Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

0
76

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Отримання виплат при звільненні за власним бажанням – право будь-якого працівника, причому до їх числа належить не тільки заробітна плата за відпрацьований період, але і ряд інших нарахувань.

Знати і вміти відстоювати свої права – важливі навички, які дозволять отримати від роботодавця всю суму грошових коштів, яка належить за законом.

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Згідно з трудовим законодавством Росії, після повідомлення роботодавця про намір звільнитися, потрібно відпрацювати ще два тижні, протягом яких він має можливість підібрати іншу людину на звільнену посаду.

За взаємною згодою сторін трудового договору термін може бути скорочений. У будь-якому випадку, перший документ для оформлення звільнення – це заява, складена в письмовому вигляді.

Для працівника, який звільняється також важливо мати на увазі, що він може відкликати свою заяву аж до моменту закінчення встановлених двох тижнів роботи.

Така можливість передбачена законом, тому роботодавець не має права відмовити, навіть якщо вже знайшов співробітника на заміну (крім випадку, коли новому співробітнику відмовити не можна – наприклад, при перекладі з іншого підприємства).

Щоб уникнути нехтування своїх прав, працівник повинен повідомити про відмову від звільнення також у вигляді письмової заяви, яка згодом може бути використано як доказ порушення його прав при примусовому розрив трудових відносин.

Далі складається наказ, який є єдиним офіційним посвідченням звільнення працівника.

При розірванні відносин заповнюється трудова книжка і повертається співробітнику разом з іншими документами (наприклад, дипломом про вищу освіту), що зберігалися в організації.

Звільнення під час випробувального терміну

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Головна особливість звільнення за власним бажанням під час випробувального терміну – укорочений період розгляду заяви. Зокрема, наймач повинен розглянути заяву протягом трьох днів, і не має права затягувати цей термін.

Тривалість випробувального терміну встановлюється в трудовій угоді або додатку до нього. За загальним правилом вона не може перевищувати три місяці. Однак для керівних посад даний термін може бути збільшений до 6 місяців.

Для строкових трудових договорів на строк до 2 місяців випробувальний період встановлювати не можна в принципі, а для контрактів до півроку максимальний період випробувань становить два тижні. У будь-якому з наведених вище випадків працівник не зобов’язаний повідомляти причини свого звільнення, і має право розірвати трудовий договір у будь-який момент.

Працівники на випробувальному терміні мають такі ж права на отримання виплат при звільненні, як і звичайні працівники організації.

Що повинні виплатити працівникові?

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Згідно з трудовим законодавством, працівнику, який звільняється покладені два обов’язкових види виплат:

 • зарплата за відпрацьований період;
 • компенсує виплата за невикористані відпустки.

Заробітна плата повинна включати в себе не тільки оклад, а й всі передбачені договором або локальними нормативними актами надбавки, премії тощо

Що стосується компенсацій за відпустки (виплати відпускних), існує два варіанти розвитку ситуації: співробітник або погоджується на виплату, або бере відпустку з подальшим звільненням.

У другому випадку остаточний розрахунок з працівником і повернення трудової книжки повинен бути здійснений до його виходу у відпустку.

Рідко зустрічаються ситуації, коли під час відпустки працівник бере лікарняний – в такій ситуації йому належить допомога по тимчасовій непрацездатності, проте термін відпустки на дні хвороби не продовжується. Положення колективного договору можуть передбачати й інші види виплат, що покладаються працівника, що звільняється, однак такі контракти зустрічаються нечасто.

При звільненні за власним бажанням вихідну допомогу не положено – трудове законодавство регламентує його виплату тільки при ліквідації компанії або скороченні штату працівників.

Розрахунки виплат з прикладами

Розрахунок заробітної плати

Виплачується при звільненні заробітна плата залежить від того, яка система оплати прийнята на підприємстві. приклади:

 • Погодинна система – в даному випадку оплата відбувається за відпрацьовані дні. Якщо оклад становив 25000 рублів, а з 22 робочих днів фактично відпрацьовано 12, то зарплата на момент звільнення складе: 25000/22 * 12 = 13636 руб.
 • Відрядна система – при такій системі не має значення, скільки днів відпрацював співробітник. Результати його праці вимірюються в конкретних натуральних показниках, наприклад – в одиницях вироблених виробів. Припустимо, що за місяць, в якому відбувається розірвання трудового договору, співробітник виготовив 25 виробів, а ставка за кожне з них становить 400 рублів. Тоді покладається йому заробітна плата складе: 25 * 400 = 10000 руб.

На практиці може використовуватися будь-яка інша система оплати – відрядно-змінна, відрядно-прогресивна, бонусна та ін. Однак зазначені вище форми зустрічаються найчастіше.

розрахунок компенсації

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

У спрощеному вигляді його можна представити у вигляді такої послідовності дій:

 • Визначення стажу роботи для надання відпустки. Для цього з часу звільнення віднімають дату прийому на роботу. З стажу також виключаються періоди знаходження в адміністративній відпустці за свій рахунок понад 14 днів. Виходить певна кількість повних місяців і днів, які округлюються за наступним принципом: менше 15 днів – в меншу сторону, більше 15 днів – в більшу.
 • Розрахунок належної кількості днів відпустки виходячи зі стажу і положень трудового договору.
 • Визначення кількості невикористаних днів відпустки шляхом вирахування з розрахованого значення фактично використаних відпусток.
 • Розрахунок середнього денного заробітку: заробітна плата за попередні 12 місяців поділена на фактично відпрацьований час за даний період.
 • Розрахунок компенсації.

Порядок звільнення під час відпустки

Звільнення під час відпустки є одним із способів розірвання трудового договору без відпрацювання. При цьому право на припинення трудових відносин у відпускний період з власної ініціативи має будь-який працівник. Про тонкощі цієї процедури і права сторін поговоримо нижче.

 • Чи можна звільнитися, перебуваючи у відпустці?
 • Коли пишеться заява на звільнення під час відпустки за власним бажанням?
 • Чи завжди можна звільнитися в період відпусток?
 • Звільнення за згодою сторін

Чи можна звільнитися, перебуваючи у відпустці?

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Якщо ви не знаєте, чи можна звільнитися під час відпустки, то відповідаємо: зрозуміло, можна. При цьому жоден роботодавець не має права обмежувати співробітника в його бажанні подати відповідну заяву і припинити трудові відносини з ним. А ось звільнити співробітника, який перебуває у відпустці, роботодавець може лише в обмеженому ряді випадків:

 1. Якщо в ролі ініціатора звільнення виступає безпосередньо сам співробітник.
 2. Якщо сторони прийняли рішення про розірвання договору за обопільною згодою, про що склали відповідну угоду.
  Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат
  Завантажити форму угоди
 3. Якщо в період перебування працівника у відпустці юридична особа повністю припиняє свою діяльність (ліквідується).

У всіх інших ситуаціях звільнення під час відпустки працівника проти його бажання неможливо.

Коли пишеться заява на звільнення під час відпустки за власним бажанням?

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат
Завантажити форму заяви

При звільненні під час відпустки за власним бажанням існує кілька варіантів повідомлення роботодавця про прийдешнє розірвання трудового договору. Працівник може подати заяву на звільнення одночасно з подачею заяви на відпустку, а може направити його і в період перебування в такому.

Уточнимо, що роботодавець має право відмовити співробітникові в наданні відпустки з подальшим звільненням, т. К. Подібна обов’язок за ним на законодавчому рівні не закріплена. Відпустка на таких умовах є виключно правом керівника.

Якщо ви плануєте звільнення, не виходячи з відпустки, останнім днем ​​виконання вами своїх трудових обов’язків в організації (зрозуміло, при своєчасній подачі відповідної заяви) буде вважатися останній день відпустки.

Пам’ятайте і про те, що після відпустки ви не повинні знову йти на колишнє місце роботи за отриманням документів, т. К. Вчинення розрахунків з працівником і видача йому документів передбачені в останній відпрацьований день перед відходом у відпустку.

На цю дату уповноваженими фахівцями повинні бути здійснені наступні дії:

 1. Підготовлено наказ про розірвання договору.
 2. У трудову книжку внесено відповідні записи (після чого її слід віддати звільняється особі на руки).
 3. Зроблено повний розрахунок.

Слід зазначити і те, що крім розрахунку за фактично відпрацьований період вам на загальних підставах виплачуються також відпускні. При частковому використанні відпустки одночасно з розрахунком компенсується лише невикористана його частина.

Якщо працівник захотів звільнитися, вже перебуваючи у відпустці, він може з’явитися до роботодавця особисто і написати відповідну заяву або написати його і потім направити цей документ поштою.

Важливо відзначити, що заява краще відправляти рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вкладення, так як в цьому випадку у вас буде належне доказ не тільки факту відправлення листа, але і того, який лист ви направили, хто і коли його отримав.

Також важливо розуміти, що в разі, якщо з моменту отримання роботодавцем заяви до закінчення вашого відпустки залишилося менше 14 днів, що залишилися дні потрібно буде відпрацювати після відпустки (якщо, звичайно, роботодавець не піде вам назустріч і не відпустить без відпрацювання). 2-тижневий термін починає обчислюватися з дати, наступної за тією, коли роботодавцем було отримано заяву про звільнення.

Не знаєте свої права?

Підпишіться на розсилку Народний Советнік’. Безкоштовно, хвилина на прочитання, 1 раз в тиждень.

Тобто в загальному випадку датою звільнення працівника буде вважатися день закінчення 2-тижневого терміну, встановленого для повідомлення про звільнення, навіть якщо цей день припадає на період відпустки. У день, який є останнім офіційно робочим, роботодавцю слід віддати співробітнику його трудову і здійснити повний розрахунок з ним.

Чи завжди можна звільнитися в період відпусток?

Працівник, який планує припинення трудових відносин, має право заявити про звільнення під час відпустки незалежно від того, в якому саме відпустці він знаходиться. Порядок звільнення в будь-якому випадку аналогічний тому, який описаний вище.

До речі, звільнення можливе не тільки під час відпустки, а й під час лікарняного. В останньому випадку воно здійснюється з тих самих підстав, що і звільнення в період перебування у відпустці. Порядок звільнення, обчислення строків та здійснення розрахунків при цьому будуть аналогічні тим, які передбачені для звільнення в період відпустки.

Звільнення за згодою сторін

Трудовий кодекс не надто багато уваги приділяє звільненню за згодою сторін, обмежуючись в статті 78 згадуванням про те, що розірвання трудових відносин за таким основи можливо в будь-який час, тобто в тому числі і під час відпустки співробітника.

Ініціатива звільнення може виходити як від працівника, так і від роботодавця – ніяких обмежень на цей рахунок закон не містить. Не містить він і вказівок в частині форми такої ініціативи, тобто сторона-ініціатор має право направити письмову пропозицію про припинення трудових відносин другій стороні або висловити його в усній формі.

З приводу форми самого угоди про звільнення ТК також не дає ніяких роз’яснень, з чого можна зробити висновок про те, що усна домовленість про дату та умови звільнення має таку силу, як письмова. Однак рекомендується все ж оформляти угоду письмово, оскільки отриманий таким чином документ буде служити доказом наявності згоди обох сторін на припинення трудових відносин.

Звільнення за згодою сторін, так само як і звільнення з будь-якого іншого підставі, оформляється відповідним наказом роботодавця. В якості підстави для видання наказу зазвичай вказуються реквізити угоди, досягнутої між сторонами. Це ще один аргумент на користь того, що така угода краще оформляти письмово.

Що стосується необхідності отримання від працівника заяви на звільнення, то, оскільки ні ТК, ні будь-якої іншої нормативний акт не вказують на заяву як на обов’язковий документ, необхідний для розірвання трудового договору, можна зробити висновок про те, що його відсутність ніяк не вплине на правомірність процедури звільнення.

Однак це твердження можна вважати повною мірою справедливим тільки в тому випадку, якщо сторони склали і підписали письмову угоду. Якщо ж таке в письмовій формі відсутній, заява працівника і виданий на його підставі наказ про звільнення будуть служити доказом досягнення сторонами відповідної домовленості.

Звільнення за власним бажанням під час відпустки – перерахунок відпускних

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

У працівника може виникнути бажання звільнитися і під час відпустки. Це законне право кожного трудящого, ТК РФ не перешкоджає даному бажанням підлеглого. Подібне вилучення з правила, т. Е. Неможливість звільнити співробітника, який перебуває в відгулі, встановлена ​​лише для роботодавця.

Чи виплачується компенсація при звільненні під час відпустки?

Яким способом здійснити звільнення за власним бажанням під час відпустки? Наступним способом:

 • Працівник під час днів відпочинку формує заяву;
 • Ще до початку відгулу особа заявляє, що його необхідно звільнити після закінчення днів відпочинку.

Але в останньому випадку слід врахувати, що переривати відпочинок співробітника немає необхідності.

Визначальне рішення залишається за роботодавцем, так як закон не зобов’язує його, а лише наділяє повноваженнями провести звільнення в період вакації підлеглого.

Якщо ж керівник позитивно сприйме розірвання трудового контракту в період відпочинку працівника, то фінальний день відпочинку буде днем ​​закінчення трудових відносин.

Але в даній ситуації є особливість:

 • завершальним днем ​​роботи вважається день перед отгулом, це пояснюється необхідністю розрахунків з працівником;
 • звільняється, повертають трудову книжку і винагороди за виконання обов’язків. Часто громадянин бере відпускні дні авансом, що призводить до перерахунку суми виплачуваних грошей за відпочинок, належні йому. Віднімають цю перерахунок суму з зарплати під час підсумкового розрахунку.

Коли звільнення здійснюється в період відпочинку виплачуються компенсації у формі:

 • винагороди, заробленого співробітником в трудові дні (до початку отгульних днів);
 • грошового поповнення днів відпочинку, які особа не реалізувало;
 • вихідної допомоги (якщо таке обумовлено в договорі).

Розрахунок компенсації при звільненні після відпустки по догляду за дитиною

Часто співробітники жіночої статі, пішовши в декретну відпустку, не бажають повертатися на роботу по його закінченні і просять звільнити їх за власною ініціативою. Роботодавцю слід розрахуватися з робітницею. Їй гарантовано законодавством компенсація отпгульних днів, якими вона ще не скористалася, але і 11,67 днів за декрет.

Схема розрахунку аналогічна вираховування компенсаційних виплат іншим співробітникам:

11,67 + (дні для відпочинку і лікування, в т. Ч. Відпочинок понад відведений законом) * середня з / п за день = компенсація звільняти працівниці після декрету.

Звільнення під час декретної відпустки

Декретна період закінчується, і людина замислюється, чи потрібно йому продовжувати працювати на колишньому місці. Керівник організації виробляє звільнення співробітника перебуває у відпустці по догляду за дитиною в особливому порядку:

 • подається заява, що відбиває бажання співробітника звільнитися під час декретної періоду;
 • прохання надходить керівнику, і з цього моменту починається обчислення 2-х тижнів відпрацювання;
 • в результаті особі вручаються всі пов’язані з його трудової діяльності документи і виплачується грошова сума;
 • від якого звільняють потрібно здача всіх закріплених за ним цінностей.

Як звільнити співробітника за власним бажанням під час відпустки?

Право особи звільнятися в будь-який час, в тому числі і під час відпустки регулюється ТК РФ, при чому підставу звільнення може бути будь-яким.

Завантажити ТК РФ

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Так, звільнена процедура за власним бажанням включає певні етапи:

 • Від працівника надходить заява, з тексту якого очевидно, що він бажає звільнитися за власним бажанням, перебуваючи у відпустці. Причина вказується на розсуд упорядника.
 • За типовою формою начальник готує наказ про звільнення, куди включає дані про звільнену заяві.
 • Далі слід ознайомлення (з підписом) особи з наказом, за яким воно буде звільнено.
 • Особа не могла бути присутньою на ознайомленні з наказом по будь-якої причини – зробити належну оцінку це у наказі.

Як оформити заяву на звільнення під час відпустки – зразок

Щоб не витрачати багато сил на пошуки гарного зразка заяви на звільнення під час відпустки, треба звернутися до допомоги:

завантажити зразок

Подібне прохання про залишення будь-якої посади складається на стандартному аркуші А4. В правому куті, починаючи від центру листа, назвати ПІБ, посада роботодавця, ті ж дані про особу, що становить заяву.

Далі по центру найменування документа. І з першого абзацу почати виклад тексту, заради якого заповнювався заяву: прошу … через … такого-то числа.

Скласти ще одне аналогічне звернення, друге з відміткою керівника повертається упорядника.

Якщо у Вас є питання, проконсультуйтеся у юриста Поставити своє запитання можна в форму нижче, в віконце онлайн-консультанта справа внизу екрану або зателефонуйте за номерами (цілодобово і без вихідних): ( 8

Звільнення під час відпустки

При звільненні під час відпустки кадровики часто припускаються помилок. Які саме?

У загальному сенсі розірвання трудових відносин між працівником і роботодавцем може проводитися з ініціативи однієї зі сторін або у формі угоди, яке на практиці також часто буває ініційовано однією з них. Разом з тим, ознайомлення зі змістом ст.

81, яка регламентує порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, чітко демонструє, що припинення трудових відносин у цій підставі в період перебування працівника у відпустці не дозволяється.

Таким чином, звільнення під час відпустки завжди проводиться:

Загальний порядок звільнення з ініціативи працівника, описаний в ст. 80 ТК РФ, в свою чергу, не містить будь-яких обмежень щодо періоду подачі заяви про звільнення.

Таким чином, зазначену ситуацію слід трактувати як наявність у працівника права на звільнення за власним бажанням, у тому числі під час відсутності на робочому місці, наприклад, в період тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці.

При цьому дата звільнення не обов’язково повинна наступати після його одужання чи виходу з відпустки: цілком можливо припинення трудових відносин з роботодавцем і до закінчення зазначених періодів.

Правомірність такої позиції підтверджують фахівці Роструда в листі від 5 вересня 2006 № 1551-6. Крім того, аналогічну позицію займають і суди: в нашому матеріалі ми наводимо детальний перелік судових рішень, що підтверджують цю точку зору.

Скачайте документи по темі:

Відпустка з наступним звільненням

Одним з варіантів звільнення у відпустці є відпустку з подальшим звільненням. Ця кадрова процедура являє собою ситуацію, коли працівник оголошує про свій намір розірвати трудові відносини ще до виходу у відпустку, знаючи, що після закінчення свого законного оплачуваної відпочинку він вже не повернеться на колишнє робоче місце.

Надання працівникові відпустки з подальшим звільненням – це право, а не обов’язок роботодавця.

Серед працівників такої спосіб припинення трудового договору є досить популярним, оскільки він позбавляє співробітника від необхідності «відпрацювання» двотижневого терміну з моменту подачі заяви про звільнення до власне звільнення, передбаченого ст. 80 ТК РФ. Така можливість для співробітників передбачена положеннями ч.2 ст. 127 ТК РФ.

Зверніть увагу! Для того, щоб піти у відпустку з подальшим звільненням, співробітник повинен мати право на оплачувану відпустку відповідно до ст. 122 ТК РФ.

Разом з тим, варто мати на увазі, що відпустка з подальшим звільненням – право не для всіх працівників: наприклад, таку можливість не можуть використовувати співробітники, що звільняються за винні дії, такі як невиконання посадових обов’язків або інші.

У цьому випадку звільнення є не власну ініціативу працівника, а дисциплінарне стягнення. Тому йому не надається права оформлення звільнення під час або відразу після відпустки. Ознайомтеся з нашою статтею, щоб зрозуміти, які саме положення Трудового кодексу служать правовою підставою для такої інтерпретації.

У разі ж, якщо працівник іде у відпустку з наміром подальшого звільнення, маючи на те законне право, всі необхідні операції, пов’язані з його звільненням, слід завершити до початку його відпочинку. У нашому матеріалі ми нагадуємо, про що потрібно не забути, розлучаючись зі співробітником.

Права і обов’язки роботодавця при звільненні під час відпустки

Розглядаючи можливість розірвання трудових відносин з ініціативи працівника, слід брати до уваги, що подану заяву на відпустку з подальшим звільненням не є обов’язковим для виконання роботодавцем.

Однак якщо сторонами було укладено угоду про розірвання чинного трудового договору, в якому прописано, що співробітник може розлучитися з організацією таким чином, роботодавець вже не має права відмовляти в такій процедурі.

Оформлення звільнення під час відпустки

Процедура оформлення звільнення в період відпустки за власним бажанням включає в себе кілька обов’язкових кроків. Зверніть увагу на те, що вони в принципі не від процедури звільнення в звичайних умовах.

Так, для звільнення треба дотримати наступні кадрові процедури:

отримання заяви співробітника про звільнення;

підготовка наказу, на підставі якого проводиться звільнення співробітника в період його перебування у відпустці.

Довідка

Оформлення відпустки з наступним звільненням

Відзначимо, що в тому випадку, якщо мова йде про надання відпустки з наступним звільненням роботодавець має право на свій розсуд вибрати один з варіантів оформлення.

Одним з них є видання двох окремих наказів, в одному з яких фіксується факт його напрямки у відпустку, а в іншому – розірвання трудових відносин з ним. Для компаній, які застосовують у своїй кадровому документообігу форми, встановлені Постановою Держкомстату РФ від 05.01.

2004 року N 1, наказ про відпустку може бути складений відповідно до бланка № Т-6 або Т-6а, а наказ про – за формою № Т-8 або Т-8а.

Інший варіант оформлення передбачає видання спільного наказу, в якому відображаються обидва факти одночасно; він видається у довільній формі. Втім, самостійно розроблену форму можна використовувати і для двох окремих наказів. У нашому матеріалі ми наводимо зразки подібних документів, які можна використовувати в своїй роботі.

оформлення відповідних записок-розрахунків, які встановлюють порядок здійснення необхідних виплат у зв’язку з направленням працівника у відпустку і його звільненням. Так, у разі, якщо в компанії використовуються уніфіковані форми документів, слід застосувати для фіксації розрахунків з відпуску – форму № Т-604, по розірванню трудових відносин – № Т-614;

внесення до трудової книжки працівника запису про припинення трудових відносин і закриття особової картки співробітника. Для компаній, які застосовують уніфіковані форми, в даному випадку рекомендується форма № Т-24.

До речі, варто звернути увагу на формулювання, які необхідно використовувати при внесенні відповідного запису до трудової книжки працівника. Запис про те, що він був звільнений під час перебування у відпустці, є некоректною. Щоб зрозуміти, як правильно сформулювати такий запис, прочитайте наш матеріал.

Заява про звільнення під час відпустки

Порядок звільнення у відпустці за власним бажанням на підставі заяви працівника не має суттєвих відмінностей від звільнення в період, коли він присутній на робочому місці.

Як і в інших випадках, для цього йому необхідно подати заяву про розірвання трудового договору.

При цьому чинне трудове законодавство допускає, щоб дата звільнення припадала на період відпустки працівника.

Таким чином, якщо співробітник у відпустці написав заяву на звільнення, трудовий договір може бути розірваний незважаючи на те, що він відсутній на своєму робочому місці.

Звертаємо увагу! Роботодавець не може прийняти в якості заяви електронного листа працівника з проханням про звільнення. Обов’язково треба отримати письмову заяву працівника.

При цьому трудові відносини між працівником і роботодавцем підлягають припиненню в день, зазначений в заяві, – звичайно, в разі, якщо таку заяву подано з дотриманням всіх вимог трудового законодавства.

У цій ситуації роботодавцю немає необхідності особисто контактувати з працівником для звільнення: досить буде направити на його адресу повідомлення про звільнення і прохання з’явитися, щоб забрати свою трудову книжку і отримати належні йому гроші. До речі, аналогічної позиції дотримуються і судові органи: ознайомтеся з нашим матеріалом, щоб переконатися в цьому.

Зверніть увагу! Аналогічний порядок діє в разі, якщо працівник на час подачі заяви знаходиться на лікарняному.

Особливості оформлення звільнення під час відпустки з наступним звільненням

При оформленні звільнення під час відпустки з наступним звільненням особливо важливо дотриматися всіх вимог до цієї процедури, щоб згодом уникнути претензій з боку контролюючих органів або оспорювання її самим працівником.

Довідка

Зокрема, особливу увагу слід приділити відповідності всіх ключових дат цього процесу:

 1. останнім робочим днем ​​в цій ситуації вважається день, що передує відпустці, коли він в останній раз зобов’язаний з’явитися на своєму робочому місці;
 2. при цьому днем ​​звільнення співробітника буде останній день його відпустки, той є в наказі, трудовій книжці та інших документів як дату звільнення повинен фігурувати саме цей день.

Варто мати на увазі, що на працівників, які звільняються в такій ситуації, не поширюється встановлений трудовим законодавством право відкликати свою заяву і повернутися до виконання трудових обов’язків в колишньому режимі. Ознайомтеся з нашим матеріалом, щоб дізнатися, чи є у нього можливість звернутися до роботодавця з проханням про зміну тексту угоди сторін, досягнутого з цього питання.

Необхідність продовження відпустки з подальшим звільненням при хвороби працівника

Іноді може статися так, що співробітник, який уже подав заяву про надання відпустки з наступним звільненням і потім пішов у відпустку, захворює під час перебування в ньому.

Ця ситуація може здатися неоднозначною, проте позиція Конституційного суду свідчить про те, що продовжувати відпустку в такому випадку немає необхідності. Зокрема, це випливає з визначення від 25 січня 2007 р

№ 131-О-О, в якому зафіксовано, що останнім робочим днем ​​в даному випадку визнається день, що передує відпустці.

У свою чергу, це означає, що з моменту початку відпустки роботодавець не несе будь-яких зобов’язань перед співробітником, який отримав відпустку з подальшим звільненням.

Тому правила про продовження щорічної оплачуваної відпустки, передбачені частиною 1 статті 124 Трудового кодексу РФ, до даного співробітника не застосовуються.

Такої ж позиції дотримується Роструд в пункті 1 листа від 24 грудня 2007 р № 5277-6-1.

Перерахунок відпускних в даному випадку також не провадиться. Однак роботодавцю необхідно враховувати необхідність виплати працівникові допомоги по тимчасовій непрацездатності, оскільки таке право у працівника все ж виникає.

Так, якщо він захворів або отримав травму до закінчення відпустки, тобто календарної дати його звільнення, така допомога виплачується в звичайному порядку, як якби він продовжував офіційно працювати в цій організації. Таке правило поширюється в тому числі на ситуації, коли дата закінчення лікарняного пізнішою, ніж дата звільнення.

Слід пам’ятати, що роботодавцю доведеться виплатити таку допомогу навіть в тому випадку, якщо співробітник захворів вже після дати звільнення.

Зокрема, право на його отримання зберігається за ним протягом 30 днів з моменту розірвання трудових відносин. Однак розмір такої допомоги буде визначатися вже не в звичайному, а в спеціальному порядку.

Докладнішу інформацію в нашому матеріалі, де наводиться конкретний приклад розрахунку допомоги для такої ситуації.

 • Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат
 • Завантажити чистий бланкСкачать в .doc

Завантажити заповнений зразок скачати в .doc

Розрахунок числа днів невикористаної відпустки при звільненні

Звільняється співробітнику покладається грошова компенсація невикористаної відпустки. Причому компенсація виплачується за відпустки, накопичені за весь період роботи у конкретного роботодавця. Для її визначення важливо знати число днів відпустки, на які працівник отримав право до моменту звільнення, і його середній заробіток.

Звільнення працівника під час відпустки: порядок, закон, розрахунок виплат

Павло Сутулін,
експерт служби Правового консалтингу ГАРАНТ

При звільненні працівнику виплачується грошова компенсація за всі невикористані отпуска1.

Розмір цієї компенсації визначаться шляхом множення числа днів відпустки, не використаної працівником до моменту звільнення, на середній денний заробіток працівника.

У свою чергу, число днів невикористаної відпустки визначається як різниця між кількістю днів відпустки, на які працівник отримав право до моменту звільнення, і кількістю днів відпустки, використаних працівником.

Визначення числа днів відпустки, зароблених до моменту звільнення

Відзначимо, що Трудовий кодекс не встановлює порядку визначення числа днів відпустки, зароблених працівником до моменту звільнення. Однак для цих цілей необхідно використовувати положення Правил про чергові й додаткові отпусках2 в частині, що не суперечить Трудовому кодексу3.

Так, при звільненні працівника, який пропрацював у даного роботодавця не менше 11 місяців і не використав свого права на відпустку, йому виплачується повна компенсація. Причому в окремих ситуаціях, навіть якщо працівник працював у роботодавця менш зазначеного терміну, йому також може бути призначена компенсація повного отпуска4.

В інших же випадках належить компенсація, пропорційна кількості місяців відпускного стажу в неповному робочому году5.

 • Пропорція в даному випадку повинна виглядати наступним чином:
 • де
  Мо – кількість місяців, відпрацьованих працівником;
  12 – кількість місяців в році;
  Ку – кількість днів відпустки, на які працівник отримав право до моменту звільнення;
 • Ко – кількість днів щорічної оплачуваної відпустки працівника.
 1. Таким чином, кількість днів відпустки, зароблених працівником, визначається за такою формулою:
 2. Дана формула при розрахунку числа днів невикористаної відпустки застосовується і судамі6.

приклад

Тривалість відпустки працівника складає 28 днів. Працівник звільняється за власним бажанням, відпрацювавши в поточному робочому році 8 місяців. Число належних йому днів відпустки складе 28 дн. x 8 міс. : 12 міс. = 18,67 дня.

Разом з тим існує і дещо інший підхід до порядку визначення числа днів відпустки, на які працівник отримав право до моменту звільнення.

Дана позиція ґрунтується на роз’ясненнях Роструда7, відповідно до яких кожен відпрацьований працівником місяць дає йому право на 2,33 (28 дн.: 12 міс.) Дня відпустки (при тривалості відпустки в 28 днів).

У свою чергу, підсумкове значення числа днів відпустки, зароблених працівником, визначається шляхом множення даного значення на число місяців відпускного стажу.

Тим самим, по суті, Роструд пропонує розбити наведену вище формулу на два окремих арифметичних дії:

 1. розділити число днів відпустки на 12;
 2. помножити отримане значення на число місяців, відпрацьованих працівником.

Однак такий підхід видається авторові суперечить здоровому глузду і призводить до свідомо спотвореним результатами підрахунку.

Справа в тому, що значення, що виходить в результаті поділу 28 на 12, являє собою нескінченну десяткову дріб 2, (3), а число 2,33 виходить в результаті округлення.

Отже, використання цього проміжного приблизного значення негативно позначається і на точності всіх наступних розрахунків, причому в бік зменшення кількості зароблених працівником днів, тобто погіршення його становища.

Застосування даного порядку розрахунку призводить до виникнення очевидно абсурдних ситуацій.

приклад

Тривалість відпустки працівника складає 28 днів. Працівник звільняється за власним бажанням, відпрацювавши в поточному робочому році 6 місяців. Видається очевидним, що, відпрацювавши рівно половину робочого року, працівник має право рівно на половину своєї відпустки, тобто на 14 днів. Однак, якщо застосовувати методику розрахунку Роструда, виходить дещо інше значення:

2,33 дн. x 6 міс. = 13,98 днів.

Таким чином, на думку автора, роботодавцю не слід користуватися даними порядком розрахунку.

У той же час застосування методики Роструда знаходить відображення в судовій практіке8.

Однак, навіть якщо роботодавець вважає для себе прийнятним використання зазначеного підходу до обчислення кількості зароблених працівником днів відпустки, зверніть увагу, що не можна всім без винятку працівникам визначати число покладених днів відпустки з розрахунку 2,33 календарного дня відпустки за кожен місяць стажу. 2,33 дня відпустки за місяць стажу покладені тільки тим працівникам, у яких тривалість щорічної оплачуваної відпустки становить 28 календарних днів. Якщо повний відпустку більше 28 днів, то і кількість днів відпустки за місяць стажу буде більше 2,33. Наприклад, педагогу, відпустка якого становить 56 календарних днів, за місяць відпускного стажу належить 4,67 календарного дня відпустки (56 дн.: 12 міс.).

Також слід зазначити, що чинним законодавством не передбачена можливість округлення отриманого числа днів відпустки. У листі Міністерства охорони здоров’я Россіі9 відзначено, що округлити кількість днів заробленого відпустки, в тому числі до цілих чисел, можна, але не за правилами арифметики, а на користь працівника.

Разом з тим такий підхід справедливий тільки для тих випадків, коли округлення є бажанням роботодавця і проводиться, наприклад, з метою полегшення подальших розрахунків. Якщо ж округлення є об’єктивною необхідністю, то роботодавець, очевидно, змушений його зробити незалежно від того факту, що законодавством порядок такої дії не врегульовано.

На думку автора, в цьому випадку можна використовувати загальноприйняті арифметичні принципи округлення.

приклад

Тривалість відпустки працівника складає 28 днів. Працівник звільняється, маючи 1 місяць відпускного стажу. Число днів заробленого їм відпустки в цьому випадку буде являти собою результат ділення 28 на 12, тобто 2, (3).

Однак періодичний дріб не може бути використана роботодавцем в подальших розрахунках, в зв’язку з чим він змушений вдатися до округлення отриманого значення. При цьому у відповідності зі сформованою практикою округлення проводиться до сотих часток. Тобто результат складе 2,33 дня.

Якщо ж роботодавець захоче округлити отримане значення до десятих або до цілого числа, то в цьому випадку він буде змушений округляти в більшу сторону, тобто до 2,4 і до 3 відповідно.

У той же час позиція Мінздоровсоцрозвитку Росії зайвий раз доводить неправомірність порядку розрахунку числа днів відпустки, запропонованого Рострудом. Оскільки використання значення 2,33 як проміжного для подальших розрахунків не викликано необхідністю, округляти число 2, (3) в цьому випадку довелося б в більшу сторону, тобто до 2,34.

Визначення числа місяців відпускного стажу працівника

Окремо необхідно згадати про особливості визначення числа місяців відпускного стажу працівника.

При обчисленні строків роботи, що дають право на відпустку, надлишки, складові менше половини місяці, виключають із підрахунку, а надлишки понад половини місяця округлюються до повного месяца10. При цьому не уточнюється, що слід розуміти під половиною місяці.

Проте із прикладів, наведених в Правилах, можна зробити висновок, що за півмісяця при підрахунку стажу завжди приймається 15 днів незалежно від числа календарних днів у місяці, на який вони пріходятся11.

Слід також звернути увагу, що в цьому пункті йдеться про робочі, а не календарних місяцях і, відповідно, округлення підлягають саме ті надлишки, які залишилися після визначення числа повних робочих місяців.

приклад

Працівник був прийнятий на роботу 14.04, а звільнений 16.05.2014. В даному випадку його стаж, що дає право на відпустку, становить 1 місяць і 3 дні. Надлишок, що становить менше половини місяця, в подальших розрахунках не враховується. Таким чином, відпускної стаж працівника становить 1 місяць.

Як уже згадувалося вище, пункт 28 Правил встановлює ряд випадків, коли працівник має право на повну відпустку за неповністю відпрацьований робочий рік.

Так, звільняються з яких би то не було причин працівники, які пропрацювали у роботодавця не менше 11 місяців, які підлягають заліку в термін роботи, що дає право на відпустку, отримують компенсацію за повну відпустку.

Ця правова норма підлягає застосуванню, оскільки Трудовому кодексу вона не суперечить. Адже щорічна оплачувана відпустка включається в відпускної стаж і надається за загальним правилом протягом того робочого року, за який він лежав. Іншими словами, 11 місяців стажу, що дає право на відпустку, ніколи не бракує, щоб разом з повним відпусткою вийшов повний робочий рік.

Роструд підтверджує цей вивод12.

Право працівників на компенсацію за повну відпустку при стажі не менше 11 місяців визнають і суди13.

Оскільки в пункті 28 Правил не сказано, що право на повну компенсацію дають 11 місяців відпускного стажу тільки в першому робочому році, це положення застосовується до будь-якого робочого році, в якому звільняється працівник. Судової практики, яка спростовувала б такий висновок, не виявлено.

Виникає питання, чи мають працівники право на повну відпустку, якщо їх стаж дорівнює 11 місяцям тільки в результаті округлення. Наприклад, працівник в поточному робочому році відпрацював 10 місяців і 18 днів.

На підставі пункту 35 Правил надлишок в 18 днів округлюється до повного місяця, відпускної стаж виходить рівним 11 місяців.

Проте автор вважає, що фактично співробітник пропрацював менше 11 місяців і права на повну відпустку на підставі пункту 28 Правил не має. Йому належить виплата компенсації за 11/12 від повного відпустки.

Очевидно, що повна компенсація покладається тому працівнику, який ще не користувався відпусткою за відповідний робочий рік. Отже, 11 місяців стажу, що дають право на повну відпустку, не повинні включати час знаходження в самому відпустці, про право на який йде мова.

приклад

Звільнення під час відпустки: порядок, розрахунок працівника

Звільнення під час відпустки в Росії заборонено, але бувають випадки, коли працівника доводиться розрахувати із займаної посади під час планового відпускного періоду. Як правильно оформити цю процедуру, не порушуючи законодавства?

Згідно зі статтею 80 Трудового кодексу РФ, звільнити співробітника під час відпустки з ініціативи роботодавця не можна, винятками є грубі порушення трудової дисципліни. В інших випадках необхідно дочекатися його повернення.

Правила поширюються на працівників, співпраця з якими закріплено трудовим договором. Не має значення, терміновий договір або безстроковий.

Молоді мами і учні захищені окремо: ні тих, ні інших не можна звільнити під час їх відпусток. Перші при цьому мають право продовжити декретну відпустку за рахунок щорічного.

Звільнити працівника в період навчальної відпустки можна тільки за скороченням штату. При цьому доведеться виплатити йому середню заробітну плату за 3 місяці.

Звільнити працівника під час щорічної відпустки можна за власним бажанням. Про це йому необхідно попередити роботодавця за 14 днів до фактичної дати звільнення за допомогою заяви. Його форму можна подивитися в програмі Консультант плюс. Скоротити термін можна лише за згодою сторін.

Звільнити працівника під час відпустки з ініціативи роботодавця не можна, винятками є грубі порушення трудової дисципліни.

Якщо працівник з якихось причин не може сам принести заяву на ім’я роботодавця, то він має право відправити його рекомендованим листом або через довірену особу. Відхилити цю заяву ви не можете.

Співробітник має право отримати адміністративну відпустку на 5 днів з поважної причини (смерть близької, народження дитини, одруження). Звільнити його в цей час з вашої ініціативи не можна. Але за власним бажанням трудовий договір розривається без відпрацювання покладених 2 тижнів. Можливо звільнення в останній день відпустки.

Тимчасового працівника можна звільнити, якщо договір з ним закінчується під час відпустки. У цьому випадку датою звільнення буде закінчення відпускного періоду.

За вашої ініціативи можна звільнити співробітника, який пішов у чергову відпустку без збереження зарплати без поважної причини, але необхідно письмово попередити його про це за 2 тижні. Якщо після повідомлення працівник не з’являється, щоб поставити свій підпис, документ надсилають рекомендованим листом. Поважні причини зарегламентувати в ст. 128 ТК РФ.

Відпустка за свій рахунок допустимо не частіше певного періоду за рік, який вказаний в трудовому договорі. Якщо працівник бере відпочинок частіше, тримати його на робочому місці невигідно.

Порядок звільнення:

 • Грунтуючись на заяві працівника, вам необхідно скласти наказ про звільнення. У ньому вказуються ПІБ співробітника, його посаду, причина звільнення, дата. Знизу документ повинні підписати роботодавець і звільнений. Але якщо працівник, перебуваючи у відпустці, не може поставити свій підпис, то в наказі робиться відмітка і складається акт у довільній формі за підписом кількох свідків.
 • Після оформлення наказу колишній співробітник повинен отримати розрахунок.
 • В день звільнення працівникові мають видати трудову книжку, в якій ставиться відмітка з причиною. Наприклад, звільнений за власним бажанням згідно зі ст. 70 ТК РФ.

Крім перерахованого, колишній співробітник може зажадати видати йому довідку про доходи 2 ПДФО і 4 Н. Відмовити в її видачі ви не маєте права.

Що входить в розрахунок

Розрахувати працівника потрібно в той же день, що зазначений в звільнювальні. Будь-яка прострочення загрожує нарахуванням відсотків, які співробітник може зажадати через суд.

У розрахунок входять наступні виплати:

 • Зарплата за дні, які людина відпрацювала в місяць до виходу у відпустку. Наприклад, якщо відпустка почалася 10 травня, то за робочі дні з 1 по 10 співробітнику покладається заробітна плата.
 • Компенсація за дні, що залишилися від відпустки. Звичайно, якщо відпустка закінчується в день звільнення, то виплата не передбачена. Якщо за минулі роки від відпусток залишилися не відгуляв дні, то їх потрібно оплатити (ст. 127. ТК РФ).
 • Компенсація, якщо працівник взяв тільки частина покладеного відпустки. Дні, що залишилися оплачуються.
 • Вихідна допомога, якщо воно обумовлено в трудовому або колективному договорі. В іншому випадку, згідно із законом, у разі звільнення за власним бажанням вихідну допомогу працівнику не належить.

Розрахунок видається разом з трудовою книжкою в день дати, зазначеної в наказі про звільнення (абз. 5 ст. 80 ТК РФ).

Розрахувати працівника потрібно в той же день, що зазначений в звільнювальні.

Під час відпустки працівника не можна звільнити без вагомих на те причин. Не варто звільняти людину з роботи під час декретної або адміністративного відпустки. Це може закінчитися судовими розглядами.

Якщо співробітник пішов на навчання, а вам як роботодавцю це не подобається, можна спробувати укласти з ним усний договір і провести звільнення за згодою сторін. У цьому випадку працівник зажадає компенсувати свій час матеріально.

Але коли робота простоює, а звільнити займає посаду за законом не можна, це вихід із ситуації.

Оформляється звільнення під час відпустки так само, як у всіх інших випадках. Відмінність в розрахунку лише у виплаті компенсації за відпустку.

Звільнення за власним бажанням під час відпустки в 2019 році завантажити наказ, ТК РФ

Згідно із законом працівник може звільнитися за власним бажанням під час перебування в оплачуваній або неоплачуваній відпустці, а також на лікарняному. Ніяких обмежень в цьому випадку не передбачено, проте потрібно дотримуватися певних вимог, щоб зробити процедуру розірвання трудового договору правильно.

Законодавство

На законодавчому рівні передбачено кілька способів припинення трудових відносин між працівником і роботодавцем:

Стаття ТК РФ пояснення
ст. 78 У будь-який момент сторони можуть розірвати договір за згодою, в тому числі і під час перебування працівника у відпустці. Ініціативне повідомлення направляє керівник або сам працівник, після чого укладається угода з зазначенням всіх умов, виплат і компенсацій
ст. 80 Громадяни можуть звільнятися з власної ініціативи в будь-який час, попередивши про свої наміри керівництво за два тижні. Відпрацювання може бути скасована за рішенням начальника, а її термін у разі подачі заяви під час відпустки включається в нього
ст. 81 Директор може звільнити підлеглого при допущенні їм одноразового грубого порушення (прогулу, знаходження на робочому місці в стані сп’яніння, розкрадання майна і т.д.), або при систематичному невиконанні посадових обов’язків, якщо вже є непогашене дисциплінарне стягнення. Розрив трудових відносин під час відпустки або хвороби працівника не допускається

Відпрацювання при звільненні під час відпустки

Співробітник, який виявив бажання звільнитися, зобов’язаний попередити про це свого безпосереднього начальника за два тижні до передбачуваної дати виходу. Після цього керівник приймає рішення про необхідність призначення відпрацювання. Вона потрібна для того, щоб він встиг знайти нового працівника на місце працівника, який звільняється.

Можна уникнути відпрацювання, якщо домовитися про її скасування з роботодавцем, але є й інші випадки, коли громадяни мають право звільнятися в будь-яку зручну їм дату:

 • Директором були допущені порушення трудового законодавства, що стало причиною відходу.
 • Звільняється зарахований до навчального закладу, і йому необхідно приступити до навчання.
 • Працівник покликаний для служби в армії.
 • Підлеглому необхідно доглядати за тяжкохворим родичем-інвалідом 1 групи, або він виходить на пенсію.

Відпрацювання при звільненні під час відпустки входить в нього, тому, якщо до розірвання контракту залишається 14 днів і більше, фактично працівникові більше не доведеться повертатися до трудової діяльності в організації.

Читайте також статтю ⇒Больнічний під час відпустки з наступним звільненням 2019.

Приклади звільнення у відпустці

Щоб наочно розібратися в процедурі припинення договору, слід ознайомитися з детальними прикладами:

Приклад 1.