Звільнення на випробувальному терміні: по собственному, якщо не пройшов

0
107

Нерідко бувають такі ситуації, що людина, тільки влаштувавшись на роботу по випробувального терміну, хоче звільнитися через нетривалий час. Причин такого кардинального рішення може бути багато, але часто люди відкладають свій відхід з огляду на морального незручності перед начальством.

Проте трудовим законодавством передбачені і такі випадки тому немає підстав терпіти неприйнятні для себе умови.

Дорогі читачі! Наші статті розповідають про типові способи вирішення юридичних питань, але кожен випадок носить унікальний характер.

Якщо ви хочете дізнатися, як вирішити саме Вашу проблему – звертайтеся через онлайн-консультант праворуч або телефонуйте за телефонами безкоштовної консультації:

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Чи можна звільнитися на випробувальному терміні?

Законодавством передбачено безліч ситуацій, які дозволяють працівникам організацій координувати свої подальші дії.

Подібне звільнення регулюється ст.70 і ст.71 ТК РФ, тобто закон допускає вихід на пенсію під час «легального тестування» працівника на профпридатність.

При цьому співробітнику необов’язково докладно пояснювати причини свого відходу, так як це його законне право, яке не може бути обмежене роботодавцем.

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Багато організацій беруть на роботу співробітників виключно за випробувального терміну, який з загальних підставах не повинен перевищувати 3 місяці. Це офіційний період, який не продовжується начальством за особистою ініціативою.

Проте випробувальний термін автоматично збільшується при наступних ситуаціях:

 • відгули;
 • період перебування на лікарняному;
 • будь-яке інше відсутність на робочому місці.

Винятком за термінами є посади вищого рангу (начальники, керівники, головні фахівці, бухгалтера). Такі претенденти можуть працювати в подібному режимі до 6 місяців.

Обов’язково в трудовому договорі має бути написано, що співробітник зарахований до штату на підставах випробувального терміну, період якого теж детально обговорюється в угоді.

Необхідно, щоб це словосполучення точно вказувалося в текстовому договорі, а інакше працівник вважається прийнятим на посаду без будь-яких попередніх перевірок. В такому випадку звільнення відбуватиметься на загальних підставах відповідно до ст. 80 ТК РФ.

В якості альтернативи начальство може укласти з претендентом додаткову угоду, де засвідчується той факт, що працівник прийнятий на посаду відповідно до випробувального терміну. Така угода є додатком до трудового договору і має ідентичною юридичну силу.

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Звідси випливає, що випробувальний термін не може бути обговорений між сторонами тільки «на словах» без вказівки про це в офіційних документах. В іншому випадку це юридично недійсне, а ст.70-71 ТК РФ в усних домовленостях не застосовується. У будь-яких ситуаціях необхідно уважно читати трудовий договір та інші угоди, щоб не було розбіжностей і непорозумінь.

Строковий трудовий договір, укладений на термін від 2-ох місяців до півроку, взагалі не передбачає наявність періоду випробувань тому це не буде законним методом перевірки профпридатності працівника, так як термін його трудової діяльності все одно швидко підійде до кінця.

Випробувальний термін також не встановлюється щодо наступних категорій осіб:

 • вагітні жінки;
 • неповнолітні;
 • жінки, які мають дітей до 1,5 років;
 • випускники вузів і шкіл, вперше влаштувалися на роботу за фахом;
 • працівники, які вступили в посаду в порядку переведення;
 • особи, що пройшов спеціальний конкурс або відбір.

Це регламентовано ст. 70 ТК РФ, що обмежує будь-якої свавілля з боку роботодавців тому начальству необхідно нагадати про це в разі порушень.

Необхідність відпрацювання і як її уникнути?

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Насправді звільнення в період випробувального терміну має багато переваг для самого співробітника. В даному випадку не потрібно відпрацьовувати після написання заяви 2 тижні, як передбачено ч.1 ст.80 ТК РФ.

Згідно з положеннями статті 71 ТК РФ, потрібно обов’язково попередити в письмовій формі про свій відхід начальство. Зробити це необхідно за 3 дні, тобто в загальній сумі працівнику потрібно відпрацювати всього трохи, щоб законно звільнитися.

З роботодавцем можна домовитися про інші терміни і піти набагато раніше. Цілком реально і взагалі не відпрацьовувати додаткові дні, якщо заздалегідь сказати про таке рішення роботодавцю, так як ситуації можуть бути різними.

Окремо можна попросити дозвіл у керівництва написати заяву «заднім числом». В такому випадку відпрацювання може стати просто фікцією.

Нерідко так буває, що співробітник пропрацював в організації зовсім короткий термін (2-3 дні) або взагалі не виходив на роботу. Отже, трудова угода просто анулюється, а запис у трудовій книжці не робиться.

Зарплата не виплачується, як і інші грошові компенсації. Відпрацьовувати нічого не потрібно тому співробітнику краще адекватно оцінювати свої перспективи, трудовий колектив і умови роботи.

До речі, у нас є відмінна стаття по складанню резюме, якщо ви плануєте шукати іншу роботу.

При звільненні згідно ст. 80 ТК РФ виникає необхідність відпрацювання протягом 14 днів. Можна також скоротити ці терміни за згодою з роботодавцем. Тим більше у співробітника можуть бути різні ситуації, які спеціально передбачені ст. 80 ТК РФ (вихід на пенсію, важке захворювання, зарахування в університет).

При наявності вище зазначених юридичних фактів не потрібно відпрацьовувати дні, що залишилися.

Розрахунок при звільненні, які виплати і компенсації покладені працівникові?

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

При звільненні працівника з контракту на випробувальному терміні йому все одно виплачують зарплату, а також інші належні суми. Все залежить від того, скільки пропрацював співробітник в даній організації.

Якщо договір анульований, то бухгалтерія не виробляє ніяких розрахунків, а в іншому випадку начальство зобов’язане розрахуватися зі співробітником відповідно до закону. Йому зобов’язані виплатити:

 1. офіційний заробіток згідно посадового окладу та покладеним надбавок;
 2. компенсаційні допомоги за невикористані дні відпустки;
 3. вихідну допомогу, якщо це зазначено у внутрішніх документах організації;
 4. понаднормові.

Після пред’явлення заяви працівника начальство вручає йому трудову книжку та інші необхідні документи за бажанням.

Будь-яке утримання документації неприпустимо, але, якщо співробітник є матеріально відповідальною особою, то в таких ситуаціях все трохи складніше.

Працівник повинен в цілісності й схоронності здати ввірене йому майно або передати всі активи іншій особі. Якщо цього не відбулося, то він притягується до матеріальної відповідальності.

Як скласти заяву?

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Закон не пред’являє ніяких строгих вимог до написання заяви на звільнення. Іншими словами, співробітник пише його у вільній формі на звичайному аркуші паперу формату А4. Обов’язково повинні дотримуватися стандартні правила діловодства. У правому верхньому кутку вказуються такі реквізити:

 1. найменування організації;
 2. ПІБ та посада начальника;
 3. ПІБ та посада працівника;
 4. мобільний і домашній телефон.

Посередині аркуша пишеться слово «Заява», а далі йде текст, де працівник виявляє бажання звільнитися за особистою ініціативою.

Не потрібно письмово пояснювати причини свого рішення, так як досить усього лише коротко написати свій намір про розірвання трудового договору.

Обов’язково в тексті повинно бути зазначено словосполучення «за власним бажанням», так як інакше запис в трудовій книжці може виявитися зовсім інший. Наприклад, працівник пише текст такого змісту: «Прошу звільнити мене за власним бажанням 15 квітня 2017 року».

Дата проставляється відповідно до строків відпрацювання при звільненні згідно ст. 70 ТК РФ. Якщо питання відпрацювання потрібно ще обговорити з начальством, то бажано взагалі не ставити дату.

Після написання основного тексту внизу ставиться дата його написання, а також підпис і розшифровка. Подати заяву можна подати особисто у кабінеті начальника, а також через пошту рекомендованим листом. Порядок подачі заяви залежить від внутрішнього розпорядку організації, з яким обов’язково повинен ознайомитися працівник.

Приклад заяви на звільнення під час випробувального періоду: завантажити зразок.

Звільнення за власною ініціативою після проходження випробування

Період випробувального терміну зазвичай вказується в трудовому договорі або в додатковій угоді.

Якщо співробітник продовжує і далі працювати після закінчення «пробного» періоду при мовчазній згоді начальника, то це означає, що він офіційно пройшов випробувальний термін.

Слід також звернути увагу на кількість відгулів працівника, так як його відсутність на робочому місці навіть з поважних причин не входить в період випробувального терміну. В такому випадку постійні хвороби лише продовжують його перебіг.

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Коли випробувальний термін повністю пройдений, то співробітник може звільнитися за власним бажанням згідно ст.80 ТК РФ. Роботодавець жодним чином не повинен перешкоджати його рішенням, а працівник не зобов’язаний мотивувати своє звільнення.

 • Абсолютно ідентичним чином складається заява на ім’я начальника, але в даному випадку співробітникові вже доведеться відпрацювати офіційно 2 тижні тому дата в заяві буде ставитися відповідна.
 • Про інших термінах можна домовитися особисто з начальством або взагалі не відпрацьовувати дні, що залишилися при наявності поважних причин (вихід на пенсію, хвороба, від’їзд в іншу країну).
 • Зразок заяви на звільнення за власним після проходження випробувального терміну можна скачати за посиланням.

Після звільнення працівникові мають видати трудову книжку, а також провести з ним всі розрахунки, які абсолютно аналогічні, як і в разі звільнення на випробувальному терміні. Заробітна плата нараховується відповідно до фактично відпрацьованих днів, а в деякому випадку можлива і виплата 13-ої зарплати.

Підводячи підсумки, необхідно сказати, що звільнення на випробувальному терміні – це реальне право і можливість для працівника. В якійсь мірі це вигідно для співробітників, так як відпрацьовувати дні, що залишилися потрібно зовсім небагато.

В такому випадку необхідно тверезо оцінювати обстановку на роботі і інші важливі чинники. Немає ніяких підстав терпіти незручності на робочому місці.

У відео, представленому нижче, докладно розказано про звільнення за власним бажанням, складанні заяви та інших аспектах даного питання:

Як звільнитися під час випробувального терміну за власним бажанням

Зараз більшість роботодавців встановлюють випробувальні терміни для нових співробітників. Таким способом вони хочуть перевірити, чи впорається новий кандидат на зі своїми обов’язками.

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Не виключено, що новому співробітникові не підійде запропонована вакансія – через специфіку трудової діяльності, неможливості налагодити відносини з колективом або з особистих причин.

У цій статті ми детально опишемо, як відбувається звільнення на випробувальному терміні за ініціативою працівника і як закон регулює цю процедуру.

Також ви дізнаєтеся, які права і обов’язки виникають у співробітника, який йде з компанії на даному етапі.

Поетапне опис процедури звільнення на випробувальному терміні за ініціативою працівника

У Росії дозволено звільнятися в період випробувального терміну. Це правило закріплено в ст. 77 ТК РФ.

Ст. 80 ТК РФ фіксує порядок, відповідно до якого організовується звільнення за власним бажанням на випробувальному терміні.

Етап №1. повідомлення працедавця

цікаві факти

Згідно з дослідженнями для 19% опитаних випробувальний термін закінчувався розірванням трудового договору з їх ініціативи, для 6% – з волі роботодавця.

Більшості ж здобувачів вдавалося пройти випробувальний термін і залишитися на роботі в компанії (66%).

Найчастіше залишаються працювати в компанії після закінчення випробувального терміну жінки, росіяни від 35 до 44 років і фахівці з високою зарплатою (по 68%).

Згідно ст. 280 ТК РФ, на випробувальному терміні повідомлення начальства відбувається за 3 дні до дати передбачуваного звільнення. Окреме вказівку наводиться для керівних співробітників. Щоб розірвати трудовий договір, вони зобов’язані повідомити засновників за 1 місяць до дати відходу з компанії.

Працівникові слід подати заяву на звільнення в кадровий відділ організації. Необхідно простежити, щоб документ був зареєстрований. Для цього співробітник повинен попросити видати йому дублікат або копію документа з реєстраційним номером. Це гарантує рух документа, а також дотримання дати і процедури звільнення.

Етап №2. відпрацювання

Після повідомлення роботодавця співробітник повинен відпрацювати 3 дня. Відлік стартує від дня, наступного за тим, коли було подано заяви. Роботодавець має право розрахувати співробітника і в день повідомлення, якщо вважатиме це можливим.

У законі зазначено, що при наявності поважних причин допускається розірвання трудового договору на випробувальному терміні працівником без відпрацювання. У такому випадку співробітник повинен вказати в заяві підставу для негайного звільнення:

 • переїзд;
 • вступ до навчального закладу;
 • Вихід на пенсію;
 • серйозні захворювання у родичів, яким тепер потрібно догляд.

Етап №3. оформлення наказу

Отримавши заяву на звільнення, керівник підписує його і ставить на ньому печатку. Потім документ відправляється назад в кадровий відділ. Тут готується наказ про звільнення.

Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

У трудову книжку співробітника вносять запис про прийом на роботу і звільнення з посиланням на випробувальний термін.

Етап №4. Розрахунок співробітника і видача документів

На підставі наказу бухгалтерія організації проводить розрахунок працівника. В день звільнення йому видають документи і всю суму належної компенсації. Якщо працівник не забрав папери в день звільнення, його слід повідомити про необхідність отримати їх.

Якщо роботодавець відмовляє у виплаті, то обманутий співробітник має право подати позовну заяву до суду: 88% зі ста – це виграшна справа. Решта 12% – невдале зіткнення з корупцією на місцях.

У будь-який час до закінчення 3-денний термін повідомлення працівник має право відкликати заяву про звільнення. Для цього необхідно написати нову заяву і зареєструвати його в кадровій службі. Начальство буде зобов’язана відновити людини на посаді, якщо тільки на неї вже офіційно не запрошений інший людина, якій не можна відмовити в роботі.

Подивіться ролик який розповість про розірвання трудового договору з ініціативи працівника

Загальна інформація, яку варто дізнатися працівникові при звільненні в такій ситуації

При намір звільнитися під час випробувального терміну працівнику слід вивчити ряд нюансів, якими начальство іноді нехтує:

 1. Роботодавець не має права вимагати розголошення причини звільнення.
 2. У розрахунок повинні входити компенсація за невикористану відпустку, зарплата і вихідну допомогу.
 3. Співробітника розраховують в останній день роботи.
 4. Робота на випробувальному терміні зараховується до трудового стажу. Відповідний запис повинна бути занесена до трудової книжки.
 5. Якщо в трудовому договорі не зазначено випробувальний термін, то термін відпрацювання становитиме 2 тижні.

Свої питання щодо звільнення під час випробувального терміну, задавайте в коментарях

Звільнення на випробувальному терміні

Наскільки випробувальний термін – благодатний грунт, щоб позбутися від співробітника або самому розлучитися з компаній? Розберемо, всі премудрості механізму звільнення на випробувальному терміні: права, обов’язки та гарантії для кожної сторони.

зручний момент

Випробувальний термін – це міра, до якої сьогодні вдається більшість організацій. За даний період новий співробітник і начальство придивляються один до одного. Більше він потрібен, звичайно, керівництву, щоб зрозуміти, наскільки претендент відповідає тій посаді, яку хоче отримати.

І якщо результат такої перевірки виявиться незадовільним, то цілком може послідувати і звільнення на випробувальному терміні . При цьому у начальства є можливість навіть не чекати закінчення зазначеного в контракті періоду. Також см.

«Якщо працівник не пройшов випробувальний термін».

З іншого боку, і сам співробітник може для себе вирішити, що все-таки не хоче працювати в цій компанії. І тоді він має право написати заяву з проханням про звільнення на випробувальному терміні за ініціативою працівника . Начальство не матиме жодних підстав, щоб відхилити цю вимогу.

Зручність полягає в тому, що звільнення під час випробувального терміну проходить по кілька спрощеною схемою. І це правило діє, як в першому, так і в другому випадку. Хоча, звичайно, воно більше на руку наймачеві. Йому належить менше паперової тяганини, якщо претендент не пройде перевірку.

Як правило, самі потенційні співробітники набагато рідше розчаровуються в умовах праці і подають прохання про звільнення.

перевірки період

Детально про випробувальний термін написано в статтях 70 – 71 Трудового Кодексу РФ. У них чітко визначено порядок призначення цього випробування, максимальний термін і правила документального оформлення.

Випробувальний період несе в собі дві головні функції. За його час:

 1. наймач може оцінити професійні якості претендента, його працьовитість і відповідність тієї посади, на яку він розраховує;
 2. підлеглий може ближче познайомитися з внутрішнім розпорядком в компанії, дізнатися всі нюанси роботи та вирішити, чи відповідає пропонована вакансія його очікуванням.

При невиконанні одного з цих пунктів і може послідувати звільнення в період випробувального терміну . З ініціативи тієї чи іншої сторони.

Найголовніше, що треба знати про випробувальний термін – це те, що він має чітко позначену верхню межу тривалості. Так, максимальний період часу, протягом якого роботодавець може відчувати співробітника – шість місяців.

І то, це відноситься тільки вузькій категорії претендентів, які хочуть зайняти одну з керівних посад в організації.

Наприклад, якщо мова йде про вакансії заступника керівника компанії, начальника структурного підрозділу, директора представництва або філії.

У всіх інших випадках для звичайних співробітників гранична тривалість випробувального періоду не може перевищувати трьох місяців. І жоден начальник не має права перевищити цей термін, так як своїми діями він тоді автоматично порушить закон.

У той же час, в Трудовому кодексі не сказано про мінімальний випробувальному терміні. Тобто, його може і зовсім не бути, або він триватиме тиждень. Кожна компанія в цьому випадку встановлює свій порядок, який регламентують внутрішні документи.

А ще випробування перевіркою може закінчитися в будь-який момент, навіть якщо не пройшло зазначений час.

Це відбувається, як правило, в тому випадку, якщо керівництво бачить, що новий співробітник прекрасно справляється зі своїми обов’язками і підходить на займану посаду.

Перериванням випробувального періоду керівництво дає зрозуміти працівникові, що він на правильному шляху. А заодно і додатково його мотивує на подальшу роботу.

Читайте також Новий сервіс від Роструда: банк документів

Таким чином, якщо навіть випробувальний термін був призначений по максимальному розряду, тобто 3 і 6 місяців, він легко може закінчитися і через тиждень. Тут все залежить від конкретних випадків і конкретних людей – працівники правоохоронних і начальства.

А ось якщо час випробування підійшло до кінця, начальство не висловило жодних претензій і не стоїть питання, щоб звільнити після випробувального терміну , тоді випробування вважається автоматично пройденим співробітником. І щодо нього починають діяти загальні правила компанії, які поширюються на весь старий колектив. Звільнити його вже за спрощеною схемою у керівництва не вийде.

За бажанням начальства

Якщо за результатами перевірки керівник з якихось причин залишається незадоволений новим співробітником, то йому нічого не залишиться, як звільнити співробітника на випробувальному терміні. Але зробити це він повинен в суворій відповідності з законом. Головні правила прописані в першій частині ст.

71 ТК РФ.

1 Про швидке звільнення людини, що знаходиться на випробуванні, треба сповістити заздалегідь
2 Термін повідомлення про звільнення – не менш трьох днів до дати прощання
3 Повідомлення про звільнення потрібно надати співробітнику в письмовій формі
4 У попередженні повинні бути відображені причини звільнення. Як правило, досить загальних слів про поганий оцінці роботи і поганих результатах. Точну причину керівництво не зобов’язане вказувати.

Майте на увазі: якщо ці пункти не будуть дотримані, або начальство пропустить хоч один з них, то у співробітника з’являється реальний шанс опротестувати звільнення на випробувальному терміні за ініціативою роботодавця в суді. І працівник має право розраховувати на успіх цього підприємства, тому що ми матимемо порушення Трудового кодексу.

Коли бажання начальства – незаконно

Є ще ряд випадків, коли рішення про звільнення під час випробування буде вважатися незаконним. Наприклад, правила забороняють це робити щодо вагітних жінок, що прописано в першій частині статті 261 ТК РФ.

Вагітна співробітниця може піти з компанії тільки за власним бажанням, інших варіантів немає. Якщо її все-таки звільнили з роботи на випробувальному терміні, то знову ж таки – можна сміливо подавати до суду.

І на сто відсотків бути впевненою, що тебе не тільки відновлять на роботі, але і можуть зобов’язати порушника виплатити грошовий еквівалент компенсації моральної шкоди. Також см.

«Звільнення вагітної на випробувальному терміні».

А ось на матерів-одиначок, які виховують дітей віком 1,5 року і вище, це правило не поширюється. На питання, чи можуть звільнити на випробувальному терміні, в їхньому випадку, на жаль, відповідь ствердна.

І ще один цікавий нюанс, коли начальник не може звільнити підлеглого через не проходження випробування: якщо в договорі при прийомі на роботу взагалі не прописаний випробувальний період. Тобто, фактично це означає, що працівник зарахований на загальних підставах без випробувального терміну. Тоді до нього застосовують такі ж правила, як і до всіх інших. Це закріплено в ст. 70 ТК РФ.

попередження

Як уже вище сказано, на питання, чи має право звільнити в випробувальний термін начальник, відповідь – так, має. Але дотримуючись правил Трудового кодексу РФ. І в першу чергу, письмово сповістивши про своє рішення співробітника не пізніше, ніж за три дні до дати запланованого звільнення.

Для прикладу, подібне повідомлення може виглядати даними чином:
Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов
Якщо відбулося звільнення на випробувальному терміні за контрактом, то розрахунок зі співробітником роблять за такими правилами. Згідно ст. 140 ТК РФ, всі гроші, які керівництво має виплатити людині, нараховують в день його звільнення. Пам’ятайте: не в той день, коли всі співробітникам кидають зарплату, а саме в день звільнення!

Читайте також Довідка про відпустку з місць роботи

З іншого боку, вас має право звільнити на випробувальному терміні за ініціативою роботодавця і не виплачувати при цьому вихідну допомогу. Тут закон на стороні організації, що прописано в ст. 71 і 178 ТК РФ.

За бажанням працівника

Випробувальний період дає працівникові можливість придивитися до нового місця, отримати додаткову інформацію всі нюанси і внутрішні розпорядки. І в результаті людина для себе вирішує – підходить йому це місце чи ні. Якщо перший варіант, то він після закінчення випробування продовжує працювати в компанії вже на загальних підставах. Звичайно, якщо при цьому до нього не було нарікань з боку керівництва.

У другому випадку, вона має право піти на такий крок, як звільнення «за власним бажанням» в період випробувального терміну. Але це не означає, що в один прекрасний день співробітник просто не виходить на роботу. Про своє рішення треба обов’язково довести до відома керівництво. І зроблено це має бути в письмовій формі. Так говорить четверта частина статті 71 Трудового кодексу.

Заяву про звільнення за власним бажанням має бути подано, як мінімум, за три дні до дати самого звільнення. Тому відповідаючи на питання, чи можу я звільнитися на випробувальному терміні, відповідь – так, але з дотриманням усіх процедур.

Законом не передбачена якась спеціальна форма такої заяви. Досить скласти його у вільній формі. Але обов’язково в ньому повинні бути відображені такі речі – дата звільнення і причина. Останнє описують просто словами: «за власним бажанням».

Для прикладу, заяву за власним бажанням на випробувальному терміні може виглядати даними чином:
Звільнення на випробувальний терміні: по собственному, Якщо не пройшов

Конкретних причин свого рішення писати не треба. Вас можуть змусити їх озвучити тільки в довірчій розмові. Начальству завжди цікаво, чому працівник відмовився працювати в компанії. Але ви їх можете озвучити, тільки якщо захочете.

Ще такий нюанс. Багатьох цікавить, як відбувається звільнення на випробувальному терміні на лікарняному. Так ось: воно заборонено тільки якщо звільнення йде з ініціативи роботодавця. Якщо ж за власним бажанням, то лікарняний не буде перешкодою піти з компанії.

Відмовити в такому праві, як звільнення «за власним бажанням» під час випробувального терміну, роботодавець не може. І при настанні зазначеної в заяві дати працівник може вважати себе повністю вільним.

До дня звільнення у відділі кадрів заповнюють належним чином трудову книжку і передають працівнику. В цей же день компанія повинна повністю розрахувати звільнився. Це прописано в ст. 77 ТК РФ.

Є ще один важкий випадок – коли звільнення за власним бажанням на випробувальному терміні відбувається ще до того, як людина відпрацювала хоча б один день. Тобто договір з ним вже уклали, а потім він різко передумав. При такому розвитку подій контракт просто анулюють, про що повідомляють в окремому наказі. І ніякої іншої паперової тяганини вести не потрібно.

відпрацювання

Відповідаючи на питання, чи можна звільнитися на випробувальному терміні, ми вище показали, що можна, але треба дотриматися всіх формальностей.

А саме – подати відповідну заяву мінімум за три дні. При цьому ніяких додаткових відпрацювань в цьому випадку начальство не може призначити співробітникові.

Ці три дні до звільнення фактично і означатимуть відпрацювання. Але при цьому враховують саме календарні дні.

Читайте також Чи можна працювати по двом трудовим книжкам

ПРИКЛАД
Працівник має право подати заяву в четвер і вийти на роботу тільки в п’ятницю. З вихідних він може вважати себе вільною людиною.

Єдиний нюанс: якщо сам співробітник хоче втекти не через три дні, а, скажімо, через два тижні, про що вказав у відповідному проханні. Тоді ці два тижні і будуть розцінюватися, як відпрацювання при звільненні на випробувальному терміні.

без відпрацювання

І все ж, як звільнитися на випробувальному терміні без відпрацювання? Відповідь проста. Відповідно до закону, працівник зобов’язаний заздалегідь сповіщати керівництво про свої плани піти.

Тому термін між подачею заяви і фактичним звільненням і буде прирівнюватися до відпрацювання.

Але якщо немає ні найменшого бажання з’являтися на службі, то єдиний варіант в цьому випадку – особисто домовитися з керівником.

Якщо для начальства це не буде принциповим моментом, то так і не стала співробітнику нічого не варто, як звільнитися на випробувальному терміні. До того ж керівництво прекрасно розуміє, що майже звільнений співробітник вже не так добре буде виконувати свої обов’язки.

А тому такий працівник компанії в принципі не потрібен. Тому його відхід пройде безболісно. Але якщо полюбовного згоди не було досягнуто, то доведеться співробітнику ще походити на роботу. Прогули в цьому випадку можуть бути чреваті неприємними наслідками.

Такими, наприклад, як утримання із зарплати і згадка цього підстави в трудовій книжці.

Під час лікарняного

Лікарняний або відпустку – це ті випадки, коли можна звільнитися на випробувальному терміні тільки за власним бажанням. Начальство при цьому не може вирішити вас звільнити, поки ви не вийдете на роботу. Це правило строго регламентовано статтею 81 ТК РФ.

Але є невеликий нюанс – якщо співробітник знаходиться на випробувальному терміні і взяв лікарняний, то цей перевірки період тимчасово заморожується. І дні, проведені поза роботою, в нього не входять. А при виході знову на службу, ці дні додають до тих, які ще необхідно відпрацювати на випробувальному терміні.

нюанси

Є кілька нюансів, які повинні знати і співробітник, і роботодавець.

продовження випробування

Якщо після закінчення випробування сам працівник не вирішив звільнитися в період випробувального терміну, а у начальства залишилися сумніви в його кваліфікації, то воно все одно не має права продовжувати цей період. Адже, він спочатку обговорений у договорі. А значить, треба прийняти рішення: або брати співробітника на роботу або відмовляти йому. Також див. «Чи можна продовжувати випробувальний термін».

виробничі паузи

В перевірки термін не включають дні, коли робота всього підприємства була зупинена з різних причин – технологічного, економічного характеру або в результаті форс-мажорних чинників. Після відновлення роботи випробувальний термін продовжиться, навіть якщо його час за період простою минув.

відпустка

На випробувальний період також поширюється право на відпустку. Його розраховують з формули – два дні за кожний місяць. І якщо працівник вирішив звільнитися, то при розрахунку з ним роботодавець зобов’язаний оплатити і ці дні.

Співробітник не пройшов випробувальний термін: як звільнити?

Не всім потенційним співробітникам можна встановити випробувальний термін. Якщо роботодавець включить умова про випробування в трудовий договір з особою, якій заборонено встановлювати випробування, ця умова не буде мати сили (ч. 2 ст. 9 ТК РФ).

Список осіб визначено ч. 4 ст. 70, ст. 207 ТК РФ і іншими федеральними законами:

 • вагітні жінки і жінки, які мають дітей віком до півтора років;
 • які не досягли віку 18 років;
 • які здобули середню професійну освіту або вищу освіту за мають державну акредитацію освітніх програм і вперше надходять на роботу за отриманою спеціальністю протягом одного року з дня отримання професійної освіти відповідного рівня;
 • що укладають трудовий договір на строк до двох місяців;
 • запрошені на роботу в порядку переведення від іншого роботодавця за погодженням між роботодавцями;
 • успішно завершили учнівство – при укладенні трудового договору з роботодавцем, за договором з яким вони проходили навчання (ст. 207 ТК РФ) і ін.

Якщо роботодавець встановить випробувальний термін кому-небудь з перерахованих осіб, тим більше, звільнить як не пройшов випробування, він може бути притягнутий до адміністративної відповідальності. Працівник, який звернувся до суду, буде відновлений.

У разі, якщо до закінчення випробувального терміну роботодавець дізнався, що працівник відноситься до категорії осіб, для яких випробування неможливо, потрібно внести зміни до трудового договору. В цьому випадку необхідно укласти до нього додаткову угоду, якою умова про випробування скасувати. На підставі угоди слід видати відповідний наказ.

Курси підвищення кваліфікації для бухгалтерів і головних бухгалтерів на ОСНО і ССО. Враховані всі вимоги ПРОФСТАНДАРТ «Бухгалтер». Систематизуйте або поновіть знання, отримаєте практичні навички і знайдіть відповіді на свої питання.

Порядок розірвання трудового договору з працівником, що не пройшли випробування

Порядок встановлення випробування при прийомі на роботу встановлено в ст. 70 ТК РФ.

Крок 1. Умова про випробувальний термін для співробітника повинно бути внесено безпосередньо в його трудовий договір. Відсутність в трудовому договорі такого умови означає, що працівник прийнятий на роботу без випробування.

Строк випробування для робітників не може перевищувати трьох місяців. Для керівників організацій та їх заступників, головних бухгалтерів та їх заступників, керівників філій – шість місяців. При укладанні трудового договору на термін від двох до шести місяців випробування не може перевищувати двох тижнів.

У випробувальний термін не зараховуються будь-які періоди фактичної відсутності працівника на роботі, в тому числі періоди перебування працівника в короткостроковій відпустці без збереження заробітної плати або у відпустці у зв’язку з навчанням, виконання державних або громадських обов’язків, період відсутності працівника на роботі без поважних причин (період прогулу), період простою, якщо працівник в період простою був відсутній на роботі (Ухвала Верховного Суду РФ від 04.08.2006 № 5-В06-76). Але звільнити співробітника в зв’язку з незадовільним результатом випробування під час перебування його у відпустці або на лікарняному не можна.

Крок 2. На підставі трудового договору, в якому є умова про встановлення випробувального терміну, роботодавець видає наказ, в якому зазначається, що працівник прийнятий з випробувальним терміном, і вказується термін такого випробування.

Звертаємо увагу роботодавців, якщо умова про випробування і його термін встановлені тільки в наказі, при цьому не встановлені трудовим договором, в цьому випадку, працівник буде вважатися прийнятим на роботу без випробування.

Якщо працівник не впорався зі своїми трудовими обов’язками в період випробувального терміну, роботодавець має право його звільнити. Порядок звільнення працівника, який показав незадовільний результат, встановлений 71 ТК РФ.

Крок 3. Роботодавець повинен підтвердити, що працівник не справляється з роботою, адже обов’язок довести наявність законної підстави звільнення і дотримання встановленого порядку звільнення покладається на роботодавця (п.

23 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 17.03.2004 № 2).

Щоб не стати фігурантом судових розглядів, бажано створити для працівника план роботи на випробувальний термін, завести журнал контролю за проходженням випробування, запитувати з працівника звіти про виконані завдання.

Крок 4. Своє рішення про звільнення працівника необхідно підкріпити низкою документів. Це можуть бути:

 • різного роду акти, що підтверджують невиконання або неякісне виконання дорученої працівникові роботи, обумовленої трудовим договором або посадовою інструкцією;
 • доповідні (службові) записки або рапорти безпосереднього керівника працівника або особи, відповідальної за оцінку результатів випробування;
 • показання свідка;
 • «Своєрідний» атестаційний (випробувальний) лист і протокол засідання «своєрідною» атестаційної (випробувальної) комісії;
 • накази про застосування до працівника дисциплінарного стягнення (яка не оскаржене або не заперечується);
 • письмові скарги (претензії) від клієнтів.

До речі, іноді може вистачити і одного доповідній (службової) записки, щоб звільнити працівника. У судовій практиці є такий випадок. Причиною звільнення стала службова записка безпосереднього керівника працівника.

У документі було зазначено, що працівник за якістю виконання робіт не відповідає займаній посаді, до роботи ставиться ліниво і безініціативно. У службовій записці містилася пропозиція розірвати трудовий договір з працівником як з не пройшли випробування при прийомі на роботу.

Звільнення визнано правомірним (Визначення Ленінградського обласного суду від 07.12.2011 № 33-5827 / 2011).

Крок 5. Попередити співробітника про розірвання трудового договору необхідно в письмовій формі: факти, що вказують на те, що працівник не витримав випробування, фіксуються у відповідному акті. Зробити це потрібно не пізніше, ніж за три дні до звільнення.

У судовій практиці є справа, коли відповідне повідомлення було складено та вручено працівникові лише за два дні до розірвання трудового договору. Суд визнав звільнення співробітника законним, хоч роботодавець і порушив процедуру звільнення, передбачену ст. 71 Трудового кодексу РФ (Касаційну ухвалу Санкт-Петербурзького міського суду від 29.08.2011 № 33-13139 / 2011).

попередження

Шановний В.В. Смирнов!

Відповідно до ст. 71 Трудового кодексу РФ попереджаємо Вас про те, що трудовий договір, укладений з Вами, підлягає достроковому припиненню в зв’язку з тим, що Ви визнані не витримав випробування, передбачене трудовим договором, через невідповідність займаній посаді і неодноразового порушення трудової дисципліни і внутрішнього розпорядку організації .

Дата Вашого звільнення – 01 серпень 2017 року.

Дякуємо Вам за роботу. Про порядок розрахунку з підприємством Ви будете проінформовані додатково своїм безпосереднім керівником.

Бажаємо Вам всього найкращого.

Генеральний директор Петров С.С.

(Найменування посади особи, яка підписала документ)

особистий підпис І.О. Прізвище

Дата 18.07.2017

 • ознайомлений
 • Найменування посади особистий підпис ____________
 • Дата
 • (Вказується працівником від руки)

У наданому працівникові письмовому попередженні про звільнення роботодавець зобов’язаний вказати причини звільнення. Якщо працівник не згоден з позицією роботодавця, то це рішення можна оскаржити в суді. Аналіз судової практики показує, що спори, що розглядаються судами, пов’язані саме з порушенням роботодавцем процедури звільнення працівника, який не витримав випробування.

Крок 6.

Отже, співробітник отримав повідомлення, розписався, тепер після закінчення трьох днів роботодавець видає наказ про звільнення, з яким працівника також необхідно ознайомити під розпис.

У трудову книжку вноситься такий запис: «Трудовий договір розірвано в зв’язку з незадовільним результатом випробування, частина перша статті 71 Трудового кодексу Російської Федерації».

Якщо строк випробування закінчився, а працівник продовжує роботу, то він вважається таким, що витримав випробування і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

Крок 7. У день припинення трудового договору роботодавець зобов’язаний видати працівникові трудову книжку і провести з ним розрахунок з виплатою всіх сум, належних працівникові.

Також ст.

71 ТК РФ встановлено, що, якщо в період випробування новачок прийде до висновку, що запропонована йому робота не є для неї підходящою, він має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, попередивши про це роботодавця в письмовій формі за ті ж три дні. Тобто, не тільки роботодавець може звільнити співробітника на випробувальному терміні, а й сам співробітник може вирішити, що обрана компанія не виправдовує його очікувань: кар’єрних чи зарплатних – не важливо.

Якщо випробувального періоду не вистачило, щоб оцінити здібності працівника ..

Тоді за згодою з працівником випробувальний термін може бути збільшений ще на один місяць. Правда, чиновники Роструда в Листі від 02.03.

2011 року № 520-6-1 стверджують, що можливість продовження випробувального терміну шляхом внесення змін до трудового договору трудовим законодавством РФ не передбачена.

Їхня думка з цього питання єдине, так як інших роз’яснень немає, дотримуватися його або ігнорувати – вирішувати роботодавцю.

Роструд Не проти зменшення випробувального терміну, якщо працівник швидко проявив себе з найкращого боку. У Листі від 17.05.2011 № 1329-6-1 зроблено висновок, що при обопільній згоді сторони мають право укласти додаткову угоду до трудового договору про скорочення терміну випробування. Ці зміни не будуть суперечити трудовому законодавству.

звільнення сумісника

Про свій намір розірвати з сумісником трудовий договір у цій підставі роботодавець повинен попередити працівника в письмовій формі не менш ніж за два тижні до передбачуваної дати звільнення.

Роботодавець не зобов’язаний пропонувати іншу роботу працівникові-суміснику. Це є його правом, якщо на підприємстві є інша робота, яку працівник може виконувати на умовах сумісництва.

Якщо такої роботи немає або працівник відмовився від запропонованого варіанту, то він підлягає звільненню і надалі продовжує свою трудову діяльність тільки за основним місцем роботи.

Відмова працівника повинен зафіксований в письмово у вигляді, на його підставі роботодавець видає наказ (розпорядження) про звільнення працівника з оформленням перерахованих вище документів.

Якщо роботодавець може запропонувати суміснику роботу, якої він займається за сумісництвом, в якості основної, то за згодою працівника, необхідно укласти новий трудовий договір на нових умовах або укласти угоду про зміну умов трудового договору.

Якщо такий варіант працівникові не підходить і він відмовився від пропозиції роботодавця, то сумісник підлягає звільненню. На підставі розглянутого письмової заяви роботодавець видає наказ (розпорядження) про звільнення працівника з оформленням перерахованих вище документів.

висновки

Підводячи підсумок, ще раз звернемо увагу на основні моменти, які допоможуть роботодавцю уникнути судових суперечок. Їх повинен пам’ятати кожен, встановлюючи випробувальний термін і звільняючи працівника, який не впорався з випробуванням.

 1. Не всім працівникам може бути встановлено випробувальний термін. Звільнення за результатами випробувального терміну тимчасово непрацездатного працівника, вагітної жінки чи жінки, яка має дитину віком до трьох років, є неправомірним;
 2. Випробування вважається встановленим, якщо відповідна умова включено в трудовий договір. Відсутність в трудовому договорі умови про випробувальний термін робить неправомірним застосування згодом умови про випробувальний термін, навіть якщо воно закріплене в колективному договорі і в інших локальних актах (наказі про прийом на роботу, з посадовою інструкцією і т.д.);
 3. Результати випробування повинні підтверджуватися документально;
 4. Роботодавець для звільнення працівника за результатами випробувального терміну повинен в письмовій формі вказати причини, за якими він визнаний не пройшли випробування, а також документально підтвердити цей факт;
 5. Працівник повинен отримати повідомлення не пізніше ніж за три дні до звільнення.

Вебінари для бухгалтерів в Контур.Школе: зміни законодавства, особливості бухгалтерського і податкового обліку, звітність, зарплата і кадри, касові операції.

Компенсації при звільненні на випробувальному терміні

Звільнення під час проходження випробувального терміну може статися з різних причин: незадовільний результат перевірки, невиправдані очікування співробітника від роботи, скорочення штату, ліквідація підприємства, заклик працівника на військову службу і багато іншого.

Припинення роботи під час випробування часто викликає у працівників питання, що стосуються виплати грошових коштів. Які нарахування покладені і як вони розраховуються? Коли роботодавець повинен провести розрахунок? Куди і як звертатися, якщо роботодавець порушує трудове законодавство? Розглянемо ці питання.

Особливості розрахунку при звільненні на випробувальному терміні

Випробування при прийомі на роботу не може бути більше, ніж 3 місяці (для керівників організацій та відокремлених підрозділів, головних бухгалтерів та їх заступників – не більше 6 місяців). Якщо договір укладається на 2 – 6 місяців – випробування не може перевищувати 2 тижнів (ст.70 ТК РФ).

Звільняючись до закінчення випробувального терміну, громадянин не зобов’язаний працювати на роботодавця ще два тижні. Попередити його досить за 3 дні. Те ж саме відноситься до наймача – в разі непроходження працівником випробування він має право сповістити його також за 3 дні (ст. 71 ТК РФ).

Звільняється працівник повинен отримати всі належні суми в дату розірвання трудових відносин (ст. 140 ТК РФ). Варіанти повного розрахунку можуть відрізнятися в залежності від системи оплати та інших обставин. Можливі такі нарахування:

 • посадовий оклад;
 • суми, належні при оплаті праці за тарифною ставкою;
 • премії, передбачені трудовим і / або колективним договором, положенням про преміювання та іншими локальними документами, що стосуються оплати праці;
 • виплати за лікарняними листками;
 • грошові кошти за невитрачений відпустку;
 • вихідна допомога.

Вихідна допомога – це виплата, покладена працівникові при припинення договору в певних ситуаціях – скорочення штату, призов на військову службу, за медичними показаннями і т.п. (Ст. 178 ТК РФ) Розмір визначається законодавством РФ і домовленостями між сторонами – трудовими договорами, угодами про звільнення.

Якщо договір припиняє дію через непроходження звільняються випробування – тоді вихідна допомога не покладається (ст. 71 ТК РФ).

Як розраховується компенсація при припиненні трудового договору на випробувальному терміні

При звільненні протягом випробування оплата за відпрацьований час розраховується на загальних підставах. Те ж саме стосується невикористаних днів відпочинку.

За повний відпрацьований місяць кожному працівнику встановлено 2,33 дня оплачуваної відпочинку. За місяць, в якому відпрацьовано більше 15 днів, кількість днів береться як за повний період – 2,33. Якщо менше – це час з розрахунку виключається.

Якщо звільненому працівникові покладені додаткові відпустки – число днів збільшується.

Середньоденний заробіток для відпускних розраховується за загальними правилами, проте останній місяць роботи включається в розрахунок тільки тоді, коли працівник звільняється в останнє число (Лист Мінпраці N 2184-6-1 від 22.07.2010).

Розглянемо розрахунок виплати при звільненні на прикладі. Початкові дані:

 • оклад становить 32 000 р .;
 • співробітник звільняється на випробувальному терміні, відпрацювавши період з 1 березня по 20 квітня, за березень заробітна плата отримана повністю;
 • в квітні співробітник відпрацював 16 днів, число робочих днів згідно з виробничим календарем – 20.
 • вихідну допомогу співробітникові не годиться.

Етапи розрахунку наступні:

 1. окладная частина – 32 000/20 * 16 = 25 600 р .;
 2. розраховуємо суму за ненадані відпочинок – працівник повинен сплатити 4,66 дня, так як в квітні він трудився понад 15 днів. Спочатку підраховується середньоденний заробіток, для цього зарплату за повний місяць (березень) ділимо на середньомісячне число днів в році – 29,3. Отримуємо – 32 000 / 29,3 = 1 092,15 р. Разом компенсація складе – 1 092,15 * 4,66 = 5 089,42 р.
 3. в дату звільнення співробітника виплачується оклад і компенсація за вирахуванням прибуткового податку – (25 600 + 5 089,42) – 13% = 26 699,80 р.

Якби дата розірвання відносин між сторонами була кінцем місяця, то в розрахунок входив би весь відпрацьований період.

Тонкощі компенсації за залишок відпустки

Роботодавець при розірванні відносин зобов’язаний виплатити компенсацію за всі невикористані дні відпочинку. Це стосується і додаткових відпусток, покладених за працю у шкідливих і / або небезпечних умовах.

Працівник, який звільняється на випробувальному терміні, може бути відправлений у відпустку з наступним звільненням. У такій ситуації дата припинення відносин буде збігатися з останнім днем ​​відпочинку (ст. 127 ТК РФ).

Якщо громадянин, розривати договір з власної ініціативи, передумає звільнятися, відкликати заяву він може до першого дня відпустки (якщо заміна йому ще не знайдена) (ст. 80 ТК РФ).

Що робити, якщо компенсації при звільненні не виплачується

Коли роботодавець не перераховує грошову компенсацію за невикористану відпустку або будь-які інші суми, для вирішення питання, як правило, досить звернення до трудової інспекції. Необхідно написати скаргу, до якої додати копії підтверджуючих документів: трудового договору, розрахункових листків.

При необхідності фахівці державної установи самі запросять відсутні документи у наймача. Термін розгляду не повинен перевищувати 30 днів (ст. 12 №59-ФЗ від 02.05.2006).

Направити документи в інспекцію з питань праці можна особисто, поштою або через електронну форму на офіційному сайті. Важливо мати підтвердження звернення до трудової інспекції.

При особистому візиті до державної установи краще роздрукувати два примірника, на одному з яких співробітник проставить вхідний номер. Ця копія залишається у заявника. Якщо скарга надсилається поштою, то слід оформити рекомендований лист з повідомленням про вручення та зберегти квитанцію.

У разі незадовільного розгляду скарги інспекцією або її бездіяльності, будь-який громадянин має право звернутися для оскарження до головному державному інспектору або вирішити питання через суд (ст. 361 ТК РФ).