внески із зарплати.
Наше законодавство дає наступні пояснення.

Пояснення 1 – «З позиції трудового законодавства»

Ось, наприклад, лист від 17 жовтня 2014 року № 03-11-11 / 52558, в якому Мінфін звертається до норм трудового законодавства:
«Згідно зі статтями 57, 129 і 135 Трудового кодексу Російської Федерації (далі – ТК РФ) під заробітною платою (оплатою праці працівників) розуміється винагорода за працю, яка виплачується працівникові відповідно до укладеного трудового договору.

Статтею 56 ТК РФ передбачено, що трудовий договір передбачає дві сторони: працівника і роботодавця.

Відповідно до статті 20 ТК РФ працівник – фізична особа, яка вступила в трудові відносини з роботодавцем, а роботодавець – фізична особа або юридична особа (організація), що набрало чинності в трудові відносини з працівником.

У випадках, передбачених федеральними законами, в якості роботодавця може виступати інший суб’єкт, наділений правом укладати трудові договори. При відсутності однієї зі сторін трудового договору він не може бути укладений.

Отже, керівник організації, що є її єдиним засновником і членом організації, не може сам собі нараховувати та виплачувати заробітну плату.

Виходячи з цього, вищевказаний керівник організації не має права врахувати в складі витрат при визначенні об’єкта оподаткування за єдиним сільськогосподарським податком в якості витрат на оплату праці вироблені витрати у вигляді оплати самому собі заробітної плати. Обчислення страхових внесків до позабюджетних фондів і податку на доходи фізичних осіб в даному випадку також не проводиться ».

А ось ще більш нове поняття Мінфіну (лист від 19 лютого 2015 р № 03-11-06 / 2/7790): «керівник організації, що є її єдиним засновником і членом організації, не може сам собі нараховувати та виплачувати заробітну плату».

Нарахування зарплати директору-засновнику ТОВ – Ельба

Сьогодні ми вам розповімо про те, чому директору – засновнику покладена зарплата і коли не варто слухати Мінфін.

Іноді в нашому законодавстві, відомому своєю багатогранністю, дуже складно знайти чітке роз’яснення. Буває, що одне і те ж положення різні контролюючі органи трактують по-різному і займають прямо протилежні позиції. Наш питання не виняток. Не так давно Мінфін випустив лист, в якому повідомив, що директор – єдиний засновник не повинен нараховувати собі зарплату.

Підготувати платіжки за співробітників

Ельба підготує платіжки на зарплату, податки і внески за працівників. Сервіс сформує всю необхідну звітність за співробітників для ІП і ТОВ. Спробуйте 30 днів безкоштовно.

На відміну від ІП, ТОВ не ототожнюється з фізичними особами – засновником або директором.

Керівник організації, незалежно від того, є він найманим менеджером або сам володіє компанією, з точки зору трудового законодавства вважається працівником цієї організації.

Таким же повноцінним працівником, як і будь-який інший, так як виконує певні посадові функції (управління організацією в її інтересах).

Якщо заглянути в Трудовий кодекс, то серед осіб, на яких не поширюється трудове законодавство, директор-засновник не названий. Більш того, в статті 16 сказано, що трудові відносини виникають в результаті обрання на посаду. Таким чином, директору в будь-якому випадку необхідно оформити трудовий договір.

У компанії, де єдиний засновник стає директором, трудовий договір буде підписаний однією фізичною особою.

Нічого страшного в цьому немає, роботодавцем виступає організація – юридична особа і перший підпис буде за організацію, як засновника, а друга за себе, як за працівника.

Зверніть увагу, суди дотримуються саме такої позиції. Висновок трудового договору точно не зашкодить і убезпечить вас від різних розбіжностей з перевіряючими.

Аргументи чиновників Мінфіну про неможливість укладення договору з підписом однієї особи є дуже спірними і не знаходять підтримки у арбітрів. Рекомендуємо вам дотримуватися більш безпечних позицій.

Якщо є трудовий договір – покладена зарплата

Після укладення трудового договору від виплати зарплати директору – засновнику просто не відкрутитися: в Трудовому кодексі чітко зафіксована обов’язок роботодавця виплачувати зарплату. Більш того, вам потрібно стежити, щоб щомісячна зарплата була не нижче мінімального розміру при повній виробленні. Максимальна зарплата керівника не обмежується.

Федеральний МРОТ в 2019 році 11 280 ₽. У регіонах, як правило, встановлюється підвищений МРОТ, і, якщо на вашій території він затверджений, варто дотримуватися його. Також, в регіонах на зарплату нараховується районний коефіцієнт. Не забудьте додати його до окладу директора.

Нараховувати зарплату керівнику потрібно в будь-якому випадку, навіть коли немає грошей на виплату зарплати: ви отримали збиток, призупинили діяльність або тільки відкрилися і ще не почали працювати. Але є деякі способи зберегти бюджет компанії.

Зарплату директору можна обґрунтовано встановити менше мінімального розміру, якщо укласти трудовий договір на неповний робочий час. Тоді, якщо оклад буде визначатися МРОТ, зарплата буде розраховуватися як ставка від МРОТ.

Наприклад, директор на півставки може отримувати 5 640 ₽ (11 280 ₽ * 0,5), без урахування районного коефіцієнта.

Якщо ваша організація не веде діяльність, директор може прийняти рішення піти у відпустку без утримання. Термін не обмежується законодавством, його визначає сам керівник. Поки триває відпустку без утримання відсутність зарплати є цілком законним.

Але, як тільки у компанії з’являться контракти і обороти грошових коштів, з відпустки без утримання директору потрібно повернутися.

Податкова перевіряє обороти по рахунках компаній і, якщо побачить, що доходи у вас є, а податки з внески із зарплати ви не платите, почне ставити питання.

До речі, крім зарплати засновник, який є директором, одночасно може отримувати і дивіденди. Контур.Ельба допоможе вам нарахувати зарплату і дивіденди, розрахує податки і внески, а також підготує необхідну звітність до контролюючих органів.

Якщо немає трудового договору та зарплати

Перший час, коли організація тільки відкривається, дійсно може бути так, що трудовий договір ще не укладено і нульова звітність до фондів обгрунтована тим, що ви могли ще просто не встигнути укласти трудовий договір. Але в разі тривалої відсутності працівників в діючій організації у контролюючих органів можуть виникнути питання.

За ухилення від оформлення трудового договору або його неправильне оформлення організацію зможуть покарати штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а директора від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, введений підвищений штраф за повторне порушення – від 100 до 200 тисяч на організацію, а директора можуть дискваліфікувати на строк від року до трьох років.

Рекомендуємо використовувати вам законні методи оптимізації своїх витрат і не ризикувати з відсутністю договорів з працівниками.

Якщо ви тільки зараз з’ясували необхідність трудового договору і раніше працювали без нього, заднім числом укладати його все ж не радимо. Це може спричинити додаткові питання про відсутність зарплати і нові санкції.

Стаття актуальна на 08.05.2019

Директор – він же засновник: як платити зарплату

З питання про необхідність укладення трудового договору з керівником – єдиним засновником, суперечки між різними інстанціями ведуться вже не один рік, так як апелювання відбувається до різних нормам законодавства.

Якщо звернутися до норм трудового законодавства, то порядок регулювання праці з керівником організації регламентований главою 43 ТК РФ.

Згідно з положеннями ТК РФ, підписання трудового договору одним і тим же особою від імені працівника і від імені роботодавця не допускається. Ця позиція виражена в Листах Роструда РФ від 06.03.2013 № 177-6-1, Мінздоровсоцрозвитку РФ від 18.08.

2009 року № 22-2-3199, МФ РФ від 17.10.2014 № 03-11-11 / 52558, від 19.02.2015 № 03-11-06 / 2/7790.

При цьому, відповідно до ст. 32 Федерального закону від 08.02.1998 № 14-ФЗ, вищим органом управління ТОВ, що складається з одного учасника, є цей учасник, який діє, як уповноважена суспільством особа.

Тобто, при укладенні трудового договору з керівником організації -єдиним засновником, сторонами трудового договору є організація, як юридична особа, від імені якого виступає уповноважена особа і засновник, як фізична особа.

Судова практика, також, підтверджує правомірність укладення трудового договору з керівником організації – єдиним засновником.

Онлайн-курс «Розрахунки з персоналом з оплати праці» – Посвідчення про підвищення кваліфікації

– 32 практичні завдання

Ви зможете виконувати розрахунки в найскладніших ситуаціях, з використанням будь-якої автоматизованої системи або без неї, спираючись на діючі нормативні акти. Без штрафів і претензій трудової інспекціі.Постановленіе Дев’ятого ААС від 26.05.2010 № 09АП-10226/2010-АК, Тринадцятого ААС від 22.06.2015 № 13АП-9651/2015 року, Постанова ФАС Північно-Західного округу від 09.04.2009 № А21-6551 / 2008, Постанова ФАС Північно-Кавказького округу від 27.02.2009 № А32-5056 / 2008-13 / 90 і багато інших.

Листи ФСС РФ від 21.12.2009 № 02-09 / 07-2598П, Мінпраці РФ від 05.05.2014 № 17-3 / ООГ-330.

Висновок: якщо фізична особа, будучи одночасно єдиним працівником організації та засновником товариства, виконує певну роботу, здійснює від імені організації дії по реалізації її прав і обов’язків, то єдиний засновник товариства, фактично, здійснює трудову функцію керівника організації. Тобто, з цією фізичною особою повинен бути укладений трудовий договір.

Платити чи зарплату керівнику – єдиному засновнику

Якщо з фізичною особою укладено трудовий договір, то на підставі цього договору, повинна нараховуватися і виплачуватися заробітна плата і воно має всі права, як будь-який найманий працівник. Тобто:

 • є застрахованою особою в системі соціального, медичного та пенсійного страхування;
 • має право на оформлення листка непрацездатності, з відшкодуванням оплати ФСС;
 • має право на надання і оплату відпусток;
 • має право отримувати винагороду (заробітну плату) за свою працю.

Необхдімо пам’ятати, що розмір заробітної плати, при повному робочому дні, не може бути менше МРОТ (п. 3 ст. 133 ТК РФ). Якщо в регіоні, в якому здійснюється діяльність організації, передбачено нарахування на заробітну плату районних підвищувальних коефіцієнтів, то аналогічні коефіцієнти нараховуються і на заробітну плату керівника організації – єдиного засновника.

Крім МРОТ, встановленого федеральним законом, в будь-якому суб’єкті РФ, відповідно до ст. 133.1 ТК РФ, може встановлюватися свій регіональний розмір мінімальної заробітної плати. Але при визначенні розміру оплати праці, необхідно орієнтуватися саме на розмір мінімальної заробітної плати, встановлений в даному суб’єкті РФ.

Якщо роботодавці, які здійснюють діяльність на території відповідного суб’єкта РФ, протягом 30 календарних днів з дня офіційного опублікування пропозиції про приєднання до регіональної угоди про МРОТ, не надали в уповноважений орган виконавчої влади суб’єкта РФ вмотивовану письмову відмову приєднатися до нього, то угода вважається поширеним на цих роботодавців з дня його офіційного опублікування і підлягає обов’язковому виконанню.

Таким чином, розмір мінімальної заробітної плати, встановлений регіональною угодою, є, фактично, обов’язковим для всіх організацій суб’єкта РФ і поширюється на заробітну плату за повністю відпрацьовану норму робочого часу за місяць (Листи Роструда РФ від 12.08.2014 № 2705-ТЗ, від 19.07 .2017 № ТЗ / 3828-6-5).

Як зменшити витрати на оплату праці керівника – єдиного засновника

Для того щоб знизити витрати на оплату праці і, відповідно, розмір страхових внесків, керівник організації – єдиний засновник, має право встановити для себе неповний робочий день.

Норми ТК РФ дозволяють, за згодою сторін, встановлювати неповний робочий час будь-якої категорії працівників організації. Неповним робочим часом вважається тривалість робочого часу менше нормальної (тобто, менше 40 годин на тиждень).

При цьому, обмежень по встановлюється тривалістю неповного робочого часу немає, це може бути два, три, чотири години на день.

У ст. 93 ТК РФ сказано, що при роботі на умовах неповного робочого часу, оплата праці провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виконаного обсягу робіт.

Це означає, що вона може бути менше МРОТ або мінімальної заробітної плати, встановленої регіональною угодою, при наявності в суб’єкта РФ, зазначеного тристоронньої угоди.

Якщо керівник організації трудиться на умовах неповного робочого часу, то сума ПДФО і страхових внесків визначається, виходячи з розрахованого доходу.

Відображення в трудовому договорі неповного робочого часу

При встановленні керівнику організації неповного робочого часу (наприклад, на півставки), в трудовому договорі має бути зазначено, що тривалість щоденної роботи складає 4 години.

Згідно ст. 108 ТК РФ, якщо тривалість щоденної роботи становить чотири години і більше, то трудовим договором повинен бути передбачений перерву для відпочинку і харчування тривалістю не менше 30 хвилин, що в робочий час не включається.

У трудовому договорі може бути застосована наступна формулювання:

«Встановлюється неповний робочий день. Режим робочого часу: п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними (субота, неділя), початок роботи о 09:00, закінчення роботи о 13:30, перерва для харчування становить 30 хвилин з 12.00 до 12.30. Оплата провадиться пропорційно відпрацьованому часу »

Навіть якщо в організації працює один співробітник, який є єдиним засновником, має бути складено штатний розклад.

Згідно Вказівкою щодо застосування і заповнення форм первинної облікової документації з обліку праці та її оплати, затвердженого Постановою Держкомстату Росії від 05.01.

2004 року № 1, неповний робочий час в штатному розкладі відбивається встановленням неповної штатної одиниці у відповідних частках, наприклад 0,25; 0,5. Тобто, при вказівці 0,5 мається на увазі робота на півставки, з тривалістю щоденної роботи 4 години.

Звітність за керівника – єдиного засновника

Відносно керівника організації – єдиного засновника, що складається з даною організацією в договірних відносинах, необхідно представляти наступну звітність:

 • – відомості про середньооблікової чисельності;
 • – звіт за формою 4-ФСС;
 • – розрахунок по страхових внесках;
 • – довідку за формою 2-ПДФО;
 • – розрахунок за формою 6-ПДФО;
 • – звіт за формою СЗВ-М;
 • – звіт за формою СЗВ-СТАЖ.

У Листах Мінпраці РФ від 16.03.2018 № 17-4 / 10 / В-1846 p ПФР РФ від 29.03.

2018 № ЛЧ-08-24 / 5721, мова йде про необхідність заповнення форм СЗВ-М і СЗВ-СТАЖ щодо керівника організації – єдиного засновника, що складається з даною організацією в договірних відносинах.

При цьому, згідно з вираженого в листах думку, єдиний засновник, з якою не укладено ні трудової, ні цивільно-правовий договір, також є застрахованою особою, щодо якої, необхідно подати відомості в зазначених формах.

Як це зробити

Після укладення трудового договору директору-засновнику доведеться виплачувати заробітну плату, до цього його як роботодавця зобов’язує ст.22 ТК РФ. Максимальна зарплата керівника не обмежується, а на рахунок мінімальної є чіткі орієнтири. До 1 липня 2016 року застосовується МРОТ в 6204 руб., А з 1 липня 2016 року – 7500 руб.

Засновник ТОВ отримує дохід у вигляді дивідендів, директор – у вигляді зарплати. Коли поєднуються обидва статусу, можна вибирати, що вигідніше, виплачувати зарплату протягом року або отримати дивіденди.

Припустимо, за рік ви заробили 1 млн руб. Якщо підприємець вирішує їх виплатити собі як дивіденди, то все просто: сплативши 13% ПДФО, засновник отримує на руки 870 тис. Руб. Із зарплатою все складніше. З неї також утримується ПДФО 13%, і на руки залишається 870 тис. Руб.

Але доведеться заплатити ще страхові внески в ПФР і ФСС- приблизно 30% від фонду оплати. Коли зарплата зростає, відсоток знижується. Так, з зарплати понад 718 тис. Руб. в рік не платять 2,9% в ФСС, а з зарплати більш 796 тис. руб. внески в ПФР знижуються до 10%. Отже, страхові внески із зарплати 1 млн руб.

обійдуться компанії в 267 342 руб.

На перший погляд здається, що отримувати дохід у вигляді зарплати вкрай невигідно, але насправді зарплата і внески враховуються у витратах і тим самим знижують податок. Економію можна підрахувати як ставку податку, помножену на зарплату і внески.

Наприклад, ТОВ на ССО з об’єктом оподаткування «доходи мінус витрати» заощадить на податок 190 101 руб. Мільйон рублів вигідніше виводити дивідендами, але як тільки сума стане більше, ситуація може змінитися.

Варто також врахувати, що дивіденди можна розподіляти не частіше разу на квартал, а зарплата нараховується щомісячно.

Нюанси конкретного бізнесу – податковий режим, фінансовий результат, рівень витрат не дозволяють вивести ідеальну формулу для вирішення, що вигідніше, зарплата або дивіденди. За грубою прикидці, на загальній системі оподаткування суму понад 1,2 млн руб. вигідніше «виводити» зарплатою. На «спрощенку» (доходи мінус витрати) вигідніше нараховувати зарплатою суму понад 4,5 млн. Руб.

Важливий нюанс – нараховувати зарплату керівнику доведеться, навіть коли отримано збиток, припинена діяльність або компанія тільки відкрилася і ще не почала працювати.

Якщо директор затримує зарплату навіть самому собі, це приверне увагу податківців, фондів, трудінспекціі. Роструд може оштрафувати за невиплату зарплати за трудовим договором: на 30-50 тис. Руб.

компанію і на 1-5 тис. руб. її директора.

Способи заощадити є. Наприклад, якщо діяльність не ведеться, можна відправити себе у відпустку без утримання, його термін закон не обмежує. Як тільки з’являться замовники, контракти і обороти по рахунках, з відпустки варто повернутися.

Коли компанія тільки відкрилася і трудовий договір з директором поки не укладено, нульова звітність не насторожить перевіряючих: не встигли оформити відносини. Але якщо працівники (і виплати їм) у чинній організації відсутні тривалий час, питання точно з’являться. І податківці і ПФР можуть зажадати роз’яснень, повідомити в Роструд, який запустить перевірку.

За ухилення від оформлення трудового договору або його неправильне оформлення організацію можуть покарати штрафом 50-100 тис. Руб., А директора – 10-20 тис. Руб. За повторне порушення введені підвищені санкції – від 100-200 тис. Руб.

на організацію, а директору загрожує дискваліфікація на строк від року до трьох років.

Рішення інспекції можна оскаржити, але не факт, що суд прийме сторону організації, адже на оформлення трудового договору формально відводиться три дні з моменту фактичного початку роботи (ч.2 ст.67 ТК РФ).