Звільнення працівника за угодою сторін: процедура, плюси і мінуси, виплати і розрахунок + зразок угоди

0
1039

Звільнення за згодою сторін – процедура, що має власний порядок дій і деякі нюанси, відмінні від інших видів звільнень. Чи є мінуси у такого процесу, і чого можна від нього очікувати?

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

Стаття 78 ТК РФ.

Щоб звільнитися за згодою сторін правильно, потрібно керуватися процедурою, прописаною в Трудовому кодексі. Про це є окремий матеріал.

78 стаття ТК РФ містить інформацію про те, що трудові відносини між начальником і працюючим можуть бути закінчені на підставі за погодженням сторін. Здавалося б, такий варіант буде влаштовувати всіх. Але на ділі виходить, що вигоду знаходить тільки роботодавець.

Працівник же, звільнений, наприклад, по скороченню або через ліквідацію організації, може розраховувати на вихідну допомогу.

У випадку з угодою сторін при звільненні законодавство не зобов’язує начальників виплачувати додаткові суми, тобто вихідна допомога може бути і не призначено.

Для довідки! ТК РФ забороняє виплачувати будь-які додаткові суми керівному складу і головному бухгалтеру тих організацій, чий статутний капітал більш, ніж на 50% складається з державних грошей.

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

Існує ряд плюсів і мінусів для працівника і для керівника при звільненні за згодою сторін. Безпосередньо плюсами для працівника можуть стати такі нюанси, за якими він і згоден на подібну процедуру:

 • отримання компенсацій, якщо вони передбачені договором;
 • не потрібно описувати справжню причину звільнення;
 • при зверненні до Центрів зайнятості розміри допомог будуть вище;
 • начальник хоче звільнити за прогули або інші порушення;
 • звільнення відбувається відразу після підписання заяви.

Однак є причини, за якими вже начальник хоче прибрати з організації співробітника. Є причини, які будуть корисні роботодавцю, але неприємні для працюючого.

Начальник може бажати оформити угоду з таких причин:

 • процедура вимагає найменшого складання документів;
 • можна скласти угоду, яке буде влаштовувати роботодавця;
 • можливе звільнення під час відпустки і в період хвороби;
 • відкликати таку заяву неможливо;
 • можна звільнити будь-якого співробітника, якого не можна звільнити за статтею.

Не завжди в таких ситуаціях роботодавець не порушує закон. Однак суд тільки в 20% випадків визнає неправомірне ставлення роботодавця

Які умови повинні бути дотримані при розірванні трудового контракту?

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

Звільнення по 78 статті, значить згоду обох учасників договору. Без цієї умови заяву і подальші дії не можуть бути законними.

Умови можуть бути встановлені різні, головне, щоб вони були вигідні обом учасникам.

Знаходиться в штаті фірми, що вимагаються за законом 14 днів на пошук іншого співробітника, необхідно тільки, якщо ця умова обумовлена ​​в угоді.

Домовленість з деяких питань, наприклад, про збільшення компенсації, може бути складена в усній формі. Але необхідно знати, що при такому розкладі, у працівника при звільненні немає шансів довести обман начальника. Про компенсацію можна почитати тут.

правильні дії

Процедура звільнення за угодою сторін завжди починається з того, що начальник або співробітник вирішують розірвати відносини за договором.

Для цього звільняється слід написати відповідну заяву. Воно може бути складено у вільній формі, надруковано або написано від руки. Зразок може бути таким.

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

Бланк заяви.

Якщо звільнення працівника хоче начальник, то він повинен скласти і адресувати йому службовий лист, де може прописати умови.

І в тому і в іншому випадку, при згоду або незгоду, на наданому документі відповідає сторона повинна написати власне рішення.

Від працівника потрібно тільки поруч з пропозицією роботодавця написати «згоден». У випадку з ініціативою працівника, який звільняється, керівник повинен написати в лівому верхньому кутку згоду. Обов’язково повинні бути проставлені дати і бути присутнім підпису.

Про це теж можна скласти документ. Його форма також може бути будь-хто. Головне, щоб були внесені такі дані:

 • інформація про згоду двох сторін на звільнення;
 • номер і дата чинного договору;
 • обумовлена ​​дата припинення трудових відносин;
 • умови, вигідні для обох сторін.

Для працівника вигідним варіантом буде звільнення за угодою сторін з виплатою йому компенсації. В такому випадку сума оплати прописується цифрами і прописом. Угода підкріплюється підписами сторін.

Далі порядок дій буде таким:

 1. Оформлення наказу про звільнення. Повинно бути прописано підстава.
 2. Підпис керівника організації, ознайомлення під підпис працівника з договором. На документі має бути печатка організації.
 3. Записуються дані до особової картки.
 4. Оформлення та обчислення розрахунку.
 5. Видача копій і оригіналів необхідних документів. Необхідні довідки про дохід за останні 24 місяці і виплати до фондів.
 6. Розрахунок з працівником. Йому видаються гроші, він розписується в розрахунковому листі.
 7. Запис у трудовій та її видача. У книжці робиться запис про причини розірвання договору і вписується стаття 77 частини 1 ТК РФ замість 78 статті – дії здійснюються відповідно до Інструкції з ведення ТК. Запис у трудовій під іншою статтею (78) вважається недійсною.

Тобто подальші дії нічим не відрізняються від звичайного звільнену процесу.

На що звернути увагу начальнику?

Деякі незаконні дії з боку начальника можуть відбутися тільки через незнання, а не через його упередженість до співробітника.

Наприклад, можлива така ситуація, коли роботодавець не знає відмінності між угодою сторін і заяви від працівника про звільнення за власним бажанням. Якщо буде вироблено звільнення з іншого підставі, працівник має право звернутися до суду.

Можливо і цілеспрямоване порушення закону, наприклад, коли керівник просить відпрацювати деякий час працівника, незалежно від зазначеної в договорі дати. Крім цього роботодавцем можуть вимагатися виконання інших умов, яких немає в договорі. Такі дії також можуть бути оскаржені в суді.

Слід враховувати, що при порушенні прав трудящих, працівник може розраховувати на моральну компенсацію в суді, крім матеріальної. Всі види компенсацій будуть розраховуватися в індивідуальному порядку.

У разі визнання звільнення недійсним, роботодавець повинен буде сплатити всі вимушені прогули згідно зі ставкою колишнього працівника.

Пропонуємо Вам ознайомитися з інформацією про плюси і мінуси звільнення за угодою сторін.

Які нюанси важливі для працівників?

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

Будь-якій людині перед підписом документів покладається читати їх уважно. Не виняток і читання угоди перед тим, як співробітник звільняється.

Роботодавець може в документі приписати або не дописані деякі умови, особливо часто це стосується виплат. Слід простежити, щоб угода була оформлена в 2-х примірниках, і обидва вони були підписані.

Один дістається керівнику компанії, інший – працівникові, який вирішив піти.

Працівникам, що збираються звільнятися, слід знати, що такий тип розриву трудового договору має на увазі безповоротні наслідки – тобто передумати вже не вийти.

Крім цього варто уважно ставитися до такого виду звільнення наступним соціальним групам:

 1. Знаходяться в декреті або збираються в декретну відпустку. У разі припинення трудових відносин за угодою сторін, ніяких пільг і виплат не буде, якщо такі умови не написані в угоді. Покладене допомогу по догляду за дитиною буде нараховувати соціальна служба.
 2. Пенсіонери. Пенсіонери мають право на роботу в тому ж режимі і з тією ж оплатою, що і молодші співробітники.
 3. Трудящі за сумісництвом. Ті громадяни, які поєднують відразу кілька робочих місць, коли звільняються, у трудовій отримують позначку про те, що він звільнений з робочого місця за сумісництвом.
 4. Багатодітні батьки або батьки-одинаки. У разі згоди на такий тип звільнення такі громадяни втрачають пільги і виплати.

Вирішення цих груп людей має бути виключно добровільним і обдуманим, оскільки довести зворотне, в цьому випадку, примус до написання заяви, буде складно.

розрахунок

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

У розрахунок в останній робочий день повинні входити всі виплати згідно з договором. Якщо є домовленість про поділ на кілька частин сум компенсації, то такі виплати відбуваються за встановленим в договорі графіку.

Зазвичай розмір компенсації вдвічі або втричі менша від тієї, яку мали б виплатити роботодавці при звільненні за іншими підставами.

Наприклад, як показує практика, при скороченні працівнику встановлено до 6 окладів, але при «угоді» оплатять лише компенсацію в розмірі одного – двох окладів.

Якщо належить 2 окладу, при ліквідації організації, але укладено угоду, працівникові заплатять менше.

Крім компенсації працівникам, які звільнилися в такий спосіб, покладені такі суми:

 • заробітна плата за той термін, який відпрацював співробітник;
 • премії, встановлені згідно з посади;
 • компенсація за відпустку, якщо він не був використаний в цьому році.

Ці суми повинні бути виплачені в день звільнення. У разі, коли звільняється не перебуває на робочому місці, виплати разом з документами повинні бути надані йому в будь-який інший день на його вимогу.

Звільнення за згодою має ряд нюансів, які, в першу чергу, може мати негативну сторону саме для звільненого, тому важливо зважити всі плюси і мінуси. Складання правильного документа з прописаними умовами, убезпечать працівника. У випадках, коли звільнений помітив порушення його прав, він може звернутися за допомогою до прокуратури або суду.

Звільнення за згодою сторін, плюси і мінуси, інструкція 2019

На ряду зі звичайними варіантами звільнення співробітника існує звільнення за угодою сторін. Такий варіант виникає і досить часто і є одним з демократичних варіантів розвитку ситуації, крім того для працівника це не є непристойним. Розберемо переваги і недоліки цього варіанту, які належать працівнику компенсації і які документи при цьому оформлюються.

Що має на увазі під звільненням за угодою

Догляд співробітника з компанії за угодою сторін це альтернативний та часом оптимальний варіант звільнення, застосовується на ряду іншими, наприклад з таким, як звільнення за власним бажанням, але смислове навантаження кілька різна. Для порівняння в першому випадку підставою буде взаємна домовленість між працівником і роботодавцем, а в другому бажання самого працівника.

Ініціатором таких дій можуть бути як роботодавець, так і сам співробітник, вони розлучаються з якоїсь взаємною домовленістю, що регламентується статтею 78 ТК.

Відзначимо, що перервати трудові відносини можна в будь-який час, за домовленостями.

Згідно з трудовим кодексом слід, що трудовий договір, доповнення до договору оформляються в 2-х примірниках, таким же чином слід скласти і угоду про звільнення.

І хоча трудовий кодекс не вимагає певну форму такої угоди і його навіть не зобов’язується робити, але все ж настійно рекомендується його скласти, щоб закрити всі питання зі співробітником і мати документальне підтвердження, підписане обома сторонами процесу.

Звільнення за згодою сторін ініціюється при взаємній домовленості сторін при складанні списку умов.

Крім того, цей захід може бути спрямована на погашення конфлікту між сторонам, скажімо якщо співробітник відмовляється звільнятися і веде якісь наступальні дії. Звичайно не кожному буде цікаво раптом покинути робоче місце по домислів роботодавця, у якого можуть виникнути свої помисли щодо скорочення такого робочого місця або по заміні його на нового кандидата.

Увага! В даному випадку існує одна особливість – допускається звільнення співробітниці, яка перебуває в декреті або під час вагітності, що в інших випадках робити категорично заборонено.

Якщо таке бажання виявив працівник то він повинен зробити наступні дії:

 • Написати заяву на звільнення на ім’я керівника з формулюванням за угодою сторін: «прошу звільнити мене або ж розірвати трудовий договір з необхідною дати за угодою сторін» і далі описати свої вимоги

Працівникові слід заздалегідь продумати умови і можливо скористатися послугами юриста при складанні такого вимоги.

У разі ініціювання такого процесу з боку роботодавця, він повинен зробити наступне:

 • Написати листа працівникові, в якому висловити свої наміри
 • Вказати підставу звільнення
 • Передбачувану дату розірвання трудових відносин

У разі якщо працівник не згоден з виставленими умовами, тоді він може написати у відповідь лист із зазначенням своїх умов розірвання трудових відносин. Але краще і швидше вирішити ці питання «за столом переговорів» за їх результатами необхідно скласти документ, що відображає домовленістю сторін.

Трудовий кодекс не вимагає певну форму такої угоди тому воно може бути складено в довільній формі, що воно може містити:

 • Вказівка ​​в ньому відомостей про обопільною домовленістю сторін, для цього включите формулювання про те, що вона підписана добровільно, без будь-яких примусових заходів
 • Реквізити чинного трудового договору
 • Дата припинення трудових відносин, якій буде останній день роботи співробітника, з нею повинні бути згодні обидві сторони
 • Також обговорені умови, в тому числі фінансового характеру, якщо такі є із зазначенням сум компенсації. Слід розділити суми «відступних» від стандартні сум компенсації при звільненні
 • Інші суттєві умови
 • Підписи сторін переговорів

Перевага і недоліки розірвання контракту за згодою сторін в 2019 році

Перевага від звільнення за угодою

Як переваги можна відзначити:

 • Ініціатива про розірвання трудового договору може виходити як з боку роботодавця, так і працівника
 • Чи не зобов’язані вказувати причину звільнення
 • Відсутні терміни подачі заяви, як скажімо при звільненні за власним бажанням, коли працівник зобов’язаний сповістити роботодавця за два тижні, в тому числі і необхідність відпрацювання, в залежності від досягнутих домовленостей
 • Можна розірвати трудові відносини при проходженні випробувального терміну
 • Узгодити певні умови (терміни, вихідну допомогу, і інше)
 • Можна домовитися в тому числі і усно
 • Такий запис не псує працівникові трудову книжку
 • Співробітника при такому формулюванні має ще місяць безперервного стажу
 • Сума розміру допомоги по безробіттю в цьому випадку більше

Наказ на відпустку з подальшим звільненням зразок

недоліки

Звичайно існують і недоліки, які більше відносяться до мінусів для працівника, а для підприємства звичайно плюсами:

 • Дозволяє звільнити співробітника перебуває у відпустці (в тому числі декретній і під час вагітності) або на лікарняному
 • Відсутній контроль над правомірністю з боку профспілкових організацій
 • Відсутні гарантії в компенсації (відступних), якщо це не зазначено в угоді
 • Не можна передумати або відкликати згоду після підписання угоди, тільки якщо обидві сторони дадуть на це згоду
 • Немає можливості подати до суду і оскаржити ці дії

Резюме по недоліків – не гребують складанням домовленостей підписаними на папері і скріплених підписами обох сторін

На ряду з можливими вимогами про виплату грошової компенсації працівникові з боку роботодавця слід зазначити, що відповідно до законодавства при звільненні за згодою сторін грошові компенсації не є обов’язковими.

Тому вимоги працівника про «відступних» не завжди буде задоволено, все залежить від самих переговорів.

І швидше за все роботодавець піде на це частіше в тому, випадку, якщо ініціатива про розірвання трудових відносин йде саме від нього, а не від працівника.

Увага! Грошова компенсація при такому звільненні не є обов’язковою – це предмет договору між роботодавцем і працівником.

Але не варто забувати, що згідно із законодавством працівнику належать всі стандартні виплати при звільненні працівника, такі як – компенсація за невикористану відпустку, якщо їсти не відгуляв дні, а так само виплати заробітної плати за відпрацьований час. Всі дані виплати необхідно розрахувати і виплатити працівникові в день звільнення. З приводу «відступних», в угоді може бути вказана інша дата виплати цієї суми.

Варто зазначити, що компенсація (відступні), що виплачується за угодою сторін також обкладається всіма зарплатними податками.

Якщо співробітник брав відпустку авансом (в кредит), то необхідно розрахувати суми, які слід відняти від належної йому зарплати за відпрацьовані дні.

Покрокові дії при звільненні працівника за угодою в 2019 році

Крок 1. Скласти угоду між сторонами

У трудовому кодексі не описано, як потрібно складати угоду між працівником і роботодавцем – в письмовій або усній формі. А також немає затвердженої форми для даного документа. Однак рекомендується скласти угоду між сторонами в письмовій формі: одна копія з розписом працівника про її отриманні у компанії, а друга у співробітника.

Документ повинен містити наступну інформацію:

 • Дату заключного робочого дня.
 • Чи може співробітник взяти відпустку з подальшим звільненням чи ні.
 • Розмір компенсаційних виплати, якщо такі матимуть місце.
 • Порядок передачі справ.

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди Увага!Жодна зі сторін, які уклали цю угоду, не може відмовити виконати обумовлені умови. Зміни умов може бути тільки в разі взаємної згоди сторін.

Підставою розірвання трудового договору є наказ про звільнення форти Т-8. У документі необхідно відобразити реквізити підписаного між сторонами умови розірвання трудових відносин.

Підстава припинення трудового договору в даному випадку буде такий запис: «За угодою сторін, пункт 1 частини 1 статті 77 Трудового кодексу Російської Федерації». При цьому обумовлені умови в документі не вказуються.

Звільнення працівника за угідь сторон: процедура, плюси и мінусі, виплати и розрахунок + зразок догоди

Крок 3. Ознайомити що звільняється з наказом

Після видання наказу необхідно ознайомити з ним працівника, який звільняється. Після прочитання документа він повинен поставити свій підпис на документі. Без підпису не буде вважатися, що працівник з нею було ознайомлено.

За бажанням працівник має право на письмове прохання зробити копію або виписку з наказу. Роботодавець не має права відмовити йому в такому проханні.

Увага!Якщо працівник відмовляється підписувати наказ або з якоїсь причини не може цього зробити, в документі необхідно зробити про це відмітку. У присутності свідків необхідно скласти акт про відмову ознайомитися з наказом.

Відомості про звільнення необхідно внести в особову картку форми Т-2, яка заводиться при прийомі співробітника на роботу. У графі підстави припинення трудових відносин вноситься реквізити наказу, і дата звільнення.

Після внесення запису в документ співробітник повинен бути ознайомлений з особистої карткою, поставивши свій підпис. При небажанні підписувати документ необхідно скласти акт у присутності свідків.

Крок 5. Внесення запису до трудової книжки

Запис до Трудового, про причини звільнення з посиланням на відповідну статтю кодексу «Звільнений за угодою сторін», п.1, частини 1 ст.77 ТК РФ ». Причому без оголошення умов цієї угоди.

Крок 6. Складається записка-розрахунок за формою Т-61 про звільнення

Для визначення точних сум, які належить виплатити працівникові при припиненні трудових відносин робиться розрахунок і вноситься в записку-розрахунок за формою Т-61. На підставі даного документа касир видає гроші звільняється,.

У лицьовій частині записки вказується інформація про місце роботи і про наявність невикористаних за час роботи днів відпустки. На зворотному боці вноситься калькуляція нарахувань і утримань, і точна сума, належна до видачі на руки.

Крок 7. Провести повний розрахунок

Роботодавець зобов’язаний виплатити повний розрахунок в останній робочий день громадянина:

 • Виплатити заробітну плату, належну йому за місяць звільнення.
 • Якщо щорічна оплачувана відпустка не було витрачено повністю, то виплатити компенсацію за невикористану відпустку.
 • Виплатити вихідну допомогу (компенсацію), якщо обумовлено колективним договором, трудовою угодою або угодою між сторонами.

Іноді з якихось причина працівник не може отримати гроші в заключний день роботи, наприклад, не перебуває на робочому місці або захворів. В такому випадку видати розрахунок йому необхідно в той день, коли він виявив таке прохання.

Якщо між сторонами виник спір про суму виплат, то роботодавець зобов’язаний видати суму, яка не викликає розбіжностей. За іншої частини суми необхідно провести переговори або передати справу до суду.

Увага! Компенсація за невикористані дні відпочинку не виплачується, якщо угода обумовлено, що працівник йде у відпустку з наступним звільненням.

Разом з розрахунком роботодавець повинен видати на руки наступні документи:

 • Трудову книжку. У ній повинна бути внесена запис про звільнення. Звільняється при цьому повинен поставити підпис у книзі обліку трудових про те, що її отримав.
 • Довідку за формою 182н для розрахунку лікарняного. У ній вказується його заробітна плата за останні 2 роки роботи.
 • Довідку про суму перерахованих внесків до ПФР. Це може бути РСВ-1 і СЗВ-М.
 • Довідка для служби зайнятості про середній заробіток. Видається протягом трьох днів з моменту запиту її працівником.
 • Довідка за формою СЗВ-СТАЖ. Нова форма, введена з 2017 року. У ній вказується стаж працівника.
 • Копії внутрішніх документів, якщо співробітник виявив таке прохання.

Важливо! Якщо роботодавець не видав, який звільняється на руки довідку СЗВ-СТАЖ, то він може бути оштрафований на суму до 50 тис. Рублів.

Роботодавець зобов’язаний повідомити військкомат, де стояв на обліку працівник про його звільнення протягом двох тижнів. Якщо він був військовозобов’язаним.

Нерідко виникають якісь суперечки між співробітником і організацією, скажімо, коли хочуть звільнити співробітника без його згоди, поміняти на нового або ж провести скорочення штату, в цьому випадку намагаються, щоб співробітник пішов за власним бажанням, або ж за згодою сторін, т. к. це економить час і нерви. Скажімо при скороченні потрібно сповістити співробітника за 2 місяці, а тут це робити не потрібно!

Після написання заяви за угодою і підписання домовленості вже не можна поміняти статтю, по якій відбувається припинення трудових відносин. Так само можуть виникати питання про перенесення дати звільнення.

Ці нюанси, в тому числі про пропозицію однієї зі сторін припинити процедуру звільнення вирішуються за столом переговорів. Для цього потрібно направити лист однієї зі сторін.

Якщо обидві сторони прийшли до нових домовленостей, то це відбивається підписанням нової угоди або ж скасуванням звільнення і знищенням наказів.

Так само слід зазначити, що під час підписання всіх угод і документів з боку роботодавця має виступати особа, яка має право підпису таких документів, згідно з довіреністю або ж статуту підприємства. В іншому випадку такі документи можна вважати нікчемними і не матиме юридичної сили.

Документи з боку роботодавця має підписувати особа, яка має право підпису таких документів для їх юридичної сили.

Корисна інформація

Звільнення за скороченням штатів.
Звільнення за прогул.

Плюси і мінуси звільнення за угоду сторін

Звільнення за згодою сторін є виразом обопільної згоди двох учасників трудового процесу, наймача і працівника, на припинення робочих взаємин.

Цей вид анулювання трудового договору найбільш часто використовується на практиці. Так як має позитивні моменти, як для наймача, так і для працівника, який звільняється співробітника.

Основні моменти процедури регламентуються ТК РФ, а саме ст. 77, 78.

позитивні моменти

Ініціатором звільнення з посади може виступати як сам працівник, так і керівництво організації. Головне – щоб ця пропозиція не викликала невдоволення ні в однієї зі сторін. Отже, працівник і представник підприємства повинні скласти «світове» угоду, про припинення дії трудового контракту.

Подробиці цієї процедури не описані в ст. 78 ТК РФ, отже, сторони повинні керуватися ст. 452 ГК РФ. Саме при складанні угоди, необхідно прописати перелік умов, які можуть бути позитивними для обох сторін.

Яку вигоду отримує працівник

Найбільш сприятливим фактом подібного звільнення від роботи є можливість покинути робоче місце в день підписання угоди, тобто відпадає необхідність двотижневого відпрацювання. В угоді сторони можуть вказати будь-яку дату розрахунку.

Позитивні фактори:

 • Вибір дати звільнення з роботи. Розрахунок може бути проведений в день підписання згоди (світової) або через кілька місяців. Всі нюанси обговорюються сторонами і фіксуються.
 • Немає необхідності пояснювати причину небажання в пролонгування подальших робочих взаємин.
 • Дуже зручна формулювання, для членів колективу, що проходять випробувальний термін.
 • Реально отримати від наймача додаткові бонуси у вигляді вихідної допомоги або будь-яких інших компенсацій.
 • Такого роду запис в трудовій книжці викликає менше запитань у майбутнього роботодавця, ніж, наприклад, «за власним бажанням».
 • Протягом календарного місяця у трудящого продовжує зберігатися безперервний стаж, навіть якщо він відразу не влаштувався на інше робоче місце.
 • Можливість отримання більшої суми допомоги по безробіттю.

Яку вигоду отримує наймач

Керівництво підприємства також отримує певні переваги при розрахунку співробітника за згодою сторін. Досить часто такий спосіб застосовується при звільненні з посади жінок, які перебувають в положенні або декретній відпустці.

Відповідно до російського законодавства наймач не має законних підстав для звільнення жінки в цікавому положенні (за винятком ліквідації підприємства), а за угодою сторін дію цілком законно.

Для роботодавця можна визначити наступні позитивні фактори:

 • Достроково розірвати контракт з неугодним працівником. Така ситуація виникає зазвичай з трудівниками, які «не вписуються» в уже сформувався трудовий колектив, але при цьому добре виконують свої посадові обов’язки. Запропонувавши деякі бонуси при звільненні, наймач законно прибирає зі складу конфліктного працівника.
 • Необхідність термінових змін штатного складу. Після підписання угоди трудящий в той же день може отримати розрахунок.
 • Напередодні скорочення. Ця процедура дуже складна у виконанні. Роботодавцю вигідніше запропонувати працівникам гідні відступні, ніж проходити через всі юридичні тонкощі звільнення за скороченням штатів.
 • З’явилося бажання звільнити співробітника-пільговика, для якого передбачена особлива процедура вивільнення з штату.

Своє рішення наймач не зобов’язаний погоджувати в профспілкової організації, так як є письмова згода працівника, який звільняється.

негативні моменти

Незважаючи на те, що ця процедура звільнення вважається миролюбної, існує кілька факторів, на які варто звернути увагу при підписанні додаткової угоди до трудового контракту. Особливо важливо відповідально поставитися до вивчення документа співробітникові, інакше він не отримає жодної вигоди, від підписання документа.

Мінуси для працівника

Незважаючи на велику кількість позитивних факторів, таке відсторонення від посади має і негативні моменти для працівника. Основні нюанси:

 • Працівникові не завжди виходить виторгувати для себе пристойну суму відступних. У більшості випадків угода вигідна саме для наймача. Якщо сума компенсації не відображена в документації, наймач має право відмовитися від її виплати.
 • Підписання угоди означає згоду з усіма його умовами. Тому при виникненні конфлікту або нерозуміння умов документа, оскаржити його в суді не вийде, особливо якщо роботодавцем виконані всі пункти.
 • Керівництво компанії може оформити додаткову угоду в момент знаходження працівника у відпустці або на лікарняному. Природно працівник має право відмовитися від підписання «мирової», але зазвичай такого не відбувається.
 • Чи не втручання профспілкової організації, а це може виразитися в обмеженні законних прав працівника.
 • Якщо працівник, який звільняється передумав залишати робоче місце, він не зможе скасувати свій відхід, написавши відповідну заяву на ім’я роботодавця. Керівник має право не приймати співробітника назад, так як дія трудового договору закінчується після підписання угоди.

Для того щоб звільнення за угодою сторін мало менше негативних наслідків для працівника, який звільняється, необхідно укладати угоду тільки в письмовій формі. Кожен пункт документа повинен бути уважно вивчений.

Мінуси для роботодавця

Для роботодавця, ця процедура не має практично ніяких недоліків, особливо якщо угода складена юридично грамотно.

До основних негативних моментів віднесемо наступні:

 • Якщо в додатковій угоді не вказано пункт про компенсаційні виплати, працівник має право на звернення до суду, з метою розірвання документа.
 • Без письмової згоди неугодного співробітника його не можна звільнити за угодою сторін.
 • Всі компенсаційні виплати здійснюються з чистого прибутку.
 • Додаткові витрати на оплату бонусних виплат.

Щоб не мати проблем з профспілковою організацією та іншими правозахисними службами, роботодавець повинен потурбуватися про двостороннє підписання документа. Підпис співробітника – це прямий доказ його згоди з усіма пунктами документа.

Як краще піти з роботи: по собственному желанию або за угодою сторін?

Все залежить від ситуації, що склалася. Часто, сам співробітник домовляється з керівництвом підприємства про саме такому формулюванні, вважаючи, що вона дозволить з більшою легкістю отримати нове робоче місце, так як вказує на його здатності йти на контакт і уникати конфліктів.

Зручно отримати відставку за згодою сторін, якщо немає можливості відпрацювати обов’язкові 14 днів. Однак якщо написано заяву за власним бажанням, його завжди можна відкликати, поки йде період покладеної відпрацювання.

З іншого боку, при угоді сторін працівникові покладаються виплати в більшому розмірі, так як це передбачається при його підписанні.

При звільненні з посади за власним волевиявленням, ніяких додаткових бонусів не передбачено.

висновок

Будь-яка зі сторін буде підбирати для себе найбільш вигідний варіант розриву трудових відносин. Необхідно проаналізувати ситуацію, що склалася. Співробітник в першу чергу повинен оцінити вигідність пропозиції.

Можливо, за подібної «щедрістю» приховується небажання роботодавця нести реальні витрати в разі скорочення штатів. Для наймача, звільнення за угодою сторін, не має практично ніяких негативних моментів.

Залишилися питання?

переваги:

 • повна анонімність
 • безкоштовно
 • Можливість обговорити будь-які теми, пов’язані з даруванням

Звільнення за згодою сторін плюси і мінуси

Перш ніж ініціювати звільнення за угодою сторін необхідно оцінити плюси і мінуси цього виду припинення взаємних зобов’язань. Воно характеризується досить простою процедурою і сприятливими або нейтральними наслідками для репутації співробітника і підприємства.

Звільнення за взаємною згодою часто використовується для ліквідації взаємних зобов’язань з особами, які займають керівні посади, оскільки дозволяє розлучитися з працівником без взаємних претензій.

Згоди між учасниками процедури можна досягти за допомогою виплати компенсацій працівнику, що дозволяє керівництву компанії мінімізувати ризик розголошення відомостей, що відносяться до комерційної таємниці.

Розірвання трудового договору за цією підставою рідко призводить до тривалих судових розглядів. Його важко заперечити в зв’язку зі специфікою процедури. Роботодавець після розриву контракту зможе не турбуватися про те, що співробітник передумає і вирішить повернутися на залишену посаду.

Мінімальний ризик заперечування також гарантує відсутність небажаних витрат на судові тяжби і компенсацію вимушеного прогулу працівнику, який був відновлений на посаді.

Як керівництву підприємства, так і співробітнику важливо вивчити звільнення за угодою сторін, плюси і мінуси цієї процедури, а також наслідки, які воно спричинить.

Шановні читачі! У статтях містяться варіанти вирішення типових проблем. Безкоштовно допомогти знайти відповідь на Ваш персональний питання допоможуть наші юристи. Для вирішення Вашої проблеми, телефонуйте: Ви можете також отримати безкоштовну консультацію онлайн.

Правова основа даного виду звільнення

Звільнення з цієї причини регламентовано частиною 1 статті 77 ТК РФ, а також статтею 78. Законодавство досить коротко викладає положення щодо даного виду припинення взаємних зобов’язань.

Використовується цей вид звільнення, коли контракт розривається за бажанням обох сторін.

Для укладення угоди необхідно виявлення волі і керівництва компанії, і самого співробітника, що підтверджується підписами на документі, що фіксує розрив договору.

Процедура і зміст документації, яка оформлюється в процесі звільнення, залишається на розсуд учасників правовідносини. Сторони в більшості випадків керуються діловими звичаями, що склалися в сфері регулювання трудових відносин. Сама угода складається в письмовому вигляді, в ньому відбиваються досягнуті умови складання повноважень.

Підписуючи даний документ, сторони фіксують своє бажання припинити взаємні зобов’язання. Змінити або скасувати дію угоди, після проставлення підписів можна буде тільки також, як воно полягало – за взаємною бажанням сторін.

Це необхідно враховувати, в першу чергу, звільняється, оскільки він не зможе передумати і повернутися на займану посаду самостійно, без схвалення компанії.

Розірвати контракт з цієї причини можна в будь-який час, незалежно від терміну його дії.

Оскільки звільнення у цій підставі базується на свободі трудових відносин, як і припинення зобов’язань за ініціативою співробітника, воно може бути використано для розірвання договору з вагітною жінкою, працівником, який перебуває у відпустці, в тому числі і декретній, або на лікарняному, проходить випробувальний термін .

Для укладення угоди необхідно лише одна умова – бажання обох сторін припинити взаємні зобов’язання. Оскільки законодавець не встановлює імперативних норм щодо термінів, порядку дій, зробити це можна за один день.

Сторони самостійно обирають дату, по наступ якої співробітник залишить робоче місце, і супутні умови. У деяких ситуаціях це може бути зручно, оскільки дозволяє не попереджати іншого учасника зобов’язань заздалегідь і не відпрацьовувати два тижні.

З іншого боку співробітник по домовленості з керівництвом може відстрочити складання повноважень на будь-який строк, наприклад, два місяці, і використовувати його для пошуку нового місця роботи.

Плюси звільнення за погодженням для працівника

Для працівника звільнення за угодою сторін плюси має наступні:

 • Немає необхідності пояснювати причину бажання скласти повноваження.
 • Не потрібно сповіщати керівництво про своє рішення заздалегідь. Процедуру можна реалізувати протягом одного дня.
 • Відсутність обов’язки відпрацьовувати два тижні перед звільненням.
 • Можливість «прикрити» припиненням зобов’язань по даній підставі звільнення внаслідок вчинення дисциплінарного проступку, і уникнути проблем з працевлаштуванням в подальшому. Такий варіант можливий тільки за погодженням з керівництвом організації.
 • Можливість залишити часовий період перед складанням повноважень з метою пошуку наступного місця працевлаштування.
 • Збільшення безперервності стажу на один місяць.
 • Більш високі виплати на біржі праці через безробіття.
 • Відсутність негативних наслідків для репутації працівника.
 • Укладення угоди може бути показником лояльності для майбутнього роботодавця. Що важливо в сьогоднішній ситуації, що склалася на ринку праці.
 • Можливість отримання компенсації одноразово. Подібна ситуація складається, коли керівництво компанії прагнути спростити процедуру скорочення штатів, і пропонує персоналу звільнитися за узгодженням з виплатами. У такому випадку працівник отримає допомогу відразу і повністю, а при скороченні воно виплачується щомісяця по частинах. До того ж розмір виплати встановлюється за домовленістю сторін при звільненні за згодою, і компенсація може бути призначена в більшому розмірі. При розриві контракту щодо скорочення розмір допомоги фіксований.

Важливо! Працівникові слід пам’ятати, що в 2017 році обов’язок роботодавця перерахувати компенсаційні виплати повинна міститися і в трудовий контракт і в угоді. В іншому випадку домогтися допомоги буде неможливо.

Перш ніж звільнятися у цій підставі слід оцінити всі його переваги і негативні сторони. Досягнуті домовленості обов’язково повинні бути відображені в основному документі – угоді. Його слід уважно перевірити перед підписанням.

Позитивні сторони звільнення за погодженням для роботодавця

Для роботодавця в звільненні за згодою сторін також є свої переваги:

 • Можливість звільнити людину, відносини з яким склалися в негативному ключі, без наслідків, нехай і з компенсаційною виплатою. Це обумовлено тяжкістю оскарження ліквідації взаємних зобов’язань у цій підставі. Співробітник після підписання угоди не зможе передумати і повернутися.
 • Мирний характер звільнення знижує ризик розголошення відомостей, що становлять комерційну таємницю.
 • Відсутність необхідності роз’яснювати мотив розриву контракту.
 • Можливість встановити термін складення повноважень за домовленістю, що дозволяє провести процедуру за один день. Або відтермінувати звільнення для того, щоб підшукати нову людину.
 • Профспілка не контролює розірвання контракту з цієї причини, немає необхідності повідомляти про факт в цю організацію.
 • Дозволяє звільнити вагітну жінку, співробітника, який перебуває у відпустці, в тому числі і в декретній, на лікарняному, що проходить випробувальний термін. Процедура повинна проводитися тільки за погодженням з цим працівником.
 • Дозволяє припинити дію контракту з неповнолітнім працівником на законних підставах. Повідомляти про цей факт до трудової інспекції також немає необхідності.
 • Дозволяє значно спростити скорочення штатів за домовленістю з звільняються персоналом. Також даний вид звільнення дозволить приховати факт скорочення на підприємстві від конкурентів.

Безперечні переваги, які містить в собі звільнення за угодою сторін, як керівництву організації, так і співробітникові необхідно оцінювати в сукупності з негативними сторонами цього виду припинення взаємних зобов’язань.

Мінуси звільнення за угодою для сторін

Звільнення за згодою сторін має і свої мінуси. У більшості випадків негативні сторони даного виду ліквідації взаємних зобов’язань стосуються співробітника. Так, можна виділити наступні негативні аспекти:

 • Після підписання угоди його не можна скасувати без бажання керівництва. Звільнився не зможе змінити своє рішення, передумати. Якщо він пропустив будь-які важливі для себе умови складання повноважень, скорегувати угоду можна буде тільки за згодою керівництва.
 • Відсутність нагляду за звільненнями з цієї причини з боку профспілки і трудовий інспекції. Це дозволяє розривати контракти з вагітними співробітницями, декретниці, неповнолітніми громадянами.
 • Саме по собі звільнення за погодженню не передбачає будь-яких компенсаційних виплат. Сторони можуть встановити їх по домовленості.
 • Важка процедура оскарження звільнення і вкрай великий ризик відмови в позовних вимогах.
 • З боку керівництва підприємства може чинитися тиск з метою припинити відносини з співробітником саме у цій підставі. Довести цей факт в суді в майбутньому буде вкрай важко.

Для керівництва організації неприємним сюрпризом може стати відновлення на посаді жінки, яка виявилася вагітною на момент підписання угоди і не знала про це. Також співробітники, яких звільнили з цієї причини замість процедури скорочення, можуть подати колективну скаргу в суд.

У цьому випадку ризик задоволення їх вимог при правильній аргументації досить високий.

В іншому звільнення у цій підставі не має негативних наслідків для підприємства, якщо проводити процедуру в рамках закону, дотримуватися правил складання супроводжує процес документації, і не допускати інших важливих помилок.

Якщо керівництво надає вибір співробітнику між різними видами складання повноважень, необхідно тверезо оцінити ситуацію, що склалася і вибрати те, що буде найбільш вигідним. Працівник може «поторгуватися» з підприємством і отримати чималу компенсацію за розрив трудового контракту.

 

Як виглядає процедура звільнення за угодою сторін?

Робота – невід’ємна частина життя кожної людини. Саме робота дозволяє застосувати свої знання і здібності для отримання, як власної вигоди, так і для надання користі суспільству.

Переважна частина людей протягом свого життя неодноразово змінюють місце роботи, причому роблять це в зв’язку з різними причинами. Саме причини звільнення з роботи часто впливають на те, яким чином буде проходити дана процедура, в яких взаєминах ви залишитеся з роботодавцем і чи зможете повернутися.

До звільнення ніжно підходити максимально відповідально. У більшості випадків догляд з колишнього місця відбувається за власним бажанням у зв’язку з тим, що не влаштовують будь-які умови контракту або інші обставини. Також бувають випадки, коли ініціатором звільнення стає роботодавець через невиконання посадових обов’язків, зазначених в трудовому договорі.

Останній варіант може доставити звільнився людині труднощі при пошуку нового місця роботи. У зв’язку з цим роботодавець і працівник можуть прийти до альтернативного способу, який має на увазі розірвання контракту за згодою сторін. Саме про цей варіант ми і поговоримо, а також розповімо якими плюсами і мінусами для працівника має звільнення за угодою.

особливості процедури

Звільнення за згодою сторін проводиться за взаємною згодою. В такому випадку кожна зі сторін має певні вигоди, яких можна позбутися при звільненні іншими способами.

Використання даного способу до певного часу було не дуже популярно. Це було пов’язано з тим, що працівники погано розбиралися в особливостях даного способу. Саме для кращого інформування працівників в даній статті ми докладно розповімо про звільнення за угодою сторін, а також, якими плюсами і мінусами для працівника він має.

Угода про розірвання ТД має бути складено в двох примірниках, а сам текст угоди не має чітко визначеної форми. Трудовий кодекс не зобов’язує складати дана угода, але працівникові бажано настояти на складанні офіційного паперу, що підтверджує вихід на пенсію.

Для початку оформлення угоди кожна сторона повинна висунути свої умови розірвання трудового договору, і якщо ці умови влаштовують обидві сторони, то можна переходити до складання офіційного паперу.

Даний спосіб крім плюсів має й мінуси. Розглянемо позитивні і негативні сторони звільнення за угодою сторін для працівника:

 • Працівник має право самостійно назвати дату свого звільнення. Немає ніяких обмежень і розірвати трудовий договір можна навіть через кілька днів. Це дозволяє обов’язкового відпрацювання протягом двох тижнів при звільненні за власним бажанням;
 • Звільняється може самостійно пред’явити умови, на підставі яких він покине організацію. Це дозволяє пред’являти умови виплати компенсації;
 • Запис у трудовій книжці, що підтверджує звільнення за згодою сторін не позначається негативно на подальше працевлаштування;

Також існують певні мінуси:

 • Розмір компенсації встановлюється в ході спільного обговорення. У зв’язку з цим в деяких ситуаціях працівникові доведеться йти на поступки;
 • Оскаржити складене і підписане обома сторонами угода в судових органах неможливо;
 • Відсутність суворо зазначеного регламенту звільнення таким способом в деяких випадках може негативно позначатися на працівника, так як йому доведеться приймати умови роботодавця;
 • На відміну від звільнення за власним бажанням або у зв’язку з невиконанням трудового договору в даному випадку звільнення може бути здійснено під час перебування у відпустці. Це може негативно позначитися на розмір компенсації або вихідної допомоги.

Перед звільненням за угодою потрібно зважити всі плюси і мінуси. Аналіз кожного способу відходу з роботи дозволить мінімізувати негативний вплив при подальшому працевлаштуванні.

Плюси і мінуси для роботодавця

Даний спосіб також має плюсами і мінусами для роботодавця, але кількість плюсів значно перевищує мінуси, тому даний спосіб звільнення кращий не тільки для працівника, але і для роботодавця.

До переваг можна віднести:

 • Не існує алгоритму, чітко визначеного законодавством. У зв’язку з цим кожна організація може пропонувати свої умови звільнення за угодою;
 • Після підписання угоди звільнився працівник не може оскаржити дії роботодавця в судових органах;
 • Якщо працівник не зацікавлений в отриманні компенсації, інших виплат чи він не висунув свої умови, то роботодавець має право не відображати цей пункт в угоді і, як наслідок, не виробляти виплати;
 • На підставі угоди можна звільнити не тільки рядового співробітника, але і того, хто знаходиться у відпустці або декреті. Таким чином, можна прийти до висновку, що даний спосіб краще для організації.

До мінусів можна віднести:

 • Обов’язкова згода співробітника з умовами угоди;
 • Компенсація виплачується тільки з обсягу чистого прибутку.

порядок звільнення

Кожен співробітник повинен знати про порядок його звільнення. Це необхідно для виключення ситуацій, коли роботодавець хоче обдурити співробітника і позбавити його компенсації або вихідної допомоги.

Звільнення за згодою сторін проходить в такому порядку:

 • Після узгодження умов розірвання трудового договору в усній формі необхідно скласти документ, що підтверджує звільнення. Документ складається в двох примірниках;
 • Занесення угоди в журнали організації і передача примірника працівникові для ознайомлення;
 • На підставі угоди звільняється повинен скласти заяву про звільнення, яке обов’язково підписується керівником компанії;
 • Складання наказу і подання його співробітникові для ознайомлення;
 • Розрахунок компенсації для співробітника;
 • Відділ кадрів ставить позначку про припинення дії трудового договору на підставі угоди сторін. Також заповнюються внутрішні документи організації;
 • Співробітникові передаються всі необхідні документи (починаючи з трудової книжки і закінчуючи довідками про дохід та стаж).

зразок угоди

Зразок угоди про звільнення за угодою сторін обов’язково повинен містити наступну інформацію:

 • Дату припинення дії трудового договору;
 • Термін відпрацювання. Даний пункт може бути скасований;
 • Розмір компенсаційних виплат і термін, протягом якого вони повинні бути зроблені;
 • Яким чином і коли буде здійснюватися передача посади;
 • Наявність або відсутність претензій з боку обох сторін.

Кожна компанія готує для себе зразок угоди. З метою ознайомлення ви можете подивитися зразок угоди про звільнення за угодою сторін за посиланням внизу.

виплата компенсацій

Особливу увагу слід приділити пункту, що стосується виплат при звільненні за згодою сторін.

Згідно з Трудовим кодексом РФ роботодавець повинен провести розрахунок компенсаційних виплат після звільнення співробітника. Співробітник має право на отримання:

 • Зарплати за відпрацьований період часу;
 • Відшкодування за невикористану відпустку;
 • Вихідної допомоги (якщо воно передбачено внутрішніми документами організації).

У Трудовому кодексі немає розділу, в якому йдеться про розрахунок компенсаційних виплат. У зв’язку з цим кожна організація проводить розрахунок на підставі внутрішніх документів.

Запис у трудовій книжці

Після припинення дії трудового договору колишньому працівникові повинні бути передані всі необхідні документи. Особливу увагу потрібно приділити тому, що буде написано в трудовій книжці.

У трудову книжку працівника вноситься причина його звільнення. Якщо це сталося на підставі угоди сторін, то точно таке ж формулювання повинна бути вказана в трудовій книжці. Також в ній повинен бути вказаний номер документа, на підставі якого відбулося звільнення.

Колишній співробітник повинен поставити свій підпис в трудовій книжці. Це обов’язкова процедура, що підтверджує правильність написаної причини розірвання трудового договору. Також одержувач книжки повинен поставити свій підпис у внутрішніх документах організації, яка буде підтверджувати її отримання.